Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

Olyan érdekes problémám van (már évek óta), hogy ha a motor beíndítása utáni kb. 2 másodpercben tekerem a kormányt, akkor leáll a motor. Van, hogy nem is kell tekerni, mert ha bizonyos helyzetben elforgatva marad a kormány akkor is produkálja ezt a jelenséget. Ha 2 másodpercig nem áll le (kb. az alapjárat beállása), onnantól már lehet tekergetni, nem áll le a motor. Érdekes módon hideg időben (télen) sokkal gyakoribb, bár idén már nyáron is sűrűn csinálja ezt.

Az autó Z16XEP és egy szaki azt tippelte látatlanban, hogy az elektromos kormányszervó fogja meg a motort. (a fenti áramfogyasztással kapcsolatos okfejtéshez is kapcsolódhat ez a poszt ilyenformán). Mi lehet a gond? Hogy álljak neki? Egy szervoolaj csere megoldaná a problémát (az olajszint itt megfelelő, ellenőriztem)?

Arra gondoltam még, hogy ha elektromos a szervó, akkor biztos van rajta csatlakozó, ezt lehúznám és megnézném, hogy lehúzva is produkálja-e ezt. Ha nem, akkor egyértelműen a kormányszervó a ludas. Meg tudja mondani valaki, hogy hol a szervó elektromos csatlakozója (vagy biztosítéka az egyszerűség kedvéért)?

Link to comment
Megosztás:

1 óra, pjotr írta:

Olyan érdekes problémám van (már évek óta), hogy ha a motor beíndítása utáni kb. 2 másodpercben tekerem a kormányt, akkor leáll a motor. Van, hogy nem is kell tekerni, mert ha bizonyos helyzetben elforgatva marad a kormány akkor is produkálja ezt a jelenséget. Ha 2 másodpercig nem áll le (kb. az alapjárat beállása), onnantól már lehet tekergetni, nem áll le a motor. Érdekes módon hideg időben (télen) sokkal gyakoribb, bár idén már nyáron is sűrűn csinálja ezt.

Az autó Z16XEP és egy szaki azt tippelte látatlanban, hogy az elektromos kormányszervó fogja meg a motort. (a fenti áramfogyasztással kapcsolatos okfejtéshez is kapcsolódhat ez a poszt ilyenformán). Mi lehet a gond? Hogy álljak neki? Egy szervoolaj csere megoldaná a problémát (az olajszint itt megfelelő, ellenőriztem)?

Arra gondoltam még, hogy ha elektromos a szervó, akkor biztos van rajta csatlakozó, ezt lehúznám és megnézném, hogy lehúzva is produkálja-e ezt. Ha nem, akkor egyértelműen a kormányszervó a ludas. Meg tudja mondani valaki, hogy hol a szervó elektromos csatlakozója (vagy biztosítéka az egyszerűség kedvéért)?

Lehet, hogy a generator tul koran ad terhelest, es az fogja le a motort. Aztan hogy ez minek a hibaja, az jo  kerdes, mert a generator korai gerjesztese mellett lehet az is, hogy valamiert a motor kap tul lassan erore.

Par hozzaszolassal feljebb irtam, hogy a pumpahoz nem talaltam kulon biztositekot, igy valoszinuleg egyszerubb a generatorrol lekotni a gerjesztest, vagy levenni az ekszijat. Ha ettol megjavul, akkor egy relevel lehet keslelteni a gerjesztest, de az persze kerdes marad, mi a valodi ok. Lehet akar a generator csapagy szorulasa, vagy mas mechanikai gond is.

Link to comment
Megosztás:

Nem gondolnám, hogy a generátor a ludas, mivel túl vagyok egy generátor cserén (nem emiatt) és az újjal is ugyanezt csinálja. 

Az egy ismert fizikai jelenség, hogy minél nagyobb elektromos terhelés van a generátoron, annál nagyobb mechanikai erő kell a forgatásához. Tehát az én elméletem az, hogy az elektromos szervó valami miatt nagyon nagy áramot vesz fel, ami megfogja a generátort, az pedig az ékszíjon keresztül a motort. Ezt akarom bizonyítani azzal, hogy elektromosan leválasztom a szervót, csak ehhez tudnom kéne hol találom a csatlakozót.

Link to comment
Megosztás:

7 perce, pjotr írta:

Nem gondolnám, hogy a generátor a ludas, mivel túl vagyok egy generátor cserén (nem emiatt) és az újjal is ugyanezt csinálja. 

Az egy ismert fizikai jelenség, hogy minél nagyobb elektromos terhelés van a generátoron, annál nagyobb mechanikai erő kell a forgatásához. Tehát az én elméletem az, hogy az elektromos szervó valami miatt nagyon nagy áramot vesz fel, ami megfogja a generátort, az pedig az ékszíjon keresztül a motort. Ezt akarom bizonyítani azzal, hogy elektromosan leválasztom a szervót, csak ehhez tudnom kéne hol találom a csatlakozót.

Persze, pont errol van szo, ezert a generator nem is kap azonnal gerjesztest, csak egy kis kesessel, amikor mar rendesen megy a motor. Igy lehet akar gond ezzel a kesleltetessel, vagy a motor tul lassu indulasaval is.

A tul nagy szervo aramra valo gyanakvas is vilagos, de ha egyeb baj nincs vele, akkor az esetleges indulaskori tul nagy aramfelvetel miatt szerintem kar kicserelni.

A csatlakozoja valahol az akku talca alatt van, de a TIS-ben levo pocsek rajzok alapjan nem igazan latom at a helyzetet. Ha lebontod, nyilvan meglesz, de tovabbra is az ekszij levetelt tartom a legegyszerubb tesztnek arra, hogy valoban a generator fullasztja le. Ami persze nem okvetlenul azt jelenti, hogy maga a generator rossz, de azt legalabb mutatja, hogy valamilyen tul nagy / tul korai terheles van. Ez pedig nyilvan a kormany szervo lesz, ha egyszer a kormany mozditasakor fullad le.

Ezutan mar csak az a kerdes, hogy a szervo beteg, vagy tul koran kap gerjesztest a generator, de errol sem adna tobb informaciot a pumpa lekotese.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 07. 02. at 15:35, csaba66 írta:

A starter kivetelevel minden fogyaszto biztositekon van, tehat akkora aramot nem tudnak felvenni, ami gondot okozhatna.

Lehetne a generator beteg es az akku lemerult, de ennek ellentmond a 13.9 V.

Merd meg a feszultseget az akkun is, muszerrel, es hibakodot kene olvasni.

Illetve rossz akku is tud hulyesegeket csinalni, igy ha van modod egy masikkal is kiprobalni, azt is erdemes.

 

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!.

Astra H 1.7cdti!dth vesszőfutásának vége!!! Igaz az ősz hajszálaimat nem fogom festetni-mert igazából meg sokasodtak.Kb-180 ezer Ft kidobása után egy Komáromi villamossági szerelő 

szakember-akki nem volt lusta vezetékezni és hibákat kizárni!!!Megállapitotta a motorvezérlő hibáját.Összköltsége -75 ezer Ft.Az autó tökéletesen  működik.KB 400km próbaút sem rángatás semmi hiba nem jelentkezett.Nektek is köszönöm a segitséget.

Link to comment
Megosztás:

17 órája, max364 írta:

Sziasztok!.

Astra H 1.7cdti!dth vesszőfutásának vége!!! Igaz az ősz hajszálaimat nem fogom festetni-mert igazából meg sokasodtak.Kb-180 ezer Ft kidobása után egy Komáromi villamossági szerelő 

szakember-akki nem volt lusta vezetékezni és hibákat kizárni!!!Megállapitotta a motorvezérlő hibáját.Összköltsége -75 ezer Ft.Az autó tökéletesen  működik.KB 400km próbaút sem rángatás semmi hiba nem jelentkezett.Nektek is köszönöm a segitséget.

 

Link to comment
Megosztás:

Üdv Midenkinek!

Beázott a magnó része ,ezáltal nem működik rendesen.

Rádió igen, de a kormánykapcsolók és a computer része már nem.

Gondolom cserére szorul.

Bontottat tudnék csak venni.

Kérdésem az lenn,h cere után működni fog e rendesen ,és a cseréhez szükséges e kód?

Szakembert igényel vagy Én is elbírok e feladattal?

Köszönöm előre is!

Laci

 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Laci72 írta:

Beázott a magnó része ,ezáltal nem működik rendesen.

Rádió igen, de a kormánykapcsolók és a computer része már nem.

Gondolom cserére szorul.

Bontottat tudnék csak venni.

Kérdésem az lenn,h cere után működni fog e rendesen ,és a cseréhez szükséges e kód?

Szakembert igényel vagy Én is elbírok e feladattal?

Komolyan magnos radio? :) Letezett, de nem tul gyakori...

Viszont jo lenne, ha pontosan leirnad, mi a gond, mert ha a "computer" resz nem megy, akkor a radio sem menne... Vagy esetleg csak a kijelzo es a tavvezerles nem megy? Akkor az inkabb CAN kommunikacios hiba, ami lehet a radioban is, de nem okvetlenul.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, csaba66 írta:

Komolyan magnos radio? :) Letezett, de nem tul gyakori...

Viszont jo lenne, ha pontosan leirnad, mi a gond, mert ha a "computer" resz nem megy, akkor a radio sem menne... Vagy esetleg csak a kijelzo es a tavvezerles nem megy? Akkor az inkabb CAN kommunikacios hiba, ami lehet a radioban is, de nem okvetlenul.

Bizony ,CD .Pontosan CD 30.

Igazából a gombok nem reagálnak,vagy mégis de a kijelzőn nem történik semmi .

Rádió és a Cd működik,de a kijelzőn nem látom éppen milyen csatornát hallgatok.Állomás kereső működik de a kijelzőn semmit nem látok belőle.Ha pl.a  Settings gombot nyomom arra nem reagál.,és a többire sem.

hőfokot mutatja,és egy 2005 ös dátumot.

Alatta  klíma része az már jó,és a kijelzőn is látom.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Laci72 írta:

Bizony ,CD .Pontosan CD 30.

Igazából a gombok nem reagálnak,vagy mégis de a kijelzőn nem történik semmi .

Rádió és a Cd működik,de a kijelzőn nem látom éppen milyen csatornát hallgatok.Állomás kereső működik de a kijelzőn semmit nem látok belőle.Ha pl.a  Settings gombot nyomom arra nem reagál.,és a többire sem.

hőfokot mutatja,és egy 2005 ös dátumot.

Alatta  klíma része az már jó,és a kijelzőn is látom.

Vedd ki a radiot a helyerol, nezd meg, nincs-e valami szemmel lathato gond a csatlakozonal, de az is lehet, hogy mar egy puszta csatlakozo lehuz/visszarak is megoldja.

Az eredeti kerdesre visszaterve, a cserehez az kell, hogy a masik radio le legyen "tanitva" a korabbi gazdajarol, kell az autodhoz tartozo kod, egy megfelelo ketyere (pl. OpCom), es akkor lehet hazilag is cserelni.

 

Link to comment
Megosztás:

16 perce, csaba66 írta:

Vedd ki a radiot a helyerol, nezd meg, nincs-e valami szemmel lathato gond a csatlakozonal, de az is lehet, hogy mar egy puszta csatlakozo lehuz/visszarak is megoldja.

Az eredeti kerdesre visszaterve, a cserehez az kell, hogy a masik radio le legyen "tanitva" a korabbi gazdajarol, kell az autodhoz tartozo kod, egy megfelelo ketyere (pl. OpCom), es akkor lehet hazilag is cserelni.

 

Párszor már kivettem.

Mutattam műszerésznek ,Ő látott rajta beázásos jeleket.

 

Link to comment
Megosztás:

On 8/7/2017 at 12:07, ViharVadász írta:

Így van TJA1040-es működik, TJA1050 az nem.

No rendeltem gyorsan egy OpComot, hogy megnezzem, milyen fejlodesen ment at az en regimhez kepest :) Szinte semmin, nehany IC helyett mas tipusok vannak, de ennyi.

A gepemre radugva uj drivert akart felrakatni, pedig a sajat peldanyomhoz mar fent volt. Nem hagytam neki a telepitest, es erdekes modon a VauxCommal nem akart menni, de az OpCom 100219-cel siman mukodik. Kozben beugrott, hogy a VauxComhoz anno mintha buheralni kellett volna, es a ketyere sorszamat atirni, vagy valami hasonlo.

Szoval adott esetben ilyesmin is mulhat, de az OpCom 100219 nem finnyas, azt erdemesebb hasznalni. Illetve uj telepites a hozza adott CD-rol valoszinuleg megoldana a dolgot, csak nem akarom szetdulni a mar fent levo, mukodo rendszert.  

Ha valakinek OpComra faj a foga, kemeny 5000 forintert viheti, CD-vel, kabellel. Rendes PIC van benne, TJA1040 CAN meghajtok, es NEC Japan feliratu relek, tehat elvileg egy "jol felszerelt" peldany.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Ide is felteszem a kérdésem, mert szerintem elektromos probléma lesz...2012-es évjáratú 1,6 benzines Astrám kevés kilóméterrel az elmúlt hónapban 2x , meleg állapotban ( amúgy is meleg volt és a légkondi is ment) leállítás után nem sokkal újraindítva nem kapcsolta be a szervót. Leállítva kis idő múlva újraindítva ismét jól működött. Amúgy hibátlanul teszi a dolgát. Bár menet közben még nem fordult elő, aggódom, mert a feleségem viszi vele minden nap a gyereket és, ha menet közben megy el a rásegítés még baleset is lehet belőle... Mi lehet a gond?

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 08. 27. at 7:34, Polifémosz írta:

Sziasztok!

Ide is felteszem a kérdésem, mert szerintem elektromos probléma lesz...2012-es évjáratú 1,6 benzines Astrám kevés kilóméterrel az elmúlt hónapban 2x , meleg állapotban ( amúgy is meleg volt és a légkondi is ment) leállítás után nem sokkal újraindítva nem kapcsolta be a szervót. Leállítva kis idő múlva újraindítva ismét jól működött. Amúgy hibátlanul teszi a dolgát. Bár menet közben még nem fordult elő, aggódom, mert a feleségem viszi vele minden nap a gyereket és, ha menet közben megy el a rásegítés még baleset is lehet belőle... Mi lehet a gond?

Komoly baleset szerencsére nem lehet belőle, mert csak nagyon alacsony sebességnél működik. Inkább szívás

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Opel Astra H Kombi 1.9 Cdti (Z19DTH) autóról lenne szó, pár hete a szervó egyhelyben vinnyog, de ha fordítom a kormányt akkor nem csinálja. Márkaszervizben szervószivattyú cserét ajánlottak. A mai nap kb. 100km után kigyulladt a check engine lámpa, otthoni diagnosztikámmal ránéztem és ezeket hozta ki. Pár hibakódot már régebben is kihozott és hiába törlöm ki őket mindig visszahozza ezeket.  Milyen baja lehet?

Válaszotokat előre is köszönöm!

 

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=513hiba1.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=434hiba2.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=940hiba3.jpg

 

 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 08. 28. at 21:33, jesszus97 írta:

Sziasztok!

Opel Astra H Kombi 1.9 Cdti (Z19DTH) autóról lenne szó, pár hete a szervó egyhelyben vinnyog, de ha fordítom a kormányt akkor nem csinálja. Márkaszervizben szervószivattyú cserét ajánlottak. A mai nap kb. 100km után kigyulladt a check engine lámpa, otthoni diagnosztikámmal ránéztem és ezeket hozta ki. Pár hibakódot már régebben is kihozott és hiába törlöm ki őket mindig visszahozza ezeket.  Milyen baja lehet?

Válaszotokat előre is köszönöm!

 

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=513hiba1.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=434hiba2.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=940hiba3.jpg

 

 

Szia. Előbb töröld a hibakódokat, van itt minden. Ami aztán visszajön, azzal kellene foglalkozni. Vannak pillanatnyi elmezavarból adódó hibakódok, de azok nem lényegesek. Elég, ha korábban szerelésnél széthúztak pár csatlakozót, aztán meg is jegyzi a rendszer egy időre.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, bazs7 írta:

sziasztok4

astra h zxer16nal. nem tudom ez szamit-e . de elkezdett egy kicsit nyikorogni (vinnyogni) a szervo (kormany) amikor tekerem...halk vinnyogas meg...mi lehet?

udv

b.

"Hangosan" visít többnyire, de az olyan gyárilag. Cserélj olajat azzal némileg tudod halkítani.

http://opelmuhely.com/leiras-reszletei/217/kormany_szervo_olajcsere

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

2004-es Opel Astra H-m van 1.7CDTI! Kulcs elfordítása után villog egy hibajelző lámpa ami szerint indításgátló problémám van. Esetleg valaki megtudja mondani mennyibe kerülhet ennek a javítása? A másik problémám ,hogy az autó letilt úgy 3ezres fordulatnál és 140-nél többet nem megy. Ki lett olvastatva a hibakód azt írja alacsony a nyomás a turbóba, utána néztem elméletileg van benne egy szelep ami ezt szabályozza kb 30ezer forint lenne! Szerintetek ez megoldja a problémámat? Valaki járt már így? Nem merem kicseréltetni, mert legelőször mikor letiltott azt írta hogy turbónyomás töltőjeladó hibája van (ha jól emlékszem ezt írta :) ). Kicseréltettem az a jeladó is 30 ezerbe került és nem oldotta meg a problémám.... :(

Módosítva : invezz00
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!
Tempomat aktiválásban tudtok esetleg valakit ajánlani aki Fejér megyében tevékenykedik?Jöhet privátban is...
Vettem egy tempomatos index kart azzal a szándékkal, hogy utólag legyen a kocsiban a sebességtartó automatika.Zafira B Diesel (Z19DT) az alany.
Előre is köszönöma választ!

Módosítva : readyz
kiegészítés
Link to comment
Megosztás:

15 órája, readyz írta:

Sziasztok!
Tempomat aktiválásban tudtok esetleg valakit ajánlani aki Fejér megyében tevékenykedik?Jöhet privátban is...
Vettem egy tempomatos index kart azzal a szándékkal, hogy utólag legyen a kocsiban a sebességtartó automatika.Zafira B Diesel (Z19DT) az alany.
Előre is köszönöma választ!

Szia,

Ha van Opcomod,akkor nagyon egyszeru a dolog.Segitsegul belinkelek egy videot.

Sok sikert.

Szabi

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.