Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Futómű, gumik, felnik


hemi

Recommended Posts

16 hours ago, Driven said:

Nekem a GSi-n egyszer egy kátyúval történt találkozás után odalett a hátsó híd, az egyik felfogatási pontjával együtt, ott se volt elég a csere, mert nem állt középen a kerék... a lakatosnak volt egy kis munkája vele, de azóta jobb mint új korában.

A Vectrán már néztem a kerekeket is, szépen állnak, igaz ha tele van a csomi, kicsit terpeszt. Valami hiperszuper műszerrel állítottak futóművet rajta, miután megvettem, ott se szóltak hogy bármi szar lenne alatta. Próbáltam olyat is, hogy behúzott kézifékkel indulok, közben néztem, hogy elmozog-e a hátsó kerék valamilyen irányba, de semmi. Amit nem írtam, természetesen a gumik is rendben vannak.

Én nem hiszem el, hogy ez a kocsi ilyen himbilimbi futóművel jött ki a gyárból. Ami meg különösen bosszantó, hogy amúgy egy nagyon szép állapotú autó.

Szerintem kellene egy lézeres futómű ellenőrzés, hogy kiderüljön, nyugalmi helyzetben rendben van-e a futómű geometria. Hátul többlengőkaros felfüggesztés van, amin állítható a kerékdőlés.

Az Astrával, meg a Corsával nem érdemes hasonlítani, mert azok alatt merev híd van hátul (csatolt lengőkaros).

Link to comment
Megosztás:

Tápiószecső:

Más szettel is ugyanilyen. Illetve, amikor megvettem, elég kopott nyári gumik voltak rajta, akkor még szarabb volt. Vettem új nyárikat, meg kicserélték a lengéscsillapítót, akkor jobb lett, nem szitált akkorákat, de korántsem szűnt meg.

Adam1:

Tudom igen, hogy merev hidas az Astra, sajnos volt alkalmam látni mikor csinálták, meg egyébként is. Csak a Corsás kollégának reagáltam. Egyébként, ami érdekes, hogy volt lézeres futómű-ellenőrzés, ahol ugyan papírt nem adtak a mért értékekről, de elvileg mindent rendben találtak.

.........ééés innen jön az érdekesség:

Szerintem MEGVAN a probléma forrása. Megnéztem a két hátsó kerék pozícióját. Nem ugyanúgy állnak. Az egyiknél a műanyag küszöb irányába épphogy be tudom dugni a kerék és a küszöb közé a hüvelykujjamat, hátul értelemszerűen nagyobb a hely a lökhárító felé, a másiknál pedig a hüvelykujjam lötyög a kerék és a küszöb között, tehát legalább egy fél centi eltérés van. Szemre ez nem látszik annyira.

Ezt hogy a búbánatba nem vették észre amikor mérték a futóművet??? Én barom meg nem néztem rá, nem mértem meg a kerekek pozícióját, mert vakon hittem hogy minden oké.

Link to comment
Megosztás:

17 hours ago, Driven írta:

Szerintem MEGVAN a probléma forrása. Megnéztem a két hátsó kerék pozícióját. Nem ugyanúgy állnak. Az egyiknél a műanyag küszöb irányába épphogy be tudom dugni a kerék és a küszöb közé a hüvelykujjamat, hátul értelemszerűen nagyobb a hely a lökhárító felé, a másiknál pedig a hüvelykujjam lötyög a kerék és a küszöb között, tehát legalább egy fél centi eltérés van. Szemre ez nem látszik annyira.

Ezt hogy a búbánatba nem vették észre amikor mérték a futóművet??? Én barom meg nem néztem rá, nem mértem meg a kerekek pozícióját, mert vakon hittem hogy minden oké.

Azért egy műanyag küszöb nem nagyon tekinthető biztos referenciapontnak. Persze attól még lehet, hogy pont azt mutatja amit kell.
A legrosszabb, amikor az egyszer kizárt dolgokon újra végig kell menni, mert lehet hogy nem jól csinálták meg, nem jó a beszerelt alkatrész...
Én egy másik helyre vinném beállíttatni a futóművet. Ha ott találnak problémát, akkor pedig az első helyre kell visszamenni a jegyzőkönyvvel és verni az asztalt.
 

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 01. 04. at 19:05, Driven írta:

.........ééés innen jön az érdekesség:

Szerintem MEGVAN a probléma forrása. Megnéztem a két hátsó kerék pozícióját. Nem ugyanúgy állnak. Az egyiknél a műanyag küszöb irányába épphogy be tudom dugni a kerék és a küszöb közé a hüvelykujjamat, hátul értelemszerűen nagyobb a hely a lökhárító felé, a másiknál pedig a hüvelykujjam lötyög a kerék és a küszöb között, tehát legalább egy fél centi eltérés van. Szemre ez nem látszik annyira.

Ezt hogy a búbánatba nem vették észre amikor mérték a futóművet??? Én barom meg nem néztem rá, nem mértem meg a kerekek pozícióját, mert vakon hittem hogy minden oké.

Nabakker. Tünet ugyanaz, és a nem egyformán álló futómű is megvan nálam is. Már csak az a kéréds hogy én mit csinálok ezzel, hiszen a Corsa merev hidas, nem tudok semmit sem állítani rajta. Sőt, a lengőkarszilentek is jónak tűnnek, pedig azok tartják a futóművet.

Link to comment
Megosztás:

Tápiószecső:

Igen, ez jogos, nem egy referenciapont, de azért mégis jelzés értékkel bír, szerintem. Ráadásul megmértem a lányom iskolai macis vonalzójával is :))) Na, komolyra fordítva a szót, valamikor ez meg lesz rendesen nézve, a nagyon közeli jövőben. És most már legalább sejtem, hogy merre kell elindulni.

Tgabika76:

Vagy a hátsó híd kuka, vagy valamelyik bekötési pontja ment el. Legalábbis nálam ez a két probléma adódott, miután átmentem a kátyún. Hiába cserélték a hidat, utána se volt rendesen kormányközép, meg a kerekek se úgy álltak pontosan ahogy kellene.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 01. 04. at 7:05 PM, Driven said:

Tápiószecső:

Más szettel is ugyanilyen. Illetve, amikor megvettem, elég kopott nyári gumik voltak rajta, akkor még szarabb volt. Vettem új nyárikat, meg kicserélték a lengéscsillapítót, akkor jobb lett, nem szitált akkorákat, de korántsem szűnt meg.

Adam1:

Tudom igen, hogy merev hidas az Astra, sajnos volt alkalmam látni mikor csinálták, meg egyébként is. Csak a Corsás kollégának reagáltam. Egyébként, ami érdekes, hogy volt lézeres futómű-ellenőrzés, ahol ugyan papírt nem adtak a mért értékekről, de elvileg mindent rendben találtak.

.........ééés innen jön az érdekesség:

Szerintem MEGVAN a probléma forrása. Megnéztem a két hátsó kerék pozícióját. Nem ugyanúgy állnak. Az egyiknél a műanyag küszöb irányába épphogy be tudom dugni a kerék és a küszöb közé a hüvelykujjamat, hátul értelemszerűen nagyobb a hely a lökhárító felé, a másiknál pedig a hüvelykujjam lötyög a kerék és a küszöb között, tehát legalább egy fél centi eltérés van. Szemre ez nem látszik annyira.

Ezt hogy a búbánatba nem vették észre amikor mérték a futóművet??? Én barom meg nem néztem rá, nem mértem meg a kerekek pozícióját, mert vakon hittem hogy minden oké.

Mérd meg a tengelytávot mindkét oldalon. Milliméterre ugyanannak kell lennie.

Ennek szerintem ki kellett volna jönni a lézeres futómű ellenőrzésen, viszont azt nem értem, hogy mehetett el így a futómű, már ha tényleg elment. A karosszériához fix ponton csatlakozik, a hosszlengőkar meg egyforma mindkét oldalon.

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Bocsánat hogy nem írtam a futómű szitálásos problémámmal kapcsolatban végkifejletről, de a helyzet az, hogy egyelőre nincs végkifejlet. Mivel nincs lehetőségem eljutni vele szervizbe, egyelőre marad így a dolog. Alánézve semmi se látszik, de szerintem itt egy hozzáértő embernek kellene megvizsgálni, ami valszeg húsvét előtt nem fog tudni megtörténni.

Link to comment
Megosztás:

Kicsit szomorkás a hangulatom máma...

Egy szép karéj törött le a rugóból (jobb elöl) ma este. Milyen márkát vennétek helyette? Ami szembe jött az ebay-en: Lesjöfors, Monroe, Bilstein, Sachs. A Sachs egy picit drágább mint a többi, viszont csak ennél a márkánál láttam azt, hogy specifikusan bizonyos motorvariánsokhoz passzol csak. Pl. az én 1,8-asomnál a klímás manuál váltósba, meg a nem klímás automatába.

A többi márkánál az van írva, hogy 1,6 -tól a V6-osig mindenbe jó. Ez nekem kicsit fura.

Egyébként a Monroe a legolcsóbb a mezőnyben, 28,99 EUR. A Sachs valami 40 környéke.

Vagy mindegy...?

 

Módosítva : Driven
Link to comment
Megosztás:

57 perce, Driven írta:

Kicsit szomorkás a hangulatom máma...

Egy szép karéj törött le a rugóból (jobb elöl) ma este. Milyen márkát vennétek helyette? Ami szembe jött az ebay-en: Lesjöfors, Monroe, Bilstein, Sachs. A Sachs egy picit drágább mint a többi, viszont csak ennél a márkánál láttam azt, hogy specifikusan bizonyos motorvariánsokhoz passzol csak. Pl. az én 1,8-asomnál a klímás manuál váltósba, meg a nem klímás automatába.

A többi márkánál az van írva, hogy 1,6 -tól a V6-osig mindenbe jó. Ez nekem kicsit fura.

Egyébként a Monroe a legolcsóbb a mezőnyben, 28,99 EUR. A Sachs valami 40 környéke.

Vagy mindegy...?

 

Ajánlom figyelmedbe: http://www.opelforum.hu/blogs/entry/257-zh/

Ha pont ugyanolyat akarsz, akkor vagy kiveszed és megméred, vagy ha szerencséd van rajta lesz a kód. Ez lehet, hogy beszerelve is látszik. Valószínű jó bármelyik márka, de találsz olcsóbban is, ráadásul én körbenéznék a jó állapotú bontottak közt is. Ha a ZJ-k, amiket kiszedtem megfelelnek neked, viheted azokat is.

Link to comment
Megosztás:

Azt hiszem ZJ rugók vannak alatta. Most már nem két darab, csak 1 + 0,9 darab :) Vinném szívesen, de én Németországban élek, és pár hónapon belül nem megyek haza (nekem a haza még mindig Magyarországon van, annak ellenére hogy itt élek). Ezért rendelgetek ebay-ről.

Érdekes az, hogy nemrég cseréltünk (többes szám, mert én kb. csak az asszisztens voltam) hátul rugókat, gyári új GM-esre, mert a mélygarázsban ferdén állt az autó hátulja, nem tetszett. Amiket kivettünk, vagy két ujjnyival rövidebbek voltak, mint az új GM rugók.

Link to comment
Megosztás:

18 perce, Driven írta:

Azt hiszem ZJ rugók vannak alatta. Most már nem két darab, csak 1 + 0,9 darab :) Vinném szívesen, de én Németországban élek, és pár hónapon belül nem megyek haza (nekem a haza még mindig Magyarországon van, annak ellenére hogy itt élek). Ezért rendelgetek ebay-ről.

Érdekes az, hogy nemrég cseréltünk (többes szám, mert én kb. csak az asszisztens voltam) hátul rugókat, gyári új GM-esre, mert a mélygarázsban ferdén állt az autó hátulja, nem tetszett. Amiket kivettünk, vagy két ujjnyival rövidebbek voltak, mint az új GM rugók.

Lehet, hogy a sportfutóműveshez való rugó volt, de ha nem, akkor is sokféle van. Kiszedve is volt különbség köztük? Sedan vagy caravan? Ha utóbbi és még megvan valahol, akkor lehet, hogy érdekelne. :)

Link to comment
Megosztás:

Így hogy most az új van bent a helyén, persze magasabb picit a hátulja, eddig ült az elejéhez képest, én úgy láttam. Talán kb. egy ujjnyit, sose mértem.

Kiszedve meg a két rugó hossza között énekelni lehetett a különbséget, nem mértem meg azt se, de volt az talán három ujjnyi is, amennyivel a GM-es hosszabb.

Amúgy nekem Sedan-om van. Alapjában ennek se kicsi a csomagtartója, de egy Caravan persze néha praktikusabb lenne. Most ezt enyhítettem egy tetőcsomagtartóval, amit sikerült nagyon minimál áron megvenni.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! 

Nemrég lettem vectra tulajdonos. A kocsi nyári kerekei 215/50 r17, ami beleér néha a kasztniba, mert ültetve is van. A dobbetéteket ki is súrolta már. A felnikre ráférne egy fényezés már, meg a gumik is öregek szóval arra gondoltam, hogy jobban járnék, ha vennék kisebb kereket. Kinéztem egy Vauxhall 6x16" et48 garnitúrát, a gumik pedig Michelin Crossclimate 205/55 r16.

Ugye gond nélkül be fog férni? 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, erghef írta:

Sziasztok! 

Nemrég lettem vectra tulajdonos. A kocsi nyári kerekei 215/50 r17, ami beleér néha a kasztniba, mert ültetve is van. A dobbetéteket ki is súrolta már. A felnikre ráférne egy fényezés már, meg a gumik is öregek szóval arra gondoltam, hogy jobban járnék, ha vennék kisebb kereket. Kinéztem egy Vauxhall 6x16" et48 garnitúrát, a gumik pedig Michelin Crossclimate 205/55 r16.

Ugye gond nélkül be fog férni? 

Ez nagyban függ az ültetés mértékétől is, de a 205/55R16 jó váltóméret, és a gyári felni is értelemszerűen jó méretű. A 6"-os szélességgel és az et48-al viszont eléggé bent lesz a kerék a járatban. Milyen a mostani felni?
https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=215-50r17-205-55r16
https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=195-65r15-205-55r16

Link to comment
Megosztás:

Bocsánat elírtam, 215/45 gumik vannak rajta 8jx17h2 et35 felniken. 4centit van ültetve tudomásom szerint mindenhol. Holnap rákérdezek, hogy nem írta e el az eladó a 16osok et számát. 48as elég soknak tűnik, 38as volt azt hiszem az astrámon. Az már jobban hangzana. Esetleg ha 48as, akkor nyomtávszélesítő segíthet?

Link to comment
Megosztás:

Gyári felniknél nem ritka a negyvensok ET. Bár inkább 49 vagy 47 szokott lenni mint 48, de attól még lehet. Így viszont a gumid még egy picit nagyobb is lesz. Ha egy lekopott helyett egy újat teszel, akkor meg még egy kicsivel. Viszont, ha ez a végleges mérete a felninek az majd' 4 centit beljebb viszi.
Nyomtávszélesítő segíthet, de én személy szerint nem szeretem. Inkább vegyél egy olyan felnit ami alapból jó. A 6-os egyébként is kicsinek tűnik a 205-höz. Én minimum 6,5-et raknék, de inkább 7-et.

Link to comment
Megosztás:

Igen, pont most néztem, hogy nem elég széles hozzá sajnos. Kár érte, szép felni és jó árban van. A gumi viszont 16os méretben ezzel a szélességgel a legkedvezőbb árban, ettől eltérő méret egy 10essel megdobja az árat darabonként... :( Akkor már meg ott a 17es 225/45 ugyanezért a pénzért. Azt hiszem szétnézek még a 16os felnik között.

Link to comment
Megosztás:

59 perce, erghef írta:

Egyébként most, hogy bújom a hírdetéseket, láttam 6jx16on 205/55 gumit. Most akkor mégis felmegy rá?

Felmegy, csak hülyén fog állni. Még a 6,5 sem az igazi. Nekem 7-esen van/volt 195-ös és ezzel áll nagyjából jól. De ma már mindenre van kalkulátor.

10 órája, erghef írta:

Szíp, szíp :) de felniben nem gondolkodok újban.

Ez újhoz képest nem számít drágának, és nagyon jó (=könnyű és erős). Értelmes használat ahogy néztem 60 körül árulnak. A különbözetet persze ki lehet fizetni benzinben/szilentben/kerékcsapágyban/egyéb futómű felújításban. A pénzben nem kifejezhető része pedig a komfort-, és dinamikavesztés. Mindez csak akkor számít igazán, ha hosszútávon gondolkodik az ember. Ha nem célod több éven keresztül megtartani az autót, akkor nem szóltam.

Link to comment
Megosztás:

A 16-os gyári felni 6,5-ös, mért ne lenne jó azzal? Olyat kell venni.

A 195-ös gumihoz meg a 6"-ös a jó.

Nem értem, miért jó a széles felni, ha parkolsz és eléred a szegélyt, egyből padkázod a felnit. A fenti kombinációkkal meg előbb a gumi éri el és a felni nem sérül.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.