Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fogyasztás


forumadmin

Recommended Posts

Nem tudom! De minél alacsonyabb a fordulat, annál kevesebbet fogyaszt elvileg, gondolom/gondoltam én! Mi lenne vajon az ideális tartomány? Köszi! G.

Szia!

Próbáld ki, hogy kb 2500-nál váltasz. 2000 alatt szerintem erőlködik a motor.

Én 3000 körül váltok, bár nekem Z16XER van, az kicsit más.

Zoli

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Hali!

Nekem is a Z16XEP motor van, a városi használatod reális, nekem is ilyen körül alakul, a vegyes 6,5-7l között mozog. Nagyon ritkán, ha több a vidék, akkor 6,0-6,5 közé is lemegy. Én általában 2500-3000 között váltok. Ritkán van kihúzatva, csak előzésnél. És még annyi, hogy nem őrültködöm vele, tehát nem sport autónak használom. :)

Üdv,

Link to comment
Megosztás:

Én sem használom sport autónak :icon1: . Amit még most tesztelgetek, a keréknyomás. A könyve írja, hogy 1,9-1,9, így mentem a múltkor, akkor jött ki vegyesbe kb fele-fele város-vidék 7 liter. Most felfújtam 2,4-2,4-re a kereket, ezt írja eco-nak a könyv. Kíváncsi leszek rá, de mutató szerint így bemegy 8 körül, igaz, ebben csak város van 90%-ban. G.

Link to comment
Megosztás:

Én sem használom sport autónak :icon1: . Amit még most tesztelgetek, a keréknyomás. A könyve írja, hogy 1,9-1,9, így mentem a múltkor, akkor jött ki vegyesbe kb fele-fele város-vidék 7 liter. Most felfújtam 2,4-2,4-re a kereket, ezt írja eco-nak a könyv. Kíváncsi leszek rá, de mutató szerint így bemegy 8 körül, igaz, ebben csak város van 90%-ban. G.

Én mindig a maxra fújom, vagy kicsit fölé. Ezt még az 1200-as Ladából vettem át, amiben nem volt szervó, úgy sokkal könnyebb volt tekerni a kormányt. :)

Jobb lesz a fogyid.

Cserébe gondolom jobban gyilkoljuk a futóművet a hulladék magyar utakon.

Most nem tudom fejből, de a Caravanra full terhelésre valami egészen nagy nyomást ír, vagy 2,8-at, vagy 3,0-át, nem emlékszem... Én olyan 2,6-ra fújom hátul, elöl 2,4-re.

Link to comment
Megosztás:

Én mindig a maxra fújom, vagy kicsit fölé. Ezt még az 1200-as Ladából vettem át, amiben nem volt szervó, úgy sokkal könnyebb volt tekerni a kormányt. :)

Jobb lesz a fogyid.

Cserébe gondolom jobban gyilkoljuk a futóművet a hulladék magyar utakon.

Most nem tudom fejből, de a Caravanra full terhelésre valami egészen nagy nyomást ír, vagy 2,8-at, vagy 3,0-át, nem emlékszem... Én olyan 2,6-ra fújom hátul, elöl 2,4-re.

Én is aköré fújom. Szerencsére a pályák még nem túl kátyúsak.

Amúgy nem elöl kéne egy kicsit nagyobb érték? Mert ugyebár ott a nagyobb súly. (Persze ha hátul nem viszel utast és nincs tele a csomagtartó cementes zsákokkal.) Vagy rosszul gondolom?

A 2101-es Ladát is úgy szoktam.

Link to comment
Megosztás:

Nem tudom! De minél alacsonyabb a fordulat, annál kevesebbet fogyaszt elvileg, gondolom/gondoltam én! Mi lenne vajon az ideális tartomány? Köszi! G.

Ha alacsony fordulaton váltasz, akkor több idő kell, hogy a következő fokozatban válthass, hiszen alacsony fordulatról indul a motor. Ilyenkor csak megy bele az üzemanyag, nem fog jobban fogyasztani. Érdemes megnézni a LE/nyomaték görbéjét a motornak és az alapján kell kitalálni. Ha hagyod tovább pörögni, akkor sokkal magasabb fordulatról indul váltás után.

Link to comment
Megosztás:

Értem. Azt olvastam, hogy az autó abban a tartományban fogyaszt a legjobban, ahol a max. nyomatékot leadja. Igaz lehet ez? Hol találhatok ilyen ábrát? Z16XEP-hez kellene! Köszi szépen! G.

Ha alacsony fordulaton váltasz, akkor több idő kell, hogy a következő fokozatban válthass, hiszen alacsony fordulatról indul a motor. Ilyenkor csak megy bele az üzemanyag, nem fog jobban fogyasztani. Érdemes megnézni a LE/nyomaték görbéjét a motornak és az alapján kell kitalálni. Ha hagyod tovább pörögni, akkor sokkal magasabb fordulatról indul váltás után.

Link to comment
Megosztás:

Értem. Azt olvastam, hogy az autó abban a tartományban fogyaszt a legjobban, ahol a max. nyomatékot leadja. Igaz lehet ez? Hol találhatok ilyen ábrát? Z16XEP-hez kellene! Köszi szépen! G.

Nehogy már nyomaték-fordszám görbe alapján autózzál!! :D

Általában a nyomatékváltó úgy van méretezve, hogy fordszám tartomány közepére essen a maximális nyomaték.

Csak érzed, hogy kb. 3000 körül nem erőlködik a motor, ha gyorsítani kellene még tovább!? :)

Link to comment
Megosztás:

Ba***atok le :D Persze, hogy érzem, mikor mennyi szufla van a vasban. Nekem kicsit meglepő, hogy magasabb fordulaton, tovább huzatva nem fog többet enni a gép. De a legbiztosabb megoldás, a teszt :icon1: Próbálgatom, aztán majd beszámolok! Köszi mindenkinek! G.

Mikor haverom kipróbálta az autómat, akkor óvatosan vezette(2000-2500 tartományban) és 1,5 literrel többet evett, mint amikor én "huzatom"(3000-3500 fordulaton).

Link to comment
Megosztás:

Alacsony fordulaton többet erőlködik, nem jön ki olyan jól a teljesítménye.

Egyébként az autópályás témához: nekem is ez volt a tapasztalat európai körúton. Német pályán megnéztük a végét, ott azért nyilván többet evett, de 130 felett szinte mindegy mennyivel megyek, nincs nagy különbség. Kellene bele egy hatodik piszkosul.

Üdv!

Nagyon régen valami olyasmit tanultam, emlékeim szerint, hogy abban a fordulatszám tartományban működik leggazdaságosabban a motor, ahol a teljesítménygörbe legközelebb van a nyomaték görbéhez.

MII19d.gif

Ez egy 1,9 dci diagramja. Ebből látszik, hogy 2 és 2 ezer 6-7 száz között van az optimális tartomány. 2 ezernél már a maximális nyomatékot adja, és eléri a max teljesítmény több mint ötven százalékát. A fordulatszám növelésével a teljesítmény tovább növekszik, viszont a nyomaték csökkenni kezd. A benzines motoroknál nincs nagy különbség, csak kicsit lassabban épül fel a nyomaték, tehát tolódik az optimális fordulatszám tartomány.

Röviden ennyi! Remélem nem aludt el senki :D

Link to comment
Megosztás:

Nagyon régen valami olyasmit tanultam, emlékeim szerint, hogy abban a fordulatszám tartományban működik leggazdaságosabban a motor, ahol a teljesítménygörbe legközelebb van a nyomaték görbéhez.

MII19d.gif

Mit jelent az, hogy "legkozelebb van"? A ket kulon skala miatt tetszolegesen varialhato a dolog :) Amit utana irtal, az egyszeruen az, hogy a maximalis nyomatek mellett a leggazdasagosabb, ami feltehetoen igaz a masik gorbe nelkul is...

Link to comment
Megosztás:

Ez már csak azért sem lehetséges, mert nem ugyanaz a fordszám érték tartozik a 2 sebességhez egy azon nyomatékváltó fokozat esetén.

Arra gondolok, hogy 100 km/h és 130 km/h között akár 1.5 literrel is többet megeszik.

Ahhoz képest nagy különbség nincs a két sebesség között(140-170) fogyasztás tekintetében, vagy nem méri pontosan a BC.

Lehet 3-5 dl-el többet fogyaszt a nagyobb sebességnél, de mégsem akkora :)

Link to comment
Megosztás:

Arra gondolok, hogy 100 km/h és 130 km/h között akár 1.5 literrel is többet megeszik.

Ahhoz képest nagy különbség nincs a két sebesség között(140-170) fogyasztás tekintetében, vagy nem méri pontosan a BC.

Lehet 3-5 dl-el többet fogyaszt a nagyobb sebességnél, de mégsem akkora :)

Általánosságban 100 km/h fölött 10 km/h növekedéshez kb. 10% többlet fogyasztás járul.

Sokkal többet fogyaszt, hidd el. Csak 170-es tempót nem lehet folyamatosan menni még éjszaka sem, így szinte lehetetlen kipróbálni.

Link to comment
Megosztás:

Mit jelent az, hogy "legkozelebb van"? A ket kulon skala miatt tetszolegesen varialhato a dolog :) Amit utana irtal, az egyszeruen az, hogy a maximalis nyomatek mellett a leggazdasagosabb, ami feltehetoen igaz a masik gorbe nelkul is...

A két görbe egymástól független, csak a fordulatszám köti össze. Minden fordulathoz más teljesítmény és más nyomaték tartozik. A legközelebbi pont természetesen a két görbe metszéspontja, az előtt és után lévő szakasz ahol már nem nő számottevően a nyomaték, csak a teljesítmény, addig, míg a nyomaték nem kezd csökkenni. Ezen tartományokon kívül plussz energiára (üzemanyagra) van szükség, a kívánt teljesítményhez. Ez természetesen csak a roppant leegyszerűsített magyarázat. Komoly tanulmányok vannak a témában, nem én vagyok a szakértő :D

Üdv!

Link to comment
Megosztás:

Általánosságban 100 km/h fölött 10 km/h növekedéshez kb. 10% többlet fogyasztás járul.

Sokkal többet fogyaszt, hidd el. Csak 170-es tempót nem lehet folyamatosan menni még éjszaka sem, így szinte lehetetlen kipróbálni.

A rendőr-Astrak mennyit fogyasztanak? :)

Link to comment
Megosztás:

Általánosságban 100 km/h fölött 10 km/h növekedéshez kb. 10% többlet fogyasztás járul.

Sokkal többet fogyaszt, hidd el. Csak 170-es tempót nem lehet folyamatosan menni még éjszaka sem, így szinte lehetetlen kipróbálni.

Lehet, majd még letesztelem :D

Link to comment
Megosztás:

A rendőr-Astrak mennyit fogyasztanak? :)

A Focusokhoz képest egész jól. :-)

Nem olyan könnyű mérni, mert a BC nincs benne aktiválva, ráadásul sokszor van, hogy amit az egyik nap viszek, azt a másik nap nem tudom. Úgy már volt, kb. két alkalommal, hogy mindkét nap én vittem ugyanazt az autót, így tudtam kalkulálni. Ugyanis szolgálat végén mindig meg kell tankolni az autót, így sikerült lemérni.

Szóval az első alkalommal emlékeim szerint 9 liter körül volt, másodiknál meg 11 körül. Ez ráadásul csak budapesti közlekedés, nappal és mindkettőben volt kéklámpás cím bőven 3-5 arányban. Arról nem is szólva, hogy én nem csak 1 kerületben mozgok, hanem ha kell az egész városban, tehát előfordulhat 15-20 km-es padlógázas közlekedés is. Ráadásul ha siet az ember, érdemesebb nagyobb fordulatszámnál váltani, hogy a következő fokozatban ne dadogjon, hanem húzzon rendesen. :-)

Link to comment
Megosztás:

Ha mér pillanatnyit, akkor le tudod mérni, hogy kb. mennyi a fogyasztás különbség a sebesség növekedésével. Autópályán meg lehet oldani. 100-140 között még esélyes.

Fölötte nem ajánlom, az már fizetős. :-)

Vigyázzatok a nagy sebesség/mennyit fogyaszt értékekkel, a kolléga a radar másik oldalán áll! :D :lurker:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.