Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Teljesítmény Tuning


Amusing

Recommended Posts

Egy enyhe atmoszferikus motortuningnál (+10-20%)sztem bőven elég egy gyári, v. egy jó minőségű csavar. Akkor van értelme, ha többször le akarja venni a HF-t, mivel egy arp többször is lehúzható, nem szakad el.

Az enyém kb. +15% volt, reinzzel lett összerakva, kb. 100.000 km-t raktam bele, teljesen rendben volt.

Amíg nem térsz el számottevően a gyári nyomástól addig jó a gyári csavar, de ha növeled a hengerfejben a nyomást, a gyári csavarok nem bírják ki és nyúlni kezdenek.

Link to comment
Megosztás:

Ha tisztában lennél a kompresszió-viszony értékekkel a C20XE és a C20LET motoroknál, nem kérdeznél ilyen marhaságot, bár tudom ez nettókötözködés részedről, de azért válaszolok rá.

Mivel a C20LET relatíve kis sűrítésű motor, nem produkál nagy kompressziót, még kisebbet is, mint a C20XE motor.

Emiatt nincs szükség rá erősebb csavarra, bőven elég az XE gyárija is a LET-be.

És nem vagyok szakember, csak a C20XE motornál vagyok járatos annyira, mint egy amatőr tuningos. Bár a mostani hozzászólásod után (veled szemben, ennél a motornál) lassan annak érzem magam.

A jövőben meg hanyagoljuk egymást, ha lehet.

Link to comment
Megosztás:

Ha tisztában lennél a kompresszió-viszony értékekkel a C20XE és a C20LET motoroknál, nem kérdeznél ilyen marhaságot, bár tudom ez nettókötözködés részedről, de azért válaszolok rá.

Mivel a C20LET relatíve kis sűrítésű motor, nem produkál nagy kompressziót, még kisebbet is, mint a C20XE motor.

Emiatt nincs szükség rá erősebb csavarra, bőven elég az XE gyárija is a LET-be.

Kifelejtetted az eszmefuttatásodból, hogy a turbonál eleve nagyobb nyomásértékről (miután betölt) indul a sűrítés, így a végnyomás nemhogy kisebb, de jóval nagyobb lesz, mint a c20xe-nél...
Link to comment
Megosztás:

Akkor most jojjon a matematika, amit csak 2/3-ados tobbseggel lehet cafolni.

C20XE suritesi aranya 10,5:1

C20LET suritesi aranya 9:1, viszont 0,6bar a toltonyomas, ami a kornyezeti nyomashoz kepest ennyi. A kornyezeti nyomas atlagosan 1 bar, igy az abszolut nyomas 1,6bar.

9x1,6=14,4, ami 37%-al magasabb ertek, mint a C20XE aranya.

Ez itt nem arrol szol kinek hosszabb, ezek tenyek.

Ha tovabbra is ostoba dolgokat fogsz beirni minden alkalommal meg fogom cafolni, nem szajtepessel, hanem tenyekkel, szamokkal.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Nem kell marakodni sracok, csak nyugisan.

Tomtech matekja helyes, nem veletlenul kell a turbosra eros leszorito csavarka. En mindig azt mondtam, ha 1 bar felett toltesz, a hengerfej csavart minden levetel utan cserelni is illik. (Oke, nem 2000 km utan).

Link to comment
Megosztás:

Nem kell marakodni sracok, csak nyugisan.

Tomtech matekja helyes, nem veletlenul kell a turbosra eros leszorito csavarka. En mindig azt mondtam, ha 1 bar felett toltesz, a hengerfej csavart minden levetel utan cserelni is illik. (Oke, nem 2000 km utan).

Ott bukik meg a matek, hogy a sűrítési viszony nem változik meg. Az egy állandó arány. Ugyanannyi egy új és egy +300e-t futott motornál is.

Link to comment
Megosztás:

Nem kell marakodni sracok, csak nyugisan.

Tomtech matekja helyes, nem veletlenul kell a turbosra eros leszorito csavarka. En mindig azt mondtam, ha 1 bar felett toltesz, a hengerfej csavart minden levetel utan cserelni is illik. (Oke, nem 2000 km utan).

Hát azt úgy egyébként is.

Link to comment
Megosztás:

Ott bukik meg a matek, hogy a sűrítési viszony nem változik meg. Az egy állandó arány. Ugyanannyi egy új és egy +300e-t futott motornál is.

igen a sűrítési viszony az tényleg csak egy állandó arány. de itt nem az a lényeg, hanem a nyomás, ami a hengerben keletkezik. a leszorító csavarkákat a tényleges nyomás feszíti szét. az pedig kénytelen követni a természet törvényeit. >0 töltőnyomás esetén ugyanaz a sűrítési viszony nagyobb nyomást eredményez a hengerben, ergo nagyobb lesz a húzó igénybevétele a csavarkának. a matekot lásd TomTech.

Link to comment
Megosztás:

igen a sűrítési viszony az tényleg csak egy állandó arány. de itt nem az a lényeg, hanem a nyomás, ami a hengerben keletkezik. a leszorító csavarkákat a tényleges nyomás feszíti szét. az pedig kénytelen követni a természet törvényeit. >0 töltőnyomás esetén ugyanaz a sűrítési viszony nagyobb nyomást eredményez a hengerben, ergo nagyobb lesz a húzó igénybevétele a csavarkának. a matekot lásd TomTech.

Igen a nyomás a lényeg, de ostobafalváról írogató barátunk nem nyomásról írt, hanem sűrítési viszonyról (arányról), amit (szerinte így kell számítani!) beszorozta a turbónyomással és kapott egy 14.4-es sűrítési viszonyt (!!).

És biztos, hogy nem végnyomásról írt, mivel az XE végnyomását ugyanannyinak számolta, mint amennyi a sűrítési viszonya (ami persze nem igaz), így jöhetett ki a +37% a turbós javára.

Mint írtam régebben, pont ezért kisebb a sűrítési viszony a LET-ben, hogy ellensúlyozza a töltőnyomást.

Mivel a turbósra is ugyanaz az erősségű csavar megy fel, mint a XE-re, nem lehet sokkal nagyobb a végnyomása a turbósnak, mert akkor erősebbet raknának bele gyárilag.

A másik (az eredeti téma) amiért erősebbet ajánlottam wookie-nak, hogy saját tapasztalatom, ha a hf-ből is leveszünk 0,5mm-t vagy annál többet, már kell az erősebb csavar.

Link to comment
Megosztás:

Ember, én még akkor írtam 5-ös matek és fizika felvételit a BME-re, amikor annak súlya is volt, esetleg még tudom is miről beszélek. Majd ha te is ott tartasz, hogy a motorod teljesítménye a duplája az eredetinek, kompresszor és turbo nélkül, akkor ostobázhatsz személyesen.

Link to comment
Megosztás:

srácok, sztem találjunk egy tisztes hangnemet egymással.

írod, hogy "Mivel a turbósra is ugyanaz az erősségű csavar megy fel, mint a XE-re, nem lehet sokkal nagyobb a végnyomása a turbósnak"

TomTech leírta, hogy az a nem sok, az tényleg nem sok, éppen 37%, és ez nem lehet, hanem biztos.

a fogalmazás az tényleg nagyon fontos, az tényleg nem sűrítési viszony, ebben neked van igazad.

a csavarkát két dolog fárasztja nagyon:

- a henger összezárása miatti túlnyomás, ami folyamatosan épül fel, és valóban kevésbé izgalom dús, hogy a végén 10, vagy 14 bar lesz-e az értéke.

- a sokkal izgalmasabb buli a robbanás/detonáció (kinek mi jön össze), ami normálisan csinál 50-70 bar túlnyomást is, de ha hiba van, akkor 200 bar, oszt joccakát, szétesik a motor. legalábbis az enyém szétesett.

minden motorba jól jön az erősebb leszrító csavar, amit mókolnak, mert ott bármikor befittyen egy kis nem várt túlnyomás és a tranziensek.

Link to comment
Megosztás:

Ember, én még akkor írtam 5-ös matek és fizika felvételit a BME-re, amikor annak súlya is volt, esetleg még tudom is miről beszélek. Majd ha te is ott tartasz, hogy a motorod teljesítménye a duplája az eredetinek, kompresszor és turbo nélkül, akkor ostobázhatsz személyesen.

Ad1.: nem én kezdtem ostobázni, hanem te. Érdekes, hogyha te írod másnak az rendben van, ha neked írják az felháborító. Sokat elárul rólad..

Ad2: szívesen megnézném annak a 300le-s c20xe-nek az adatait, hagy tanuljunk. Remélem annak lett duplázva a lóereje, mivel arról szólt a vita.

u.i.: én meg általánosban annyira jó voltam matekból és fizikából, hogy majdnem miattam vezették be a 6-ost! (hö-hö-hö)

Link to comment
Megosztás:

srácok, sztem találjunk egy tisztes hangnemet egymással.

írod, hogy "Mivel a turbósra is ugyanaz az erősségű csavar megy fel, mint a XE-re, nem lehet sokkal nagyobb a végnyomása a turbósnak"

TomTech leírta, hogy az a nem sok, az tényleg nem sok, éppen 37%, és ez nem lehet, hanem biztos.

a fogalmazás az tényleg nagyon fontos, az tényleg nem sűrítési viszony, ebben neked van igazad.

a csavarkát két dolog fárasztja nagyon:

- a henger összezárása miatti túlnyomás, ami folyamatosan épül fel, és valóban kevésbé izgalom dús, hogy a végén 10, vagy 14 bar lesz-e az értéke.

- a sokkal izgalmasabb buli a robbanás/detonáció (kinek mi jön össze), ami normálisan csinál 50-70 bar túlnyomást is, de ha hiba van, akkor 200 bar, oszt joccakát, szétesik a motor. legalábbis az enyém szétesett.

minden motorba jól jön az erősebb leszrító csavar, amit mókolnak, mert ott bármikor befittyen egy kis nem várt túlnyomás és a tranziensek.

Nem én kezdtem a személyeskedést.

Mivel az XE végnyomása újkorában simán elérhette a 13,5-14bar-t is, ha ehhez hozzáadunk 37%-ot, az már 19 bar körüli végnyomást eredményezne. Ezt a gyári csavarok biztos, hogy nem bírnák ki.

A robbanás/detonációhoz: gondolom ezért is alacsonyabb az előgyújtás a LET motornál, hogy ne okozzon akkora túlnyomást, amitől szétessen a motor.

Én lezárnám ezt a témát, ha lehet. Tanácsként is csak azért írtam, hogy komolyabb tuningnál már kell erősebb csavar, mert nálam már megnyúltak a csavarok 10e km múlva.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

El jött a nap :( .

Lecseréltem szeretett Astra H 1.8-asomat (miután ráköltöttem vagy fél misit, hogy minden rendben legyen).

A választottam egy hátsó kerekes 180LE környéki 2000ccm feletti manuális váltós prémium dízel lett nagyon kevés kilóméterrel és magyar (szak-)szervízkönyvvel (többet nem mondhatok ;) ).

Nem rossz - nem rossz, csak hiányzik a visító pörgős benzines feeling!

Pályán kigyorsításkor és előzéskor szuper, nem kell váltogatni semerre, de egy kanyargós külvárosi vagy városon kívüli szakaszon az opelemmel tuningolt álapotban is kevesebb mint fele Newtonméterrel "megettem" volna ezt a prémium dízel szedánt :( ;)

Nálam beigazolódott amit hangoztatok! Azért van értelme egy szívóbenyás autót tuningolgatni.

Link to comment
Megosztás:

El jött a nap :( .

Lecseréltem szeretett Astra H 1.8-asomat (miután ráköltöttem vagy fél misit, hogy minden rendben legyen).

A választottam egy hátsó kerekes 180LE környéki 2000ccm feletti manuális váltós prémium dízel lett nagyon kevés kilóméterrel és magyar (szak-)szervízkönyvvel (többet nem mondhatok ;) ).

Nem rossz - nem rossz, csak hiányzik a visító pörgős benzines feeling!

Pályán kigyorsításkor és előzéskor szuper, nem kell váltogatni semerre, de egy kanyargós külvárosi vagy városon kívüli szakaszon az opelemmel tuningolt álapotban is kevesebb mint fele Newtonméterrel "megettem" volna ezt a prémium dízel szedánt :( ;)

Nálam beigazolódott amit hangoztatok! Azért van értelme egy szívóbenyás autót tuningolgatni.

Úgy tünik hogy a prémium(gondolom BMW) dízel úgy húz mint az állat csak ha egy benzinessel mész melette akkor a dízelt már 3.ba is tolod és a benzines meg mégis előrébb jár.

Sok balesetmentest hozzá! :icon13:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.