Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Teljesítmény Tuning


Amusing

Recommended Posts

mint pl???

én mindent kapok hozzá.

Célszerűbb átépíteni a technikát az NZ blokkba.....Ha megállít a rendőr és kitalálja, hogy motorszámot v.mint alvázszámot akar olvasni, akkor kellemetlen meglepik érhetnek.Amúgy én is inkább az SE átalakítást tartom jobb 5letnek.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
hali.

a gyárilag 9.5 kompressziót emelném 10.5-11-re.

kell vmire számítanom??

melegedés,gugók nagyobb igénybevétele,bármi......

Az indításhoz valamivel nagyobb teljesítmény szükséges, mert az önindítónak jobban kell kompromálnia a levegőt/keveréket. Tehát az akksi meg az indítórendszer legyen jó állapotban. Viszont a nagyobb kompresszió kedvez is a beindításnak.

Valamekkora plusz terhelés biztosan keletkezik, dugókon kívül a csapágyakon is. De ezt még ki kell bírnia. Feltéve, hogy jó állapotban vannak.

Ha benzinnel is jársz szerintem válaszd a nagyobb oktánszámút, biztos ami biztos alapon. Esetleg kerüld a "kopogáshajlamos" vezetési módot. (tipikusan, alacsony fordulatszám nagy terhelés)

Link to comment
Megosztás:

hali.

a gyárilag 9.5 kompressziót emelném 10.5-11-re.

kell vmire számítanom??

melegedés,gugók nagyobb igénybevétele,bármi......

Szerintem, ha szétkapod a motort, a legegyszerűbb teljesítménynövelési módszer, ha a motort egyszerűen a top-ra hozod. Polírozott szívócsatorna, szelepülékek és szelepek, centírozott főtengely, tizedgrammra kiengyensúlyozott dugók, hajtókarok. Ilyesmi. Talán lesz 10%.

Van még egy módszer, ami "egyszerű", és sokat dob a kompresszión, bár elég necces ilyesmivel kísérletezni, de ezt te döntsd el:

A dugók szélén pici furatokat kell csinálni, amik lemennek az első gyűrűk fészkéig. (Ebből már érezheted, hogy nem egyszerű a mutatvány kivitelezése, bármilyen ötletes is) Amikor megy a dugó felfelé, a kis lyukakon leáramló gáz az első gyűrűt a hengerfalhoz nyomja, amitől a kompresszió megnő ---> Sok, sok plusz lovacska. Azt azért érzed, ugye, hogy az élettartamra nem lesz kedvező hatása (nagyobb kopás, gyűrűtörés, melegedés stb.). Asszem célszerű eleve nagyobb nyomásra tervezett, (pl. turbo) gyűrűszettet használni hozzá. Csak akkor csinálnék ilyet, ha drag-ra mennék.

Link to comment
Megosztás:

Szerintem, ha szétkapod a motort, a legegyszerűbb teljesítménynövelési módszer, ha a motort egyszerűen a top-ra hozod. Polírozott szívócsatorna, szelepülékek és szelepek, centírozott főtengely, tizedgrammra kiengyensúlyozott dugók, hajtókarok. Ilyesmi. Talán lesz 10%.

A hengerfejet valóban érdemes felújíttatni, de én az aljához nem nyúlnék. Egyrészt nem hoz semmit teljesítményben, másrészt drága, harmadrészt könnyű elrontani, negyedrészt valószínű nincs azzal semmi különösebb baj.

Van még egy módszer, ami "egyszerű", és sokat dob a kompresszión, bár elég necces ilyesmivel kísérletezni, de ezt te döntsd el:

A dugók szélén pici furatokat kell csinálni, amik lemennek az első gyűrűk fészkéig. (Ebből már érezheted, hogy nem egyszerű a mutatvány kivitelezése, bármilyen ötletes is) Amikor megy a dugó felfelé, a kis lyukakon leáramló gáz az első gyűrűt a hengerfalhoz nyomja, amitől a kompresszió megnő ---> Sok, sok plusz lovacska. Azt azért érzed, ugye, hogy az élettartamra nem lesz kedvező hatása (nagyobb kopás, gyűrűtörés, melegedés stb.). Asszem célszerű eleve nagyobb nyomásra tervezett, (pl. turbo) gyűrűszettet használni hozzá. Csak akkor csinálnék ilyet, ha drag-ra mennék.

Ez a hatás furatok nélkül is megvan, ugyanis a gyűrű nem illeszkedik tökéletesen a horonyba.

Te már hallottál olyat hogy ezt valaki megcsinálta? :) Én még dragra sem furkálnám meg a dugókat, nem szeretném a darabjait innenonnan összeszedni. Ettől egyébként nem nő meg a kompresszió, de talán a sűrítési végnyomás sem, pusztán a dugóra nagyobb erő fog hatni a kevesebb veszteség miatt.

Link to comment
Megosztás:

...

Te már hallottál olyat hogy ezt valaki megcsinálta? :) Én még dragra sem furkálnám meg a dugókat, nem szeretném a darabjait innenonnan összeszedni. Ettől egyébként nem nő meg a kompresszió, de talán a sűrítési végnyomás sem, pusztán a dugóra nagyobb erő fog hatni a kevesebb veszteség miatt....

Igen, hallottam (láttam, igaz TV-ben, szóval lehet, olyan vagyok, mint az átlag birka amerikai, elhiszek mindent... :D ).

Drag motoron csinálták meg, persze a dugó maga kb. 2x akkor volt, mint a mieink (1 liter/henger). A furatok úgy helyezkednek el körben, hogy a nyomás kifelé tolja a gyűrűt. (alapban a gáz szökni próbál, tehát a horonyba igyekszik nyomni a gyűrűt és nem a falhoz, aminek a gyűrű rugóereje tart ellent) Emiatt itt gyakorlatilag nem szökik semmi, és ezzel nő a kompresszió érték. Nemtom mennyivel, megsaccolni sem merném. A dugóra egyébként pont a megnövekedett kompresszió miatt hat a nagyobb erő. Minél nagyobb a nyomás, annál nehezebb a dolga. Ember a filmen alig bírta megforgatni a két hengert, kulccsal. A lyukak nagyon picik, és nem sűrűn egymás mellett, úgyhogy mechanikailag nem hiszem, hogy túlságosan meggyengítenék a dugót (6-8 furat van körbe), biztosan van elfogadható kompromisszum... :D

Azzal egyébként egyetértek, hogy nem a mi pályánk, és kifejezetten versenyre való. Csak már nem tudtam mit írni Istvánnak, hogy kompresszor vagy turbó nélkül hogyan lehetne még érezhetően kompressziót növelni. :D

A hengerfej aljából én sem kapnék le, ha nem muszáj. Amikor síkolják, úgyis kisebb lesz jópár mikronnal.

Link to comment
Megosztás:

Igen, hallottam (láttam, igaz TV-ben, szóval lehet, olyan vagyok, mint az átlag birka amerikai, elhiszek mindent... :D ).

Ok. :D Milyen műsor volt, érdekelne?

alapban a gáz szökni próbál, tehát a horonyba igyekszik nyomni a gyűrűt és nem a falhoz, aminek a gyűrű rugóereje tart ellent

Nem. A nyomás felül van nem a hengerfalból jön. A felülről jövő nyomás lefelé nyomja a gyűrűt, a gyűrű és a horony közt bemegy a gyűrű mögé és a falnak nyomja a gyűrűt.

9.jpg

Szerkesztve, megvan a jó kép. :) Látható hova "megy" a nyomás. Egyébként azt a gyűrűt kézzel lehet mozgatni, hogyan tudna ellentartani akkora nyomásoknak ami a motorban van?

A dugóra egyébként pont a megnövekedett kompresszió miatt hat a nagyobb erő. Minél nagyobb a nyomás, annál nehezebb a dolga.

Nem. A kompresszió nem ugyanaz, mint a hengerben lévő nyomás. A kompresszió a az AHP-ban és a FHP-ban a dugattyú feletti térfogat hányadosa. Ez akkor változik, ha leszedsz a hengerfejből, vagy változtatod a tömítés vastagságát, vagy a hajtókaron (hosszán), vagy dugón (formáján) változtatsz. Szóval ez biztos nem lesz nagyobb. Csúcsnyomás szerintem szintén nem, vagy csak minimálisan. A középnyomás bizonyára nagyobb lesz.

Link to comment
Megosztás:

Ok. :) Milyen műsor volt, érdekelne?

...

Biker BuildOff - Discovery Channel. Dragmotor építő verseny volt. Tegnap, vagy tegnapelőtt, nem emlékszem.

A rajz alapján értem amit mondasz. Így gyakorlatilag a lyuk semmit sem számítana, mert az is felülről van fúrva, tehát ua. résbe nyomja a gázt, mint ahova amúgy is megy. Hmmm, akkor lehet, ez a lyukasztás csak parasztvakítás.

A gyűrűt oldalról össze tudod nyomni. Felülről nem fog sikerülni. :D Nem mindegy, hogy a gyűrű szempontjából nyomás, vagy nyírás az igénybevétel.

A "kompresszió érték" ezek szerint viszont nem függene a tömítettségtől, hiszen a holtpontok közti térfogatkülönbség pl. törött gyűrűvel is ugyanannyi. Persze, elméleti síkon igazad van, de a gyakorlatban szerintem a veszteséggel együtt kell számítani - illetve mérni, manométerrel, tehát nyomást mérünk - ami pedig függ attól, mennyire tömítenek a gyűrűk. Nem véletlen, hogy turbós autókba más gyűrűkészlet kell (dugó pl. Colt Turbónál ua. volt), főleg a töltéskor nagyobb nyomás miatt. Persze sokszor a dugó/hajtókar is más, szintén a nagyobb terhelés miatt.

Biztos ismerős a "Wazz, gally a motorom, nincs kompresszió a kettes hengerben..." című fejezet, (kívánom, inkább ne legyen :D ) - én erre gondoltam. Vagy én keverek valamit?

Link to comment
Megosztás:

A "kompresszió érték" ezek szerint viszont nem függene a tömítettségtől, hiszen a holtpontok közti térfogatkülönbség pl. törött gyűrűvel is ugyanannyi. Persze, elméleti síkon igazad van, de a gyakorlatban szerintem a veszteséggel együtt kell számítani - illetve mérni, manométerrel, tehát nyomást mérünk - ami pedig függ attól, mennyire tömítenek a gyűrűk. Nem véletlen, hogy turbós autókba más gyűrűkészlet kell (dugó pl. Colt Turbónál ua. volt), főleg az eredeti kompresszió csökkentése okán. Vagy én keverek valamit?

Nem is függ. Amit mérnek az sűrítési végnyomás. Lehet, hogy kell másik gyűrűkészlet turbós autóba (mivel mások a terhelések), de hogy ezt égéstér nyomáscsökkentésre használnák, az nekem fura. Nem hiszem, hogy ott olyan jól jön, ha nagy a kartergáz. Ha ugyanazok a szerkezeti elemek szívó és turbós közt, akkor a hengerfejtömítést szokták vastagítani kompressziócsökkentés céljából.

Majd meglesem lesz-e még ez a műsor. :)

Link to comment
Megosztás:

Nem is függ. Amit mérnek az sűrítési végnyomás. Lehet, hogy kell másik gyűrűkészlet turbós autóba (mivel mások a terhelések), de hogy ezt égéstér nyomáscsökkentésre használnák, az nekem fura. Nem hiszem, hogy ott olyan jól jön, ha nagy a kartergáz. Ha ugyanazok a szerkezeti elemek szívó és turbós közt, akkor a hengerfejtömítést szokták vastagítani kompressziócsökkentés céljából.

Majd meglesem lesz-e még ez a műsor. :)

Értem, akkor én keverem. Azt hittem, a kompresszió a sűrítési végnyomással azonos. A helyzet az, hogy nincs gépész végzettségem, és csak a "konyhanyelvet" ismerem autókkal kapcsolatban. Mivel a nyomásmérést általánosságban "kompressziómérés"-nek szokták nevezni, ezért zavart meg a dolog. De köszi, a jó pap holtig tanul... :D

Valóban, a HF tömítés más volt a Coltnál is a turbósnak, mint a standard. Azt hittem, csak azért, mert "erősített" kivitel, hogy a túlnyomást jobban bírja...

Link to comment
Megosztás:

Szerintem, ha szétkapod a motort, a legegyszerűbb teljesítménynövelési módszer, ha a motort egyszerűen a top-ra hozod. Polírozott szívócsatorna, szelepülékek és szelepek, centírozott főtengely, tizedgrammra kiengyensúlyozott dugók, hajtókarok. Ilyesmi. Talán lesz 10%.

Van még egy módszer, ami "egyszerű", és sokat dob a kompresszión, bár elég necces ilyesmivel kísérletezni, de ezt te döntsd el:

A dugók szélén pici furatokat kell csinálni, amik lemennek az első gyűrűk fészkéig. (Ebből már érezheted, hogy nem egyszerű a mutatvány kivitelezése, bármilyen ötletes is) Amikor megy a dugó felfelé, a kis lyukakon leáramló gáz az első gyűrűt a hengerfalhoz nyomja, amitől a kompresszió megnő ---> Sok, sok plusz lovacska. Azt azért érzed, ugye, hogy az élettartamra nem lesz kedvező hatása (nagyobb kopás, gyűrűtörés, melegedés stb.). Asszem célszerű eleve nagyobb nyomásra tervezett, (pl. turbo) gyűrűszettet használni hozzá. Csak akkor csinálnék ilyet, ha drag-ra mennék.

nem akarok10-20 le-ért 150-200 e ft-ot kiadni.akkor belerakom a 24v-s mocit.maga a tömb nagyon megkímélt(van benne 80 000km).nem szeretnék nagyon belemerülni(pláne anyagilag).van tartalék hf-em ezzel játszok.felújítani nem kell,30 000 km-es motorrol van.nekem elég lessz a síkolás talán.majd kiderül. :) :D :D :D

Link to comment
Megosztás:

na ezt adjátok össze:leszedtünk 0.5 mm-t a hf-böl.szelepek becsisz.,új tömi.összeraktam,hidegen lett 13,9 a kompreszió.elinditottam kb 30 perc után elkezdte nyomni a vizet a tartályból.beledolgozott a moci a vízbe.hf leugrik jól átvizsgál és szomorúan konstatál:elrepedt a hf,de nem a gátnál hanem a gyertya mellet.

fél mili nem sok,de jelen esetben sok lett.olvastam,hogy más típúsoknál 1-1.3 milit is leszednek simán.

Link to comment
Megosztás:

na ezt adjátok össze:leszedtünk 0.5 mm-t a hf-böl.szelepek becsisz.,új tömi.összeraktam,hidegen lett 13,9 a kompreszió.elinditottam kb 30 perc után elkezdte nyomni a vizet a tartályból.beledolgozott a moci a vízbe.hf leugrik jól átvizsgál és szomorúan konstatál:elrepedt a hf,de nem a gátnál hanem a gyertya mellet.

fél mili nem sok,de jelen esetben sok lett.olvastam,hogy más típúsoknál 1-1.3 milit is leszednek simán.

ez még a vas hengerfej? pedig az még nem olyan vészesen sok kompresszió.

Link to comment
Megosztás:

Igen, kb. Viszont így illegális lesz az autód, az első kpm ellenőrzésen elvérzik, aztán viheted szigorítottra az

eredeti motorral, meg fizetheted a büntit. ;)

Szia Gabi!

Szóval azt mondod, hogy ha megcsináltatom az Nz-Se átalakítást akkor az első műszakin ki is bukik a dolog szerinted? Mert így már elgondolkodtató ez a megoldás sajna :( Mennyi lehet annak a valószínüsége, hogy nem nagyon fogják ezt ott firtatni, mert 2 éve még a motorszámot is velem diktáltatták rá a papírra, pedig nem egy sufni müszaki volt már akkor sem.

Üdv:BB

Link to comment
Megosztás:

Szia Gabi!

Szóval azt mondod, hogy ha megcsináltatom az Nz-Se átalakítást akkor az első műszakin ki is bukik a dolog szerinted? Mert így már elgondolkodtató ez a megoldás sajna :) Mennyi lehet annak a valószínüsége, hogy nem nagyon fogják ezt ott firtatni, mert 2 éve még a motorszámot is velem diktáltatták rá a papírra, pedig nem egy sufni müszaki volt már akkor sem.

Üdv:BB

Sztem félreértetted, Gábor a motorcserére írta ezt. A hengerfejátszerelős megoldással megmarad a motorszámod, abba nem kötnek bele valszeg.

Link to comment
Megosztás:

na ezt adjátok össze:leszedtünk 0.5 mm-t a hf-böl.szelepek becsisz.,új tömi.összeraktam,hidegen lett 13,9 a kompreszió.elinditottam kb 30 perc után elkezdte nyomni a vizet a tartályból.beledolgozott a moci a vízbe.hf leugrik jól átvizsgál és szomorúan konstatál:elrepedt a hf,de nem a gátnál hanem a gyertya mellet.

fél mili nem sok,de jelen esetben sok lett.olvastam,hogy más típúsoknál 1-1.3 milit is leszednek simán.

:)

Link to comment
Megosztás:

Akkor megy bele a 6henger? :)

belefér,de nem akarom belerakni hacsak nem muszáj.többet eszik 5 literrel.

az a problémám,hogy benzinnel nem megy a gép(vmi gebasz van a befecsivel)és csak gázzal tudok közlekedni.45 literes a gáztartályom ezért nem mindegy a fogyi.nem gyözők tankolni így is.

szóval ezért a "tuning".

Link to comment
Megosztás:

a sport veztengelyre mi a vélemény????

csak az a bibi,hogy nem tudom hol lehet csináltatni.

Gyáriból akarod? Nem mindből érdemes megcsinálni. Ha pici lesz az alapkör, akkor csúnya lesz a karakterisztika. Egyébként általában felül lesz több, alul meg kevesebb.

Jó eredményhez pedig másik program is kell. Ez már kezd a nemolcsó kategória lenni.

Amúgy Havassy, Szuromi.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.