Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés, és klíma


Golby

Recommended Posts

7 perce, szilvand írta:

http://m.hasznaltauto.hu/auto/opel/astra_f/opel_astra_f_1.6_16v_gl_plus_rendezett_magyar_papirokkal-10324155

 

nem tudom, hogy szabad e ilyen hirdetest linkelni, de ezt nezegetem. A kereskedo mondta hogy nincs benne szervo. Szoval akkor lehet, hogy csak szar benne?

Nem látom a szervótartályt az akku előtt szóval lehet hogy tényleg nincs benne. Ha jól tudom gyárilag csak a szervósakat szerelték klímával is, ha utólagos, nem gyári hanem pölö univerzális klíma, akkor lehet hogy ezért nincs benne szervó.  Mondjuk ha jobban megnézem a klímagomb gyári a középkonzolban, akkor valami más módon oldottak meg a szíj megvezetését.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, szilvand írta:

http://m.hasznaltauto.hu/auto/opel/astra_f/opel_astra_f_1.6_16v_gl_plus_rendezett_magyar_papirokkal-10324155

 

nem tudom, hogy szabad e ilyen hirdetest linkelni, de ezt nezegetem. A kereskedo mondta hogy nincs benne szervo. Szoval akkor lehet, hogy csak szar benne?

Valóban nincs ott a szervo-olaj tartály, de a helye ott van, szóval lehet, hogy kiszerelték. (vagy nem látni a szilikontól) :D

GL felszereltséghez szerintem már tartozott annak idején a szervó, szóval ...

A ködlámpát se látom, habár a felsorolásban említve van.

A szín az hivatalosan Nautilus Blau (valójában zöld) nem óceánkék.

Viszont a típustábla megvan.

Módosítva : Cosso
Link to comment
Megosztás:

38 perce, Cosso írta:

Valóban nincs ott a szervo-olaj tartály, de a helye ott van, szóval lehet, hogy kiszerelték. (vagy nem látni a szilikontól) :D

GL felszereltséghez szerintem már tartozott annak idején a szervó, szóval ...

A ködlámpát se látom, habár a felsorolásban említve van.

A szín az hivatalosan Nautilus Blau (valójában zöld) nem óceánkék.

Viszont a típustábla megvan.

Hat a leiras elsore feltunt, hogy xar, pl utasoldali legzsak sincs... Igazabol a kulseje meg a klima miatt tetszik. Most ugyan ilyen van, csak x14nz motorral, sajnos a kulseje annak mar elegge oda van, meg hat a klima kene nagyon.

A szilikonozast valoban nem sajnaltak :)

Link to comment
Megosztás:

Létezik nem szervós, de klímás verzió is. Ebben az esetben a kompresszor a motor mögött, a generátor alatt helyezkedik el. Gyári klíma esetén.

A klímahűtő kivétele meg csak is a vízhűtő bedöntésével lehetséges, máshogy nem jön ki.

Módosítva : daykiller
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

A következő kérdésben keresem a választ. Egy x16szr 1.6 gyári klímás f astráról van szó. Alapjáraton járatva a motort szemben állva a kocsival azt tapasztalom, hogy a hűtő bal felső sarkánál lévő kunkori vízcső forróra felmelegszik, majd mikor nyit a termosztát (óra szerint 90 fok körül) akkor a hűtő jobb szélébe belépő vastag vízcső is melegedni kezd. Jól van ez így, mert én úgy emlékszem - lehet rosszul -, hogy az említett csöveknek pont fordított sorrendben kéne melegedni.

Köszönöm a válaszokat!

Link to comment
Megosztás:

3 órája, kacs írta:

Sziasztok!

A következő kérdésben keresem a választ. Egy x16szr 1.6 gyári klímás f astráról van szó. Alapjáraton járatva a motort szemben állva a kocsival azt tapasztalom, hogy a hűtő bal felső sarkánál lévő kunkori vízcső forróra felmelegszik, majd mikor nyit a termosztát (óra szerint 90 fok körül) akkor a hűtő jobb szélébe belépő vastag vízcső is melegedni kezd. Jól van ez így, mert én úgy emlékszem - lehet rosszul -, hogy az említett csöveknek pont fordított sorrendben kéne melegedni.

Köszönöm a válaszokat!

Így kell működnie. Akkor van baj, ha a két cső egyszerre melegszik - vele együtt a hűtő -, miközben a vízhőfok még a 90-et sem érte el.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Valaki megtudná mondani ha megyek városba és megállok egy pirosnál honnan hozhat be benzin szagot az autó? Elég töményen sajna. F astra C14nz. Kipufogó nem fúj ki pollenszűrő új a helyén van. Van viszont ott egy gumicsonk ami lemegy a motor mögött egy darabig és levan zárva a vége de ez viszont nincs már a helyén mozog ha visszaragasztanám lehet megszünne a probléma?? Láttam 2002 es astrát abba is így van a gumicső lemegy a vége meg zárt mi az értelme egyáltalán??

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 07. 12. at 7:35, Kispotter írta:

Sziasztok! Valaki megtudná mondani ha megyek városba és megállok egy pirosnál honnan hozhat be benzin szagot az autó? Elég töményen sajna. F astra C14nz. Kipufogó nem fúj ki pollenszűrő új a helyén van. Van viszont ott egy gumicsonk ami lemegy a motor mögött egy darabig és levan zárva a vége de ez viszont nincs már a helyén mozog ha visszaragasztanám lehet megszünne a probléma?? Láttam 2002 es astrát abba is így van a gumicső lemegy a vége meg zárt mi az értelme egyáltalán??

Az a tankszellőztetés része és a sárvédő alatti aktívszenes tartálytól jön. ( az ablakmosó tartály alatti gumicsonk)Nézd meg hogy a tűzfalnál az "ufó" alakú szelep csövei nincsenek-e eldugulva, átjárhatóak-e minden irányban. A pollenszűrő előtti lelógó gumicsonk máshova tartozik, az a vizet vezeti le, és oldalt van felhasítva, ha ott mókolsz akár ki is takaríthatod belőle a koszt.

Módosítva : zotya975
Link to comment
Megosztás:

On 2016. 07. 15. at 16:50, zotya975 írta:

Az a tankszellőztetés része és a sárvédő alatti aktívszenes tartálytól jön. ( az ablakmosó tartály alatti gumicsonk)Nézd meg hogy a tűzfalnál az "ufó" alakú szelep csövei nincsenek-e eldugulva, átjárhatóak-e minden irányban. A pollenszűrő előtti lelógó gumicsonk máshova tartozik, az a vizet vezeti le, és oldalt van felhasítva, ha ott mókolsz akár ki is takaríthatod belőle a koszt.

Ha nem jó a tankszellőztetés, akkor behozza a ventilátor a benzinszagot? Ezt valahogy nem értem mi köze hozzá. De valszeg a tankszellőztetésem jó mert kinyitáskor sosem szisszent a tank kicsit sem. Én úgygondolom nincs köze a tankszellőztetésnek ehhez.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Kispotter írta:

Ha nem jó a tankszellőztetés, akkor behozza a ventilátor a benzinszagot? Ezt valahogy nem értem mi köze hozzá. De valszeg a tankszellőztetésem jó mert kinyitáskor sosem szisszent a tank kicsit sem. Én úgygondolom nincs köze a tankszellőztetésnek ehhez.

Hát a tanszellőztetés egy kissé bonyolult nekem, nem tudom a pontos működését. Kábé:egyrészt a tankban lehet vákum amikor a benzinpumpa kihozza az üzemanyagot és levegőnek kell utána áramolni, meg lehet nyomás a benzin hőtágulása miatt. Az " ufó" szelep szabályozza hogy levegőt engedjen utána vagy a túlnyomást szívja el és egye meg a motor. Ha nem eszi meg akkor annak valahol ki kell jönni, egyetlen nyitott pont a motortérben lelógó gumiharang ( vagy egy repedés a vákumcsöveken bárhol) és mivel ez a motortérben ( a pollenszűrőtöl kábé 30-40 centire)van be tudja hozni a szagot a venti az utastérben. Egyéb benzinszag forrás lehet repedt tank, benzincső, becsöpögő injektor, sérült tömítés az injektor alatt.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 07. 17. at 8:33, zotya975 írta:

Hát a tanszellőztetés egy kissé bonyolult nekem, nem tudom a pontos működését. Kábé:egyrészt a tankban lehet vákum amikor a benzinpumpa kihozza az üzemanyagot és levegőnek kell utána áramolni, meg lehet nyomás a benzin hőtágulása miatt. Az " ufó" szelep szabályozza hogy levegőt engedjen utána vagy a túlnyomást szívja el és egye meg a motor. Ha nem eszi meg akkor annak valahol ki kell jönni, egyetlen nyitott pont a motortérben lelógó gumiharang ( vagy egy repedés a vákumcsöveken bárhol) és mivel ez a motortérben ( a pollenszűrőtöl kábé 30-40 centire)van be tudja hozni a szagot a venti az utastérben. Egyéb benzinszag forrás lehet repedt tank, benzincső, becsöpögő injektor, sérült tömítés az injektor alatt.

Én általában mindig olyan 600 km megtétele után tankolok, ilyenkor kb 40pár litert szoktam tankolni. Amikor a tanksapkát kitekerem, mindig hallani hogy a tank szívja magába a levegőt. Biztos normális ez, mert az autó működik, meg mindig is ilyen volt, csak fura. 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, joecockroach írta:

Én általában mindig olyan 600 km megtétele után tankolok, ilyenkor kb 40pár litert szoktam tankolni. Amikor a tanksapkát kitekerem, mindig hallani hogy a tank szívja magába a levegőt. Biztos normális ez, mert az autó működik, meg mindig is ilyen volt, csak fura. 

Elméletileg nem szabadna sem vákumnak sem nyomásnak lenni benne ezért van ugye a tankszellőztető rendszer. Aztán hogy ez mekkora nyomásnál nyit-zár azt nem tudom. De én is észrevettem ezt, és most fúrtam 2 darab 1 milis lyukat a tanksapkába belül a tömítés alá, ha befuccsol a rendszer az AC-össze tudja horpasztani  a tankot amit ugye nem szeretnék. Lehet aztán hogy mindíg így volt kicsit szisszent de eddíg nem tünt fel, csak egy hosszabb út előtt átnéztem a kocsit és ekkor vettem észre.

Link to comment
Megosztás:

Na nekem meg sohasem szisszen szóval elvileg működik a tankszellőztetőm. Egyébként is szerintem már elégetett benzinszagot nxomja be a venti, de a kipuff tuti nemfúj ki mert azt hallanám. Tökre csendes a kocsi. Pedig ha kipuff szagot hoz be ez lenne a logikus hogy a motortérnél kifúj. 

Link to comment
Megosztás:

38 perce, GSzilárd írta:

Sziasztok! Adott egy 2000-es évjáratú x16szr blokkos astra. Klímát szeretnék bele, méghozzá a gyárit. Valaki rakott már utólag klímát astrába? Mi az alkatrészlista? Beépítési rajz? Esetleg képek? Megéri egyáltalán? A válaszokat előre is köszönöm!

Legegyszerűbb úgy csinálni ha te magad bontod ki egy donorból az alkatrészeket és akkor egyből látod mi hová kerül, még a művelet megkezdése előtt azt is hogy nekiállsz-e. A legnagyobb munka szerintem a műszerfal kiszedése, mert a légelosztó doboz más klímásnál, és szerintem annak a komplett cseréje csak a műszerfal eltávolítása után lehetséges. A költséget talán alsó hangon 100 ezere tippelném, és ugye mivel a klímának nyáron nincs párja szerintem megéri. Engem csak a pénzhiány és a gyenge motorom választ el tőle. 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, GSzilárd írta:

Sziasztok! Adott egy 2000-es évjáratú x16szr blokkos astra. Klímát szeretnék bele, méghozzá a gyárit. Valaki rakott már utólag klímát astrába? Mi az alkatrészlista? Beépítési rajz? Esetleg képek? Megéri egyáltalán? A válaszokat előre is köszönöm!

- Klímás fűtéselosztó, komplett,
- Klímás fűtésszabályzó, bár elvileg cserélhető simán a gomb is,
- Klíma csőrendszer,
- Klímás homlokfal, hozzá a külső hűtőventilátor,
- Zsír új klímahűtő és szárítószűrő,
- Klímás nagy vízhűtő ventilátorral, ebből érdemes akkor már új, két új hőgombával,
- Klímás motortartóbak, rajta a feszítőgörgővel,
- Ha nem hosszbordás a főtengely szíjtárcsa és a generátor, akkor azok is cserések,
- Klímás motortéri kábelköteg, nem a motoré, hanem a ventik, gombáké,
- Klímás biztosítéktábla kompletten, emiatt érdemes teljes kábelköteget is cserélni, mivel műszerfal kiugrik úgy is, és az ECU-nak is kell oda vezeték a klímához.

Így elsőre ennyi. Az ilyeneket, hogy klímacső tartók, meg a csövezést új O-gyűrűkkel összerakás, ezek alap, hogy kellenek. Ha nem ugyanilyen motoros astrából van a klíma, akkor van némi szívás, mert a különböző motorok ECU csatlakozásai nem egyformák. Ezért sem lehet mondjuk egy C14NZ vezérlőt kicserélni C16NZ-re. Ekkor viszont rajz alapján meg kell keresni, hogy az adott motorvezérlőn melyik az a három vezeték, ami a klímáé, aztán azt átrakni X16SZR-hez. Hogy miért? Mert alapvetően az ECU vezérli a klímát, tehát ő kapcsolja be a kompresszort és ki, a nyomáskapcsolók alapján.

A legtöbb gyári klímás F Astra szervós is, tehát ha a tied nem az, akkor problémás a klíma beszerelés is. Létezik csak klímás, de nem szervós megoldás is, de ez esetben a klímakompresszor a generátor alatt van.

Módosítva : daykiller
Link to comment
Megosztás:

2 órája, daykiller írta:

- Klímás fűtéselosztó, komplett,
- Klímás fűtésszabályzó, bár elvileg cserélhető simán a gomb is,
- Klíma csőrendszer,
- Klímás homlokfal, hozzá a külső hűtőventilátor,
- Zsír új klímahűtő és szárítószűrő,
- Klímás nagy vízhűtő ventilátorral, ebből érdemes akkor már új, két új hőgombával,
- Klímás motortartóbak, rajta a feszítőgörgővel,
- Ha nem hosszbordás a főtengely szíjtárcsa és a generátor, akkor azok is cserések,
- Klímás motortéri kábelköteg, nem a motoré, hanem a ventik, gombáké,
- Klímás biztosítéktábla kompletten, emiatt érdemes teljes kábelköteget is cserélni, mivel műszerfal kiugrik úgy is, és az ECU-nak is kell oda vezeték a klímához.

Így elsőre ennyi. Az ilyeneket, hogy klímacső tartók, meg a csövezést új O-gyűrűkkel összerakás, ezek alap, hogy kellenek. Ha nem ugyanilyen motoros astrából van a klíma, akkor van némi szívás, mert a különböző motorok ECU csatlakozásai nem egyformák. Ezért sem lehet mondjuk egy C14NZ vezérlőt kicserélni C16NZ-re. Ekkor viszont rajz alapján meg kell keresni, hogy az adott motorvezérlőn melyik az a három vezeték, ami a klímáé, aztán azt átrakni X16SZR-hez. Hogy miért? Mert alapvetően az ECU vezérli a klímát, tehát ő kapcsolja be a kompresszort és ki, a nyomáskapcsolók alapján.

A legtöbb gyári klímás F Astra szervós is, tehát ha a tied nem az, akkor problémás a klíma beszerelés is. Létezik csak klímás, de nem szervós megoldás is, de ez esetben a klímakompresszor a generátor alatt van.

A homlokfalnál nem elég csak a keresztbordát cserélni?

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 06. 29. at 7:41, szebik írta:

Ha a 100 fok nagy melegben normális, akkor nem foglalkozom vele. A hűtőrendszer tiszta, tavaly tisztítottam ki teljesen, az rendben van. 

Tudom hogy a mutató nincs rögzítve, sőt örülök is neki, mert  a valós értéket mutatja. Egy combosabb kigyorsításnál is megbillen a mutató, de pár méter után vissza is áll.

Köszönöm az infókat.

Azt vedd figyelembe, hogy a 100 fok amit mutat a műszered az a motorban lévő folyadék hőmérséklete nem a hűtőé. Másik a túlnyomás amit már írtak és, hogy a hűtőfolyadéknak a forráspontja egyébként is feljebb van mint 100 fok.

 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
6 órája, spicceshorgasz írta:

Valaki tud segíteni, hogy x14nz esetében melyik a radiátor előremenő és a visszatérő. Lehet, hogy nekem fordítva van rátéve a gumicső és ezért nem légtelenedik és fűt rendesen.

Köszi. Feri.

Szerintem a logika alapján az a visszatérő amelyik az injektor ház hátuljába megy be.Tehát az anyósoldali. A termosztát és a hűtő felé megy a víz akkor gondolom hátul jön vissza.

Link to comment
Megosztás:

38 perce, zotya975 írta:

Szerintem a logika alapján az a visszatérő amelyik az injektor ház hátuljába megy be.Tehát az anyósoldali. A termosztát és a hűtő felé megy a víz akkor gondolom hátul jön vissza.

Fordítva. Az injektornál van a nyomóoldala a fűtőradiátornak, a visszatérő pedig a hosszú műanyag csőre csatlakozik, ami hátul van.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.