Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

12 órája, zotya975 írta:

Az igaz hogy rá van vulkanizálva, de van még benne egy szilentpersely amit csak bele kell tolni plusz megy bele a csavar. A csavar meg szerintem nem szorítja össze a perselyt elöl. A hátsó merevitt fel-le, az első meg oldalra. Ezért megy tönkre sokkal hamarabb a hátsó, mert fel-le mozgást többet végez a lengőkar, mint oldalra feszülést kanyarban pölö. 

Kijön, egy nagy lemezanya fogja, betolják, és rátekerik. Ha nincs rendesen rátekerve akkor kottyan. 

Nem mozoghat a csavaron. A gyári szilentben csak a vulkanizált belső fémcső van, külön nem tolsz bele semmit. A csavar a belső fémcső két végére rászorítja a bölcsőt, és a gumi csavarodik. (minden szilent így működik, ez a lényege. Ami elfordul, az már a poliuretán cucc, és az inkább egyfajta siklócsapágyként funkcionál) Ezért kell terhelt állapotban lehúzni az ilyen szilenteket, hogy a gumi nyugalmi állapotban legyen, ne pedig megtekeredve.

24 perce, Pingvin írta:

Sziasztok!

Nagyon köszönöm az ötleteket a féloldalas állásával kapcsolatban, amiket írtatok, azokon szinte mind túl vagyok, viszont a lengéscsillapító vonalon valóban nem cseréltem semmit. Lehet tényleg itt van a huncutság!

Most nem értem. Azt írtad új gátlók, új rugók, új toronyszilentek vannak az autóban. Na már most ezeken kívül más már nem befolyásolja a magasságot, csak ha a kaszni, vagy a gólyaláb deformált.

Link to comment
Megosztás:

Tegnap megemeltem a kocsi orrát és arra a következtetésre jutottam, hogy bárhogy rángattam a kerekeket, egyik sem kottyan. Forgatásra is egyforma a hangjuk. Semmi ropogás, semmi kattogás. Igaz, az egy terheletlen állapot.
A váltó kihajtásnál nem folyik az olaj, így gondolom azok a csapágyak rendben vannak. Én nagyon hajlok afelé, hogy a belső csukló döglődik. A jobb oldali. Majd még megpróbálom egy tapasztalt emberrel megnézetni, hogy nem-e nagyon nagy a kottya, mert nekem több milliméternek tűnik, mikor a féltengelyt megrángatom. És nem kívül, hanem a váltónál kotyog.
 

Menet közben tegnap és ma is, időnként teljesen elhallgat. Aztán egyszer csak újra kattog, mint a fene. Na és ezt teljesen rendszertelenül.

Nem tudom arra fogni, hogy bukkanó miatt, mert volt hogy elhallgatott sima, egyenes úton és kussolt mikor döcögős úton mentem. Aztán egy sima útszakaszon megint előjött.

Módosítva : pszilaj
Link to comment
Megosztás:

9 órája, wookie írta:

Nem mozoghat a csavaron. A gyári szilentben csak a vulkanizált belső fémcső van, külön nem tolsz bele semmit. A csavar a belső fémcső két végére rászorítja a bölcsőt, és a gumi csavarodik. (minden szilent így működik, ez a lényege. Ami elfordul, az már a poliuretán cucc, és az inkább egyfajta siklócsapágyként funkcionál) Ezért kell terhelt állapotban lehúzni az ilyen szilenteket, hogy a gumi nyugalmi állapotban legyen, ne pedig megtekeredve.

Most nem értem. Azt írtad új gátlók, új rugók, új toronyszilentek vannak az autóban. Na már most ezeken kívül más már nem befolyásolja a magasságot, csak ha a kaszni, vagy a gólyaláb deformált.

Hát akkor passz, amiket eddíg kivettem szilenteket és ránézésre eredetiek voltak mindegyikben volt szilentpersely. 

1 órával ezelőtt, pszilaj írta:

Tegnap megemeltem a kocsi orrát és arra a következtetésre jutottam, hogy bárhogy rángattam a kerekeket, egyik sem kottyan. Forgatásra is egyforma a hangjuk. Semmi ropogás, semmi kattogás. Igaz, az egy terheletlen állapot.
A váltó kihajtásnál nem folyik az olaj, így gondolom azok a csapágyak rendben vannak. Én nagyon hajlok afelé, hogy a belső csukló döglődik. A jobb oldali. Majd még megpróbálom egy tapasztalt emberrel megnézetni, hogy nem-e nagyon nagy a kottya, mert nekem több milliméternek tűnik, mikor a féltengelyt megrángatom. És nem kívül, hanem a váltónál kotyog.
 

Menet közben tegnap és ma is, időnként teljesen elhallgat. Aztán egyszer csak újra kattog, mint a fene. Na és ezt teljesen rendszertelenül.

Nem tudom arra fogni, hogy bukkanó miatt, mert volt hogy elhallgatott sima, egyenes úton és kussolt mikor döcögős úton mentem. Aztán egy sima útszakaszon megint előjött.

Én kivenném a féltengelyt levenném a gumiharmonikát, kimosnám a csuklót, akkor egyből látni hogy van-e mechanikai sérülés. Persze én míndíg előbb bontok, és utána agyalok.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

Hát akkor passz, amiket eddíg kivettem szilenteket és ránézésre eredetiek voltak mindegyikben volt szilentpersely. 

Én kivenném a féltengelyt levenném a gumiharmonikát, kimosnám a csuklót, akkor egyből látni hogy van-e mechanikai sérülés. Persze én míndíg előbb bontok, és utána agyalok.

Hát igen, az lenne a jó. Csak esőben az udvaron ez nem olyan jó móka... :)

 

Link to comment
Megosztás:

Just now, pszilaj írta:

Amúgy a váltóból könnyen kicsúszik a csonk? Vagy van valami zéger, egyéb?

Van egy zéger ami rajta marad a kihúzott csonkon, hivatalosan célszerszammal kell kipattintani, de többnyire csak megfogják és kirántják. van neki pár mili kottyanása tengelyirányban ezt pont elég arra hogy lendületet vegyen és kijöjjön ha megrántod. Alá kell pakolni valamit hogy ne essen le, de a szimeringnek ugye nem tesz jót, ahogy végigszántják a bordák, nem biztos hogy ereszteni kezd, de nem szeresse. Leveszed a bilincseket, félretolod a harmonikát, kimosod belőle a zsírt és látni fogod, ha van sérülés. Ha van, akkor úgyis szét kell szedni, mehet rá az új harmonika is. Ha nincs akkor felesleges levenni a régit ( és emiatt szétszedni)szerintem csak a zsírt kell pótolni, és új bilincsel megfogatni.

Link to comment
Megosztás:

1 perc, pszilaj írta:

Most nézegettem a szerelési könyvet, igaz csak egy rossz minőségű kópiát. Nem olyan egyszerű, de nem megoldhatatlan. Viszont azt írja, hogy 80ezrenként cserélni kellene a féltengelyeket... :blink:

 

Igen, elméletileg kéne, de mivel többnyire a külső csukló romlik el, és az is fokozatosan megy tönkre, egyre hangosabb ropogással, senki nem cseréli csak úgy . A céges boxerral, több 1000kilométert mentünk ropogó féltengellyel mire egy bejárón teljesen alászedve széttört a kosár és kipotyogtak a golyók. Majdnem mind meg is találtam, kábé kétszer akkora mint az astráé. Mondjuk a végén már féltem, mert kézifék sem volt benne, ha egy emelkedőn száll el a hajtás és egyedül vagyok, nem lett volna egyszerű rögzíteni az autót. Lejtőn még elgurulsz valahová, de emelkedőn csak visszafelé mehetsz. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
11 órája, pszilaj írta:

Ma kicseréltem a féltengelycsuklót.

Sajnos a hang és rezonálás megmaradt. :(

Úgy néz ki, hogy a váltóból jön...a difi... :(

 

Próbáld egy kicsit beljebb tekerni a kúpgörgős csapágynál azt a nagy fogas biszbaszt, csapágyház vagy mi. Sokat ne csak amennyit könnyen megy. Előfordul hogy utána szivárog az olaj, ha a O gyűrű már el van macskásodva. 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, zotya975 írta:

Próbáld egy kicsit beljebb tekerni a kúpgörgős csapágynál azt a nagy fogas biszbaszt, csapágyház vagy mi. Sokat ne csak amennyit könnyen megy. Előfordul hogy utána szivárog az olaj, ha a O gyűrű már el van macskásodva. 

Erre én is gondoltam.

Egy ingyen próbát még megér. Holnap délelőtt úgy is lesz időm egy kis szerelésre, meg egy autóbak is van nálam szerdáig. Csak jobb azzal mint téglákon, vagy opel emelővel csinálni... :)

Amúgy meg nézelődtem kicsit és 10ezresért már van váltó hozzá...

Csak nem tudom, hogy melyik lenne a hosszabb váltó. Az F13 W374 vagy F15 C355? Nem tudná valaki? :)

 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, pszilaj írta:

Erre én is gondoltam.

Egy ingyen próbát még megér. Holnap délelőtt úgy is lesz időm egy kis szerelésre, meg egy autóbak is van nálam szerdáig. Csak jobb azzal mint téglákon, vagy opel emelővel csinálni... :)

Amúgy meg nézelődtem kicsit és 10ezresért már van váltó hozzá...

Csak nem tudom, hogy melyik lenne a hosszabb váltó. Az F13 W374 vagy F15 C355? Nem tudná valaki? :)

 

 

1 óra, wookie írta:

A w a hosszabb. Viszont arra az f15-re én pályázok, szóval el a kezekkel! :D

 

Valamikor sokat kerestem c355-ös váltót, aztán w374 lett. (de akkor én sem licitálok rá :-))

Most már marad a w374-es, de az még az 1,6-hoz is kicsit hosszú szerintem.

Itt a tábla pár váltóval: :wink:

gallery_5473_225_15896.jpg

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, Tiu írta:

 

Valamikor sokat kerestem c355-ös váltót, aztán w374 lett. (de akkor én sem licitálok rá :-))

Most már marad a w374-es, de az még az 1,6-hoz is kicsit hosszú szerintem.

Itt a tábla pár váltóval: :wink:

gallery_5473_225_15896.jpg

Igen, az szerintem valami dízel váltó, nekem a vectrán 1.6ra w4.12 volt gyárilag, mind a 4-en.

7 perce, pszilaj írta:

A Diósdon lévőre pályázol? :)

 

Mé', van másik 10-ér? :D

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nekem van F13 W4,18 meg van egy F15 C3,55 is de az utóbbi nem eladó :-) Az előbbit meg Wookie adta, még mikor rükibe ragadt a váltó, de aztán végül nem kellett, csak a léptetővillát megpiszkálni.

Bár ha ilyen lendülettel foglalkozom a kocsival, előbb lesz másik vas minthogy ez felkerüljön :brooding:

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Remélem jó helyen teszem fel a kérdésemet, ha mégse, előre is elnézést kérek érte! 97-es Astra F-ünk van (X16XEL-es motorkód) és kormányzásnál (az mindegy, hogy melyik irányba) úgy 1-1.5 kormányfordulatnál szinte mindig hallani lehet egy koppanást talán a kerekek irányából. Ezt mi okozhatja? Nagy a baj?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, pszilaj írta:

Na, húztam egy keveset a difi csapágyán. Gyanítom többet nem lehetett, mert két fog le is pattant... :( Pedig még mindig van egy kis le-föl mozgása...

De legalább megnéztem a váltó pontos adatait. F15 W418... :O

 

Na hát ha mérséklődik a hiba akkor jó helyen keresgéltél. Mi is csak addíg tekertük amig vizsonylag könnyen ment. 

35 perce, tunde82 írta:

Sziasztok!

Remélem jó helyen teszem fel a kérdésemet, ha mégse, előre is elnézést kérek érte! 97-es Astra F-ünk van (X16XEL-es motorkód) és kormányzásnál (az mindegy, hogy melyik irányba) úgy 1-1.5 kormányfordulatnál szinte mindig hallani lehet egy koppanást talán a kerekek irányából. Ezt mi okozhatja? Nagy a baj?

Első körben talán kormányösszekötő gömbfej hiba. Ha fel van emelve az egyik oldal, és a kerék két kézzel megfogva oldalra mozgatva is hallani-látni a koppanást akkor biztos. Ha nem lehet így kiszűrni akkor futóművet-kormányművet kell ellenőriztetni padon. Ott majd megnyúzzák és többnyire meg is találják mi van elkopva. 

Link to comment
Megosztás:

12 perce, zotya975 írta:

Na hát ha mérséklődik a hiba akkor jó helyen keresgéltél. Mi is csak addíg tekertük amig vizsonylag könnyen ment. 

Első körben talán kormányösszekötő gömbfej hiba. Ha fel van emelve az egyik oldal, és a kerék két kézzel megfogva oldalra mozgatva is hallani-látni a koppanást akkor biztos. Ha nem lehet így kiszűrni akkor futóművet-kormányművet kell ellenőriztetni padon. Ott majd megnyúzzák és többnyire meg is találják mi van elkopva. 

Nálam ugyanez a helyzet, de a fogasléc koppanik a kormánygépben, középen ahol oda vannak csavarozva a nyomtávrudak, látszik hogy föl-le irányban mozdul olyankor, mintha belül csavarodni akarna.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, pszilaj írta:

Na, húztam egy keveset a difi csapágyán. Gyanítom többet nem lehetett, mert két fog le is pattant... :( Pedig még mindig van egy kis le-föl mozgása...

De legalább megnéztem a váltó pontos adatait. F15 W418... :O

 

Azt honnan láttad, hogy mozog föl-le? A féltengely mozgása csalóka, attól még lehet szoros a difi csapágy, ami nem jó.

Ha teljesen sikerült meghúzni, akkor kellene rajta kicsit visszaengedni.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Bundee írta:

Nálam ugyanez a helyzet, de a fogasléc koppanik a kormánygépben, középen ahol oda vannak csavarozva a nyomtávrudak, látszik hogy föl-le irányban mozdul olyankor, mintha belül csavarodni akarna.

Ez nekem is megvan, ha az egyik felét felemelem, és mozgatom a kereket, akkor látni hogy középen fel-le emelkedik. De menet közben ez nem jön elő, hiszem akkor mindegyik kerékre nehezedik az autó súlya a kerékösszetartás miatt meg ugye menet közben oldalirányú erők is hatnak. Műszakin nem szóltak érte, menet közben nincs vele gond, tehát szerintem ez nem javítandó hiba. De van hozzá javítókészlet.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.