Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


julien

Recommended Posts

9 órája, Frnc írta:

Annyira kell vele foglalkozni, mint azzal a kiírással, hogy bremslicht prüfen(ellenőrizze a féklámpát). Pedig a féklámpának semmi baja.

A "Bremslicht prüfen" pont helyetted ellenőrzi a féklámpát. Azt akarja hogy lépj rá a fékpedálra, hogy kiderüljön, jók-e a féklámpaizzóid. Ha nem jó valamelyik, akkor szól, ha meg igen, akkor eltűnik a felirat. Szerintem hasznos infó, így nem 3 óra vezetés után kell megtudnod egy segítőkész autóstárstól hogy nem jó valamelyik féklámpád, mint ma nekem. :blush:

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni. Kb egy éve vettem egy 2003as Z16SE motoros Astrát 62000 km-el. Cseréltettem a szokásos dolgokat, szerelőre bíztam hogy milyen olajat tesz bele, gondoltam jobban tudja nálam. 9000 km alatt ment le minimumra a szint, szerelő szerint ez még normális. Ezután 5000 km alatt érte el a minimumot, töltöttem rá egy litert, azzal kihúzta a cseréig. A következő csere nemsokára esedékes, de most már két plusz liter ment bele. 
Megkérdeztem mit tett bele eddig, Unix és A.Z. Meisterteile 10w40. Én Mol Dynamic 10w40-el pótoltam a hiányokat. Miután elkezdtem utánaolvasni, úgy tűnik, ezek egyike sem volt a legjobb választás.
Az első kérdésem az lenne, hogy miután már közel  30000 km-t megtettem ezekkel az olajokkal, segíthet-e az egyre fokozódó fogyáson, ha legközelebb nem 10w40-es olaj kerülne bele?
A második kérdés természetesen, hogy mi lenne a jó választás. Már teljesen elvesztem a sok 0W, 5W, Acea és dexos között, a márkákról már nem is beszélve. :)
Bevallom nem olvastam végig az egész olajos topikot, de az utolsó 20 oldalon leginkább csak a 16v motorokról esett szó.
Köszi előre is!
 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 02. 22. at 7:03, Frnc írta:

Voltam szerelőnél, és ránézett az agyára. Semmi hibakód nincs benne. Azt mondja, ha valami baj lenne,akkor azt a kilométer óra körüli részen jelezné valami kis ikonnal. Minden más amit középkijelzőn kiír, (ahol a dátumot/rádiót/hőmérsékletet) az mind csak extra, nem kapcsolódik a motor üzembiztos működéséhez. Annyira kell vele foglalkozni, mint azzal a kiírással, hogy bremslicht prüfen(ellenőrizze a féklámpát). Pedig a féklámpának semmi baja.

Rákérdeztem az olajra is. 10-40-et rakott bele és azt is javasolja, mert az 5-öst már jobban enné.

Gyorsan válts szerelőt!

Én pedig az olajszintet a maxon tartanám, nem középen.

Persze rendes, belevaló olajjal...

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 02. 22. at 21:39, anahofer írta:

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni. Kb egy éve vettem egy 2003as Z16SE motoros Astrát 62000 km-el. Cseréltettem a szokásos dolgokat, szerelőre bíztam hogy milyen olajat tesz bele, gondoltam jobban tudja nálam. 9000 km alatt ment le minimumra a szint, szerelő szerint ez még normális. Ezután 5000 km alatt érte el a minimumot, töltöttem rá egy litert, azzal kihúzta a cseréig. A következő csere nemsokára esedékes, de most már két plusz liter ment bele. 
Megkérdeztem mit tett bele eddig, Unix és A.Z. Meisterteile 10w40. Én Mol Dynamic 10w40-el pótoltam a hiányokat. Miután elkezdtem utánaolvasni, úgy tűnik, ezek egyike sem volt a legjobb választás.
Az első kérdésem az lenne, hogy miután már közel  30000 km-t megtettem ezekkel az olajokkal, segíthet-e az egyre fokozódó fogyáson, ha legközelebb nem 10w40-es olaj kerülne bele?
A második kérdés természetesen, hogy mi lenne a jó választás. Már teljesen elvesztem a sok 0W, 5W, Acea és dexos között, a márkákról már nem is beszélve. :)
Bevallom nem olvastam végig az egész olajos topikot, de az utolsó 20 oldalon leginkább csak a 16v motorokról esett szó.
Köszi előre is!
 

Te is cseréld le a szerelődet, gyorsan!

1 liter olaj 5-9E Km-en nem gáz.

Nekem 1 litert kb 2500 km-en eszik meg.

Ha más baj nincs vele, nem füstöl, átmegy a környezetvédelmi felülviszgálaton, én nem foglalkoznék vele.

Tölteni kell utána és kész. Nekem évi 13E km mellett kb 22E Ft +költség a rátöltött olaj, úgy hogy prémium olajat használok.

Legoptimistább számítások szerint is 5 év alatt térülne meg egy henger felújítás.

A előírás egyébkén nem viszkozitási osztály (10W40, 5W40 stb) hanem a gyári jóváhagyás megléte, ami jelenleg a GM Dexos2.

Egy 10W40 sem teljesíti a gyártói követelményeket. Pláne nem az az olcsó pancsolmány. :)

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 02. 22. at 8:04, csicsó írta:

T.Frnc!

"...10W-40-et rakott bele..."

Semmilyen GM előírást nem teljesít,tehát ebbe a motorba nem való

Amúgy semmivel sem "enné"jobban az 5W-40-et mint a 10W-40-et!

megint egy 10W-nél leragadt szerelő:( gondolom nem "ma" kezdte a szakmát

Ja, amikor kezdte a szakmát, kbakkor be is fejezte a tanulást :) 

Link to comment
Megosztás:

7 perce, outsider írta:

Te is cseréld le a szerelődet, gyorsan!

1 liter olaj 5-9E Km-en nem gáz.

Nekem 1 litert kb 2500 km-en eszik meg.

Ha más baj nincs vele, nem füstöl, átmegy a környezetvédelmi felülviszgálaton, én nem foglalkoznék vele.

Tölteni kell utána és kész. Nekem évi 13E km mellett kb 22E Ft +költség a rátöltött olaj, úgy hogy prémium olajat használok.

Legoptimistább számítások szerint is 5 év alatt térülne meg egy henger felújítás.

A előírás egyébkén nem viszkozitási osztály (10W40, 5W40 stb) hanem a gyári jóváhagyás megléte, ami jelenleg a GM Dexos2.

Egy 10W40 sem teljesíti a gyártói követelményeket. Pláne nem az az olcsó pancsolmány. :)

22ezer 5l olaj?

Link to comment
Megosztás:

59 perce, Cs. Zoltán írta:

Nos, vége a szerelemnek. Hidrotőkék Eneos 5w30-al, kerek 7000 km- t bírtak. Újra csattognak. 

Elegem van belőle, eladom a francba, veszek újra F Astrát.

Z14xep nálam leszerepelt másodszor is.

Mert F-nél nem szoktak zajongani a tőkék? :-) De nem hiszem hogy egy mechanikai problémát orvosolni lehet olajjal. Azért csattog mert nem tartja meg a nyomást, visszaereszt, és összenyomódik pedig pont ki kéne támasztania. Ki kell szedni, szét kell szedni, cserélni a rugót benne, vagy kicserélni az egészet és ellenőrizni a járatokat. De ha a fészke kopott akkor meg kábé mindegy. Elmegy mellette a nyomás. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

15 perce, zotya975 írta:

Mert F-nél nem szoktak zajongani a tőkék? :-) De nem hiszem hogy egy mechanikai problémát orvosolni lehet olajjal. Azért csattog mert nem tartja meg a nyomást, visszaereszt, és összenyomódik pedig pont ki kéne támasztania. Ki kell szedni, szét kell szedni, cserélni a rugót benne, vagy kicserélni az egészet és ellenőrizni a járatokat. De ha a fészke kopott akkor meg kábé mindegy. Elmegy mellette a nyomás. 

22 éves F astrám soha nem csattogott. Ez egy kényes, sz.r motor.

Ha mechanikailag rossz valami, akkor új olajjal is rossz marad. 7000 km ig kuss volt, örültem is mint egy majom... Castrollal 2-3000-et bírt.

Nem értem a helyzetet,  de már bele fáradtam.

Link to comment
Megosztás:

14 perce, Cs. Zoltán írta:

22 éves F astrám soha nem csattogott. Ez egy kényes, sz.r motor.

Ha mechanikailag rossz valami, akkor új olajjal is rossz marad. 7000 km ig kuss volt, örültem is mint egy majom... Castrollal 2-3000-et bírt.

Nem értem a helyzetet,  de már bele fáradtam.

Hát szerintem ezt pont annyira el lehet fedni más olajjal mint az fogyást, vastagabb olajat tesznek bele nem eszi, és látszólag minden oké. Én kimostam a tőkéket, akkor elhallgatott, most az olajcsere óta megint kelepel az egyik hidegen úgy fél percig , most jön majd a csere újra. 

Link to comment
Megosztás:

26 perce, zotya975 írta:

Hát szerintem ezt pont annyira el lehet fedni más olajjal mint az fogyást, vastagabb olajat tesznek bele nem eszi, és látszólag minden oké. Én kimostam a tőkéket, akkor elhallgatott, most az olajcsere óta megint kelepel az egyik hidegen úgy fél percig , most jön majd a csere újra. 

Próbálom az összefüggéseket megérteni,  de nem egyértelmű számomra, hogy a tőkék szerkezetében lenne a hiba. Ráadásul hirtelen egyszerre több is elkezd ketyegni...?  (szívóoldal) Elhasználódhat az olaj ennyire és ennyi munka után?

Elsőkörben méretek majd egy olajnyomást. A többit még meglátom...

Módosítva : Cs. Zoltán
Link to comment
Megosztás:

23 perce, Cs. Zoltán írta:

Próbálom az összefüggéseket megérteni,  de nem egyértelmű számomra, hogy a tőkék szerkezetében lenne a hiba. Ráadásul hirtelen egyszerre több is elkezd ketyegni...?  (szívóoldal) Elhasználódhat az olaj ennyire és ennyi munka után?

Elsőkörben méretek majd egy olajnyomást. A többit még meglátom...

Hát a tőke ha egyszer feltelik olajjal, akkor már összenyomhatatlan, az  adott ütemben nem ereszt vissza a szelep nyomódik le. Ha valamiért visszaenged akkor ugye annak hangja van, csattog, meg persze romlik a motorteljesítmény. Egy kis visszacsapó szelep van benne, vagy a rugó tört, gyengült ott vagy olajsártól pölö nem zár el rendesen a golyó. Ez utóbbin segít ha kiszedik, szétszedik, elmossák. Ezt érdemes előbb megcsinálni, és csak aztán cserélni, mert ugye nem két fillér. 

Link to comment
Megosztás:

47 perce, zotya975 írta:

Hát a tőke ha egyszer feltelik olajjal, akkor már összenyomhatatlan, az  adott ütemben nem ereszt vissza a szelep nyomódik le. Ha valamiért visszaenged akkor ugye annak hangja van, csattog, meg persze romlik a motorteljesítmény. Egy kis visszacsapó szelep van benne, vagy a rugó tört, gyengült ott vagy olajsártól pölö nem zár el rendesen a golyó. Ez utóbbin segít ha kiszedik, szétszedik, elmossák. Ezt érdemes előbb megcsinálni, és csak aztán cserélni, mert ugye nem két fillér. 

Én ezt értem és köszönöm a segítőszándékod, de ami nem világos számomra, hogy x km-ig adott olajjal miért tud, miért képes üzemszerűen működni egy szerkezetében hibás hidrotőke, majd egyszerre több is beadja a kulcsot. Én kizárnám ezt az opciót. 

Zsinórban harmadjára ez a menetrend.

Kosz a rendszerben elképzelhető, ugyanis egy hanyag olajcsere következtében volt olajsár a motorban. Öblítőzve ugyan volt a motor, de talán a h. t. -ben jobban meg tud ülni a leoldott kosz. A tisztulás jele lehet, hogy ezzel már hét ezer km után oldódott le annyi retek, hogy dugulást okozzon. Előzőleg két- három ezer után már csattogtak.

Ha ez így van, akkor a legolcsóbb megoldás valóban a tisztítás, vagy inkább az újabb / gyakoribb olajcsere.

Ha az olajnyomás oké, akkor olajcsere lesz.

Nem akarok a motorba nyúlni, ha nem muszáj.

Már a fejem zúg a sok agyalásban. Az F astrám mellett ilyen gondom sem volt. :)

Itt sajnos a költségek is duplázódnak, így jobban meg kell fontolnom a teendőket...

Módosítva : Cs. Zoltán
Link to comment
Megosztás:

10 órája, Cs. Zoltán írta:

Én ezt értem és köszönöm a segítőszándékod, de ami nem világos számomra, hogy x km-ig adott olajjal miért tud, miért képes üzemszerűen működni egy szerkezetében hibás hidrotőke, majd egyszerre több is beadja a kulcsot. Én kizárnám ezt az opciót. 

Zsinórban harmadjára ez a menetrend.

Kosz a rendszerben elképzelhető, ugyanis egy hanyag olajcsere következtében volt olajsár a motorban. Öblítőzve ugyan volt a motor, de talán a h. t. -ben jobban meg tud ülni a leoldott kosz. A tisztulás jele lehet, hogy ezzel már hét ezer km után oldódott le annyi retek, hogy dugulást okozzon. Előzőleg két- három ezer után már csattogtak.

Ha ez így van, akkor a legolcsóbb megoldás valóban a tisztítás, vagy inkább az újabb / gyakoribb olajcsere.

Ha az olajnyomás oké, akkor olajcsere lesz.

Nem akarok a motorba nyúlni, ha nem muszáj.

Már a fejem zúg a sok agyalásban. Az F astrám mellett ilyen gondom sem volt. :)

Itt sajnos a költségek is duplázódnak, így jobban meg kell fontolnom a teendőket...

Hát ha kizárod a hidrotőke szerkezeti hibát akkor még ott marad ahogy írtad az olajsár. Végülis a kiszedés takarítás annyira nem belenyúlás a motorba, ha jól tudom leírás is van róla a GYIK-ben. Hát igen a 16 szelepes motor előrelépés a 8 szelepeshez képest ( már ha F-ben ilyen volt) de bonyolultabb, költségesebb fenntartani és javítani is. Ezért is nem gondolkodom egyenlőre váltásban én sem. Azon kívül hogy erősebb más előnyt nem látok, de erősebb motor találok 8 szelepesben is, meg igazából Győr-Bécs-Gráz közt ingáztam a 60lóval, most meg csak itt használom helyben ,évi 2-3X megyek vele messzebb.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

2004-es Z14XE csörög-csattog a 10W-40-től kb. 1500 km után.

Lecserélném 5W-30-ra, méghozzá erre: https://cromax.hu/motorolaj_opel_5w-30_5_literes_dexos2_dpf_32554

Nincs bajom a motorral, az olajcsere előtt nagyon szépen, csendben járt. A csere óta kezdett el egyre jobban hangoskodni.

Jó lesz neki ez az olaj (úgy olvastam, igen) vagy tudtok jobbat ajánlani?

Link to comment
Megosztás:

1 óra, OAG78 írta:

Sziasztok,

2004-es Z14XE csörög-csattog a 10W-40-től kb. 1500 km után.

Lecserélném 5W-30-ra, méghozzá erre: https://cromax.hu/motorolaj_opel_5w-30_5_literes_dexos2_dpf_32554

Nincs bajom a motorral, az olajcsere előtt nagyon szépen, csendben járt. A csere óta kezdett el egyre jobban hangoskodni.

Jó lesz neki ez az olaj (úgy olvastam, igen) vagy tudtok jobbat ajánlani?

A 10w40 nem volt jó ötlet... Mondjuk egy Mobil vagy Mobil1 egy kenőanyag, abból 5w30 vagy 5w40 de kipróbálhatod a 0w kategóriát is. 

Link to comment
Megosztás:

Múltkor volt "szerencsém" szembesülni az átlag magyar felhasználó vásárlási szokásaival a Cromaxban.

"- Kérek egy liter motorolajat.
- Milyet?
- 5w30-ast.
- Mégis milyet?
- Hát a legolcsóbbat..."

Legalább a viszkozitást tudta (bár hogy mihez kell, nem derült ki), ez már félsiker...

Végül is kapott gyári Ford olajat, az volt a legolcsóbb...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

45 perce, outsider írta:

Múltkor volt "szerencsém" szembesülni az átlag magyar felhasználó vásárlási szokásaival a Cromaxban.

"- Kérek egy liter motorolajat.
- Milyet?
- 5w30-ast.
- Mégis milyet?
- Hát a legolcsóbbat..."

Legalább a viszkozitást tudta (bár hogy mihez kell, nem derült ki), ez már félsiker...

Végül is kapott gyári Ford olajat, az volt a legolcsóbb...

Aztán lehet hogy céges kocsiba vette :-)

Bár én abba is drágát (vagyis drágán szoktam).

Shell kútnál autópályán Shell kártyára 5E Ft-ért (1 liter) Shell Helix. :)

Az szokott benne lenni. A 275E km-t futott 1.9TDI oktáviába 175E km óta már megy 10W40...

Módosítva : outsider
Link to comment
Megosztás:

7 órája, outsider írta:

Múltkor volt "szerencsém" szembesülni az átlag magyar felhasználó vásárlási szokásaival a Cromaxban.

"- Kérek egy liter motorolajat.
- Milyet?
- 5w30-ast.
- Mégis milyet?
- Hát a legolcsóbbat..."

Legalább a viszkozitást tudta (bár hogy mihez kell, nem derült ki), ez már félsiker...

Végül is kapott gyári Ford olajat, az volt a legolcsóbb...

Dolgoztam 6 évig autólámpa boltban.Ott is voltak ilyen "átlagok" . Főleg a taxisok tudtak cifrát mondani :)

 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 02. 24. at 9:50, outsider írta:

Te is cseréld le a szerelődet, gyorsan!

1 liter olaj 5-9E Km-en nem gáz.

Nekem 1 litert kb 2500 km-en eszik meg.

Ha más baj nincs vele, nem füstöl, átmegy a környezetvédelmi felülviszgálaton, én nem foglalkoznék vele.

Tölteni kell utána és kész. Nekem évi 13E km mellett kb 22E Ft +költség a rátöltött olaj, úgy hogy prémium olajat használok.

Legoptimistább számítások szerint is 5 év alatt térülne meg egy henger felújítás.

A előírás egyébkén nem viszkozitási osztály (10W40, 5W40 stb) hanem a gyári jóváhagyás megléte, ami jelenleg a GM Dexos2.

Egy 10W40 sem teljesíti a gyártói követelményeket. Pláne nem az az olcsó pancsolmány. :)

Sziasztok!

Ismét segítséget szeretnék kérni. A két castrol közül melyik passzolna inkább a Z16SE-be? 

http://castrolmintabolt.hu/webshop/product/castrol-edge-titanium-fst-5w-40-4-literes/201/7933

http://castrolmintabolt.hu/webshop/product/castrol-edge-titanium-fst-5w-40-a3-b4-4-literes/48452/7933

Itt a fórumon leginkább a dexos2 lett hangsúlyozva, ezt az első teljesíti, a castrol olajkalkulátora viszont a másodikat javasolja, aminek nincs dexos2 minősítése.

Megnéztem a kocsi könyvét, aszerint 0w30, 5w30 és 10w30 (vagy mindegyiknél magasabb mint 30) kell bele. ACEA A3/B4-et ír, a dexos2-es castrol viszont ACEA C3-as.

 

A másik, elég sokan írták, hogy Mobil Super XE 3000 5w30at használnak, ez most akciós a tescoban :), de félek, hogy ha a 40est eszi, a 30ast mégjobban fogja.

Szerintetek érdemes vele próbálkozni, vagy inkább a castrolok közül legyen az egyik (de melyik)?

 

Köszi!

Link to comment
Megosztás:

11 perce, anahofer írta:

Sziasztok!

Ismét segítséget szeretnék kérni. A két castrol közül melyik passzolna inkább a Z16SE-be? 

http://castrolmintabolt.hu/webshop/product/castrol-edge-titanium-fst-5w-40-4-literes/201/7933

http://castrolmintabolt.hu/webshop/product/castrol-edge-titanium-fst-5w-40-a3-b4-4-literes/48452/7933

Itt a fórumon leginkább a dexos2 lett hangsúlyozva, ezt az első teljesíti, a castrol olajkalkulátora viszont a másodikat javasolja, aminek nincs dexos2 minősítése.

Megnéztem a kocsi könyvét, aszerint 0w30, 5w30 és 10w30 (vagy mindegyiknél magasabb mint 30) kell bele. ACEA A3/B4-et ír, a dexos2-es castrol viszont ACEA C3-as.

 

A másik, elég sokan írták, hogy Mobil Super XE 3000 5w30at használnak, ez most akciós a tescoban :), de félek, hogy ha a 40est eszi, a 30ast mégjobban fogja.

Szerintetek érdemes vele próbálkozni, vagy inkább a castrolok közül legyen az egyik (de melyik)?

 

Köszi!

Én Castrol Edge Titanium Fst 5w40-ről tértem vissza az említett Mobil kenőanyagra. Tehát immáron a második intervallum tapasztalataira tudok támaszkodni, és bizony a Castrol-ból több fogyott (továbbá zajosabbnak hallottam vele a motort). 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 órája, zolikaDB írta:

Üdv mindenki!

Z14XE motorba szeretnék kipróbálni valami minőségibb motorolajat, eddig 3 kanna Mannol 5W-30 fogyott, elégedett voltam, viszont melóban megmunkálógépekbe Mobilt használunk (szánkenő), és látványosan jobbak, mint pl a MOL (az meg látványosan sz.r).

Tulajdonképpen valami 0W-s, dexos 2-esre gondoltam, első körben a a Mobil 1 ESP 0W-40-re, de eléggé korlátozott a beszerezhetősége.
Tudtok ajánlani olyat, ami pl. kovácsautótól beszerezhető (ui tavaszra ott vásárolok be mindenfélét, és nem mennék egy termékért máshova, külön postaköltséggel stb - macerás na), és van olyan kiemelkedő, mint a fenti Mobil? Castrol, Total, másik Mobil, vagy 5W-s...?
A motorban igazoltan 152e km van. Sokat megyek kis távokat.

Segítségeteket előre is köszönöm!

Hello!

Nekem ez a 2 castrol bevált: 0W30 vagy 5W40.  Másik mobilból vannak akik erre esküsznek. Én legutóbb a "gyári feltöltést" raktam bele kíváncsiságból: Fuchs 5W30.
Ha 0w-s olajra pályázol nem lősz mellé a Castrollal sem szerintem.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.