Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Egyéb csevegés


gsi.tamás

Recommended Posts

49 perce, Szabadij írta:

Az elő-műszaki,az szerintem nem hatósági eljárás,ezért rajtuk múlik,meg a vizsgabázis házirendjén,hogy beengednek vagy sem.Amikor eredetvizsgálaton voltam,akkor engem sem engedtek be,de amikor vége lett ,akkor még az aknába is lemehettem,mivel a vásárláskor a kocsi alját nem teljesen tudtam átnézni,ezért ott alaposan megsasoltam szerencsére vasoxid nuku.

Volt olyan hogy az ugyanaz az ember nézte meg a kocsit elő műszakin aki a műszakin is gondolom ő "hatósági" közeg volt, de most pölö nem is láttam sehol ,egy szerelő meg a recepciós csaj tesztelgette a dolgokat.

Link to comment
Megosztás:

8 órája, zotya975 írta:

..Meg amúgy is elmélet mert még el SE (:hehe:)kezdtem gyűjteni az alkatrészeket.

Pedig van c14se hengerfejem is, csak az 1,4 re már nem jó. :confused: Át lett alakítva x16szr-hez 10,8:1 sűrítési arányhoz, az szr dugóinak megfelelően, hogy ne kelljen cserélni. Ahhoz viszont egész jó, csak 98-as benzin kell hozzá és felrakás után megszűnik az a kedvező tulajdonsága, hogy nem ér bele a szelep a dugóba vez.szíj szakadáskor.

Talán szívósorom és injektorom is van és motortéri kábelköteg meg injektorhíd is, bár utóbbi kettő az corsáé. :huh:

Ja, és vez.tengelyház is van c16se vez.tengellyel. (ez nem előny, mert a c14se bütyökmagasság 6,12mm a c16se pedig 6,0, de ez van)

Esetleg z16se műanyag szelepfedél, hogy teljes legyen a káosz, ami fekete. :-)

Már csak az érzékelők hiányoznak.:wink:

Link to comment
Megosztás:

18 órája, Tiu írta:

Pedig van c14se hengerfejem is, csak az 1,4 re már nem jó. :confused: Át lett alakítva x16szr-hez 10,8:1 sűrítési arányhoz, az szr dugóinak megfelelően, hogy ne kelljen cserélni. Ahhoz viszont egész jó, csak 98-as benzin kell hozzá és felrakás után megszűnik az a kedvező tulajdonsága, hogy nem ér bele a szelep a dugóba vez.szíj szakadáskor.

Talán szívósorom és injektorom is van és motortéri kábelköteg meg injektorhíd is, bár utóbbi kettő az corsáé. :huh:

Ja, és vez.tengelyház is van c16se vez.tengellyel. (ez nem előny, mert a c14se bütyökmagasság 6,12mm a c16se pedig 6,0, de ez van)

Esetleg z16se műanyag szelepfedél, hogy teljes legyen a káosz, ami fekete. :-)

Már csak az érzékelők hiányoznak.:wink:

Hátő az a baj sosem érem utol magam a kocsival, it van például a tetőkárpit anyag már 2 éve és nincs időm felragasztani. Itt a városban elég a 60 ló, de egy évben egyszer-kétszer ha pályázok akkor mindíg eszembe jut hogy kéne még vagy 20.:-)

Link to comment
Megosztás:

14 órája, zotya975 írta:

Hátő az a baj sosem érem utol magam a kocsival, it van például a tetőkárpit anyag már 2 éve és nincs időm felragasztani. Itt a városban elég a 60 ló, de egy évben egyszer-kétszer ha pályázok akkor mindíg eszembe jut hogy kéne még vagy 20.:-)

Hát főleg városban kellene az a plusz 20 ló... :blush:

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Ablakemelőm egyik karja eltörött, nem tudom felemelni az ablakot (elektromos) csak ha kézzel rásegítek. "Szerencsére" mindez pont Horvátországban történt :)

Próbáltam "megfusizni" csavarral rögzíteni de nem sikerült. Lényeg, hogy ki kellene cserélnem az egész mechanikát. Megpróbálok bontóba szerezni.

Van a cserével valami extra amit tudni kell? (Gondolom lefúrom a 4 szegecset kihúzom az ablak sínjéből a két műanyagot meg a harmadik sínből, kiveszem, a másikat valahogy "Visszaszerencsétlenkedem" mert gondolom nem egyszerű utána helyére szegecs. Ennyi?

Az enyémnek a GM kódja ami a motoron van 90560431, Brose gyártmány. Fontos, hogy ez stimmeljen? Ha esetleg rossz a motor azt megvehetem át lehet cserélni?

Ha esetleg valakinek van Budapest környékén szívesen veszem :) Kombi astra balosról van szó.

Köszönöm

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Én 75 pacis C16NZ  Caravannal (közepesen megpakolva) pályáztam mostanság sokat. A 140-145-ös tempót kényelmesen vitte, kb. 4000-et forgott. Bírt még volna menni, de már nem volt szívem jobban nyomni neki, 15X-nél pedig már fényképeznek a Pintér-totemek is. Ha combosabb emelkedő van a pályán, és nincs elég lendület, akkor viszont néha valóban kevésnek bizonyul az erő, de nem zavar az a kis lassulás (kb. 100-ig esik vissza), ott lehet egy picit "pihenni".

Link to comment
Megosztás:

10 órája, joecockroach írta:

Én a pályán mindig azt érzem, hogy még a 100 ló is kevés :x

 

9 órája, Pingvin írta:

Sziasztok!

Én 75 pacis C16NZ  Caravannal (közepesen megpakolva) pályáztam mostanság sokat. A 140-145-ös tempót kényelmesen vitte, kb. 4000-et forgott. Bírt még volna menni, de már nem volt szívem jobban nyomni neki, 15X-nél pedig már fényképeznek a Pintér-totemek is. Ha combosabb emelkedő van a pályán, és nincs elég lendület, akkor viszont néha valóban kevésnek bizonyul az erő, de nem zavar az a kis lassulás (kb. 100-ig esik vissza), ott lehet egy picit "pihenni".

 

8 órája, wookie írta:

Ha a pályán 150-ig bármilyen körülmények között gázra nem gyorsul az autó, akkor az a teljesítmény kevés.

 

Kiforog 60 lóval is 150-ig csak hely kell hozzá...ha van hely felgyorsulni nincs gond, tartja is, na jó nagyobb emelkedőn vissza 4-be, de ha utolérek valakit és vissza kell lassítani inkább kiállok, mert nem ugrik úgy hogy ne tartsam fel a mögöttes forgalmat a belsőben. Üresen egy személlyel még csak-csak de rakottan 5 fővel csak lendületből. Amúgy sem a gyenge autókkal van baj hanem az idióta ( fillérbacó?) sofőrökkel. Nem azért nem megy a kocsi mert kicsi a motor hanem mert nem nyomja a gázt és főleg nem kapcsol vissza ha kell. Utoléri az ifát, visszalassít mögötte 70-ig aztán 5-ben elkezd előzni. Biztos lehet ilyet 150-200 ló körül de alatta veszélyesen elhúzódik a művelet. Én 70-nél visszarakom 3-ba ha előzni kell. Főleg az idősebb generáció nézi a fordulatszám mérőt, ( sebességmérő mutató "egyenesen álljon" max) nem nyomja neki visszakapcsolásról hallani sem akar. Nem használják ki sem a motorerőt sem a fékerőt, ezért is kell a 3 betűs aki majd satuféket nyom helyettük. Sajna olyat még nem találtak ki, aki a gázra lépjen ha kell. Volt aki 50-60 kilométer eljött mellettem-mögöttem a pályán mert amíg én a külsőben tartottam a 140-et akár visszakapcsolással is addig ő a belsőben emelkedőn visszalassult. A végén aztán szerencsére jött valami Audi és "letolta".

Módosítva : zotya975
Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

 

 

Kiforog 60 lóval is 150-ig csak hely kell hozzá...ha van hely felgyorsulni nincs gond, tartja is, na jó nagyobb emelkedőn vissza 4-be, de ha utolérek valakit és vissza kell lassítani inkább kiállok, mert nem ugrik úgy hogy ne tartsam fel a mögöttes forgalmat a belsőben. Üresen egy személlyel még csak-csak de rakottan 5 fővel csak lendületből. Amúgy sem a gyenge autókkal van baj hanem az idióta ( fillérbacó?) sofőrökkel. Nem azért nem megy a kocsi mert kicsi a motor hanem mert nem nyomja a gázt és főleg nem kapcsol vissza ha kell. Utoléri az ifát, visszalassít mögötte 70-ig aztán 5-ben elkezd előzni. Biztos lehet ilyet 150-200 ló körül de alatta veszélyesen elhúzódik a művelet. Én 70-nél visszarakom 3-ba ha előzni kell. Főleg az idősebb generáció nézi a fordulatszám mérőt, ( sebességmérő mutató "egyenesen álljon" max) nem nyomja neki visszakapcsolásról hallani sem akar. Nem használják ki sem a motorerőt sem a fékerőt, ezért is kell a 3 betűs aki majd satuféket nyom helyettük. Sajna olyat még nem találtak ki, aki a gázra lépjen ha kell. Volt aki 50-60 kilométer eljött mellettem-mögöttem a pályán mert amíg én a külsőben tartottam a 140-et akár visszakapcsolással is addig ő a belsőben emelkedőn visszalassult. A végén aztán szerencsére jött valami Audi és "letolta".

Sokszor 40 tonnás szerelvénnyel dinamikusabban tudok közlekedni mint sok matchboxos, pedig ha fullra van rakva a szekér akkor az nem igazán az ugrálós fajta :-):-):-)

Link to comment
Megosztás:

4 órája, joecockroach írta:

Nekem az emelkedőnél ha nincs meg a 110-es tempó (de lehet inkább 120), akkor visszalassul, és lökni kell a negyediket, gondolom ez köszönhető a hosszú váltónak, cserébe nem pörög nagyon a motor 130-nál. 

A nyomatékcsúcs miatt van.

Nekem is az van, hogy ha nem 140nel kezdek neki a Gödöllő környéki nagy emelkedőnek, hanem kevesebbel, akkor lassul. Ha 140nel ugrok neki, akkor 140nel érek fel...

Ilyen ez a kicsi motoroknál... :D

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

3 órája, pszilaj írta:

A nyomatékcsúcs miatt van.

Nekem is az van, hogy ha nem 140nel kezdek neki a Gödöllő környéki nagy emelkedőnek, hanem kevesebbel, akkor lassul. Ha 140nel ugrok neki, akkor 140nel érek fel...

Ilyen ez a kicsi motoroknál... :D

A zemberek nem szeretik pörgetni a motrot,mert 1500 körül már hallatszik a motorhang,és azt hiszik,hogy az már káros és ijedtükben elváltanak.A zemberek másik fajtája annyira takarékosan akar vezetni,hogy inkább 1000-es fordulaton meggyilkolja a motrot.

Az én 75 lovas x16szr-em a paxus szerint 2600 as fordulaton adja a nyomatékcsúcsot,engedem is neki,hogy leadja,van nagykémény is jófajta Paragi féle,de nem zavar a motorhang sem , sőt...

Szerintem a motorkopás is kisebb mértékű,ha van fordulat és ezzel együtt kenés is.

Városban az ötödik sosem játszik,forgalmas belvárosban még a negyedik sem.Emelkedőn meg balesetveszélyes is lehet,ha nem vált valaki vissza,amikor kell.

De ez csak az én véleményem.

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

7 órája, zotya975 írta:

 

 

Kiforog 60 lóval is 150-ig csak hely kell hozzá...ha van hely felgyorsulni nincs gond, tartja is, na jó nagyobb emelkedőn vissza 4-be, de ha utolérek valakit és vissza kell lassítani inkább kiállok, mert nem ugrik úgy hogy ne tartsam fel a mögöttes forgalmat a belsőben. Üresen egy személlyel még csak-csak de rakottan 5 fővel csak lendületből. Amúgy sem a gyenge autókkal van baj hanem az idióta ( fillérbacó?) sofőrökkel. Nem azért nem megy a kocsi mert kicsi a motor hanem mert nem nyomja a gázt és főleg nem kapcsol vissza ha kell. Utoléri az ifát, visszalassít mögötte 70-ig aztán 5-ben elkezd előzni. Biztos lehet ilyet 150-200 ló körül de alatta veszélyesen elhúzódik a művelet. Én 70-nél visszarakom 3-ba ha előzni kell. Főleg az idősebb generáció nézi a fordulatszám mérőt, ( sebességmérő mutató "egyenesen álljon" max) nem nyomja neki visszakapcsolásról hallani sem akar. Nem használják ki sem a motorerőt sem a fékerőt, ezért is kell a 3 betűs aki majd satuféket nyom helyettük. Sajna olyat még nem találtak ki, aki a gázra lépjen ha kell. Volt aki 50-60 kilométer eljött mellettem-mögöttem a pályán mert amíg én a külsőben tartottam a 140-et akár visszakapcsolással is addig ő a belsőben emelkedőn visszalassult. A végén aztán szerencsére jött valami Audi és "letolta".

Az ilyen embereknek én is szoktam mondani a magamét, de hát nem egy versenyautóban ülök! Így hát mindig probálom azt a kevéske pacit dinamikusan kihasználni!

 

27 perce, Szabadij írta:

A zemberek nem szeretik pörgetni a motrot,mert 1500 körül már hallatszik a motorhang,és azt hiszik,hogy az már káros és ijedtükben elváltanak.A zemberek másik fajtája annyira takarékosan akar vezetni,hogy inkább 1000-es fordulaton meggyilkolja a motrot.

Az én 75 lovas x16szr-em a paxus szerint 2600 as fordulaton adja a nyomatékcsúcsot,engedem is neki,hogy leadja,van nagykémény is jófajta Paragi féle,de nem zavar a motorhang sem , sőt...

Szerintem a motorkopás is kisebb mértékű,ha van fordulat és ezzel együtt kenés is.

Városban az ötödik sosem játszik,forgalmas belvárosban még a negyedik sem.Emelkedőn meg balesetveszélyes is lehet,ha nem vált valaki vissza,amikor kell.

De ez csak az én véleményem.

 

Előző kocsim egy g astra 1.4 volt (még családban van), ott a 90 le már azért egész jó volt, városban sosem kapcsoltam 4.et. Majd egyszer sikerült ismerösöm szintén g astraját vezetni az már twinport motoros 1.4 volt. Ö az a fajta volt aki nem pörget és takarékos! Nah hát ugye 5 személyel emelkedő aljánál utolért TGK ami kb 80 ment, én vissza toltam 3.ba aztán had szoljón dombnak felfelé! Ismerösöm szeme kikerekedett, furcsa arckifejezés :), én meg lazán mondom neki, hogy harap a gép! Többet nem volt szerencsém vezetni a kocsiját! :)

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

1 óra, Szabadij írta:

A zemberek nem szeretik pörgetni a motrot,mert 1500 körül már hallatszik a motorhang,és azt hiszik,hogy az már káros és ijedtükben elváltanak.A zemberek másik fajtája annyira takarékosan akar vezetni,hogy inkább 1000-es fordulaton meggyilkolja a motrot.

Az én 75 lovas x16szr-em a paxus szerint 2600 as fordulaton adja a nyomatékcsúcsot,engedem is neki,hogy leadja,van nagykémény is jófajta Paragi féle,de nem zavar a motorhang sem , sőt...

Szerintem a motorkopás is kisebb mértékű,ha van fordulat és ezzel együtt kenés is.

Városban az ötödik sosem játszik,forgalmas belvárosban még a negyedik sem.Emelkedőn meg balesetveszélyes is lehet,ha nem vált valaki vissza,amikor kell.

De ez csak az én véleményem.

 

Az enyém 4000 körül adja az összes 125 Nm-t és 6000!!!-es fordulaton a 90 pacit.

A sok lóért nem szoktam eddig pörgetni, de 5000-ig simán, ha előzni kell... :D

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, pszilaj írta:

Az enyém 4000 körül adja az összes 125 Nm-t és 6000!!!-es fordulaton a 90 pacit.

A sok lóért nem szoktam eddig pörgetni, de 5000-ig simán, ha előzni kell... :D

Jól csinálod! :-) Nem úgy ,mint aki több száz métert sétakocsikázik melletted,majd mikor már szorul a hurok,akkor kezdi tolni neki,te meg kontrázol,hogy beférjen,majd reszketve beáll eléd 80-85-ös tempóval...

Előzéskor én is simán leforgatom 5000-ig,ha már tisztes távolban van a megelőzött jármű,akkor megy az ötödik.Ha ez nem lenne elég,akkor nem kekeckedem,ismerem a vas képességét és határait.6000-nél meg leszabályoz.

Link to comment
Megosztás:

 

27 minutes ago, Szabadij said:

Jól csinálod! :-) Nem úgy ,mint aki több száz métert sétakocsikázik melletted,majd mikor már szorul a hurok,akkor kezdi tolni neki,te meg kontrázol,hogy beférjen,majd reszketve beáll eléd 80-85-ös tempóval...

Előzéskor én is simán leforgatom 5000-ig,ha már tisztes távolban van a megelőzött jármű,akkor megy az ötödik.Ha ez nem lenne elég,akkor nem kekeckedem,ismerem a vas képességét és határait.6000-nél meg leszabályoz.

Szia,

 

X14XE is leszabályoz 6000-nél? 5 éve van nálam de még nem próbáltam :)

Hétvégén Horvátországban mentem vele 1 nap több mint 1000 km-ert 4 személlyel csomagokkal 6.6 fogyasztással :) Csak pont ott romlott el az ablakemelő amiről fentebb írtam. Vennem kell másik szerkezetet mert eltörött az egyik kar :( 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, ftomi28 írta:

 

Szia,

 

X14XE is leszabályoz 6000-nél? 5 éve van nálam de még nem próbáltam :)

Hétvégén Horvátországban mentem vele 1 nap több mint 1000 km-ert 4 személlyel csomagokkal 6.6 fogyasztással :) Csak pont ott romlott el az ablakemelő amiről fentebb írtam. Vennem kell másik szerkezetet mert eltörött az egyik kar :( 

Azt nem tudom,mert még nem volt hozzá szerencsém,de majd megmondják akiknek ilyen motor duruzsol a gépháztető alatt. :-)

Ha amúgy tatásan vezetsz és nem szoktad pörgetni,akkor állítólag nem is egészséges kipróbálni,mert nagyobb fordulaton pár század milli-vel jobban kilendül a dugattyú a tehetetlenségi erő miatt,és ha sosem volt pörgetve akkor a hengerfal csak az átlagos hosszig kopott,és szabályzásig hajtva ezen a "vállon"is túlmegy pár századdal a dugattyú,és akár gyűrűtörés is lehet belőle.

Ebben nem vagyok biztos,csak valahol olvastam...

Én szoktam pörgetni,ezért nem tartok ettől,a múltkor amikor sz@rozott ,rángatózott valamiért,akkor pár száz métert mentem vele szabályzáson büntiből. :-)

 

Link to comment
Megosztás:

22 perce, Szabadij írta:

Azt nem tudom,mert még nem volt hozzá szerencsém,de majd megmondják akiknek ilyen motor duruzsol a gépháztető alatt. :-)

Ha amúgy tatásan vezetsz és nem szoktad pörgetni,akkor állítólag nem is egészséges kipróbálni,mert nagyobb fordulaton pár század milli-vel jobban kilendül a dugattyú a tehetetlenségi erő miatt,és ha sosem volt pörgetve akkor a hengerfal csak az átlagos hosszig kopott,és szabályzásig hajtva ezen a "vállon"is túlmegy pár századdal a dugattyú,és akár gyűrűtörés is lehet belőle.

Ebben nem vagyok biztos,csak valahol olvastam...

Én szoktam pörgetni,ezért nem tartok ettől,a múltkor amikor sz@rozott ,rángatózott valamiért,akkor pár száz métert mentem vele szabályzáson büntiből. :-)

 

Ez elég hoax-nak tűnik...

 

Se autoszerelo, se gepesz nem vagyok, de ezt nagyon kétkedve fogadom

Link to comment
Megosztás:

28 perce, aholy írta:

Ez elég hoax-nak tűnik...

 

Se autoszerelo, se gepesz nem vagyok, de ezt nagyon kétkedve fogadom

Ezt a vállas hengerfalat csak úgy hallottam, hogy nem szabad csak gyűrűt cserélni, hengerfal felfúrás nélkül , mert az új gyűrű tovább ér mint a régi és akkor törik ...de már ezt is megcáfoltuk.Amúgy meg  ki lát bele? :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, Szabadij said:

Azt nem tudom,mert még nem volt hozzá szerencsém,de majd megmondják akiknek ilyen motor duruzsol a gépháztető alatt. :-)

Ha amúgy tatásan vezetsz és nem szoktad pörgetni,akkor állítólag nem is egészséges kipróbálni,mert nagyobb fordulaton pár század milli-vel jobban kilendül a dugattyú a tehetetlenségi erő miatt,és ha sosem volt pörgetve akkor a hengerfal csak az átlagos hosszig kopott,és szabályzásig hajtva ezen a "vállon"is túlmegy pár századdal a dugattyú,és akár gyűrűtörés is lehet belőle.

Ebben nem vagyok biztos,csak valahol olvastam...

Én szoktam pörgetni,ezért nem tartok ettől,a múltkor amikor sz@rozott ,rángatózott valamiért,akkor pár száz métert mentem vele szabályzáson büntiből. :-)

 

Azt én nem mondtam, hogy nem szoktam pörgetni :) csak ritkán. Autopályán is 3500-ös fordulattal szoktam menni de azért néha pörög 5-ezret a motor másodikban  csak még tiltásig nem próbáltam.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, zotya975 írta:

Ezt a vállas hengerfalat csak úgy hallottam, hogy nem szabad csak gyűrűt cserélni, hengerfal felfúrás nélkül , mert az új gyűrű tovább ér mint a régi és akkor törik ...de már ezt is megcáfoltuk.Amúgy meg  ki lát bele? :rolleyes:

Hú milyen sztorik vannak itt.. :D Kezdjük ott hogy motort nem gyűrűzünk..... Tudom hogy bevett szokás, nagyon szélsőséges esetekben működik is, de nem szakszerű.

Link to comment
Megosztás:

8 órája, Szabadij írta:

A zemberek nem szeretik pörgetni a motrot,mert 1500 körül már hallatszik a motorhang,és azt hiszik,hogy az már káros és ijedtükben elváltanak.A zemberek másik fajtája annyira takarékosan akar vezetni,hogy inkább 1000-es fordulaton meggyilkolja a motrot.

Az én 75 lovas x16szr-em a paxus szerint 2600 as fordulaton adja a nyomatékcsúcsot,engedem is neki,hogy leadja,van nagykémény is jófajta Paragi féle,de nem zavar a motorhang sem , sőt...

Szerintem a motorkopás is kisebb mértékű,ha van fordulat és ezzel együtt kenés is.

Városban az ötödik sosem játszik,forgalmas belvárosban még a negyedik sem.Emelkedőn meg balesetveszélyes is lehet,ha nem vált valaki vissza,amikor kell.

De ez csak az én véleményem.

 

Olyan szó meg nem is létezik, hogy motrot. Tehát motr sincs. :)

SZR-t hagyni is kell, hogy nyomatékból dolgozzon, előzésnél meg a lóerőket kell használni. Négyest ritkán kapcsolok én is, bár az is igaz, hogy körforgóban is hármasban van és abból kilépve is abban marad. Függ a körforgó kerületétől és hogy hol lépek ki rajta. Ha egyből jobbra, akkor harmadik és megoldja a motor 1200-as fordulaton is a gyorsulást harmadikban, úgy 30kmh-ról. Ettől függetlenül szereti a pörgetést, mivel benzines, de hálisten a nyolcszelepesek nyomatékos motorok. Kivéve a hengerenkéntiek. Kérdeztem is erről autószerelőnek is tanult kollégámat, hogy miért van. Tudott rá logikus választ adni. A dual-ram rendszer is ezért van. Bár a kedvencem még mindig az, hogy kettesben kipörgetem 4500-ig, klíma lekapcsol és egyből ötödik. Nem pofázik vissza. :)

Módosítva : daykiller
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Érdekes dolgokról beszélgettek. Egy-két apró hozzászólás. Benzin motornál megvan az az előny, hogy az égés gyorsul a hengerben kialakuló turbulencia hatására, ami nagyjából a fordulatszámmal arányos. Az égés nagy fordulatszámnál nem fog a kipufogó ütembe beleérni, mint kompresszió gyújtású társánál. Magyarul, 2000 ford/perc-nél is üzemeltethető egy ilyen tüzelőanyagú motor, meg 20000 ford/perc-nél is. Nem f astráról beszélek, hanem a gyertya gyújtásúról általában. Elég csak egy korábbi F1 motort megnézni. Csak ott nagyon picik a löketek, így a dugattyú középsebesség egy adott érték közelében tartható.

Nyolcszelepes motort nem igazán hívnék nyomatékosnak, aminek legalább a szívóoldali szelepvezérlése sem fázisban sem emelésben nem változtatható. Maradva a SZR-nél ha 2600 for/perc-nél van a nyomatékcsúcs, akkor az azt jelenti, hogy abban a fordulatszám tartományban van a "körülményekhez" képest legjobban feltöltve a henger. Alatta és felette romlik a töltési foka henger, vagyis csökken a nyomaték is. Nyilván szívómotornál hangolt szívórendszerrel és egy jó szelepvezérléssel javítható a henger töltés, vagyis nyomatékosabb lesz a motor. Ezért használnak többek között hengerenként legalább 2 szívó és 2 kipufogó szelepet. 5 szelepeseknél 3/2 szelepet.

 

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.