Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorral kapcsolatos problémák, kérdések


akzo

Recommended Posts

Sziasztok!

Múlt pénteken az X16ZEP Astra-val mentem haza, ami 380 km autópályázást jelent. Keveset van használva az autó gondoltam jót tesz neki, ha megjáratom kicsit, mentem is vele összesen 820 km-t, viszont bánatomra a rángatása nem múlt el. Olyan mintha dadogna az autó, pl. 3asban ötven, gáz elenged és utána rányomok akkor dadog. Gondoltam EGR-re, vagy esetleg valami üzemanyag ellátási probléma? Azért gondolom, hogy le van rakódva valami, mert amíg használva volt az 99% város, illetve az elmúlt hónapokban havi kb. 70-100 km-t fut, szintén városban. Akinek van ötlete legyen kedves megosztani velem, sokat segítene az idegállapotomon vezetés közben :). Köszi szépen. G.

Link to comment
Megosztás:

20 hours ago, huggybear said:

Sziasztok!

Múlt pénteken az X16ZEP Astra-val mentem haza, ami 380 km autópályázást jelent. Keveset van használva az autó gondoltam jót tesz neki, ha megjáratom kicsit, mentem is vele összesen 820 km-t, viszont bánatomra a rángatása nem múlt el. Olyan mintha dadogna az autó, pl. 3asban ötven, gáz elenged és utána rányomok akkor dadog. Gondoltam EGR-re, vagy esetleg valami üzemanyag ellátási probléma? Azért gondolom, hogy le van rakódva valami, mert amíg használva volt az 99% város, illetve az elmúlt hónapokban havi kb. 70-100 km-t fut, szintén városban. Akinek van ötlete legyen kedves megosztani velem, sokat segítene az idegállapotomon vezetés közben :). Köszi szépen. G.

Gyertyát próbáltál cserélni? Városi használatban gyakrabban kell. Nem egy nagy költség, megér egy próbát. A feleségem Suzukiján a gyertyacsere segített, de igazából egy alapos autópályázás után jött helyre. Az A16XER-nél is érezhető enyhe dadogás de csak ha túl gyorsan következik egymás utána gáz, elenged, gáz és kisebb fordulatszámon. Néha meg túlpörgeti. Pedig a lefulladás közelében sincs. Szerintem a vezérlés szórakozik.

Link to comment
Megosztás:

Gyertyát még nem próbáltam, két éve novemberben volt cserélve, ez kb. 8000 km-t jelent. Elméletileg működnie kell. Sajnos menet közben is be-be rángat, ha simán autózok pl. 50-nel. Nem tudom mi okozhatja. Gyertyacserével egyidejűleg cseréltek gyújtótrafót is, az esetleg tönkre mehetett? Tudom valahogy ellenőrizni? Vezérlés volt cserélve két éve szeptemberben, kb. 9000 km-rel ezelőtt.

Link to comment
Megosztás:

Akkor én sem hiszem, hogy a gyertya lenne. A gyújtótrafó az már sanszosabb. A haveromnak ment ki rövid időn belül 2x is. Ha jól emlékszem a pedál-teszt kiírta simán a hibakódot. De a múltkor miért cseréltek neked gyertyával együtt trafót is?

Link to comment
Megosztás:

11 órája, huggybear írta:

Gyertyát még nem próbáltam, két éve novemberben volt cserélve, ez kb. 8000 km-t jelent. Elméletileg működnie kell. Sajnos menet közben is be-be rángat, ha simán autózok pl. 50-nel. Nem tudom mi okozhatja. Gyertyacserével egyidejűleg cseréltek gyújtótrafót is, az esetleg tönkre mehetett? Tudom valahogy ellenőrizni? Vezérlés volt cserélve két éve szeptemberben, kb. 9000 km-rel ezelőtt.

Nekem is bedadog néha, A16XER motornál, ahogy Quad is írja. Szoktam időnként használni injektor tisztító adalékot (STP), egy kicsit mintha segítene, de lehet hogy placebó hatás. Esetleg megpróbálhatod.

Link to comment
Megosztás:

17 órája, huggybear írta:

Gyertyát még nem próbáltam, két éve novemberben volt cserélve, ez kb. 8000 km-t jelent. Elméletileg működnie kell. Sajnos menet közben is be-be rángat, ha simán autózok pl. 50-nel. Nem tudom mi okozhatja. Gyertyacserével egyidejűleg cseréltek gyújtótrafót is, az esetleg tönkre mehetett? Tudom valahogy ellenőrizni? Vezérlés volt cserélve két éve szeptemberben, kb. 9000 km-rel ezelőtt.

Ez nagyon EGR vagy légtömegmérő gyanús.

Link to comment
Megosztás:

Az EGR-ről húzd le a csatlakozót, és járj úgy vele. Ha megszűnik a hibajelenség, akkor EGR hiba volt. Én így használom az autót már jó pár éve. Arra számíts, hogy a sárga motorkontroll lámpa világítani fog, miután lehúztad a csatlakozót.

Link to comment
Megosztás:

18 órája, huggybear írta:

Sziasztok!

Annak idején azért kellett trafót cserélni, mert csak három henger ment az autóban. EGR-t vagy légtömegmérőt meg tudom vizsgálni valahogy?

Tech2-vel biztos.Op-Com-mal nem valószínű.Az Egr egyébként leginkább bekormolódik és ezért nem tud a benne lévő szelep nyitni-zárni rendesen.Légtömegmérőt nagyon ritka esetben meg lehet próbálni féktisztítóval pucolni,de ott más baj szokott lenni.Egész egyszerűen elfárad és szép lassan fals értékekkel dolgozik.Próbálj esetleg egy próba erejéig valakitől kölcsönkérni-szerezni egyet és tesztelni.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!Olyan problémám lenne,hogy a vízpumpánál a műanyag csonk amire csatlakozik a vízcső letörött,elfolyt a vizem,olvastam itt,hogy érdemes lecserélni rézre!Jövőhéten lett volna rá időm , de ez a törés megelőzött!Az lenne a kérdésem ,hogy ezt a csonkot mennyire nehéz kicserélni,a vízpumpát gondolom nem kell kiszedni,ha tőbe tört el hogy tudom kitekerni,lapos csavarhúzóval megoldható? Köszönöm

Link to comment
Megosztás:

23 órája, Roberth írta:

Sziasztok!Olyan problémám lenne,hogy a vízpumpánál a műanyag csonk amire csatlakozik a vízcső letörött,elfolyt a vizem,olvastam itt,hogy érdemes lecserélni rézre!Jövőhéten lett volna rá időm , de ez a törés megelőzött!Az lenne a kérdésem ,hogy ezt a csonkot mennyire nehéz kicserélni,a vízpumpát gondolom nem kell kiszedni,ha tőbe tört el hogy tudom kitekerni,lapos csavarhúzóval megoldható? Köszönöm

Mázlid van hogy nem főzted meg a motort. Azt a csonkot egyáltalán nem nehéz kicserélni, mert felül van (ha egyről beszélünk persze). De nem csavarhúzó kell hozzá, hanem villáskulcs, vagy hosszú fejű dugóskulcs. Ha ránézésre csavarhúzót állapítottál meg szerszámnak, inkább bízd szerelőre.

Link to comment
Megosztás:

7 hours ago, Davee said:

Mázlid van hogy nem főzted meg a motort. Azt a csonkot egyáltalán nem nehéz kicserélni, mert felül van (ha egyről beszélünk persze). De nem csavarhúzó kell hozzá, hanem villáskulcs, vagy hosszú fejű dugóskulcs. Ha ránézésre csavarhúzót állapítottál meg szerszámnak, inkább bízd szerelőre.

Köszi, de mint írtam letört, és tőben ezért semmilyen fogási lehetőség nincs rajta! Ezért kérdeztem a csavarhúzót, de már megoldottam, és csavarhúzóval :) azért köszi!

Link to comment
Megosztás:

 

On 6/4/2017 at 10:21 AM, Roberth said:

Sziasztok!Olyan problémám lenne,hogy a vízpumpánál a műanyag csonk amire csatlakozik a vízcső letörött,

Nyugtassatok meg, hogy (Z)A16XER motornál nem áll fenn ez a probléma. Egyébként szerintetek mennyi az elvárható élettartama egy vízpumpának ennél a motornál?

Link to comment
Megosztás:

53 perce, quad405 írta:

 

Nyugtassatok meg, hogy (Z)A16XER motornál nem áll fenn ez a probléma. Egyébként szerintetek mennyi az elvárható élettartama egy vízpumpának ennél a motornál?

150 ezret ki szoktak bírni

A szíjhajtásúakat vezérlés cserénél szokták

Én lánccserekor 120 ezernél cseréltem,de nem volt semmi baja

Link to comment
Megosztás:

6 órája, quad405 írta:

 

Nyugtassatok meg, hogy (Z)A16XER motornál nem áll fenn ez a probléma. Egyébként szerintetek mennyi az elvárható élettartama egy vízpumpának ennél a motornál?

Úgy tudom, csak az XEP motorosoknál van ilyen gond.

 

Link to comment
Megosztás:

On 6/6/2017 at 3:20 PM, csicsó said:

150 ezret ki szoktak bírni ... Én lánccserekor 120 ezernél cseréltem,de nem volt semmi baja

 

On 6/6/2017 at 9:18 PM, sasa58 said:

Úgy tudom, csak az XEP motorosoknál van ilyen gond.

Köszi az infókat. Nekem sikerült beépítenie az Opelnek az összes selejtes alkatrészt. Én most 134.000-nél cseréltettem ki, mert 10-12 fok alatt csepegett belőle a h.folyadék a tengely környékén. De visszagondolva  a hanyatlás jelei már 100.000 környékén mutatkoztak. Leírom a szimptómát, hátha valakinek segítek vele. Először csak télen, hidegben jelentkezett, majd egyre nagyobb hőmérsékleten is előjött. Aztán már nyáron is. Hidegindításnál egy ritmikus sistergő hang hallatszott a motor jobb oldalán az ékszíj környékéről. majd pár 10 mp alatt lassan elhalkult és el is tűnt. De nem igazán tudtam beazonosítani, hogy honnan jön a hang. Valami csapágyra gyanakodtam, mások az ékszíjat mondták mint lehetséges okot (az öregedés jelei nem látszottak rajta). Most utólag állt össze a kép, hogy hosszabb (pár órás) állás után pár csepp h.foyladék rászivárgott az ékszíjra és az adta ezt a hangot amíg el nem párolgott róla.

Link to comment
Megosztás:

Tudja valaki esetleg, hogy PONTOSAN mi ez a hiba: 059761 A16XER (Z16XER) motor esetén vagy volt valakinek ilyen hibakódja?

P0597 Coolant Thermostat Valve Stuck B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit Open B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit High Voltage B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit Low Voltage B-030

Eddig én is eljutottam de, hogy pontosan mit jelent a 61 azt nem találom sehol.A neten is ellentmondásos infók vannak. Nem mindegy, hogy elektromos vagy mechanikai hiba.

Kedden voltam szervizben olajhűtőt, vízhűtőt és vízpumpát cseréltek. Érdekes egybeesés, hogy pont utána jön elő ilyen gond. :( A motort is lemosták ezek a "kedves" emberek pedig senki nem kérte őket, így az elektromos hibát sem tartom kizártnak.

Amúgy onnan vettem észre, hogy valami nem OK, hogy a gyújtás ráadása után, de még motorindítás előtt, nem aludt el a villáskulcsos ikon. Visszavittem tegnap a szervizbe . Kitörölték a kódot. Ma reggel még OK volt, de egy rövid út utáni indításkor újra előjött. Hablatyoltak valamit a szervizben de én nem hiszek nekik, ezért kérem a segítségeteket. Előre is köszönöm!

Módosítva : quad405
Link to comment
Megosztás:

24 perce, quad405 írta:

Tudja valaki esetleg, hogy PONTOSAN mi ez a hiba: 059761 A16XER (Z16XER) motor esetén vagy volt valakinek ilyen hibakódja?

P0597 Coolant Thermostat Valve Stuck B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit Open B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit High Voltage B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit Low Voltage B-030

Eddig én is eljutottam de, hogy pontosan mit jelent a 61 azt nem találom sehol.A neten is ellentmondásos infók vannak. Nem mindegy, hogy elektromos vagy mechanikai hiba.

Kedden voltam szervizben olajhűtőt, vízhűtőt és vízpumpát cseréltek. Érdekes egybeesés, hogy pont utána jön elő ilyen gond. :( A motort is lemosták ezek a "kedves" emberek pedig senki nem kérte őket, így az elektromos hibát sem tartom kizártnak.

Amúgy onnan vettem észre, hogy valami nem OK, hogy a gyújtás ráadása után, de még motorindítás előtt, nem aludt el a villáskulcsos ikon. Visszavittem tegnap a szervizbe . Kitörölték a kódot. Ma reggel még OK volt, de egy rövid út utáni indításkor újra előjött. Hablatyoltak valamit a szervizben de én nem hiszek nekik, ezért kérem a segítségeteket. Előre is köszönöm!

Hibaüzenet azt mondja, hogy beragadt a termosztátod. Nyitva vagy zárva. Nézd meg rejtett menüben a motorhőmérsékletet, ha nem megy fel, vagy túl magas akkor tényleg beragadt. Ha javítottak akár tömítőanyag vagy bármi bejuthatott ami kiakaszthatta mondjuk.

Egyébként kivenni sem nehéz a termosztátot megnézni.

Link to comment
Megosztás:

14 perce, quad405 írta:

Tudja valaki esetleg, hogy PONTOSAN mi ez a hiba: 059761 A16XER (Z16XER) motor esetén vagy volt valakinek ilyen hibakódja?

P0597 Coolant Thermostat Valve Stuck B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit Open B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit High Voltage B-030

P0597 Coolant Thermostat Valve Circuit Low Voltage B-030

Eddig én is eljutottam de, hogy pontosan mit jelent a 61 azt nem találom sehol.A neten is ellentmondásos infók vannak. Nem mindegy, hogy elektromos vagy mechanikai hiba.

Kedden voltam szervizben olajhűtőt, vízhűtőt és vízpumpát cseréltek. Érdekes egybeesés, hogy pont utána jön elő ilyen gond. :( A motort is lemosták ezek a "kedves" emberek pedig senki nem kérte őket, így az elektromos hibát sem tartom kizártnak.

Amúgy onnan vettem észre, hogy valami nem OK, hogy a gyújtás ráadása után, de még motorindítás előtt, nem aludt el a villáskulcsos ikon. Visszavittem tegnap a szervizbe . Kitörölték a kódot. Ma reggel még OK volt, de egy rövid út utáni indításkor újra előjött. Hablatyoltak valamit a szervizben de én nem hiszek nekik, ezért kérem a segítségeteket. Előre is köszönöm!

Elektromos hiba csak akkor lehet, ha elektromos rasegitesu termosztat van benne...

Ha igen, akkor itt van a mese a diagnosztikarol (nyilvan hasonlo ennel a motornal is):

http://workshop-manuals.com/vauxhall/astra-h/j__engine_and_engine_aggregates/fuel_injection_systems/simtec_75/diagnostic_information_and_procedures/diagnostic_procedures/simtec_75_z_18_xer/c-xx_fault_isolation_procedures/c-040_thermostat_heater_circuit/

Ha sima, mechanikus a termosztat, akkor nem tudom, milyen alapon adna hibauzenetet, bar elvileg tudhat, mert a terheles, kulso homerseklet es egyeb adatokbol kiszamolhatna, nagyjabol milyen homerseklet kene legyen jo termosztat mellett. De azt hiszem ennyire azert nem okos :)

Link to comment
Megosztás:

13 minutes ago, Davee said:

Hibaüzenet azt mondja, hogy beragadt a termosztátod. Nyitva vagy zárva. Nézd meg rejtett menüben a motorhőmérsékletet, ha nem megy fel, vagy túl magas akkor tényleg beragadt. Ha javítottak akár tömítőanyag vagy bármi bejuthatott ami kiakaszthatta mondjuk.

Na faxa! Gondoltam én, hogy nem véletlenül jött elő pont most. :( Szerencsére nyitva lehet, mert forró a rácsatlakoztatott cső. és a venti is be-bekapcsol. Sajnos már nem tudok rejtett menüt nézni mert kidobtam a fejegységet a titkos áramfelvétele miatt. Azt megpróbálom ha lehűl a motor, hogy elindítom és majd figyelem, hogy fokozatosan melegszik a cső vagy hirtelen egy idő után amikor kinyit a termosztát.

6 minutes ago, csaba66 said:

Elektromos hiba csak akkor lehet, ha elektromos rasegitesu termosztat van benne

...

Ha sima, mechanikus a termosztat, akkor nem tudom, milyen alapon adna hibauzenetet, bar elvileg tudhat, mert a terheles, kulso homerseklet es egyeb adatokbol kiszamolhatna, nagyjabol milyen homerseklet kene legyen jo termosztat mellett. De azt hiszem ennyire azert nem okos :)

Egy 2 pólusú elektromos csatlakozó van a  termosztáton. de szerintem ez csak egy hőmérséklet szenzor, nem rásegítés. Davee kolléga ezt szerintem biztosan tudja. Itt van jópár kép egy hasonló, vagy pont ilyen termosztátról.

https://www.drive2.com/l/7746829/

Magában a  termosztát házban is van egy csatlakozó a termosztát előtt. Feltételezem szintén hőmérséklet szenzor. így az előtte, utána hőmérsékletből tudhatja, ha szorul. 

Ez már a második termosztátom. Az előző (is) nyitva maradt (megszorult) valamennyire és nem tudott felmelegedni a hűtőfolyadék. Akkor még tudtam figyelni a rejtett menüben. De akkor nem volt hibakód.  A régi 60.000 körül adta meg magát. Ez a mostani már 70.000-nél jár. Ennyi lenne az élettartamuk? Remek! Az minden esetre gyanús, hogy most jött elő hirtelen a javítás után.

Ha már szóba került az elektromos rásegítés... Valami kell legyen a motorban mert hirtelen gázadásnál durván csökken a  hőmérséklet is. Ennek a rásegítésnek mindenképpen a termosztátban kell lennie vagy lehet máshol is? Vagy csak bekapcsol a ventillátor? Bár autópályán 140-nél nem tudom mennyi hatása van a ventinek.

Minden esetre köszönöm a segítséget!

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.