Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

1 óra, L.Fazakas írta:

Hááát - olajokról, minőségekről és olaj-árakról jól el lehetne vitatkozni.

Érdekes téma ez a milyen motorolaj, és hogy az mennyire legyen "minősített".
Nekem, amikor megvettem a Skoda S100-amat (használtan - s valamikor még 1976-ban), az egyik ismerősöm mostohaapja javasolta, egyből cseréljek a motorban olajat. Akkoriban a kapható legjobb motorolaj a piacon a Shell X100-as volt. (40 forint/liter). És az tényleg jó volt évente, vagy 10 ezer megtett kilométerenként.
Aztán - amikor én sk. szétszedtem a komplett motort, hogy teljesen felújítsam - új hüvelyek, új dugattyúk, új csapágyazás, főtengely köszörültetés, stb. - meg más egyéb ilyenek - nagyhírtelen rájöttem, hogy egy gépkocsi-motor olajozási rendszere azért nem is annyira nagy dolog és ördögtől való ám, így a beletöltött olajminőségnek teljes mértékében tök mindegy.
Egyedül az a lényeges és fontos - hogy olaj legyen benne!
Persze lehetne most arra hívatkozni, hogy az "csak" egy Skoda motor volt, ez meg itt már az Opel (ami "sose kop el"), meg hogy közben eltelt vagy bő 30 esztendő a technikai fejlődésben - ám jó - érvnek ezt is elfogadom. De -
Amikor rájöttem, hogy az olajminőség valójában annyira nem lehet lényeges (persze nem kell egyből mindenféle legolcsóbb étolajat, vagy mindenféle kátrányosodó gagyi olajokat beletenni), akkortól a gyári vákuumgépeinkben használt Shell 20W20-as /160 literes hordóba kiszerelt/ olajat vittem haza és használtam a kocsihoz.
Később pedig a MOL MDC30-as 10W40 olaját, aminek tán még igazi nagy neve se volt.
Viszont az autóm jól ment, a motorja működött! Az olajcsere költségei pedig - az új olajszűrő árában nálam be is fejeződtek.

Pedig pont ez a lényeg: más felépítésű motor, más illesztések, más termikus és mechanikai terhelések, picivel több és bonyolultabb -korszerűbb alapanyagból készülő- alkatrész, környezetvédelmi normáknak való megfelelés (katalizátor, EGR, DFP). A mostani motorolajoknak lassan semmi közük ahhoz a motorolajhoz mint amire Te gondolsz, igazából egy része már most sem "olaj", nincs benne semmi természetes/ásványi, laborban születnek, kémiai reakciók eredménye emiatt más reagens tulajdonságokkal bírnak, tehát nem hinném hogy smafuból fejlesztgetik és ne lenne hatása a motor és egységeinek "életére". Arról nem is beszélve, hogy a felhasználás is sokat változott az eltelt 30 évben. Anno egy évben az átlag ment 5000km-t, ma meg 25000km-t is megy egy család (ha nem többet), mindezt gyakran ua töltet kenőanyaggal, nagyobb fordulaton stb.  Én ezt így látom. Ha elérhető valamiből a korszerűbb és nem csillagászati áron, akkor nem látom okát h miért ne használják az átlag user-ek is. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Van a családban új kora óta egy 2002-es Astra G 1.4 90Le autó. Nagyon szeretjük, eddig komolyabb problélma nem volt vele. De az utóbbi időben mind a szervokormány, mind pedig a fék kemény lett. Mintha mindkettőről elment volna a rásegítés. 

Autószerelő megnézte, szerinte megfelelő, és a kormánynál is jár a rásegítő villanymotor. Én pedig ezen az autón nőttem fel, és tudom hogy sokkal puhább volt. Nem kellett kapaszkodni a kormányban, és a féket sem kellett úgy tapusni, hogy végre elkezdjen fogni.

Korábban volt már olyan, hogy a kormány az indítás utáni első 10 másodpercben kemény volt, majd felpuhult normál állapotra. Akkor ezt az akkumulátor csere orvosolta, most viszont mérésre jó az akksi, 12,5 V-ot tud ha nem jár a motor.

Van valakinek ötlete hogy mi lehet a probléma?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, farkasistvan567 írta:

Sziasztok!

Van a családban új kora óta egy 2002-es Astra G 1.4 90Le autó. Nagyon szeretjük, eddig komolyabb problélma nem volt vele. De az utóbbi időben mind a szervokormány, mind pedig a fék kemény lett. Mintha mindkettőről elment volna a rásegítés. 

Autószerelő megnézte, szerinte megfelelő, és a kormánynál is jár a rásegítő villanymotor. Én pedig ezen az autón nőttem fel, és tudom hogy sokkal puhább volt. Nem kellett kapaszkodni a kormányban, és a féket sem kellett úgy tapusni, hogy végre elkezdjen fogni.

Korábban volt már olyan, hogy a kormány az indítás utáni első 10 másodpercben kemény volt, majd felpuhult normál állapotra. Akkor ezt az akkumulátor csere orvosolta, most viszont mérésre jó az akksi, 12,5 V-ot tud ha nem jár a motor.

Van valakinek ötlete hogy mi lehet a probléma?

Fékfolyadék szintje, mikor volt cserélve? Megfelelő (min DOT4) van benne? Szervóolaj szintje a tartályban? 

Link to comment
Megosztás:

18 perce, Janó32 írta:

Fékfolyadék szintje, mikor volt cserélve? Megfelelő (min DOT4) van benne? Szervóolaj szintje a tartályban? 

Fékfolyadék 2 éve lett cserélve dot4-re, és a szintje is rendben. A szervokormány olaja még nem lett cserélve a 14 év alatt de a szintje megfelelő.

Valami elektromos rásegítés gyengesége nem lehet? csatlakozó oxidálódás, vagy biztosíték? (biztosítékok szemre rendben lévőnek tűntek)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

 

Kérdés adódott a céges 16SE motoros Astrámmal kapcsolatban. Az utóbbi időben (értem ezalatt: tavaly nyáron még nem volt észlelhető) megnőtt az üzemanyagfogyasztása az autónak. Futott km 300 000. 10000-ként olajcsere.

Hónapról hónapra vezetem a tankolásokat a spritmonitor.de oldalon és megfigyeltem, hogy az átlagfogyasztásom 1 literrel magasabb, mint tavaly év közben volt. Hibakód nincs, dinamikában nem vettem észre változást. Gumik ugyanazok, nyomások ugyanannyik, használati mód sem változott. Városi használatban 60km/h-nál 5.-ben vitorlázok, országúton 100-110, pályán 130-140 óra szerint. Nem üvegelem, mert akkor sem lesz gyorsabb...

A brutál olajfogyasztás miatt (10W-40-ből evett 500km alatt 7-8 decit) váltottunk 15W-40-re (ezzel már csak 1000km-en eszik 1 litert). Tudom, ez messze van az 5W-30 DexosII-től, de ebbe már hígabb olajat nem töltünk, az autó sem lesz motorikusan ezzel a problémával javítva. Selejtezés a sorsa, remélhetőleg hamarosan...

Mégis, mint autót szerető műszaki ember, érdekel, hogy mi okozhatja ezt a mértékű többlet üzemanyagfogyasztást a tavalyi évhez képest?

 

Üdv.

bepi

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy hete kiruccanás alkalmával otthonról kb. 300km-re egy piros lámpánál hirtelen leesett az amúgy beton stabil alapjárat 500 körülre, majd visszarántotta normál értékre. Pár másodperc után megismétlődött a dolog, de utána le is fulladt. Némi indítgatás után elkapta, de eléggé darabosan járt a motor kigyorsításkor, illetve mintha leállt volna a motor (60 körüli tempónál), de a lendület miatt visszaindult. Némi kenguru effekt után a jelenség eltűnt, azóta semmi nyoma. Az tény, hogy előtte kb. 10km-el tankoltam Kecskeméten, de Shell kút volt, akikkel eddig nem volt rossz tapasztalatom. (bár konkrétan ezen a kúton még nem voltam előtte sosem) A hiba nem ismétlődött, így a motorhiba lámpa pár indítás után eltűnt a műszerfalról. Egyéb nyoma nincs a dolognak, kipuff vége is tiszta, nem kormos, nem nőtt meg a fogyasztás, stb. (6L körül járok vele)

Azóta mentem kb. 1300km-t hibamentesen. Tegnap volt egy kis időm, így kiolvastam otthon a hibakódokat és 0385 volt kétszer.

Ez elvileg a fordulatszám jeladó hibáját jelzi.

Elsőre üzemanyag problémára gyanakodtam (víz), amit kidolgozott a rendszer, de ez a hibaüzenet elbizonytalanított. Akkor elvileg gyújtás kimaradást vagy hasonlót kéne jeleznie, legalábbis ezt várnám. Mi a véleményetek a témáról?

Az is érdekelne, hol van pontosan ez a szenzor a motorban (Z14XE)? (megnézném az odavezető kábelt, csati sértetlenségét, így jó lenne valami fotó, amin be tudom azonosítani)

Módosítva : Robz
Link to comment
Megosztás:

4 órája, bepi81 írta:

Sziasztok!

 

Kérdés adódott a céges 16SE motoros Astrámmal kapcsolatban. Az utóbbi időben (értem ezalatt: tavaly nyáron még nem volt észlelhető) megnőtt az üzemanyagfogyasztása az autónak. Futott km 300 000. 10000-ként olajcsere.

Hónapról hónapra vezetem a tankolásokat a spritmonitor.de oldalon és megfigyeltem, hogy az átlagfogyasztásom 1 literrel magasabb, mint tavaly év közben volt. Hibakód nincs, dinamikában nem vettem észre változást. Gumik ugyanazok, nyomások ugyanannyik, használati mód sem változott. Városi használatban 60km/h-nál 5.-ben vitorlázok, országúton 100-110, pályán 130-140 óra szerint. Nem üvegelem, mert akkor sem lesz gyorsabb...

A brutál olajfogyasztás miatt (10W-40-ből evett 500km alatt 7-8 decit) váltottunk 15W-40-re (ezzel már csak 1000km-en eszik 1 litert). Tudom, ez messze van az 5W-30 DexosII-től, de ebbe már hígabb olajat nem töltünk, az autó sem lesz motorikusan ezzel a problémával javítva. Selejtezés a sorsa, remélhetőleg hamarosan...

Mégis, mint autót szerető műszaki ember, érdekel, hogy mi okozhatja ezt a mértékű többlet üzemanyagfogyasztást a tavalyi évhez képest?

 

Üdv.

bepi

Hát attól a 15W-s olajtól nem lett könnyebb a motor futása az biztos,de hogy a fogyiba jelenthet-e ennyit azt nem tudom:huh:

Módosítva : csicsó
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 05. 17. at 10:33, Janó32 írta:

a jóváhagyás liszensz száma, azt adja a GM a minősítéshez, azok nélkül csak a gyártó jelenti ki hogy megfelel az adott előírásnak (dexos2).

Nem voltam itthon, azért csak most...

Ennyire nem merülök el olaj témában, legalábbis a minősítést illetően, ha az Eneos azt állítja, hogy megfelel a követelményeknek (ami nem feltétlenül azonos a hitelesítés meglétével), elhiszem nekik, persze egy sose hallott márka esetén persze más lenne a helyzet. Sőt, ahogy egy korábbi etap során már írtam, ha a viszkozitási adatok stimmelnek, és mai modern, márkás motorokba megfelelő jó hírű olajról volna szó, a Dexos2 jelölés megléte vagy meg nem léte egyáltalán nem is  izgatna, ha mondjuk hirtelen egy nagyobb utántöltésre lenne szükség, és csak ilyen állna rendelkezésre.

Ettől függetlenül olyat használok, ami biztosan "le van papírozva", hogy ezen már semmi ne múljon.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

G astramnál van egy olyan jelensèg, hogy a kipufogó felöl pattogó hangot hallok mintha apró fèmlemezek csörögnènek. Legjobban akkor hallom mikor emelkedett alapjáraton indul az autó kb 1500-as fordulaton. Menetközben gázadáskor egy egy pattanást hallok csak. Hibaüzenet nincs teljesitmèny romlást nem vettem èszre. Motorkód: x14xe. Mi lehet ez katalizátor?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! 

Már igazán régen írtam a fórumba, pedig nem ma kezdtem a fórumot...szóval most Én kérnék egy kis segítséget....

X16XEL motorkód. A kocsi hidegen teljesen rendben van, aztán ahogy melegszik úgy jelentkezik a probléma, de csak ha intenzívebb gyorsításkor (értsd: ha finoman csinálom nem venni észre) mintha vissza durrogna/dadog aztán megy tovább mintha mi sem történt volna. Erő van benne, alapjárat rendben, a teljes fordulatszám tartományt végig lehet vele pörgetni gyorsításkor, nem fullad ki...ha megyek vele egy autópálya tempót ott sem lehet észre venni menet közben, de ha lassítani kell, akkor az ismételt felgyorsításokkor intenzívebben csinálja kb 1500-1700 1/min környékén..ha felette tartom nem is nagyon lehet észre venni...semmi sárgázás egyszer sem, nagyszerviz előtt is csinálta (kb 6 ekm el ezelőtt volt), akkor volt gyertya csere üa szűrő csere, stb...azóta kissé romlott a helyzet, de nem tudom mi lehet a gond...

Valaki tapasztalt már hasonlót Én MAP szenzorra vagy Lambda szondára merek tippelni, de az ismeretségben volt aki üa nyomásra tippelt....kérlek írjátok meg, ha vkinek volt hasonló problémája vagy csak volna vmi jó ötlete hogyan jutnék közelebb a megoldáshoz, mert eddig semmi nagyobb bajt nem csinált, de nem is szeretném, hogy legyen!

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Qpack írta:

 

 

Valaki tapasztalt már hasonlót Én MAP szenzorra vagy Lambda szondára merek tippelni, de az ismeretségben volt aki üa nyomásra tippelt....kérlek írjátok meg, ha vkinek volt hasonló problémája vagy csak volna vmi jó ötlete hogyan jutnék közelebb a megoldáshoz, mert eddig semmi nagyobb bajt nem csinált, de nem is szeretném, hogy legyen!

Benzin szűrő nikor volt cserélve? Ez is okozhat nyomásesést, amitől intenzív gyorsításkor leesik a benzinrendszer nyomása kicsit. Fogyasztás okés? Légtömegmérő is okozhat lustulást, de ott szerintem fogyasztás is változna. Rá kéne dugni diagnosztikára és megnézni a szenzorok értékeit motor jàratása közben. Opcom mutatja a nyomásokat és egyéb szenzorértékeket. 

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Qpack írta:

Sziasztok! 

Már igazán régen írtam a fórumba, pedig nem ma kezdtem a fórumot...szóval most Én kérnék egy kis segítséget....

X16XEL motorkód. A kocsi hidegen teljesen rendben van, aztán ahogy melegszik úgy jelentkezik a probléma, de csak ha intenzívebb gyorsításkor (értsd: ha finoman csinálom nem venni észre) mintha vissza durrogna/dadog aztán megy tovább mintha mi sem történt volna. Erő van benne, alapjárat rendben, a teljes fordulatszám tartományt végig lehet vele pörgetni gyorsításkor, nem fullad ki...ha megyek vele egy autópálya tempót ott sem lehet észre venni menet közben, de ha lassítani kell, akkor az ismételt felgyorsításokkor intenzívebben csinálja kb 1500-1700 1/min környékén..ha felette tartom nem is nagyon lehet észre venni...semmi sárgázás egyszer sem, nagyszerviz előtt is csinálta (kb 6 ekm el ezelőtt volt), akkor volt gyertya csere üa szűrő csere, stb...azóta kissé romlott a helyzet, de nem tudom mi lehet a gond...

Valaki tapasztalt már hasonlót Én MAP szenzorra vagy Lambda szondára merek tippelni, de az ismeretségben volt aki üa nyomásra tippelt....kérlek írjátok meg, ha vkinek volt hasonló problémája vagy csak volna vmi jó ötlete hogyan jutnék közelebb a megoldáshoz, mert eddig semmi nagyobb bajt nem csinált, de nem is szeretném, hogy legyen!

A lambda működését pl ki lehet mérni.

2 órája, bcsabi írta:

SZIA nekem akkor csinálta ezt mikor a trafóm megadta magát.Az enyèmet mikor kivettem az egyik dugónál bűdös szúrós szaga volt, az volt a rossz.

Trafóhibám nekem is volt. Teljesen meghülyült az autó, a mutatók is leestek, mintha levettem volna a gyújtást. Ezzel a jelenséggel párhuzamban rángatott,  szaggatva ment, egyenletes tempónál is, nem csak gyorsításkor. Hibakódot viszont nem találtunk rá. Egyre rosszabb lett a helyzet, végül már képtelenség volt menni vele.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Valaki leírná nekem, hogy tetőkárpitot hogyan cseréljek? Mire figyeljek, hogy ne törjek el, semmit,  mi a menete? Levétel és visszarakás. Előre is köszönöm. 

U.i.: Tudom nem ebbe a topicba illő, de megírtam a "Belsőtér" be is csak ott még nem reagált senki. Itt pedig nagyobb az élet és hát ha.

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 05. 19. at 6:41, L.Fazakas írta:

Na végre! Utánanéztem az Opel szerelési kézikönyvében. Hát - éppen nem ott van!

Helyette  "Az üzemanyagszűrő a gépjárműpadlón, az üzemanyagtartály közelében helyezkedik el" - Ráadásul a kocsiszekrény alatt!

(H. R. Etzold  Így csináld! - OPEL Astra G  98 márciustól)  (magyar nyelvű)

Kocsiszekrény alatt ugyanaz mint a kocsi alatt:huh:

Így most már tudod hol van és kitudod cserélni...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni, mert nagyon nem boldogulok. Tavaly ősszel tömítőgyűrűt kellett cserélnem a fűtésnél, ezért szét kellett bontanom a középkonzol alsó részét. Nem raktam össze, megvártam míg meleg lesz és megfelelően alakulnak a műanyagok, de sajnos abszolút nem tudom összeszerelni a belső részt. Problémám, hogy a jobb oldalon bele tudom erőszakolni a csavart, de a bal oldalon esélyem sincs. Ahogy a képeken látszik, messze vagyunk tőle, mint Makó Jeruzsálemtől... Mi lehet a gond? Esetleg a rögzítő lemezek nem ebbe az autóba valóak (amit kivettem a hosszú tárolási idő alatt elkavartam valahová, így bontóban vettem két másikat)? Ha tudnátok ötlettel, tanáccsal szolgálni megköszönném, mert fogalmam sincs mi legyen vele. Előre is köszi. G.

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=37220170520_135615.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=33620170520_135621.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=87020170520_135630.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=51320170520_135742.jpg

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

A váltószámot ezekből kéne kitalálni? Ezek a váltóra/motorra felülről ránézve, a szuszogó környékén található számok. (Z14XEP, 2007)

Köszönöm

UI.: Friss olaj nincs a váltón/motoron, mint ahogy esetleg a kép alapján gondolni lehetne, ez a régi "rákötött" zsíros-olajos szennyeződés (amiből viszont akad bőven) brigéciolos eltávolítása (több-kevesebb sikerrel) utáni állapot.

IMG_20170520_143820.jpgIMG_20170520_144442.jpg

Módosítva : nzozz
Link to comment
Megosztás:

1 perc, tgabika76 írta:

Nem. A bal első kerék felől benézve, a váltó oldalán található fedél peremén van egy számsor, azt kéne nézni. Info:

http://www.opel-infos.de/getriebe/f13_5.html

Amúgy Astra G Z14XEP esetén F13-as váltó lesz az, 3,94-es végáttétellel.

Köszönöm! Komplett kuplung csere lesz, ahhoz kéne a váltó száma (nem a típusa). Ahol én néztem, ott 2 féle szett van: B00253 váltószámig és B00351 váltószámtól.

Link to comment
Megosztás:

11 órája, Hard-ex írta:

Sziasztok.

Valaki leírná nekem, hogy tetőkárpitot hogyan cseréljek? Mire figyeljek, hogy ne törjek el, semmit,  mi a menete? Levétel és visszarakás. Előre is köszönöm. 

U.i.: Tudom nem ebbe a topicba illő, de megírtam a "Belsőtér" be is csak ott még nem reagált senki. Itt pedig nagyobb az élet és hát ha.

Az tartja amit látsz..kapaszkodók, belső világítás, napellenzők, patentek gumikéderek az ajtóknál, oszlop takarók. . A kéder alól talán ki is lehet bújtatni, mert ugye az rugalmas.

Link to comment
Megosztás:

17 órája, Robz írta:

Benzin szűrő nikor volt cserélve? Ez is okozhat nyomásesést, amitől intenzív gyorsításkor leesik a benzinrendszer nyomása kicsit. Fogyasztás okés? Légtömegmérő is okozhat lustulást, de ott szerintem fogyasztás is változna. Rá kéne dugni diagnosztikára és megnézni a szenzorok értékeit motor jàratása közben. Opcom mutatja a nyomásokat és egyéb szenzorértékeket. 

Írtam is a postban.....kb 6ekm-el ezelőtt, Op-com volt rajta de nem láttam rajta eltérést, mert nem ismerem a referencia adatokat...valahol találok adatokat mennyinek kellene lennie? (nyomások, szenzor értékek...)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.