Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

Sziasztok,Olyan hibám van,hogy még.Astra g 1,4 X14XE motor 150ezer van benne,9 éve használom nincs hajtva.Minden olajcsere időben történt 8500-9500 között.A motor kattogó hangot ad.Nem hidrotőke,mert néha akár napokig nem hallani a hangot.Van amikor hidegen van amikor melegen csinálja.Beindításkor nem kattog majd egy perc elteltével lassan elkezdi.Kicsit erősödik majd elhallgat és újra kezdi.A teljesítmény gázadásra szinte a felére csökken,de ha lendületben van és huzatom megy minden gond nélkül.Olyan hangja van mintha farsot szívna ,de ezeket megnéztük és nem találtunk semmi ilyenre utalót.Olaj nyomás ok.,szinte ömlik a motorban az olaj.Néha igen halk néha zavaróan hangos.Az F Astrámnál volt ilyen,de ott az injektornak volt kicsit kattogó hangja.Na ez annál zavaróbb.
Van olyan nap,hogy reggel hidegen beindítom és egész nap nincs hang,de volt olyan is ,hogy egész nap kelepelt változó intenzitással.
Valaki mondott valami fémlemezt a szívócsőben,hogy letört vagy ilyesmi,olyan érzetem is van mintha nem kapna elég levegőt.Ha van valakinek jó "olcsó" ötlete kérem ossza meg velem!Üdv.Gabesz

 

Link to comment
Megosztás:

Üdv!

Astra G 2001-es, Z16Xe. 2014-ben vásároltam, azóta folyamatosan rángatott. Sok mindent cseréltünk rajta, gyakorlatilag a fél autóm új, csak a rángatás a régi. Mostanra viszont nagyon eldurvult a probléma. Egyáltalán nincs ereje a motornak, adok neki egy kövér gázt, nagy nehezen felpörög, mikor elveszem a lábam a gázról, és csökken a fordulat, -durrogásnak nem nevezném- puffogást hallani. Felbontottuk a középső dobot, a benne lévő lyukacsos átmenő cső el volt törve, és a gyapotot egy az egyben belenyomta a hátsó dob előtti csőbe. Ezt orvosoltuk, és örültünk, hogy megvan végre a probléma, de összerakva láttuk, hogy semmi nem változott. Hétvégén jön a katalizátor, mert hozzáértő emberek még mindig dugulásra gyanakszanak. Ami engem még külön zavar, hogy a beszívott levegő hőmérsékletet a rádugott számítógép üzemmeleg motornál állandó 47 fokosnak mutatja. Ez normális? És van valakinek valami ötlete, hogy mi lehet a probléma? Várom a segítőkész emberek tanácsait, esetleg hasonló gondokkal küszködő emberek tapasztalatait.

 

Atlon

Link to comment
Megosztás:

34 perce, Atlon írta:

Üdv!

Astra G 2001-es, Z16Xe. 2014-ben vásároltam, azóta folyamatosan rángatott. Sok mindent cseréltünk rajta, gyakorlatilag a fél autóm új, csak a rángatás a régi. Mostanra viszont nagyon eldurvult a probléma. Egyáltalán nincs ereje a motornak, adok neki egy kövér gázt, nagy nehezen felpörög, mikor elveszem a lábam a gázról, és csökken a fordulat, -durrogásnak nem nevezném- puffogást hallani. Felbontottuk a középső dobot, a benne lévő lyukacsos átmenő cső el volt törve, és a gyapotot egy az egyben belenyomta a hátsó dob előtti csőbe. Ezt orvosoltuk, és örültünk, hogy megvan végre a probléma, de összerakva láttuk, hogy semmi nem változott. Hétvégén jön a katalizátor, mert hozzáértő emberek még mindig dugulásra gyanakszanak. Ami engem még külön zavar, hogy a beszívott levegő hőmérsékletet a rádugott számítógép üzemmeleg motornál állandó 47 fokosnak mutatja. Ez normális? És van valakinek valami ötlete, hogy mi lehet a probléma? Várom a segítőkész emberek tanácsait, esetleg hasonló gondokkal küszködő emberek tapasztalatait.

 

Atlon

A fojtószelepet próbáltad már? Igaz nekem nem rángatás volt, hanem "csak" erőtlenség. Nem akart gyorsulni rendesen. Műszer szerint tette a dolgát a fojtószelep, változott az értéke ha nyomtuk a pedált, de mégsem ment rendesen a kocsi. Egyszer kétszer (évente) dobott egy hibakódot a szelepre, de újraindítás után minden rendben volt. Már már kezdtem elfogadni, hogy ez a kocsi ilyen, így megy, mire megint dobta a kódot, és utána már nem ment sehova. Állandó hiba volt, nem lehetett törölni. Kicseréltem a fojtoszelepet, és utána meglódult sz autó. 15k környéke egy bontott szelep, érdemes rápróbálni (vagy kérni kölcsön). Ez az elektromos gázpedál/fojtószelep páros tud ám szivatni.

A levegő hőmérséklet jónak tűnik. Menet közben 1-2 fokot változhat a menetviszonyok függvényében. Általában melegebb vagy 10-15 fokkal mint a külső hőmérséklet.

Ha kell tudok küldeni adatokat az enyémről.

Link to comment
Megosztás:

Most, hogy a rángatás a téma, az enyém is szokott néha rángatni, főként 3asban figyeltem meg, ezt tudjam be hogy néha alacsony a fordulatszám? Milyen fokozatokban mekkora fordulatszámnál erőlködik? Egyébként ha gáz nélkül megyek egy fokozatban nem csak addig kéne lelassítania ameddig még nem rángat vagy erőlködik? (Egyenes úton)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!!

Sikerült a rossz generátoromat felújítatni ( feszültségszabályozó, csapágyat, szénkefe, stb cserélve lettek) 25 ezer Ft volt, mikor visszaszereltük a kocsiba a generátort, utána működés közben rámértem az akksi feszültségére és 14,36 14,38 Volttal tölt állandóan. Az lenne a kérdésem hogy ez a  töltő feszültség nem e kevés esetleg? Mert én úgy tudom hogy az a jó ha olyan 14,4 Volt körül tölt. Terhelés (lámpa, ködlámpa, rádió, távolsági fényszóró stb) bekapcsolása utána 14,25 körülire esik le a töltőfeszültség.

Bár van még egy ilyen motorkodú autónk (x14xe) annál meg állandó 14,25Volttal tölt a generátor. Hagyjam így és jó így vagy esetleg menjek vissza reklamálni. Illetve van még egy problémám hogy a generátor felül kb 10 másodpercenként alapjáraton járatva lehet hallani ilyen cicergő hangot, mintha valami kicsit kerepelne megfelelő időközönként? Esetleg valami ötlet hogy mi lehet? Ékszíj? Görgő? Generátornál a görgő? mert eddig míg ki nem szereltük és vissza nem raktuk a felújított generátort nem csinálta.. Vagy esetleg a generátor csapágya???

Várom válaszotokat és előre is köszönöm a segítségeteket.

Link to comment
Megosztás:

Szerintem bőven jó. Nekem (bár nem így mértem ahogy te, csak arra hagyatkozom amit a Veramon kiír) ha szól a zene, világít a fényszóró és megy a klíma/ventillátor 3-as fokozaton, akkor 13,8-13,9V a töltőfeszültség, és még nem gondoltam generátorfelújításra. (Ha csak a fényszóró működik, akkor 14,1-14,2 szokott lenni)

 

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 08. 19. at 15:17, outsider írta:

Utánanéztem ennek az ecetnek.

Láttam azzal szokták tisztítani a rendszert. Nekem gyanús volt, mert a "régi" (2 hónapos) Mannol fagyállónak (ami a nyaralásnál elfolyt a rossz hűtő miatt) nem volt semmilyen fura ecetszaga.

Fogalmam sincs hogy mit raktak bele, nyaraláskor lett cserélve a hűtő, ismeretlen helyen, ismeretlenek áltat :(

http://totalcar.hu/magazin/technika/2015/12/27/van_akvariumod/

Aztán megtaláltam ezt. Reggel leszívtam egy kis fagyállót a redszerből és behoztam a céghez, megmértük a PH-ját és 5,86 lett, tehát savas, és a cikkben említett értékekhez mérten rohadtul nem jó.

Július 28. (és 1000 km) óta van benne az a ki tudja milyen lött. Okozhattam (persze nem én) ezzel valamilyen maradandó kárt?

2. kérdés, hogyan eresszem le, hogyan mossam ki?

Ha jól tudom alul a hűtőnél kellene megbontani egy csövet a leeresztéshez.

Öblítsem ki deszt. vízzel? Feltölteni, járatni, majd leereszteni?

Légteleníteni kell? Levett kupaknál járatni egy kicsit esetleg?

 

szerk: Egyébként ma reggel bevágtam a satuféket 80 foknál buszmegállóba be, és akkor nyitott a termosztát, érződött hogy jön a motor felől a meleg...

Kontrollképpen bemérettem az új hűtőfolyadékot (Mannol AF12+, 1:1 bekeverve), és hajszálpontosan annyi mint a gyári MSDS írja: 8 PH

Kíváncsi lennék mi van az enyémben. Még nem tudtam lecserélni, olyan sz*r helyen van a leeresztője, hogy szétpancsoltam volna ez egészet a parkolóban... 

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 09. 04. at 14:14, presidentÁkos írta:

Most, hogy a rángatás a téma, az enyém is szokott néha rángatni, főként 3asban figyeltem meg, ezt tudjam be hogy néha alacsony a fordulatszám? Milyen fokozatokban mekkora fordulatszámnál erőlködik? Egyébként ha gáz nélkül megyek egy fokozatban nem csak addig kéne lelassítania ameddig még nem rángat vagy erőlködik? (Egyenes úton)

Motortípus ismerete nélkül nehéz lenne megmondani, milyen fordulatszámon működik optimálisan a kocsid, de az biztos, hogy nem tesz jót neki, ha "túlspórolod" a gázadást, és éppen a rángatás határa fölött használod. Az enyémet speciel még nem sikerült a 80k km alatt úgy vezetnem, hogy berángasson a motor, pedig bizonyos helyzetekben néha előfordul, hogy rövid ideig nem sokkal ezres fordulat fölött pörög, az pedig tartósan már egészen biztosan káros lenne. Attól, hogy erővel még éppen bírja, kenési hiányosság, kokszosodás és talán egyéb gondok is előfordulhatnak.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

22 órája, tgabika76 írta:

Szerintem bőven jó. Nekem (bár nem így mértem ahogy te, csak arra hagyatkozom amit a Veramon kiír) ha szól a zene, világít a fényszóró és megy a klíma/ventillátor 3-as fokozaton, akkor 13,8-13,9V a töltőfeszültség, és még nem gondoltam generátorfelújításra. (Ha csak a fényszóró működik, akkor 14,1-14,2 szokott lenni)

 

Nekem veramon szerint 13.5-13.9 között változik és köszöni szépen jól van minden. Néha ritkán mutat 14.1-et annál többet még nem láttam. Szerintem nem kell ezt sem túlspirázni.....

Link to comment
Megosztás:

6 órája, koopal írta:

Motortípus ismerete nélkül nehéz lenne megmondani, milyen fordulatszámon működik optimálisan a kocsid, de az biztos, hogy nem tesz jót neki, ha "túlspórolod" a gázadást, és éppen a rángatás határa fölött használod. Az enyémet speciel még nem sikerült a 80k km alatt úgy vezetnem, hogy berángasson a motor, pedig bizonyos helyzetekben néha előfordul, hogy rövid ideig nem sokkal ezres fordulat fölött pörög, az pedig tartósan már egészen biztosan káros lenne. Attól, hogy erővel még éppen bírja, kenési hiányosság, kokszosodás és talán egyéb gondok is előfordulhatnak.

Z16SE, nem gyakori a jelenség de ha előfordul akkor általában 3asban vagyok.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 09. 04. at 14:14, presidentÁkos írta:

Most, hogy a rángatás a téma, az enyém is szokott néha rángatni, főként 3asban figyeltem meg, ezt tudjam be hogy néha alacsony a fordulatszám? Milyen fokozatokban mekkora fordulatszámnál erőlködik? Egyébként ha gáz nélkül megyek egy fokozatban nem csak addig kéne lelassítania ameddig még nem rángat vagy erőlködik? (Egyenes úton)

"A nyomaték öl, nem a fordulat, avagy: Lassan elindulok, már 1500-nál felváltok, kímélem a gépet, gondolja a fotelfizikus. Pedig nem, pontosan ellenkezőleg: a kis fordulat öl."

Egy régi, sokszor hivatkozott és közhelyszerű írás jól összefoglalja a lényeget. Én nem is tennék hozzá semmit.

Módosítva : bluemirage
  • Like 3
Link to comment
Megosztás:

1 óra, bluemirage írta:

"A nyomaték öl, nem a fordulat, avagy: Lassan elindulok, már 1500-nál felváltok, kímélem a gépet, gondolja a fotelfizikus. Pedig nem, pontosan ellenkezőleg: a kis fordulat öl."

Egy régi, sokszor hivatkozott és közhelyszerű írás jól összefoglalja a lényeget. Én nem is tennék hozzá semmit.

"Körülményektől függően, lehetőség szerint 2000 - 4000 (benzines) közötti fordulatszám tartományban között kell tartani" - én így tanultam.

A kis fordulat (1500 alatt) és a túl magas (4500 felett, főleg hidegen) - "ÖL".

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 órája, flali írta:

"Körülményektől függően, lehetőség szerint 2000 - 4000 (benzines) közötti fordulatszám tartományban között kell tartani" - én így tanultam.

A kis fordulat (1500 alatt) és a túl magas (4500 felett, főleg hidegen) - "ÖL".

 

Ha elolvastad, akkor láthatod, hogy az hivatkozott cikk utolsó szakasza szinte pontosan azt írja amit Te. De arra hívja fel a figyelmet, hogy a magasabb fordulat kevésbé káros, mint az alacsony fordulaton, ma már a mozgatáshoz rendelkezésre álló nyomaték kihasználása. Tehát a (túl)alacsony fordulatot egy mai autón már észre sem venni, közben pedig bizonyos körülmények fennállása esetén pont pusztítod vele a motort... A spur' vagy béna tulajok hajlamosak erre...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Anno én is végigtekertem az M3-M35 vonalon Budapesttől Debrecenig a Calibrával nyélgázon (a sebességet nem merem leírni, de alig egy óra alatt értem oda). Eleinte aggódtam hogy bírni fogja-e, aztán amikor a kézikönyvben megláttam a  "tartósan megengedett max. fordulatszám: 6400" szöveget, akkor megnyugodtam. Leteszteltem, és bírta is, azóta nem igazán értem a "nemleszbajahanégyezerfölépörgetem?" típusú óvatoskodókat :D 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, bluemirage írta:

Ha elolvastad, akkor láthatod, hogy az hivatkozott cikk utolsó szakasza szinte pontosan azt írja amit Te. De arra hívja fel a figyelmet, hogy a magasabb fordulat kevésbé káros, mint az alacsony fordulaton, ma már a mozgatáshoz rendelkezésre álló nyomaték kihasználása. Tehát a (túl)alacsony fordulatot egy mai autón már észre sem venni, közben pedig bizonyos körülmények fennállása esetén pont pusztítod vele a motort... A spur' vagy béna tulajok hajlamosak erre...

A céges Yeti már 60 körül 6-osba rakatná velem (1.4 TSI). Simán 1000-1500 körüli fordulatszámot "állíttatna be" velem a vezérlés. Persze nyilván emögött az üzemanyag-takarékosság, és a kisebb károsanyag kibocsátás igénye áll. A tartósság nem feltétlenül gondolom, hogy szempont (a garanciális idő túl).

A céges Octavia 1.9 TDI dízelt is (hiába nyonatékos) pörgetni szoktam, nem visz rá a lélek, hogy 1000-1500 körül hajtsam. Valahogy nem is adja úgy, hangra, érzésre. Jól kihúzattam azt is mindig váltáskor... 

Mindazonáltal felmerül bennem a kérdés (a cikk írójával ellentétben), hogy ha tudatosan erre a(z alacsony) fordulatra "állíttattja" a rendszer, akkor nem gondoltak-e erre a tervezők, már ami az olajnyomást, kenést illeti. Nem gondolom, hogy nem.

Engem nem veszélyeztet ez a dolog :)

2-3000 között tartom a fordulatot. Városban ritkán váltok 3 fölé. Ebben az is segít, hogy 1.4-es a vas, és másképp nem is megy, másképp nem haladnék :-)

De ez a vezetési stílus hosszú távon azért segít a dinamikán, pláne premium benzinnel kombinálva...

Link to comment
Megosztás:

Kedves Fórumlakók!

Az a problémám van a Z14XEP motorú G Astrámmal, hogy hidegen indulva 1-ben rángat, amikor felváltok kettőbe és gyorsítanék, akkor egy darabig nem történik semmi, majd pár másodperc múlva meglódul. Ezt az indulás után csak egyszer csinálja és mindig csak hidegen.

EGR-szelep, fojtószelep, kartergázcsövek és szelepfedél tisztítva volt továbbá új vízpumpa, vezérműlánc, lánckerekek, feszítő lett beszerelve kb. 200 km-rel ezelőtt.

Ezt a "megtorpanást" a nagyszerviz előtt is csinálta.

Tudnátok mondani tippeket, hogy mi lehet az oka?

Köszönettel,
Drazsé

Link to comment
Megosztás:

16 órája, tgabika76 írta:

Anno én is végigtekertem az M3-M35 vonalon Budapesttől Debrecenig a Calibrával nyélgázon (a sebességet nem merem leírni, de alig egy óra alatt értem oda). Eleinte aggódtam hogy bírni fogja-e, aztán amikor a kézikönyvben megláttam a  "tartósan megengedett max. fordulatszám: 6400" szöveget, akkor megnyugodtam. Leteszteltem, és bírta is, azóta nem igazán értem a "nemleszbajahanégyezerfölépörgetem?" típusú óvatoskodókat :D 

Én azért nem erőltetném a "tartósan megengedett max. fordulatszám: 6400" értéket, szerintem a Z14XEP 10 ezer km után szétesne:(.

Pontosan nem tudom, hogy mely fordulatszám értéknél van a nyomatékgörbe "teteje" (sztem kb. 3800 körül) - valószínűleg valahol ott van az optimum....

Kizárt dolognak tartom, hogy használ az "üveghangig" pörgetés egy 90-120 LE teljesítményű 1,4-1,6-os benzinmotornak.

Tapasztalat, hogy 4000-4500 fordulat felett (tartósan) az olajfogyasztás is több (már mérhető, látható)- így valószínűleg a motorkopás is.

 

 

Link to comment
Megosztás:

21 órája, flali írta:

Én azért nem erőltetném a "tartósan megengedett max. fordulatszám: 6400" értéket, szerintem a Z14XEP 10 ezer km után szétesne:(.

Pontosan nem tudom, hogy mely fordulatszám értéknél van a nyomatékgörbe "teteje" (sztem kb. 3800 körül) - valószínűleg valahol ott van az optimum....

Kizárt dolognak tartom, hogy használ az "üveghangig" pörgetés egy 90-120 LE teljesítményű 1,4-1,6-os benzinmotornak.

Tapasztalat, hogy 4000-4500 fordulat felett (tartósan) az olajfogyasztás is több (már mérhető, látható)- így valószínűleg a motorkopás is.

 

 

Szerintem egy átlag ( nem megpiszkált) autó nem is fog üveghangig kipörögni a legmagasabb fokozatban. Amennyit meg elforog padlógázon hát arra gyártották. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

Szerintem egy átlag ( nem megpiszkált) autó nem is fog üveghangig kipörögni a legmagasabb fokozatban. Amennyit meg elforog padlógázon hát arra gyártották. 

Az "üveghang" időzőjelben értendő...a fordulatszám volt az érdekes

Szerintem meg nem arra gyártották, hogy tartósan maximális, vagy ahhoz igen közeli fordulatszámon működjön. Ezt hívják "extrém" használatnak.

Természetesen néhány, alkalmi "túlpörgetést" elvisel, de nem arra van tervezve.

Azért meghallgatnám autóiparban dolgozó márkatársak véleményét is......

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, flali írta:

Az "üveghang" időzőjelben értendő...a fordulatszám volt az érdekes

Szerintem meg nem arra gyártották, hogy tartósan maximális, vagy ahhoz igen közeli fordulatszámon működjön. Ezt hívják "extrém" használatnak.

Természetesen néhány, alkalmi "túlpörgetést" elvisel, de nem arra van tervezve.

Azért meghallgatnám autóiparban dolgozó márkatársak véleményét is......

Nyilván...arra céloztam hogy egy átlagos jelen esetben 100-120 lóerős gyári autó nem tud kipörögni 5-ben de még 4-ben sem annyira hogy megközelítse a fordulatszám a maxot.  3.-ban még le lehet szabályoztatni aztán felette már közel sem szerintem. Amúgy is ez csak elmélet, mert se út se a körülmények nem olyanok hogy padlógázon közlekedjünk még autópályán sem. Én mondjuk ha 5000-el pörgetem  4.-ben az olyan 140, aztán a padló 5.-ben 150 felett van valahol itt forog olyan 3500-at. Közelében sincs a 6500-nak ahol leszabályoz. Neked hol mennyire pörög? 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.