Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

On ‎2017‎.‎02‎.‎17‎. at 16:48, Veritas írta:

Sziasztok!

Kb. fél éve vagyok tulajdonosa egy '99-es évjáratú G astrának, X16XEL. Már túl vagyunk egy gyűrűzéses, szelepszár-szimeringes történeten. Volt még fűtőradiátor tömítés csere (még itatom a fagyállót rongyokkal a vezetőülés alól, míg kitavaszodik és ki tudom kárpit-tisztítózni), meg sok más dolog is. A problémám a hátsó kotyogás egyenetlen úton. Sima felületen teljesen zajtalan a kocsi, de városban foltozott utakon kotyog hátul, jobb oldalt erősebben. Szerelő szerint teleszkóp, de az előző szerelő pár hónapja cserélte vadi újra. Ezt meg is nézte a jelenlegi, tényleg újak. Hátsó szilent is volt cserélve műszakira. Már kiszedtem minden kárpitot, pótkereket, és haverral felváltva befeküdtünk a csomagtartóba hallgatózni. Menet közbe egyenetlen úton kotyog a tanksapka vonalában. Álló helyzetben, ha nyomkodod a hátulját, semmi hang. A hátsó rugó felső tányérgumija is cserélve lett. 

Van esetleg valakinek tapasztalata, ötlete, hogy mi lehet? Új teleszkóp is kopoghat a kocsiban?

Bocsi, csak érdeklődnék, hogy ez a gyűrűzéses, szelepszár-szimeringes történet mennyibe fájt? Köszi

Link to comment
Megosztás:

Ha már így szóba került, nekem is dobos hátul. Ilyeneknél az ABS hogy működik? Kerestem de nem találtam.

Nem nagyon voltam megelégedve vele télen, az előző autóm, R19, 4 tárcsás volt, valahogy sokkal jobbnak éreztem benne az ABS-t.

Módosítva : bucynus
Link to comment
Megosztás:

7 perce, bucynus írta:

Ha már így szóba került, nekem is dobos hátul. Ilyeneknél az ABS hogy működik? Kerestem de nem találtam.

Nem nagyon voltam megelégedve vele télen, az előző autóm, R19, 4 tárcsás volt, valahogy sokkal jobbnak éreztem benne az ABS-t.

Ugyanúgy a fékerőt csökkenti mint a tárcsás ha blokkol a kerék. 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

Hát ha van ABS akkor kell hogy legyen különben nem tudja a vezérlő hogy az adott kerék már nem forog. Szerintem.

 

1 órával ezelőtt, bucynus írta:

Szerintem is. Akkor rendben, valószínűleg csak a dobfék miatt éreztem butábbnak.

Az ABS csak az első kerekekre van, nem? Azért, hogy vészfékezéskor irányítható maradjon az autó. 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Janó32 írta:

 

Az ABS csak az első kerekekre van, nem? Azért, hogy vészfékezéskor irányítható maradjon az autó. 

 

20 perce, HaPetya írta:

Mind a négyre van hatással. Hátsó kerék keresztirányú megcsúszása a legveszélyesebb.

Ha megnézitek az ABS kockát 2 fékcső megy bele és 4 megy tovább a 4 kerékhez. Ugye 2 körös fékünk van. Ahol még nincs, ott fékerőszabályzóval oldották meg a hátsó kerekek megcsúszásának a problémáját, itt ugye már nem kell az ABS miatt. Vagy valami ilyesmi. 

Link to comment
Megosztás:

56 perce, Janó32 írta:

 

Az ABS csak az első kerekekre van, nem? Azért, hogy vészfékezéskor irányítható maradjon az autó. 

 

16 perce, HaPetya írta:

Mind a négyre van hatással. Hátsó kerék keresztirányú megcsúszása a legveszélyesebb.

4 kerékre kellene és pont ezért. Nekem is ez volt a bajom vele, hogy dolgozott az ABS jégen, mégis megindult a hátulja, mintha lassabban vagy nem dolgozott volna hátul.

Link to comment
Megosztás:

2 perce, bucynus írta:

 

4 kerékre kellene és pont ezért. Nekem is ez volt a bajom vele, hogy dolgozott az ABS jégen, mégis megindult a hátulja, mintha lassabban vagy nem dolgozott volna hátul.

Jégen akkor is megindulhat oldalra ha nem blokkol a kerék, de lehet hogy a dobféknek lassabb a működése a felépítése miatt mint a tárcsának, több benne az alkatrész bonyolultabb..stb. Úgy értem nem enged ki olyan gyorsan mint a tárcsa amikor az ABS kocka csökkenti a nyomást. De ez csak feltételezés. Alapból az a probléma vele hogy mivel nem éri a menetszél a fékező felületeket mint a tárcsánál ( és főleg a hűtött tárcsánál) hamarabb elmelegszik, meg a fékpor sem tud távozni belőle, a dob-pofa közé kerülve csökkenti a súrlódást. De egy adott fékezésnél nem lehet kijelenteni hogy a dob rosszabb  fékhatás eredményez. 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

Jégen akkor is megindulhat oldalra ha nem blokkol a kerék, de lehet hogy a dobféknek lassabb a működése a felépítése miatt mint a tárcsának, több benne az alkatrész bonyolultabb..stb. Úgy értem nem enged ki olyan gyorsan mint a tárcsa amikor az ABS kocka csökkenti a nyomást. De ez csak feltételezés. Alapból az a probléma vele hogy mivel nem éri a menetszél a fékező felületeket mint a tárcsánál ( és főleg a hűtött tárcsánál) hamarabb elmelegszik, meg a fékpor sem tud távozni belőle, a dob-pofa közé kerülve csökkenti a súrlódást. De egy adott fékezésnél nem lehet kijelenteni hogy a dob rosszabb  fékhatás eredményez. 

Én is erre tippelek, kicsit lomhább, ez a "megindulás", alig volt érezhető, de volt némi késedelem.

Azért a dobnak rosszabb a hatásfoka, nem véletlenül kopott ki először elölről, majd a nagyobb teljesítményű autóknál hátulról is.

Ide írom, mert válaszolni már nem tudok.

" Hát a fene tudja, de egy adott keréken egy fékezésnél nem tudsz annál nagyobb fékhatás előállítani, mint hogy blokkolod a kereket, ezt már a dob is tudja ezért is kell esetenként gyengíteni fékerő szabályzóval, majd később ugye ABS-el. Nyilván a való életben nem csak egy alkalommal kell fékezni hanem sokszor egymás után amihez viszont már a tárcsa sokkal jobb. A dob bonyolultabb is, egy csomó alkatrész, rugó van benne, össze tud rohadni, vállasodik akkor meg nem jön le, bent marad a fékpor, megatöbbi.  "

Az sem mindegy, hogy mekkora sebességnél tudja blokkolni a kereket, mert azonos körülmények esetén tárcsával beleszól az ABS mondjuk 80-nál, dobbal lehet csak 50-nél.

Ezt még, többet nem írok, nehogy kikapjak, de ez korlátozás idegesítő.

" Én csak annyit tudok, hogy a bal első kerék csapágyon van az ABS jeladó, a többi keréknél nem láttam."

Ha ez igaz, akkor ez nem ABS hanem vicc. Mi van ha rád előznek szemből? Húzódsz lefelé, taposod a féket, a jobb oldala fűre kerül, az ABS nyugton van, mert a bal első még forog, a jobb oldala meg blokkol a füvön, te meg pörögsz mint a búgócsiga, mert bíztál az ABS-ben!

Módosítva : bucynus
Link to comment
Megosztás:

4 perce, bucynus írta:

Én is erre tippelek, kicsit lomhább, ez a "megindulás", alig volt érezhető, de volt némi késedelem.

Azért a dobnak rosszabb a hatásfoka, nem véletlenül kopott ki először elölről, majd a nagyobb teljesítményű autóknál hátulról is.

Hát a fene tudja, de egy adott keréken egy fékezésnél nem tudsz annál nagyobb fékhatás előállítani, mint hogy blokkolod a kereket, ezt már a dob is tudja ezért is kell esetenként gyengíteni fékerő szabályzóval, majd később ugye ABS-el. Nyilván a való életben nem csak egy alkalommal kell fékezni hanem sokszor egymás után amihez viszont már a tárcsa sokkal jobb. A dob bonyolultabb is, egy csomó alkatrész, rugó van benne, össze tud rohadni, vállasodik akkor meg nem jön le, bent marad a fékpor, megatöbbi. 

Link to comment
Megosztás:

25 perce, morattila írta:

Én csak annyit tudok, hogy a bal első kerék csapágyon van az ABS jeladó, a többi keréknél nem láttam. 

Az nem lehet,hogy az csak kilométerórához a sebességjel?Szerintem neked nincs abs a kocsidban!

Ha lenne,akkor mind a 4 keréknél lenne vezeték a kerékagyhoz!

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, csicso1976 írta:

Az nem lehet,hogy az csak kilométerórához a sebességjel?Szerintem neked nincs abs a kocsidban!

Ha lenne,akkor mind a 4 keréknél lenne vezeték a kerékagyhoz!

Hát az ABS kocka elég feltűnő a motortérben, meg lehet nézni hogy van vagy nincs. Vagy vizes úton nyomni kell egy satut.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, csicso1976 írta:

Az nem lehet,hogy az csak kilométerórához a sebességjel?Szerintem neked nincs abs a kocsidban!

Ha lenne,akkor mind a 4 keréknél lenne vezeték a kerékagyhoz!

Van benne ABS, mert pont az miatt kellet cserélnem a csapágyat mert tönkre ment a jeladó. Hogy a többihez miért nem megy vezeték azt passzolom, vagy én nem vettem észre a vezetéket. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Van egy „kis” gond a gépemmel. Hengerfejes lett.

1-es, 2-es hengerben 12-12 bar a kompresszió, 3-as, 4-esben 6-6 bar... A két henger között döglött meg a tömítés. Még nincs szétszedve, pontosabbat nem tudni, de nem igazán értem, mi okozhatta ezt. Előtte való héten volt termosztát és hűtőfolyadék csere, de a motor nem melegedett el, semmi rendellenes nem volt észlelhető azóta, meg előtte se. Egyik-napról a másikra elkezdett darabosan járni, meg persze dobta a hibákat.

Volt egy motorfelújításom ezelőtt kb. 125.000 km-rel, akkor természetesen volt cserélve a hf-tömítés is gyári szettben, hengerfej csavarokkal együtt. Fel is volt szabályozva előírás szerint.

Szerintetek mi okozhatta ezt, vagy a hf-megbontás után ennyi van a dologban?

Z14XE, 285.000 km

Link to comment
Megosztás:

3 órája, csicso1976 írta:

Az nem lehet,hogy az csak kilométerórához a sebességjel?Szerintem neked nincs abs a kocsidban!

Ha lenne,akkor mind a 4 keréknél lenne vezeték a kerékagyhoz!

Az nem lehet,hogy csak a hátul tárcsafékkel szerelt autóknál van ABS?

Nekem vhogy ez rémlik,legalábbis a G nél

Link to comment
Megosztás:

5 órája, zotya975 írta:

 

Ha megnézitek az ABS kockát 2 fékcső megy bele és 4 megy tovább a 4 kerékhez. Ugye 2 körös fékünk van. Ahol még nincs, ott fékerőszabályzóval oldották meg a hátsó kerekek megcsúszásának a problémáját, itt ugye már nem kell az ABS miatt. Vagy valami ilyesmi. 

A hátso fékeröszabályozo a terhelés függvényében szabályoz

Nem a megcsúszást hivatott megakadályozni hanem a nagyobb terhelés miatt a fékeröt növelni...sztem

Link to comment
Megosztás:

1 óra, morattila írta:

Van benne ABS, mert pont az miatt kellet cserélnem a csapágyat mert tönkre ment a jeladó. Hogy a többihez miért nem megy vezeték azt passzolom, vagy én nem vettem észre a vezetéket. 

Keressed bőszen!

7 perce, csicsó írta:

Az nem lehet,hogy csak a hátul tárcsafékkel szerelt autóknál van ABS?

Nekem vhogy ez rémlik,legalábbis a G nél

Nem!

Link to comment
Megosztás:

23 perce, csicsó írta:

A hátso fékeröszabályozo a terhelés függvényében szabályoz

Nem a megcsúszást hivatott megakadályozni hanem a nagyobb terhelés miatt a fékeröt növelni...sztem

A fékerő szabályzó lehet fix ami egy patron a fékcsövön  és a terhelés függő amit írtál.  Általában karosszéria kiviteltől függ, és a caravan-van ( kisárú szállító) szokott terhelés függő lenni a karosszéria-hátsó híd elmozdulásából " számol" csak idézőjelben ugye mert sima mechanikus működésű. Fékerőt növelni nem tud, tehát nem tud nagyobb fékfolyadék nyomást adni mint amakkorát te a fékpedál-főfékkel adsz. A fékerőt csökkenti a terheléstől függően. Alapból túl nagy fékerő jut hátra mert fékezéskor az autó bólint a hátsó kerekeken csökken a leszorító erő, hajlamosak a megcsúszásra. Piros kör.

2476167-20170225-j5D00R.jpg

Link to comment
Megosztás:

4 órája, morattila írta:

Van benne ABS, mert pont az miatt kellet cserélnem a csapágyat mert tönkre ment a jeladó. Hogy a többihez miért nem megy vezeték azt passzolom, vagy én nem vettem észre a vezetéket. 

Izé... véletlenül nem épp a bal első kerékcsapágyat cserélted? Mert abban mindenképpen van jeladó, akkor is ha nem ABS-es az autó, mivel onnan veszi a kilométeróra a sebességjelet. Ha a többi keréknél nincs jeladó, akkor bizony nincsen ABS-ed.

Link to comment
Megosztás:

20 órája, PGA írta:

Sziasztok!

Van egy „kis” gond a gépemmel. Hengerfejes lett.

1-es, 2-es hengerben 12-12 bar a kompresszió, 3-as, 4-esben 6-6 bar... A két henger között döglött meg a tömítés. Még nincs szétszedve, pontosabbat nem tudni, de nem igazán értem, mi okozhatta ezt. Előtte való héten volt termosztát és hűtőfolyadék csere, de a motor nem melegedett el, semmi rendellenes nem volt észlelhető azóta, meg előtte se. Egyik-napról a másikra elkezdett darabosan járni, meg persze dobta a hibákat.

Volt egy motorfelújításom ezelőtt kb. 125.000 km-rel, akkor természetesen volt cserélve a hf-tömítés is gyári szettben, hengerfej csavarokkal együtt. Fel is volt szabályozva előírás szerint.

Szerintetek mi okozhatta ezt, vagy a hf-megbontás után ennyi van a dologban?

Z14XE, 285.000 km

Nekem már kétszer ment el a hengerfejtömítés, de egyszer sem egyik percről a másikra. Eleinte csak kínlódott a fűtés, néha felhabzott a víz, meg ingadozott a hőfoka. Több ezer km-t mentem vele így, mirejött a vízforralás, meg a három hengerezés. Igaz az z14xep volt.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.