Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

On 2017. 05. 15. at 9:17, zotya975 írta:

amikor még előre gurul az autó akkor viszont kerreg. 

Hát persze hogy "kerreg"! Hiszen a külön hátrameneti fogaskeréknek az nem igazán ízlik, hogy a komplett váltó vele ellentétesen forog. Szinkron meg persze nincsen!

Valójában persze - lehet mindig "kerregtetni" - ámde akkor előbb-utóbb elfogy majd a kiskerék, s akkortól egy teljes váltószervíz - már kissé többe kerül ....

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

Köszönöm az üzemanyag szűrőre a válaszokat. Szerintem itt is a gyári ajánlás alá érdemes menni (pl. én 10 000km/1 év olajcseret tartom, Fusch 5w30-al), így az 40-50e km biztos nem árt az üzemanyag szűrőre sem (nem drága, jobb a nyugalom alapon). 

A motortartó bakra nagyon várom a választ. Tényleg nincs az elsőnek olyan fontos szerepe? Egy Automega vagy Hanspreis kategória kerülhet bele, nem nagyon gagyi minőség?

Ui: nem cserélni soha? Ez rém hülyeség szerintem, ahogy a kavicsos benzin is. Mol, Shell, OMV, más semmi. Ha az kavicsos, akkor ez van. 

Link to comment
Megosztás:

Szia, nem életveszély, de szerintem ha teheted cseréld vagy cseréltesd nem nagy történet, drága sem kell, de ha nem cseréled akkor billeg a motor és rázkódhat a többi bakot is jobban terheli.

A motorbak ellenörzését úgy szokták csinálni, hogy motor be kézifék 1 es és ovatosan próbálsz indulni a kolléga pedig figyeli h mozdul a motor, esetleg ugyan ez hátrafele, hogy másképp csavarodik-e a moci. 

Rem segített valamit :)

Link to comment
Megosztás:

11 órája, flali írta:

Nálam azonnal elalszik a visszajelző, sőt amíg bezárom a garázsajtót addig szinte alig hallani  a kerepelést, majd az első párszáz méteren előjön, bent is jól hallható. A gyereket kirakom az iskolánál (5 perc), utána a második indításnál előfordul, hogy már teljesen elhalkul. Egésznap áll a munkahelyen, majd 4 órakor az első indításnál ugyan az. Intézem a dolgaimat a városban, majd második indítás újra csend (pedig hideg a motor). Ki érti ezt? Rákérdeztem a szerelőnél korábbi hozzászólásban említett visszacsapószelep dologra:

igen, lehet az ok, de egyszerűen nem vizsgálható, cserélhető (le kell venni az olajteknőt, vezérlés burkolatot) - egyenlőre felejtős.

Egy olajnyomásmérést mindenképpen be fogok ütemezni.

Mióta van ilyen jellegü problémám keresem a megoldást a neten, eljutottam más opel fórumokra is... pl. insignia fórumon javasolják a Motul 5W-40-et, ami dexos2-es.

Lehet, hogy legközelebb kipróbálom Mahle (visszacs.) szűrővel, utolsó esélyként motorbontás előtt.

Egyébként az Eneos 5W-40 dexos2-es?

 

Nem. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

14 órája, flali írta:

Nálam azonnal elalszik a visszajelző, sőt amíg bezárom a garázsajtót addig szinte alig hallani  a kerepelést, majd az első párszáz méteren előjön, bent is jól hallható. A gyereket kirakom az iskolánál (5 perc), utána a második indításnál előfordul, hogy már teljesen elhalkul. Egésznap áll a munkahelyen, majd 4 órakor az első indításnál ugyan az. Intézem a dolgaimat a városban, majd második indítás újra csend (pedig hideg a motor). Ki érti ezt? Rákérdeztem a szerelőnél korábbi hozzászólásban említett visszacsapószelep dologra:

igen, lehet az ok, de egyszerűen nem vizsgálható, cserélhető (le kell venni az olajteknőt, vezérlés burkolatot) - egyenlőre felejtős.

Egy olajnyomásmérést mindenképpen be fogok ütemezni.

Mióta van ilyen jellegü problémám keresem a megoldást a neten, eljutottam más opel fórumokra is... pl. insignia fórumon javasolják a Motul 5W-40-et, ami dexos2-es.

Lehet, hogy legközelebb kipróbálom Mahle (visszacs.) szűrővel, utolsó esélyként motorbontás előtt.

Egyébként az Eneos 5W-40 dexos2-es?

 

 

2 órája, Janó32 írta:

Nem. 

A gyártó szerint teljesíti (by mantec). Flakonon fel van tüntetve.

De ameddig ilyen jól teljesít a gyakorlatban, több nekem nem is kell.

Link to comment
Megosztás:

10 perce, Cs. Zoltán írta:

 

A gyártó szerint teljesíti (by mantec). Flakonon fel van tüntetve.

De ameddig ilyen jól teljesít a gyakorlatban, több nekem nem is kell.

Hát ez az, a kenőanyag gyártója azt állít ami csak akar, attól még nem minősített/vizsgált a terméke az adott követelményre, ergo nulla jelentőségű hogy ő mit kommunikál vagy ír a termékre az nem rendelkezik jóváhagyással. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

4 perce, Cs. Zoltán írta:

Bürokrácia.

 

Az autóipari jóváhagyások bonyolult és szigorú folyamatok, ez tény. Ami bonyolult és üzletileg előnyös az költséges is, ez is tény. Aki tudja teljesíti, aki nem tudja vagy nem akarja az nem. De GM minősítés/jóváhagyás nélkül pusztán csak fikció hogy megfelel az előírásnak a termék, nem történt minősítés (vizsgálat-jóváhagyás). Ennyi erővel ha a Hunoil ráírja jövő héten egy 15w40-re hogy dexos2, akkor szintén azt mondod egyszerűen hogy bürokrácia? Azt teszel az autódba amit szeretnél, de ne nyugtasd magad azzal hogy a minősítések, tesztek, jóváhagyások, szabványok csak bürokrácia lenne. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

6 órája, Janó32 írta:

Az autóipari jóváhagyások bonyolult és szigorú folyamatok, ez tény. Ami bonyolult és üzletileg előnyös az költséges is, ez is tény. Aki tudja teljesíti, aki nem tudja vagy nem akarja az nem. De GM minősítés/jóváhagyás nélkül pusztán csak fikció hogy megfelel az előírásnak a termék, nem történt minősítés (vizsgálat-jóváhagyás). Ennyi erővel ha a Hunoil ráírja jövő héten egy 15w40-re hogy dexos2, akkor szintén azt mondod egyszerűen hogy bürokrácia? Azt teszel az autódba amit szeretnél, de ne nyugtasd magad azzal hogy a minősítések, tesztek, jóváhagyások, szabványok csak bürokrácia lenne. 

Értelek, Janó, de hidd el, én nyugodtan és megelégedéssel használom ezt az olajat, bürokrácia, minősítések, tesztek, szabványok ide vagy oda. Nekem ez a lényeg. :)

 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Cs. Zoltán írta:

Értelek, Janó, de hidd el, én nyugodtan és megelégedéssel használom ezt az olajat, bürokrácia, minősítések, tesztek, szabványok ide vagy oda. Nekem ez a lényeg. :)

 

Én ezt értem, ellenben én hiszem h a konstrukciós tervező mérnökök, a quality mérnökök -meg a többi- okkal dolgoznak, terveznek, hagynak jóvá dolgokat. :icon13:

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

" Flakonon fel van tüntetve. "

9 órája, Janó32 írta:

Hát ez az, a kenőanyag gyártója azt állít ami csak akar, attól még nem minősített/vizsgált a terméke az adott követelményre, ergo nulla jelentőségű hogy ő mit kommunikál vagy ír a termékre az nem rendelkezik jóváhagyással. 

Azért ha jól tudom, az Eneos nem egy Gagyisztán eldugott sarkában működő zugüzem, nem hinném, hogy a jó hírüket azzal erodálnák, hogy nem létező minősítéseket nyomtatnak a termékeikre, csak hogy többen megvegyék. Egyébként pedig az is már-már paranoid szemlélet, hogy nem elég az alapján dönteni, hogy mit tüntet fel egy ismert márka a flakonon, hanem oknyomozó munkába kell kezdeni, és fórum-"szakértőkkel" kell megtanácskozni a döntést, mert ők biztos jobban tudják.

Konkrétan az Eneos Premium Hyper 5w40 minden (hirtelenjében fellelt) forrás szerint teljesíti az isteni követelményeket, ha ez iránt a márka iránt érdeklődnék, ennyi információ alapján és negatív tapasztalati beszámolók híján biztosan nyugodtan beletölteném a kocsimba, mondjon bárki bármi (alátámasztás nélküli, már-már konteo-szerű) ellenérvet.

(Ahogyan nyugodtan és elégedetten használom jó pár éve a némelyek által ellenjavallott, de konkrétumok nélkül leszólt GM 5w30-ast.)

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

48 perce, koopal írta:

" Flakonon fel van tüntetve. "

Azért ha jól tudom, az Eneos nem egy Gagyisztán eldugott sarkában működő zugüzem, nem hinném, hogy a jó hírüket azzal erodálnák, hogy nem létező minősítéseket nyomtatnak a termékeikre, csak hogy többen megvegyék. Egyébként pedig az is már-már paranoid szemlélet, hogy nem elég az alapján dönteni, hogy mit tüntet fel egy ismert márka a flakonon, hanem oknyomozó munkába kell kezdeni, és fórum-"szakértőkkel" kell megtanácskozni a döntést, mert ők biztos jobban tudják.

Konkrétan az Eneos Premium Hyper 5w40 minden (hirtelenjében fellelt) forrás szerint teljesíti az isteni követelményeket, ha ez iránt a márka iránt érdeklődnék, ennyi információ alapján és negatív tapasztalati beszámolók híján biztosan nyugodtan beletölteném a kocsimba, mondjon bárki bármi (alátámasztás nélküli, már-már konteo-szerű) ellenérvet.

(Ahogyan nyugodtan és elégedetten használom jó pár éve a némelyek által ellenjavallott, de konkrétumok nélkül leszólt GM 5w30-ast.)

Mindig ugyan oda lyukadunk ki, hogy nincs rend a fejekben. Függetlenül attól h az Eneos hol és mit és milyen minőségben gyárt, kérlek add meg nekem az adatot (link is elég lesz) ahol látható a jóváhagyás liszensz száma, azt adja a GM a minősítéshez, azok nélkül csak a gyártó jelenti ki hogy megfelel az adott előírásnak (dexos2). Tudtommal (bár nem mostanság nézegettem adatlapokat) egyik eneos sem rendelkezik GM dexos2 minősítéssel. Csak a gyártó jelenti ki, hogy  szerinte teljesíti a dexos2 kritériumokat (de GM ezt nem támasztotta alá, nincs liszensz szám). Erre gondolok pl a Mobil super 3000 XE 5w30 esetén: https://www.mobil.com/English-GB/Passenger-Vehicle-Lube/pds/GLXXMobil-Super-3000-XE-5W30

Liszensz (GM jóváhagyás) száma: GB1A0914015

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, szerintetek az mitől lehet, hogy kicseréltem múltkor a km óra világítását, mert kiégett 1 izzó és vettem bele 3 újat, de csak úgy volt (2 hella 1 osram a bárdiban összesen, mindegyik 1,5W-os , az osram üvege 3-4mm hosszabb) Azóta olyan érdekes problémám van, hogy néha nincs az órának háttérvilágítása, olyankor ha ráütök a műszerfalpárnára felette egyből bekapcsol, gondolom valami kontakt hiba lehet,  vagy valaki találkozott már ilyennel? :D

Link to comment
Megosztás:

9 órája, PorcioNorbi írta:

Sziasztok, szerintetek az mitől lehet, hogy kicseréltem múltkor a km óra világítását, mert kiégett 1 izzó és vettem bele 3 újat, de csak úgy volt (2 hella 1 osram a bárdiban összesen, mindegyik 1,5W-os , az osram üvege 3-4mm hosszabb) Azóta olyan érdekes problémám van, hogy néha nincs az órának háttérvilágítása, olyankor ha ráütök a műszerfalpárnára felette egyből bekapcsol, gondolom valami kontakt hiba lehet,  vagy valaki találkozott már ilyennel? :D

Szia, 

Az izzók bajonett zárral segítségével rögzülnek. 

https://goo.gl/photos/Tmr6DMeqi9BofsFH8

A képen jobbról balra - gyári, kék led (lehet látni mennyivel magasabban van az érintkező, fehér "cromax"-szos) 

A kis érintkezőknek a megfelelő magasságban kell lennie, hogy elérjék a nyákon található áramkört különben nem fognak világítani. 

Ledeknél fontos még a megfelelő polaritás, hogy ha fordítva teszed be őket lehet nem fognak működni. 

Módosítva : Maverick087
Link to comment
Megosztás:

3 órája, Maverick087 írta:

Szia, 

Az izzók bajonett zárral segítségével rögzülnek. 

https://goo.gl/photos/Tmr6DMeqi9BofsFH8

A képen jobbról balra - gyári, kék led (lehet látni mennyivel magasabban van az érintkező, fehér "cromax"-szos) 

A kis érintkezőknek a megfelelő magasságban kell lennie, hogy elérjék a nyákon található áramkört különben nem fognak világítani. 

Ledeknél fontos még a megfelelő polaritás, hogy ha fordítva teszed be őket lehet nem fognak működni. 

Szia, ezeket tudom, párszor már cseréltem apum G-jében, utángyártott ledes nekem is van egy zacskóval itthon, de azok mind kilazulnak hiába állítom a hézagot így nem is használom.

Amit beletettem az rendes izzó, mint a gyári ami benne volt az autóban 16 évig, de a probléma az, hogy minden más működik az óraegységben, csak a háttérvilágítás néha nem kapcsol fel (mind a 3 izző egyszerre) csak egy kis ütögetésre, ez érdekelne, hogy mi okozhatja, hogy minden jó kivéve a háttérvil. és az hol jó hol nem jó.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, bcsabi írta:

Sziasztok.

z12xe f13 váltóhoz jó más motorkódú féltengely? Az enyém belső csuklója szétment mind a két oldalt.

Inkább a váltó fajtájának kellene passzolnia, de akkor sem tuti, fogszámot meg kell nézni. ABS van-e vagy nincs. Ültetve van az autó? Cserélhetsz csak csuklót is nem kell az egész tengelyt.

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 05. 17. at 7:04, csicsó írta:

Nem,a vezetöoldali ajtónál a b oszloppal kb.egyvonalban a kocsi alatt

 

Nocsak? És alulról lehet elérni? Hmmm. Amikor én utánanéztem ennek a szűrőnek, egy kis időre megnyugodtam, hogy ilyesmi csakis a diesel-motorokkal szereltek esetében van. Tehát akkor a benzines motornál is létező dolog. És milyen a benzincsövekhez való csatlakoztatása? Csupán széthúzom oszt viszlát, vagy valami nagyon bonyolultan felszerszámozott művelet?

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 05. 17. at 9:37, koopal írta:

(Ahogyan nyugodtan és elégedetten használom jó pár éve a némelyek által ellenjavallott, de konkrétumok nélkül leszólt GM 5w30-ast.)

Hááát - olajokról, minőségekről és olaj-árakról jól el lehetne vitatkozni.

Érdekes téma ez a milyen motorolaj, és hogy az mennyire legyen "minősített".
Nekem, amikor megvettem a Skoda S100-amat (használtan - s valamikor még 1976-ban), az egyik ismerősöm mostohaapja javasolta, egyből cseréljek a motorban olajat. Akkoriban a kapható legjobb motorolaj a piacon a Shell X100-as volt. (40 forint/liter). És az tényleg jó volt évente, vagy 10 ezer megtett kilométerenként.
Aztán - amikor én sk. szétszedtem a komplett motort, hogy teljesen felújítsam - új hüvelyek, új dugattyúk, új csapágyazás, főtengely köszörültetés, stb. - meg más egyéb ilyenek - nagyhírtelen rájöttem, hogy egy gépkocsi-motor olajozási rendszere azért nem is annyira nagy dolog és ördögtől való ám, így a beletöltött olajminőségnek teljes mértékében tök mindegy.
Egyedül az a lényeges és fontos - hogy olaj legyen benne!
Persze lehetne most arra hívatkozni, hogy az "csak" egy Skoda motor volt, ez meg itt már az Opel (ami "sose kop el"), meg hogy közben eltelt vagy bő 30 esztendő a technikai fejlődésben - ám jó - érvnek ezt is elfogadom. De -
Amikor rájöttem, hogy az olajminőség valójában annyira nem lehet lényeges (persze nem kell egyből mindenféle legolcsóbb étolajat, vagy mindenféle kátrányosodó gagyi olajokat beletenni), akkortól a gyári vákuumgépeinkben használt Shell 20W20-as /160 literes hordóba kiszerelt/ olajat vittem haza és használtam a kocsihoz.
Később pedig a MOL MDC30-as 10W40 olaját, aminek tán még igazi nagy neve se volt.
Viszont az autóm jól ment, a motorja működött! Az olajcsere költségei pedig - az új olajszűrő árában - nálam be is fejeződtek.

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 05. 17. at 7:04, csicsó írta:

Nem,a vezetöoldali ajtónál a b oszloppal kb.egyvonalban a kocsi alatt

 

Na végre! Utánanéztem az Opel szerelési kézikönyvében. Hát - éppen nem ott van!

Helyette  "Az üzemanyagszűrő a gépjárműpadlón, az üzemanyagtartály közelében helyezkedik el" - Ráadásul a kocsiszekrény alatt!

(H. R. Etzold  Így csináld! - OPEL Astra G  98 márciustól)  (magyar nyelvű)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.