Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

Sziasztok!

Lerúgták a kocsim jobbos visszapillantóját! A kérdésem az lenne, hogy jól gondolom, hogy a jobb oldali tükörnek más a "kasztnival bezárt szöge" mint a bal oldalinak? Már a második tükröt cseréltem ki a bontósnál és nem lehet annyira "behajtani" a tükörlapot benne, hogy normálisan lássam a látni valót. Elképzelhető, hogy mindkét alkalommal jobbkormányos autóról származó tükröt kaptam?

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 05. 22. at 18:20, nzozz írta:

Valószínűleg olajgomba csere szükséges. Gyakori hiba ennél a típusnál, de gyorsan és olcsón megvan. Talán a Febi -t szokták belőle javasolni.

Az meg megint egy típushiba: eltörik a belső utastér levegőkeringetés zsalujának a tengelye és az azt mozgató motornak nincs végálláskapcsolója vagy időzítője gyárilag, ezért folyamatosan fog forogni. Ez már nem olyan sima ügy, mert csak további alkatrészekkel együtt lehet azt a zsalut megvenni, elég borsos áron (esetleg bontó...), javítani meg nem olyan egyszerű (én majd a nyáron megpróbákozom vele, az enyém is eltört). Eddig sikeres javításról mondjuk nem tudok. :D Ha valamilyen módon sikerül helyreállítani a normális állapotot, után célszerű valahogy megoldani, hogy a motor ne akarjon állandóan forogni, mert amiatt megy tönkre vagy maga a motor vagy a zsalu tengelye.

Sziasztok.

Én tavasszal cseréltem. Vedd ki a kesztyűtartót. Behr nem szokott eltörni. Ez tipikus Delphi Keringetőlapát csappantyú törése. A kis villanymotornak nincs ezért végállása és forog folyamatosan. Ahhoz, hogy ne zümmögjön szedd le a csatlakozót. (kék sárga vezetékes csatlakozó). Javító készlet nincs csak egyben gyári házzal együtt, ami 18.000 Ft. Bontva 5-6.000, de oda kell figyelni, hogy ne legyen már az is megrepedve a csappantyúnál és a szigetelő szivacsok is meglegyenek.

A csere macera. Kesztyűtartó ki, villanymotort leszerelni, alatta van a keringető ventilátor, amit szintén le kell szedni. Ezután ablaktörlőkarokat is le kell szedni, burkolatot eltávolítani és onnan is fogja egy csavar, ahonnan a levegőt beszívja. Jó kis munka, de megéri, mert félig belső félig külső levegőkeringetésed lesz, ha nem csinálod meg. Azt meg, hogy átfúrod és felfogatod fix külsőre szerintem sufnituning,. :-) Bár persze egy időre megoldás.

 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 05. 31. at 12:41, Hard-ex írta:

Az ablaktörlőkarokat valóban le kell szedni, burkolatot eltávolítani ott fogja egy csavar, ahonnan a levegőt szívja. Jó munka, de megéri.

Én szintén tavasszal cseréltem. Kesztyűtartó kivesz (6 db. torx csavar).A kis villanymotornak tényleg nincs végálláskapcsolása, és forogna is folyamatosan.  Javító készletet viszont külön lehet kapni, valami 8500 forint körül van! Én pl. a neten nyomoztam le, fizettem ki, majd személyesen mentem el érte. (szinte lementem a térképről)

A cseréje tényleg macera. Kesztyűtartó ki, de magát a villanymotort NEM KELL leszerelni, CSUPÁN a keringető ventilátorház felső - zsalu-részét! Egy csavar a motortér felől, és 3 benn az utastérben! Valami hülye 5,5-es villáskulcs kellene hozzá, ám hasonló rövid csőkulcs még jobb lenne! De kinek van 5,5-ösben ilyenje:

Mindegy - valahogy nekem csak kijött. A zsalunál általában nem a meghajtótengely, hanem a lapba való betokozása szokott elrepedni s szétnyílni. Utána meg csak forog benne (és kattog) a tengely!

Miután megvettem, kiszereltem, beszereltem - de akkor már sima keresztfejes, műanyagba való csavarokkal! A gyárilag 5,5-ös hatlapfejű csavarokat pedig - jó messzire eldobtam!

A javítószettet alapból a Cromax szervíz alkatrészboltjában (Tisztes u.1.) szintén meg lehet venni, bár ők egy kissé drágábban adják! (https://cromax.hu/futorendszer/futesrendszer_alkatreszei/futomotor_haz_alkatreszei/javito_klt_belso_keringtetohoz_opel_astra_g_astra_h_delphi_134542

A kis hajtómotornál viszont csináltam egy nagy cselt. A motor bevezető lemezkéi közül az egyiket simán átvágtam, majd egy 330 ohm, 0,25W-os ellenállással hidaltam át. Mindezzel persze elértem azt, hogy bármely végállásban a motor terhelését átveszi az ellenállás, tehát nem forog tovább a motor. Némi csekélyke hővé alakul át árama az ellenálláson keresztül. Nagyjából így néz ez ki a kis hajtómű belsejében.  Csak egyszer kell megcsinálni! Teljesen hasonló kivitelű ezen zsalus megoldás a későbbi Astra H-ban. Ám oda is jó ez a megoldás!

18268568_10213047222115743_9248270986136

 

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

11 órája, RazoR írta:

Sziasztok!

Lerúgták a kocsim jobbos visszapillantóját! A kérdésem az lenne, hogy jól gondolom, hogy a jobb oldali tükörnek más a "kasztnival bezárt szöge" mint a bal oldalinak? Már a második tükröt cseréltem ki a bontósnál és nem lehet annyira "behajtani" a tükörlapot benne, hogy normálisan lássam a látni valót. Elképzelhető, hogy mindkét alkalommal jobbkormányos autóról származó tükröt kaptam?

Én a bal oldalit nem tudom beállítani rendesen a karral.Már kiakasztottam a karon lévő műanyag burkolatot de így sem tudom beállítani.A tükörlapot nyomkodom ha elállítódik mosásánál.

Link to comment
Megosztás:

12 órája, RazoR írta:

Sziasztok!

Lerúgták a kocsim jobbos visszapillantóját! A kérdésem az lenne, hogy jól gondolom, hogy a jobb oldali tükörnek más a "kasztnival bezárt szöge" mint a bal oldalinak? Már a második tükröt cseréltem ki a bontósnál és nem lehet annyira "behajtani" a tükörlapot benne, hogy normálisan lássam a látni valót. Elképzelhető, hogy mindkét alkalommal jobbkormányos autóról származó tükröt kaptam?

Na ez érdekes kérdés! Kicsit elkezdtem nyomozni cikkszámok után, és a következőre jutottam: bal oldali tükörből egyféle van az ajtókerettel rendelkező G Astrák (3-4-5 ajtós és Caravan) számára, jobb oldaliból viszont kettő: van egy amit mi ismerünk, meg egy másik a jobbkormányos autók valamint az öbölmenti országok számára, de ez elvileg nem tér el fizikai kialakításban, mindössze arról van szó hogy utóbbinál a jobb oldali tükörlap is aszférikusan osztott. Egyszerűbben szólva ha azon az oldalon is osztott tükörlapod van, akkor jobbkormányos autóról származik a tükröd, de elvileg azt is ugyanolyan mértékben lehet állítani.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, tgabika76 írta:

Na ez érdekes kérdés! Kicsit elkezdtem nyomozni cikkszámok után, és a következőre jutottam: bal oldali tükörből egyféle van az ajtókerettel rendelkező G Astrák (3-4-5 ajtós és Caravan) számára, jobb oldaliból viszont kettő: van egy amit mi ismerünk, meg egy másik a jobbkormányos autók valamint az öbölmenti országok számára, de ez elvileg nem tér el fizikai kialakításban, mindössze arról van szó hogy utóbbinál a jobb oldali tükörlap is aszférikusan osztott. Egyszerűbben szólva ha azon az oldalon is osztott tükörlapod van, akkor jobbkormányos autóról származik a tükröd, de elvileg azt is ugyanolyan mértékben lehet állítani.

Sziasztok,

Én végigjártam az iskolát és mivel nem voltam jó tanuló, sikerült ismételnem e témában.

Mint a cartárs fentebb írta, a jobboldali tükörnek biztosan van jobbkormányos ill. balkormányos változata, nekem úgy rémlik, hogy a balosnak is van LHD és RHD kivitele, de amióta levették a netről a partbase.org OEM-et nem tudok rendesen keresni. http://ecat24.com/opel/catalog/part/1/8/75/2458/25319/
A lényeg: kétfajta tükör test létezik a jobbkormányos és a balkormányos verzió: az OEM LH-RHD ill. RH-RHD jobbkormányos esetében, míg RH-LHD és LH-LHD balkormányos esetében jelzést használja. RH vagy LH a pozíciót míg LHD vagy RHD a kormány helyzetet (Left Hand Drive / Right Hand Drive) jelöli.
De hogy ne legyen ilyen egyszerű, ezek a jelzéseket magán az alumínium tükörvázon már nem ebben a formában találhatóak meg, hanem pl. egy balkormányos, jobb tükör ll-r (tehát: kis LL-r) jelzéssel van azonosítva az alumínium öntvény ablakkeret felőli oldalán a ráragasztott szürke szivacslap alatt. Ami azért frankó, mert a bontóban ha meg akarod nézni, egyből jön a szöveg, hogy "a szivacslap felszedése megbontásnak minősül és utána nem veszik vissza az alkatrészt..." (Szeged, Roncs Autó Kft. - big like :(( )

Sajnos a bontók nagy többsége magasról tesz a jobb ill. balkormányos kérdésre és simán eladja az angol bontószökevényekről lerabolt alkatrészeket balkormányosra valóként. Én direkt kértem a bontóst, hogy ne angol autóról való jobbos tükröt adjon, amikor meg ellenőrizni akartam, persze jött a fent említett diskurzus. Eredmény: otthon derült ki a hiba, 100 km-re a bontótól. Nem volt őszinte a mosoly az orcámon. Nyilván nem kellett volna elhozni, de szorított az idő stb.
Mivel a jobbkormányosról való jobbos tükörtest más szögben áll, így nem lehet annyira befordítani a tükörlapot, hogy látható legyen az autó hátsó része. 

Annyi még, hogy ha netán nincs kéznél csak manuális tükör a bontovicsban akkor annak a tükörváza simán átalakítható elektromossá. Tehát ha ép maradt az elektromos része (motor, kábel, csatik) akkor kibuherálva a manuális állító mechanikát a motor és a többi tartozék beépíthető.

Egy a lényeg, fotózd le a régi tükör alu vázán a jelzést és csak olyat hozz el. Ne hagyd magad rábeszélni másra.

Módosítva : KMiki
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

9 órája, tgabika76 írta:

Na ez érdekes kérdés! Kicsit elkezdtem nyomozni cikkszámok után, és a következőre jutottam: bal oldali tükörből egyféle van az ajtókerettel rendelkező G Astrák (3-4-5 ajtós és Caravan) számára, jobb oldaliból viszont kettő: van egy amit mi ismerünk, meg egy másik a jobbkormányos autók valamint az öbölmenti országok számára, de ez elvileg nem tér el fizikai kialakításban, mindössze arról van szó hogy utóbbinál a jobb oldali tükörlap is aszférikusan osztott. Egyszerűbben szólva ha azon az oldalon is osztott tükörlapod van, akkor jobbkormányos autóról származik a tükröd, de elvileg azt is ugyanolyan mértékben lehet állítani.

De akkor mi van, ha a régi tükröd ajtón maradt maradványaira operálod rá az új tükrödet? Mivel most úgy néz ki, mintha a bowdenhuzalok méretével lenne kissé gond. Ha viszont már elektromos a tükör-mozgatás, akkor ott valami "félreszerelési" gond lehet, hiszen a 2 tükör-mozgató kismotor általában végállástól végállásig elmegy. És annak a két kismotornak a tükör ilyetén mozgatásával simán át kell fognia a teljes hátrafelé látómezőt.

Link to comment
Megosztás:

16 órája, tgabika76 írta:

Na ez érdekes kérdés! Kicsit elkezdtem nyomozni cikkszámok után, és a következőre jutottam: bal oldali tükörből egyféle van az ajtókerettel rendelkező G Astrák (3-4-5 ajtós és Caravan) számára, jobb oldaliból viszont kettő: van egy amit mi ismerünk, meg egy másik a jobbkormányos autók valamint az öbölmenti országok számára, de ez elvileg nem tér el fizikai kialakításban, mindössze arról van szó hogy utóbbinál a jobb oldali tükörlap is aszférikusan osztott. Egyszerűbben szólva ha azon az oldalon is osztott tükörlapod van, akkor jobbkormányos autóról származik a tükröd, de elvileg azt is ugyanolyan mértékben lehet állítani.

Jelenleg a 2. tükröt hoztam el mi nem jó, nem lehet jól beállítani a tükörlapot és ez ráadásul osztott is, így tuti, hogy jobbkormányosra való! Hozzáteszem manuális tükörről van szó. Meg fogom nézni a szivacs alatti számot amit a kolléga említett hátha az alapján találok egy rávalót, biztos örülni fog a bontós, hogy harmadszor is kicseréltetem.

Csak hogy fokozzam az izgalmakat a gyújtáskapcsolóm is eltört és szintén ugyanott vettem egyet, nagy boldogan átlamelláztam, hogy ne legyen kétkulcsos az autó de ez sem lett jó, mert a gyári kulcsom vége sokkal vastagabb mint az bontott kulcsa és eleve bele sem megy a gyári kulcs az új hengerzárba....

Ez is csere lesz! :)

 

Megnéztem a kódolást, a gyári tükörnél LL-R kód van, a bontóban vett tükörnél RL-R vagyis tényleg jobbkormányosé amit adtak. :)

 

UPDATE 2: visszamentem, reklamáltam: é=én, b=bontós

é: nem jó a tükör, szeretném kicsrélni megint, mert ez jobbkormányos astrára való!

b: honnan tudod, honnan veszed ezt a hülyeséget? (szószerint idézem)

- elmagyaráztam neki, megmutattam hol a jelölés és mit jelent...

b: nézek egy másikat de sokat vittek már belőle és eddig nem volt gond!

é: elhiszem de ez nem jó, nem balkormányosra való

b: ezt kétlem de nézek másikat

- hozott még kettőt, mindegyik RL-R volt

é: egyik sem jó, úgyhogy....

b: jóvan akkó visszadom a pénz és ne fárasszuk tovább egymást (pofákat vágva, flegmázva)

é: pont ezt akartam mondani csak nem ilyen stílusban

b: tessék, kösz viszlát

é: még itt lenne a gyújtáskapcsoló is (na itt már nem volt őszinte a mosolya XD)

b: mé nem mondta hogy olyan kell ami lamellázható a gyári kulcshoz?

é: mert nem tudtam, hogy van többféle kulcsos...

Még neki áll feljebb, hogy sz@rt árul és nem tudott átverni!!! Vicc!

Végül adott egy lamellázhatót, 2 perc alatt átlamelláztam, öröm, bódottá... viszont most jobbos tükröm nincsen XD

Módosítva : RazoR
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 05. 29. at 22:00, huggybear írta:

Szia!

De, emlékeim szerint jobb kormányosból bontotta a srác. Gondoltam rá hibaként, de akkor a jobb oldali miért találhat?

Sziasztok!

Elmentem a bontóba és kiderült, valóban az autó "eredete" okozza a tartó vasak eltérését, ezért nem bírtam összeszerelni a nyavalyást :)

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=24720170602_191442.jpg

Köszi a tippet, így már menni fog az összeszerelés.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Üzemanyagnyomás méréshez szükséges menetes csatlakozót milyen néven lehet találni? Kell még ehhez a nyomásmérő "szerelékhez" a csatlakozón, egy egyszerű nyomásmérő órán és egy ezeket összekötő csövön kívül valami (kell pl. légteleníteni)?

 

Köszönöm

Link to comment
Megosztás:

23 órája, nzozz írta:

Sziasztok!

Üzemanyagnyomás méréshez szükséges menetes csatlakozót milyen néven lehet találni? Kell még ehhez a nyomásmérő "szerelékhez" a csatlakozón, egy egyszerű nyomásmérő órán és egy ezeket összekötő csövön kívül valami (kell pl. légteleníteni)?

 

Köszönöm

Kimondottan folyadékokhoz való óra kell. Pl egy pumpáé nem biztos hogy jó lesz. Mondjuk nem nagy tétel az sem. 8 baros órát 2-3 ezerért lehet venni víz-gáz-fűtésszereléssel foglalkozó üzletben. Persze az sem mindegy hogy mit mérsz, nem hátrány ha a cső bírja a nyomást. Benzinesnél 3-4 bar, dízelnél ha jól tudom 16-18 bar is lehet, szóval alaposan járd körbe. Lehet olcsóbban kijössz, ha elviszed egy kisebb kategóriás szerelőhöz és adsz neki egy ezrest hogy mérje meg, persze ha járóképes az autó.

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 06. 02. at 17:47, Probert írta:

Sziasztok!

Ezt a jobb oldali szellőzőt, amivel az oldalüvegre irányítom a levegőt, hogyan lehet kiszedni? Csak az az alsó csavar, ami a kesztyűtartót is fogja, fogja? Egy döccenő és lefittyen, nem lehet az ablakra a tükörhöz irányítani a levegőt. Mi kopott el vajon benne?

Kedves Róbert!

Nálam ilyen probléma a baloldali szellőzővel volt, egy kicsit elvetemedett a műanyag.
Nem kellett kiszedni az egész házat csak a lamellát. Ezt úgy lehet megtenni, hogy két oldalt középen a kereten, ahol a fotón van az a kis műanyag csonk benyúlsz, benyomod a lamellák oldalát és kipattintva kihúzod. Egy kis melegítés és tágítás után visszapattintja az ember és olyan lesz, mint az új.

Üdvözlettel,
Gábor

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egr szeleppel kapcsolatban kerdeznek. (Z16SE)

A hiba a kovetkezo volt, meleg motornal nehezen indult a kocsi, inditas utan 1-2 masodperccel leallt, vagy csak visszaesett a fordulat, aztan elkapta es beindult rendesen. Ha nagyon rossz napja volt, csak gazadassal indult be. Nemi gugli utan az egr szelep lett gyanus, igy betettem egy zarolemezt es teljesen eltavolitottam a szelepet a kocsibol. (gondoltam a hibalampa vallalhato, ha cserebe mukodni fog, van kinai obd2 olvasom, tudom torolni barmikor) A melegen leallas, nehezen indulas el is tunt teljesen, szoval az eredeti problema megoldodott, viszont kaptam cserebe masikat, most hideg motornal all le inditas utan par masodperccel. Ezt eljatssza par alkalommal, amig ki nem gyullad a hibalampa, utana mukodik szepen. Az lehet az oka, hogy keresi az egr-t, de nem talalja? Meg megprobalom kiforditva visszatenni, vagy kifurni a lemezt, sajnos telit sikerult vennem. Kiforditasnal stabilan tartja egy csavar is a szerkezetet? 

Koszi!

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, anahofer írta:

Sziasztok!

Egr szeleppel kapcsolatban kerdeznek. (Z16SE)

A hiba a kovetkezo volt, meleg motornal nehezen indult a kocsi, inditas utan 1-2 masodperccel leallt, vagy csak visszaesett a fordulat, aztan elkapta es beindult rendesen. Ha nagyon rossz napja volt, csak gazadassal indult be. Nemi gugli utan az egr szelep lett gyanus, igy betettem egy zarolemezt es teljesen eltavolitottam a szelepet a kocsibol. (gondoltam a hibalampa vallalhato, ha cserebe mukodni fog, van kinai obd2 olvasom, tudom torolni barmikor) A melegen leallas, nehezen indulas el is tunt teljesen, szoval az eredeti problema megoldodott, viszont kaptam cserebe masikat, most hideg motornal all le inditas utan par masodperccel. Ezt eljatssza par alkalommal, amig ki nem gyullad a hibalampa, utana mukodik szepen. Az lehet az oka, hogy keresi az egr-t, de nem talalja? Meg megprobalom kiforditva visszatenni, vagy kifurni a lemezt, sajnos telit sikerult vennem. Kiforditasnal stabilan tartja egy csavar is a szerkezetet? 

Koszi!

Még ugyan nem néztem rá h mennyire van a helyén mostanság de nincs vele gond, másfél éve úgy van. 

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Janó32 írta:

Még ugyan nem néztem rá h mennyire van a helyén mostanság de nincs vele gond, másfél éve úgy van. 

Koszi a valaszt! Vegul egy harmadik megoldast valasztottam, a zarolemez es a szelep koze betettem 2-2 alatetet, igy elvileg stabil a lemez is es a szelep is a helyere kerulhetett vissza. Holnap 120 km-es foproba, a torx kulcsot azert viszem magammal. :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, 

A hátsó utasoknak van a kapaszkodóban beépítve olvasólámpa. Bal oldalon van egy kapaszkodó fül, szépen elfáradt és eltört, a kapcsoló gomb beesik. 

Lehet ilyet kapni? Vagy csak bontó, vagy próbáljam ragasztani? ( de legalább mindkét oldalon törött ) 

IMG_20161022_144031.jpg

 

 

Link to comment
Megosztás:

3 perce, Maverick087 írta:

Sziasztok, 

A hátsó utasoknak van a kapaszkodóban beépítve olvasólámpa. Bal oldalon van egy kapaszkodó fül, szépen elfáradt és eltört, a kapcsoló gomb beesik. 

Lehet ilyet kapni? Vagy csak bontó, vagy próbáljam ragasztani? ( de legalább mindkét oldalon törött ) 

 

 

Szia!

Nekem azt hiszem van egy elfekvőben, írj rám privátban, hogy ne felejtsem el.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.