Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

Sziasztok!

Hétvégi tünetem (pontosabban az autóé): irány a Balaton, kb végig klíma, de mielőtt leértem volna, kikapcsoltam, csak a ventilátor ment 2-es fokozaton. Parkolókeresés, végre találat! Egy család pakol a kocsiba, pár perc és távoznak, okés én addig félreálok - motor leállít - és várakozok. Na és itt jött a gond, nem indul az autó. Az önindító picit forgat (kb fél fordulat) és semmi. Másodszorra semmi. Na mondom ez marad itt.....

Aztán lámpa lekapcs, rádió ki, ventilátor 0-ra.... gond nélkül beindult. Utána beparkoltam, leállítottam és utána is simán indult az autó. Kicsit olyan volt, mint amikor  télen legyengül az akku és már nem lehet indítózni, de közben meg a műszerfalon minden világított, nem halványult el.

1. Van egy P0340 -es OBD2 hibakódom (érzékelő csere folyamatban - BOSCH kerül bele)

2. Az elektromos fogyasztók ennyire elvették volna az energiát?

3. Elektromos hiba léphetett fel, esetleg az indításgátló? (ha van ilyen benne)

Mindenesetre tök jó, hogy pont műszakizik az autó a hónap végén. :S

Link to comment
Megosztás:

43 perce, KMilán írta:

Sziasztok!

Hétvégi tünetem (pontosabban az autóé): irány a Balaton, kb végig klíma, de mielőtt leértem volna, kikapcsoltam, csak a ventilátor ment 2-es fokozaton. Parkolókeresés, végre találat! Egy család pakol a kocsiba, pár perc és távoznak, okés én addig félreálok - motor leállít - és várakozok. Na és itt jött a gond, nem indul az autó. Az önindító picit forgat (kb fél fordulat) és semmi. Másodszorra semmi. Na mondom ez marad itt.....

Aztán lámpa lekapcs, rádió ki, ventilátor 0-ra.... gond nélkül beindult. Utána beparkoltam, leállítottam és utána is simán indult az autó. Kicsit olyan volt, mint amikor  télen legyengül az akku és már nem lehet indítózni, de közben meg a műszerfalon minden világított, nem halványult el.

1. Van egy P0340 -es OBD2 hibakódom (érzékelő csere folyamatban - BOSCH kerül bele)

2. Az elektromos fogyasztók ennyire elvették volna az energiát?

3. Elektromos hiba léphetett fel, esetleg az indításgátló? (ha van ilyen benne)

Mindenesetre tök jó, hogy pont műszakizik az autó a hónap végén. :S

Mennyi idős az akksi? Mennyit várakoztál járó motor nélkül bekapcsolt fogyasztókkal?

Link to comment
Megosztás:

Tovább törpöltem a városon kívüli jobban melegedő motor esetén. Ma amikor jöttem, óra szerint végig (25 km) venti kapcsolás határán volt a hő. Valaki írta, hogy vízpumpa is lehet. Lehet kevésbé forgat (mondjuk a fogasszíjjal lehet kevesebbet tekerni a pumpának? Inkább szorulhat, de azt nem akarná senki :) ), és így kevésbé hűl a folyadék. Egyébként 1 éves Graf pumpa.

Aztán tovább gondolkodtam, hogy ha kevesebbet forgatná a hűtővizet (mantec - tudom, hűtőfolyadék az, de így rövidebb :) ) akkor ventilátor mellett (városban pl) sem hűlne le, vagy tovább tartana... Ilyen esetekben viszont nem vettem észre különbséget. A venti lehűti szokás szerint, normál idő alatt. Sőt, városban adott esetben tényleg kevesebbet forgat, a kisebb fordulatszám miatt. Pl. lámpánál, alapjáraton...

Aztán lehajtottam az elkerülőről, és 90 fokkal elfordult az út. 70-el mentem, nem motorfék mellett, és fél perc alatt visszahűlt 90 fokra (habár lehet egy lámpánál már közben kapcsolt a venti, és az volt a "bűnös").

Lényeg a lényeg, végig olyan úton jöttem, ami mindkét oldalról fákkal sűrűn övezett. Így annyira nincs szél. Amikor lehajtottam, egy nyílt terepre értem, ott már lehetett... Jelenleg erre fogom :)

A hűtési folyamat gyakorlatilag ugyanaz mindkét esetben, kivéve hogy a ventilátor egyenletesen mindig ugyanannyi levegőárammal hűti ugyanazt a hűtőt, míg a menetszél változó. Szembeszélben jobban hűl, a levegő sebessége fokozott, míg hátszéllel kevésbé hűl, csak a menetszél van...

Na, jól elbeszélgettem magammal :)

Módosítva : outsider
Link to comment
Megosztás:

7 órája, outsider írta:

 

Igaz más konstrukciójú motorokról  van szó, de az én esetemben országúton soha nem éri el a motor azt a hőmérsékletet,  hogy bekapcsoljon a venti.

Városban már előfordul, főleg ha sokat állok egy helyben.

Hogy ne csak magaddal beszélgess.:-)

Link to comment
Megosztás:

21 órája, zotya975 írta:

"azt szemléltetik, hogy már szobahőmérsékleten is forr a víz. Amúgy a forrás fogalma: "A forrás a folyadékok gyors átalakulása gőzzé. Ez jellemzően akkor jön létre, ha a folyadékot olyan hőmérsékletre melegítjük, amikor a gőz nyomása nagyobb a külső nyomásnál, ekkor az anyag belsejében gőzfázis keletkezik, és a gőz buborék formájában távozik, ezt a (nyomástól függő) hőmérsékletet nevezzük forráspontnak. A folyadék akkor is forrásba jön, ha a külső nyomást csökkentjük le elegendő mértékben például egy vákuumszivattyúval. 

 

Egy tudományos magyarázat azért van ellene  - "Megjegyezzük, hogy különlegesen alacsony nyomások esetén (ez következik be a "kriofór" nevű kÌsérleti eszközben), a víz addig forr, addig csökkenti saját belső energiáját, amíg meg nem fagy." -  Tehát - a víz ilyetén forralása ellen pontosan maga a víz fog legjobban védekezni ...

 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Atis1213 írta:

Nekem még sosem ment fel 90 fölé. 

Z14xep.

Azt azért illik tudni, gépkocsikban a beszerelt hőmérők, hőmérséklet-szabályozók, elektromos töltés-szabályzók, vagy éppenséggel a sebességóra - nem hiteles műszerek. Mutatnak ugyan valami "-tól -ig" értéket, ami az átlag autós felé információkat közöl. Köztudott, hogy általában a sebességóra is kissé "fölé van hangolva" a valós gyakorlatnak ....

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 07. 24. at 8:20, vojni írta:

Sziasztok !
Kiderült mi okozta az alapjárat ingadozást, és a felvillant motor checket..
Ahogy valaki már írta nekem válaszba a vízhőfok jeladó, de mellette az EGR szelep is felmondta ÚJRA a szolgálatot..
Mit ajánlotok? 1éve van nálam de ez már a második.. 50-50 százalékban város, illetve városon kívül hajtom, kiszoktam húzatni, nem alacsony tartományban forgatom..
Esetleg valami üa adalék vagy? Mert ez vicc, hogy másodjára egy éven belül leadja....

Milyen motor?

Link to comment
Megosztás:

10 órája, outsider írta:

Mennyi idős az akksi? Mennyit várakoztál járó motor nélkül bekapcsolt fogyasztókkal?

Jó kérdés, nincs ráírva. Két éve van nálam az autó, azzal az akkuval vettem. Max 3 perc várakozás volt. Annyi volt még a történetben, hogy lusta voltam beindítani a motort, hogy hátrébb guruljak, hogy kiférjen a kisbusz. Lejtett picit, így gond nélkül hátra tudtam gurulni. Ekkor üresben volt az autó, de még a kuplungot is benyomtam. Maximum a féknek lehet köze a dologhoz, ilyenkor jó nehéz nyomni ugye és nem segít rá. Azért is tudok erre gondolni, mert ha alapjáraton elkezdem "pumpálni" a féket, a motor fordulatszáma kissé visszaesik és picit beremeg az autó ilyenkor. Próbáltam ezt korábban levideózni, de nem jártam sikerrel, mert nem adja át a felvétel a jelenséget. Egyáltalán nem észrevehető a videón.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, L.Fazakas írta:

 

Egy tudományos magyarázat azért van ellene  - "Megjegyezzük, hogy különlegesen alacsony nyomások esetén (ez következik be a "kriofór" nevű kÌsérleti eszközben), a víz addig forr, addig csökkenti saját belső energiáját, amíg meg nem fagy." -  Tehát - a víz ilyetén forralása ellen pontosan maga a víz fog legjobban védekezni ...

 

A világunkban minden " védekezik" ha változtatást akarsz rajta végrehajtani, ezért ehhez munkát, energiát kell befektetned. Az autót gyorsítani, a tárgyakat emelni, hőmérsékletüket növelni vagy csökkenteni, ehhez mind energia kell. Attól függően hogy a folyamat exoterm vagy endoterm az adott tárgy hőmérséklete növekedni vagy csökkenni fog. Véletlenül vegyésztechnikus vagyok. :goofy: De szerintem fejezzük be, mert ránk fognak szólni. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

3 órája, Atis1213 írta:

Nekem még sosem ment fel 90 fölé. 

Z14xep.

Nyáron városi közlekedéskor sem? Ha van vagy 34 fok árnyékban és a harmadik lámpán tudok csak átmenni és akkor is max 40-50km/h-ig lehet gyorsulni és folyamatos haladásról alig tudunk beszélni, akkor nem tudom elképzelni hogy ne haladja meg a 90 fokot. 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, KMilán írta:

Jó kérdés, nincs ráírva. Két éve van nálam az autó, azzal az akkuval vettem. Max 3 perc várakozás volt. Annyi volt még a történetben, hogy lusta voltam beindítani a motort, hogy hátrébb guruljak, hogy kiférjen a kisbusz. Lejtett picit, így gond nélkül hátra tudtam gurulni. Ekkor üresben volt az autó, de még a kuplungot is benyomtam. Maximum a féknek lehet köze a dologhoz, ilyenkor jó nehéz nyomni ugye és nem segít rá. Azért is tudok erre gondolni, mert ha alapjáraton elkezdem "pumpálni" a féket, a motor fordulatszáma kissé visszaesik és picit beremeg az autó ilyenkor. Próbáltam ezt korábban levideózni, de nem jártam sikerrel, mert nem adja át a felvétel a jelenséget. Egyáltalán nem észrevehető a videón.

Nézesd meg az akksit.

Nekem sok problémát megoldott az akksi csere.

Azóta égéskimaradásom sem volt...

1 óra, vojni írta:

Z14XE 

Zárd le, és fordítsd félre a működő (!) EGR-t.

Sajnos az olcsó EGR-ek nem jönnek ki a vezérlővel hosszú távon.

Delphi, Pierburg ezeket érdemes, vagy venni egy máködő használtat.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

5 órája, Atis1213 írta:

Nekem még sosem ment fel 90 fölé. 

Z14xep.

Mostanában egy kicsivel jobban megközelíti a 90°C -os vonalat a műszer, de nekem se rémlik, hogy valaha elérte vagy túllépte volna azt. Szintén Z14XEP. Fura egy hőmérséklete van ennek a rendszernek, néha már azon gondolkozom, hogy a termosztát/szenzor megadta magát...

Link to comment
Megosztás:

2 órája, nzozz írta:

Mostanában egy kicsivel jobban megközelíti a 90°C -os vonalat a műszer, de nekem se rémlik, hogy valaha elérte vagy túllépte volna azt. Szintén Z14XEP. Fura egy hőmérséklete van ennek a rendszernek, néha már azon gondolkozom, hogy a termosztát/szenzor megadta magát...

Nálam is ez van, szintén Z14XEP - a műszer szerint kb. 87 C az üzemi hőmérséklet, nagyon nehéz függőleges mutatóálláson "túlvinni" a mutatót. Egyszer sikerült, amikor

elfogyott a kiegyenlítőből a víz:confused:. Egyébként ahogy túlmegy a függőleges álláson a beinduló venti 2 perc alatt visszaállítja 90 C fok alá. Amúgy ventilátor nálam általában csak 40 fokos melegben csúcsforgalmi, kuplungégetős helyzetben kapcsol be. Mintha "túlméretezve" lenne a hűtés....legalább is biztonságos.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

6 órája, KMilán írta:

Jó kérdés, nincs ráírva. Két éve van nálam az autó, azzal az akkuval vettem. Max 3 perc várakozás volt. Annyi volt még a történetben, hogy lusta voltam beindítani a motort, hogy hátrébb guruljak, hogy kiférjen a kisbusz. Lejtett picit, így gond nélkül hátra tudtam gurulni. Ekkor üresben volt az autó, de még a kuplungot is benyomtam. Maximum a féknek lehet köze a dologhoz, ilyenkor jó nehéz nyomni ugye és nem segít rá. Azért is tudok erre gondolni, mert ha alapjáraton elkezdem "pumpálni" a féket, a motor fordulatszáma kissé visszaesik és picit beremeg az autó ilyenkor. Próbáltam ezt korábban levideózni, de nem jártam sikerrel, mert nem adja át a felvétel a jelenséget. Egyáltalán nem észrevehető a videón.

Hát ...  manapság az akksi életkorát megtudni?  Én, mikor 2005-ben megvettem az autót, az eredeti gyári volt benne (valami zselés csodapók). Még víz se kellett bele soha, meg nem is lehetett hol .... Aztán elment vagy jó 10 évet. Akkor viszont lecseréltem, mert nem garantálhattam azt magamnak, hogy esetleg majd hidegebb télen szépen pofára-esek. A mostanimat meg kb. 4 éve vettem, és éppen szombaton toltam bele egy kis desztvizet. Háááát -  ivott is szegény rendesen, mint egy sivatagból megjött szomjas öszvér ... A fél liter ioncseréltet simán benyelte, holott a lemezei még nem látszódtak ki belőle.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Janó32 írta:

Nyáron városi közlekedéskor sem? Ha van vagy 34 fok árnyékban és a harmadik lámpán tudok csak átmenni és akkor is max 40-50km/h-ig lehet gyorsulni és folyamatos haladásról alig tudunk beszélni, akkor nem tudom elképzelni hogy ne haladja meg a 90 fokot. 

Hozzáteszem nincs meg még annyi ideje,és nem járok olyasmi helyen,hogy nagyon sokat keljen lámpázni. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Valaki szedte már le az ajtókat erről a gépről? Egyáltalán mi ennek a menete? Visszaszerelés után még beállítani is szükséges őket, hogy megfelelően záródjanak vagy kínlódás nélkül, simán ugyanúgy vissza lehet őket rakni (mondjuk mint egy házban a szobaajtókat)? Elég ronda hangja van és kicsit nehezen is mozog az egyik hátsó ajtó és már idegesít.

 

Köszönöm 

Link to comment
Megosztás:

59 perce, nzozz írta:

Sziasztok!

Valaki szedte már le az ajtókat erről a gépről? Egyáltalán mi ennek a menete? Visszaszerelés után még beállítani is szükséges őket, hogy megfelelően záródjanak vagy kínlódás nélkül, simán ugyanúgy vissza lehet őket rakni (mondjuk mint egy házban a szobaajtókat)? Elég ronda hangja van és kicsit nehezen is mozog az egyik hátsó ajtó és már idegesít.

 

Köszönöm 

Ha már kissé "begyógyultak" a karosszériában vagy az oszlopokban található ajtózsanér ellentartó csavarok, akkor talán szerencséd van a levétellel, hisz majd nem kell újra beállítani visszaszereléskor. Ha viszont már elmozdultak - na akkor lehet vele szórakozni mindenféle irányokban. A zsanér-stifteknél talán egyszerűbb lenne lebontani, mert akkor később nem kell állítgatni. Minden esetre a nyitáshatárolót sem ártana jól megkenni ha már le van szedve. Többnyire, de elég rendszeresen az szokta néha "megfogni" szabad-laza mozgásában az ajtót, és az ad hozzá néha ráadásnak eléggé állati hangokat .... Nekem pl. legutóbb - valami paraffin-szerű fehér szarral kenegették be.

Ha mindet teljesen leszeded, szerezz be hozzá néhány fatuskót - a majdani visszaszereléshez, mert azokon jobban felfekszik az ajtó, mintha simán megszakadnál a szerelése közben magával a megtartásával (vagy kirendeled hozzá - pl. hétvégi programra - szinte az egész családot.)

Link to comment
Megosztás:

11 órája, Janó32 írta:

Nyáron városi közlekedéskor sem? Ha van vagy 34 fok árnyékban és a harmadik lámpán tudok csak átmenni és akkor is max 40-50km/h-ig lehet gyorsulni és folyamatos haladásról alig tudunk beszélni, akkor nem tudom elképzelni hogy ne haladja meg a 90 fokot. 

A céges Octavia ilyen. Beáll függőlegesre a mutató és onnan soha el nem mozdul...

Vízmértéket lehet kalibrálni vele...

Link to comment
Megosztás:

2 órája, L.Fazakas írta:

Ha már kissé "begyógyultak" a karosszériában vagy az oszlopokban található ajtózsanér ellentartó csavarok, akkor talán szerencséd van a levétellel, hisz majd nem kell újra beállítani visszaszereléskor. Ha viszont már elmozdultak - na akkor lehet vele szórakozni mindenféle irányokban. A zsanér-stifteknél talán egyszerűbb lenne lebontani, mert akkor később nem kell állítgatni. Minden esetre a nyitáshatárolót sem ártana jól megkenni ha már le van szedve. Többnyire, de elég rendszeresen az szokta néha "megfogni" szabad-laza mozgásában az ajtót, és az ad hozzá néha ráadásnak eléggé állati hangokat .... Nekem pl. legutóbb - valami paraffin-szerű fehér szarral kenegették be.

Ha mindet teljesen leszeded, szerezz be hozzá néhány fatuskót - a majdani visszaszereléshez, mert azokon jobban felfekszik az ajtó, mintha simán megszakadnál a szerelése közben magával a megtartásával (vagy kirendeled hozzá - pl. hétvégi programra - szinte az egész családot.)

A határolót ma kiszedtem, megtisztítottam, megzsíroztam/olajoztam, mert látszott, hogy a 2 kis görgő nem nagyon forog nyitás közben, mint a többinél. De ez sajnos nem hozta meg a várt eredményt, ezért is kérdeztem, hogy mi a helyzet az ajtóval. De ha azokat meg nem lehet állítgatás nélkül normálisan visszaszerelni akkor bizony nagy valószínűséggel úgy marad, ahogy most van....

Link to comment
Megosztás:

7 órája, nzozz írta:

A határolót ma kiszedtem, megtisztítottam, megzsíroztam/olajoztam, mert látszott, hogy a 2 kis görgő nem nagyon forog nyitás közben, mint a többinél. De ez sajnos nem hozta meg a várt eredményt, ezért is kérdeztem, hogy mi a helyzet az ajtóval. De ha azokat meg nem lehet állítgatás nélkül normálisan visszaszerelni akkor bizony nagy valószínűséggel úgy marad, ahogy most van....

Az ajtózsanér csapszeget kell megzsírozni. Van rajta egy gumisapka ami azt a célt szolgálja, hogy ha teszel zsírt a csapszegbe akkor ezzel a gumisapkával tudod "bepréselni" a csapszegbe a zsírt, majd az ajtó nyitogatásával kened meg a zsanért. Ezt a zsír bepréselést ismételd meg többször.

  • Like 3
Link to comment
Megosztás:

45 perce, gezoli írta:

Az ajtózsanér csapszeget kell megzsírozni. Van rajta egy gumisapka ami azt a célt szolgálja, hogy ha teszel zsírt a csapszegbe akkor ezzel a gumisapkával tudod "bepréselni" a csapszegbe a zsírt, majd az ajtó nyitogatásával kened meg a zsanért. Ezt a zsír bepréselést ismételd meg többször.

így igaz! Nem kell tőle félni. És ha már csinálod, akkor csináld meg mind a négyet!  ...

"ha lúd, legyen kövér!"

Link to comment
Megosztás:

6 órája, gezoli írta:

Az ajtózsanér csapszeget kell megzsírozni. Van rajta egy gumisapka ami azt a célt szolgálja, hogy ha teszel zsírt a csapszegbe akkor ezzel a gumisapkával tudod "bepréselni" a csapszegbe a zsírt, majd az ajtó nyitogatásával kened meg a zsanért. Ezt a zsír bepréselést ismételd meg többször.

Nem rossz, nem rossz. :D Mondjuk gondolkoztam rajta, hogy ma megnézzem közelebbről is, mi van ott. Köszönöm az infót!

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.