Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

1 órával ezelőtt, timoboy írta:

Egyikőtök sem tapasztalt hasonló hibát? Remélem megint nem egy kirívóan egyedi problémával állok szemben...

Generátor feszültségszabályzója esetleg? Nekem volt már vele problémám anno, és hasonlóképp a szervó ment el. A vicc az volt, hogy menet közben történt mindez. Egyébként kb. 1 éve tapasztaltam, és azóta se jött elő a hiba nálam... Gyanítom, csak valami kontakthiba volt.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 órája, outsider írta:

Az akkumulátort méretted már?

Nem a feszültséget multiméterrel, az sokmindenről nem ad információt.

Akkumulátor kereskedésben szokott lenni műszer, ami méri az indítóáramot, stb. Megmondja, hogy cserés-e már az akksi...

Ezt most a napokban fogom megtenni... Elviszem, és megnézetem. Szerinted lehet, hogy akku probléma lenne?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Sabby1994 írta:

Generátor feszültségszabályzója esetleg? Nekem volt már vele problémám anno, és hasonlóképp a szervó ment el. A vicc az volt, hogy menet közben történt mindez. Egyébként kb. 1 éve tapasztaltam, és azóta se jött elő a hiba nálam... Gyanítom, csak valami kontakthiba volt.

Pont ez az, hogy a generátort most cserélték. Ez után lett a fentebb említett hiba... :cry:

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! A minap vettem észre egy marha szar úton hogy az autó bal elejéről kopogó hang jön. Tegnap feldobáltam a téli gumikat és nézegettem rángattam feszegettem de nem találtam semmit sem ami lötyögne vagy ki lenne kopva és az miatt kopogna.Stab pálcák 2 éve lettek cserélve akkor lett a kormányösszekötő és a talpasok és toronycsapágy is cserélve benne. A lengéscsillapító az öregebb az kb 5-6 éves. Mi okozhat még kopogó hangot a futóműnél? Meghalt volna a lengéscsillapítóm? Ki milyen típusú lengéscsillapítót használ és van véleménye róla?

Link to comment
Megosztás:

4 perce, laci1978 írta:

Sziasztok! A minap vettem észre egy marha szar úton hogy az autó bal elejéről kopogó hang jön. Tegnap feldobáltam a téli gumikat és nézegettem rángattam feszegettem de nem találtam semmit sem ami lötyögne vagy ki lenne kopva és az miatt kopogna.Stab pálcák 2 éve lettek cserélve akkor lett a kormányösszekötő és a talpasok és toronycsapágy is cserélve benne. A lengéscsillapító az öregebb az kb 5-6 éves. Mi okozhat még kopogó hangot a futóműnél? Meghalt volna a lengéscsillapítóm? Ki milyen típusú lengéscsillapítót használ és van véleménye róla?

Szia! A lengéscsillapító simán okozhat ilyen problémát, 6 év sok idő, és nem mindegy a minősége sem. Nekem a Monroe, Bilstein bevált több Opelnál is, más márkákat nem próbáltam ki, ezek biztosan jók. Futóműbeállításod mikor volt utoljára? 

Link to comment
Megosztás:

53 perce, Sabby1994 írta:

Szia! A lengéscsillapító simán okozhat ilyen problémát, 6 év sok idő, és nem mindegy a minősége sem. Nekem a Monroe, Bilstein bevált több Opelnál is, más márkákat nem próbáltam ki, ezek biztosan jók. Futóműbeállításod mikor volt utoljára? 

Tavasszal volt futómű beállítás mikor az új nyári gumikat rakták fel és jobb oldalon cserélték a kormányösszekötőt.Monroe Reflex van most fent. Érdekes hogy a bal oldali ment tönkre és nem a jobbos ami a jó magyar szar utak szélén megy. Ki lehet ezt méretni hogy tényleg az a szar? A hatásfokát tudják mérni de azt is meg tudják mérni ezzel hogy szar a lengéscsillapító és az kopog. Sachs-ot néztem most 16 ezer ft darabáron.

Link to comment
Megosztás:

4 perce, laci1978 írta:

Tavasszal volt futómű beállítás mikor az új nyári gumikat rakták fel és jobb oldalon cserélték a kormányösszekötőt.Monroe Reflex van most fent. Érdekes hogy a bal oldali ment tönkre és nem a jobbos ami a jó magyar szar utak szélén megy. Ki lehet ezt méretni hogy tényleg az a szar? A hatásfokát tudják mérni de azt is meg tudják mérni ezzel hogy szar a lengéscsillapító és az kopog. Sachs-ot néztem most 16 ezer ft darabáron.

Rázópad ill. lengéscsillapító mérés.

Módosítva : gezoli
Link to comment
Megosztás:

3 órája, laci1978 írta:

Tavasszal volt futómű beállítás mikor az új nyári gumikat rakták fel és jobb oldalon cserélték a kormányösszekötőt.Monroe Reflex van most fent. Érdekes hogy a bal oldali ment tönkre és nem a jobbos ami a jó magyar szar utak szélén megy. Ki lehet ezt méretni hogy tényleg az a szar? A hatásfokát tudják mérni de azt is meg tudják mérni ezzel hogy szar a lengéscsillapító és az kopog. Sachs-ot néztem most 16 ezer ft darabáron.

Nálam 2 évente kell cserélni a kutyacsontokat is. És épp ilyen kopogó hangokat adnak mikor elfáradnak, sőt még olyat is amire először azt hittem féltengely. Nézd meg még 1x a kutyacsontot.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

13 órája, kobraCode írta:

Nálam 2 évente kell cserélni a kutyacsontokat is. És épp ilyen kopogó hangokat adnak mikor elfáradnak, sőt még olyat is amire először azt hittem féltengely. Nézd meg még 1x a kutyacsontot.

Szia. Milyen kutyacsontokat használsz? Érdemesebb a magasabb árút venni vagy ennek tök mindegy úgy is cserélni kell 2 évente? Én párban vettem akkor Lemfördert az ára majdnem a gyárival megegyező volt talán 2 ezer ft volt köztük a különbség.

Link to comment
Megosztás:

55 perce, laci1978 írta:

Szia. Milyen kutyacsontokat használsz? Érdemesebb a magasabb árút venni vagy ennek tök mindegy úgy is cserélni kell 2 évente? Én párban vettem akkor Lemfördert az ára majdnem a gyárival megegyező volt talán 2 ezer ft volt köztük a különbség.

Nekem most az első két külső kormányösszekötőt kell cserélni, ma vettük észre hogy már kiesnek a helyükről.
Ez is kicsit kopogott. Most TRW-r rendeltem...
Hátul meg mégis csak lengéscsillapítóra gyanakszunk a kopogásnál.
Nekem is Bilstein van hátul 7év 70e km-t ment.

Most pl találtam egy tök jó leírást futómű kopogásra:
LINK

Módosítva : bonat
Link to comment
Megosztás:

10 órája, laci1978 írta:

Szia. Milyen kutyacsontokat használsz? Érdemesebb a magasabb árút venni vagy ennek tök mindegy úgy is cserélni kell 2 évente? Én párban vettem akkor Lemfördert az ára majdnem a gyárival megegyező volt talán 2 ezer ft volt köztük a különbség.

Nem tudom milyen ment bele. Ajándékba szerelte be a szerelőm 100Ft-ot kért érte :D Annyira meg is lepődtem rajta hogy nem néztem a dobozát, márkáját...

Egyébként szerintem tök mindegy milyet veszel, múltkorában beszéltük ezt a témát több formalitással is, mindenkinél tönkre megy mindenféle típus és márka. De még szerintem mindig jobb ha kb 3-5e Ft-os alkatrészt kell csak cserélni mint egy féltengelyt, vagy lengéscsillapítót...

Nálam egyébként azért megy tönkre két évente mert 25-30e km-t megyek évente, s sajnos nagyon sok benne az alsórendű, kátyús, vacak út. Idő hiányában pedig nem nagyon tudok lelassítani így nem is tudom kikerülni a kátyúkat...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

régóta szenvedek a hűtéssel, kaptam itt is már tanácsokat, annak megfelelő irányokba indultam el, de semmi nem jött be. Most, hogy alig pár fok van odakint, és 10-15 perc araszolás után bekapcsol a ventillátor, már nagyon idegesít. Úgyhogy most komolyabban nyomozni kezdtem. Hirtelen jobb híján egy Torque szoftverrel útnak indultam, és a következőket figyeltem meg:

Az analóg műszer által mutatott érték és a szoftver által mutatott digitális érték nagyon nincs összhangban:

  • ~85 fokig ugyanazt mutatják
  • felette katasztrófa: amikor a szofver már 100 fok felett jár, a műszer épp elhagyja a 90-et
    • sokkal nagyobb a különbség annál, hogy elfogadjam, hogy "a műszer úgysem teljesen pontos"

A ventillátor a szoftver adatai szerint 105 foknál pörög fel, és 102 foknál áll le. (Az analóg műszer ekkor 90-92 fokot mutat.) Valahol pont ezeket az értékeket olvastam, ezért ezt jónak tekintettem.

Letapogattam a vízcsöveket a motortérben 95 fok és 100 fok között (a szoftver szerint):

  • a vastagabb csövek mind melegek voltak
  • a tartályba felül csatlakozó vékonyabb csövek viszont hidegek

Ezek alapján mi lehet a gond?

Vízhőfok jeladó? Ha jól tudom, egy van csak, a termosztát környékén. Akkor hogy lehet, hogy a szoftver és a műszer ennyire eltér a magasabb tartományokban? Termosztát? ECU? Ha jól tudom, a hűtésnek külön vezérlője van. Az tud/szokott ilyet produkálni?

Z14XE motor.

Módosítva : OAG78
Link to comment
Megosztás:

1 óra, OAG78 írta:

Sziasztok,

régóta szenvedek a hűtéssel, kaptam itt is már tanácsokat, annak megfelelő irányokba indultam el, de semmi nem jött be. Most, hogy alig pár fok van odakint, és 10-15 perc araszolás után bekapcsol a ventillátor, már nagyon idegesít. Úgyhogy most komolyabban nyomozni kezdtem. Hirtelen jobb híján egy Torque szoftverrel útnak indultam, és a következőket figyeltem meg:

Az analóg műszer által mutatott érték és a szoftver által mutatott digitális érték nagyon nincs összhangban:

  • ~85 fokig ugyanazt mutatják
  • felette katasztrófa: amikor a szofver már 100 fok felett jár, a műszer épp elhagyja a 90-et
    • sokkal nagyobb a különbség annál, hogy elfogadjam, hogy "a műszer úgysem teljesen pontos"

A ventillátor a szoftver adatai szerint 105 foknál pörög fel, és 102 foknál áll le. (Az analóg műszer ekkor 90-92 fokot mutat.) Valahol pont ezeket az értékeket olvastam, ezért ezt jónak tekintettem.

Letapogattam a vízcsöveket a motortérben 95 fok és 100 fok között (a szoftver szerint):

  • a vastagabb csövek mind melegek voltak
  • a tartályba felül csatlakozó vékonyabb csövek viszont hidegek

Ezek alapján mi lehet a gond?

Vízhőfok jeladó? Ha jól tudom, egy van csak, a termosztát környékén. Akkor hogy lehet, hogy a szoftver és a műszer ennyire eltér a magasabb tartományokban? Termosztát? ECU? Ha jól tudom, a hűtésnek külön vezérlője van. Az tud/szokott ilyet produkálni?

Z14XE motor.

Az összes csőnek melegnek kell lennie ha nyit a termosztát. Nem tökéletesen egyformán melegnek, de melegnek. Szerintem termosztát csere de mivel kb 3-4000Ft a hűtőfolyadék hőmérséklet jeladó, azt is érdemes cserélni. Egyébként ennyi araszolgatásnál egy előtte üzemmeleg motornál nem hiba ha hűtést kapcsol.... 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 11. 02. at 14:35, Sabby1994 írta:

Szia! A lengéscsillapító simán okozhat ilyen problémát, 6 év sok idő, és nem mindegy a minősége sem. Nekem a Monroe, Bilstein bevált több Opelnál is, más márkákat nem próbáltam ki, ezek biztosan jók. Futóműbeállításod mikor volt utoljára? 

Hátsó lengéscsillapítónál milyen márka az ajánlott??
Most az elhasználódott Bilsteint cserélném.
TRW...Monroe...KYB ???
Monroe-t néztem, abban van 3e-el drágábban a Reflex széris, állítólag az többet bír.

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 11. 02. at 14:25, laci1978 írta:

Sziasztok! A minap vettem észre egy marha szar úton hogy az autó bal elejéről kopogó hang jön. Tegnap feldobáltam a téli gumikat és nézegettem rángattam feszegettem de nem találtam semmit sem ami lötyögne vagy ki lenne kopva és az miatt kopogna.Stab pálcák 2 éve lettek cserélve akkor lett a kormányösszekötő és a talpasok és toronycsapágy is cserélve benne. A lengéscsillapító az öregebb az kb 5-6 éves. Mi okozhat még kopogó hangot a futóműnél? Meghalt volna a lengéscsillapítóm? Ki milyen típusú lengéscsillapítót használ és van véleménye róla?

A stabilizator rud lefogatoja tud még kikopni, es alattomosan kopogni, a bolcson talalod, hosszasan kerestuk mi kopog mert megemelve hiaba feszegettem nem koppant.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

11 órája, bonat írta:

Hátsó lengéscsillapítónál milyen márka az ajánlott??
Most az elhasználódott Bilsteint cserélném.
TRW...Monroe...KYB ???
Monroe-t néztem, abban van 3e-el drágábban a Reflex széris, állítólag az többet bír.

Monroe Reflex jó választás!

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Krajcso írta:

A stabilizator rud lefogatoja tud még kikopni, es alattomosan kopogni, a bolcson talalod, hosszasan kerestuk mi kopog mert megemelve hiaba feszegettem nem koppant.

Mennyire nehéz hozzáférni? Nekem is kopog valami, de első körön a stabrudat cserélem.

Link to comment
Megosztás:

19 órája, OAG78 írta:

Sziasztok,

régóta szenvedek a hűtéssel, kaptam itt is már tanácsokat, annak megfelelő irányokba indultam el, de semmi nem jött be. Most, hogy alig pár fok van odakint, és 10-15 perc araszolás után bekapcsol a ventillátor, már nagyon idegesít. Úgyhogy most komolyabban nyomozni kezdtem. Hirtelen jobb híján egy Torque szoftverrel útnak indultam, és a következőket figyeltem meg:

Az analóg műszer által mutatott érték és a szoftver által mutatott digitális érték nagyon nincs összhangban:

  • ~85 fokig ugyanazt mutatják
  • felette katasztrófa: amikor a szofver már 100 fok felett jár, a műszer épp elhagyja a 90-et
    • sokkal nagyobb a különbség annál, hogy elfogadjam, hogy "a műszer úgysem teljesen pontos"

A ventillátor a szoftver adatai szerint 105 foknál pörög fel, és 102 foknál áll le. (Az analóg műszer ekkor 90-92 fokot mutat.) Valahol pont ezeket az értékeket olvastam, ezért ezt jónak tekintettem.

Letapogattam a vízcsöveket a motortérben 95 fok és 100 fok között (a szoftver szerint):

  • a vastagabb csövek mind melegek voltak
  • a tartályba felül csatlakozó vékonyabb csövek viszont hidegek

Ezek alapján mi lehet a gond?

Vízhőfok jeladó? Ha jól tudom, egy van csak, a termosztát környékén. Akkor hogy lehet, hogy a szoftver és a műszer ennyire eltér a magasabb tartományokban? Termosztát? ECU? Ha jól tudom, a hűtésnek külön vezérlője van. Az tud/szokott ilyet produkálni?

Z14XE motor.

Nekem is ilyen volt. Opcom szerint nekem 100 foknál kapcsolt a venti.

Szerintem ez így jó ahogy leírtad.

Egyik érzékelő, meg műszer se hitelesített mérőeszköz. A hőfok szerintem 90 fok fölött szándékosan csal, hogy az egyszerű felhasználó ne essen kétségbe, hogy 100 fok, és "felforr a víz".

Nekem óra szerint 92-93 fok körül kapcsolt a venti...

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, outsider írta:

Nekem is ilyen volt. Opcom szerint nekem 100 foknál kapcsolt a venti.

Szerintem ez így jó ahogy leírtad.

Egyik érzékelő, meg műszer se hitelesített mérőeszköz. A hőfok szerintem 90 fok fölött szándékosan csal, hogy az egyszerű felhasználó ne essen kétségbe, hogy 100 fok, és "felforr a víz".

Nekem óra szerint 92-93 fok körül kapcsolt a venti...

Bár én más okból - melegen történő nehézkes indulás - de cseréltem a jeladót 2 hete, fagyállóval együtt. Azt vettem észre, hogy a visszajelző élénkebben mozog és "többet" mutat. Ezt úgy kell érteni, hogy a mutatóm majdhogynem a 90 fokos vonalon van, előtte pedig mindig alatta volt. Ugyanarról a megtett távolságról beszélek - munkába menet 48km - az elmúlt két hétben. 

Szal sztem ennek a ventillátor kapcsolgatásos problémának a feltárását kezdjétek a szenzor cserével! 

IMG_20171028_113155.jpg

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

2 órája, Maverick087 írta:

sztem ennek a ventillátor kapcsolgatásos problémának a feltárását kezdjétek a szenzor cserével!

Szerintem meg - ne kezdjétek semmivel!
Alaphelyzet - áll az autó, jár a motor .... és bekapcsol a venti? Úgy kb. 95 fok körül? És kb. 80 foknál meg kikapcs?

Ha azonban megy az autó, jár a motor, tehát kőkeményen az orrában menetszelet is kap - egyáltalán bekapcsol?
Az ilyesmi SOHASEM HIBA! NA akkor lenne tényleg az, ha nagyon szépen húzná kifele a motortérből a kondenzcsíkot, s lazán kifőzné a hűtőfolyadék, miközben a "nagy és csodálatos" ventilátor csendben "elpihent" ....

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

34 perce, L.Fazakas írta:

Szerintem meg - ne kezdjétek semmivel!
Alaphelyzet - áll az autó, jár a motor .... és bekapcsol a venti? Úgy kb. 95 fok körül? És kb. 80 foknál meg kikapcs?

Ha azonban megy az autó, jár a motor, tehát kőkeményen az orrában menetszelet is kap - egyáltalán bekapcsol?
Az ilyesmi SOHASEM HIBA! NA akkor lenne tényleg az, ha nagyon szépen húzná kifele a motortérből a kondenzcsíkot, s lazán kifőzné a hűtőfolyadék, miközben a "nagy és csodálatos" ventilátor csendben "elpihent" ....

Vannak emberek akik azért jobban odafigyelnek és nem várnak addig míg a kondenzcsíkot elhúzza az autó ahogy Te írtad. Egy vízhőfok jeladót és termosztátot akár prevenció jelleggel is lehet cserélni, nem olyan nagy tételek tekintve azt a "kárt" vagy bosszúságot amit a meghibásodásuk tud okozni... 

 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, L.Fazakas írta:

Szerintem meg - ne kezdjétek semmivel!
Alaphelyzet - áll az autó, jár a motor .... és bekapcsol a venti? Úgy kb. 95 fok körül? És kb. 80 foknál meg kikapcs?

Ha azonban megy az autó, jár a motor, tehát kőkeményen az orrában menetszelet is kap - egyáltalán bekapcsol?
Az ilyesmi SOHASEM HIBA! NA akkor lenne tényleg az, ha nagyon szépen húzná kifele a motortérből a kondenzcsíkot, s lazán kifőzné a hűtőfolyadék, miközben a "nagy és csodálatos" ventilátor csendben "elpihent" ....

Engem nem az zavar, hogy bekapcsol a ventillátor, amikor kell, hanem hogy egyrészt a műszerfalon jóval alacsonyabb hőmérsékletet látok, mint a valós érték. Nem 4-5 fok eltérésről van szó, hanem 15 fokról, ami szerintem rendellenesen sok. A másik pedig az, hogy szerintem túl könnyen/túl hamar melegszik a motor olyan hőmérsékletre, amikor már ventillátor kell. Ha nem is araszolgatok, hanem átlag 40-nel tötyögök valahol (tehát van menetszél, a levegő akár 4-5 fokos), és néha 1-1 lámpa miatt megállok fél-1 percre, akkor is képes a 3.-4. ilyen lámpánál már kapcsolni a ventillátor, ami szerintem nincs rendben. Nem az, hogy bekapcsol (kapcsoljon is, ha kell, persze!), hanem az, hogy be kell kapcsolnia.

4 órája, outsider írta:

A hőfok szerintem 90 fok fölött szándékosan csal, hogy az egyszerű felhasználó ne essen kétségbe, hogy 100 fok, és "felforr a víz".

De így meg azok, akik tudják a "titkot", lehet, hogy nyugodtan furikáznak, jönnek-mennek, ha 100 fokot mutat a mutató, közben a víz (hűtőfolyadék, tudom) meg már tényleg forr. Így teljesen felesleges a műszer, ha ennyire megbízhatatlan.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.