Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Guest

Recommended Posts

Már 3 napja ezen vakarom a fejem, de úgy látszik másnál is pont ugyanez előfordult....de miért???
Egy angol fórumban, a figuránál pont ugyanez történt.
X17DTL motornál leesett a vezérműszíj, himbák törtek, a szokásos történet...
Az olajszivattyún van egy kitüremkedés, arra van rácsavarozva a feszítőgörgő.
És a csavar mellett még van egy 6-os csavar is, ami rögzíti az olajszivattyút a blokkhoz.
Na most ez a darab feszítőgörgőstül kiszakadt, és a 6-os rögzítő csavar is eltört.
Olajszivattyút cserélni kell.
De hogy ezt mi váltotta ki? Rejtély.
Ja, az angol fórum, a fotókkal:
http://www.migweb.co.uk/forums/engines-transmission/502813-x17dtl-timing-belt-snapped-what-engine-replace.html

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Mikulás74 írta:

Már 3 napja ezen vakarom a fejem, de úgy látszik másnál is pont ugyanez előfordult....de miért???
Egy angol fórumban, a figuránál pont ugyanez történt.
X17DTL motornál leesett a vezérműszíj, himbák törtek, a szokásos történet...
Az olajszivattyún van egy kitüremkedés, arra van rácsavarozva a feszítőgörgő.
És a csavar mellett még van egy 6-os csavar is, ami rögzíti az olajszivattyút a blokkhoz.
Na most ez a darab feszítőgörgőstül kiszakadt, és a 6-os rögzítő csavar is eltört.
Olajszivattyút cserélni kell.
De hogy ezt mi váltotta ki? Rejtély.
Ja, az angol fórum, a fotókkal:
http://www.migweb.co.uk/forums/engines-transmission/502813-x17dtl-timing-belt-snapped-what-engine-replace.html

Anyagfáradás pölö....ha könnyített himbák voltak, akkor szelep nem görbült?

Link to comment
Megosztás:

15 perce, zotya975 írta:

Anyagfáradás pölö....ha könnyített himbák voltak, akkor szelep nem görbült?

Körbeforgattam a motort, egyforma kompresszió van minden hengerben. Csak a himbák törtek, ja, a vékony himbák voltak szerencsére.
Hát nem tudom mitől törhetett el, a görgő teljesen hibátlan, de még ha meg is szorult volna, nem bordás görgő, hanem sima.
A vezérműszíj is teljesen egyben van.
Elvileg ahol a probléma volt, ott szokott szakadni minden.
Arra gondoltam még, agyon volt feszítve a szíj, és ez engedett, ez volt a leggyengébb szem.
 

Link to comment
Megosztás:

16 perce, Mikulás74 írta:

Körbeforgattam a motort, egyforma kompresszió van minden hengerben. Csak a himbák törtek, ja, a vékony himbák voltak szerencsére.
Hát nem tudom mitől törhetett el, a görgő teljesen hibátlan, de még ha meg is szorult volna, nem bordás görgő, hanem sima.
A vezérműszíj is teljesen egyben van.
Elvileg ahol a probléma volt, ott szokott szakadni minden.
Arra gondoltam még, agyon volt feszítve a szíj, és ez engedett, ez volt a leggyengébb szem.
 

Hát lehet, ha jól tudom, nem rugós feszítése van hanem ezzel a görgővel kell előfeszíteni adott értékben nem? 

Link to comment
Megosztás:

26 perce, zotya975 írta:

Hát lehet, ha jól tudom, nem rugós feszítése van hanem ezzel a görgővel kell előfeszíteni adott értékben nem? 

Régen csináltam már 17dr motoron, egy rugó van benne, és a nyíllal kell egybeesni egy bevágásnak, arra még emlékszem, akkor jó a szíjfeszesség. Csak ezek a motorok hajlamosak voltak emiatt a görgő miatt zabálni a szíjat. 17D motornál ilyen nem volt, ott sosem láttam kopott szélű vez.szíjat.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Mikulás74 írta:

Régen csináltam már 17dr motoron, egy rugó van benne, és a nyíllal kell egybeesni egy bevágásnak, arra még emlékszem, akkor jó a szíjfeszesség. Csak ezek a motorok hajlamosak voltak emiatt a görgő miatt zabálni a szíjat. 17D motornál ilyen nem volt, ott sosem láttam kopott szélű vez.szíjat.

Amit én használtam azon lógott az adagoló ( szerintem) ez kifelé terelte a szíjat és ette az oldalát gondolom a burkolat.

2720436-20171219-Pr9wiT.jpg

Természetesen ettől még a világból kiment volna, ha 10-15 ezer kilóméterenként ki van cserélve a kopott szíj, ami céges autónál nem egy nagy tétel, de meg kellett várni amig elszakadt.

Link to comment
Megosztás:

Emlékszem erre a fotódra, ezen kiakadtam már régebben is. :)
Családban volt vagy 6 dízel kadett, egyiknél se volt ilyen. Egyiknek már annyira csöpögött az adagolója, hogy egy tócsa volt alatta mindig, ronggyal kellett felitatni mindenhol, mert elküldtek a retekbe, ha otthagytuk.
Ez a dízel GM blokk bejárt egy karriert, utolsó remek példánya az elektromos adagolós G Astra, kb már ingyen se kéne. :(
Pedig még az Asconán az acél feszítőgörgővel 35 éve elment a jupiterre, meg vissza.
De kedvencem az 1.2-es benzines H astra, a spagetti szelepeivel, meg hurkapálcika hajtókaros motorjával, a kézzel összeroppantható dugókkal.
IMG_0319_1024x1024.JPG?v=1477546781

Link to comment
Megosztás:

41 perce, Mikulás74 írta:

Emlékszem erre a fotódra, ezen kiakadtam már régebben is. :)
Családban volt vagy 6 dízel kadett, egyiknél se volt ilyen. Egyiknek már annyira csöpögött az adagolója, hogy egy tócsa volt alatta mindig, ronggyal kellett felitatni mindenhol, mert elküldtek a retekbe, ha otthagytuk.
Ez a dízel GM blokk bejárt egy karriert, utolsó remek példánya az elektromos adagolós G Astra, kb már ingyen se kéne. :(
Pedig még az Asconán az acél feszítőgörgővel 35 éve elment a jupiterre, meg vissza.
De kedvencem az 1.2-es benzines H astra, a spagetti szelepeivel, meg hurkapálcika hajtókaros motorjával, a kézzel összeroppantható dugókkal.

Most gyűrűzök egy Tecumseh fűnyírót, abban is komolyabb a hajtókar.:-) Nagyon ette már az olajat, gondoltam a télen megcsinálom.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Most gyűrűzök egy Tecumseh fűnyírót, abban is komolyabb a hajtókar.:-) Nagyon ette már az olajat, gondoltam a télen megcsinálom.

Az nem egyszerű darab, nem az, aminek alumínium a hengerfala is? :)
Meg műanyag a vez.tengelye, vagy valami hasonló.
Régi Briggs motoros MTD-t nézz használtan, azok agyonvághatatlanok.
mtdbriggsclassic.jpg

Link to comment
Megosztás:

38 perce, Mikulás74 írta:

Az nem egyszerű darab, nem az, aminek alumínium a hengerfala is? :)
Meg műanyag a vez.tengelye, vagy valami hasonló.
Régi Briggs motoros MTD-t nézz használtan, azok agyonvághatatlanok.

De igen az. 13 éve megvan, alsó hangon 800négyzetmétert nyírok vele. Az utóbbi pár évben füstöl a szelepfedélnél és eszi az olajat, egy gyűrűzést megcsinálok rajta, meg a keréknél csapágycserét mert önjáró. Nem akarom lecserélni, főleg mert kaptam hozzá egy csomó pótalkatrészt. 

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Kezdek lemenni hídba ettől az x17dtl motortól, pár motort már raktam össze, de ilyet nem pipáltam még.
Gondoltam kicserélem a hajtókarcsapágyakat, 1 hengernél nagyon rondán nézett ki, nem volt kopott, csak el volt nyalva.
Berakom az új csapágyat, erre megforgatva szorul a motor.....
Annál az 1 hengernél szorul.
Bár a többinél se teljesen kerek, de ennél ha lehúzom, marha nehezen forog.
Meg is nyalja a csapágyat.
Eddig kb 4 sztorit hallottam pont ilyen blokknál, hogy kikakukkolt a hajtókar a motor oldalán.
Hálehet nem véletlen.
Még a 92-es Astra összeszerelő videónál reklámozták, az opel vezette be elsőként, hogy nem vágják, hanem törik a hajtókart....
Még abban reménykedek, valami mekkmelek felcserélte a hajtókar feleket. Plusz para, hogy az olcsó hajtókarcsapágyak alumíniumból vannak bevonva, valószínű ilyenekkel szorulnak meg a motorok.
Normál esetben akkor jó a csapágyazás, ha a hajtókar saját súlyától lefordul a föld fele.

Módosítva : Mikulás74
Link to comment
Megosztás:

1 óra, Mikulás74 írta:

Kezdek lemenni hídba ettől az x17dtl motortól, pár motort már raktam össze, de ilyet nem pipáltam még.
Gondoltam kicserélem a hajtókarcsapágyakat, 1 hengernél nagyon rondán nézett ki, nem volt kopott, csak el volt nyalva.
Berakom az új csapágyat, erre megforgatva szorul a motor.....
Annál az 1 hengernél szorul.
Bár a többinél se teljesen kerek, de ennél ha lehúzom, marha nehezen forog.
Meg is nyalja a csapágyat.
Eddig kb 4 sztorit hallottam pont ilyen blokknál, hogy kikakukkolt a hajtókar a motor oldalán.
Hálehet nem véletlen.
Még a 92-es Astra összeszerelő videónál reklámozták, az opel vezette be elsőként, hogy nem vágják, hanem törik a hajtókart....
Még abban reménykedek, valami mekkmelek felcserélte a hajtókar feleket. Plusz para, hogy az olcsó hajtókarcsapágyak alumíniumból vannak bevonva, valószínű ilyenekkel szorulnak meg a motorok.
Normál esetben akkor jó a csapágyazás, ha a hajtókar saját súlyától lefordul a föld fele.

Ott van valami fizikai akadáléja hogy ne forduljon el a hajtókar csapágy nem? Perem vagy lyuk-csap, akármi, ott nem fekszik fel? 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Mikulás74 írta:

Kezdek lemenni hídba ettől az x17dtl motortól, pár motort már raktam össze, de ilyet nem pipáltam még.
Gondoltam kicserélem a hajtókarcsapágyakat, 1 hengernél nagyon rondán nézett ki, nem volt kopott, csak el volt nyalva.
Berakom az új csapágyat, erre megforgatva szorul a motor.....
Annál az 1 hengernél szorul.
Bár a többinél se teljesen kerek, de ennél ha lehúzom, marha nehezen forog.
Meg is nyalja a csapágyat.
Eddig kb 4 sztorit hallottam pont ilyen blokknál, hogy kikakukkolt a hajtókar a motor oldalán.
Hálehet nem véletlen.
Még a 92-es Astra összeszerelő videónál reklámozták, az opel vezette be elsőként, hogy nem vágják, hanem törik a hajtókart....
Még abban reménykedek, valami mekkmelek felcserélte a hajtókar feleket. Plusz para, hogy az olcsó hajtókarcsapágyak alumíniumból vannak bevonva, valószínű ilyenekkel szorulnak meg a motorok.
Normál esetben akkor jó a csapágyazás, ha a hajtókar saját súlyától lefordul a föld fele.

Rossz a csapágyméret. A csap alapméreten van, a csapágy pedig túlméretes.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, HaPetya írta:

Rossz a csapágyméret. A csap alapméreten van, a csapágy pedig túlméretes.

alapméretes a csapágy, std van ráírva. Ugyanolyan méretű, mint amit kivettem. Mondjuk nem jelent semmit.
Remélem csak a hajtókar feleket cserélte össze valaki.
Ilyen szoruló főtengellyel mentek vele, csoda hogy nem állt be.
Ez van, amikor nem magának csinálja az ember a verdát. :(

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Mikulás74 írta:

persze, egy oldalon kell lenniük a bevágásnak. Szerezhetek új hajtókarokat, akkor felkötöm magam.

Meg kellene mérni egy pontos tolómércével a főtengelyt lehet valami méretbeli különbség miatt szorul ez, vagy amit HaPetya írt, rossz méret került bele valamikor. 

Link to comment
Megosztás:

11 órája, zotya975 írta:

Meg kellene mérni egy pontos tolómércével a főtengelyt lehet valami méretbeli különbség miatt szorul ez, vagy amit HaPetya írt, rossz méret került bele valamikor. 

Hát, tiszta rejtély az egész, 3 hengernél jók a méretek, vagyis nem szorul, egynél meg....
Amit kiszedtem hajtókarcsapágyat, annyira kilágyult a hőtől, ha visszateszem, kiesik belőle. Elvesztette a rugalmasságát.
És nem állt be, nem is bántotta a főtengelyt szerencsére.
Csak most ilyen olcsó csapágyat vettem, ami alu bevonatos, ez biztos szétbarmolná a főtengelyt is, meg meg is szorulna.
Szakálnál 3000 volt kedvezménnyel.
A gyári vagy 30 rongy.
Pedig elég disznó hajtókarok vannak a motorban, lehet, a szíjszakadásnál valami lett avval a dugóval, még egy meccset lejátszok vele, aztán nem tudom mit csinálok vele.
Az a baj, ebbe a motorba csak új hajtókart lenne érdemes venni, bontott rizikós.
Mindnél volt már szíjszakadás, ilyen motornál.
 

Link to comment
Megosztás:

40 perce, Mikulás74 írta:

Hát, tiszta rejtély az egész, 3 hengernél jók a méretek, vagyis nem szorul, egynél meg....
Amit kiszedtem hajtókarcsapágyat, annyira kilágyult a hőtől, ha visszateszem, kiesik belőle. Elvesztette a rugalmasságát.
És nem állt be, nem is bántotta a főtengelyt szerencsére.
Csak most ilyen olcsó csapágyat vettem, ami alu bevonatos, ez biztos szétbarmolná a főtengelyt is, meg meg is szorulna.
Szakálnál 3000 volt kedvezménnyel.
A gyári vagy 30 rongy.
Pedig elég disznó hajtókarok vannak a motorban, lehet, a szíjszakadásnál valami lett avval a dugóval, még egy meccset lejátszok vele, aztán nem tudom mit csinálok vele.
Az a baj, ebbe a motorba csak új hajtókart lenne érdemes venni, bontott rizikós.
Mindnél volt már szíjszakadás, ilyen motornál.
 

Lehet hogy valamikor hengerfejes volt a motor, kapott egy vízütést, és történt valami deformálódás, mechanikai sérülés. Nem nagy, működik vele, de ezt okozza. Lehet venni kellene ide bontott hajtókart-dugót. Újat felesleges belerakni szerintem.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, zotya975 írta:

Lehet hogy valamikor hengerfejes volt a motor, kapott egy vízütést, és történt valami deformálódás, mechanikai sérülés. Nem nagy, működik vele, de ezt okozza. Lehet venni kellene ide bontott hajtókart-dugót. Újat felesleges belerakni szerintem.

Hát nem tudom, elég combos hajtókarok ezek, a csapágy résznél nagyon erősek, amikor ezek törnek, az kinyomja a blokk oldalát simán. Nem szép látvány, komám 1 évet ült egy ilyen g astrán. Szerintem ugyanezt a mesét játszotta el vele, mint én most.
Nem egyszerű egy ilyen csapágyazás kiszámítása, nem mindegy mennyit lóg ki a két vége, stb:
http://dannysengineportal.com/engine-bearing-clearance-faq/

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Mikulás74 írta:

Hát nem tudom, elég combos hajtókarok ezek, a csapágy résznél nagyon erősek, amikor ezek törnek, az kinyomja a blokk oldalát simán. Nem szép látvány, komám 1 évet ült egy ilyen g astrán. Szerintem ugyanezt a mesét játszotta el vele, mint én most.
Nem egyszerű egy ilyen csapágyazás kiszámítása, nem mindegy mennyit lóg ki a két vége, stb:
http://dannysengineportal.com/engine-bearing-clearance-faq/

Hát ja mondjuk nekem az úgy is kínai, hogy amúgy angol.:confused:

Link to comment
Megosztás:

6 perce, Mikulás74 írta:

na megoldottam, addig cserélgettem a csészéket, amíg viszonylag könnyen forgott.
Elképzelhető valaki felcserélte. :(
Azért viszek magammal poroltót, meg vagy 4 elakadás háromszöget.

Azért szerintem ha megszorulna és nagyon melegedne a motor az észre fogod venni a vízhőfokon. 

Link to comment
Megosztás:

8 órája, zotya975 írta:

Azért szerintem ha megszorulna és nagyon melegedne a motor az észre fogod venni a vízhőfokon. 

ráadásul ezek a turbó genyók nagyon főzik az olajat, g astrán már alu karter van.
Opelék egyszerűen megoldották az olajnyomás kérdést a turbó miatt, kivették a hajtókarból az olajzófuratot, így keni a hengert a jó öreg olajpára, meg a sonkák. :(
Csóri Opelos nem is sejti, ha lemászik az olajszint, addig volt a hengernek kenése.
Szívó 1.7-es motoroknál el lehetett menni 1 liter olajjal is.
 

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Mikulás74 írta:

ráadásul ezek a turbó genyók nagyon főzik az olajat, g astrán már alu karter van.
Opelék egyszerűen megoldották az olajnyomás kérdést a turbó miatt, kivették a hajtókarból az olajzófuratot, így keni a hengert a jó öreg olajpára, meg a sonkák. :(
Csóri Opelos nem is sejti, ha lemászik az olajszint, addig volt a hengernek kenése.
Szívó 1.7-es motoroknál el lehetett menni 1 liter olajjal is.
 

Hát úgy általában amig ellepi az olaj a szívókosarat addig nem szív levegőt és van olajnyomás. Az meg már motorfüggő hogy mennyire csapnak bele a sonkák az olajba, nálam nem nagyon nyúlnak bele a karterba, és üzem közben amikor az olaj egy része fent van szerintem nem is nagyon érnek bele. Ki lehetne számolni hogy a 3.5 Liter olaj elfér-e csak a teknőben, úgy saccolom igen, így a szint nincs olyan magasan hogy beleérjenek a sonkák.Ja hát a turbó melegíti az olajat, de elméletileg erre tették be az olajhűtőt nem? 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Hát úgy általában amig ellepi az olaj a szívókosarat addig nem szív levegőt és van olajnyomás. Az meg már motorfüggő hogy mennyire csapnak bele a sonkák az olajba, nálam nem nagyon nyúlnak bele a karterba, és üzem közben amikor az olaj egy része fent van szerintem nem is nagyon érnek bele. Ki lehetne számolni hogy a 3.5 Liter olaj elfér-e csak a teknőben, úgy saccolom igen, így a szint nincs olyan magasan hogy beleérjenek a sonkák.Ja hát a turbó melegíti az olajat, de elméletileg erre tették be az olajhűtőt nem? 

Agyonnéztem mindent, de nem nagyon tudtam rájönni, mi keni a hengerfalat. A régi Kadetteken volt a hajtókaron egy luk, a csapágycsészén is, és az szórta a hengerfalra az olajat. Na ennél ilyen nincs, ebbe 5,5 liter olaj kell, a dízel peugeotoknál volt így, ott is lement az olajszint, egyből szorult is meg a dugó. Lett szép csattogó hangja, amikor gyújtáson rávert a billegő dugóra a robbanás. Szívás az volt, hogy egy azt egyben olyan hangja volt, mint amikor egy szelep csattog.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.