Jump to content
Qpack

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer

Recommended Posts

zotya975    1.270
1 órával ezelőtt, Janó32 írta:

Inkább már ott tart sajnos, hogy amit a szakértők leírnak, azt időről-időre önjelölt szakik megkérdőjelezik... 

Ja bocs, nem vettem észre a bókot. :closedeyes:

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
gezoli    754
41 perce, zotya975 írta:

Végre egymásra találtatok. Nyithatnátok magatoknak egy új topicot. :)

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
zotya975    1.270
1 órával ezelőtt, gezoli írta:

Hmm....mondasz valami de már így is elég nagy a rajongó táborom, és ez nem is rólam szól. Ő szerintem nem tud topicot nyitni, de én szívesen nyitok neki ha szeretné. 

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
DarthVödör    212

A ventilátoros témát folytatnám itt.
Nekem is 2 ventis a gép.
Van egy figyelmeztető tábla, ami arról szól, hogy a ventilátor bármikor elindulhat.
20150821_151305.jpg

Hirtelen, csak ezt az előtét ellenállást, és hőbiztosítékot találtam.

Ez csak 2 érintkezős.

A 3 érintkezősnél is ilyen a hőbiztosíték. Az ellenállás alatt egy hosszúkás valami. az egyik vége kúpszerű.

20150821_151846.jpg

Módosítva : DarthVödör

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Janó32    814
18 órája, zotya975 írta:

17 órája, gezoli írta:

16 órája, zotya975 írta:

Hmm....mondasz valami de már így is elég nagy a rajongó táborom, és ez nem is rólam szól. Ő szerintem nem tud topicot nyitni, de én szívesen nyitok neki ha szeretné. 

Ez nem arról szól hogy ki-kinek szimpatikus (legalábbis esetemben ez nem ír felül semmit ha nem tudja alátámasztani a véleményét) vagy hogy mekkora a rajongótábora(?), egyszerűen arról hogy vannak akik elfogadják a fellelhető információkat (ha több helyen publikálják azonosan, akkor én részemről nem kérdőjelezem meg), mások meg teóriákat kreálnak a saját elképzelésük/véleményük hajtogatása során hogy nem úgy van az, csak azzal az a baj hogy senki rajta kívül ezt nem fogalmazta meg. Pl ezen a linken is leírják egyértelműen hogy a motor leállítása után emelkedik a kenőanyag hőmérséklete (gondolom nem jókedvében saját magának gerjeszt energiát, hanem a veszteséghőt veszi át), ellenben egy árva cikket sem láttam azóta sem az ellenkezőjéről...  https://alkatreszek.hu/milyen_olajat_hasznaljak_autoba

• Like 1

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
zotya975    1.270
3 órája, Janó32 írta:

Ez nem arról szól hogy ki-kinek szimpatikus (legalábbis esetemben ez nem ír felül semmit ha nem tudja alátámasztani a véleményét) vagy hogy mekkora a rajongótábora(?), egyszerűen arról hogy vannak akik elfogadják a fellelhető információkat (ha több helyen publikálják azonosan, akkor én részemről nem kérdőjelezem meg), mások meg teóriákat kreálnak a saját elképzelésük/véleményük hajtogatása során hogy nem úgy van az, csak azzal az a baj hogy senki rajta kívül ezt nem fogalmazta meg. Pl ezen a linken is leírják egyértelműen hogy a motor leállítása után emelkedik a kenőanyag hőmérséklete (gondolom nem jókedvében saját magának gerjeszt energiát, hanem a veszteséghőt veszi át), ellenben egy árva cikket sem láttam azóta sem az ellenkezőjéről...  https://alkatreszek.hu/milyen_olajat_hasznaljak_autoba

Oké jó-jó biztos igazad van....

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
csicsó    206
On 2017. 07. 15. at 16:33, Janó32 írta:

Energiát kell közölni a hőtermeléshez, de a leadott energia nem vész el (csak átalakul, esetünkben a környezetét melegíti fel hőleadással). Tehát ha megszünteted az energia forrását/közlését, a felületnek/közegnek átadott energia nem tűnik el azonnal/nyomtalanul (érintőlegesen: pl a villamosenergia-villanykapcsoló és az izzószál izzása is ilyen folyamat, ha lenyomod a kapcsolót nem azonnal alszik ki, ott is van néhány tized másodperc, de az izzószál gyakran még izzik tovább amíg le nem tudta adni a hőt, tehát ezáltal hőt -energiát- "termel" pedig nem közölsz vele már energiát), valamilyen közeggel kapcsolatba lépve adja le az energiát (esetünkben hőt). Emiatt emelkedik a hője átmenetileg, de nem  növekszik a végletekig ("a leves majd tovább főzi magát") csak a kiegyenlítődési pontig (a hőt leadó test/közeg és a hőt átvevő test/közeg hőmérséklete kiegyenlítődik, onnantól csökken (ez a lényege a folyadékhűtésnek is). Ha elzárod alatta a gázt, akkor nem fog egyből lehűlni a leves, a konyha levegőjébe adja át a hőt azzal felmelegítve a konyha hőmérsékletét, de ha fedőt teszel rá (hűtést nehezítve, mint amikor leállítod a meleg motort), akkor az elzárás után az edény még melegíti a levest mert a felvett energiát adja át a levesnek de amint egyenlítődik a leves és az edény hője, onnantól kezdődik a hőmérséklet csökkenése. Tudod, már írtam: serpenyő fedéllel, egy húshőmérő, fél-1 liter étolaj. Gázt begyújtod, fedőt ráteszed és egy résen bevezeted a hőmérő tű részét (amit a húsba szúrsz ha a belső hőjét akarod megmérni). Forrósítsd fel az olajat majd zárd el a gázt. Átmenetileg emelkedni fog az olaj hőmérséklete (gázláng energiát közöl a serpenyővel, a serpenyő az olajjal, az a fedővel, a fedő és az edény a konyha légterével. Nincs ebben semmi varázslat, a háziasszonyok is így szokták az utolsó rántott húsokat elégetni, mert azt hiszik hogy ha elzárták akkor már nem sül tovább... Pedig az átmenetileg megemelkedő hőmérséklet miatt megég ha nem veszi ki időben.

Anno én is így jártam a sült krumplival az asszony utána el is igazított,meghogy ilyen segítség nem kell neki:-)

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
beikes    0

Sziasztok!

Adott egy benzines 1.6 2004-es. Klimakompresszor lett rajt cserelve, mondvan, az a gondja azert nem müködik. Aztota mar a gyujtas raadasakor indul mindket ventillator es folyamatosan megy. Hol cseszhettek el? Gondolom, mikor kicsereltek a kompresszort es akkor sem indult nekik, valamit atköthettek, vagy en nem tudom. A gazdaja nem szeretne visszavinni megegyszer. Hol kezdjem?

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
csicsó    206
52 perce, beikes írta:

Sziasztok!

Adott egy benzines 1.6 2004-es. Klimakompresszor lett rajt cserelve, mondvan, az a gondja azert nem müködik. Aztota mar a gyujtas raadasakor indul mindket ventillator es folyamatosan megy. Hol cseszhettek el? Gondolom, mikor kicsereltek a kompresszort es akkor sem indult nekik, valamit atköthettek, vagy en nem tudom. A gazdaja nem szeretne visszavinni megegyszer. Hol kezdjem?

Pedig első körben oda kellene visszavinni...

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
beikes    0
1 hour ago, csicsó said:

Pedig első körben oda kellene visszavinni...

Szegenyt lehuztak es nincs kedve ujra odamenni. 

Van mindket ventillatoron ellenallas?(hütöre es klimara gondolok) Bar, ha mindkettö folyamatosan magas fordulaton pörög, lehet a gomba is rossz. 

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
huggybear    6

Sziasztok!

Lehet furán hangzik a kérdés, de mivel a napokban megcsinálták a klímám így használata során (sima manuális klíma) azon gondolkoztam, hogy miként tudnám nagyjából eltalálni a hőfokot, hogy milyen hőmérséklet legyen bent. Arra gondoltam, hogy a digitálisból kiindulva a max piroson 28 fok van a min kéken pedig 16. Így a kettő között középállásban lehet kb. 22 fok. Reális lehet ez az elmélet? Köszi. G.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
forumadmin    1.034

Kéréseim:

• ne térjünk el a témától. 
  • kerüljük a személyeskedést.

Köszönöm szépen. Kellemes további fórumozást és balesetmentes közlekedést. 

• Like 2

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
tgabika76    728
23 órája, huggybear írta:

Sziasztok!

Lehet furán hangzik a kérdés, de mivel a napokban megcsinálták a klímám így használata során (sima manuális klíma) azon gondolkoztam, hogy miként tudnám nagyjából eltalálni a hőfokot, hogy milyen hőmérséklet legyen bent. Arra gondoltam, hogy a digitálisból kiindulva a max piroson 28 fok van a min kéken pedig 16. Így a kettő között középállásban lehet kb. 22 fok. Reális lehet ez az elmélet? Köszi. G.

Szerintem a sima manuális klímát nem tudod fokra pontosan beállítani, mint az automatát. Elméletileg persze lehetséges hogy ha bekapcsolt klímánál némi fűtést is adsz rá, akkor kiadja a 22°C-t, de ez rengeteg mindentől függ, például attól hogy a szellőző ventillátor melyik fokozatban üzemel, illetve hogy a nap melyik irányból süt be az utastérbe (az automata klíma ugye az előbbit maga szabályozza, az utóbbit pedig figyeli, a belső tér hőmérsékletével együtt). 

Egyébként a Veramon-nak van egy kezdetleges (félautomata) klíma vezérlés funkciója a probléma megoldására, de az is csak annyi hogy tartozik hozzá hogy utastéri hőmérséklet érzékelő, valamint beállítható rajta egy hőmérséklet tartomány, aminek a felső értékét elérve bekapcsolja, az alsót elérve pedig kikapcsolja a klímát, így próbálja meg tartani a beállított hőmérsékletet, de a fűtéssel nem operál.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Smith    11

Üdv. A "Belső keringetés megbuherálása" témába nem tudtam írni így itt osztanám meg veletek a tapasztalatomat.

Évente ajánlják a klíma tisztítását gombátlanítását,én egyszerűen a bomba (kiakasztós) spray-t használtam,idén jobban átvizsgálva a rendszert vettem észre hogy a belső keringetés állító gombja látszólag jól működik  de a ventilátor feletti terelő ajtót a motor nem mozgatja (ki tudja mióta) ami eddig fel sem tűnt,ezek szerint nem ért semmit a bomba spray ha kintről szívta a levegőt gombátlanítás közben :(.  A mozgató egységet kiszerelve megvizsgálva szembesültem hogy a maga a motor döglött be.A motort szétkapva látszott hogy a szénkefék (rézlapok) eltörtek (a képen alul) ,szerencsére a régi úgynevezett "pisztoly" formájú univerzális központi zár belsejében ugyan ez a méretű motor van (a képen jobb oldalon) ,így két lehetőség közül tudtam választani - átrakni a fogaskerék hajtó csigát az új motorra vagy az alsó műanyagot a szénkefével,én az utóbbit választottam,ez egyszerűbbnek tűnt és pont passzol a motorba!!

7N2FHnsuQKgeVod1SovskWUDLL0id010mKlxYR6r  

A motor jó lett!!  Viszont nincs végállása,így amint eléri bármelyik végpontját darálja a fogaskereket,szuper!! :angry: Ez így nem jó,sorba kötöttem egy apró 24v-os 3w-os izzót a motorral (ezt találtam) és megszűnt a végállásokban a kerregés és rendesen működik a kapcsolóról! Így átmenetileg megoldódott a probléma (igaz az izzó gyújtáson állandóan világit). Nem hagy nyugodni a felesleges 130mAh elpocsékolása,így kérdezem ki milyen átalakítást használ utólagos megoldásként?? 

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
beikes    0

Helo,

A klimanyomas erzekelö cserehez le kell engedni a gazt, vagy anelkül is megoldhato?

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
huggybear    6
1 perc, beikes írta:

Helo,

A klimanyomas erzekelö cserehez le kell engedni a gazt, vagy anelkül is megoldhato?

Szia!

Le kell engedni hozzá, legalábbis ha kitekered, akkor jönni fog a gáz. G.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
beikes    0
5 minutes ago, huggybear said:

Szia!

Le kell engedni hozzá, legalábbis ha kitekered, akkor jönni fog a gáz. G.

Akkor sajnos el nem tudom otthon megoldani. 

Köszönöm.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
huggybear    6
3 órája, beikes írta:

Akkor sajnos el nem tudom otthon megoldani. 

Köszönöm.

Menj el, szívasd ki a gázt, cseréld ki otthon a szűrőt, aztán ugyanott töltesd fel a klímát. Én így csináltam. G.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Mixi88    0

Sziasztok kompresszor ki lett cserélve de még nem vittem el feltölteni a gázt. Kérdésem az lenne hogy lehet e nyomáspróbát úgy csinálni hogy kompresszoral feltöltöm a rendszert és nézem hogy esik és a nyomás szökik e a levegő. Ha a levegővel jó akkor még jöhet a gáz. Vélemények tapasztalatok?

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
DarthVödör    212
On 2017. 07. 21. at 21:57, Smith írta:

Üdv. A "Belső keringetés megbuherálása" témába nem tudtam írni így itt osztanám meg veletek a tapasztalatomat.

Évente ajánlják a klíma tisztítását gombátlanítását,én egyszerűen a bomba (kiakasztós) spray-t használtam,idén jobban átvizsgálva a rendszert vettem észre hogy a belső keringetés állító gombja látszólag jól működik  de a ventilátor feletti terelő ajtót a motor nem mozgatja (ki tudja mióta) ami eddig fel sem tűnt,ezek szerint nem ért semmit a bomba spray ha kintről szívta a levegőt gombátlanítás közben :(.  A mozgató egységet kiszerelve megvizsgálva szembesültem hogy a maga a motor döglött be.A motort szétkapva látszott hogy a szénkefék (rézlapok) eltörtek (a képen alul) ,szerencsére a régi úgynevezett "pisztoly" formájú univerzális központi zár belsejében ugyan ez a méretű motor van (a képen jobb oldalon) ,így két lehetőség közül tudtam választani - átrakni a fogaskerék hajtó csigát az új motorra vagy az alsó műanyagot a szénkefével,én az utóbbit választottam,ez egyszerűbbnek tűnt és pont passzol a motorba!!

A motor jó lett!!  Viszont nincs végállása,így amint eléri bármelyik végpontját darálja a fogaskereket,szuper!! :angry: Ez így nem jó,sorba kötöttem egy apró 24v-os 3w-os izzót a motorral (ezt találtam) és megszűnt a végállásokban a kerregés és rendesen működik a kapcsolóról! Így átmenetileg megoldódott a probléma (igaz az izzó gyújtáson állandóan világit). Nem hagy nyugodni a felesleges 130mAh elpocsékolása,így kérdezem ki milyen átalakítást használ utólagos megoldásként?? 

2596917-20170725-47s4E3.jpg

• Like 1

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Smith    11
16 órája, DarthVödör írta:

Jó ötlet,gratulálok! :-)  Az enyém bonyolultabb lett,ezt fabrikáltam össze : 

Egy régi repülő modellezős szervót vezérel egy Digispark Attiny85 amit Arduinoban programoztam (pár soros program) a végállásokban ez is lekapcsol :-).. 

93d0e471e80b34c2022477eecdb6ece1.jpg

• Like 1

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Krovamat    0

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy tik már jártatok-e úgy, hogy a klímát bekapcsoljátok, a hőmérsékletet minuszba állítjátok, a ventillátort 4-be teszitek, akkor a sofőr oldalt adja a hideget, de az anyós oldalt meg a meleget és a helyzet nem változik.

Ez mitől lehet?? Elrepedt volna a fűtésboxom?? Vagy csappantyú baj van??

Módosítva : Krovamat

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Dovi    1

Az "előbb gondolkodjunk" üzemmódban vagyok, de segítségre lenne szükségem: Y20DTH kombi a történet főhőse, amivel odavoltunk nyaralni. Előtte elvittem klímáshoz (tölteni), aki azt mondta, hogy szerinte nem kell hozzányúlni, mert jól dolgozik a klíma. (Nem túl régen van nálam az autó és G Astra-ból ez az első.) Semmiféle hibajelenség nem volt.

Hazaút során egy hosszú és meredek emelkedőt követően a műszerfalon kigyulladt a hűtés visszajelző kontroll lámpa - én meg lábon kihordtam egy infarktust. (Még 700Km volt hátra.) Az út egyébként eseménytelenül telt. A hűtővíz mutatót odaszögelte középállásba és a klíma is dolgozott. Igaz, inkább hűvöset, mint hideget fújt. Ebbe beleértendő az alig 6 órás alapjáraton araszolgatás is a röszkei határátkelőnél, hogy egy igazán európai megoldással beléphessünk Európa kapuján.

Hazaérve előkaptam a Torque-t, meg a jó kis OBD2 kütyümet (népi kínából szeretettel) és kiolvastam volna a hibakódot, de semmi. A műszerfalon a hűtő visszajelző világít, de a motor hűtése rendben van, folyadékszint megfelelő (nem is fogy). Klíma dolgozik, de inkább hűvöset, mint hideget fúj. Még egy jelenség van, aminek nem biztos hogy van ide bármi köze: Hidegen indításkor csikorgó hangot hallok (ékszíj csúszás hangját), ami egy percen belül elmúlik, de egy csepp akármi sincs a kocsi alatt.

Arra gyanakszom, hogy a klíma gáz szorulhat utántöltésre, de nem tudom, hogy ennek szükségességét tudja-e egyáltalán így jelezni az autó. Lehet, más gond van, de mi? Esetleg a Torque-t rá lehet bírni a sima hibakód olvasáson felül a hiba behatárolására?

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Krajcso    33
14 órája, Dovi írta:

Az "előbb gondolkodjunk" üzemmódban vagyok, de segítségre lenne szükségem: Y20DTH kombi a történet főhőse, amivel odavoltunk nyaralni. Előtte elvittem klímáshoz (tölteni), aki azt mondta, hogy szerinte nem kell hozzányúlni, mert jól dolgozik a klíma. (Nem túl régen van nálam az autó és G Astra-ból ez az első.) Semmiféle hibajelenség nem volt.

Hazaút során egy hosszú és meredek emelkedőt követően a műszerfalon kigyulladt a hűtés visszajelző kontroll lámpa - én meg lábon kihordtam egy infarktust. (Még 700Km volt hátra.) Az út egyébként eseménytelenül telt. A hűtővíz mutatót odaszögelte középállásba és a klíma is dolgozott. Igaz, inkább hűvöset, mint hideget fújt. Ebbe beleértendő az alig 6 órás alapjáraton araszolgatás is a röszkei határátkelőnél, hogy egy igazán európai megoldással beléphessünk Európa kapuján.

Hazaérve előkaptam a Torque-t, meg a jó kis OBD2 kütyümet (népi kínából szeretettel) és kiolvastam volna a hibakódot, de semmi. A műszerfalon a hűtő visszajelző világít, de a motor hűtése rendben van, folyadékszint megfelelő (nem is fogy). Klíma dolgozik, de inkább hűvöset, mint hideget fúj. Még egy jelenség van, aminek nem biztos hogy van ide bármi köze: Hidegen indításkor csikorgó hangot hallok (ékszíj csúszás hangját), ami egy percen belül elmúlik, de egy csepp akármi sincs a kocsi alatt.

Arra gyanakszom, hogy a klíma gáz szorulhat utántöltésre, de nem tudom, hogy ennek szükségességét tudja-e egyáltalán így jelezni az autó. Lehet, más gond van, de mi? Esetleg a Torque-t rá lehet bírni a sima hibakód olvasáson felül a hiba behatárolására?

Szia,

A hűtés visszajelző lámpát (legalábbis ennél a motornál) az Engine Cooling Unit vezérli, Op-Commal be lehet lépni ebbe is, ugyanúgy tárol hibakódokat, mint a motorvezérlő. Klíma és motorhőmérséklet adatokkal foglalkozik, talán pont a nem eléggé hideg klíma okát látja.

Hidegindításkor nekem is van egy fél perc ékszíj hang, cseréltem szíjat, elmúlt de aztán fél év alatt visszajött, mostmár három éve így üzemel.

Torqueval látsz klíma nyomást? Ha 25 fokon leállított motor mellett 600 kpa körül van, akkor nem szükséges tölteni. Beindítva a motort és a klímát pedig jelentősen fel kell ugornia egyből, kb duplájára. De meg tudom majd mérni pontosan neked és ossze tudjuk hasonlitani. 

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Dovi    1
3 órája, Krajcso írta:

A hűtés visszajelző lámpát (legalábbis ennél a motornál) az Engine Cooling Unit vezérli, Op-Commal be lehet lépni ebbe is, ugyanúgy tárol hibakódokat, mint a motorvezérlő. Klíma és motorhőmérséklet adatokkal foglalkozik, talán pont a nem eléggé hideg klíma okát látja.

Köszönöm! Nekem OP-Com-om nincs sajnos (kínai kiolvasó kütyüm meg BT-os). De akkor ezek szerint Te is a klíma töltöttségre gyanakodnál?
Ha hazaér az autó, akkor a Torque-t  kilegelem, hogy hátha a millió jelző között találok klíma nyomásról is valamit.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:

Szeretnél hozzászólni? Hozz létre egy fiókot, vagy jelentkezz be.

Regisztrált felhasználónak kell lenned ahhoz, hogy hozzászólást írhass.

Fiók létrehozása

Regisztrálj egy új fiókot a közösségünkben. Nem nehéz!

Regisztráció

Bejelentkezés

Már felhasználók vagy? Jelentkezz be!

Bejelentkezés