Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

Sziasztok vettem egy új G astra-t 

Feltöltettem a klímát de mégsem jó , pár másodpercig fúj csak a hideget. Elöl a klíma ventilátor nak mindig kell menjen ha a Kiliman be van kapcsolva ? Mi lehet a baja? Köszi a segítséget!

1.6  16v  2001

Módosítva : apofisz16
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2017. 08. 03. at 8:30 AM, Krajcso said:

Az Op-Com tesztet én sem tudom mindig megcsinálni, ilyenkor gyújtás le, majd előről kezdeni a diagnosztikát és hibakód olvasás előtt egyből a teszt menüvel kell kezdeni. Nálam 5 fokozata van a ventinek (Y20DTH, két ventillátoros)

Ha a venti csatlakozásával van baj, akkor simán lehet, hogy álló helyzetben sikerül tesztelned, de menet közben meg a rázkódástól leáll néha, és ezért a hibakód.

 

https://kephost.com/image/Bh8g

Szia nekem is van y20dth astra nem megy a légkondi cseréltem kompresszort mert még volt szakadva a tekercs meg cseréltem egy előtét ellenállást de még a hűtő venti sem kapcsol bár nem melegszik túl a szekér.

Nem tudod véletlenül melyik a relé ventilátorokhoz meg a kompresszorhoz.

Esetleg küldeni egy képet a te relé dobozodról 

 

https://kephost.com/image/Bh8g

Módosítva : Mixi88
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
On 2017. 09. 14. at 9:58, Mixi88 írta:

https://kephost.com/image/Bh8g

Szia nekem is van y20dth astra nem megy a légkondi cseréltem kompresszort mert még volt szakadva a tekercs meg cseréltem egy előtét ellenállást de még a hűtő venti sem kapcsol bár nem melegszik túl a szekér.

Nem tudod véletlenül melyik a relé ventilátorokhoz meg a kompresszorhoz.

Esetleg küldeni egy képet a te relé dobozodról 

 

https://kephost.com/image/Bh8g

Kicsit megkesve de csinaltam kepet:

https://kephost.com/image/BrYv

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 07. 31. at 17:09, Dovi írta:

Az "előbb gondolkodjunk" üzemmódban vagyok, de segítségre lenne szükségem: Y20DTH kombi a történet főhőse, amivel odavoltunk nyaralni. Előtte elvittem klímáshoz (tölteni), aki azt mondta, hogy szerinte nem kell hozzányúlni, mert jól dolgozik a klíma. (Nem túl régen van nálam az autó és G Astra-ból ez az első.) Semmiféle hibajelenség nem volt.

Hazaút során egy hosszú és meredek emelkedőt követően a műszerfalon kigyulladt a hűtés visszajelző kontroll lámpa - én meg lábon kihordtam egy infarktust. (Még 700Km volt hátra.) Az út egyébként eseménytelenül telt. A hűtővíz mutatót odaszögelte középállásba és a klíma is dolgozott. Igaz, inkább hűvöset, mint hideget fújt. Ebbe beleértendő az alig 6 órás alapjáraton araszolgatás is a röszkei határátkelőnél, hogy egy igazán európai megoldással beléphessünk Európa kapuján.

Hazaérve előkaptam a Torque-t, meg a jó kis OBD2 kütyümet (népi kínából szeretettel) és kiolvastam volna a hibakódot, de semmi. A műszerfalon a hűtő visszajelző világít, de a motor hűtése rendben van, folyadékszint megfelelő (nem is fogy). Klíma dolgozik, de inkább hűvöset, mint hideget fúj. Még egy jelenség van, aminek nem biztos hogy van ide bármi köze: Hidegen indításkor csikorgó hangot hallok (ékszíj csúszás hangját), ami egy percen belül elmúlik, de egy csepp akármi sincs a kocsi alatt.

Arra gyanakszom, hogy a klíma gáz szorulhat utántöltésre, de nem tudom, hogy ennek szükségességét tudja-e egyáltalán így jelezni az autó. Lehet, más gond van, de mi? Esetleg a Torque-t rá lehet bírni a sima hibakód olvasáson felül a hiba behatárolására?

Sokan elfelejtik, hogy a klíma kompresszor egy mechanikus szerkezet, ami kenést is igényel, vagyis nem csak gáznak kell lenni a klíma rendszerben , hanem kenőolajnak is. Ilyenkor eleinte nehezebben hajlandó forogni a kompresszor tengelye, (ezért csikorog a bordás szíj) aztán berágódik, majd teljesen megszorul. Aztán már csak a felújítás vagy a csere gyógyítja a bajt. Tapasztalatom szerint nem árt egy lefejtés (levákumozás) , majd a klíma gáz feltöltésekor kenő olaj hozzáadagolása.

(Pl.: XIII., Tüzér u. 43. Itt JÓ szakemberek vannak erre a szakterületre vonatkozólag. SZVSZ).

Módosítva : danielgrande
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 08. 01. at 16:57, Veritas írta:

Sziasztok!

X16XEL, ugyanez. Most cseréltettem mágnestekercs ellenállást, klímahűtőt. Néha bekapcsol a motorhűtés lámpa (csak a klíma bekapcsolása után). Kiolvastam op-commal, de a notebook lent maradt a kocsiba, később felhozom és írom. Frászt kaptam én is...

Amúgy a lökhárítóba lévő hőjeladóm is szabadon lófrált a motortérbe. Most oda gyors-kötözőztem, de a pontos helyét valaki meg tudná mondani hol van? Tudom hogy menetirány szerinti bal oldalt kellene lennie lent, de nem találom..

 

A mágnes tkercsen a klíma kompresszor mágnes tekercsét érted? Abban szintén van egy hőbiztosíték, (Ez szokott megszakadni általában, vagy jó estben a 39-es bizti megy ki, ami ennek a biztije).  Ezt a tekercsnek a kiszerelése után lehet átkötni, ha szettöröd a tekercs közepén lévő kiáálló részt, mert ez alatt található.

 A hőmérő  NTC ellenállásának (Közép konzolon felül, a TID-en jeleníti meg a hőmérsékletet), alul a lökhárító közepén van a helye, ott ahol a 2 rácsos rész van. Egy 3 ágú körmös bepattintója van, ami tartja.

Módosítva : danielgrande
Link to comment
Megosztás:

21 órája, danielgrande írta:

Ha kiveszed a relét, rajta van az oldalán a kapcsolási rajza. A két kapcsolt kontaktust, ha rövidre zárod el kell indulnia a ventillátornak. Ha nem indul, akkor lehet tovább keresni, miért nem megy. Általában a hűtő ventillátor soros ellenállása szokott megszakadni, vagy az erre az ellenállásra ráépített hőbiztosíték, ami úgy néz ki, mint egy dióda.

 

Módosítva : danielgrande
Link to comment
Megosztás:

7 órája, danielgrande írta:

Sokan elfelejtik, hogy a klíma kompresszor egy mechanikus szerkezet, ami kenést is igényel, vagyis nem csak gáznak kell lenni a klíma rendszerben , hanem kenőolajnak is. Ilyenkor eleinte nehezebben hajlandó forogni a kompresszor tengelye, (ezért csikorog a bordás szíj) aztán berágódik, majd teljesen megszorul. Aztán már csak a felújítás vagy a csere gyógyítja a bajt. Tapasztalatom szerint nem árt egy lefejtés (levákumozás) , majd a klíma gáz feltöltésekor kenő olaj hozzáadagolása.

Köszönöm! Ezt tavasszal mindenképp megcsináltattam volna, úgyhogy most hallgatok rád és megcsináltatom most.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Nekem most egy bárgyúnak tűnő kérdésem lenne. Melyik oldalon megy be a "hűtővíz" a radiátorba, a csap felől (jobb oldal) vagy a a másik oldalon? Ez azért érdekes, mert vettem egy fűtésgyorsítót, és azt a bemenő ágba kell bekötni.

Ami egyébként zavar, a csap oldalán, a külső (motortér felé eső) csatlakozónál ereszt a csőcsatlakozás, de ha záródik a csap, ez a szivárgás megszűnik. Nekem ez így egy kicsit illogikus, és a bejövő víz útjával kapcsolatos elképzeléseimet is megzavarja.

Egyszóval, a motortérben az 'alsó' vagy a "felső" vezetékbe építsem a szerkentyűt? Szeretném, ha olyantól kapnék választ, aki ezt tutira tudja, nem pedig aki csak gondolja hova lehet beszerelni. Előre is köszi!

Módosítva : piratson
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
On 2017. 10. 12. at 7:07, piratson írta:

Nekem most egy bárgyúnak tűnő kérdésem lenne. Melyik oldalon megy be a "hűtővíz" a radiátorba, a csap felől (jobb oldal) vagy a a másik oldalon? Ez azért érdekes, mert vettem egy fűtésgyorsítót, és azt a bemenő ágba kell bekötni.

Ami egyébként zavar, a csap oldalán, a külső (motortér felé eső) csatlakozónál ereszt a csőcsatlakozás, de ha záródik a csap, ez a szivárgás megszűnik. Nekem ez így egy kicsit illogikus, és a bejövő víz útjával kapcsolatos elképzeléseimet is megzavarja.

Egyszóval, a motortérben az 'alsó' vagy a "felső" vezetékbe építsem a szerkentyűt? Szeretném, ha olyantól kapnék választ, aki ezt tutira tudja, nem pedig aki csak gondolja hova lehet beszerelni. Előre is köszi!

Azt nézted hogy mekkora az áramfelvétele? 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2017. 10. 29. at 19:14, zotya975 írta:

Azt nézted hogy mekkora az áramfelvétele? 

Természetesen. 3 db izzítógyertya van benne, egyenként 10 A áramfelvétellel. A készülék kb 60 fokos "víz"hőmérsékletnél kikapcsol, elektromosan nem terheli tovább a rendszert. Láttam 1-2 videót amiben -1 fok lég hőmérsékletnél  4-6 perc alatt elérte a rendszer ezt a meleget. Mértem a csövek hőmérsékletét bekapcsolt radiátor mellett, a fölső kb 5-7 fokkal hidegebb, így azt gondolom, az alsó ág a bemenő. Azért jó lenne, ha ezt valami hozzáértő is meg tudná erősíteni.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, piratson írta:

Természetesen. 3 db izzítógyertya van benne, egyenként 10 A áramfelvétellel. A készülék kb 60 fokos "víz"hőmérsékletnél kikapcsol, elektromosan nem terheli tovább a rendszert. Láttam 1-2 videót amiben -1 fok lég hőmérsékletnél  4-6 perc alatt elérte a rendszer ezt a meleget. Mértem a csövek hőmérsékletét bekapcsolt radiátor mellett, a fölső kb 5-7 fokkal hidegebb, így azt gondolom, az alsó ág a bemenő. Azért jó lenne, ha ezt valami hozzáértő is meg tudná erősíteni.

Hát ha alsó-felső ág van akkor az az alsó ág mindig a bemenő, és a mérésed is ezt igazolja. De konkrétan-tutira nem tudom. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, piratson írta:

Természetesen. 3 db izzítógyertya van benne, egyenként 10 A áramfelvétellel. A készülék kb 60 fokos "víz"hőmérsékletnél kikapcsol, elektromosan nem terheli tovább a rendszert. Láttam 1-2 videót amiben -1 fok lég hőmérsékletnél  4-6 perc alatt elérte a rendszer ezt a meleget. Mértem a csövek hőmérsékletét bekapcsolt radiátor mellett, a fölső kb 5-7 fokkal hidegebb, így azt gondolom, az alsó ág a bemenő. Azért jó lenne, ha ezt valami hozzáértő is meg tudná erősíteni.

Nem akarok nagyon belekotyogni, de a 10A áramfelvétel felizzott állapotra érvényes. Nekem is van, ugyan házi készítésű, de 22-23A/gyertya az áramfelvétel. Viszont valóban hatékonyan segít a fűtésben. :-) Egyszerű I=U/R képlettel ki lehet számolni, ha megméred az izzító ellenállását egy multival. (0,6 ohm körül lesz).

Link to comment
Megosztás:

13 órája, Razor01 írta:

Nem akarok nagyon belekotyogni, de a 10A áramfelvétel felizzott állapotra érvényes. Nekem is van, ugyan házi készítésű, de 22-23A/gyertya az áramfelvétel. Viszont valóban hatékonyan segít a fűtésben. :-) Egyszerű I=U/R képlettel ki lehet számolni, ha megméred az izzító ellenállását egy multival. (0,6 ohm körül lesz).

Valóban 3X10Ampert írnak ezekre a boltban vehető fűtőkre, kérdés hogy a rámatricázás mennyire pontos.  Megmérni meg már ugye csak akkor lehet ha megvetted. Az a baj én nem tudom hová tenni, a radiátor csövei viszonylag hosszúak, de pont azért mert ott mozdul a legtöbbet a motor a bódéhoz képest, ha beiktatok közben egy ilyet, amit valamihez szintén oda kell fogatni kérdés nem tépi-e el e csövet a mocorgó motor. 

Link to comment
Megosztás:

32 perce, zotya975 írta:

Valóban 3X10Ampert írnak ezekre a boltban vehető fűtőkre, kérdés hogy a rámatricázás mennyire pontos.  Megmérni meg már ugye csak akkor lehet ha megvetted. Az a baj én nem tudom hová tenni, a radiátor csövei viszonylag hosszúak, de pont azért mert ott mozdul a legtöbbet a motor a bódéhoz képest, ha beiktatok közben egy ilyet, amit valamihez szintén oda kell fogatni kérdés nem tépi-e el e csövet a mocorgó motor. 

Tudom, ezért írtam, nehogy elméretezze a vezetékeket aztán leolvadjon. Azokban sincs speciális izzító, csak úgy lehetne igaz a 3x10A. Nekem a blokkra van felfogatva, a szívósor alá, de ugye ez hosszában van, meg más kocsi is. :)

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Razor01 írta:

Tudom, ezért írtam, nehogy elméretezze a vezetékeket aztán leolvadjon. Azokban sincs speciális izzító, csak úgy lehetne igaz a 3x10A. Nekem a blokkra van felfogatva, a szívósor alá, de ugye ez hosszában van, meg más kocsi is. :)

Na, igen..nem is tudom igazán hogyan kötik be, közvetlenül az akkuról kellene megtáplálni biztin keresztül, megfelelő vastag kábellel. 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, zotya975 írta:

Na, igen..nem is tudom igazán hogyan kötik be, közvetlenül az akkuról kellene megtáplálni biztin keresztül, megfelelő vastag kábellel. 

Nekem a szívósor alatt van az önindító, gondolom más motorokon is így lehet. Oda meg egy állandó + elég combos kábelen, onnan lett levéve 3 db 3mm2 kábellel, külön "kis" biztosítékokhoz, relézve. A test az szerencsére adott a fém ház miatt. Ja és egy combos generátor se árt. 100A alatt szerintem 2 gyertyát bír el csak.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Razor01 írta:

Nekem a szívósor alatt van az önindító, gondolom más motorokon is így lehet. Oda meg egy állandó + elég combos kábelen, onnan lett levéve 3 db 3mm2 kábellel, külön "kis" biztosítékokhoz, relézve. A test az szerencsére adott a fém ház miatt. Ja és egy combos generátor se árt. 100A alatt szerintem 2 gyertyát bír el csak.

Igaz, erre nem gondoltam, nekem is ott az önindító.:happy:

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 10. 02. at 11:45, danielgrande írta:

Sokan elfelejtik, hogy a klíma kompresszor egy mechanikus szerkezet, ami kenést is igényel, vagyis nem csak gáznak kell lenni a klíma rendszerben , hanem kenőolajnak is. Ilyenkor eleinte nehezebben hajlandó forogni a kompresszor tengelye, (ezért csikorog a bordás szíj) aztán berágódik, majd teljesen megszorul. Aztán már csak a felújítás vagy a csere gyógyítja a bajt. Tapasztalatom szerint nem árt egy lefejtés (levákumozás) , majd a klíma gáz feltöltésekor kenő olaj hozzáadagolása.

Megfogadtam a tanácsot - mint kiderült, már bőven ideje volt, mert nagyon kevés gáz volt a rendszerben. Azonban a műszerfalon a hiba visszajelzése (a sárga hűtés ikon) megmaradt. Eltartott egy ideig mire eljutottam, de kiolvastuk a hibát a rendszerből - csak sokkal okosabb nem lettem:opel-obd.jpg

A hiba törölhető, de vissza is jön.
A szerelő cimbora azt mondja, hogy amikor a klímát bekapcsolom, akkor el kell indulnia az elöl lévő ventillátornak. Nekem az nem indul el, hanem a bekapcsolás után pár másodperccel a hátsó venti kezd forogni. A motor hűtése egyébként rendben van (lassan ugyan, de beáll üzemi hőfokra), klíma dolgozik (nemrég lett feltöltve), a reggeli csikorgás viszont még mindig megvan. Hol lehet a bibi, mit és hol kell kicseréljek? (Szerelő cimbora szerint valami elektromos hiba van, amit "ki kell legelni", de én nem nagyon hiszek ebben. Mondjuk nekem nincs is rezsi óradíjam ehhez.)
Emlékeztetőül: A hiba a határtól ~600Km-re jelentkezett, de problémamentesen hazaértünk úgy, hogy 6 órát araszolgattunk a határon.

Link to comment
Megosztás:

12 órája, Dovi írta:

Megfogadtam a tanácsot - mint kiderült, már bőven ideje volt, mert nagyon kevés gáz volt a rendszerben. Azonban a műszerfalon a hiba visszajelzése (a sárga hűtés ikon) megmaradt. Eltartott egy ideig mire eljutottam, de kiolvastuk a hibát a rendszerből - csak sokkal okosabb nem lettem:opel-obd.jpg

A hiba törölhető, de vissza is jön.
A szerelő cimbora azt mondja, hogy amikor a klímát bekapcsolom, akkor el kell indulnia az elöl lévő ventillátornak. Nekem az nem indul el, hanem a bekapcsolás után pár másodperccel a hátsó venti kezd forogni. A motor hűtése egyébként rendben van (lassan ugyan, de beáll üzemi hőfokra), klíma dolgozik (nemrég lett feltöltve), a reggeli csikorgás viszont még mindig megvan. Hol lehet a bibi, mit és hol kell kicseréljek? (Szerelő cimbora szerint valami elektromos hiba van, amit "ki kell legelni", de én nem nagyon hiszek ebben. Mondjuk nekem nincs is rezsi óradíjam ehhez.)
Emlékeztetőül: A hiba a határtól ~600Km-re jelentkezett, de problémamentesen hazaértünk úgy, hogy 6 órát araszolgattunk a határon.

A motorvezérlő modul nem csak vezérli a ventillátorokat, hanem méri is az áramfogyasztást, így érzékelni tudja, ha megszakadt, megszorult, stb és rendellenesség esetén dobja is a hibakódot. Esetedben mivel az első ventillátor valamiért nem indul el, bekapcsolja helyette egyből a hátsót, amivel viszont ugyanúgy rendben tudja tartani a vízhőfokot. Az már nagyon extrém eset hogy mindkét venti egyszerre kell maxon.
Opcomban végig lehet kapcsolgatni a fokozatokat mindkettő esetén, érdemes kipróbálni.

A venti csatlakozók elvileg vízhatlanok, gyakorlatilag viszont simán lehet oxidos, ha egyszer már valaki megpiszkálta, sajnos eléggé időjárásnak kitett helyen van a hűtőmodul és a vezetékek, csatlakozók is.

Link to comment
Megosztás:

Hello

2002 Opel Astra G. Digit klímás.  autómban nem fújnak a légcsatornák. Hallom h megy a ventilátor maxon. De sehol sem érzem hogy erősen fújna(kicsit fúj csak)... akárhova állítom. Melegre állítom, akkor vezető oldalon meget fúj, anyósülésnél hideget, középpen szinte semmit. Klímánál és légkondinál is ugyan ez van.

 

Van valami ötlet?

Link to comment
Megosztás:

21 órája, Tomasz342 írta:

Hello

2002 Opel Astra G. Digit klímás.  autómban nem fújnak a légcsatornák. Hallom h megy a ventilátor maxon. De sehol sem érzem hogy erősen fújna(kicsit fúj csak)... akárhova állítom. Melegre állítom, akkor vezető oldalon meget fúj, anyósülésnél hideget, középpen szinte semmit. Klímánál és légkondinál is ugyan ez van.

 

Van valami ötlet?

Azt, hogy hova fúj, egy léptetőmotorral állítja be a vezérlő. Hallgatózz, hogy mikor átállítod, mozog-e a motor. Leállított motornál gyújtást adva hallanod kell halk elektromotor hangot, mikor átállítod az irányt.

Op-Commal a vezérlővel belépve meg lehet nézni, hogy pl ha benyomod az egyik irányú légcsatorna gombját, mondjuk 120°-ra állítja a motort, és írja, hogy épp hol áll ténylegesen, sikerült-e oda állítania.

Módosítva : Krajcso
Link to comment
Megosztás:

 

Opel Klima Spécik :  Astra H 1.7 2008 Z 17DTH Fütés nem mükődik!


Fütés nem müködik .,Nincs Meleg-Hideg szabályzás!!!!  légterelö állitás szintén nem müködik .,(H.ablakfütés szintén nem müködik).,fütömotor viszont minden fokozatban müködik.,Klima sem müködik .,de ez most harmadrangú probléma, Motortéri és csomagéri elektronikában biztositékok, relék 100% hogy jók., Diagnosztika (Opcom és Autocom) nem kommunikál a Klimával és a csomagtéri biztosit táblával sem..,bár ez a egyszerúbb kiviteĺü : csak relékből és biztositékokból áll!
Klimavezérlö panelon a +Gyujtás biztos hiányzik..,látszolag egy fix test is.., már amennyiben egy tiszta barna szinü vezetéket gondolunk negativnak.,
Tudna valaki a kezelöpanel bekötėséröl., egy Pin szám ės kàbelszin megadásával segiteni??? A tápfeszúltség kábelok megadása mindenképp nagyon kellene..,

Köszõnök minden segitőkész hozzászolást

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Most hogy bejött a hideg....elkezdtem megint használni a klímát, hogy ne csak nyáron legyen bekapcsolva.
Azt vettem észre, hogy nem kapcsol be a hűtőventi 1 percen belül, pedig nyáron mindig bekapcsolás után (ugye megnő a nyomás) kb 40-50mp után bekapcsolt alapjáratra a venti.
Most hidegbe nem kapcsol be még 2 perc elteltével sem, ez normális?????
Megnézem majd holnap OpCom-al, hogy rendesen működik e a venti minden fokozatban....

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.