Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Csaba

Recommended Posts

az az egy fekete az esélyes hogy az antenna, egész vékony szokott lenni, nem csak kikapcsolva van véletlenül? tetején kulcslyuk nincs?

Biztos buheráltak valamit,mert a sziréna pozitíva szabadon van.Gondolom a sziréna csatlakozik a riasztóhoz.

Viszont ha kapna áramot a riasztó,akkor villogna a visszajelző led,nem?

Holnap megnézem a kulcsjukat,bár kétlem,hogy a sluszkulccsal működne, mert másik nincs :)

Link to comment
Megosztás:

Biztos buheráltak valamit,mert a sziréna pozitíva szabadon van.Gondolom a sziréna csatlakozik a riasztóhoz.

Viszont ha kapna áramot a riasztó,akkor villogna a visszajelző led,nem?

Holnap megnézem a kulcsjukat,bár kétlem,hogy a sluszkulccsal működne, mert másik nincs :)

Nekem így néz ki a laserline-os kulcs(a karika része nem sokkal szélesebb mint a slusszkulcs), igaz ez laserline 974e-s(de gondolom kb ilyennek kéne lennie). ha nincs bekapcsolva, nem villog a led a sem, legalábbis az enyém, bár már led-em nincs :D .

Módosítva : aholy
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nekem így néz ki a laserline-os kulcs(a karika része nem sokkal szélesebb mint a slusszkulcs), igaz ez laserline 974e-s(de gondolom kb ilyennek kéne lennie). ha nincs bekapcsolva, nem villog a led a sem, legalábbis az enyém, bár már led-em nincs :D .

Tegnap kiszedtem,de nincs kulcslyuk. Van egy "kapcsolósor" rajta,ott felnyomtam az ON-t,de nem segített. Ma leszedem a küszöb burkolatát,mert arra mennek a vezetékek,meglátom mi merre megy.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Üdv.Eljutottam odáig,hogy életre akarjam kelteni a központi záram.Spal m5 van benne,jelenleg a motorokat cserélem.Kaptam hozzá egy Crimebuster cba 23 tipusú riasztót,mondván,hogy a spal csak riasztóval távvezérelhető.Kulcsos zárás megy nála,viszont ha bevan kötve a riasztó 2 vezetéke,mihelyst lezárom a kocsit,megszólal.A távvezérlőre meg nem is reagál,hiába nyomkodom,és van még 4 vezetékem amit nem tudok hová kötni.Valaki esetleg akinek ilyesmi riasztója van,nem tudna nekem bekötésben segíteni?Egy link a riasztóról: http://www.enforcer.com.tw/vehicle/cba_2326.htm

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Cimbora autójába (Gsi 96' x18xe) faragnánk egy riasztót amivel csak annyi gondunk lenne, hogy nem találtunk megfelelő kapcsirajzot amin látszik melyik vezetéket mire kell kötni. Úgy gondoltuk a vezető oldali küszöbburkolat alatti csatikba kötözgetnénk a riasztó vezetékeit viszont nem tudtuk kibogozni melyik hova megy.

Gyakorlatilag csak az állandó tápfesz, a testpont és az indexek vannak meg. Ami kellene még az a gyári központizár nyitó és záró szála, a beltérvilágítás vezetéke ami az ajtókapcsolótól jön, és a féklámpa kapcsolótól jövő vezeték. Legjobb lenne olyan kapcsirajz amin minden nekünk fontos vezeték színét ill a csatlakozóban hozzá tartozó számát ki lehetne nézni. Az autóban teljes a vezeték köteg, gyári elektromos ablakos és gyári központizáras gép. Mindenféle segítséget megköszönök!

Link to comment
Megosztás:

Cimbora autójába (Gsi 96' x18xe) faragnánk egy riasztót amivel csak annyi gondunk lenne, hogy nem találtunk megfelelő kapcsirajzot amin látszik melyik vezetéket mire kell kötni. Úgy gondoltuk a vezető oldali küszöbburkolat alatti csatikba kötözgetnénk a riasztó vezetékeit viszont nem tudtuk kibogozni melyik hova megy.

Gyakorlatilag csak az állandó tápfesz, a testpont és az indexek vannak meg. Ami kellene még az a gyári központizár nyitó és záró szála, a beltérvilágítás vezetéke ami az ajtókapcsolótól jön, és a féklámpa kapcsolótól jövő vezeték. Legjobb lenne olyan kapcsirajz amin minden nekünk fontos vezeték színét ill a csatlakozóban hozzá tartozó számát ki lehetne nézni. Az autóban teljes a vezeték köteg, gyári elektromos ablakos és gyári központizáras gép. Mindenféle segítséget megköszönök!

http://www.skandiasauna.de/opel/astra/

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Az lenne a kérdésem, hogy az astra kp zár negatív, és pozitív triggerelésű, vagy csak az egyik.
Vettem egy riasztót, és kéne egy kis segítség a kp zár bekötéséhez. Már próbálkoztam mindenféleképp, de a távról, nem zárja be.

Negatív. Barna-piros és barna-fehér a két trigger. 2-es és 6-os. Előbbi a zárás, utóbbi a nyitás, ha jól emlékszem. Próbaképp tehetsz rá testet és le kell zárnia a kpnak.

Persze ha gyári.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Negatív. Barna-piros és barna-fehér a két trigger. 2-es és 6-os. Előbbi a zárás, utóbbi a nyitás, ha jól emlékszem. Próbaképp tehetsz rá testet és le kell zárnia a kpnak.

Persze ha gyári.

Gyári a kp zár. De időközben rájöttem, és már műxik is ahogy kell, csak az ablakzárásra kell még vhogy rávenni.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Sziasztok 

Egy kis segítség kellene, gondolom nem gyári, de valami rhino car sequrity riasztó van a kocsiba, lényeg a lényeg, hogy elromlottak a távirányítók, és gondolom jobban járok ha kicserélem, egyrészt hol találom azt az egységet amit ki kéne cserélni? 

Másrészt milyet érdemes bele venni? melyikek a jók? Én is meg tudnám csinálni vagy inkább szerelő? 

 

a kocsi egy sedan 98-as F Astra

Link to comment
Megosztás:

  • 1 year later...

sziasztok! beszereltem a kocsiba sima egyszerű központizárat, annyi extra funkció kell nekem hogy villogjon az index, DE!
Mikor a 2 index vezetékét rákötöm a vezérlőre és akkor próba, nyit-zár de sajnos nem csinálja, kinyit és azonnal vissza is zár.
Ha az indexet nem kötöm be akkor természetesen működik rendesen. itt van a rajza is tessék hátha van valami ötletetek http://auto-motor.vatera.hu/szemelygepkocsi_alkatresz_felszereles/biztonsagtechnika/riaszto_immobiliser/univerzalis_taviranyitos_kozponti_zar_un_clrc_4_2324443394.html

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Sziasztok! Gemini 5002-es riasztovan az autoban. Alap esetben a piros ledje vilagit folyamatosan. Ha a kulcsos kapcsolot atforditom, akkor a led elkezd villogni es ajtonyitasra riaszt. A taviranyitot, ha nyomkodom, az azon levo led vilagit, de nem tortenik semmi. Ilyenkor a kulcsos kapcsolot kell visszaforditani, hogy ne riasszon. Valakinek van mukodesi leirasa? Kell a taviranyitot programozni? Tudna valaki segiteni? Csak bekotesi leirast talaltam a neten.....

Koszonom!

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
On 2017. 05. 07. at 17:19, Stofl írta:

Sziasztok! Gemini 5002-es riasztovan az autoban. Alap esetben a piros ledje vilagit folyamatosan. Ha a kulcsos kapcsolot atforditom, akkor a led elkezd villogni es ajtonyitasra riaszt. A taviranyitot, ha nyomkodom, az azon levo led vilagit, de nem tortenik semmi. Ilyenkor a kulcsos kapcsolot kell visszaforditani, hogy ne riasszon. Valakinek van mukodesi leirasa? Kell a taviranyitot programozni? Tudna valaki segiteni? Csak bekotesi leirast talaltam a neten.....

Koszonom!

Már tárgytalan. Kidobtam a riasztót belőle.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
4 órája, Bandymnc írta:

Sziasztok 

Tudtok abba segíteni, hogy milyen központi zár vezérlőt érdemes/könnyű beépíteni egy 98-as F astrába, gyanús hogy a meglévő se gyári, mert valami Rhino, de mivel csak 1 kulcs van hozzá és az is haldoklik, így muszáj lenne cserélni 

Én innen vettem.

Nekem bevált. Vannak hülyeségei, de ilyet akartam... :)

 

Link to comment
Megosztás:

  • 4 months later...

Sziasztok!

Kényelmi elektronikától 100%-ban mentes óttókámba szeretnék egy riasztót beszerelni, vagy beszereltetni. Kedvező árfekvésű, de biztonságos eszközre gondolnék elsősorban. Meg tudom-e én magam csinálni a beszerelést, nem nagy macera? Vagy jobban járok műhellyel, gy kb. 30-35 000-ből meglehet. Nem tervezek egyenlőre központi zárat berakni, de később lehessen csatlakoztatni a riasztóhoz. Van valakinek személyes tapasztalata-tippje? Kissé sürgető lenne, tekintve hogy széparcúak költöztek a környékünkre, és mustráják az autót. 

Köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, tuskes írta:

Sziasztok!

Kényelmi elektronikától 100%-ban mentes óttókámba szeretnék egy riasztót beszerelni, vagy beszereltetni. Kedvező árfekvésű, de biztonságos eszközre gondolnék elsősorban. Meg tudom-e én magam csinálni a beszerelést, nem nagy macera? Vagy jobban járok műhellyel, gy kb. 30-35 000-ből meglehet. Nem tervezek egyenlőre központi zárat berakni, de később lehessen csatlakoztatni a riasztóhoz. Van valakinek személyes tapasztalata-tippje? Kissé sürgető lenne, tekintve hogy széparcúak költöztek a környékünkre, és mustráják az autót. 

Köszönöm!

Szia! A legtöbb riasztóhoz mellékelnek beszerelési rajzot, mit hova kell kötni, de ez az esetek 99%-ban nem autóspecifikus, tehát érdemes tisztában lenni a kocsi kábelezésével, az egyes színek jelentésével stb. Ha van egy minimális rutinod az elektronikában, tudsz forrasztani szépen és nem riadsz meg az ilyen jellegű munkáktól, ha esetleg szét kell kicsit bombázni az autót, meg elektromossággal bíbelődni, akkor simán magadnak is be tudod szerelni. Én amit tudok javasolni Neked, az a Scorpion Automotive termékei, nekem az volt az előző tulaj által a Kadett GSi-be és semmi baj nem volt vele. Az is egy eléggé egyszerű építésű autó, sok szempontból hasonlít az F Astrákra, sok a közös pont. https://www.scorpionauto.com/ én elsősorban innen szemezgetnék, van szépen választék, és ezek a modulok már olyanok, hogy az immo-tól kezdve a központi záron át a riasztótól kezdve mindent tudnak. https://www.ebay.com/itm/SCORPION-SA30-Van-Car-Alarm-Immobiliser-ultra-sonics-central-locking-control-/290485105581 Ez a szett pl 20.000 Ft körül van, ami eléggé jó árnak számít ezeknél a moduloknál, ellenben tényleg nem a gagyi kategória. http://www.metroman.hu/kategoria/auto-motor-hajo/riaszto/autoriasztok http://www.autoriasztok.hu/riasztok/riasztok.htm#taviranyitos Itthonról pedig itt érdemes szemezgetned szerintem, itt is gyakorlatilag a határ a csillagos ég. Én azt javaslom, hogy minél egyszerűbb szerkezetet válassz, mint pl a Scorpion, amit ajánlottam, mert kevesebb lesz vele később a gond. Szerintem az immo hasznos extra, ha gyárilag nincsen a kocsiban, de az sem feltétlenül szükséges. Ahogy látható is, manapság már minden riasztós egység tudja a központi zárat vezényelni, ezzel nem lesz gondod. 
Remélem tudtam segíteni! Üdv. Szabi

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 11. 13. at 15:07, Sabby1994 írta:

Szia! A legtöbb riasztóhoz mellékelnek beszerelési rajzot, mit hova kell kötni, de ez az esetek 99%-ban nem autóspecifikus, tehát érdemes tisztában lenni a kocsi kábelezésével, az egyes színek jelentésével stb. Ha van egy minimális rutinod az elektronikában, tudsz forrasztani szépen és nem riadsz meg az ilyen jellegű munkáktól, ha esetleg szét kell kicsit bombázni az autót, meg elektromossággal bíbelődni, akkor simán magadnak is be tudod szerelni. Én amit tudok javasolni Neked, az a Scorpion Automotive termékei, nekem az volt az előző tulaj által a Kadett GSi-be és semmi baj nem volt vele. Az is egy eléggé egyszerű építésű autó, sok szempontból hasonlít az F Astrákra, sok a közös pont. https://www.scorpionauto.com/ én elsősorban innen szemezgetnék, van szépen választék, és ezek a modulok már olyanok, hogy az immo-tól kezdve a központi záron át a riasztótól kezdve mindent tudnak. https://www.ebay.com/itm/SCORPION-SA30-Van-Car-Alarm-Immobiliser-ultra-sonics-central-locking-control-/290485105581 Ez a szett pl 20.000 Ft körül van, ami eléggé jó árnak számít ezeknél a moduloknál, ellenben tényleg nem a gagyi kategória. http://www.metroman.hu/kategoria/auto-motor-hajo/riaszto/autoriasztok http://www.autoriasztok.hu/riasztok/riasztok.htm#taviranyitos Itthonról pedig itt érdemes szemezgetned szerintem, itt is gyakorlatilag a határ a csillagos ég. Én azt javaslom, hogy minél egyszerűbb szerkezetet válassz, mint pl a Scorpion, amit ajánlottam, mert kevesebb lesz vele később a gond. Szerintem az immo hasznos extra, ha gyárilag nincsen a kocsiban, de az sem feltétlenül szükséges. Ahogy látható is, manapság már minden riasztós egység tudja a központi zárat vezényelni, ezzel nem lesz gondod. 
Remélem tudtam segíteni! Üdv. Szabi

Szia Szabi! Köszönöm, most már tudok válaszolni. Igen, segített!

Úgy voltam vele, mivel sürgetőnek éreztem a dolgot, hogy nem állok neki egyedül barkácsolni, pláne a ház elötti parkolóban, mert a forrasztgatás így elég macerás lenne áram nélkül. Bemázliztam, mert találtam egy riasztóst, aki korrekt áron, sos megcsinálta, anyaggal együtt. Beszerelve, beállítva. Korrekt, és nem bonyollult, később központi zár, és ablakemelő is ráköthető. Úgy immos, hogy gyujtáson még a távkapcsolót meg kell nyomni, addig nem indul az autó. Beállítható, rablásgátlóval, ha rádnyitják az autót járó motornál, 30 mp után leállítja a motort, stb. Nekem nagyon jónak tűnik, és amennyi írást találtam, panasz nincs rá, megbízható, kiforrott riasztó. :)

 

Szerk. 1. Univerzális központi zárral kapcsolatban van valakinek személyes tapasztalata? Ezt veszem most meg: http://www.bardiauto.hu/webshop/felszerelesi-cikkek/kozpontizarak/-FE6007.000.04 A riasztót úgy kötötték, és olyan, hogy lehet hozzá csapni zárat. Kérdés, honnan-hová kell házilag még átkábeleznem, hogy a riasztó távkapcsolójával tudjam a zárat is oldani, zárni? Veszek most még plusz kábeleket, csak gondoltam megkérdezem. :) 

Szerk. 2. Közelebbről megnézve: a zár kábelezésénél van egy betáp 15 A-es biztivel ellátva, illetve egy föld. Ezen kívül, van még egy fehér, és egy barna vezeték, amire manuális irányítást ír. Itt inkább arra gondolnék, ezt lehet a riasztóhoz kötni. Gondolom... :confused: Riasztóról: Azt gondoltam, ami a motortérben van fekete doboz, az maga a riasztó. Megnéztem a frissen beszereltet, lehúztam a tetejét, de abban csak 4 Db. biztosítékot látok. Ezek szerint a többi részét valahol belül kell keressem? 

Módosítva : tuskes
Link to comment
Megosztás:

8 órája, tuskes írta:

Szia Szabi! Köszönöm, most már tudok válaszolni. Igen, segített!

Úgy voltam vele, mivel sürgetőnek éreztem a dolgot, hogy nem állok neki egyedül barkácsolni, pláne a ház elötti parkolóban, mert a forrasztgatás így elég macerás lenne áram nélkül. Bemázliztam, mert találtam egy riasztóst, aki korrekt áron, sos megcsinálta, anyaggal együtt. Beszerelve, beállítva. Korrekt, és nem bonyollult, később központi zár, és ablakemelő is ráköthető. Úgy immos, hogy gyujtáson még a távkapcsolót meg kell nyomni, addig nem indul az autó. Beállítható, rablásgátlóval, ha rádnyitják az autót járó motornál, 30 mp után leállítja a motort, stb. Nekem nagyon jónak tűnik, és amennyi írást találtam, panasz nincs rá, megbízható, kiforrott riasztó. :)

 

Szerk. 1. Univerzális központi zárral kapcsolatban van valakinek személyes tapasztalata? Ezt veszem most meg: http://www.bardiauto.hu/webshop/felszerelesi-cikkek/kozpontizarak/-FE6007.000.04 A riasztót úgy kötötték, és olyan, hogy lehet hozzá csapni zárat. Kérdés, honnan-hová kell házilag még átkábeleznem, hogy a riasztó távkapcsolójával tudjam a zárat is oldani, zárni? Veszek most még plusz kábeleket, csak gondoltam megkérdezem. :) 

Szerk. 2. Közelebbről megnézve: a zár kábelezésénél van egy betáp 15 A-es biztivel ellátva, illetve egy föld. Ezen kívül, van még egy fehér, és egy barna vezeték, amire manuális irányítást ír. Itt inkább arra gondolnék, ezt lehet a riasztóhoz kötni. Gondolom... :confused: Riasztóról: Azt gondoltam, ami a motortérben van fekete doboz, az maga a riasztó. Megnéztem a frissen beszereltet, lehúztam a tetejét, de abban csak 4 Db. biztosítékot látok. Ezek szerint a többi részét valahol belül kell keressem? 

Szia! Örülök, hogy tudtam segíteni! 
Nekem annyi tapasztalatom van az utólagos központi zárról, hogy mikor megvettem a Kadettot, a bal oldali már nem működött benne, sőt, nyitni se lehetett kívülről az ajtót, belülről kellett az ajtókárpitot leszednem és úgy sikerült csak a komplett ajtót nyitni. Nem tudom milyen egység volt benne, a Scorpion riasztó gyárija-e vagy sem, de nekem elment tőle a kedvem egy életre, így beszereztem hozzá egy gyári központi zár modult és azt építettem a felújítás során bele. Hallottam már több embertől, meg fórumokba is olvasgattam, hogy az utólagos központi zárral voltak problémák, de nekem az a gyanúm, hogy inkább a kopott zármechanizmus és a szakszerűtlen beszerelés okozhatott ezeket. Nem hiszem, hogy probléma lenne belőle egyébként, a kinézett egység korrektnek tűnik. 
Nálam a riasztó a kesztyűtartó mögött volt elhelyezve, és a kültéri egység csak egy kürtből állt. Valószínűleg bent van a többi egység nálad is!!! A honnan-hová kérdésedre pedig az a válaszom, hogy a modul azt is tartalmazni fogja! A képen ott van a vezérlőegység is, a 8 tüskére kell rákötni a kp zár csatijait, és nagy valószínűséggel a másik oldalán lehet összekötni a riasztóval. Ha a használati útmutatót elküldöd, akkor szívesen segítek kibogozni mit hova köss!

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Sabby1994 írta:

Szia! Örülök, hogy tudtam segíteni! 
Nekem annyi tapasztalatom van az utólagos központi zárról, hogy mikor megvettem a Kadettot, a bal oldali már nem működött benne, sőt, nyitni se lehetett kívülről az ajtót, belülről kellett az ajtókárpitot leszednem és úgy sikerült csak a komplett ajtót nyitni. Nem tudom milyen egység volt benne, a Scorpion riasztó gyárija-e vagy sem, de nekem elment tőle a kedvem egy életre, így beszereztem hozzá egy gyári központi zár modult és azt építettem a felújítás során bele. Hallottam már több embertől, meg fórumokba is olvasgattam, hogy az utólagos központi zárral voltak problémák, de nekem az a gyanúm, hogy inkább a kopott zármechanizmus és a szakszerűtlen beszerelés okozhatott ezeket. Nem hiszem, hogy probléma lenne belőle egyébként, a kinézett egység korrektnek tűnik. 
Nálam a riasztó a kesztyűtartó mögött volt elhelyezve, és a kültéri egység csak egy kürtből állt. Valószínűleg bent van a többi egység nálad is!!! A honnan-hová kérdésedre pedig az a válaszom, illetve kérdésem, hogy nem adtak hozzá valami leírást? Mert a központi zár modulnak is tutira kell tartalmaznia valamilyen írást! 

:) Annyiban " szerencsésnek " mondható a helyzetem, hogy az ég világon semmi extrával nem rendelkezett Opelkám eddig. :) Így nem volt mi elromoljon. Felkutatom hol a többi része, hétvégéig van kis időm rá, akkor tervezem beépíteni a központi zárat. A motortérben a sziréna, és a fekete doboz van, amiben az említett 4 db biztosítékot látom. Ilyesmi ( ez a régi, amihez semmi nem volt, meg ): http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=555IMG_2990.jpg A riasztó, ami kép szerint hiányosnak tűnik:  http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=492Ke_pernyo_foto_2017_11.png plusz ugye a weboldalról letöltött beszerelési útmutató, ami max a zár miatt lenne érdekes: http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=188Ke_pernyo_foto_2017_11.png  Van még hozzá papíroson egy pár oldalas leírás, de azon semmi olyan nincs, ami esetemben hasznos lehet.

A központi zárhoz ezt kaptam: http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=769IMG_0590.jpg  http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=312IMG_0591.jpg 

 

Szerk: 1. Lehet hogy jól legózom ki? 

A központi zár egységéből leágazó barna-fehér szálakat, ( amit kézi kapcsolónak ír ) kötöm össze, a riasztó modul 12-13-as pontjaival. A zár fenntmaradt piros-fekete vezetékei, egyérteműen fesz, és föld. Az 5 vezetékes motor fekete-fehér-barna szálait pedig már úgyis a zár modulja rendezi. Így csak azt kell kikeresnem, a riasztóét hová rejtették, utána pedig összekötni a barna-fehér, és 12-13-as pontokat. 

Vagy nagyon nem jó irányban vagyok? 

Módosítva : tuskes
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Éjjel bekábeleztem, és befogattam a központi zárakat, illetve csak az első kettőt. Beállítottam a riasztót is, így azzal vezérlem, azok már működnek. Mivel fapados a drágám, így a hátsó ajtókat fúrnom lell mivel nincs hely vezetéknek, és a középső osztlopokat is, hogy átvezessem a kábeleket a hátsó ajtókba. Egy dolog érdekelne, méghozzá hogy van-e valami egyszerű, és jó megoldás arra, hogy valami hasonló kifúrt lyukba " bepattintható " harmónika gumicsövet szerezzek? Nem kell vastag, csak 2 vezeték, de lövésem sincs ilyesmit lehet-e kapni, vagy mókolnom kell valamit? 

Valami tipp esetleg?.....

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.