Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

CHIP TUNING


KUCU

Recommended Posts

Hát akkor maradjunk abban, hogy egy kis köbcentis túródízelnél hangyányit sem kell tervezni a

kipuffrendszert, csak elég öblítést kell neki adni :lol:

Az meg igaz, hogy tádé mocikból simán chippel elég sokat ki lehet hozni, persze ezt mind

a motor és a túró élettartamának arányos csökkenésével.

Link to comment
Megosztás:

Látom kötekedős kedvedben vagy.. :lol: Maradjunk annyiban, hogy szép és hasznos munkát végeztek: csak ajánlani tudom a 2 céget. :lol:

Ez mitől lenne kötekedés? :lol:

Ez egy nagyon konkrét kérdés, mert pl. nekem anno a Janóék nagyon fikázták a Supersprint rendszereket de a sajátjukat az egekbe dicsérték.

Annak ellenére, hogy nekem 2 autómon végeztek csapnivaló munkát....

Link to comment
Megosztás:

Hát akkor maradjunk abban, hogy egy kis köbcentis túródízelnél hangyányit sem kell tervezni a

kipuffrendszert, csak elég öblítést kell neki adni :lol:

Az meg igaz, hogy tádé mocikból simán chippel elég sokat ki lehet hozni, persze ezt mind

a motor és a túró élettartamának arányos csökkenésével.

Júúj, de azért ezt te sem gondolod komolyan? Bizonyára a Le Mans-i Audikra (talán R10-es) is csak rádobtak egy darab csövet. Bár tádékkel még annyira sem vagyok képben mint a szívóbenzinnel, és mert te mondod elhiszem hogy nemsokat számíthat utcai autóban, de azért gondolom ott is van áramlás meg gázlengés a kipufogóban. Kizártnak tartom, hogy telerakom 90 (vagy több) fokos idomokkal a kipufogót, akkor ugyanolyan szépen megy majd, mint egy egyenes csővel (bár lehet, hogy nem az egyenes cső lenne a legjobb). Vagy a hirtelen keresztmetszetcsökkenésnél létrejövő leválások sem játszanak szerepet? Olyan nincs, hogy egy hangolt csőrendszerben ne legyen jobb az áramlás, mint egy nem hangoltban. Az is lehet persze, hogy nem a gyors áramlásra kell hangolni, de akkor meg másra kell.

Arra meg nagyon kíváncsi lennék, hogy a magyar kipufogósok közül hánynak csengne ismerősen az áramlástan szó. Persze még hiába tud kívülről egy áramlástan könyvet, az még édeskevés ahhoz, hogy kipufogót tudjon csinálni (mármint jót, mert a rosszhoz vagy a lesz amilyen leszhez elég hegeszteni tudni), de ha talán ennyi meglenne nem lennének olyan egetverő hibák, mint amilyent szerintem sokunk egyedi kipufogóján lehetne találni.

Tádé autók chippeléséről meg szó nem volt, de természetesen egyetértek.

Link to comment
Megosztás:

Udi 4-2-1-es leömlőjét számítógépes hajlítóban hajlították,csak a heggesztéseket végezték kézzel.Nem faragtak rajta semmit,egyből illet a helyére.

Igaz nem volt olcsó,de jól is szuperál és ha jól tudom Udi meg is mérette és ér is valamit.

TD-ről tudni kell,hogy a kipuffban mérhető nyomás kisebb,mint egy szívódízelnél vagy egy bengásnál,pl ezért nem is lehet "szép" hangot csinálni TD gépre kipuffal!

Link to comment
Megosztás:

Udi 4-2-1-es leömlőjét számítógépes hajlítóban hajlították,csak a heggesztéseket végezték kézzel.Nem faragtak rajta semmit,egyből illet a helyére.

Igaz nem volt olcsó,de jól is szuperál és ha jól tudom Udi meg is mérette és ér is valamit.

Akkor már legalább a kidolgozás minősége jó. :lol:

Egyszer volt ez már téma. Lehet hogy tényleg jól sikerült, DE.

Ahhoz, hogy jó kipufogót lehessen csinálni (tudatosan) szükséges lenne tudni: köbcenti, szelepátmérők, szelepszám (bár ez látszik), vezérműprofil (de minimum a nyitási-, zárási-szögek), szívórendszer jellemzői (csőátmérők, csőhosszak) és hogy hova akarjuk hangolni (viszonylag szűk tartomány max. 1000-2000 fordulat). És ez még csak a jéghegy csúcsa, mindenféle baromság mint a furatlöket arány, a kompresszió, a használt program, a befecskendezés elhelyezkedése méretei, az üzemi hőmérséklet, a gyújtás jellemzői, az égéstér és a hengerfej kialakítása minden bizonnyal befolyásol. (és most csak azokat írtam ami hirtelen eszembe jutott)

Szóljon már akinek a köbcentin kívül mást is kérdeztek, mikor kipufogót csináltatott!

Ezeket egyszer valaki vagy kiszámolja, vagy csinál ugyanahhoz az autóhoz egy halom kipufogót és próbál okoskodni hogy mi miért volt jó és rossz. (Természetesen szükséges egy pad a megfelelő teszteléshez.) Vagy van egy mintája arról, amit már egyszer valaki kiszámolt/tesztelt.

Persze amint megváltozik valamilyen apró paraméter lehetne kezdeni az egészet előről. És mégha ezeket figyelembevéve tudna valaki készíteni akkor sem lenne épp ideális, mert nem vett számításba külső tényezőket, amik pedig állandóan változnak.

Nekem onnantól kipufogó az a cső, hogy megpróbáltak legalább néhány szempontot figyelembe venni.

Link to comment
Megosztás:

Tsz!

Szívómotornál tényleg sokat számít a kipufogó tervezése, ahogy ezt Havassy is ecsetelte annó.

DE! Turbós motornál ez csak a turbóig érvényes, ugyanis az képviseli a "folytást" a rendszerben.

A turbó után már csak a megfelelő öblítésre kell figyelni, más szempont nem igazán van.

Ezt a főnököm evoján tanultam meg, amikor feldobták a 9-esre a 6-os rendszerét. :lol:

Ott már csak azon kellett aggódni, hogy meddig bírja az ALS miatt :lol:

Link to comment
Megosztás:

Szívómotornál tényleg sokat számít a kipufogó tervezése, ahogy ezt Havassy is ecsetelte annó.

DE! Turbós motornál ez csak a turbóig érvényes, ugyanis az képviseli a "folytást" a rendszerben.

A turbó után már csak a megfelelő öblítésre kell figyelni, más szempont nem igazán van.

Ezt a főnököm evoján tanultam meg, amikor feldobták a 9-esre a 6-os rendszerét. :lol:

Ott már csak azon kellett aggódni, hogy meddig bírja az ALS miatt :lol:

Bizonyára bennem a hiba, de a hangyányit sem és a nem igazán nekem teljesen más dolgot jelent.

A megfelelő öblítésnek meg úgygondolom szintén van egy optimuma, amihez szintén tervezni kell.

Ez így teljesen rendben van. :lol:

Link to comment
Megosztás:

A megfelelő öblítésnek meg úgygondolom szintén van egy optimuma, amihez szintén tervezni kell.

Ahhoz már nem szükséges számítás... ez profi berkeken belül (azé nem sufniban épült az az EVO9 :lol: )

is úgy ment, hogy ha a 6-oson jó volt a 63-as cső az átmenő hátsó dobbal, akkor itt is jó lesz :lol:

És lám, tökéletes (versenyenként 6x oda-vissza vannak elemzve a motor logolt adatai is :lol: ).

Link to comment
Megosztás:

Olyan nincs. :lol:

De értem hogy mit mondasz, ha te is érted amit én mondok, akkor megegyeztünk. :hiya:

Akkó nincs :lol:

Mindenesetre a turbóhőmérséklet logolásból a szakik megnyugtató dolgokat olvastak ki

a kipufogóra vonatkozóan :lol: És hát én is tanusíthatom, hogy megy az a verda, mint vadállat :P

Szal akkor maradjunk annyiban, hogy egy túrós autónál még a Janóék is tudnak jó rendszert

csinálni, mert nem szükséges hozzá integrálegyenlet, meg függvényanalízis ;) :hiya:

Link to comment
Megosztás:

Szal akkor maradjunk annyiban, hogy egy túrós autónál még a Janóék is tudnak jó rendszert

csinálni, mert nem szükséges hozzá integrálegyenlet, meg függvényanalízis :lol: :lol:

Szal az a legjobb, ha nem bántjuk a gyárit vagy egyből berendelünk 1 teljes Remus rendszert...potom 3-500 ezerért.. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Szal az a legjobb, ha nem bántjuk a gyárit vagy egyből berendelünk 1 teljes Remus rendszert...potom 3-500 ezerért.. :lol:

Nem azt mondtam hogy a gyári jó a tuning célokra. :lol:

De pont arra akartam rávilágítani, hogy a túrós autókhoz bármely kevés matematikai és áramlástani vénával ellátott

emberke tud jó kipuffrendszert csinálni, nem kerül sok agyműködésébe :lol:

Link to comment
Megosztás:

Én még anno a calimba csináltattam proex rendszert nagyon zsir volt és korrektek a srácok naon. (hangsulyozom ez nem a reklám helye volt)szerintem a janoék elég drágán dolgoznak és nem oly precizek..............

http://proex.hu/

Mitől volt nagyon zsír?

Nekem is proexnél készült a kipufogóm, és végülis tényleg kijönnek a gázok rajta, úgyhogy ez is nagyon zsír. :P

Nem voltam ott mikor csinálták az alapot, de párszor már vittem vissza mert kiégtek a dobok rendesen. Ez persze még nem baj. Használódik természetes. Bár az első tömés után berakott a srác valami nagyon spéci anyagot, amire azt mondták soha nem fog kiégni. Azt hiszem fél éven belül vittem vissza. :( No comment. A középdobot úgy szedték ki, hogy flexxel a cső elvág, majd amikor kész a dob mindenféle megmunkálás nélkül visszahegeszt. Bár kicsit zavart, hogy a flex amit "benyalt" anyagot a csőbe azt még véletlenül sem szedték ki, és bár nem értek hozzá de úgy gondolnám, hogy hegeszteni tiszta felületeket lenne illendő, nem pedig a kívülről rozsdást meg a belülről kormosat.

Mindezen felül tényleg korrektek a srácok. Azt hiszem egyszer sem kértek pénzt az utólagos munkáért.

Link to comment
Megosztás:

Szal az a legjobb, ha nem bántjuk a gyárit vagy egyből berendelünk 1 teljes Remus rendszert...potom 3-500 ezerért.. :(

Hát szerintem a remus sem az a klasszikus számolós cég.

Különösen annak fényében, hogy egy tipusspecifikus hátsó dobjuk vagy 3 fajta motorú autóra jó...

Link to comment
Megosztás:

Na akkor ehhez én is hozzápötyögnék némi érdekességet...

Egy két héttel ezelött agyaltam, hogy hogy legyen a leömlő a C-n a c20xe-hez...

Beszéltem ezzel azzal, mindenki azt mondta, hogy csináltassak, pikk pakk egyszerű...mert a c20xe-hez való talp az maradhat, csak a csörészt kell lehajtogatni...

Aztán elmentem a Lender Lacihoz...beszélgettünk...kérdeztem, hogy mennyire jól lehet ezt megoldani, kiszámolni, megvalósítani...közben felbukkant az ebayon egy Risse Motorsport leömlő, direkt c20xe-hez, c kadettbe...

LAci rögtön mondta, hogy vegyem meg, mert ilyen itthon ma Mo-on senki nem tud csinálni...sem Janó, se Proex sem ő...mert nem igazán tudnak ilyesmit számolni...Egyforma hosszúságú csőrészek, egyforma áramlással stb...

Szal szaki mondta, hogy ne csináltassam, hanem vegyek egyet jobban járok...

Röviden ennyi...én vettem egyet inkább, minthogy itthon kókányoljanak hozzá valami leömlőfélét...sött...még azt is mondta, amikor felmerült a kérdés, hogy pár copyt készítsen, hogy még az sem biztos hogy ugyan olyan lesz mint az eredeti...nem hogy egyénileg megtervezni...

Link to comment
Megosztás:

Bárki bármit is mond, nekem a Dinamit-Kipufogónál készült 4-2-1 leömlővel semmi problémán nincs. A kivitelezés I. osztályú és nagyon profin dolgoznak. A gyári leömlőhöz képest érezhetően jobb lett és nem csak én tapasztaltam így.

4-2-1 leömőről képek itt: http://www.kep.tar.hu/udi/50490123?o=0#2

A gányolásról ennyit: http://dinamitkipufogo.hu/ilyetne.php

Link to comment
Megosztás:

Ismerem ezt a csókát, ő csinálta nekem az első 4leömlőt még sok évvel ezelőtt :(

Akkor sajna még nem ilyen minőségben, de azért az se volt gány munka.

Szép munka egyébként, nekem csak az a 2-1 tűnik durvának, ott lehetne egy kicsit

hosszabb összeeresztés. Legalábbis ez a leömlő egy echte mattig minta alapján

van gyártva, és pl azon is hosszabb szakaszon van összeengedve.

Link to comment
Megosztás:

Szép munka egyébként, nekem csak az a 2-1 tűnik durvának, ott lehetne egy kicsit

hosszabb összeeresztés.

A 2-1 nekem is szemet szúrt. Főleg a 7-es képen. Nemcsak a hossza, de az illesztése is elég fura. És a 2-es képen is érdekes a csőhajlítás a 2-1 előtt közvetlen. Viszont szép a 4-es rész hajlítása (legalábbis a külső ív, belsőt nem látom annyira), és a talpra hegesztés. (igaz ezt is inkább belülről kellene látni). Én amúgy a 4-2-t is hosszabra csinálnám, mert nem egyenesen megy tovább és az egyik csőnél így jóval nagyobb az ív.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.