Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


azym

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Üdv!

Sokat kerestem már fórumokon a problémám de úgy látom hogy hasonló problémákat oldottatok meg itt mint az enyém.

Egy B-s vectráról lenne szó,digit klímás, automata váltós, 2.0 benzines, x20xev-s motorral ,1996-os évjáratú.

Lehet nem függ össze de kezdem az elején.Külföldi ut kb 1000km átlagban havonta oda-vissza plusz amit kint megyünk vele kb 1000.

Olajcsere a motorban és a váltóban.Elviekben mást nem csinált rajta a szerelő.Azt vettük észre kint hogy csöpög az olaj belőle.Majd később vacakolt a fűtés,csak akkor indult be amikor levettem LO-állába majd vissza HI-ba.Kicsit később már úgy sem ment,viszont a belső radiátorhoz vezető cső forró és a kijövő is.

Elvittük másik szerelőhöz tömítéscsere után az olajcsöpögés megszűnt.A szelepfedél tömítés volt rossz.De ha járó motornál kihúzom a nívót akkor olyan mintha a kartergáz jönne ki ott.Lehet nagy a nyomás a motorban?Írom tovább...

Gondoltuk fűtés már nem kell de legalább a klíma legyen jó.Hűtött, de nagyon keveset így elvittük feltölteni.A srác rátöltött(lehet hogy sokat is) de vmiért nem akart elindulni a kompresszor.Itt szintén a HI-állásből a LO-állásba állítottam belül így elindult, és álló helyzetbe 4-5 fokos levegőt fújt.Na legalább ez jó...örül...

Elindultunk külföldre vele..útközben -dimbesdombos autópálya-, kb 5-600 km múlva észrevettem hogy nagyon melegszik a víz(100fok-eddig mindig 90 körül állt a belső műszer) így lekapcsoltam a klímát de semmi változás.Sőt dombon már belement majd a pirosba is.Hűtővíz tiszta és a szelepházban sincs hab..Azóta elég hamar felmegy a vízhőfok 100-ra és nagyjából stagnál.Viszont a klíma sem megy. 

2 ventillátor van benne ami bekapcsol kb 100-on(óra szerint)és kikapcsol olyan 96-97 körül ami ugye nem nagy tartomány.A 2 venti egyszerre kapcsol és nem vmi gyors.Tehát egy húzós dombon lehet fel is főne mellette a víz.Úgy olvastam hogy 2 fokozat van benne.

Lehúztam a kapcsológombáról a csatlakozót és a középső szálat zártam egyszer az egyikkel amire beindult a 2 ventillátor de a másiknál semmi..ennél csak bekapcsolt gyújtásnál kattog 3 relé az akksi előtt meg 1 a biztosíték táblán..utóbbi melegszik kicsit...nem akarom megfőzni a hengerfejet így kiszedtem a termosztátot és kapcsolót raktam a működő vezetékre így hazajöttük vele..

Újabb szerelő..ventillátorkapcsoló-gomba mindkettő csere,termosztát csere..a jelenség ugyanaz...azt mondta hogy ezek a motorok magas hőfokon dolgoznak és ez így jó.Gyanítom nem jó.

Tehát kérdésem az hogy tényleg jó ez így vagy csak nem tud vele mit kezdeni?Ha jó akkor miért nem volt mindig ilyen?

PLS segítsetek....Megállni nem mindig lehet meg időre megyünk.Tehát parás a helyzet.

Módosítva : jgyuri
Link to comment
Megosztás:

Nem szeretnek ilyesmivel vacakolni a szerelők. Mondjuk én sem szeretnék, mert időgényes melő, sokat kell vele szívni, bogarászni, mire meg lehet találni a hibát. Ha egyáltalán megtalálja.

Sokminden lehet a hiba:
 - utólagos tákolás, gányolás a hűtésvezérlésben
 - hőkapcsoló hiba, ami a ventilátorokat vezérli
 - vezeték szakadás a hűtésvezérlésben (elöregedett vezeték megtörött)
 - vezeték rövidzár a hűtésvezérlésben (elöregedett vezeték szigetelés lemállott vezetékekről, amik rövidre záródnak, letestelnek)
 - relé hiba (beégett nem bekapcsoló relé, vagy éppen zárt állásban ragadt relé)
 - ventilátor hiba
 - ventilátor előtét ellenállás hiba

  

Link to comment
Megosztás:

On ‎2016‎.‎06‎.‎18‎. at 21:48, jgyuri írta:

Üdv!

Sokat kerestem már fórumokon a problémám de úgy látom hogy hasonló problémákat oldottatok meg itt mint az enyém.

Egy B-s vectráról lenne szó,digit klímás, automata váltós, 2.0 benzines, x20xev-s motorral ,1996-os évjáratú.

Lehet nem függ össze de kezdem az elején.Külföldi ut kb 1000km átlagban havonta oda-vissza plusz amit kint megyünk vele kb 1000.

Olajcsere a motorban és a váltóban.Elviekben mást nem csinált rajta a szerelő.Azt vettük észre kint hogy csöpög az olaj belőle.Majd később vacakolt a fűtés,csak akkor indult be amikor levettem LO-állába majd vissza HI-ba.Kicsit később már úgy sem ment,viszont a belső radiátorhoz vezető cső forró és a kijövő is.

Elvittük másik szerelőhöz tömítéscsere után az olajcsöpögés megszűnt.A szelepfedél tömítés volt rossz.De ha járó motornál kihúzom a nívót akkor olyan mintha a kartergáz jönne ki ott.Lehet nagy a nyomás a motorban?Írom tovább...

Gondoltuk fűtés már nem kell de legalább a klíma legyen jó.Hűtött, de nagyon keveset így elvittük feltölteni.A srác rátöltött(lehet hogy sokat is) de vmiért nem akart elindulni a kompresszor.Itt szintén a HI-állásből a LO-állásba állítottam belül így elindult, és álló helyzetbe 4-5 fokos levegőt fújt.Na legalább ez jó...örül...

Elindultunk külföldre vele..útközben -dimbesdombos autópálya-, kb 5-600 km múlva észrevettem hogy nagyon melegszik a víz(100fok-eddig mindig 90 körül állt a belső műszer) így lekapcsoltam a klímát de semmi változás.Sőt dombon már belement majd a pirosba is.Hűtővíz tiszta és a szelepházban sincs hab..Azóta elég hamar felmegy a vízhőfok 100-ra és nagyjából stagnál.Viszont a klíma sem megy. 

2 ventillátor van benne ami bekapcsol kb 100-on(óra szerint)és kikapcsol olyan 96-97 körül ami ugye nem nagy tartomány.A 2 venti egyszerre kapcsol és nem vmi gyors.Tehát egy húzós dombon lehet fel is főne mellette a víz.Úgy olvastam hogy 2 fokozat van benne.

Lehúztam a kapcsológombáról a csatlakozót és a középső szálat zártam egyszer az egyikkel amire beindult a 2 ventillátor de a másiknál semmi..ennél csak bekapcsolt gyújtásnál kattog 3 relé az akksi előtt meg 1 a biztosíték táblán..utóbbi melegszik kicsit...nem akarom megfőzni a hengerfejet így kiszedtem a termosztátot és kapcsolót raktam a működő vezetékre így hazajöttük vele..

Újabb szerelő..ventillátorkapcsoló-gomba mindkettő csere,termosztát csere..a jelenség ugyanaz...azt mondta hogy ezek a motorok magas hőfokon dolgoznak és ez így jó.Gyanítom nem jó.

Tehát kérdésem az hogy tényleg jó ez így vagy csak nem tud vele mit kezdeni?Ha jó akkor miért nem volt mindig ilyen?

PLS segítsetek....Megállni nem mindig lehet meg időre megyünk.Tehát parás a helyzet.

Szia! Nem akarok károgni, de nekem tavaly ősszel ugyanezeket a jelenségeket produkálta az x20xev-m, mi is cseréltünk ventillátorgombákat, termosztátot, aztán szétnyomta a vízcsövet a budai rakparton, trélerrel szervíz, ott a fél motort szétszedték mire kicserélték a csövet, aztán a hűtőn tört el a műanyag tömlőcsatlakozó, azt is kicseréltük, az új hűtővel is ugyanez. Szerelőt váltottam, rögtön mondta, hogy ez hengerfejes. Forró motornál a hűtőre menő vízcsövet próbáld összenyomni, ha puha, akkor jó, de ha nem tudod benyomni akkor hengerfej tömítés átszakadt a víz és a kompresszió között, ezért nincs hab az olajban. Én így jártam, remélem a tiédnél nincs ilyen komoly baj, de vigyázz a hőmérő pirosba futással, kilágyulhatnak a gyűrűk.

Link to comment
Megosztás:

Egyébként én a tágulásitartály sapkáját is kicseréltem, hátha a tetején a nyomásszabályozószelep ment tönkre, de az enyémen az sem segített. Alapjáraton forró motornál próbáld összenyomni a vízcsövet. Teljes hengerfejfelújítás és tömítéscsere óta 90 fok körül muzsikál, dugóban ülve vagy nagyobb terhelésnél sem megy 95 fölé, a ventillátor pillanatok alatt visszahúzza 90-re.

Link to comment
Megosztás:

A ventillátor bekapcsol 100 körül és visszamegy 95-ig kb.és nem 95-ről 90-re...De 2 fokozatú...az egyesnek mikor kell bekapcsolni?Vagy ez az egyes fokozat?

Ez az állás kapcsolja be a 2 ventit egyszerre.

A klimahűtő előttit is de eléggé lassan forognak.A hűtő tetején van egy  csatlakozó ami a klímaventié azt ha széthúzom leáll mindkettő.

Kiszedtük a hűtőventit az előtétellenállás volt rossz..kiégett a hővédő dióda...ezt áthidalva viszont jól pörög a ventillátor a vezeték rövidre zárásával..viszont ez a funkció nem megy.

A reléket szétszedtük azok jól mozognak.Hacsak nincs a motortéren meg a biztosítéktáblán kívül még valahol.Ventikapcsoló gombák újak benne.

Ha össze van gányolva igen profi lehetett mert nem látszik semmi.Érthetett hozzá...

Most jelenleg úgy muzsikál hogy elég hamar felmelegszik 2-3 km,kinyit a termosztát,aztán pár kilométert elidőzik 90 foknál a mutató és elindul felfelé.Aztán játszik a ventillátorral 100 és 95között.

A hengerfejet elvileg még nem vetettük el de semmi jele sincs,a cső nem keményebb mint kell neki lenni mert ezek zárt rendszerek eleve 1-1,5 bar nyomáson dolgoznak így emelve a víz forráspontját.

A kiegyenlítő tartály viszonylag új max féléves benne.

Lehet a hőfokjeladó?Produkál ilyeneket?

Vagy még valami..az automata váltóolajból leszívtam egy decinyit ez fekete.Mint a fáradt olaj.De rendesen működik..Okozhat ez a motornak vmi plusz terhelést?

Vagy a szervó vagy a klímakompresszor?Észre lehet ezeket venni?

 

 

 

Módosítva : jgyuri
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, vaciláltam hogy elektromos vagy klímával kapcsolatos-e de végül remélem jó helye lesz itt :D

X25XE motorkódos hűtésével lenne problémám, óracsoport szerint felmegy a víz 100ig néha picit fölé. Opcom és Tech 2 szerint is ez már 120fok ami azért már extrém magas....:S ott kapcsol a nagy,belső venti és vissza hűt.Leállítás után a keringtetés/hűtés működik. Klíma működik kapcsolja az első ventit néha hallom hogy a nagy, belső ventit be-be kapcsolja 2es?? fokozaton. kivettem a két 3as csatlakozót, hogy mi, mit és hogyan kapcsol kisebbik kocka csatin az egyiket rövidre zárom nem történik semmi se relé kattanás se, semmi másikat rövidre zárom elindul 2es?? fokozaton a nagy, belső venti. (ha ez folyamatossan megy nem megy 90fölé a vizem dugóban állvasem) köralaku csatin, ha az egyik kört zárom bekapcsol a klíma elött lévő venti meg azthiszem a benti is. ha a másik kört zárom csak relé kattan de nem történik semmi. ennek hogyan kéne működnie?

Link to comment
Megosztás:

Szia!

3 szálas a vízhűtő ventillátor,ha kiveszed a ventit akkor látni fogod hogy az egyik szál asszem fekete egy ellenálláson keresztül megy a ventimotorba.Ennek az a szerepe hogy kisebb fordulaton megy a venti.

Ebben van egyhővédő dióda vagy mi ami magas hőmérsékletnél kiég és emiatt nem ment nekem az 1-es fokozat.

Nem tudom hogy lehet-e kapni hozzá de nem egyszerű a csere, így ezt áthidalva megy a venti. Annyi hogy teljes sebességgel.Viszont ez a fokozat nekem csak bekapcsolt gyujtásnál műxik.

Nekem még mindig az vele a problémám hogy ez nem kapcsol be 95 fokon....neked mikor kapcsolt ez régen?

Módosítva : jgyuri
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Cseréltünk hűtőt...egy darabig jó volt...95-ről 90-re húzta a ventillátor a vizet és nem ment feljebb..

De utána visszaállt a 100-ról 95-re..és mostanában mindig 97-100 körül mozog a mutató.

Terhelésfüggő is...100-as tempónál 96 körül megy ,120-nál 100 körül, 130-140 között 102fokos a víz.

Indítás hideg motor üresben kb 10 perc mire eléri a 90-et,ha megyek vele akkor 2-3km alatt felmegy a víz.Megőrjít már ez az autó....:(

Gondoltam vízpumpa hibára is...lehetséges?

Módosítva : jgyuri
Link to comment
Megosztás:

Még valami:

Olajat cserélt a szerelő az elején amióta rakoncátlankodik.Utána kijöttünk vele de csöpögött az olaj belőle a szelepdeklinél.Úgy vélem nagy a nyomás vmiért a motorba mert az olajbeöntő sapka mellett ha meglazítottam jön az olaj és ha kijjebbhúzom a nívópálcát mellette kipufog.

Otthon másik szerelő kicserélte a szelepfedél tömítést, jó volt egy darabig de már megint látok rajta folyást ugyanott.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, jgyuri írta:

Esetleg ez okozhatja a magas vízhőfokot is?

Szia, Igaza van Adam1-nek,  okozhatja a magas kartergaz,  de ha sokat jársz vele,  akkor a hengerfej tömítés is kiéghet.  Termosztát rendben van? 

Azért ilyen gyorsan nem melegedhetne sztem fel a víz üresben. 

Lehetséges,  hogy már a hengerfej tömítés ki is égett és beledolgozik a henger a vizrendszerbe és az okozza a magas nyomást.  Vízcsövek nem kemények? 

Link to comment
Megosztás:

Hát, ahhoz hogy ne találgatás legyen, át kellene bogarászni az elektromos rajzot, abból kiderülne, hogy kell működnie.

Nálam (X17DT) három ventilátoros a hűtőrendszer:
1 fokozat: hátsó venti, és a jobb oldalon lévő első venti egymással sorba kapcsolva megy
2. fokozat: mindhárom venti az előtét ellenállásán keresztül megy (a max fordulatszám kb 2/3-a)
3. fokozat: mindhárom venti 14 V-ról, teljes fordulatszámmal megy

Az 1-es fokozat gyújtás nélkül is megy, a hőgomba tudja kapcsolni, ha olyan meleg a víz (kb 92°), illetve a klíma alapból kapcsolja. A 2-3 fokozatokat a hőgomba és a klíma nyomáskapcsoló tudja kapcsolni.

 

Két ventilátoros hűtőrendszer esetén szerintem ugyanúgy egymással sorba kapcsolva kell mennie a két ventinek. De ebben nem vagyok biztos. A többi fokozat meg szerintem ugyanaz, mint az én kocsimon. Le kell tesztelni.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 07. 03. at 18:37, kadett17dforever írta:

Szia, Igaza van Adam1-nek,  okozhatja a magas kartergaz,  de ha sokat jársz vele,  akkor a hengerfej tömítés is kiéghet.  Termosztát rendben van? 

Azért ilyen gyorsan nem melegedhetne sztem fel a víz üresben. 

Lehetséges,  hogy már a hengerfej tömítés ki is égett és beledolgozik a henger a vizrendszerbe és az okozza a magas nyomást.  Vízcsövek nem kemények? 

A vízcsöveket össze tudom nyomni üzemmelegen nem extrém kemények...volt már hengerfejes autóm de az nem ezeket produkálta..

Nem csökken a víz és tiszta,nincs se fehér se fekete füstje mégis sztem magas a kartergáz és mintha benzinszagú lenne az olaj is már.

Kijöttünk vele mert muszáj volt 1100km-en 100fok körül volt a víz.Dombon felfelé és városban 100fokos, dombon lefelé engedem motorfékkel visszament 90-re is.

Városban 2-3 km alatt felmegy 100-ra a víz...

Olvastam hogy akkor kerülhet benzin az olajba ha dús a keverék vagy vmelyik hőgomba rossz..és elégtelen lesz a kenése...viszont nem nő az olajszint sem.Sőt csökken de sztem megint kinyomta a tömítést a szelepdeklinél mert ott látom hogy szivárog.

Ezen a szálon érdemes elindulni?

Link to comment
Megosztás:

Üdv mindenkinek.
Lenne egy kérdésem felétek.
A klíma feltöltő szelepeknél van a vastagabbik klíma cső az nekem le deresedik eléggé és tiszta pára víz ami folyik rajta mintha eresztene.
Mindenkinek ilyen szokott lenni ez normális?
Szivárgás ellenőrző sprével megnéztem és szivárgás nincs ami jó.
A klíma jól működik álló helyzetben 2-5 fokos levegőt fúj, stabilan 85 fokon van a víz is.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok,

digitklímával szenvedek... Ha úgy gondolja napokig nincs fűtés, aztán egyszer csak lesz... Tegnap kivettem a klímavezérlőt, kifújtam nagynyomású levegővel, visszaraktam és ömlött is a forróság. Megörültem, 1 napig így autóztam. Ma beraktam a helyére teljesen és megint nincs meleg... Hibakódot 3 hete néztem, akkor semmi nem volt. Tud valaki segíteni? Teljes OP-COM adattáblát le tudom menteni, ha az segít! Kérdeztem errefelé 2 autóvillamosságist, de nem is hallottak ilyenről még, de nem is nagyon akarnak foglalkozni vele....

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Sziasztok !
'97-es Vektrámon (B) a levegő ventillátor sokszor nem indul vagy idő közben lelassul és megáll, aztán egyszer csak megint elindul és megy egy darabig ! Szénkefék jók, kiszerelve, járatva jó de berakva a helyére megint csinálja ! Lehet a szabályzó ellenállás a gondja ? ha nem az akkor kérnék tanácsot !  Köszönöm

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.