Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj avagy ki mit és miért ezt az olajat tölti bele?


uhuhu

Recommended Posts

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

A visszacsapó szelepről tudtam , sőt ugye az olajpumpa elején van egy túlnyomás szelep is, ami kinyit egy bizonyos nyomás felett, ezt is érdemes kitakarítani, ha alacsony nyomás gyanú van.

 

 

Hát tisztára úgy emlékszem hogy láttam abban a szűrőben valami visszacsapó szelepet, talán van még használt szűrő a pincében, délután ha találok egyet szétvágom, és megnézem azt is. 

Szétvágtam a szűrőt, ebben sem volt semmilyen visszacsapó szelep, csak ebből a 3 darabból ált, a házból a szűrőbetétből, és a lezáró lemezből:

2894996-20180813-zC6s2q.jpg

Mentségére legyen, hogy a Tecneco nem egy prémium márka.

 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Szétvágtam a szűrőt, ebben sem volt semmilyen visszacsapó szelep, csak ebből a 3 darabból ált, a házból a szűrőbetétből, és a lezáró lemezből:

2894996-20180813-zC6s2q.jpg

Mentségére legyen, hogy a Tecneco nem egy prémium márka.

 

Hát ezek után csak pár kérdést motoszkál bennem:confused: : miért nincs visszafolyásgátló  szelep ? Az 5W-40-es olajnál  még hamarabb megfelelő olajnyomás lenne , hosszabb állás után? Netán nem nem csattogna a hidrotőke induláskor, ha lenne? Vagy pont a hidrótőkék miatt nincs semmi  a szűrőben?(hidrótőkés skodában van)   Megpróbálok utána  járni a dolgoknak , aztán majd jelenkezek. Mindent köszönök.

Link to comment
Megosztás:

16 perce, nyemi írta:

Hát ezek után csak pár kérdést motoszkál bennem:confused: : miért nincs visszafolyásgátló  szelep ? Az 5W-40-es olajnál  még hamarabb megfelelő olajnyomás lenne , hosszabb állás után? Netán nem nem csattogna a hidrotőke induláskor, ha lenne? Vagy pont a hidrótőkék miatt nincs semmi  a szűrőben?(hidrótőkés skodában van)   Megpróbálok utána  járni a dolgoknak , aztán majd jelenkezek. Mindent köszönök.

A hidrotőke aljában van visszacsapó szelep, ( ha nem jó a szelep és a tőke összenyomódik, nem pedig kitámaszt ami a dolga ,akkor csattog)és a hengerfejben is van tudtommal, ott ahol a tőkékhez megy az olaj, így a szűrőben a szelep hiánya a tőke csattogásra nem lehet magyarázat. Ez a szelep inkább  siklócsapágyakat védi, hogy kevesebbet forduljanak a tengelyek-csapok rendes olajnyomás és olajfilm nélkül. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

5 perce, zotya975 írta:

A hidrotőke aljában van visszacsapó szelep, ( ha nem jó a szelep és a tőke összenyomódik, nem pedig kitámaszt ami a dolga ,akkor csattog)és a hengerfejben is van tudtommal, ott ahol a tőkékhez megy az olaj, így a szűrőben a szelep hiánya a tőke csattogásra nem lehet magyarázat. Ez a szelep inkább  siklócsapágyakat védi, hogy kevesebbet forduljanak a tengelyek-csapok rendes olajnyomás és olajfilm nélkül. 

így is sokat elmennek ezek az Opelek, mi lenne ha még olajtartó szűrőt is tennénk bele:-), 500 ezer kilométer? A kérdés csak ironikus.  Öreg bácsikák leszünk, aztán a fiatalok kérdik majd : "milyen autóval jár bátyám?  Elektromossal vagy még hibriddel?" Nem fiam, egy 1.4-es központi befecskendezéses  50 éves Opellal.:blush:Kell ez nekünk (?)   én úgy érzem igen :icon13:

  • Haha 1
Link to comment
Megosztás:

On 2018. 08. 13. at 21:37, Stevy írta:

Így is elmegy 500-at már nem azért... :-) Szerintem az állomány 80%-át tekerték már az évek során, és még így is 200-300 közötti az átlag órákban.

Kíváncsi leszek ezekre a mostani TSI meg mit tudómén milyen csodákra , 20 év múlva:-).

Túlnyomás szelep takarítás:

dugatty.jpg

Kosz nem nagyon volt csak egy enyhe ragadás nyom. Kapott egy kis polír papírt (1000-est) aztán takarítás után ment vissza.

Körbe a perem is kapott  polírt ,mert ott tömít ahogy észrevettem. A fesztelen rúgót is lemértem , mert a mérete másnak is jól jöhet (ami:77,5mm)

fesztelen_m_ret_77.5mm.jpg

Olajszűrő adaptáció projekt:

Találtam egy nagyon jó linket:https://catalog.mann-filter.com/EU/hun/dimensionsresult/1882152435188215245015082018105342

Sajnos itt derült ki,  hogy a "szeretett gépcsodánkhoz:icon12:"  az M18x1,5 olajszűrő  menetéhez nem gyártanak visszafolyásgátló szeleppel  szűrőt (ami lenne a bypass szelepe hamar nyit: 1bar-on). Ezért olyat kerestem ami 2-2,5 báros bypass-a  , de az meg colos méretű menetel rendelkezik (W712/52- menet: 3/4-16 UNF -Gk tipus: Skoda-VW-Audi-Seat). Ezért egy menetes M18x1,5- 3/4-16 UNF adapterre mindenképp szükség lesz.

1519226248OS-FTR-ADP-2-(1).jpg

Mondjuk lehet ,hogy kisebb menetek közti vállal, de valami ilyesmire.

 

 

U.í.:Apropó zotya975 .Most látom, hogy nálad nincs alumínium tömítés (1,5mm vastag)a képen. Nem volt? Kell az?  Mert én vettem egy újat és avval csavaroztam vissza túlnyomás szelepet.

 

Módosítva : nyemi
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
On 2018. 08. 15. at 11:44, nyemi írta:

Kíváncsi leszek ezekre a mostani TSI meg mit tudómén milyen csodákra , 20 év múlva:-).

Túlnyomás szelep takarítás:

 

Kosz nem nagyon volt csak egy enyhe ragadás nyom. Kapott egy kis polír papírt (1000-est) aztán takarítás után ment vissza.

Körbe a perem is kapott  polírt ,mert ott tömít ahogy észrevettem. A fesztelen rúgót is lemértem , mert a mérete másnak is jól jöhet (ami:77,5mm)

 

Olajszűrő adaptáció projekt:

Találtam egy nagyon jó linket:https://catalog.mann-filter.com/EU/hun/dimensionsresult/1882152435188215245015082018105342

Sajnos itt derült ki,  hogy a "szeretett gépcsodánkhoz:icon12:"  az M18x1,5 olajszűrő  menetéhez nem gyártanak visszafolyásgátló szeleppel  szűrőt (ami lenne a bypass szelepe hamar nyit: 1bar-on). Ezért olyat kerestem ami 2-2,5 báros bypass-a  , de az meg colos méretű menetel rendelkezik (W712/52- menet: 3/4-16 UNF -Gk tipus: Skoda-VW-Audi-Seat). Ezért egy menetes M18x1,5- 3/4-16 UNF adapterre mindenképp szükség lesz.

 

Mondjuk lehet ,hogy kisebb menetek közti vállal, de valami ilyesmire.

 

 

U.í.:Apropó zotya975 .Most látom, hogy nálad nincs alumínium tömítés (1,5mm vastag)a képen. Nem volt? Kell az?  Mert én vettem egy újat és avval csavaroztam vissza túlnyomás szelepet.

 

Nem volt ott tömítés, mert szerintem a képen is rajta lenne, amikor fényképezek mindent oda szokta tenni, meg egy régebbi fotón is látszik hogy nincs ott semmi:

2907706-20180901-V1DzPm.jpg

 

4 órája, nyemi írta:

Sziasztok . Úgy néz ki adapter nélkül is megoldható dolog . A Filtron OP699 szűrővel.

Kérdésem, hogy milyen minőségi kategóriába sorolható ez a "Filtron" márka? Van valakinek valami tapasztalata vele?

Válaszokat előre is köszönöm.

Uí. Még keresgélek hátha más márkában is találok közvetlenül felszerelhetőt.

Szerintem középkategória. Vettem már ilyet ha jól rémlik. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

Nem volt ott tömítés, mert szerintem a képen is rajta lenne, amikor fényképezek mindent oda szokta tenni, meg egy régebbi fotón is látszik hogy nincs ott semmi:

2907706-20180901-V1DzPm.jpg

 

Szerintem középkategória. Vettem már ilyet ha jól rémlik. 

Köszönöm , szóval nincs ott semmi.  Nekem egy 1,4mm alumínium tömítés volt , de sajnos olyat nem kaptam csak 1,5mm-est. Ami az összejelölt csavarom visszacsavarásnál úgy 15° jelent visszafele  az eredeti alap állapottól.  Lehet akkor kiszedem, bár nem hiszem hogy nyomáson olyan sokat jelentene 0,1 mm kevésbé nyomom a rugót .

OP699: Úgy gondoltam hogy akkor megpróbálom , veszek kettőt , az egyiket szétszedem és tesztelgetni fogom forró olajban a gumi szelepet . Megmondom őszintén ha MANN-ba lenne ilyen nem aggódnék mert abban szilikon szelep van , és mint tudjuk az X14NZ motor elég melegen üzemel (92-105C°) , Szóval itt  látok még problémát, hogy idővel megkeményedik a gumi szelep. Vannak jó anyagok (lásd:  Reinz főtengely szimering ) de hogy Filtron  szűrőben mi a szelep anyaga még utána kell járnom.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, nyemi írta:

Köszönöm , szóval nincs ott semmi.  Nekem egy 1,4mm alumínium tömítés volt , de sajnos olyat nem kaptam csak 1,5mm-est. Ami az összejelölt csavarom visszacsavarásnál úgy 15° jelent visszafele  az eredeti alap állapottól.  Lehet akkor kiszedem, bár nem hiszem hogy nyomáson olyan sokat jelentene 0,1 mm kevésbé nyomom a rugót .

OP699: Úgy gondoltam hogy akkor megpróbálom , veszek kettőt , az egyiket szétszedem és tesztelgetni fogom forró olajban a gumi szelepet . Megmondom őszintén ha MANN-ba lenne ilyen nem aggódnék mert abban szilikon szelep van , és mint tudjuk az X14NZ motor elég melegen üzemel (92-105C°) , Szóval itt  látok még problémát, hogy idővel megkeményedik a gumi szelep. Vannak jó anyagok (lásd:  Reinz főtengely szimering ) de hogy Filtron  szűrőben mi a szelep anyaga még utána kell járnom.

Az ilyen rugóerő által szabályzott szelepek mint ez is vagy akár a benzinnyomás szabályozó szerintem jó nagy tűréssel készülnek, hiszen a rugó fárad meg már gyártáskor is tuti van szórásuk. Vagy akár a rugó által feszített vezérműszíj feszítő görgő. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Sajnos a Filtron  nem jött be, vagy legalábbis úgy gondoltam, hogy nem kísérletezek és bízom a véletlenre hogy szilikon e a szelep vagy nem, hanem biztosra megyek . Hát nem volt egyszerű megtalálni. Ő lenne az . Végül is a DAEWOO, LANOS  1.6 16V ajánlják és ugye az is egy Opel motor, az enyémmel (X14NZ) teljesen egyező olajpumpával kenési rendszerrel.

A méretei tejesen megegyeznek szóval egy az egyben fel lehet csavarni. Hát az ára  ami elgondolkoztatott, de úgy voltam vele, hogy majd használat során meglátom megérte e.

Mert soha nem az a drága ami megéri, hanem az amit az ember feleslegesen vesz meg.

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

17 órája, Róóóbi írta:

Én már X+1-edik alkalommal ilyet vettem. Mindkét szekérbe. Nincs vele gond.

268.jpg

Köszi . De én ezekkel a linkekkel azt próbálom bizonyítani , hogy kapni olyan szűrőt amit ajánlanak az Opelhez (menet és méret helyes), és található benne visszafolyásgátló szelep.:confused:

Előző link idézett:

"Anti-Drain Back Valve: Yes.
By-Pass Valve Setting: No."
Bypass ugye meg nem,  mert az nálunk a blokkban van  (c14NZ-X14NZ)a szűrő alatt. régebben  kiveséztük előző hozzászólásokba hogy a Magyarországon kapható szűrőkbe egyikbe sincs. De miért nincs?   Az amerikai szűrökbe meg van, szóval  kész agyrém :).  Ezért elhatároztam,, hogy szerzek egy ilyen szűrőt a gépembe hogy lássam a különbséget. Persze ha van.
Módosítva : nyemi
Link to comment
Megosztás:

18 órája, nyemi írta:

Köszi . De én ezekkel a linkekkel azt próbálom bizonyítani , hogy kapni olyan szűrőt amit ajánlanak az Opelhez (menet és méret helyes), és található benne visszafolyásgátló szelep.:confused:

Előző link idézett:

"Anti-Drain Back Valve: Yes.
By-Pass Valve Setting: No."
Bypass ugye meg nem,  mert az nálunk a blokkban van  (c14NZ-X14NZ)a szűrő alatt. régebben  kiveséztük előző hozzászólásokba hogy a Magyarországon kapható szűrőkbe egyikbe sincs. De miért nincs?   Az amerikai szűrökbe meg van, szóval  kész agyrém :).  Ezért elhatároztam,, hogy szerzek egy ilyen szűrőt a gépembe hogy lássam a különbséget. Persze ha van.

Jó kérdés, ezen még nem rugóztam. Véredényem szeritn nincs számottevő eltérés, a mi szempontunkól.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Stevy írta:

Ha már elmentek 300-400 ezreket ezek a blokkok, úgy hogy nem volt benne olyan szűrő, akkor sok változást nem kell tőle várni szerintem... :-)

Valószinűleg 91-ben még nem mentek annyira rá a fogyasztói társadalomra hogy ne figyeltek volna a mérnökök a motor tartósságára. Így azt gondolom, jó így ahogy van. Bár azt ugye nem tudjuk hogy az olajszűrők milyen változáson mentek át 20-25 év alatt. Lehetséges hogy akkor még bennük volt a visszacsapó szelep, de azóta már nem mindegyikben. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

5 perce, zotya975 írta:

Bár azt ugye nem tudjuk hogy az olajszűrők milyen változáson mentek át 20-25 év alatt. Lehetséges hogy akkor még bennük volt a visszacsapó szelep, de azóta már nem mindegyikben. 

Én nem vagyok összeesküvés párti.  De,  hogy is tűntek el a Trabantok(?)  A végén már 5 felújított főtengelyből egy volt jó , a gagyi megszakítókat és egyéb alkatrészeket már szóba sem hozom. Amúgy  az Opel Astra-nak  vannak testvérei: Angliában a Vauxhall Astra,  Ausztráliában a Holden Astra. A utóbbira szoktam rákeresni  mostanában  és olyasmiket olvastam, hogy ful szintetikus olajhoz,  olyan olajszűrő kell, amiben van visszafolyás gátló és szintetikus olajhoz van ajánlva. A hagyományos ásványihoz olajhoz  nem kell visszafolyásgátlós .

 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, nyemi írta:

Én nem vagyok összeesküvés párti.  De,  hogy is tűntek el a Trabantok(?)  A végén már 5 felújított főtengelyből egy volt jó , a gagyi megszakítókat és egyéb alkatrészeket már szóba sem hozom. Amúgy  az Opel Astra-nak  vannak testvérei: Angliában a Vauxhall Astra,  Ausztráliában a Holden Astra. A utóbbira szoktam rákeresni  mostanában  és olyasmiket olvastam, hogy ful szintetikus olajhoz,  olyan olajszűrő kell, amiben van visszafolyás gátló és szintetikus olajhoz van ajánlva. A hagyományos ásványihoz olajhoz  nem kell visszafolyásgátlós .

 

Úgy tűnnek el, hogy részben ugye csak van technikai fejlődés tehát mindíg jobb termékeket gyártunk és erre igény is van, másrészt fogyasztói táradalom van , az iparunk jelentős részét az autó, jármű, alkatrész gyártás-értékesítés teszi ki.  Aki haladni akar a korral illetve a társadalmi és egyéb elvárásokkal, az cserélgeti az autóját ( akár erején felül lásd bebukott hitelek), így veszik az autókat, akkor is ha még igazából nem kellene lecserélni a régit.  Tehát amig egy adott jármű gyártásban van, és még egy kicsit utána ( ez a kicsi egyre kevesebb idő, régen 10 évig ment egy széria gyártása most pár évente újat dobnak ki) addig van alkatrész ellátás és ez gyári vagy azzal közel megegyező minőség. Aztán már nincs. Nem véletlenül a trabi, vagy egyéb szociautó fanatikusoknak egy garázsnyi alkatrészük szokott lenni tartalékból elrakva a régi időkből. Szóval aki sokáig opelezni akar ( mondjuk én) az jobb ha még most beszerez akár bontóból is, sok-sok gyári kopóalaktrészt.  

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

1 perc, zotya975 írta:

Úgy tűnnek el, hogy részben ugye csak van technikai fejlődés tehát mindíg jobb termékeket gyártunk és erre igény is van, másrészt fogyasztói táradalom van , az iparunk jelentős részét az autó, jármű, alkatrész gyártás-értékesítés teszi ki.  Aki haladni akar a korral illetve a társadalmi és egyéb elvárásokkal, az cserélgeti az autóját ( akár erején felül lásd bebukott hitelek), így veszik az autókat, akkor is ha még igazából nem kellene lecserélni a régit.  Tehát amig egy adott jármű gyártásban van, és még egy kicsit utána ( ez a kicsi egyre kevesebb idő, régen 10 évig ment egy széria gyártása most pár évente újat dobnak ki) addig van alkatrész ellátás és ez gyári vagy azzal közel megegyező minőség. Aztán már nincs. Nem véletlenül a trabi, vagy egyéb szociautó fanatikusoknak egy garázsnyi alkatrészük szokott lenni tartalékból elrakva a régi időkből. Szóval aki sokáig opelezni akar ( mondjuk én) az jobb ha még most beszerez akár bontóból is, sok-sok gyári kopóalaktrészt.  

Én még nem aggódok, amíg GM hologram-matricás tasakban lehet kapni ezt-azt. :-)

Amúgy ha tehetném, még egy ugyanilyet letámasztanék az udvarban, amit a fehérrel meg is játszottam (még kettő ott áll belőle), de ez ugye nem mindig járható út, meg már úgy is jártam, hogy kellett volna valami, de az a donorban is rossz volt. 

Egy saját bontó, hmmm....  :confused::rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Milyen olajat töltsek az autómba? Azt kell tudni róla C14NZ motorkód évjárat 1994 éjárat. Meg számít-e a olajcsürű gyártó? És a légszűrő? Eddig Castrol magnatec 10W40, GM 10W40, MEISTERTEILE 10W40. Olajszűrőbe Mahle. 

Mi a külömbség a félszintetikus és a szintetikus olaj között??

 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, feri002 írta:

Milyen olajat töltsek az autómba? Azt kell tudni róla C14NZ motorkód évjárat 1994 éjárat. Meg számít-e a olajcsürű gyártó? És a légszűrő? Eddig Castrol magnatec 10W40, GM 10W40, MEISTERTEILE 10W40. Olajszűrőbe Mahle. 

Mi a külömbség a félszintetikus és a szintetikus olaj között??

 

Az olajválasztás tipikusan olyan téma, ami megosztja az embereket mindenki másra esküszik. Én azt mondom, ha nem volt problémád a fent nevezett olajokkal akkor minek változtatni? Egy cikk a sok közül:

https://www.premiumolaj.hu/szintetikus_kontra_asvanyi_hogyan_valasszuk_ki_a_megfelelo_olajat_20

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.