Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj avagy ki mit és miért ezt az olajat tölti bele?


uhuhu

Recommended Posts

Biztos GM-volt vagy Castrol és mondták hogy az hamisítják , és ezért. :devlish: :P

Nem. Egyik sem.

Ezzel maximálisan egyet értek, viszont akkor miért kellett 1000 km után leengedni a másik motorból? :)

Mert nem vagyok vele megelégedve. Zörörgnek a tőkék. Főleg hidegen. Ez a márka nem jött be.

Link to comment
Megosztás:

T zotya975!

"... kilóméter ..."

Kilométer az.

Nem tudom ki vagy, se egy kép se egy név, ugye nem baj ha nem figyelek rád, se helyesírás ügyileg és olajkérdésekben?

Nem. Egyik sem.

Mert nem vagyok vele megelégedve. Zörörgnek a tőkék. Főleg hidegen. Ez a márka nem jött be.

Jójó csak vicc volt. :icon1:

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Az utóbbi időben nekem is kicsit hangoskodnak 1-2 másodpercet míg nem áll fel az olaj nyomás, de már nincs sok az olajban csak 2-3000 km, azt meg még lehúzza :D

Nekem is csetteg valamelyik, de 20 év és 300ezer kilométer után szerintem belefér. Majd kimosogatom őket talán javul valamit.

Link to comment
Megosztás:

Tegnap jártam Tescoban, és meglepődve láttam, hogy az 5 literes 5W40-es Total Quartz Classic olaj, zárjegyes flakonban 6700 Ft körül van a pontos árra nem emklékszem, de nincs 7000. Szóval akinek esedékes az olajcsere, az nem árt, ha bevásárol vagy bespájzol belőle. Mehet minden Opelba, kivéve az újabbakba, ahol különleges követelmények vannak.

A kontaktom akitől az olajat veszem, 7700-ért hozta, Total Quartz 9000 néven....

Link to comment
Megosztás:

A Classic és a 9000 nem ugyanaz azért drágább :) Viszont tényleg jó olaj és jó árban is van!

Tegnap jártam Tescoban, és meglepődve láttam, hogy az 5 literes 5W40-es Total Quartz Classic olaj, zárjegyes flakonban 6700 Ft körül van a pontos árra nem emklékszem, de nincs 7000. Szóval akinek esedékes az olajcsere, az nem árt, ha bevásárol vagy bespájzol belőle. Mehet minden Opelba, kivéve az újabbakba, ahol különleges követelmények vannak.

A kontaktom akitől az olajat veszem, 7700-ért hozta, Total Quartz 9000 néven....

Link to comment
Megosztás:

Miből gondolod, hogy a másik motorban, amibe beleöntenéd, abban nem fog zörögni a hidrotőke? :)

Hogy nem használom.(Már másfél éve.) Viszont a kétéves olajat leengedném belőle, és az 1000km XE-ét meg bele. Ha az XE-be úgyis másikat teszek. Az SZR-be meg nem akarok csak ezért újat, ha nem használom.

Link to comment
Megosztás:

A Classic és a 9000 nem ugyanaz azért drágább :) Viszont tényleg jó olaj és jó árban is van!

Biztos vagy benne? A Classic is ugyanúgy jó mindenféle motorhoz, mint a 9000.

Én arra gondolok, hogy itt is uygaanz a szituáció, mint a Valvoline esetén, a hipermarketekben ugyanazt az olajat durablend néven árulta, szaküzletekben meg valami más néven.

Link to comment
Megosztás:

Hogy a flakonba mit töltenek abban egyáltalán nem vagyok biztos, de a Total oldal szerint a Classic ACEA A3/B4 API SL/CF besorolású, a 9000 pedig ACEA A3/B4 API SM/CF (MB 229.5/229.3 VW 502.00/505.00 BMW LL 01 PORSCHE A 40 GM LLA025/LLB025), tehát egyel jobb, illetve több gyártói előírásnak is megfelel. Általánosan a Z-s motorkódtól kezdve már az utóbbi olaj kellhet. (nem állítom biztosan, mindenki nézzen utána, házifeladat :) )



Biztos vagy benne? A Classic is ugyanúgy jó mindenféle motorhoz, mint a 9000.
Én arra gondolok, hogy itt is uygaanz a szituáció, mint a Valvoline esetén, a hipermarketekben ugyanazt az olajat durablend néven árulta, szaküzletekben meg valami más néven.

Link to comment
Megosztás:

T Adam1!

A Total Classic 5W-40 semmilyen GM (Opel) olajkövetelményt nem teljesít, ezért GM (Opel) motorba nem való.

A Total konszern Total márkanéven forgalmazott, aktuális GM (Opel) olajkövetelményt (GM dexos2) teljesítő motorolaja:
Total Quartz Ineo Mc3 5W-30.

A már visszavont (GM-LL-A-025, GM-LL-B-025) követelménnyel rendelkezik:
Total Quartz 9000 Energy 5W-40.

Link to comment
Megosztás:

T Adam1!

A Total Classic 5W-40 semmilyen GM (Opel) olajkövetelményt nem teljesít, ezért GM (Opel) motorba nem való.

A Total konszern Total márkanéven forgalmazott, aktuális GM (Opel) olajkövetelményt (GM dexos2) teljesítő motorolaja:

Total Quartz Ineo Mc3 5W-30.

A már visszavont (GM-LL-A-025, GM-LL-B-025) követelménnyel rendelkezik:

Total Quartz 9000 Energy 5W-40.

Köszönöm ezt a részletes, és szakszerű kiegészítést :)

Ettől még én nyugodt szívvel beleönteném bármelyik Opel motorba 2003-ig.

Link to comment
Megosztás:

T Adam1!

"... beleönteném ..."

Ameddig a sajátodat teszed tönkre - alkalmatlan olajjal - addig rendben is van.

Csak ne állíts az alkalmatlan olajról valótlanságot: "... Mehet minden Opelba ...".

A CLASSIC 10W40 4L ugyanezen szabványokat teljesíti, mint az 5W40. Ezek szerint akkor nem önthetem a C20XE-be?

Link to comment
Megosztás:

T Adam1!

"... beleönteném ..."

Ameddig a sajátodat teszed tönkre - alkalmatlan olajjal - addig rendben is van.

Csak ne állíts az alkalmatlan olajról valótlanságot: "... Mehet minden Opelba ...".

Örülnék neki, hogyha nem ferdítenéd el azt amit írtam, ha már arra veszed a fáradtságot, hogy idézel dolgokat. Azt írtam, hogy "mehet minden Opelba, kivéve az újabbakba, ahol különleges követelmények vannak".

Jó lenne, ha figyelembe vennéd, hogy Astra F topicban vagyunk, amit 2002-ig gyártottak. Szóval lehet, hogy nem itt kellene okoskodni a legújabb GM szabványokkal, amik max 10 éve léteznek. Ezekhez az öreg motorokhoz az emlegetett Total Quartz Classic 5W40 nemcsak hogy gyakorlatilag jó, hanem még az előírásoknak is megfelel (ACEA, API). Attól, hogy a GM talált ki időközben szabványt magának, még nem kell hogy felboruljon a világ.

Link to comment
Megosztás:

T Adam1!

Még egyszer: Az említett motorolajok semmilyen GM (Opel) olajkövetelményt nem teljesítenek, ezért GM (Opel) motorba nem valók.

A GM (Opel) olajkövetelmények visszafelé kompatibilisek.
Az elmúlt 20 év kenőolajipari fejlődését figyelmen kívül hagyni, több mint botorság.

Link to comment
Megosztás:

Szóval akkor az SF-SG szintű (ami előírás szerinti) olaj helyett miért nem jó az SL, mondjuk egy C16NZ motorba?

T Adam1!

Még egyszer: Az említett motorolajok semmilyen GM (Opel) olajkövetelményt nem teljesítenek, ezért GM (Opel) motorba nem valók.

A GM (Opel) olajkövetelmények visszafelé kompatibilisek.
Az elmúlt 20 év kenőolajipari fejlődését figyelmen kívül hagyni, több mint botorság.

Link to comment
Megosztás:

T Adam1!

Még egyszer: Az említett motorolajok semmilyen GM (Opel) olajkövetelményt nem teljesítenek, ezért GM (Opel) motorba nem valók.

A GM (Opel) olajkövetelmények visszafelé kompatibilisek.

Az elmúlt 20 év kenőolajipari fejlődését figyelmen kívül hagyni, több mint botorság.

Akkor még egyszer, de most konrétan:

Total oldal szerint a Classic ACEA A3/B4 API SL/CF besorolású

Most nincs előttem a kézikönyvem, de API szabvány szerint kb SF/CF, ACEA szabvány szerint pedig A3/B3 szintő olaj kell bele minimum. Ha nem vagyok hülye teljesen, akkor a fenti olaj az API szabvány szerint benzines fronton túlteljesít (ez az SF, diesel fronton pedig pont elég (ez meg a CF). ACEA szabvány szerint benzines fronton elég hisz B3, diesel fronton pedig B4-nek is megfelel az olaj, pedig csak B3 az előírás.

Akkor elmagyaráznád, hogy miért is nem használható ez az olaj, hogyha a fent leírt követelmények egy Opel (GM) motorra vonatkoznak? Történetesen az enyémre, ami egy 1,7 TD, de az összes benzinesre is igazak addig az évjáratig. Kíváncsian várom.

Szerk:

Utánanéztem a kézikönyvben az olajnak. Napközben erre nem volt lehetőségem, de majdnem jól írtam elékezetből is.

1996-97-et írunk, amikor ez a kézikönyv írodott. Ezek szerint

benzines motorokhoz: 5W50, 10W40 vagy 15W40 viszkozitású API szabvány szerint SG minősítésű olaj

Ez lefedi az X16SZR, X16XE, X18XE, X20XEV, X25XE motorokat.

diesel motorokhoz: 5W40, vagy 5W50 viszkozitású, API szabvány szerint CD minősítésű olaj

Ez pedig az 1,7 TD-re vonatkozik.

Van egy 1999-es évjáratú szervizkönyvem is:

Benzineshez: 5W30 tól 10W50-ig, legalább ACEA A3/B3 minősítéssel.

Dieselhez: Többfokozatú olaj 5W30 tól 10W50-ig bezárólag bármelyik, legalább ACEA A3/B3 minősítéssel.

Ezek mindegyikének megfelel a Classic ACEA A3/B4 API SL/CF

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Üdvözlet a Cartársaknak!

Az volna a kérdésem, hogy lehet-e keverni a következő olajakat?

GM 10W40 : ACEA A3/B3/B4, API SL/CF

MOTUL 600 Synergie 10W40: ACEA A3/B4, API SN/CF

A keverés 2/3 - 1/3 arányban történne a GM olaj javára.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Link to comment
Megosztás:

Akkor még egyszer, de most konrétan:

Total oldal szerint a Classic ACEA A3/B4 API SL/CF besorolású

Most nincs előttem a kézikönyvem, de API szabvány szerint kb SF/CF, ACEA szabvány szerint pedig A3/B3 szintő olaj kell bele minimum. Ha nem vagyok hülye teljesen, akkor a fenti olaj az API szabvány szerint benzines fronton túlteljesít (ez az SF, diesel fronton pedig pont elég (ez meg a CF). ACEA szabvány szerint benzines fronton elég hisz B3, diesel fronton pedig B4-nek is megfelel az olaj, pedig csak B3 az előírás.

Akkor elmagyaráznád, hogy miért is nem használható ez az olaj, hogyha a fent leírt követelmények egy Opel (GM) motorra vonatkoznak? Történetesen az enyémre, ami egy 1,7 TD, de az összes benzinesre is igazak addig az évjáratig. Kíváncsian várom.

Szerk:

Utánanéztem a kézikönyvben az olajnak. Napközben erre nem volt lehetőségem, de majdnem jól írtam elékezetből is.

1996-97-et írunk, amikor ez a kézikönyv írodott. Ezek szerint

benzines motorokhoz: 5W50, 10W40 vagy 15W40 viszkozitású API szabvány szerint SG minősítésű olaj

Ez lefedi az X16SZR, X16XE, X18XE, X20XEV, X25XE motorokat.

diesel motorokhoz: 5W40, vagy 5W50 viszkozitású, API szabvány szerint CD minősítésű olaj

Ez pedig az 1,7 TD-re vonatkozik.

Van egy 1999-es évjáratú szervizkönyvem is:

Benzineshez: 5W30 tól 10W50-ig, legalább ACEA A3/B3 minősítéssel.

Dieselhez: Többfokozatú olaj 5W30 tól 10W50-ig bezárólag bármelyik, legalább ACEA A3/B3 minősítéssel.

Ezek mindegyikének megfelel a Classic ACEA A3/B4 API SL/CF

Bocsánat, hogy beleszólok, de a Total Classic 10W40-es olaj flakonjának a hátsó cimkéjén a megfelel kategóriában felsorolt 19 márka között ott van az Opel is.

Link to comment
Megosztás:

Üdvözlet a Cartársaknak!

Az volna a kérdésem, hogy lehet-e keverni a következő olajakat?

GM 10W40 : ACEA A3/B3/B4, API SL/CF

MOTUL 600 Synergie 10W40: ACEA A3/B4, API SN/CF

A keverés 2/3 - 1/3 arányban történne a GM olaj javára.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Hát, az a helyzet, hogy nem fagyálló ez, hogy keverni kelljen.

De ha kevered, akkor a kettő közül a gyengébbnek az adataival kell számolni.

Link to comment
Megosztás:

Üdvözlet a Cartársaknak!

Az volna a kérdésem, hogy lehet-e keverni a következő olajakat?

GM 10W40 : ACEA A3/B3/B4, API SL/CF

MOTUL 600 Synergie 10W40: ACEA A3/B4, API SN/CF

A keverés 2/3 - 1/3 arányban történne a GM olaj javára.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Eddigi olvasataim és ismereteim szerint a következőt tudom mondani il. leírni ezzel kapcsolatban:

Van olyan szakember aki azt mondja, hogy össze lehet keverni és van aki azt, hogy nem. Sajnos ebben a témában sincs senki egységes véleményen.

Elméletileg nem javasolt, de én azt a következtetést vontam le sok véleményből és szakleírásokból, hogy össze lehet keverni akkor ha mindkét olaj azonos márkájú, azonos gyártótól származik. Így még akkor is megengedett a keverés ha eltérő viszkozitású olajakról van szó. Mivel azonos a gyártó ezért azonos az adalékolás típusa is csak az arányok változnak benne, ezért keverhető. Ha különböző a márka ott már eltérő típusú adalékolás lehet a két összekeverendő olajnál. Különböző márkák keverése azért nem javasolt mert az eltérő típusú adalékolások kiolthatják egymás előnyös tulajdonságait, kémiai reakcióba léphetnek egymással negatív irányban megváltoztatva az összekevert olaj kenő-és védő képességét. Az eredmény ez esetben még a GM olajnál is gyengébb keverék lenne. Hangsúlyozom, ezek mind feltételes módban vannak és nem biztos, hogy konkrétan ennél a két olajnál bekövetkeznek, de mivel az adalékolást és annak arányát minden kenőanyag gyártó hét lakat alatt őrzi és nem publikálja, ezért nem tudható soha, hogy a két olaj keverésének mi lesz az eredménye, hogyan változtatják meg egymás tulajdonságait és milyen irányba.

Általánosan elfogadott és fontos szabály viszont az, hogy az összekeverendő olajak mindegyikének teljesítenie kell a motorra előírt gyártói követelményeket! Ez a feltétel jelen esetben teljesül, azonban hiába jobb a Motul olaj a GM-től, a keverék a GM-nél soha nem lehet jobb mert minden esetben a leggyengébb láncszem dominál a végeredményben.

Link to comment
Megosztás:

Eneos premium 10w40: nem ajánlom. Cirka 5000km után: A koszt lebegteti, de hangosabbak vele a hidrotőkék. Előtte a Castrol sokkal jobb volt. Előnye: jóval olcsóbb a Castrolnál, de ez minden.

Elméletileg ha áttérsz egy másik márka olajára akkor előtte motoröblítővel ki kellene öblíteni a rendszert. Elméletileg. Ennek elmaradása némely olajtípusnál okozhat ilyet. Minden olaj kiépít egyfajta saját "védelmi burkot" a motorban amit a másik olaj más tulajdonságainál fogva lerombol ill. reakcióba lép vele és az eredménye ez lesz. Elméletileg. A motoröblítő többek között ezért (is) van. Elméletileg. Ezért se tartják sokan jónak az állandó olajváltogatást mivel minden olaj másfajta védelmet épít ki az előző kárára.

Én a Liqui Moly-val tapasztaltam olyat, hogy becsörgött üzemmelegen, más olajjal nem csinálja.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.