Jump to content
ScatMan

Elektromos dizájn (LEDek, neonok, xenon és társai)

Recommended Posts

ScatMan    0

Volt már szó ezekről, de így összesítve talán jobb lenne 8)

Sokan nem elégedettek a gyári műszerfalak/kapcsolók/kijelzők világításával. Mivel a "zöld foglalatos" izzók előbb-utóbb kiégnek én javaslom LED-ek beépítését. A színválaszték nagy, az élettartam "örök", mindössze azzal kell számolni, hogy a gyári fényerőszabályozó funkció nem fog működni.

Nagy fényerejű (>1Cd) LEDeket érdemes használni 1000-es csiszolópapírral tuningolva, hogy szórja a fényét. Az előtétellenállást egyedileg is lehet kísérletezni 1 kOhmos potival, de figyelembe kell venni a LEDek áramfelvételét (10-25mA) és a rajtuk eső feszültség (1,5-4,5V) mértékét is.

Tájékoztató árak a legkedveltebbekről:

fehér 10 Cd ~ 250,-

kék 2 Cd ~ 180,-

piros 1-2 Cd ~ 80,-

ellenállás ~ 2,-

Figyelni kell a polaritásra, az izzó bárhogyan behelyezhető, a LED csak egy áramirányban világít (fordítva elhalálozik). A zöld foglalatokba lehet beleapplikálni az előtétellenállással együtt a kerek 5 mm-es LEDet. Ha kevés a fényerő, akkor lehet fúrogatni plusz lyukakat a műszerfal hátuljába és ott is elhelyezhetők felragasztva további LEDek.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
aztec    1

Azt Lfelejtetted irni kollega, hogy nem mind1 mivel söntölöd :) Én pl 560s ellenállatokat használtam így valamivel fényesebben is világít :idea:

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
ScatMan    0
... Az előtétellenállást egyedileg is lehet kísérletezni 1 kOhmos potival...

Írtam :)

De jogos a felvetésed, mert azt már nem írtam, hogy a fényerő változik a fojtó ellenállástól függően...gondoltam egyértelmű... :wink:

A túl nagy világosság zavaró lehet kivilágítatlan autópályán vagy főúton. Szerintem az a fény, amit gyárilag produkálnak a műszerfalaink pont elég, nekem a szín nem tetszik.

Másik téma: LED-es helyzetjelzők és féklámpák.

Ha jól emléxem, akkor már léteznek E jelzéses hátsó "izzók" ilyen formában, de kellő hozzáértéssel (és kizárólag saját felelősségre!) házilag is előállíthatók (akár elhasznált izzók foglalatának felhasználásával). Kb. annyira lesz legális, mint a neon az autók alatt :D A megoldás előnye, hogy rázkódásra a LED érzéketlen, élettartama igen hosszú (gyakorlatilag nem kell többet cserélni).

Ha "izzónkat" nagy fényerejű piros színű LEDekből építjük, akkor 1 hátsó helyzetjelzőhöz kb. 3-4db-ra; 1 féklámpához kb. 10-16db-ra lesz szükségünk megfelelően irányítva.

Ellenben nem tudom, hogy a féklámpa működéséről visszajelző rendszerekben működtethető-e ilyen, mivel az áramfelvétel sokkal kevesebb, mint hagyományos izzó esetén.

Kérek szépen mindenkit, akinek a topikhoz illő információja, tapasztalata van: ossza meg a többiekkel.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Gepard    52

Én már bekékítettem az rds-t, viszont nem csiszolgattam a ledeket, mert szerintem az hülyeség, de azért egy olcsóbb fajtával majd kipróbálom.

A régi foglalatba sem tudtam belerakni a ledet, mivel nem zöld hanem barna volt (elégett).

Ja és ha fordítva kötöd be nem törvényszerű a ledhalál, de azért számítani kell rá (a hosszabb lába a pozitív)

http://vnet.hu/gsmbolt/aty/vect_kek.htm <-- itt van egy elég jó leírás mindenről

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
ScatMan    0
nem csiszolgattam a ledeket, mert szerintem az hülyeség

Ilyet ne mondj, amíg nem láttad az eredményt. A mostani szuperfényes darabok simán kiégetik az ember szemét... A csiszolgatással csökkented a fényerőt, de növeled a besugárzott szöget. Sajnos nem létezik előre gyártott szórólencse.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
redline    151

ami nagyon birizgálja a fantáziám az "El-Sheet"-ből kivágni műszerfalat és azt beépíteni

erről van szó:

img029.jpg

és a Lumax forgalmazza

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Gepard    52

Azért gondolom, mert SZERINTEM nem véletlen van ilyen alakja a lednek, de lehet, hogy ti tudtok újat.

Ezért is írtam, hogy majd kipróbálom valami olcsóbb leddel.

Ha már itt vagyunk akkor te mivel dörzsölgetted ( :twisted: ) , pontosabban milyen számú dörzspapírral?

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
tgabika76    735
Azért gondolom, mert SZERINTEM nem véletlen van ilyen alakja a lednek, de lehet, hogy ti tudtok újat.

Ezért is írtam, hogy majd kipróbálom valami olcsóbb leddel.

Ha már itt vagyunk akkor te mivel dörzsölgetted ( :twisted: ) , pontosabban milyen számú dörzspapírral?

:arrow:

Nagy fényerejű (>1Cd) LEDeket érdemes használni 1000-es csiszolópapírral tuningolva

8)

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Atommanó    94

A Hernád Tomi most vett két ilyen lapot abból készül az új műszerfalvilágítása...

Üdv.: Atommanó

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
ScatMan    0
Ez nem lesz problémaaaa?

Meghajtó feszültség: 180VAC ~ 2000Hz

Írnak ott egyedi konverterekről is, ami az ELsheet meghajtásához kell :|

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
mélykék76    5
fel kell hivni

én megtettem

jövöhéten veszek is!!

ennyi!

Akkor mesélhetnél egy kicsit Mr. Határozott, hogy milyen kérdéseid voltak és azokra milyen választ kaptál :)

Hátha segítesz valakinek, akit érdekel a kérdés :wink:

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:

na jo lusta disznok :)

csak én tudtam telefonalni :D

szoval egy A4 méretü EL-sheet cirka 15e ft

ez szabadon vaghato

némi eltérés van az árakban

szin szerint is a legolcsobb a Zöld

a fehéret nem ajánlják mert az halovány :D

de a kék az JO no én ilyet veszek ..

jahh és fényerö is valaszthato

a vezetéket mikro szegecsel vagy ragasztva lehet hozza kötni ..

az inverter egy apro kis kütyü

sajna erre árat nem tudod mondani mert nem volt nala lista

de kérte küldjek neki e-mail-t és akkor informál

igazsag szerint nem "drága" végül is mihez képest

mivel lattam régebben egy holland cég arlistajan

opelbe valo hasonlo elven müködö szamlapot

az 25e ft volt

meg talaltam a képet is ezt el lehet érni csak nekünk mas lessz a szamlap

no meg valami a masodik képen a kabelen lathato kis doboz az inverter

pic4166790.JPG

pic4166883.JPG

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
mélykék76    5
....na jo lusta disznok :)

csak én tudtam telefonalni :D....

Most miért csinálsz úgy, mintha mindenki a telefon mellet ülve tördelné a kezét, hogy fel merje-e hívni a céget és végül arra következtetésre jutna, hogy inkább nem teszi ? :D

Talán nem értek el az érdeklődés azon szintjére, hogy felemeljék a kagylót, némi informciómorzsa begyűjtése érdekében. Vagy nem szeretnének ilyet a kocsijukba, de az, hogy műxik az érdekli őket :wink:

Mindenesetre kösziiii az infókat.

....de a kék az JO no én ilyet veszek....
8)

....lattam régebben egy holland cég arlistajan

opelbe valo hasonlo elven müködö szamlapot

az 25e ft volt....

Ez volt volt ugye ?

http://kep.tar.hu/melykek76/images/pic4166790.jpg

Az :D

Annó Balázs nyomta fel az index fórumára.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:

Most miért csinálsz úgy, mintha mindenki a telefon mellet ülve tördelné a kezét, hogy fel merje-e hívni a céget és végül arra következtetésre jutna, hogy inkább nem teszi ? :D

Talán nem értek el az érdeklődés azon szintjére, hogy felemeljék a kagylót, némi informciómorzsa begyűjtése érdekében. Vagy nem szeretnének ilyet a kocsijukba, de az, hogy műxik az érdekli őket :wink:

Mindenesetre kösziiii az infókat.

8)

Ez volt volt ugye ?

http://kep.tar.hu/melykek76/images/pic4166790.jpg

Az :P

Annó Balázs nyomta fel az index fórumára.

az elsö részét poénnak irtam no mind1

nem nem az indexröl szedtem

hanem a szamlapon olvashato

cardynamic.com web oldalárol

meg is akartam rendelni beszéltem is velük

de sajna a cég közben megszünt :D

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
mélykék76    5
....az elsö részét poénnak irtam no mind1....
Jól van nooooo. Most nehogy morcos legyél, mert szólni mertem :D

....nem nem az indexröl szedtem

hanem a szamlapon olvashato

cardynamic.com web oldalárol

meg is akartam rendelni beszéltem is velük

de sajna a cég közben megszünt :D....

Én az indexen láttam elsőként és be is nyomattam az itten fórumra is : http://forum.opelklub.hu/viewtopic.php?t=5...er=asc&start=30

Igen sejtettem, hogy ezért nem elérhető a weboldaluk :)

Pedig nagyon jól kidolgozott termék volt.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
warwolf    4

Nékem pedig olyan kérdésem lenne, hogy tul.képpen mennyi is a vége ennek a műszerfal dolognak?Mert "határozottan" tetszik.Másik kérdés.Angel eye lámpát Astra F lámpába bele lehet-e szerkeszteni, és ha igen, akkor hogyan, mert szívesebben csinálnám, mint hogy strobi miatt feláldozzam a helyzetjelzőmet.Ugyanis ezzel kacérkodtam.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
aztec    1

Itthon lehet kapni A5-s el glow lapot 5e/db áron, ebből 2nek elégnek kell lennie. Plusz az inverter utoljára 1800 huf volt. Erre rájön még az, hogy fóliára nyomtatod a műszerfalad mintáját ( lehet transzparens) plusz freeben ki kell vágni a formáját.... jahh és nemkevés munkaóra :wink:

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:

Szeretnél hozzászólni? Hozz létre egy fiókot, vagy jelentkezz be.

Regisztrált felhasználónak kell lenned ahhoz, hogy hozzászólást írhass.

Fiók létrehozása

Regisztrálj egy új fiókot a közösségünkben. Nem nehéz!

Regisztráció

Bejelentkezés

Már felhasználók vagy? Jelentkezz be!

Bejelentkezés