Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos dizájn (LEDek, neonok, xenon és társai)


ScatMan

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Hozzászólások 1,6k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

jo én nem kötzködni akrtam csak a velményemet mondtam el! Szerintem egéssz jó amúgy!!! :)

De kékkel ezt nem lehet megcsinalni!!! :)

Nem vettem kötözködésnek. :wink:

Az a bajom vele, hogy csak sötétben elég erős a fénye. Ezért gondolkodom a led-en én is.

De azt még mindig nem értem miért ne lehetne kékkel megcsinálni ezt!?

Link to comment
Megosztás:

Azért nem az igazi mert ha szép kéket akarsz akkor sötetre kell befesteni a izzót de akkor nagyon erős kell és az nagyobb hőt termel (bizti müanyag nem szereti :) ) ha nem fested be annyira akkor pedig nagyon halvány kék lessz. :)

A arra figyelni kell hogy egy helyen kell venni a ledeket és az ellenálást mert egy pici különbség is már más szín árnyalatot hozhat ki ami akát zavaró is lehet. ha túl nagy a kékled elött az előtét ellenálés akkor kékes zölden fog világitani és nem túl szép ha a műszerfal egyik fele zöldes a mésik kék de nekem is igy sikerült figyelni kell és vegyíteni akkor kiegyenlítődik a szín!és márs tökéletes :D

Link to comment
Megosztás:

De azt még mindig nem értem miért ne lehetne kékkel megcsinálni ezt!?

Azért, mert az izzó fénye a sárga színre és környékére korlátozódik, nagyon kevés benne a kéktartomány. Ha színszűrővel próbálkozol, és tényleg kék színt akarsz, nagyon halvány lesz, ha nem annyira szűröd meg, akkor zöldeskék. Viszont így is, úgy is messze lesz a LED-ek szép, liláskék színétől. :)

Link to comment
Megosztás:

Azért, mert az izzó fénye a sárga színre és környékére korlátozódik, nagyon kevés benne a kéktartomány. Ha színszűrővel próbálkozol, és tényleg kék színt akarsz, nagyon halvány lesz, ha nem annyira szűröd meg, akkor zöldeskék. Viszont így is, úgy is messze lesz a LED-ek szép, liláskék színétől. :)

Mostmár értem. :wink:

Link to comment
Megosztás:

...arra figyelni kell hogy egy helyen kell venni a ledeket és az ellenálást mert egy pici különbség is már más szín árnyalatot hozhat ki ami akát zavaró is lehet. ha túl nagy a kékled elött az előtét ellenálés akkor kékes zölden fog világitani...

Hát ezt azért nem mondanám!

A LED fényének színét a benne lévő félvezető összetétele határozza meg, és nem az elé akasztott ellenállat (persze ellenállás nélkül mindegyik pirosan világít egy darabig :) ). Az viszont fontos, hogy ugyanolyan LED-eket vegyél, mert a cégek, más-más összetétellel dolgoznak! Sőt ugyanannak a gyártónak, a különböző tokozású (3mm, 5mm, stb) legyei között is lehetnek színbeli eltérések!

Link to comment
Megosztás:

Sőt, ugyanolyan típusú LEDnél is lehetnek árnyalat eltérések. :)

A fémgőzölésnél sajnos elég nagy %-os a felhordási hibaarány

eltérése, és így 1000 ugyanolyan LED közül mindig akad pár 10db, ami

kicsit más árnyalattal világít. Persze ez soxor nem észrevehető.

Link to comment
Megosztás:

Én csak a tapasztalatomat irtam le mert a közék konzolba rakott ledeim egyszerüen nem akartak kéekn világítani hanem szinte zöldek voltak megnéztem éa 820Ohm ellenálás (+-5%os) ép 950Ohm volt :) pedig a szín skála szerint is 820 ohmosnak kellet volna lenni. cseréltem aztán gyönyörő szék kék!!! :)

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Az a 360 ohm os ellenálás nekem nagyon kicsinek tunik de több helyen láttam hogy azt raknak elé nekem 820 és már 3 meghalt fél év után nem tudom lehet hogy a led volt szar de neki allok szamolgatni és kiszámolom hogy pontosan mekkora kell mert nics kedvem cserelgetni fel evente a ledeket. Nem az ár miatt hanem a meló ami van vele.

Proba csereszne!

Lehet hogy én egy feszültség stabilizátorral fogok probálkozni amit belövök 3,6voltra és akkor tök mindegy hogy az aksi 12v vagy ha megy töltés akkor 14.4 az akkor is 3,6 voltot ad. ezt bekötöm a rendszer elé és csak natur a ledeket rakom be.

Link to comment
Megosztás:

Általában a LED-eken a feszültségesés 1.8-2.2V !

Az emelt fényerejű LED-ek 8-10mA, míg az extra fényesek akár 20mA fogyasztással is bírnak. Normál LED-ek 2-4mA.

Léteznek ettől eltérő specifikációjú LED-ek, ezért érdemes tudni a

típusszámot, és utánanézni a neten az adatlapjának. :)

Link to comment
Megosztás:

na ja amit én vettem azt mondták 3.6v és kb 40mA ebböl jött ki kb 700ohm körüli előtét kell neki de lehet hogy haver valamit elszámolt az tény hogy kék meg erős de ebben igazad van normál fényű elé én joval kisebbet raktam ergo gondolom kevesebbet fogyaszt de kisebb amprt vesz föl ezér nem kell akkor mert akkor kevesebb fesz. esik rá.

De utánna fogok nézni meg valúszínű tavasszal ujra csinalom mert ugy akarom hogy kék kijelző piros mutatóval tudom kicsit VW de én nem vagy hive ennak az opel VW ellentétnek. vagy mék ki tudja sok víz lefolyik addig a dunán. :)

Link to comment
Megosztás:

Azt hogy lehetne megcsinálni, hogy a műszerfal eredeti szine maradna, csak a mutatók világítanának kékben ? :roll:

a szó, amit keresel: SEHoGY :roll:

merthogy a 4 pilács/led ahogy teccik ami megvilágítja a műszer1séget, az világissa be a mutatókat is! (vagy átalakítással esetleg mint a vwnél tuod a kék piros kombo...)

Szerintem :)

Link to comment
Megosztás:

akkor be kell festeni a mutatókat...va szinezni vagy zsirkrétával

az más kérdés hogy a gyári izzóval mennyire lehet jol megvilágíteni és hogy fog kinézni....sztem sárgás fénnyel megvilágíteni a kék mutatókat elég unguszti :angry3:

norbi mi teszteltük (magas fényű leddel) de a kékre festett mutató díszgászting lett :oops:

Link to comment
Megosztás:

Ujratöltve!

Az adatokat megkérdőjelezném... Szerintem nézz utána. Nem láttam még

40mA-es LED-et, kivéve ha ultrafényes fehér.

Egyébként az említett adatokkal számolva 250ohm körüli ellenállás

kellene (normál sorból 270, 300, 330ohm van).

Ha nagyobb ellenállást raksz, kisebb lesz a fényerő.

Link to comment
Megosztás:

Köszi a számolást akkor az a pasi is csak eladó és azt se tudja miröl beszél.

De most utánna fogok járni és lehet hogy csinalom az egészett ujra.

Jab és szerintem megoldható a kék mutató gyári szinnel de nem lessz valami desing mert nem passzol a két szin.

Azt még nem tudom hogy lehetna megoldani olyani nincs hogy nem lehet max annyi melo meg tul nagy a riziko hogy nem fog müködni az óra de én a kék piros VW verzot megprobálom tavasszal amikor már nem lessz hideg lebontom a műszerfalat és hajrá haverokkal.

Link to comment
Megosztás:

Akkor egy kis elemi oskola:

Autóban a Tápfesz ~ 13,5V szokott lenni, legalábbis ezzel érdemes

számolni, mert ennél nem lehetne több a szabványban.

Tehát:

Ellenállás = ( ( (Tápfesz) - (LED-en eső feszültség) ) / (LED árama) )

Ha a feszültséget Voltban, illetve az áramot mA-ben adod meg, akkor

az ellenállás értékét Kohm-ban kapod.

Ha sorba kötsz több LED-et, akkor összegződnek a rajtuk eső feszültségek,

és ugyanebbe a képletbe be lehet helyettesíteni

(LED-en eső feszültség = LED1+LED2 feszültségesése).

Ha párhuzamosan kötöd a LED-eket (csakis egyformákat!), akkor

a LED-en eső feszültség az egyik LED-é lesz (mint amikor csak egy van),

a LED áramát viszont annyival kell szoroznod, amennyit sorba kötöttél.

Viszont ennél az esetnél figyelni kell az ellenállás teljesítményértékét is,

a szokványos ellenállások 0,25W-osak.

Ellenálláson disszipált teljesítény = ( ( (Tápfesz) - (LED-en eső feszültség) ) * (LED árama) )

Ha itt Voltban és mA-ben adod meg az adatokat, akkor mW-ban kapod a teljesítményt.

:)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.