Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Extra-felszerelések beépítése utólag + elektromos kérdések


Amusing

Recommended Posts

6 órája, L.Fazakas írta:

Van nekem egy, az autó motorteréről készült képem - valami "biztosítékos dobozról". Esetleg azon ki lehetne okoskodni?  https://www.kepfeltolto.com/kep/biztositekdoboz-a-motorterben

A kék biztosíték egyik lábán találsz kapcsol +12V-ot. De egy sima mezei multiméterrel, vagy próbalámpával ki tudod mérni!

Link to comment
Megosztás:

2 órája, L.Fazakas írta:

Kössz! ... Melyik kék? A kicsinyke világos, avagy a 3 jó nagy (a képen közelebbi 60 A-osokon)?

Bocs, a kicsire gondoltam ami a relé mellett van közvetlen. Vagy ha nem azon akkor a relé egyik lábán találsz. Nem emlékszem én már melyikre kötöttem be anno:

https://get.google.com/albumarchive/105711764262201946747/album/AF1QipPjBTDZ3of_jhcktAMFkpFlH6kyBdyl08_tapq_/AF1QipNWJcv9pCYC6pjMDDcLR56uPHavlgl3wZRVQbfg

https://get.google.com/albumarchive/105711764262201946747/album/AF1QipPjBTDZ3of_jhcktAMFkpFlH6kyBdyl08_tapq_/AF1QipM-HXT46alR8nGnOIAlCLQGbAnqnoNq8_6Zh1RF

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Olvasólámpás beltéri lámpán gondolkozom (nem hátsó, az van benne gyárilag). Mivel az elöl lévő lámpa időzített, és "árnyaltan" kapcsol ki, gondolom fix áram nincs ott fent a lámpánál. De az olvasólámpákhoz állandó áram kéne oda ugyebár.

A kérdésem hogy a test a kapcsolt, vagy a 12+? Ha a test lenne kapcsolt akkor megoldható lenne a kaszniról ott a lámpánál venni egy fix testet az olvasólámpákhoz, csak azért kérdezem.

8a69_1_300.jpg?v2

Link to comment
Megosztás:

7 órája, nyolc8 írta:

Sziasztok! Olvasólámpás beltéri lámpán gondolkozom (nem hátsó, az van benne gyárilag). Mivel az elöl lévő lámpa időzített, és "árnyaltan" kapcsol ki, gondolom fix áram nincs ott fent a lámpánál. De az olvasólámpákhoz állandó áram kéne oda ugyebár.

A kérdésem hogy a test a kapcsolt, vagy a 12+? Ha a test lenne kapcsolt akkor megoldható lenne a kaszniról ott a lámpánál venni egy fix testet az olvasólámpákhoz, csak azért kérdezem.

 

Tudomásom szerint állandó táp van ott és kapcsolt test. De igazából ennek egy multiméterrel vagy próbalámpával hamar utána tudsz járni. 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 09. 24. at 18:54, piratson írta:

Sziasztok! Van egy gyári BEHR 37890 típusjelű, Astra G dízelekbe való elektromos fűtőtestem, csak azt nem tudom, hova kell beépíteni , és a rendelkezésemre álló javítási kézikönyvekben sem találtam semmit róla - állítólag ki van alakítva a gyári helye, és egyesek szerint a radiátor alá vagy fölé építették be .

Tudna valaki segíteni, rajzzal, esetleg fényképpel és kapcsolási rajzzal? Előre is köszönettel!

 

Anno rá voltam erre kattanva, mert pár ezer Ft -ért  hozzá lehetett volna jutni, de végül passzoltam. Jó pár külföldi oldalon is keresgéltem, valóban nem sok infót találtam róla, de amire még emlékszem és valószínűleg helytálló:

- 60-80A -t felvesz egy ilyen (1000W körüli), ezért valószínűleg csak nagy motorral szerelt autókban lehet gyárilag kialakított elektromos rendszere

- valóban kéne lenni egy gyárilag kialakított helynek, de csak Behr rendszerűnél találtam erre utalást

- bizonyos verzióknál a vezérlés egybe van építve az elektromos fűtővel, de lehetséges olyan is, ahol a vezérlő egy külön egység (viszont semmi infót nem találtam róla)

- cikkszámok: 9193301/1826092 (elektromos fűtőradiátor, beépített vezérlővel) és 9120661/1826089 (ua. mint az előző, de talán rögzítéssel/kerettel együtt), 9131071/1826082 (külön vezérlő egység, nem tudom melyik radiátorhoz)

 

 

Az én kérdésem mindenkihez: kb. hány amperrel lehet terhelni pluszba a rendszert, a gyári eszközökön felül (Z14XEP)? Továbbra is gondolkozom valamilyen elektromos fűtésrásegítésen, de nem tudom mik a korlátozások elektromos oldalról.

Köszönöm

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 09. 30. at 11:25, nzozz írta:

Anno rá voltam erre kattanva, mert pár ezer Ft -ért  hozzá lehetett volna jutni, de végül passzoltam. Jó pár külföldi oldalon is keresgéltem, valóban nem sok infót találtam róla, de amire még emlékszem és valószínűleg helytálló:

- 60-80A -t felvesz egy ilyen (1000W körüli), ezért valószínűleg csak nagy motorral szerelt autókban lehet gyárilag kialakított elektromos rendszere

- valóban kéne lenni egy gyárilag kialakított helynek, de csak Behr rendszerűnél találtam erre utalást

- bizonyos verzióknál a vezérlés egybe van építve az elektromos fűtővel, de lehetséges olyan is, ahol a vezérlő egy külön egység (viszont semmi infót nem találtam róla)

- cikkszámok: 9193301/1826092 (elektromos fűtőradiátor, beépített vezérlővel) és 9120661/1826089 (ua. mint az előző, de talán rögzítéssel/kerettel együtt), 9131071/1826082 (külön vezérlő egység, nem tudom melyik radiátorhoz)

 

 

Az én kérdésem mindenkihez: kb. hány amperrel lehet terhelni pluszba a rendszert, a gyári eszközökön felül (Z14XEP)? Továbbra is gondolkozom valamilyen elektromos fűtésrásegítésen, de nem tudom mik a korlátozások elektromos oldalról.

Köszönöm

Egy darabig talán lehet. Eléggé akkumulátor-  és generátor-függő. Na meg - nem mindegy, hogy téli vagy nyári üzemben. Régebben láttam Romániában, amikor a sok Dacia mellett megjelentek az első Ladák. Persze mindenki telerakta mindenféle pótlámpákkal és fényszórókkal. Lássa mindenki, hogy neki mije van ...

Este - nem egyszer félre kellett az úton állnom, mert a visszapillantókban egyszerűen vakított. De ezek nem sokat törödtek vele. Mert ugyebáár ők voltak - a "felsőbbrendű" és "őslakos" oláhok! Hogy aztán mit szólt hozzá az akkumulátor és a generátor, az teljesen más kérdés ....

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

8 órája, nzozz írta:

 

 

Az én kérdésem mindenkihez: kb. hány amperrel lehet terhelni pluszba a rendszert, a gyári eszközökön felül (Z14XEP)? Továbbra is gondolkozom valamilyen elektromos fűtésrásegítésen, de nem tudom mik a korlátozások elektromos oldalról.

Köszönöm

Ha van villanyszerelő ismerősöd akkor lakatfogóval mérjétek meg mennyivel tölti a generátor az akkut, a többit lehet számolni is, így megtudod mennyire van leterhelve most, és mennyit visz még el. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, nekem is Insignia mosó fúvókák lettek, ma lettek betéve, tényleg olyan így ránézésre hogy erősebb víznyomásra tervezték, inkább permetező mint fúvóka, még beszerelés előtt állítottam rajta egy műanyag barkácsolt darabkával, álló helyzetben kb a hátsó ajtó hátsó vonaláig beteritette a tetőt úgy hogy az ablak közepére érkezik a nagyja, szóval remélhetőleg menet közben jó lesz és nem nyomja le túlságosan a vizet a menetszél.

 

Az Insignia fúvóka egyébként nekem kicsit lötyögős volt, bepattant a helyére de ott tudott mozogni ide oda. Főleg azután tűnt ez így rossznak hogy a gyári úgy benne volt mint a szikla. De a lötyögést orvosoltuk műanyag bilinccsel, rálett húzva a foglalatra, és így szépen rá lett szorítva a tartója, nem lötyög. Remélhetőleg jó lesz a mindennapi használatban. :happy:

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 09. 26. at 7:44, L.Fazakas írta:

Szerintem mindent meg lehet oldani.

Tudom - elég hülyén hangzik -  de amikor nekem még a Skoda 105S-em volt, a folyamatos szabályozóegység helye már gyárilag benne volt. A műszerfal mögött is, no meg magán az ablaktörlő fokozat-kapcsoló karnál is (legalsó állás). Csupán egyetlen kis probléma akadt. Az eredeti PAL gyártású csehszlovák szabályzó csak 2 további sebességet adott hozzá, oszt még bolti árában is eléggé brutális volt. Helyette inkább kimentünk Rákoskeresztúron a volt Dacia szervizbe (Kaszáló u), és ott a kidobott alkatrészes szemétdombon simán összeguberáltunk néhány ilyen "folyamatosan szabályzó-elektronikát". A nyomtatott áramkörén egyetlen egy helyen kellett átvágni a fóliát, egy másik helyen pedig vastag huzallal "átpatkolni", az ablaktörlő kapcsolókarjához pedig behúzni egy plusz vezetéket - s máris mehetett be minden a Skodába. Megjegyzendő - nagyon megszerettem, mert a kis forgatógombjával 4-25 másodperces törlési intervallumokba szépen be lehetett állítani! Úgy adtam el. Pedig néha - a mostani Astrámba is - annyira simán elkelne ...

Nem tudom miért kell idekeverni mindig a Skodát, különben Skodába tucatjával gyártottuk mi is a műszerész műhelyben fellelhető alkatrészekből, előbb a kollégáknak, utána már kellett mindenkinek, sörért, borért meg csere munkáért ment akkoriban.

Módosítva : bucynus
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

16 órája, bucynus írta:

Nem tudom miért kell idekeverni mindig a Skodát, különben Skodába tucatjával gyártottuk mi is a műszerész műhelyben fellelhető alkatrészekből, előbb a kollégáknak, utána már kellett mindenkinek, sörért, borért meg csere munkáért ment akkoriban.

Csupán azért említettem, ezt már eleve nem kellett legyártani. megcsinálta előttem a román Dacia gyár. Csak itt-ott kellett benne apró átalakítást végezni, s egy az egyben működött. Ha nem Skodába, hanem pl. Suzukiba, vagy éppenséggel az Opelbe adoptáltam volna, akkor bezzeg véle senkinek semmi baja sem lenne? Még erősen gondolkodom a dolgon - hiszen elektronika akad ... és az már gyártóilag bedobozolt, betokozott - tehát beszerelésre naprakész, stb.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy kérdés, csak hogy megnyugodjak hogy nem az izzó van kiégve. Adott a képen (nem az én autóm, nem az én képem) látható bal felső hibalámpa. Ha jól tudom ez a hűtőventilátor kapcsolójával kapcsolatos. Na most nekem ez a lámpa nem gyullad ki gyújtás ráadásakor sem, tehát kontroll sincs, mintha nekem nem is lenne ilyen hogy hűtőventilátor kapcsolás. Létezik hogy nekem nem elektromosan kapcsolt hanem mechanikus és emiatt nincs hozzá lámpa? Egyébként nekem csak egy hűtőventilátor van (z16xep).

maxresdefault.jpg

Link to comment
Megosztás:

19 perce, nyolc8 írta:

Sziasztok!

Egy kérdés, csak hogy megnyugodjak hogy nem az izzó van kiégve. Adott a képen (nem az én autóm, nem az én képem) látható bal felső hibalámpa. Ha jól tudom ez a hűtőventilátor kapcsolójával kapcsolatos. Na most nekem ez a lámpa nem gyullad ki gyújtás ráadásakor sem, tehát kontroll sincs, mintha nekem nem is lenne ilyen hogy hűtőventilátor kapcsolás. Létezik hogy nekem nem elektromosan kapcsolt hanem mechanikus és emiatt nincs hozzá lámpa? Egyébként nekem csak egy hűtőventilátor van (z16xep).

 

Nálam sincs ilyen "lámpa" kontroll indításnál. 1 hűtős Z14XE

Link to comment
Megosztás:

39 perce, nyolc8 írta:

Sziasztok!

Egy kérdés, csak hogy megnyugodjak hogy nem az izzó van kiégve. Adott a képen (nem az én autóm, nem az én képem) látható bal felső hibalámpa. Ha jól tudom ez a hűtőventilátor kapcsolójával kapcsolatos. Na most nekem ez a lámpa nem gyullad ki gyújtás ráadásakor sem, tehát kontroll sincs, mintha nekem nem is lenne ilyen hogy hűtőventilátor kapcsolás. Létezik hogy nekem nem elektromosan kapcsolt hanem mechanikus és emiatt nincs hozzá lámpa? Egyébként nekem csak egy hűtőventilátor van (z16xep).

 

A tiédben nincs ilyen lámpa. Ha jól tudom akkor 2002-ig volt.

Módosítva : gezoli
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 09. 26. at 7:59, kobraCode írta:

1. - AC relé egyik lábáról tudsz szedni 12V-ot.

2. - Motortérben a lámpatestnél megtalálod a csatlakozókat, ott megtudod csapolni a kábeleket.

"- 1. - AZ AC relé az melyik? Nem a lila színű relé a nagy fekete dobozban - kb. a kormány vonalában benn a motortérben? Amiben  - nálam csupán két relé van és az egyiken van egy kék színű biztosíték. https://www.kepfeltolto.com/kep/biztositekdoboz-a-motorterben

Ott néztem én legutóbb a feszültséget, és gyújtás ráadásra valóban van 12V, ám ha leállítom a motort, egy darabig még továbbra is van áram. Mintha annak a pontnak valamiféle időbeni késleltetése lenne.

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 09. 07. at 19:31, kobraCode írta:

És nekem is! Ráadásul ez az, amin valóban van a gyújtással 12V, de ha leállítom a motort, egy darabig még tartja ....

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 09. 07. at 21:25, bocs írta:

Azért érdeklödtem a biztosíték után,mert ismerősöm onnan adott tápot a nappali menetfénynek.

Azt mondja,ha hosszabb ideig megy az autóval ( nem csak a garázsból áll ki ),miután leállítja a motort,és kiveszi a kulcsot,még majdnem 1 percig világit neki a menetfény,aztán kialszik.

Ezt mondom én is!   Az időtartamot nem mértem, de valóban kb. 1 perc  .... És nem mintha tényleg zavarna.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, L.Fazakas írta:

"- 1. - AZ AC relé az melyik? Nem a lila színű relé a nagy fekete dobozban - kb. a kormány vonalában benn a motortérben? Amiben  - nálam csupán két relé van és az egyiken van egy kék színű biztosíték. https://www.kepfeltolto.com/kep/biztositekdoboz-a-motorterben

Ott néztem én legutóbb a feszültséget, és gyújtás ráadásra valóban van 12V, ám ha leállítom a motort, egy darabig még továbbra is van áram. Mintha annak a pontnak valamiféle időbeni késleltetése lenne.

Úgy emlékszem a biztosítékos az AC-relé.

Igen leállítás után tartja nálam is pár másodpercig, de engem nem zavar, megszoktam már.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Olvasgattam a topic-ot és láttam hogy 2-3 éve felmerült hogy bizonyos autókban akkor is bekapcsol a belső világítás ha leveszik a gyujtást. Nekem csak ajtó nyitásra illetve központi zár nyitásra kapcsol be. Lehet tudni miből fakad a különbség, illetve hogy lehetne felokosítani hogy gyujtás levételre is bekapcsoljon a belső lámpa?

Módosítva : nyolc8
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

 

Adott egy Opel Astra H 1.3 CDTI gyári nem MP3 -as fejegységgel. Szeretnék hozzá multikormány vásárolni. A kérdésem az lenne hogy a kormányon kívül kell e még bármilyen eszköz ahhoz hogy ez működjön? 

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv:

Gábor

Link to comment
Megosztás:

5 órája, nyolc8 írta:

Sziasztok!

Olvasgattam a topic-ot és láttam hogy 2-3 éve felmerült hogy bizonyos autókban akkor is bekapcsol a belső világítás ha leveszik a gyujtást. Nekem csak ajtó nyitásra illetve központi zár nyitásra kapcsol be. Lehet tudni miből fakad a különbség, illetve hogy lehetne felokosítani hogy gyujtás levételre is bekapcsoljon a belső lámpa?

Szia!

Átnézegettem a kapcsolási rajzot, de az izzó és a kapcsoló is a Multitimerbe van bekötve, így szerintem szoftveres különbség lehet az eltérő kivitelek között. 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 10. 02. at 6:34, L.Fazakas írta:

Csupán azért említettem, ezt már eleve nem kellett legyártani. megcsinálta előttem a román Dacia gyár. Csak itt-ott kellett benne apró átalakítást végezni, s egy az egyben működött. Ha nem Skodába, hanem pl. Suzukiba, vagy éppenséggel az Opelbe adoptáltam volna, akkor bezzeg véle senkinek semmi baja sem lenne? Még erősen gondolkodom a dolgon - hiszen elektronika akad ... és az már gyártóilag bedobozolt, betokozott - tehát beszerelésre naprakész, stb.

Rendben, de ha van gyári, akkor én inkább azt választom.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, bucynus írta:

Rendben, de ha van gyári, akkor én inkább azt választom.

Mindenkinek szíve joga!

Ám ha az "eredeti gyári" a boltban több tízezerbe fáj (mert ugyebár - Magyarországon az autóalkatrészeket általában aranyárban mérik) - és ha mondjuk nekem - még akad otthon elfekvőben egy-két ilyenem, akkor csakis azt mondogatom magamnak - "a puding próbája az evés", azaz - NOSZA RAJTA!

A feladat adott. Ha netántán rossz helyre kötném be - hmmm. - Legfeljebb majd szépen letolja a biztosítékot.

A Skoda S105-ömnél (haha, már megint csak azt emlegetem) - a legelején bizony elég gyakran letolta, ámde aztán az egyik  - és szintén ezzel a témakörrel kisérletezgető gyári kolléga csak átszólt a végére, hogy

- itt kell a fóliát átvágni,

- itt itt kell átpatkolni.

Na és akkor persze jó lett! Mert mit mond a régi mondás? -  "Próba - cseresznye"... vagy - "aki mer - AZ NYER!"

Link to comment
Megosztás:

temp.jpg

On 2017. 09. 11. at 4:21, DarthVödör írta:

Ritkán, de most itt vagyok! Írjátok össze hány darab kell a CC_LED2 (tempomat visszajelző) modulból. Egy darabért nem érdemes NYÁK-ot gyártatni. Az eddigi készletek elfogytak. 

A műszeregységben sosem volt kiépítve gyárilag. Pedig, a léptetőmotoros (bowdenes) tempomatnak VAN led kimenete! 

CC_LED2 gyújtásra "tesztet" csinál, világít a visszajelző. Ezután a sebességhatár kivételével, ugyanúgy működik, mint a ECU, amit vezérelsz. Be illetve kikapcsolsz. 

X16XEL bowdenes tempomattal természetesen utólagos gyári szettel, a visszajelző led is be lett forrasztva a műszerfalba és be is lett kötve a mozgató motorról..teljesen korrekten működik! Immáron kb 8éve...

Módosítva : Qpack
  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.