Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumi, felni kérdések


GABBE

Recommended Posts

Sziasztok!

Hamarosan itt a téli gumi őrület és a szezon. Van valakinek tapasztalata a következő gumikkal?

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/4019238741315/Continental WinterContact TS 860 195/60R15 88T TL/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/5452000447654/Goodyear UltraGrip 9 185/65R15 88T/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/3188649820474/Dunlop Winter Response 2 185/65R15 88T/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/8019227268713/Pirelli Cinturato Winter 185/65R15 88T/

 

Nem tudom eldönteni milyet vegyek. Fő szempont a biztonság, mert elég sokat kell mennem minden időjárási viszonyban is. Szinte nincs olyan nap hogy ne kéne a verdát használni rövidebb vagy hosszabb utakon. Sőt még azt sem tudom hogy 185/65 vagy 190/60 méretet válasszak? Köszi.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, kobraCode írta:

Sziasztok!

Hamarosan itt a téli gumi őrület és a szezon. Van valakinek tapasztalata a következő gumikkal?

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/4019238741315/Continental WinterContact TS 860 195/60R15 88T TL/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/5452000447654/Goodyear UltraGrip 9 185/65R15 88T/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/3188649820474/Dunlop Winter Response 2 185/65R15 88T/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/8019227268713/Pirelli Cinturato Winter 185/65R15 88T/

 

Nem tudom eldönteni milyet vegyek. Fő szempont a biztonság, mert elég sokat kell mennem minden időjárási viszonyban is. Szinte nincs olyan nap hogy ne kéne a verdát használni rövidebb vagy hosszabb utakon. Sőt még azt sem tudom hogy 185/65 vagy 190/60 méretet válasszak? Köszi.

Én aztán conti párti vagyok, de most mégis azt mondom... ha most kellene téli gumit vennem, akkor az UltraGrip 9-et választanám. Majd minden méret kategóriában már 2 éve elismert, jó guminak számít. A Michelin Alpin4-et raknám mellé alternatívának... a párom kocsiján van olyan, és hasonlóan top3-mas gumi az is évek óta. Ha most kellene vennem, akkor így döntenék... nyárra továbbra is gondolkodás nélkül Conti Premium Contact és 1-2 éve mit Winter Contact TS 850 volt a másik biztos döntés.... de a téliben mára már változott a véleményem.

Ha nem jársz a magyar magas dombvidéken (Mátra, Pilis stb...), akkor mindegy, hogy 195 vagy 185. Ha többször jársz potenciálisan havas területeken (Románia, Erdély, Ausztria, síelések, Mátra stb...), akkor a 185-ös fele hajlanék, mert havas úton a keskenyebb jobb, de minden egyéb úton és esetben viszont a szélesebb a biztonságosabb. 

Én 185-öt használok mindig, a párom nyáron 195, télen 185.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 hours ago, kobraCode said:

Sziasztok!

Hamarosan itt a téli gumi őrület és a szezon. Van valakinek tapasztalata a következő gumikkal?

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/4019238741315/Continental WinterContact TS 860 195/60R15 88T TL/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/5452000447654/Goodyear UltraGrip 9 185/65R15 88T/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/3188649820474/Dunlop Winter Response 2 185/65R15 88T/

http://promo-gumiabroncs.hu/Tyre/8019227268713/Pirelli Cinturato Winter 185/65R15 88T/

 

Nem tudom eldönteni milyet vegyek. Fő szempont a biztonság, mert elég sokat kell mennem minden időjárási viszonyban is. Szinte nincs olyan nap hogy ne kéne a verdát használni rövidebb vagy hosszabb utakon. Sőt még azt sem tudom hogy 185/65 vagy 190/60 méretet válasszak? Köszi.

Valamivel fentebb raktam ki az ADAC tesztet. Nem kell szentírásnak venni, de talán minden elérhető forrás közül még mindig a leginkább mérvadó. Volt ugyan valamilyen részlehajló botrányuk, de abban legtöbben egyetértettek, hogy még mindig messze ők közlik a leginkább valós adatokat. Szerintem ez alapján érdemes választani. 

Téli esetén: https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2016_winterreifen_185_65_r15.aspx?ComponentId=273603&SourcePageId=31821

A linkelt abroncsok mind prémium minőségűek, de én is egyetértek, hogy a Goodyear UltraGrip 9 lesz messze a legjobb választás, esetleg a Michelin Alpin A4 a jobb kopásállóság miatt (ezt te tudod mennyire fontos neked). Sajnos a Conti hiányzik a tesztből, de tapasztalataim alapján a Conti csak is prémium minőségű abroncsokat gyárt, ha itt lenne, szinte biztos az első háromban lenne. Ha a pénz nem elsődleges szempont, akkor én mind téli és mind nyári gumi esetén csak is Continental vagy Goodyear abroncsot választanák minden alkalommal. Mivel ezt kb 5-6 évre veszem, a különbség árban már nem is olyan számottevő, ráadásul a cserét nagyon szépen be lehet tervezni, ütemezni (ha csak nem sérült abroncsot kell cserélni).

Emígy teljesen hiszem, hogy egy Astra G + átlagosnál azért jobb vezető + hazai átlagos útviszonyok esetén gyakorlatilag kimutathatatlan pl. egy Goodyear és egy Hankook gumi között a különbség. Télen eleve elsődlegesen a biztonságos vezetésre kell figyelni és nem abban hinni, bízni, hogy a Goodyear abroncsokban "benne van" még a fékút, stb.

5-6 évnél soha nem idősebb abroncs, kopott, sérült, elhasználódott cseréje mm-től függően (de nem az előírt értékhez viszonyítva, ha jól tudom kb. +1,5-2mm), valamint minimum középkategóriás friss gumi = megfelelő biztonság az úton, ami az abroncsokat illeti.

 

Szerk: csak érdekességképpen, 2013-ban, én ADAC-teszt alapján választottam abroncsot, igaz, nem volt 185/65 R15 teszt, így 185/60 R15 teszt alapján esett a választás a Firestone Winterhawk3-ra. Lám, most a 185/65 R15 tesztnél a két nem ajánlott között van, pedig az előző tesztben (igaz, kicsivel más méretben) gyakorlatilag a legjobb abroncs volt. Én is folyamatosan használom az autót, télen is állandóan megyek, és azt kell, hogy mondjam, hogy imádom ezeket a Winterhawk3 abroncsokat, rettentően jól viselkednek. Kimondottan stabil és biztos az autó minden esetben, vizes felületen is, pedig ez miatt kapott gyenge értékelést. 

Módosítva : kukori
  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

2 órája, kukori írta:

Szerk: csak érdekességképpen, 2013-ban, én ADAC-teszt alapján választottam abroncsot, igaz, nem volt 185/65 R15 teszt, így 185/60 R15 teszt alapján esett a választás a Firestone Winterhawk3-ra. Lám, most a 185/65 R15 tesztnél a két nem ajánlott között van, pedig az előző tesztben (igaz, kicsivel más méretben) gyakorlatilag a legjobb abroncs volt. Én is folyamatosan használom az autót, télen is állandóan megyek, és azt kell, hogy mondjam, hogy imádom ezeket a Winterhawk3 abroncsokat, rettentően jól viselkednek. Kimondottan stabil és biztos az autó minden esetben, vizes felületen is, pedig ez miatt kapott gyenge értékelést. 

Néhány év alatt is változik a minősítés, erről a német oldalon lehet többet olvasni. Az egyre jobb abroncsokkal együtt szigorodik a feltételrendszer is.... Csak így van értelme csinálni. Én sem aggódnék a helyedben amiatt, hogy egy valamikori jó abroncs, most már egy sokkal erősebb mezőnyben nagyon lecsúszott.

Az igazság az, hogy ennek a listának van egy nem látható része... na azokon jár a nagy magyar valóság, ha már nem a gyári, első szerelésű gumik vannak a kocsikon. Olyan abroncsokon amit nemcsak idő hiány és a német piac sajátosságai miatt nem tesztel az ADAC, hanem nekik elég csak 1-2 rossz gumi a lista végére, hogy a tesztek szöveges értékelésében látszódjon, hogy milyen óriási különbségek vannak a lista 2 vége között méterben. Már egy Conti prémium és egy Conti Eco között is méteres különbség van vizes úton fékezésnél. A csóró magyar átlaghoz képest meg már több méter a különbség. Okoskodók persze mindig vannak, akik magukról azt állítják, hogy ő lábukban és fejükben a világ legjobb számítógépvezérelt, szenzoros fékrásegítője van... Szerintem Te is ismersz ilyeneket, akik az olcsó és/vagy szar gumit nem őszintén magyarázzák meg (nincs pénzem rá / nem érdekel), hanem kiokoskodják, hogy ő és a gumija tökéletes párost alkotnak.

Aki már eljut addig, hogy az ADAC lista alapján választ, az szerintem sokat tett saját maga és mások épsége érdekében.

Módosítva : bluemirage
  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

5 órája, kukori írta:

Emígy teljesen hiszem, hogy egy Astra G + átlagosnál azért jobb vezető + hazai átlagos útviszonyok esetén gyakorlatilag kimutathatatlan pl. egy Goodyear és egy Hankook gumi között a különbség. Télen eleve elsődlegesen a biztonságos vezetésre kell figyelni és nem abban hinni, bízni, hogy a Goodyear abroncsokban "benne van" még a fékút, stb.

 

Ezzel nagyon egyet tudok érteni, pont erről írtam fentebb pár gondolatot.:icon13:

Link to comment
Megosztás:

Olvasgatom az adac téligumi tesztjét és a cikkben kifejtett véleményt:

http://www.gumidirekt.hu/hir/0000000094/ADAC-teligumi-teszt-2016.html

Leginkább a Michelin CrossClimate-ra voltam kíváncsi. Nem értem (illetve gumis szempontból értem :) ) a cikkben leírt lehúzást, ami a CrossClimate kapott. Kihegyezték a havon nyújtott gyengébb teljesítményre az egészet, holott, ha megnézzük a többi jellemzőt, még a téli mezőnyben is ott lenne a dobogó közelében, vagy akár rajta is. A (szerintem) legfontosabb, a nedves és száraz úton elért teljesítménye is dobogós. Jégen is jó, a kopás és az üa.fogyasztás is rendben.

Valahol láttam egy nyári tesztet, ott is a középmezőny tetején volt. What's not to like?

Írom mindezt úgy, hogy délután megyek a Nokian WR D4 szettért... :)

 

Link to comment
Megosztás:

10 órája, DM101 írta:

Van hátránya a 16" felninek?

Mi a gyári méret a 16" felniknél? Az ET számra gondolok, mert láttam 37 meg 46-ot is.

 

Nekem 16x7j ET35 195/55R16 gumival felüt hátul a nagyobb bukkanókban, főleg ha ül hátul még 2 személy.

Ide kapcsolódna viszont az én kérdésem is: 40mm-rel lejjebb lesz téve jövőhéten, szerintetek váltsak 195/50 (tudom, hogy nem váltóméret:-)) gumikra és akkor hátha nem ér majd bele hátul, vagy váltsak ET38-as felnire?

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

20 órája, DM101 írta:

Van hátránya a 16" felninek?

Mi a gyári méret a 16" felniknél? Az ET számra gondolok, mert láttam 37 meg 46-ot is.

 

A magyar út viszonyokra a kisebb felni praktikusabb, németbe pl. jó a nagyobb felni és az ezzel járó peresebb' gumi is, mert ott rendesen és tartósan aszfaltoznak. 

Azért az R16 ebben a váltóméretben még messze nem gengszter járgányos. :-) Tehát a hátrányok nagyobb felni esetén: Drágább lesz rá szerintem a gumi, kicsit jobban üthetnek az úthibák... 

További következmények:

Mivel a nagyobb felnihez szélesebb gumi kellene (205-ös), így annak hátrányai pl. egy 185-höz képest: a gördülési ellenállás növekedés miatt nagyobb zaj és nagyobb fogyasztás. Természetesen azonos mintázattal összehasonlítva. A szélesebb gumi előnye viszonyt a stabilabb autó. Ezek mind tényszerű dolgok... de, hogy ebből Te mit veszel észre, az már egyéni dolog.

Módosítva : bluemirage
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

16 perce, bluemirage írta:

A magyar út viszonyokra a kisebb felni praktikusabb, németbe pl. jó a nagyobb felni és az ezzel járó peresebb' gumi is, mert ott rendesen és tartósan aszfaltoznak. 

Azért az R16 ebben a váltóméretben még messze nem gengszter járgányos. :-) Tehát a hátrányok nagyobb felni esetén: Drágább lesz rá szerintem a gumi, kicsit jobban üthetnek az úthibák... 

További következmények:

Mivel a nagyobb felnihez szélesebb gumi kellene (205-ös), így annak hátrányai pl. egy 185-höz képest: a gördülési ellenállás növekedés miatt nagyobb zaj és nagyobb fogyasztás. Természetesen azonos mintázattal összehasonlítva. A szélesebb gumi előnye viszonyt a stabilabb autó. Ezek mind tényszerű dolgok... de, hogy ebből Te mit veszel észre, az már egyéni dolog.

Én 195-ös gumit használok a 16"-os felnin.

Link to comment
Megosztás:

A 195-ös méret nem hivatalos gyári váltóméret R16-ra. Attól persze még ki lehet matekozni egyet (195/55 R16). :confused:

Gondolom ez van neked.

A hivatalos' R16 a 205/50. Ezzel szemben sokak mennek gond nélkül 205/55-el. Persze ez esetben már sok emberrel durva úton már elvileg kicsi lehet a hely.

 

 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, bluemirage írta:

A 195-ös méret nem hivatalos gyári váltóméret R16-ra. Attól persze még ki lehet matekozni egyet (195/55 R16). :confused:

Gondolom ez van neked.

A hivatalos' R16 a 205/50. Ezzel szemben sokak mennek gond nélkül 205/55-el. Persze ez esetben már sok emberrel durva úton már elvileg kicsi lehet a hely.

 

 

A 195/55 R16 mm-re ugyanakkora átmérőben mint a 185/65 R15 ami gyári méret:huh:ha hivatalos ha nem :icon13:

Link to comment
Megosztás:

6 órája, csicsó írta:

A 195/55 R16 mm-re ugyanakkora átmérőben mint a 185/65 R15 ami gyári méret:huh:ha hivatalos ha nem :icon13:

Ha elég lenne csak váltóméret kalkulátor, akkor nem is kellene ezeket beírni a gépkönyvekbe és a specifikációkba, csak elég egy táblázat, vagy manapság egy link. Ezek a kalkulátorok KIZÁRÓLAG a gumi magasságát hasonlítják össze, azaz egymás mellé állítva az egyes kerekek milyen magasak, azaz elfér-e csak a magasság miatt a kerékívben, és így helyes értéket mutat-e majd a kilométer óra is.

Valószínű, hogy az autó a könyvecskéjébe írt méretekkel tesztelik és hangolják a futóművet.

Semmi bajod nem lesz a gumiddal. :icon13: De sima matek, hogy mi a különbség egy gyári váltóméret pl. 205/50 és egy kalkulátorral számolt 185/65R15-ből indított 195/55 R16 között.

A 205/50R16 esetén nagyobb levegőn áll az autó, mint a kimatekozott 195/55R16-on. Az utóbbi ugyan 1 cm-el magasabb, de 10 cm-el keskenyebb gumit jelent. Ennyivel kevesebb levegő van alattad, miközben az oldalfalat is csökkentetted az R15-ről történő váltás miatt. Szerinted??

A megfelelő méretek azért is vannak, mert futóműs dolgok kívül adott mennyiségű és adott nyomású levegő kell, hogy az autót elbírja és megfelelően szállítsa. Mivel a nyomás adott (tanksapkában lévő értékek) ezért belátható, hogy kisebb térfogatú, de azonos nyomású légpárna az autó alatt, más... mint amire gyártották.... főleg ha meg van rakva az autó.

Egyikünk sem fejlesztő mérnők és nem tudom, hogy egy jávorszarvas tesztnél vagy egyéb kritikus helyzetben számít-e... de egy biztos, hogy kizárólag kalkulátorral számolt váltóméret szerinti gumi választás (értsd, milyen magas lesz a kerék...) baromság. 

Sarkított példa, de így jobban értik mások is: Ennyi erővel rakjunk rá 155/85 R14-et, a kalkulátor szerint az is jó. Miközben az autót 175-ös R14 alatt nem is tesztelték... és a 155-el már alig lesz levegő a kocsi alatt... Így jobban érthető, hogy a váltóméret kalkulátor azoknak a gumisoknak jó, akik lusták utána járni, hogy az adott autóra mi kell és el akarnak adni készleten lévő vagy egyéb okból eladásra váró gumikat... csak férjen be a kocsi alá és jót mutasson a km óra (kerület fontossága)... a többi nem számít.

Az írást nem is neked, hanem inkább vitaindítónak szántam. Hátha sikerül a kalkulátorok világától elszakadnunk :blush:

Link to comment
Megosztás:

4 perce, bluemirage írta:

Ha elég lenne csak váltóméret kalkulátor, akkor nem is kellene ezeket beírni a gépkönyvekbe és a specifikációkba, csak elég egy táblázat, vagy manapság egy link. Ezek a kalkulátorok KIZÁRÓLAG a gumi magasságát hasonlítják össze, azaz egymás mellé állítva az egyes kerekek milyen magasak, azaz elfér-e csak a magasság miatt a kerékívben, és így helyes értéket mutat-e majd a kilométer óra is.

Valószínű, hogy az autó a könyvecskéjébe írt méretekkel tesztelik és hangolják a futóművet.

Semmi bajod nem lesz a gumiddal. :icon13: De sima matek, hogy mi a különbség egy gyári váltóméret pl. 205/50 és egy kalkulátorral számolt 185/65R15-ből indított 195/55 R16 között.

A 205/50R16 esetén nagyobb levegőn áll az autó, mint a kimatekozott 195/55R16-on. Az utóbbi ugyan 1 cm-el magasabb, de 10 cm-el keskenyebb gumit jelent. Ennyivel kevesebb levegő van alattad, miközben az oldalfalat is csökkentetted az R15-ről történő váltás miatt. Szerinted??

 

Ezt a kijelentésed értékeld át! 10 cm durva lenne.

Link to comment
Megosztás:

On ‎2016‎. ‎10‎. ‎19‎. at 5:28, gezoli írta:

Én 195-ös gumit használok a 16"-os felnin.

Én is ilyen használok. Gyári felni. Gyárilag rárakott gumi. Igaz D Corsán volt. :)

On ‎2016‎. ‎10‎. ‎19‎. at 16:08, bluemirage írta:

 

A 205/50R16 esetén nagyobb levegőn áll az autó, mint a kimatekozott 195/55R16-on. Az utóbbi ugyan 1 cm-el magasabb, de 10 cm-el keskenyebb gumit jelent. Ennyivel kevesebb levegő van alattad, miközben az oldalfalat is csökkentetted az R15-ről történő váltás miatt. Szerinted??

 

Szerintem a 195/55/r16 ugyan olyan jó, mint a 205/50/r16. Sőt, ha  Te elméleted vesszük alapul a 195-ös még jobb is. Hiszen a 195-ös gumi magassága 107,25mm a 205-ös gumié viszont 102mm. Tehát a 195 gumival "több levegő van alattad" egy hangyányival. :D És átmérőben is csak 1 mm eltérés van a gyári méretként megadott 185mm széles gumihoz. És még olcsóbb is többnyire a 195-ös gumma a 205-höz képest. Persze ez csak az én eszmefuttatásom, akár tévedhetek is.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!Egy pár hete érdeklődtem,hogy pontosan milyen Et számú 15-ös acélfelni kell az Astra G-re.Akkor kaptam azt választ,hogy  ET 49.Na most találtam egy egész jó szettet,csak az a bökkenő ET43-as, egy 2004-es 1.6-os Astra Classic II-őn volt.Most kérdésem az  hogy van különbség Astra Classic és Astra Classic II acélfelni ET számai között van különbség?A neten úgy találom ezt a felnit hogy Meriva A, Astra G 2 .Vagy esteleg jó lenne az Astrámra. Azért nem bízok benne,mert hátul is tárcsafékes a verda.Válaszotokat is előre köszi.Ja  körosztó 4x100...

Link to comment
Megosztás:

11 perce, Mettyú írta:

Sziasztok!Egy pár hete érdeklődtem,hogy pontosan milyen Et számú 15-ös acélfelni kell az Astra G-re.Akkor kaptam azt választ,hogy  ET 49.Na most találtam egy egész jó szettet,csak az a bökkenő ET43-as, egy 2004-es 1.6-os Astra Classic II-őn volt.Most kérdésem az  hogy van különbség Astra Classic és Astra Classic II acélfelni ET számai között van különbség?A neten úgy találom ezt a felnit hogy Meriva A, Astra G 2 .Vagy esteleg jó lenne az Astrámra. Azért nem bízok benne,mert hátul is tárcsafékes a verda.Válaszotokat is előre köszi.Ja  körosztó 4x100...

Namost a Classic (Classic I) az Astra F, a Classic II pedig a G Astra. Azt nem tudom hogy mi is az az Astra G 2... 

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 10. 27. at 18:01, Mettyú írta:

Sziasztok!Bocsesz ,rosszul írtam 6,5 j x 15 H2 ET43 és nem  6 j x 15 H2 ET43-as a felni.Így is jó lenne?Ez lenne az!

http://www.ebay.it/itm/152064555673

Fél collal szélesebb és az ET49-hez képest 6mm-rel kijjebb lesz, ahogy előttem is írták. De miért nem nézel itthon? 10-15között már találsz itthon is 4db-ot :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.