Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

6-os váltó , osztómű , 4x4


Zorro_16V

Recommended Posts

Hello!

Nem vagyok szerelő, sem 4*4 guru. De mivel 3 éve kínlódom a 4*4-el sokmindent kipróbáltam.

Nekem is van kapcsolóm a műszerfalon, valóban az F19 ármakörét szakítja meg. Én most arra használom, hogy ha valamiért kigyullad a 4*4 visszajelző, ne a biztosítékot kelljen piszkálnom.

Jómagam 5 hónapon át használtam kikapcsolva a 4*4-et (gondolván, hogy kevesebbet fogyaszt - ez kb. 0,5 liter). Ilyenkor első kerekes a kocsi (tévedés, hogy hátsó kerekesre kapcsolható). Azonban amikor visszakapcsoltam ősszel, nagyon hamar elszállt a 4*4 és a szervó (kilőtt a nyomástároló biztonsági szelepe többek között). Jómagam úgy érzem, hogy a hónapokig nem mozgó alkatrészek egy idő után nehezen indulnak el, ez plusz terhelés a 4*4 miatt amúgy is magasabb nyomáson működő szervó-rendszernek.

Menet közben le lehet kapcsolni a 4*4-et, de vissza már nem. Ugyanis a 4*4 komputer a gyújtáskor teszteli az érzékelőit, így menet közben visszakapcsolva ezt nem tudja megtenni és nem kapcsolja a 4*4-et. Próbáljátok ki...

A király az lenne, ha mechanikusan lehetne kapcsolni a 4*4-et, mint a jobb terepjárókban. Nekem ajánlották is, hogy átépítik így a kocsit... Persze nem olcsó... (sőt, igen sok pénz).

Így, okulva saját kis tapasztalatomból, nem kapcsolgatom a 4*4-et, hanem örülök hogy van, és használom. Azóta semmi gond nincs vele...

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
  • Hozzászólások 111
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

  • 3 weeks later...

Általam ismert szerelők:

Lantos Zsolt

Szántó Miklós

Kurgyis Gábor

Szeles Gábor

Vida Balázs

Viszont remélem nem haragszol meg rám, de nem ajánlok senkit. Jobb lesz nekem is neked is. Ezért nem írok elérhetőségeket.

A többiek majd biztosan.

Tartály ügyben sem segítek ez nem személyes hanem inkább, mert nem is tudok.

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Ha egy picit beugathatok????

az a baj hogy az f28-as váltóhoz minden horor ár ezért inkább bontottat vesznek

a probléma hogy NINCS pótalkatrész én ugytudom egy ut járható a javitás szempontjából, szakszerviz kiküldi a váltót és visszajön egy felujitott

az árát képzeljétek el nemmerem beirni

Link to comment
Megosztás:

  • 1 year later...
HELP!!!!

Mit szoltok ahoz,hogy meg szeretnem lepni a dragamat ( 2,0 16V)egy 6-os valtoval, szeretne vajon?!En nagyon...Ha valaki esetleg tud egy helyet ahol beszerezheto a 6-os,kerem segiteni!Koszi

Szeretni fogja az autód, ebben biztos vagyok, én ugyan még csak egy C20NE-t láttam F28-al szaladni, de az is meggyőzően ment. A nagyobbik baj az hogy az F28-as váltó ritka mint a fehér holló, és ha van is, akkor meg aranyárban mérik. Én a legolcsóbban 90.000Ft-ért láttam eddig 6-os váltót (természetesen használtan), miközben ugye egy 5 sebességes F16 vagy F20 már 20.000Ft-ért megszerezhető. Sajna nemtom hol lehetne ilyen váltót szerezni, bontókban viszonylag ritkán van, talán a legegyszerűbb úgy, ha megveszel egy rommá tört Turbót kétszázér' és abból átépíted a tiedbe.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Sziasztok!

Bratyóm most vásárolt egy 2literes nyolc szelepes összkerekes calibrát, 91-es évjárat. Szerintem a motorját cserélték, mivel úgy tudom, hogy 8 szelepes motorral nem készült összkerekes Cali. Néha beindítás után folyamatosan ég az összkerék lámpája, de ha újra beindítom, akkor leáll. Mi lehet a baja, hogy lehet megnézni, hogy jó-e az összkerék??? Állítólag borzalmas hangot ad ki, ha rossz az osztómű, de ennek nincs semmi hangja. És mit kell tudni erről az összkerékről, ez állandó összkerekes, vagy csak megcsúszásnál kapcsol be? Légyszi segítsetek. Előre is köszi

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Bratyóm most vásárolt egy 2literes nyolc szelepes összkerekes calibrát, 91-es évjárat. Szerintem a motorját cserélték, mivel úgy tudom, hogy 8 szelepes motorral nem készült összkerekes Cali. Néha beindítás után folyamatosan ég az összkerék lámpája, de ha újra beindítom, akkor leáll. Mi lehet a baja, hogy lehet megnézni, hogy jó-e az összkerék??? Állítólag borzalmas hangot ad ki, ha rossz az osztómű, de ennek nincs semmi hangja. És mit kell tudni erről az összkerékről, ez állandó összkerekes, vagy csak megcsúszásnál kapcsol be? Légyszi segítsetek. Előre is köszi

Na. Először is nem cserélték a motorját, összkerekes Cali létezett C20NE-ből (ez a 8 szelepes motorkódja), és C20XE-ből (16 szelepes) is, turbóból meg ugye csak olyan volt. Gyárilag mindössze V6-ból és X20XEVből (16 szelepes Ecotec) nem csináltak 4x4-est. Az összekerékhajtás ezeken az autókon nem állandó, hanem az első és hátsó tengely fordulatszámkülönbségére kapcsol be, úgyhogy úgy lehet a legkönnyebben megnézni a működőképességét, hogy keresel mondjuk egy vizes füves területet (aszfalton is lehet, csak ne állatkodjunk má':lol:), aztán elindulsz az autóval nagy gázzal úgy, hogy kipörögjön az első kerék, mert ilyenkor az osztóműnek elvileg be kell kapcsolnia a hátsó kerekeket is a hajtásba. Mindehhez meg megkérsz valakit aki az egészet végignézi kívülről, és az fogja látni ha bekapcsolt a hátsó kerék hajtása is, például mert vzes füvön nagy gáznál az is ki fog ilyenkor pörögni.

Az összkerékhajtás sajnos ezeken az autókon gyárilag alul van méretezve, ugyanis az osztómű hosszú távon nem bírja a terhelést, és az egész rendszer konstrukciójából adódóan (azazhogy fordulatszámkülönbségre kapcsol be), elég annyi hogy az első gumik kopottabbak mint a hátsók, máris állandóan megy az összkerékhajtás, ami meg röpke 30000km alatt teljesen gallyra vágja az osztóművet -> csere, utolsó infóm szerint ára bontottan is jópár tízezer Ft... A tűréshatár az első és hátsó tengelyen levő kerekek átmérőjének különbségében ha jól emlékszem mindössze 3mm, azaz nem csak hogy szigorúan egyforma méretű gumikat kell venni előre meg hátra, hanem egyforma kopottságúakat (azaz öszkerekes Calibrára négyesével kell gumit venni, nem lehet csak egyszerre kettőt), mitőbb még a kerekekben levő levegő nyomására is fokozottan ügyelni kell! Ha mindez mégsem lenne megvalósítható, illetve valamiért nincs pénz a 4x4 rendbetételére, akkor csak egyszerűen ki kell húzni a kormány alatti biztosítéktáblából az F19-es biztosítékot, és máris csak elsőkerékhajtásúként működik a Calibra (amúgy ezt például vontatáskor mindig meg kell tenni).

Az összkerékhajtás lámpájáról:

A Calibra motorvezérlő rendszere már alkalmas arra hogy hibakódokat tároljon majd minden perifériáoz (így az összkerékhajtáshoz is) külön-külön, szóval ha neked ég a műszerfali lámpa, akkor az azt jelenti hogy tárolt hibakód van a rendszerben, ezt pedig vagy márkaszervizben tudják neked kiolvasni Tech1-es műszerrel, vagy magad otthon kivillogtatod egy gémkapocs illetve görbe drót és az ezen a linken olvasható leírás szerint. Kiegészítés ha esetleg nem találod a linken említett diagnosztikai csatlakozót: ha szemben állsz az autóval, akkor a motortér jobb felső sarkában lesz a lengéscsillapító felső felfogatási ponja (azaz "torony") meg a motortéri relédoboz között (amennyiben neked van ilyen relédoboz, mert nem mindbe van), az oktánszámcsatlakozó (ha minden igaz ez egy sárga csati lesz, 95 vagy 91 felirattal) mellett. Ha kihúzod, látni fogod hogy ez egy 10lábú ALDL csati, amit lehúzol, majd az A és J lábakat összekötöd benne (rá avn írva az oldalára hogy melyik láb melyik), aztán ráadod a gyújtást és figyeled a műszerfalon az összkerékhajtás lámpájának villogását. A felvillenások száma jelenti a hibakódot, mégpedig úgy hogy mondjuk elsőzör két villanás, utána négy villanás-> 2 és 4 azaz 24-es hibakód. Elöljáróban: a kiolvasás mindig a 12-es kóddal kezdődik, ez nem hiba, mindössze a kiolvasás kezdetét jelenti, majd utána jönnek az igazi hibakódok. Minden kódot 3-szor villog ki egy másodperces szünetekkel, utána 3 másodperc szünet és jöna következő kód, az is háromszor megismételve. Ha már nincs több kód akkor jön megint a 12-es, majd elölről kezdi az egészet mindaddíg amíg le nem veszed a gyújtást vagy vissza nem dugod az ALDL csatit a helyére. A hibakódok magyarázatát lásd a fenti linken, még anyni hogy a diagnosztikai csatiban az A és B lábat még véletlenül se kösd össze, mert ezzel ki is nyírtad a motorvezérlő computert!

Link to comment
Megosztás:

V6 ból is létezett 4x4 tudomásom szerint csak nagyon kevés az is angliába került forgalomba.

Nézd meg az EPC ban hozza is a másik kipufogórendszert a V6 nál a 4x4 hez.

Igen, erröl én is hallottam már valamit. Viszont a V6-ot már osztómü nélkül is nagyon gáz szerelni, nem hogy osztómüvel... :lol:

Egy hátsó kopogásérzékelö cseréhez szét kellene szedni mindent... :lol:

Link to comment
Megosztás:

4X4-gyel......az sem baj, ha utóbbi ki lett cserélve quattrora! :lol:

svájcba csinálnak olyan osztóművet, ami 500le is simán bír, csak sok lové kell hozzá. Kimész, és 3 napon belül jöhetsz vele haza. Akkor viszont nekiálhatsz a motortuningnak :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ménem?

Végre valami érdekes téma, és akkor meg elnémultok...

Véleményem szerint a Calibra osztóművének problémái nemtom mennyire erednek konstrukciós hibákból (márminthogy az egész tervezés rossz), de ha csak az anyagválasztás a probléma, akkor sztem egy erősebb anyagból legyártott osztóművel a probléma kiküszöbölhető lenne. Egy megfelelően fanatizált és kellő szponzori háttérrel rendelkező rajongónak nem hinném hogy gondot jelentene olyan céget találni aki legyártaná ugyanazt az osztóművet mondjuk titánötvözetből... Vagy nagyon nagy hülyeséget mondtam?

Link to comment
Megosztás:

Ménem?

Végre valami érdekes téma, és akkor meg elnémultok...

Véleményem szerint a Calibra osztóművének problémái nemtom mennyire erednek konstrukciós hibákból (márminthogy az egész tervezés rossz), de ha csak az anyagválasztás a probléma, akkor sztem egy erősebb anyagból legyártott osztóművel a probléma kiküszöbölhető lenne. Egy megfelelően fanatizált és kellő szponzori háttérrel rendelkező rajongónak nem hinném hogy gondot jelentene olyan céget találni aki legyártaná ugyanazt az osztóművet mondjuk titánötvözetből... Vagy nagyon nagy hülyeséget mondtam?

Szerintem venni kellene vagy bontott jó állapotút vagy újat és keresni egy olyan céget aki acélötvözetek edzésével foglalkozik.Szerintem!Én erre felé indulnék el.

Link to comment
Megosztás:

Jah, csak sajna nem értek a lovakhoz és gőzöm sincs hogy az osztóműnek pontosan melyik része van alulméretezve (nem biztos hogy a fogaskerekek), ezért írtam a legbiztosabb )és egyben legköltségesebb) megoldást, miszerint az egész osztóművet újra le kell gyártani titánötvözetből, beleértve az alumínium (vagy nemtommilyen) házat is. Az most más kérdés hogy így az egész költsége valószínűleg sokszorosa lesz az autó értékének...

Link to comment
Megosztás:

Gondolom ha ez olyan egyszerű lenne akkor nem csak 2 cég foglakozna vele egész európában.Tom arra gondolt hogy a svájci cég drágább viszont jóval kisebb nyomatékot bír ki.Van egy másik cég Svédországban ők 600LE ig vállalnak rá garanciát.Az ára 270e ft :lol:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.