Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


julien

Recommended Posts

On 2020. 03. 11. at 9:26, kingblue írta:

Én visszatölteném.Egy rongy vagy textil darabon átszürném.Az edény alján egy kis mennyiséget hagynék.Az esetlegesen leült szennyeződés miatt.

 

On 2020. 03. 11. at 9:50, zotya975 írta:

Az olajszűrő szerintem  nyomóágban van , így szerintem ez az első "állomás" az olajpumpa után, én is visszatenném átszűrés után, bár nem fog túl gyorsan átfolyni a rongyon. 

Köszönöm a tippeket. Eredetileg nem akartam visszatölteni a régi olajat. Mire előálltam a szűrési ötlettel, már meg lett véve és beletöltve az Eneos Premium Hyper 5W-30 olaj, mert az volt elérhető a helyi boltban a Valvoline helyett. Talán csak bebeszélés, de úgy tűnik még szebben is jár a motor és jobban gyorsul.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

22 órája, freddy_ írta:

 

Köszönöm a tippeket. Eredetileg nem akartam visszatölteni a régi olajat. Mire előálltam a szűrési ötlettel, már meg lett véve és beletöltve az Eneos Premium Hyper 5W-30 olaj, mert az volt elérhető a helyi boltban a Valvoline helyett. Talán csak bebeszélés, de úgy tűnik még szebben is jár a motor és jobban gyorsul.

A motor energiájának nagy részét emészti fel a belső súrlódása, így lehetséges hogy másik, új olajjal érezhető a változás. 

Link to comment
Megosztás:

  • 8 months later...

Sziasztok! Olajcsere előtt állok, jelenleg 10w40-es olaj van benne. Igy vettem koràbban és ha jol tudom 4-5éve már h ilyen olajjal megy. A kérdés, h maradjak ennél vagy amit sok helyen látok h valóban 5w30 vagy 5w40 a bele való? G astra 2003 dec 1.4 16v benzin,  z14xe

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Ati88 írta:

Sziasztok! Olajcsere előtt állok, jelenleg 10w40-es olaj van benne. Igy vettem koràbban és ha jol tudom 4-5éve már h ilyen olajjal megy. A kérdés, h maradjak ennél vagy amit sok helyen látok h valóban 5w30 vagy 5w40 a bele való? G astra 2003 dec 1.4 16v benzin,  z14xe

Szia. 5w-30-as Dexos 2-es olaj a gyári ajánlás.A többi a te döntésed.

Link to comment
Megosztás:

19 órája, Ati88 írta:

Sziasztok! Olajcsere előtt állok, jelenleg 10w40-es olaj van benne. Igy vettem koràbban és ha jol tudom 4-5éve már h ilyen olajjal megy. A kérdés, h maradjak ennél vagy amit sok helyen látok h valóban 5w30 vagy 5w40 a bele való? G astra 2003 dec 1.4 16v benzin,  z14xe

Szintén zenész, az enyémbe vagyok 10 évig töltötték a 10w-40-et a szakbarbárok... Váltottam 5w-30-ra, azt kicsit csipegette, ezért 5w-40-re váltottam, semmi baja, 10.000 alatt ha 3-4 decit bele kell tölteni, sokat mondok.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok.

Van egy 103ezer km-t futott 1.4 xep G Astrám.  Azt vettem észre hogy ha pályán megyek, vagy utánfutót húzok, akkor fogy az olaj. Normál város, autóút használatakor nem veszek észre olajfogyást. Ezt a jelenséget tavaly is észrevettem, akkor Eneos 5w-30 dexos2 olaj volt benne. Ezért ezt Aral 5w-40 dexos 2-re cseréltem, hátha lesz változás, de sajnos így is fennáll az olajfogyás. Mivel nincs változás, a lánc miatt vissza fogok térni az 5w-40 dexos 2-re. Utánfutó húzáskor, kb 60km egy nap alatt, ez 2 forduló, egy rublikát csökkent az olajszint. Vagy egy autópályás Pesti út, 500km/nap akkor is lemegy egy rublikát.  Ha egy év alatt csak normál használatba van, nincs utánfutó, autópálya,  (kb 10ezer km-et megyek/ év) akkor megy le maximról a minimumra. A kipufogó vége nem olajos, füstölést nem látok, mi lehet a probléma?  (Én dugattyúgyűrű kokszosodásra gondolok)

Link to comment
Megosztás:

18 órája, Steve01 írta:

Sziasztok.

Van egy 103ezer km-t futott 1.4 xep G Astrám.  Azt vettem észre hogy ha pályán megyek, vagy utánfutót húzok, akkor fogy az olaj. Normál város, autóút használatakor nem veszek észre olajfogyást. Ezt a jelenséget tavaly is észrevettem, akkor Eneos 5w-30 dexos2 olaj volt benne. Ezért ezt Aral 5w-40 dexos 2-re cseréltem, hátha lesz változás, de sajnos így is fennáll az olajfogyás. Mivel nincs változás, a lánc miatt vissza fogok térni az 5w-40 dexos 2-re. Utánfutó húzáskor, kb 60km egy nap alatt, ez 2 forduló, egy rublikát csökkent az olajszint. Vagy egy autópályás Pesti út, 500km/nap akkor is lemegy egy rublikát.  Ha egy év alatt csak normál használatba van, nincs utánfutó, autópálya,  (kb 10ezer km-et megyek/ év) akkor megy le maximról a minimumra. A kipufogó vége nem olajos, füstölést nem látok, mi lehet a probléma?  (Én dugattyúgyűrű kokszosodásra gondolok)

Az normális jelenség, hogy nagyobb terhelésnél hirtelen megnő az olajfogyás, mert a sok rövidtávnál amikor nem tud rendesen felmelegedni az olaj, a kartergáztól ( vagyis a benne található trutyitól, kondenzvíz, elégetetlen üanyag stb) az olaj hígul. Ha ezután jön egy nagyobb táv nagyobb terheléstől, amikor rendesen átmelegszik az olaj, ez eltűnik belőle, így az ember azt látja hogy a szint az  hirtelen csökken. Egy rublika...ha jól tudom a pálca jelzés alja és a teteje között 1 liter az eltérés tehát akkor ez mondjuk 2 deci? Ez még szerintem az elviselhető alatt van. Főleg ha nem állandó jelenség. 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Az normális jelenség, hogy nagyobb terhelésnél hirtelen megnő az olajfogyás, mert a sok rövidtávnál amikor nem tud rendesen felmelegedni az olaj, a kartergáztól ( vagyis a benne található trutyitól, kondenzvíz, elégetetlen üanyag stb) az olaj hígul. Ha ezután jön egy nagyobb táv nagyobb terheléstől, amikor rendesen átmelegszik az olaj, ez eltűnik belőle, így az ember azt látja hogy a szint az  hirtelen csökken. Egy rublika...ha jól tudom a pálca jelzés alja és a teteje között 1 liter az eltérés tehát akkor ez mondjuk 2 deci? Ez még szerintem az elviselhető alatt van. Főleg ha nem állandó jelenség. 

Nekem ez olyan furcsa. Tizenegy évig volt egy 1.6 szr F astrám, amit ugyan ilyen körülmények között használtam. Annál soha semmit nem mozdult az olajszint, se le, se fel. Újkorától kezdve 10w 40-es olajat kapott.

Link to comment
Megosztás:

20 perce, Steve01 írta:

Nekem ez olyan furcsa. Tizenegy évig volt egy 1.6 szr F astrám, amit ugyan ilyen körülmények között használtam. Annál soha semmit nem mozdult az olajszint, se le, se fel. Újkorától kezdve 10w 40-es olajat kapott.

Hát ez azért motor és olajfüggő is szerintem. Én az F-el általában városban jártam 10 kilométerre ,( ugye ekkor még jóformán be sem melegszik a motor) de ha utána mentem pár 100kilométer pályán, szokott ilyen jelenség lenni. Nekem abban mindig GM 10W40-volt.  

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Steve01 írta:

Nekem ez olyan furcsa. Tizenegy évig volt egy 1.6 szr F astrám, amit ugyan ilyen körülmények között használtam. Annál soha semmit nem mozdult az olajszint, se le, se fel. Újkorától kezdve 10w 40-es olajat kapott.

Első körben én is arra gondolnék mint Zotya. A teljes km távot vedd figyelembe, ne a terhelés utánit. Csak ez után jöhet következő körben lehuzó gyűrű pl.

Link to comment
Megosztás:

17 órája, Stofl írta:

Első körben én is arra gondolnék mint Zotya. A teljes km távot vedd figyelembe, ne a terhelés utánit. Csak ez után jöhet következő körben lehuzó gyűrű pl.

Szokatlan ez az olajfogyasztás az F Astra után. Olyan jó hallani, olvasni,  1.4 xep tulajokat, akiknek nem fogyaszt olajat az autójuk.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Steve01 írta:

Szokatlan ez az olajfogyasztás az F Astra után. Olyan jó hallani, olvasni,  1.4 xep tulajokat, akiknek nem fogyaszt olajat az autójuk.

Szerintem nem motorkód függő. Folyton hallani hogy az x-esek és az 1,6-osok eszik...azt nem tudom. Nekem volt pár. A c14se ette, 8 tulaj 300e km az órában, kopott motor lötyögő dugattyú... Az első z14xe-m, család, 3 másik z14xe-je és a mostani z18xer nulla fogyasztás. 10e km alatt nem kellett rájuk tölteni sosem. Most van egy másik z14xe, na annak kell. De ez sajnos egy elhanyagolt motorú. És sokat megy nagyon nagyon rövideket. Amíg nincs jelentősége pénzben és problémábam a fogyasztás, nem kell vele foglalkozni. Kibírom hogy ezer km-ként rákuttantok és ha kell töltök bele 2-4 decit. Főleg hogy nagyon keveset fut egy évben. Szóval az Opelek tuti nem esznek több olajat mint más autó. Sőt, csak ez valamiért kedvelt téma. És sok olyan ember vett Opelt anno, aki trabanként használta, leszarták sajnos. A szervizek meg kritikán aluliak voltak mindig is! Ha egyébként tuti az autó, érdemes megbontani, szelepek rendbe hozatala, gyűrüzés és lehet nulla lesz ismét!

 

  • Like 3
Link to comment
Megosztás:

  • 7 months later...

Sziasztok! Az Eneos Premium Hyper 5W-30 még mindig a leginkább ajánlott motorolaj vagy esetleg azóta tudtok jobbat? Azelőtt Valvoline 5W30-as olajat használtam, nem Dexos2, de a kézikönyv szerinti GM minősítései megvannak. Hosszabb távú használat során nem érzékelek nagy különbségeket a két olaj között. Mintha az Eneos lassabban barnulna be, mint a Valvoline.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Olajcserét követően, két hónap alatt közel 15000 km-t autóztam főleg országúton, autópályán, napi 50-1000km között. A kézikönyvem szerint az olaj csereperiódusa 2 év vagy 30 ezer kilométer. Egyéb forrásokból az ajánlás általában 1 év vagy 15000 km. Talán volt már erről szó korábban, de nem találom. Érdemes lenne 2-3 hónap után, 15000 km-nél olajat cserélnem vagy a rövid eltelt idő miatt nehetek többet is ezzel az olajjal? Mélybarna színű az olaj.

Módosítva : freddy_
Link to comment
Megosztás:

14 perce, freddy_ írta:

Olajcserét követően, két hónap alatt közel 15000 km-t autóztam főleg országúton, autópályán, napi 50-1000km között. A kézikönyvem szerint az olaj csereperiódusa 2 év vagy 30 ezer kilométer. Egyéb forrásokból az ajánlás általában 1 év vagy 15000 km. Talán volt már erről szó korábban, de nem találom. Érdemes lenne 2-3 hónap után, 15000 km-nél olajat cserélnem vagy a rövid eltelt idő miatt nehetek többet is ezzel az olajjal? Mélybarna színű az olaj.

Szia.A kézikönyv ajánlást felejtsd el.30-ezres csereperiódus a halála a motornak.15 ezernél pont csereérett az olaj.Volt már erről szó igen.Egyöntetű vélemény hogy 12-15 ezernél ajánlott cserélni.

Módosítva : kingblue
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

13 perce, kingblue írta:

Szia.A kézikönyv ajánlást felejtsd el.30-ezres csereperiódus a halála a motornak.15 ezernél pont csereérett az olaj.Volt már erről szó igen.Egyöntetű vélemény hogy 12-15 ezernél ajánlott cserélni.

Köszönöm. Közben olvastam és ugyanerre jutottam. A teljesen ideális az olajnak a megállások és gyorsítások nélküli, egyenletes haladás lenne. Erre vonatkozna elvileg a hosszú csereperiódus. A gyakorlatban ilyen nem nagyon létezik. Nem beszélve az üzemanyag minőségéről. Meggyőztél, nem megyek 15 ezernél többet egy olajjal, mint eddig sem.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, kingblue írta:

Szia.A kézikönyv ajánlást felejtsd el.30-ezres csereperiódus a halála a motornak.15 ezernél pont csereérett az olaj.Volt már erről szó igen.Egyöntetű vélemény hogy 12-15 ezernél ajánlott cserélni.

Ez tök jó markeringfogás az autónak és az olajnak is. Mindenki szereti azt halani hogy ritkábban kell olajat cserélni az autóban, amikor bekeveredsz a szervívbe az ebből adódó hiba miatt akkor megmutatják az " apróbetűs" részt hogy ez a 30 ezer milyen körülmények között igaz. :doze:

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
On 2019. 08. 21. at 18:23, szarufa írta:

Szép napot! Még most regiztem be ide..mivel most lettem egy astra tulajdonos (Z14XEP) 2007-es 70 000 km-rel.

Tudom hogy sok féle olajat lehet kapni..csak kíváncsi vagyok hogy milyet ajánlanátok?

ENEOS Premium Hyper 5W-30...ENEOS Premium Hyper 5W-40..de más márka olaja is megfelelne..főleg hogy Ti

sokkal jobban megtapasztaltátok az évek folyamán..még nem használtam csak keveset mert nem volt még olaj csere..és olajszűrő..és a többi sem lett cserélve.

Pl..levegő..pollen..szűrők és még gyertyacsere sem.

Előre is köszönöm a válaszokat!..szarufa

Szia, én a 2006-os 1,4-es XEP-be 148 000 km-el már évek óta Fuchs Titan GT1 Flex 23 C2/C3 5w30 teszek és tökéletes. Ez tudja a Dexos2-t is

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! A szerelőm olajat cserélt nemrég és a páca max értéke felett van a szint 1 cm-el. kb 4 litert tett bele, mert 1 l maradt a flakonban. Úgy tudom, hogy ez nem jó, kérdeztem tőle, de mondta, hogy nem gond, ennyi kell bele. Szerintem 3,5 l kellene bele. Gond lehet a fél literrel több olaj?

 

Link to comment
Megosztás:

11 órája, woody2 írta:

Sziasztok! A szerelőm olajat cserélt nemrég és a páca max értéke felett van a szint 1 cm-el. kb 4 litert tett bele, mert 1 l maradt a flakonban. Úgy tudom, hogy ez nem jó, kérdeztem tőle, de mondta, hogy nem gond, ennyi kell bele. Szerintem 3,5 l kellene bele. Gond lehet a fél literrel több olaj?

 

Az álmoskönyv szerint a túl sok olaj két problémát okozhat: 1., az elégett olaj eltömíti a katalizátort ami így hatékonyságát veszti, és 2., a túl nagy olajnyomás előbb-utóbb kinyomja a főtengelyszimmeringet. Ezek bármelyikének bekövetkezése előfordulhat, de nem törvényszerű (én OFF autóval járok fél éve túl magas olajszinttel, eddig semmi probléma). Ha vállalod a kockázatot, akár úgy is maradhat, de ha lelkiismeretes vagy és tényleg túl magas az olajszint (érdemes többször ellenőrizni), akkor engedj le belőle.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...
Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.