Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorral kapcsolatos problémák, kérdések


akzo

Recommended Posts

24 perce, Caravan14 írta:

A működési elvét értem, ezzel nincs is gond. Szárazon, olaj nélkül sem mozdíthatóak. Csak satuval tudtam megmozdítani. Beszerelve az első indításkor nem fog kitámasztani? Nem tesz kárt a motorban? A satuval megjáratott hidrotőke olajjal feltöltve is könnyen összenyomható. Ez így normális? Azért kérdezem mert még „ szerencsére” nem kellett hidrotőkét cserélnem, nincs tapasztalatom.

Én úgy szoktam beszerelni, hogy üresek, tehát kiöntöm belőlük az olajat és az első indításkor az olajnyomás feltölti őket. Befecskendezés nélkül szoktam először megforgatni, többször indítózok, hogy azért mégse kapjon akkora terhelést üresen, így is csattog rendesen mire feltöltődik és elhallgat. De most utoljára amiket vettem azok fel voltak töltve, és nem is öntöttem ki belőlük az olajat. Utána olvasgatva jó így is meg úgy is. A hidrotőkében bár van ugye visszacsapó szelep, de van rajta keresztül áramlás, így járó motorban vissza tud engedni ha esetleg " túl magas" lenne így szerintem nem okoz gondot. Hogy satuval megjáratás után összenyomhatóak-e és hogy ez normális-e azt nem tudom. Én mindíg úgy szoktam leengedni őket, hogy szétszedem, kiöntöm belőlük az olajat. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

29 perce, zotya975 írta:

Én úgy szoktam beszerelni, hogy üresek, tehát kiöntöm belőlük az olajat és az első indításkor az olajnyomás feltölti őket. Befecskendezés nélkül szoktam először megforgatni, többször indítózok, hogy azért mégse kapjon akkora terhelést üresen, így is csattog rendesen mire feltöltődik és elhallgat. De most utoljára amiket vettem azok fel voltak töltve, és nem is öntöttem ki belőlük az olajat. Utána olvasgatva jó így is meg úgy is. A hidrotőkében bár van ugye visszacsapó szelep, de van rajta keresztül áramlás, így járó motorban vissza tud engedni ha esetleg " túl magas" lenne így szerintem nem okoz gondot. Hogy satuval megjáratás után összenyomhatóak-e és hogy ez normális-e azt nem tudom. Én mindíg úgy szoktam leengedni őket, hogy szétszedem, kiöntöm belőlük az olajat. 

Szétszedéshez egyszerűen szét kell húzni?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Caravan14 írta:

Szétszedéshez egyszerűen szét kell húzni?

Ezt nem tudom pontosan, én még csak 8 szelepeset szereltem szét. Van egy leírás a fórumon, csak sajna már képek nélkül: https://www.opelforum.hu/topic/1751-hidrotőkék/

A neten találni képet a szétszedett tőkéről:http://www.muszaki-vizsga-zoldkartya.hu/images/autos-kepek/hidrotoke/hidrotoke_2n.jpg Ez egy régebbi 16 szelepes motorból származik, lehetséges hogy nem pont ilyen a tiéd.

 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

Ezt nem tudom pontosan, én még csak 8 szelepeset szereltem szét. Van egy leírás a fórumon, csak sajna már képek nélkül: https://www.opelforum.hu/topic/1751-hidrotőkék/

A neten találni képet a szétszedett tőkéről:http://www.muszaki-vizsga-zoldkartya.hu/images/autos-kepek/hidrotoke/hidrotoke_2n.jpg Ez egy régebbi 16 szelepes motorból származik, lehetséges hogy nem pont ilyen a tiéd.

 

Az enyém így néz ki.

Szétszedni nem tudtam mert peremezve van de találtam képet egy hasonló szétszedett darabról.

Ez alapján benyomva a fenékszelepet már könnyen össze tudtam nyomni és fel is tudtam tölteni motorolajjal.

Feltöltés olajjal

Köszönöm szépen a segítséget!

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 10. 04. at 11:55, Kishenceg írta:

A szervizfüzetben nincs megadva csereperiódus a vezérműszíjjal kapcsolatban. Itt a fórumon a 10év/150eKM adat kering. Egy az Opel.hu oldalról letölthető füzetben (modellév 9.0, jelentsen is ez bármit) is ez szerepel. Eddig nyugodt voltam, Opel márkaszervízben sem mondtak semmit ezzel kapcsolatban, igaz, nem is kérdeztem rá direktben.

Nemrégiben viszont belefutottam ebbe a táblázatba:

http://www.opel-niedersachsen.de/media/files/Zahnriemenwechsel-2014-09-14.pdf

Ebben a 2011-es gyártási évtől 6év/150eKM van megadva. Ezzel kapcsolatban tudnátok segíteni, melyiknek hihetek? A 6 évet már túlléptem jóval, de a 150eKM felénél se járok, szóval nem cserélnék vezérlést, ha nem előírt, viszont azt sem szeretném, ha gond lenne miatta...

A tablazatot nezve 2011-tol mindent levettek hat evre, pedig biztos, hogy nem tortent az osszes motoron egyszerre ezt erinto modositas, es a szijak minosege sem romlott. Sot, eppen ellenkezoleg, a dologra jol ralato ismeros azt mondja, egyre ritkabb a szijszakadas.

Ha csak hetvegen es hosszabb utakon hasznalod, azaz nincs tul sok inditas, es nem szoktad lepadlozni, akkor minden valoszinuseg szerint gond nelkul kivarhatod a tiz evet, persze garancia semmire sincs. Ha viszont rovid utakon utod, vagod, akkor egyreszt konstatalhatod, hogy nyolc ev utan sem szakadt meg el, masreszt inkabb idoszeru a csere :)


 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, csaba66 írta:

A tablazatot nezve 2011-tol mindent levettek hat evre, pedig biztos, hogy nem tortent az osszes motoron egyszerre ezt erinto modositas, es a szijak minosege sem romlott. Sot, eppen ellenkezoleg, a dologra jol ralato ismeros azt mondja, egyre ritkabb a szijszakadas.

Ha csak hetvegen es hosszabb utakon hasznalod, azaz nincs tul sok inditas, es nem szoktad lepadlozni, akkor minden valoszinuseg szerint gond nelkul kivarhatod a tiz evet, persze garancia semmire sincs. Ha viszont rovid utakon utod, vagod, akkor egyreszt konstatalhatod, hogy nyolc ev utan sem szakadt meg el, masreszt inkabb idoszeru a csere :)


 

Köszi! :) Nem ütöm, de naponta használom. Pár márkaszerviztől kértem árajánlatot, nagyjából egységáron dolgoznak, 75eFt a szíj és görgők cseréje. Plusz a hosszbordás szíj. Eddig rendben is, elfogadhatónak tűnik, szerintem a közeli szerelő sem vállalná (sokkal) olcsóbban. Viszont mindenhol említették a vízpumpa cseréjét. Sehol nem mondták "kötelezőnek", csak hogy ajánlott, vagy állapottól függően cserélik. Ez nagyon elgondolkoztató, akkor most előírt vagy sem, szükséges-e vagy sem, vagy csak le szeretnének venni még 50eFt-ot? 

 

A hatról tíz évre csökkentett intervallum (azonos km mennyiség mellett) pedig kifejezetten fura....

 

Ó, igen, az esztergomi Opel markaszervizzel van valakinek tapasztalata? Ők voltak a legszimpatikusabbak...

Módosítva : Kishenceg
Link to comment
Megosztás:

16 perce, Kishenceg írta:

Köszi! :) Nem ütöm, de naponta használom. Pár márkaszerviztől kértem árajánlatot, nagyjából egységáron dolgoznak, 75eFt a szíj és görgők cseréje. Plusz a hosszbordás szíj. Eddig rendben is, elfogadhatónak tűnik, szerintem a közeli szerelő sem vállalná (sokkal) olcsóbban. Viszont mindenhol említették a vízpumpa cseréjét. Sehol nem mondták "kötelezőnek", csak hogy ajánlott, vagy állapottól függően cserélik. Ez nagyon elgondolkoztató, akkor most előírt vagy sem, szükséges-e vagy sem, vagy csak le szeretnének venni még 50eFt-ot? 

A hatról tíz évre csökkentett intervallum (azonos km mennyiség mellett) pedig kifejezetten fura....

Ha a vezermuszij hajtja a vizpumpat, akkor tanacsos cserelni, mert ha megszorul a pumpa, akkor szakad a szij, stb.... 

Nalam (Z17DTH) nem a vezermuszij hajtja, igy meg a gyari vizpumpa van benne, 375e km utan. Vezermuszijbol (90ezres csereperiodus) az otodik fogy eppen, 360ezernel vettem egy nagy levegot, es sk. kicsereltem, igy 25ezer Ft volt.

Hogy a vizpumpa csere miert 50ezer, azt nem tudom; nekem 8500 Ft lenne egy INA vizpumpa (vezerlesbol is azt vettem).


A tizrol hat ev valoszinuleg valami tapasztalaton alapul, lehet, hogy az inditasok szama sokkal jobban szamit, mint a megtett tavolsag.

Az olajcserenel is ez van, sokan megis szornyulkodnek, hogy 30ezret semmilyen olajjal nem lehet megtenni. Pedig de; ott is az a titok, hogy a csereperiodus 30ezer km vagy egy (regebben ket) ev. A szijnal is, ha sokat mesz egy evben, akkor valoszinuleg hosszu utakrol van szo, amit jobban bir.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, most tervezek projektre vásárolni egy 1992es Vectra A , C20NE, 2.0 -t.. problémája sajnos hogy befolyt a víz, beállt a blokk.. mennyire tudd sérülni ilyenkor a henger, hengerfej ? karosszérián kivül mindent én fogok csinálni rajta, tehát csak alkatrész ár lesz. köszönöm.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Helo, 2007-es 1.6 Z16XER astram van,fél éve termosztátot cseréltem mert 70 fokig engedte fel a vizet,egy Unixos AZ meisterteille termosztátot vettem ami 105 fokon nyit,s nyáron is csak 104 fokig ment fel igaz elég hamar 15 perc alatt,de semmi baj nem volt mostanáig ugyanis tegnap felforrt s kifolyt alul,szervizesem ajánlotta nézzem meg a legelső hütőt s ma 90foknál még hideg volt,akkor mi a teendő,szerinte alacsonyabb hőfokú termosztát kell,de a neten mindegyik 105 fokon nyit ... ?

Link to comment
Megosztás:

4 perce, Zsombor97 írta:

Helo, 2007-es 1.6 Z16XER astram van,fél éve termosztátot cseréltem mert 70 fokig engedte fel a vizet,egy Unixos AZ meisterteille termosztátot vettem ami 105 fokon nyit,s nyáron is csak 104 fokig ment fel igaz elég hamar 15 perc alatt,de semmi baj nem volt mostanáig ugyanis tegnap felforrt s kifolyt alul,szervizesem ajánlotta nézzem meg a legelső hütőt s ma 90foknál még hideg volt,akkor mi a teendő,szerinte alacsonyabb hőfokú termosztát kell,de a neten mindegyik 105 fokon nyit ... ?

Ha jól tudom az első hűtő a klímahűtő, nem? Tehát a vízhűtő a hátsó, a motorhoz közelebbi. 

Link to comment
Megosztás:

15 perce, Zsombor97 írta:

szervizesem pont forditva mondta,a masodik hütőn volt rajta a ventillátor,de mindkét hütő hideg volt,s a slag is ami belemegy !

Lehetséges, az biztos hogy a vízhűtőbe a vízcsövek a klímahűtőbe meg ugye a klímacsövek csatlakoznak. Hát 105-fokot írnak hozzá, de ha ideáig jó volt, akkor valami történt, esetleg az új termosztát eddig bírta.

Link to comment
Megosztás:

6 perce, zotya975 írta:

Lehetséges, az biztos hogy a vízhűtőbe a vízcsövek a klímahűtőbe meg ugye a klímacsövek csatlakoznak. Hát 105-fokot írnak hozzá, de ha ideáig jó volt, akkor valami történt, esetleg az új termosztát eddig bírta.

első perctől 102 fokig felment csere után,de mégse forrt,igaz picit fogyott a tartályból,tegnap 102 fokon pedig forrt s kifolyt alul !

Link to comment
Megosztás:

17 perce, Zsombor97 írta:

ennél a motoroknál akkor nem baj ha 103 fokig felmegy pl. 10 perc alatt s azon is marad ? nem kárositja a motrot ?

Ezt így nem lehet megmondani, valószínűleg nem történt semmi, de ez majd csak akkor derül ki ha helyreáll a normális állapot, és nem veszel észre semmi különöset. 

Link to comment
Megosztás:

Másik kérdésem,ha 105 fokon nyit a termosztát akkor a radiátor (hütő)-ben sincs a meleg viz 90 fokon?,szervizesem szerint ez a baj,pedig BCn néztem s pontosan 105 foknál szépen kapcsol a termosztát akkor miért mondja h azzal van a baj ?nektek hány perc amig felveszi a 90 fokot a viz (külsö hömérséklet pl. 14 fok )

Link to comment
Megosztás:

35 perce, Zsombor97 írta:

Másik kérdésem,ha 105 fokon nyit a termosztát akkor a radiátor (hütő)-ben sincs a meleg viz 90 fokon?,szervizesem szerint ez a baj,pedig BCn néztem s pontosan 105 foknál szépen kapcsol a termosztát akkor miért mondja h azzal van a baj ?nektek hány perc amig felveszi a 90 fokot a viz (külsö hömérséklet pl. 14 fok )

A radiátor a kis vízkörön van a vízhűtő a nagy vízkörön. Elindulás után a termosztát zárt állapotában a radiátorban már kering a víz, ott elvileg pont olyan meleg mint a motor többi részén ( azért elvileg mert a csövekben is hűl valamennyit, ha járatod a belső levegő befújást az is hűti, de ez nem számottevő.) Amikor nyit a termosztát akkor jut el a víz a vízhűtőbe, ott keveredik a benne található hidegebb folyadékkal majd elkezdi a menetszél, ha szükséges a venti is hűteni. Hogy mikor éred el az üzemi hőfokot motor, terhelés stb függvénye, én  a Zafirával most amikor 10-12 fok van kint olyan 5-6 kilométer megtétele után. Nekem mondjuk nem írja ki a fedélzeti a vízhőfokot, így csak a mutatóról tudom megsaccolni hogy most van kábé üzemi hőfokon. 

Link to comment
Megosztás:

40 perce, Zsombor97 írta:

Kicsereltem a (Z16XER 1.6 astra H) hütőviz kiegyenlitő tartályát de 95-97 foknál megint bugyborékol a viz s párolog felfele,mi lehet a baj vajon ?105 fokon nyit a termosztát,eddig ezzel nem volt baj, dugulás okozhatja ? s el is folyt a viz a kocsi alá ...

Miert kellett tartalyt cserelni? Ha nem lukas, akkor nem befolyasol semmit, legfeljebb a kupak lehet rossz.

Ha bugyborekolas alatt forras ertendo, akkor rossz a homerseklet meres. De az is lehet, hogy hengerfejes, es kipufogogaz jon.

Ha a viz elfolyik, ki kell deriteni, hol a luk.

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok. 2006os Astra H reggelente nem szeret indulni. Z18XER motor.

Napi első indításnál indítom elindul szépen 4 henger majd leáll. Utána többszöri tekertetésre néha egyet egyet ígér. Aztán sokadik indításra elindul és onnantól megy. Amíg be nem melegszik kicsit gondolkozik gyorsulásnál, melegen minden oké. Cseréltem vízgombát, nem lett jó. Olyan mintha nem dúsítana be hidegen. Persze hibakód nincs.

Valami ötlet esetleg?

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 10. 04. at 11:55, Kishenceg írta:

Sziasztok! A16XER motor, nem egészen 70e KM (valós), 2011-es gyártás. Két kérdésem lenne:

Egyik:

Kb két éve időnkét a "villáskulcs autóval" ikon nem alszik el a gyújtás ráadása után pár másodperccel, csak a motor indításakor. A hibakód "lambda szonda lassú reakcióidő" (P0134). A hibát kétszer töröltettem, kb fél-egy éven belül (jellemzően a következő szerviz előtt) visszajött. Legutóbb (összesen tehát ez a hamadik alkalom, hogy megjelent) vártam kb két hónapot, ezalatt magától el is tűnt a hibakód, a szerviz sem talált semmit. Nemrégiben megint visszatért. Járó motornál nem világít semmi, problémát sem érzékelek. Ami viszont feltűnt egy ideje, hogy padlógázas (vagy közeli) gyorsításnál a motor mintha kicsit rángatna. Nagyon enyhén, alig-alig érezhetően, de rángat, vagy inkább mintha egy-egy rövid pillanatra elgondolkozna, gyorsítson-e. Teljesen abban sem vagyok biztos, hogy ez tényleg hiba, vagy csak "nem szereti" a teligázas gyorsítást, mivel máskor nem csinálja. A kérdés, hogy másnál is ilyen-e, vagy ez hiba, esetleg összefüggésben lehet a lambdaszondás dologgal?

Másik:

A szervizfüzetben nincs megadva csereperiódus a vezérműszíjjal kapcsolatban. Itt a fórumon a 10év/150eKM adat kering. Egy az Opel.hu oldalról letölthető füzetben (modellév 9.0, jelentsen is ez bármit) is ez szerepel. Eddig nyugodt voltam, Opel márkaszervízben sem mondtak semmit ezzel kapcsolatban, igaz, nem is kérdeztem rá direktben.

Nemrégiben viszont belefutottam ebbe a táblázatba:

http://www.opel-niedersachsen.de/media/files/Zahnriemenwechsel-2014-09-14.pdf

Ebben a 2011-es gyártási évtől 6év/150eKM van megadva. Ezzel kapcsolatban tudnátok segíteni, melyiknek hihetek? A 6 évet már túlléptem jóval, de a 150eKM felénél se járok, szóval nem cserélnék vezérlést, ha nem előírt, viszont azt sem szeretném, ha gond lenne miatta...

 

 

Szevasz!

Nekem 150.000km-nél, de pont ugyanez volt, lambdaszonda csere megoldotta a problémámat.

Link to comment
Megosztás:

18 órája, Goon írta:

Szevasz!

Nekem 150.000km-nél, de pont ugyanez volt, lambdaszonda csere megoldotta a problémámat.

 

Szia!

Visszakérdezek. :) Úgy érted, hogy a lambdaszonda csere után eltűnt a gyorsítás közbeni "rángatás"? Vagy csak a vissza-visszatérő P0134 nem jelentkezett többet?

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Kishenceg írta:

 

Szia!

Visszakérdezek. :) Úgy érted, hogy a lambdaszonda csere után eltűnt a gyorsítás közbeni "rángatás"? Vagy csak a vissza-visszatérő P0134 nem jelentkezett többet?

Igen,  lambdaszonda csere után megszűnt a rángatás, és a hiba sem jelentkezett (azóta, kopp-kopp-kopp!)

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.