Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fék, futómű, kormánymű


forumadmin

Recommended Posts

17 perce, Stevy írta:

Hasonló fix kulcsom van nekem is. Végül lejött a rövid crova fejjel, de kb. egy fognyit arrébb ment csavarhúzóval kalapálva, és annyi. Laposvasat nem tudtam hogy ütni nem fért el sehol. Még nem indultam el vele, hogy ez valamit is számított e, de szerintem ehhez kell majd valami spéci kulcs, vagy le kell szedni a váltót hozzá....

Gondolom bármeddig nem lehet ezzel szorítani a difit, ott is van egy határ, de egy próbát megér. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! 

Lenne egy kérdésem. Lassan fék felújítás kell az autókámon alap tömör tárcsa van fent. Viszont ha már csere szeretnék jobbat. Az igazi az lenne ha vennék rá 256 os tárcsát nyergekkel.tudom, de akkor dobhatom ki sajnos a 13 as kerekeket 2 éves téli gumikkal azt meg nem szeretném. Úgyhogy marad a 236 csak hűtött tárcsákkal. Főleg, hogy unoka tesóm egyszer rosszat vet valami kocsira és az pont az én astrámra való hűtött tárcsa delphi gyári csomagban kb ingyen. Valamint kollégám tévesen vásárolt zimmerman fékbetéteket odaadta féláron. Szóval kb 5 ezer lenne ez eddig. A kérdésem az gondolom kell másik nyereg is a tárcsákhoz. Ha igen milyen felújító szettet érdemes vennem hozzá? Valamint ate gyértmányon kívül van f astra más fékrendszerrel? Kovács autón fel van tüntetve ATE fékrendszerhez ezért kérdezem. Ha valakinek van felesleges nekem való nyerge ne tartsa magában nem.ingyen kell! ;)

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Hello,

5 ajtós Astrán, toronyszilentet kellett cserélni, illetve lengőkart is kapott újat a szegecselt gömbfej miatt és egyúttal akkor már toronycsapágy és spirál rugó is ki lett cserélve.

A probléma, hogy az új rugó miatt nagyon megemelkedett az eleje, nem mértem, de 6-8cm-t biztos, a sárvédő és kerék között baromi nagy lett a távolság. Menet tulajdonsága nem változott, csak a visszapillantó tükörbe "belelóg" a csomagtér ajtó teteje, annyira megemelkedett az eleje (lámpákról nem beszélve, azt is után kellene állítani). Valószínűleg a kerék is kopni fog, mert a lengőkarok is elég meredek szögben állnak.

A rugók motor- és alvázszám alapján lettek rendelve, elvileg jók.

Kérdésem , hogy normális ez, hogy ennyire magas lett, illetve van rá esély, hogy pár héten belül a rugó "összébb megy/nyomódik"?

 

 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, droland írta:

Hello,

5 ajtós Astrán, toronyszilentet kellett cserélni, illetve lengőkart is kapott újat a szegecselt gömbfej miatt és egyúttal akkor már toronycsapágy és spirál rugó is ki lett cserélve.

A probléma, hogy az új rugó miatt nagyon megemelkedett az eleje, nem mértem, de 6-8cm-t biztos, a sárvédő és kerék között baromi nagy lett a távolság. Menet tulajdonsága nem változott, csak a visszapillantó tükörbe "belelóg" a csomagtér ajtó teteje, annyira megemelkedett az eleje (lámpákról nem beszélve, azt is után kellene állítani). Valószínűleg a kerék is kopni fog, mert a lengőkarok is elég meredek szögben állnak.

A rugók motor- és alvázszám alapján lettek rendelve, elvileg jók.

Kérdésem , hogy normális ez, hogy ennyire magas lett, illetve van rá esély, hogy pár héten belül a rugó "összébb megy/nyomódik"?

 

 

Nem normális, pár centi ülés a régi rugóval még oké, de ennyi biztos nem. A régi rugó tuti gyári volt, nem valami ültető szett része? Én ugyan csak hátsó rugókat cseréltem többször is, de sohasem vettem észre különösebb magasság eltérést. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, droland írta:

Hello,

5 ajtós Astrán, toronyszilentet kellett cserélni, illetve lengőkart is kapott újat a szegecselt gömbfej miatt és egyúttal akkor már toronycsapágy és spirál rugó is ki lett cserélve.

A probléma, hogy az új rugó miatt nagyon megemelkedett az eleje, nem mértem, de 6-8cm-t biztos, a sárvédő és kerék között baromi nagy lett a távolság. Menet tulajdonsága nem változott, csak a visszapillantó tükörbe "belelóg" a csomagtér ajtó teteje, annyira megemelkedett az eleje (lámpákról nem beszélve, azt is után kellene állítani). Valószínűleg a kerék is kopni fog, mert a lengőkarok is elég meredek szögben állnak.

A rugók motor- és alvázszám alapján lettek rendelve, elvileg jók.

Kérdésem , hogy normális ez, hogy ennyire magas lett, illetve van rá esély, hogy pár héten belül a rugó "összébb megy/nyomódik"?

 

 

Szia.

A felső sárvédőív a talajtól 65cm./Az enyém legalábbis ennyi.Még gyári/Valószinűleg a rugó a hunyó más amit cseréltek rajta nem emelheti meg .Lengéscsillapító lehet lágyabb puhább vagy keményebb de meg nem fogja emelni.Lehet hogy a rugó esetleg keményebb mint a gyári.Lengőkart miért kellet cserélni gömbfej miatt leszokták jobb helyen köszörülni a szegecsfejet aztán az újhoz ugyis adnak csavart és azzal kell felrakni.

Módosítva : kingblue
Link to comment
Megosztás:

1 óra, zotya975 írta:

Nem normális, pár centi ülés a régi rugóval még oké, de ennyi biztos nem. A régi rugó tuti gyári volt, nem valami ültető szett része? Én ugyan csak hátsó rugókat cseréltem többször is, de sohasem vettem észre különösebb magasság eltérést. 

 

1 órával ezelőtt, kingblue írta:

Szia.

A felső sárvédőív a talajtól 65cm./Az enyém legalábbis ennyi.Még gyári/Valószinűleg a rugó a hunyó más amit cseréltek rajta nem emelheti meg .Lengéscsillapító lehet lágyabb puhább vagy keményebb de meg nem fogja emelni.Lehet hogy a rugó esetleg keményebb mint a gyári.Lengőkart miért kellet cserélni gömbfej miatt leszokták jobb helyen köszörülni a szegecsfejet aztán az újhoz ugyis adnak csavart és azzal kell felrakni.

Legegyszerűbb, semmi extra, x14nz, idős házaspáré volt, ők biztos nem tuningolták a rugókat ;) Szóval biztosan gyári.

Nálam most 68 cm a sárvédő íve, bár egy kicsit lejtőn áll, másik oldal lehet picit több.

Azért lett a komplett lengőkar cserélve, mert, szilenteket is kellett volna és a gömbfejeket, ha még lefúrkálni is kell, akkor már árban ugyanott lett volna munkadijjal, mint így csak a csere a komplett karral és ez így nincs "barkácsolva" sem.

Egyébként meg jól rugózik, nem lett túl kemény sem, csak épp nagyon kiemeli...

20200608v00sgd3do.jpg

20200608v00ssxf4d.jpg

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

25 perce, droland írta:

 

Legegyszerűbb, semmi extra, x14nz, idős házaspáré volt, ők biztos nem tuningolták a rugókat ;) Szóval biztosan gyári.

Nálam most 68 cm a sárvédő íve, bár egy kicsit lejtőn áll, másik oldal lehet picit több.

Azért lett a komplett lengőkar cserélve, mert, szilenteket is kellett volna és ha még lefúrkálni is kell a gömbfejeket, akkor már árban ugyanott lett volna munkadijjal, mint így csak a csere a komplett karral és ez így nincs "barkácsolva" sem.

 

Mérni már nem tudom, mert nincs meg a kocsit, de nekem ilyen volt:

http://213P7070001.jpg

Emlékeim szerint a lengőkar kábé vízszintesen állt. Ha jól tudom motortípusonként volt erősebb-gyengébb rugó. Nem lehet hogy nagyobb motorosét adták? 

Módosítva : zotya975
Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Mérni már nem tudom, mert nincs meg a kocsit, de nekem ilyen volt:

http://213P7070001.jpg

Emlékeim szerint a lengőkar kábé vízszintesen állt. Ha jól tudom motortípusonként volt erősebb-gyengébb rugó. Nem lehet hogy nagyobb motorosét adták? 

Igen, erre gondoltam, rá is kérdeztem, állítólag az 1.4 és 1.6-ba azonos rugó kell és hetente viszik ezeket, eddig nem volt panasz. Benéztem egy másik Astra alá, ott is majdnem vízszintes a lengőkar...., nálam nem.

Hát max a régit visszarakjuk.... ezt meg bukom :(.

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

7 órája, droland írta:

Igen, erre gondoltam, rá is kérdeztem, állítólag az 1.4 és 1.6-ba azonos rugó kell és hetente viszik ezeket, eddig nem volt panasz. Benéztem egy másik Astra alá, ott is majdnem vízszintes a lengőkar...., nálam nem.

Hát max a régit visszarakjuk.... ezt meg bukom :(.

Hát lehetséges hogy már ő is úgy kapta hogy meg volt keverve, nem tudom hogy nincs rajta számsor-kód? Arról be lehetne azonosítani. 

Link to comment
Megosztás:

7 órája, zotya975 írta:

Hát lehetséges hogy már ő is úgy kapta hogy meg volt keverve, nem tudom hogy nincs rajta számsor-kód? Arról be lehetne azonosítani. 

Annyira nem néztem meg, odaadtam a szerelőnek (ehhez nincs megfelelő szerszámom pl rugó összehúzó...),  illetve abban a tudatban voltam, hogy biztos jó, minden azonosító számot elküldtem a rendelésnél. Lehet van rajta valami szám, de most így beépítve vagy látszik vagy nem. Viszont azt mondták, hogy nincs alternatíva, mindenki ezt viszi ez az egyfajta van.:confused:

Nézegettem autósboltokat, létezik 314, 316, 340, 341cm hosszú rugó az anyag vastagság pedig 11.7, 11.75, 12mm. Szerelő mondta, hogy hosszabb volt, de nem aggódott, mert ha puhább akkor is jó lehet... Nem lett jó.... Mondjuk ha szól időben, akkor írok a cégnek akitől rendeltem. Mindenesetre elküldtem nekik a fotót.... (Meglátjuk mennyire segítőkészek ilyen esetben.)

 

 

Link to comment
Megosztás:

48 perce, droland írta:

Semennyire, kötik az ebet a karóhoz: "10 éve ezt küldik az 1.4-es Astrához"...

 

Akárhányszor kézifék kötelet akartam venni, mindíg el kellett vinnem egyet ( még szerencse hogy mindíg elrakok mindent) mert a Cromax szerint ilyen "végigkötél" kell hozzá valójában pedig két félből áll. De még akkor is nehezen hitték el hogy ezt az autó alól vettem ki. 

Ilyen kell szerintük:

https://cromax.hu/kezifek_kotel_opel_astra_f_caravan_24479

Ilyen valójában:

https://opel.7zap.com/hu/car/t92/j/0/28-0/

Kb 5X cseréltem ( több autóban is) minden alkalommal ment a cirkusz. 

Link to comment
Megosztás:

Ez most itt patt helyzet, én állítom, hogy nem jó és bizonyítom fényképpel, ők meg azt mondják ez a jó. Egyértelműen látszik, hogy nem ehhez van, lehet hogy légkondishoz való???

Mit lehet ilyenkor csinálni, vegyem ki és rakjam a régi mellé :confused:

Előbb-utóbb az lesz, ez így nem maradhat, a lengéscsillapító is az egekben.... Majd akkor csinálok egymás mellett képet.

Volt már ilyen, hogy nem megfelelő volt az alkatrész, csak ott elismerték. Ezek meg el akarják tusolni (pedig a fényképen is látszik, hogy nem ok).

 

 

 

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

57 perce, droland írta:

Ez most itt patt helyzet, én állítom, hogy nem jó és bizonyítom fényképpel, ők meg azt mondják ez a jó. Egyértelműen látszik, hogy nem ehhez van, lehet hogy légkondishoz való???

Mit lehet ilyenkor csinálni, vegyem ki és rakjam a régi mellé :confused:

Előbb-utóbb az lesz, ez így nem maradhat, a lengéscsillapító is az egekben.... Majd akkor csinálok egymás mellett képet.

Volt már ilyen, hogy nem megfelelő volt az alkatrész, csak ott elismerték. Ezek meg el akarják tusolni (pedig a fényképen is látszik, hogy nem ok).

 

 

 

Ha már kiveszed akkor elvileg találsz rajta számot, amivel már tudsz érvelni, legalábbis ha normális(abban) állnak hozzá. A légkondi szerintem nem dob rajta olyan nagy súlyt, dieselhez, GSI-hez van más rugó ha jól emlékszem. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2020. 06. 11. at 16:39, zotya975 írta:

Ha már kiveszed akkor elvileg találsz rajta számot, amivel már tudsz érvelni, legalábbis ha normális(abban) állnak hozzá. A légkondi szerintem nem dob rajta olyan nagy súlyt, dieselhez, GSI-hez van más rugó ha jól emlékszem. 

Hello,

Nem vettem ki, de elég nagy hely van a kerék és a keréjárat között így sikerült lefotózni a számot, bár az egyik oldalon kicsit le volt kopva, a másik oldal meg befelé nézett, ott csőkamerával sikerült lefotózni így a kettőből:

Starline PR TH239 2172.

Hát autóalkatrész boltban van ilyen az F astrahoz.

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

14 órája, droland írta:

Hello,

Nem vettem ki, de elég nagy hely van a kerék és a keréjárat között így sikerült lefotózni a számot, bár az egyik oldalon kicsit le volt kopva, a másik oldal meg befelé nézett, ott csőkamerával sikerült lefotózni így a kettőből:

Starline PR TH239 2172.

Hát autóalkatrész boltban van ilyen az F astrahoz.

Hát valóban hozza a kereső 1.4-1.6-ig. Hát ez így eléggé zsákutca. Hivatalosan jó hozzá valójában még sem. 

Link to comment
Megosztás:

Szia  A régin milyen színjelzés van (festék paca a rugón :) ) ?  Mert az enyémen  piszkos  fehér a hátsó  meg AW467-es ,  97-es X14NZ   Ferde hátú.

Kiderített :icon13: cikk száma  a fehérnek:90421780 

On 2020. 06. 22. at 18:18, droland írta:

Hello,

Nem vettem ki, de elég nagy hely van a kerék és a keréjárat között így sikerült lefotózni a számot, bár az egyik oldalon kicsit le volt kopva, a másik oldal meg befelé nézett, ott csőkamerával sikerült lefotózni így a kettőből:

Starline PR TH239 2172.

Hát autóalkatrész boltban van ilyen az F astrahoz.

 

 

Módosítva : nyemi
Link to comment
Megosztás:

7 órája, nyemi írta:

Szia  A régin milyen színjelzés van (festék paca a rugón :) ) ?  Mert az enyémen  piszkos  fehér a hátsó  meg AW467-es ,  97-es X14NZ   Ferde hátú.

Kiderített :icon13: cikk száma  a fehérnek:90421780 

 

 

Hello,

köszi az infót. Ez is 97-es ferdehátú x14nz....

Visszahoztam a rugót a szerelőtől, ezeken egy-egy szürke pötty van és ilyet nem láttam a 7zap-on. 310mm-et alig éri el, gondolom a kora miatt kicsit gyengült már. Amiket láttam boltokban, a legrövidebb 314mm volt, valószínűleg az lenne a nyerő.

Ez szürke, akkor mi lehet? Lila, zöld fehér jelöléseket láttam csak. Az biztos, hogy eredeti gyári még.

....

Na, mégis meg lett. 3 12 037, 90511259 és mint kiderült, ez sportfutóműhöz való, ezért nem jó a hosszabb és/vagy keményebb rugó. 308mm a hossza, 5,75 menet...

 

   

 

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

2 órája, droland írta:

Hello,

köszi az infót. Ez is 97-es ferdehátú x14nz....

Visszahoztam a rugót a szerelőtől, ezeken egy-egy szürke pötty van és ilyet nem láttam a 7zap-on. 310mm-et alig éri el, gondolom a kora miatt kicsit gyengült már. Amiket láttam boltokban, a legrövidebb 314mm volt, valószínűleg az lenne a nyerő.

Ez szürke, akkor mi lehet? Lila, zöld fehér jelöléseket láttam csak. Az biztos, hogy eredeti gyári még.

....

Na, mégis meg lett. 3 12 037, 90511259 és mint kiderült, ez sportfutóműhöz való, ezért nem jó a hosszabb és/vagy keményebb rugó. 308mm a hossza, 5,75 menet...

 

   

 

Igen akkor biztos hogy az enyém is szürke  nem piszkos fehér :).  Az autodoc  ezeket hozza 310mm hosszúságban.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Sziasztok

 

A segítségeteket kérném egy hallható hiba beazonosításában, tisztában vagyok hogy nem lesz könnyű de hátha.   Astra f c14nz .

Kb. egy hónapja vettem észre egy ritmikus susogó/súrlódó hangot az első futómű felől. Mintha a jobb oldalról jönne és a legjobban 60 km/óránál hallani felhúzott ablakok mellett.

Minden egyes kerék fordulásnál hallatja és tempó függően gyorsul vagy lassul a hang. Gáz elvételnél jobban hallható.

Gondoltam féltengelyre de nincs ropogás sem kanyarban, sem egyenesen haladva.

Kerékagy csapágyra gyanakodtam és a youtubeon rengeteg videót végignézve, nem egy olyan videót találtam ami szinte ugyan olyan hangot hallatott mint nálam.

Itt van 1 videó: https://www.youtube.com/watch?v=9rU1xDPI-Fc

És ezek a fajta videók mind kerékcsapágy probléma címen vannak fent.

Csakhogy megemeltem az elejét és egyik keréknél sincs kotyogás. Ráadásul megemelt állapotban mondjuk a jobboldali kereket lefixálom és a másik forog, hallani a hangot.

Ha a balt fixálom le akkor is hallani. Egyszóval ezek szerint nem a kerék csapágy produkálja.

A féltengely probléma hangok nem olyanok mint amit én hallok.

A kerékcsapágy hangok szinte azonosak mint nálam de nálam nincs kotyogás és ráadásul bármelyik kereket fixálom le, akkor is hallani.

Váltó, differenciálmű?  Aláfeküdtem, megmozgattam a féltengely váltó felőli részét jobb oldalon forgás irányba előre hátra van kb. 1-2 mm kotyogás.

Vége, már ötletem sincs hogy mi lehet a gond.

 

 

Link to comment
Megosztás:

11 órája, Nofear1974 írta:

Sziasztok

 

A segítségeteket kérném egy hallható hiba beazonosításában, tisztában vagyok hogy nem lesz könnyű de hátha.   Astra f c14nz .

Kb. egy hónapja vettem észre egy ritmikus susogó/súrlódó hangot az első futómű felől. Mintha a jobb oldalról jönne és a legjobban 60 km/óránál hallani felhúzott ablakok mellett.

Minden egyes kerék fordulásnál hallatja és tempó függően gyorsul vagy lassul a hang. Gáz elvételnél jobban hallható.

Gondoltam féltengelyre de nincs ropogás sem kanyarban, sem egyenesen haladva.

Kerékagy csapágyra gyanakodtam és a youtubeon rengeteg videót végignézve, nem egy olyan videót találtam ami szinte ugyan olyan hangot hallatott mint nálam.

Itt van 1 videó: https://www.youtube.com/watch?v=9rU1xDPI-Fc

És ezek a fajta videók mind kerékcsapágy probléma címen vannak fent.

Csakhogy megemeltem az elejét és egyik keréknél sincs kotyogás. Ráadásul megemelt állapotban mondjuk a jobboldali kereket lefixálom és a másik forog, hallani a hangot.

Ha a balt fixálom le akkor is hallani. Egyszóval ezek szerint nem a kerék csapágy produkálja.

A féltengely probléma hangok nem olyanok mint amit én hallok.

A kerékcsapágy hangok szinte azonosak mint nálam de nálam nincs kotyogás és ráadásul bármelyik kereket fixálom le, akkor is hallani.

Váltó, differenciálmű?  Aláfeküdtem, megmozgattam a féltengely váltó felőli részét jobb oldalon forgás irányba előre hátra van kb. 1-2 mm kotyogás.

Vége, már ötletem sincs hogy mi lehet a gond.

 

 

Alapból nem törvényszerű hogy a csapágyhanghoz kotyogás is társul, mert van hogy csak a golyópálya sérül, tehát nem kotyog csak hangoskodik.

555b4440ef2a99189acb8d23da7a0baf.jpg

De amit írtál hogy felemelt keréknél mindegyiknél hallatszik abból tényleg nem kerékcsapágynak tűnik. Álló motornál is hallatszik ha az autó gurul? A difiben, váltóban is vannak csapágyak, bár gyakran de azok is tönkremehetnek. 

 

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.