Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fék, futómű, kormánymű


forumadmin

Recommended Posts

14 órája, telo írta:

Őszintén szólva én még nem éreztem ilyesmi beragadásokat, amiket írtok a fékkel kapcsolatban. Se G Astránál se H-nál... Olyanom már volt a G-vel a Hungaroringen, hogy látványosan füstöltek a fékeim a 2. körben egy nagyobb fékezés után, és persze fékezés közben is már érezhetően sokkal gyengébb volt a fékhatás a túlmelegedés miatt. De visszahűltek és utána sem volt beragadós érzésem.

Na most ez nem ráragad, ne így értsd, hanem pl a pirosnál, mintha lenne az a fék asszisztens, vagy mifene a neve, ami erre szolgál, hogy a fék nyomása nélkül megfogja kicsit az autót, hogy ne guruljon el/le....ha komolyabb fékezéseket csinálok, mindig van ez a "ráragadás".....de nekem nem "kattan" induláskor, tehát nincs olyan, hogy indulok, és úgy érezni, mintha kioldana a fék....csak megfogja.....ez tuti a hőtöl van, kissé "bedagadhat" a tárcsa, vagy a fékpofa.....

Link to comment
Megosztás:

8 órája, Maybal írta:

Na most ez nem ráragad, ne így értsd, hanem pl a pirosnál, mintha lenne az a fék asszisztens, vagy mifene a neve, ami erre szolgál, hogy a fék nyomása nélkül megfogja kicsit az autót, hogy ne guruljon el/le....ha komolyabb fékezéseket csinálok, mindig van ez a "ráragadás".....de nekem nem "kattan" induláskor, tehát nincs olyan, hogy indulok, és úgy érezni, mintha kioldana a fék....csak megfogja.....ez tuti a hőtöl van, kissé "bedagadhat" a tárcsa, vagy a fékpofa.....

Jaja, értem én, hogy megállás után felengedve is picit fog még, nem akar gurulni, de akárhogy is próbálom megerőszakolni az emlékezőképességemet, nem jut eszembe ilyesmi eset, mondom, még ha előtte meg is főztem a fékrendszert a ringen. Lehet persze csak nem érzékeltem... Mit érzel bentről ilyenkor? Nehezebb vele ilyenkor elindulni, nagyobb gázt kell adni, vagy csak egyszerűen ha véletlen kis lejtőn állsz meg úgy veszed csak észre hogy nem gurul előre/hátra?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, telo írta:

Jaja, értem én, hogy megállás után felengedve is picit fog még, nem akar gurulni, de akárhogy is próbálom megerőszakolni az emlékezőképességemet, nem jut eszembe ilyesmi eset, mondom, még ha előtte meg is főztem a fékrendszert a ringen. Lehet persze csak nem érzékeltem... Mit érzel bentről ilyenkor? Nehezebb vele ilyenkor elindulni, nagyobb gázt kell adni, vagy csak egyszerűen ha véletlen kis lejtőn állsz meg úgy veszed csak észre hogy nem gurul előre/hátra?

"Nehezebb vele ilyenkor elindulni, nagyobb gázt kell adni, vagy csak egyszerűen ha véletlen kis lejtőn állsz meg úgy veszed csak észre hogy nem gurul előre/hátra? "

Én pontosan ezt érzem, valamint megállásnál egy kicsit bólint, de ezt nem úgy kell elképzelni, hogy lefejelem a szélvédőt, hanem alig észrevehetően. Úgy érzem, gurulnia kellene még egy jó fél métert és simán megállnia. (Kinyomott kuplungnál, felengedett fékpedállal.)

Link to comment
Megosztás:

3 perce, sasa58 írta:

megállásnál egy kicsit bólint, de ezt nem úgy kell elképzelni, hogy lefejelem a szélvédőt, hanem alig észrevehetően. Úgy érzem, gurulnia kellene még egy jó fél métert és simán megállnia. (Kinyomott kuplungnál, felengedett fékpedállal.)

Tehát fékezel picit intenzivebbet mondjuk 50-ről, de 5 km/h-nál felengeded a pedált, és ahelyett hogy kigurulna szépen felengedés után rögtön megáll bólintva?

Link to comment
Megosztás:

4 órája, telo írta:

Tehát fékezel picit intenzivebbet mondjuk 50-ről, de 5 km/h-nál felengeded a pedált, és ahelyett hogy kigurulna szépen felengedés után rögtön megáll bólintva?

Valahogy így, csak kb 2 km/h - nál engedem fel a pedált.

Link to comment
Megosztás:

17 perce, sasa58 írta:

Valahogy így, csak kb 2 km/h - nál engedem fel a pedált.

Háááát izé... Nem tudom, én sztem ilyet nem gyakran csinálok, vagy ha igen akkor sem veszem észre a jelenséget. Főleg fékezések utáni elinduláskor nem szoktam érezni semmi olyasmit, mint amiket Maybal említett (ha jól értelmeztem), hogy kicsit mintha megfogná elinduláskor, nehezebb lenne elindulni. Valszeg nálatok sem annyira vészes a jelenség, csak max bosszantó vagy érdekes, ami lehet másnak fel sem tűnne...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

9 hours ago, sasa58 said:

"Nehezebb vele ilyenkor elindulni, nagyobb gázt kell adni, vagy csak egyszerűen ha véletlen kis lejtőn állsz meg úgy veszed csak észre hogy nem gurul előre/hátra? "

Én pontosan ezt érzem, valamint megállásnál egy kicsit bólint, de ezt nem úgy kell elképzelni, hogy lefejelem a szélvédőt, hanem alig észrevehetően. Úgy érzem, gurulnia kellene még egy jó fél métert és simán megállnia. (Kinyomott kuplungnál, felengedett fékpedállal.)

Nem sikerult semmi ilyet elohoznom... Cserekor le kell pucolni es meg kell kenni rezpasztaval azokat a feluleteket, amelyeken a betetek csusznak; ha ez kimarad, elvileg okozhat olyat, hogy fekezes utan nehezebben jonnek el a tarcsatol.

Odaragado fekbetetem szokott lenni, esoben beallva a garazsba, aztan par nap utan indulva erezni es hallani is, ahogy a tarcsak es betetek elengedik egymast.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 órája, csaba66 írta:

Nem sikerult semmi ilyet elohoznom... Cserekor le kell pucolni es meg kell kenni rezpasztaval azokat a feluleteket, amelyeken a betetek csusznak; ha ez kimarad, elvileg okozhat olyat, hogy fekezes utan nehezebben jonnek el a tarcsatol.

Odaragado fekbetetem szokott lenni, esoben beallva a garazsba, aztan par nap utan indulva erezni es hallani is, ahogy a tarcsak es betetek elengedik egymast.

Három hete lett cserélve a betét+ tárcsa, gyári GM-re. Végig ott voltam a szerelésnél, jól meg lett pucolva minden, rézpasztával is be lettek kenve a csúszó felületek, ki is próbáltuk, akkor visszamentek a betétek. A dugattyúk is jól mozogtak, a gumikarmantyúk is tökéletesen zártak. Nem értem, lehet, hogy valamelyik munkahenger, vagy főfékhenger? Még a fékolajcserét azért megpróbálom a jövő héten, az nem árt, de nem hiszem, hogy ettől megoldódna a dolog.

Link to comment
Megosztás:

15 órája, telo írta:

Jaja, értem én, hogy megállás után felengedve is picit fog még, nem akar gurulni, de akárhogy is próbálom megerőszakolni az emlékezőképességemet, nem jut eszembe ilyesmi eset, mondom, még ha előtte meg is főztem a fékrendszert a ringen. Lehet persze csak nem érzékeltem... Mit érzel bentről ilyenkor? Nehezebb vele ilyenkor elindulni, nagyobb gázt kell adni, vagy csak egyszerűen ha véletlen kis lejtőn állsz meg úgy veszed csak észre hogy nem gurul előre/hátra?

Nekem nem bólint, nem csinál ilyet, mint a sasa58 cartársé, inkább annyiból veszem észre a "ráragadást", hogy egy megszokott útvonalon egy pirosnál ha finoman érkezek fék felengedése után gurulni kezd az autó, ha intenzívebben fékezek, akkor fék felengedés után nem gurul el..persze ez nagyon kicsilejtőnél van így, nagy/nagyobb lejtőnél tök mindegy, mindig gurul........de indulásnál nem kell nagyobb gázt adnom.....az is lehet, hogy csak beképzelem magamnak, de lehet, hogy az alatt a fél-1 perc alatt amíg várok a zöldre, visszahűl annyit a fékem, hogy elengedi..... amúgy nagyon passzentos a tárcsa és a pofa....nemigazán tudnék közé tenni semmit.....

Link to comment
Megosztás:

8 hours ago, sasa58 said:

Szerintetek lehet légteleníteni a féket hagyományos pumpálós módszerrel, gép nékül?

Le is lenne cserélve a fékfolyadék. Itt számít a márka vagy mindegy csak DOT 4 legyen?

Az ABS miatt nyomas ala kell helyezni a tartaly felol, viszont ehhez nem kell kulonosebb gep. A Vanish tisztitoszer kapakja pont jo a tartalyra, ki kell furni, es egy autos szeleppel ellatott regi bicikli belsobol kivagni a szelepet egy akkora korrel, hogy az a gumi legyen egyben a tomites is. Aztan kompresszorral, vagy pumpaval 2 - 2.5 barra kell felnyomni.

Barmelyik DOT4-es jo, de nincsenek hatalmas arkulonbsegek, es sok sem kell belole. Elso nekifutasra egy literrel erdemes indulni, bar azt hiszem, elvileg fel is eleg lenne.

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

43 perce, csaba66 írta:

Az ABS miatt nyomas ala kell helyezni a tartaly felol, viszont ehhez nem kell kulonosebb gep. A Vanish tisztitoszer kapakja pont jo a tartalyra, ki kell furni, es egy autos szeleppel ellatott regi bicikli belsobol kivagni a szelepet egy akkora korrel, hogy az a gumi legyen egyben a tomites is. Aztan kompresszorral, vagy pumpaval 2 - 2.5 barra kell felnyomni.

Barmelyik DOT4-es jo, de nincsenek hatalmas arkulonbsegek, es sok sem kell belole. Elso nekifutasra egy literrel erdemes indulni, bar azt hiszem, elvileg fel is eleg lenne.

 

Gondolom akkor ezt a felpumpálást minden egyes légtelenítőszelep nyitás/zárás után meg kell ejteni, a fékolaj utántöltésével együtt.

Link to comment
Megosztás:

7 minutes ago, sasa58 said:

Gondolom akkor ezt a felpumpálást minden egyes légtelenítőszelep nyitás/zárás után meg kell ejteni, a fékolaj utántöltésével együtt.

Kezi pumpanal akar gyakrabban is, igy jobb, ha egy ember ereszt, egy pumpal (ez csak tipp, en kompresszorral csinaltam). A tartalytol legtavolabb levo kereknel kell kezdeni, es ha cserelsz is, nem csak legtelenitesz, akkor itt sokat kell kiengedni, ami akar tobb utantoltes is lehet. Nyilvan figyelni kell, hogy a tartaly ne uruljon ki.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, sasa58 írta:

Gondolom akkor ezt a felpumpálást minden egyes légtelenítőszelep nyitás/zárás után meg kell ejteni, a fékolaj utántöltésével együtt.

Ez nekem anyaggal ötezer lett volna opel szervízben .csak az anyag kb a felébe került.mivel megvárattak kicsit meg ismerős volt a munkafelvevő elengedték a munkadíjat.ennyit nem ért a házi megoldás plusz utána fékhatásmérés mértek 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

28 minutes ago, krisztus said:

Ez nekem anyaggal ötezer lett volna opel szervízben .csak az anyag kb a felébe került.mivel megvárattak kicsit meg ismerős volt a munkafelvevő elengedték a munkadíjat.ennyit nem ért a házi megoldás plusz utána fékhatásmérés mértek 

Nem is arrol van szo, hogy vagyonokat lehet rajta sporolni, nekem inkabb kedvteles az auto piszkalasa. Meg lehet erteni kozben, mi hogy mukodik, sikerelmenyt ad, stb. Sokaknal az is szempont lehet, hogy nem kell igazodni a szerviz munkaidejehez, de en pl. bizonytalan ideig varakozni is nagyon ruhellek, nem csak szervizekben, hanem ugy altalaban is.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nekem is Opel szervizben csinálták tavaly augusztusban. + olajcsere, termosztátcsere, hűtőfolyadék csere, gázolajszűrő csere. Anyagot mind vittem, munkadíjra 6000Ft-ot fizettem. Nem sokallom. Viszonylag türelmes is vagyok, ha várni kell elücsörgök órákat is egy sarokban, nézni meg még jobban szeretem, hogy mit csinálnak. Inkább csak abból a szempontból kényelmetlen a szerviz, hogy munkanapokon "nyolctólnégyig" van nyitva a legtöbb. Így ha csak egy tíz perces munka van az autón, nekem az is egy nap szabadságomba kerül a munkahelyemen. Bár volt már hogy kivételt tett a szerelőm és mondta, hogy na jó, bemegy a kedvemért szombaton és megcsinálja. De szerintem nagyon ritka az ilyen.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, Cserenkov írta:

Nekem is Opel szervizben csinálták tavaly augusztusban. + olajcsere, termosztátcsere, hűtőfolyadék csere, gázolajszűrő csere. Anyagot mind vittem, munkadíjra 6000Ft-ot fizettem. Nem sokallom. Viszonylag türelmes is vagyok, ha várni kell elücsörgök órákat is egy sarokban, nézni meg még jobban szeretem, hogy mit csinálnak. Inkább csak abból a szempontból kényelmetlen a szerviz, hogy munkanapokon "nyolctólnégyig" van nyitva a legtöbb. Így ha csak egy tíz perces munka van az autón, nekem az is egy nap szabadságomba kerül a munkahelyemen. Bár volt már hogy kivételt tett a szerelőm és mondta, hogy na jó, bemegy a kedvemért szombaton és megcsinálja. De szerintem nagyon ritka az ilyen.

"Így ha csak egy tíz perces munka van az autón, nekem az is egy nap szabadságomba kerül a munkahelyemen"

Pontosan erről van szó.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Panaszkodtam a tárcsafékem kismértékű beragadásáról a múltkor, most azt vettem észre, hogy ilyenkor ha leheletnyit megrúgom a fékpedált, akkor felenged és szinte meglódul a kocsi. Nincs valakinek ötlete erre?  Álló motornál eléggé be lehet nyomni a pedált, majd két-három pumpálás után felkeményedik. Szóval valószínű levegős, de ez okozhat ilyen "beragadást"?

Egyébként holnap viszem szervizbe, csak nem szeretem a meglepetéseket.:)

Link to comment
Megosztás:

27 minutes ago, sasa58 said:

Panaszkodtam a tárcsafékem kismértékű beragadásáról a múltkor, most azt vettem észre, hogy ilyenkor ha leheletnyit megrúgom a fékpedált, akkor felenged és szinte meglódul a kocsi. Nincs valakinek ötlete erre?

Lehet, hogy a pedal akad, es magatol nem jon teljesen vissza, csak ha segitesz neki.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

5 perce, csaba66 írta:

Lehet, hogy a pedal akad, es magatol nem jon teljesen vissza, csak ha segitesz neki.

De annyira nem akad(hat), hogy fenntartsa a nyomást a rendszerben. Egyébként meg magasságban a helyén van rúgás előtt is.

 

Módosítva : sasa58
Link to comment
Megosztás:

Megvolt a fékolajcsere, a szervizben megkenték a csúszó alkatrészeket, lepróbáltuk többször még az emelőn, nem szorult a fék. A szerelő is ment vele a szerviz előtt 40-50 m-t fékezett 4-5-öt, jó volt. Kimentem az utcára a 3. fékezésnél újra beragadt. A következő lépés: fékcső csere, majd munkahenger. A munkahengert nem lehet javítani, cserés mindenképpen az egész nyereg kompletten?

 

Link to comment
Megosztás:

31 minutes ago, sasa58 said:

Megvolt a fékolajcsere, a szervizben megkenték a csúszó alkatrészeket, lepróbáltuk többször még az emelőn, nem szorult a fék. A szerelő is ment vele a szerviz előtt 40-50 m-t fékezett 4-5-öt, jó volt. Kimentem az utcára a 3. fékezésnél újra beragadt. A következő lépés: fékcső csere, majd munkahenger. A munkahengert nem lehet javítani, cserés mindenképpen az egész nyereg kompletten?

Leteznek felujito keszletek, de nem javasolt modszer, es alapvetoen nem is ilyen hibak orvoslasara vannak. Tehat elvileg komplett nyereg, no de melyik?

Azt egyaltalan tudod, hogy csak az egyik, vagy mindket oldalon ragad? A fekcso nem hiszem, hogy tudna ilyet csinalni, es ott is kerdes, hogy melyik oldal...

Szoval azt kene valahogy eldonteni, hogy csak az egyik, vagy mindket oldal ragad-e. Ha az utobbi, akkor valahol a kozos reszen kell legyen a gond...

Hirtelen jobb otletem nincs, mint elengedett kormannyal nezni, huz-e ilyenkor valamerre, bar lehet, hogy tul kicsi mar a sebesseg ahhoz, hogy erezni lehessen.

Módosítva : csaba66
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, csaba66 írta:

Leteznek felujito keszletek, de nem javasolt modszer, es alapvetoen nem is ilyen hibak orvoslasara vannak. Tehat elvileg komplett nyereg, no de melyik?

Azt egyaltalan tudod, hogy csak az egyik, vagy mindket oldalon ragad? A fekcso nem hiszem, hogy tudna ilyet csinalni, es ott is kerdes, hogy melyik oldal...

Szoval azt kene valahogy eldonteni, hogy csak az egyik, vagy mindket oldal ragad-e. Ha az utobbi, akkor valahol a kozos reszen kell legyen a gond...

Hirtelen jobb otletem nincs, mint elengedett kormannyal nezni, huz-e ilyenkor valamerre, bar lehet, hogy tul kicsi mar a sebesseg ahhoz, hogy erezni lehessen.

Nem húz el, de csak a baloldali ragad be, ezt meg tudtuk állapítani. A szerelő azt mondta, hogy a fékcsőben lehet kis leszakadó darab, ami egyirányú szelepként működik. De szerintem ez nem valószínű, sajnos féknyereg csere néz ki. Kicsit korainak tartom egy 4 éves autónál. (Óra szerint 76 ezer km).

Link to comment
Megosztás:

9 hours ago, sasa58 said:

Nem húz el, de csak a baloldali ragad be, ezt meg tudtuk állapítani. A szerelő azt mondta, hogy a fékcsőben lehet kis leszakadó darab, ami egyirányú szelepként működik. De szerintem ez nem valószínű, sajnos féknyereg csere néz ki. Kicsit korainak tartom egy 4 éves autónál. (Óra szerint 76 ezer km).

Hogy sikerult megallapitani, hogy csak a bal?

Jobb hijan annyit meg lehetne probalni, hogy munkahenger ki, es a tomiteset megigazitani, megmasszirozni, vagy cserelni, ha esetleg szemmel lathatoan baja van.

Ez a problema mar regota megvan, nem? Nem kopas, vagy elhasznalodas jellegunek tunik, hanem inkabb valami meretbeli pontatlansag, ami bizonyos korulmenyek kozott okoz akadast, es valoszinuleg mar a gyartasnal kerult bele.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, csaba66 írta:

Hogy sikerult megallapitani, hogy csak a bal?

Jobb hijan annyit meg lehetne probalni, hogy munkahenger ki, es a tomiteset megigazitani, megmasszirozni, vagy cserelni, ha esetleg szemmel lathatoan baja van.

Ez a problema mar regota megvan, nem? Nem kopas, vagy elhasznalodas jellegunek tunik, hanem inkabb valami meretbeli pontatlansag, ami bizonyos korulmenyek kozott okoz akadast, es valoszinuleg mar a gyartasnal kerult bele.

Szia,

nem hinném, hogy a fékcsőben lenne bármi. Azt próbáld ki, hogy előidézed a hibát és a motortérben a bal első fékcső hollanderét oldod vagy a féknyeregnél a légtelenítőt, azért hogy tehermentesüljön az a kör. Ha megszűnik a szorulás a féknyeregnél, akkor a főfékhenger a bibis. De akkor valószínűleg a jobb hátsót is fogja valamennyire.

Módosítva : HaPetya
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.