Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fedélzeti computer, automenedzsment - épített megoldások, extrák


tgabika76

Recommended Posts

On ‎2018‎.‎02‎.‎07‎. at 16:19, gezoli írta:

Keress potméteresben ilyen kart. Én megcsináltam az ablaktörlőt intervallumosra amit a potival tudsz állítani.

https://docs.google.com/file/d/0B282mpwg7ZdOZWU4NjE1OTctNjUzMS00NDZlLTkzOGMtNWM3M2M1MTIwZjY2/edit?hl=en_US

Csak egy kis plussz a boardhoz.

 

Köszönöm. A leírásodban a 2. oldalon a sarukat, vezetékeket és a 3. oldalon a fekete csatlakozó aljzatot honnan szerezted?

On ‎2018‎.‎02‎.‎08‎. at 19:42, tgabika76 írta:

Nem pont ugyanaz, mert ez egy Omega B kar, nem Astra, de ettől még simán be tudod építeni (méretre ugyanaz), ha megszokod hogy a fedélzeti computer léptető és nullázó gombjai amik a kar végén vannak, ezen a karon vízszintesen egymás alatt helyezkednek el, míg a gyári Astra karon függőlegesen, egymás mögött.

Remélem ez nem jelent feloldhatatlan ellentétet, mert ha igen akkor bajban leszel: olyan kart ugyanis, amiben van potméter az intervallumállításhoz, és függőlegesen vannak a BC gombjai, nem fogsz találni, ugyanis a G Astrából gyárilag nem létezett állítható intervallumú ablaktörlővel szerelt változat, a fullextrásnál ezt esőérzékelővel oldották meg.

Nem tűnik vészesnek, teljesen mindegy mit szokok meg. :) Most már csak az a kérdés, hogy lesz-e minden hozzá.

Elkiabáltam. A 90494187 (Omega intervallumos relé) 57 EUR újonnan. Használtan nem találtam. Ha valakinek kell ilyen relé, UK ebay-en 15 GBP.
Az Omega intervallumos, BC gombos kar 90494657 cikkszámú és csak itt találtam (újat), 85 EUR: http://www.carparts-pros.com/page_1_3.php#oeformo

Link to comment
Megosztás:

12 órája, freddy_ írta:

Köszönöm. A leírásodban a 2. oldalon a sarukat, vezetékeket és a 3. oldalon a fekete csatlakozó aljzatot honnan szerezted?

Nem tűnik vészesnek, teljesen mindegy mit szokok meg. :) Most már csak az a kérdés, hogy lesz-e minden hozzá.

Elkiabáltam. A 90494187 (Omega intervallumos relé) 57 EUR újonnan. Használtan nem találtam. Ha valakinek kell ilyen relé, UK ebay-en 15 GBP.
Az Omega intervallumos, BC gombos kar 90494657 cikkszámú és csak itt találtam (újat), 85 EUR: http://www.carparts-pros.com/page_1_3.php#oeformo

A sarukat elektronikai üzletben vettem meg, a vezetékeket a megfelelő hosszra magam csináltam meg. A fekete csatlakozó a az ablaktörlőkaron lévő csatlakozó ellendarabja és szerencsére megkaptam a karral együtt. Egyébként ez rajta van az eredeti kábelkötegen abban az autóban amit ilyen karral szereltek.

Keress használtan kart és relét is. Én is használtat vettem és azóta sincs semmi baja. Arra figyelj, hogy ha a Tiéd Caravan vagy 5 ajtós akkor hátsó ablaktörlős karra lesz szükséged.

Írj neki, Tőle vásároltam sok mindent: https://auto.jofogas.hu/pest/Opel_Astra_G_1_4_16V_Ac_pumpa_elado_Hetvegen_is_76135500.htm

Módosítva : gezoli
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Régebben írtam, hogy kicsit átalakítom a menüt a szoftverben, üzemanyagszint stb. Sajnos nem jártam sikerrel, ismerkedni kell még az arduino világával. Kérdésem az lenne, hogy kering e valami frissebb verzió a világhálón, amit érdemes lenne megpiszkálni? Ezt találtam most 1703-as kérdés, van e ennél újabb forráskód? 

 https://drive.google.com/drive/folders/0B7YAJaFOop9yaVRZVGVLNEdBTkU

Link to comment
Megosztás:

12 órája, georgee írta:

 Ezt találtam most 1703-as kérdés, van e ennél újabb forráskód? 

 https://drive.google.com/drive/folders/0B7YAJaFOop9yaVRZVGVLNEdBTkU

Szia,itt nézz körül ez az én google drive-om. Erről a TID_V7906S vagy a TID_V7906F verziókkal próbálkozhatsz, az eltérés a kettő között a kijelző adatbuszra való jel küldése. Az S a lassabb az F a gyorsabb,sajnos (fórumtársak  jelezték) előfordulnak olyan TID kijelzők is amin néha kimaradnak a karakterek,ezért kell kipróbálni mindkettőt. A .zip fájlban az angolra fordított 2017.09. havi kiadás van,próbálkoztam a magyar nyelvre fordítással de az ékezetes karakterek nem jelennek meg a TID-en,a nélkül meg hulyen néz ki! 

Mostanában tesztelek egy módosított verziót amiben a Consumption -> fogyasztás menüben -> a Km/L helyett a 100Km/L átlag és pillanatnyi fogyasztást jelzi ki, és bekerült egy víz hőmérséklet (Celsius) mérési menü is,ez utóbbi még nincs bekötve,ehhez kellene egy kis segítség :

keresek Astra G műszercsoport csatlakozó bekötést amin jelölt a vízhőmérséklet vezetéke.

Link to comment
Megosztás:

Időközben áttettem a consumption menübe  az üzemanyag százalékos kijelzését (a debugból), még nem futtattam a programot. További módosítás, hogy a számláló csak járó motornál számlál, nem onnantól, ahogy a kulcsot egyre fordítod. Amint lecseng ez a hideg idő, tesztelem. Ez a 100km/l-es szoftver érdekelne. Próbáltam az S és az F verziót is, nem vettem észre amit írtál. Viszont menetközben szeret lefagyni a program időnként, főleg a számláló menüpontnál. Aztán magához tér és minden folytatódik ahol abbahagyta. Kapcsolási rajzot délután vadászok, valamerre van :)

Link to comment
Megosztás:

No egyelőre ennyi, ha tudsz németül előnyt jelent (PIN 28) https://www.motor-talk.de/blogs/-tbmod/astra-g-tachosymbole-stecker-belegung-t2070182.html

Még egy jó tanács, figyelj a színekre, mert például az üzemanyagjeladó az fekete/kék és a 16-os pinen is van egy fekete kék vezeték, ami más funkciót lát el. Ha teheted a csatihoz közel vágd el a vezetéket ahol egyértelmű melyik pinre megy. Én a kötegben vágtam el, és kellett 20 perc mire rájöttem, hogy van még hasonló színű vezeték más funkcióval.

Módosítva : georgee
Link to comment
Megosztás:

4 órája, georgee írta:

Viszont menetközben szeret lefagyni a program időnként, főleg a számláló menüpontnál. Aztán magához tér és minden folytatódik ahol abbahagyta. 

Nem lefagy csak kimarad a kijelző a szinkronból,bővebb infó itt : http://wiki.carluccio.de/index.php/Opel_TID  láthatod hogy a kijelző adatok nem szabvány I2C protokollt használnak,módosított kell neki -  vagy csak érzékeny a TID? ezért van az S és az F jelzésű meg még 3 félét találsz a google_drive-omon.  Az L/100km mérése viszonylag egyszerű :

 a ConsMedTotal változó az átlag km/Liter érték : byte averageT = (100 / ConsMedTotal);   így az averageT értéket kell kiíratni.. 

Köszi szépen a csatlakozó leírást, tovább tudok lépni! :)  Bekerült a "Water temp" menü,potméterrel működik majd még a vízhőmérő jelét kell ki matekolni.. (elviekben ez az?)

Link to comment
Megosztás:

On ‎2018‎.‎02‎.‎21‎. at 19:10, Smith írta:

keresek Astra G műszercsoport csatlakozó bekötést amin jelölt a vízhőmérséklet vezetéke.

Szia! TID-ben megnéztem. 2005-ös Z14XEP-nél: Műszercsoporton 28-as láb (H1.22 Indicator - Coolant temperature), MID oldalon 31-es láb. Kék 0.35-ös vezeték. Ezt kerested? Úgy látom nem motorfüggő, de ha megírod a motorkódot és gyártási évet, megnézem a biztonság kedvéért.

Lenne hozzád egy kérdésem. Z14XEP-el működik ez a dolog? A Veramon weboldala (legalul) ezt írja:
Most control units, motor vehicles, the Opel has a special output information on consumption, which module uses the onboard computer. Vehicles that do not have this output (Tigra A, Corsa B, Astra G engine Z14XEP) is required for the measurement of the optical link equipped for connection to one of the injection valves. It's simple, fast and safe alternative for making the metering. 

Link to comment
Megosztás:

44 perce, Smith írta:

Pontosan mire gondolsz? Az Arduino-s BC elvileg működik mindegyikben,analóg bekötései vannak.

Kicsit zavaros a szöveg, én a következőképpen értem: A felsorolt autóknál (beleértve az Astra G Z14XEP-et) nincs jelen egy olyan speciális kimeneti információ, amely a legtöbb Opel-nél megvan, a fogyasztási információ nyerhető le róla. Ennél egy optikai kapcsolaton szükséges elvégezni a mérést, amely az egyik befecskendező szelepre kapcsolódik. Ez egy egyszerű, gyors és biztonságos alternatívája a mérésnek.

Úgy rémlik, hogy neked nem Z14XEP motorod van. A Z14XEP tempomat szempontjából kakukktojás, direkt lebutították az ECU szoftverét. El tudom képzeni, hogy ez sem fog vele menni simán, ahogyan a Veramon-nál sem.

 

Link to comment
Megosztás:

13 órája, freddy_ írta:

 Ennél egy optikai kapcsolaton szükséges elvégezni a mérést, amely az egyik befecskendező szelepre kapcsolódik. Ez egy egyszerű, gyors és biztonságos alternatívája a mérésnek.

Úgy rémlik, hogy neked nem Z14XEP motorod van. A Z14XEP tempomat szempontjából kakukktojás, direkt lebutították az ECU szoftverét. El tudom képzeni, hogy ez sem fog vele menni simán, ahogyan a Veramon-nál sem.

 

Így már érthető,az Arduino-s BC az egyik digitális bemenetén érzékeli a 0 vagy 1 jelet (ebből számol),ezt közvetlen az egyik befecskendező vezetékére kell kötni. Szerintem itt vannak nálam tapasztaltabbak akik megtudják mondani milyen befecskendező vezérlések léteznek az Opel berkein belül.  (egyébként egy kézi szkópos méréssel azonnal kiderülhet)  

Van aki pénzt csinál belőle : https://produto.mercadolivre.com.br/MLB-897972071-kit-computador-de-bordo-no-tid-astra-corsa-vectra-meriva-mid-_JM

Módosítva : Smith
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On ‎2017‎.‎07‎.‎13‎. at 19:30, Smith írta:

2x huzal 5 méter (opcionális,jel az injektortól és a sebesség érzékelőtől)

Akkor gondolom, hogy az injektoros módszer minden motornál működik. Az eredeti írásodban az injektorról csak ennyit találtam. Hova kell ezt pontosan kötni a Te autódon (ha nem indiszkrét, milyen évjárat, motorkód)?

On ‎2017‎.‎07‎.‎13‎. at 19:30, Smith írta:

Az injektor bekötése az akkumulátorhoz közelebb eső fúvóka testére (barna-piros csíkkal).

A barna-piros 2005-ös Z14XEP (klímás esetén) a motorhűtésre megy. Lehet van másik barna-piros is és keverem...

Link to comment
Megosztás:

5 órája, freddy_ írta:

A barna-piros 2005-ös Z14XEP (klímás esetén) a motorhűtésre megy. Lehet van másik barna-piros is és keverem...

Nálam barna-piros Z14XE 2001. de volt aki írt hogy neki barna-zöld van ott. A pontos szín meghatározáshoz a motorkód alapján a kapcs.rajzon lehetne megtalálni,de nem bonyolult - az akksi felé eső injektor csatlakozójában megtalálod,barna alapszínen indulj el.  

szerk. nálam egy műanyagcsatornában vannak a kábelek,ennek a tetejét lehetőleg meleg motornál pattintsd le mert a hidegben eltörik!!

Módosítva : Smith
Link to comment
Megosztás:

11 perce, Smith írta:

Nálam barna-piros Z14XE 2001. de volt aki írt hogy neki barna-zöld van ott. A pontos szín meghatározáshoz a motorkód alapján a kapcs.rajzon lehetne megtalálni,de nem bonyolult - az akksi felé eső injektor csatlakozójában megtalálod,barna alapszínen indulj el.  

szerk. nálam egy műanyagcsatornában vannak a kábelek,ennek a tetejét lehetőleg meleg motornál pattintsd le mert a hidegben eltörik!!

Z14XE 2001: Multec motorvezérlő: Tényleg ott van a barna-piros az ECU 57-es lába és az Y9.1 injektorszelep között.
Z14XEP 2006: Motornic 7.6.1 motorvezérlő: A Y9.1 injektorszelep és az ECU 18-as lába között kék kábel van (három szelepen kék, kivéve az Y9.3 fehér).

Mindegy melyik injektorszelepre kötöm? A csatlakozónál forrasztottál rá és áthúztad a kábelt a tűzfalon?

Link to comment
Megosztás:

47 perce, freddy_ írta:

Mindegy melyik injektorszelepre kötöm? A csatlakozónál forrasztottál rá és áthúztad a kábelt a tűzfalon?

Mindegy melyikre kötöd,korábban volt már szó injektor bekötésről z16sz motorkódra. A kapcs.rajzon látszik hogy a +15 pontról és az ECU-tól negatív jelből dolgozik,ebben az esetben is a kék vezetékre kell kötni. Én az injektor feletti kábelcsatorna alatt a vezetékére forrasztottam,majd (a korábbi ténykedések miatt bekerült plusz dolgok miatt egy kábelköteg tartalék) egy szabad vezetékén küldtem be a jelet. A fékdob felett (a motor felöl nézve) bal oldalán találsz gumidugót amin könnyedén bejuthatsz az utastérbe,ezt bent a gázpedál felett megtalálod.

x162.jpg 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Smith írta:

Mindegy melyikre kötöd,korábban volt már szó injektor bekötésről z16sz motorkódra. A kapcs.rajzon látszik hogy a +15 pontról és az ECU-tól negatív jelből dolgozik,ebben az esetben is a kék vezetékre kell kötni. Én az injektor feletti kábelcsatorna alatt a vezetékére forrasztottam,majd (a korábbi ténykedések miatt bekerült plusz dolgok miatt egy kábelköteg tartalék) egy szabad vezetékén küldtem be a jelet. A fékdob felett (a motor felöl nézve) bal oldalán találsz gumidugót amin könnyedén bejuthatsz az utastérbe,ezt bent a gázpedál felett megtalálod. 

Z14XEP (model year 2005) rajza Motronic 7.6.1 vezérlővel. Csak akkor jelenik meg az állandó feszültség (F6 20A) az injektorszelepek felső részén, amikor az üzemanyagpumpa relé (K16) behúzott (1845 KSP az üzemanyagpumpa-motorra megy). Ha jól gondolom, az ECU a 0V-ra testre tudja kapcsolni az Y9.1-Y9.4 szelepeket a 18, 17, 2, 19-es lábakon.
z14xep_motronic_7.6.1_r.PNG.70e67a43af682ba099643287297d35d3.PNG

Nekem itt húzták be a ködlámpa vezetékét (utólag). Erre gondoltál vagy ettől jobbra?kabel.jpg.d0aec4a10e33409f7f59a4fb50d5208b.jpg

Link to comment
Megosztás:

 

12 órája, freddy_ írta:

Z14XEP (model year 2005) rajza Motronic 7.6.1 vezérlővel. Csak akkor jelenik meg az állandó feszültség (F6 20A) az injektorszelepek felső részén, amikor az üzemanyagpumpa relé (K16) behúzott (1845 KSP az üzemanyagpumpa-motorra megy). Ha jól gondolom, az ECU a 0V-ra testre tudja kapcsolni az Y9.1-Y9.4 szelepeket a 18, 17, 2, 19-es lábakon.
 

Nekem itt húzták be a ködlámpa vezetékét (utólag). Erre gondoltál vagy ettől jobbra?

Jól gondolod,az ECU vezérlési impulzusait számolja a BC. Igen arra a gumidugóra. Mielőtt nekiállnál,a TID kijelződ váltogat dátum kijelzés és az üres mező között (a dátum helyén) rádió ki-be kapcsolásakor?? 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 perc, Smith írta:

Jól gondolod,az ECU vezérlési impulzusait számolja a BC. Igen arra a gumidugóra. Mielőtt nekiállnál,a TID kijelződ váltogat dátum kijelzés és az üres mező között (a dátum helyén) rádió ki-be kapcsolásakor?? 

Kétsoros a kijelzőm (MID). TID háromsoros, abban már benne van a BC eleve, nem? Nem gyári rádióm van és olyan ritkán teszem be az előlapot, hogy nem emlékszem, de szerintem nem váltogat.

Sajnos így ki kell húznom a ködlámpa kábelét (leforrasztani a biztosítéktábláról), összefogni a két kábelt és újra behúzni. A középkonzolt teljesen le kell szerelni a kijelzőhöz való hozzáféréshez, ugye?

Utólagos tempomatot (mivel a Z14XEP ECU-ja nem tudja) és ülésfűtést is szeretnék, egyszerre szeretnék minden kábelezési munkát megcsinálni. Valószínűleg a tempomat procijai látnák el a fedélzeti számítógép funkciókat is, nem az Arduinot használnám (mindkettőnek kell sebességjel, táp, stb, felesleges duplán kiépíteni). A biztosítéktábla környékén lenne a proci, oda kellene vezetni a kábeleket.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, freddy_ írta:

Kétsoros a kijelzőm (MID). TID háromsoros, abban már benne van a BC eleve, nem?

Fordítva. A kétsoros a TID, a neve (Triple info Display) megtévesztő, mert két sorban bár, de háromféle információt képes megjeleníteni: a felső sorban az időt és a külső hőmérsékletet, az alsóban pedig a dátumot, vagy az RDS adatokat:

tid.JPG 

A MID (Multi Info Display) a háromsoros, és ez (illetve az ettől komolyabbak is mind) tartalmazza a fedélzeti computer (BC) funkcióit:mid.jpg

További is van amúgy, a következő fokozat a GID (Graphic info Display), ebben már GPS is van a fentieken túl, viszont csak a megfelelő rádióval együtt (NCDR és NCDC sorozat). A GPS útvonalterve még nem grafikus a kijelző nevével ellentétben, nem rajzol térképet, hanem kis nyilakkal jelzi a követendő útirányt:

gid.jpg

A legfejlettebb változat pedig a CID (Color Info Display), ez az eddigiektől a színes, nagyméretű kijelzőben különbözik, ez már térképet is rajzol, bár a gyári megoldáshoz nem létezik Magyarország illetve Kelet-Európa térkép, csak a tőlünk nyugatabbra eső területek lefedettek. Ez is csak a megfelelő rádióról működik:

cid.jpg

Ehhez a legutóbbihoz már másfajta, ehhez a kijelzőhöz való középkonzol kell, de ebbe szoktak utólag 5"-os PNA-t, vagy kis faragással 7"-os tabletet belefaragni.

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

4 perce, tgabika76 írta:

Fordítva. A kétsoros a TID, a neve (Triple info Display) megtévesztő, mert két sorban bár, de háromféle információt képes megjeleníteni: a felső sorban az időt és a külső hőmérsékletet, az alsóban pedig a dátumot, vagy az RDS adatokat:

tid.JPG 

 

Köszönjük a részletes eligazítást! A képen látható TID kijelzőm van csak sárga a megvilágítása.

Link to comment
Megosztás:

17 perce, freddy_ írta:

Köszönjük a részletes eligazítást! A képen látható TID kijelzőm van csak sárga a megvilágítása.

A sárga (pontosabban borostyán) a gyári, eredetileg mindenkié olyan volt, csak hirtelen ilyen képet találtam illusztrációnak. Az enyém is fehér, és ledezve van, ahogy valószínűleg a képen látható is.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, tgabika76 írta:

A sárga (pontosabban borostyán) a gyári, eredetileg mindenkié olyan volt, csak hirtelen ilyen képet találtam illusztrációnak. Az enyém is fehér, és ledezve van, ahogy valószínűleg a képen látható is.

A színe nekem megfelel (elütne a műszercsoporttól is, ha variálom). A LED-nek nem látom semmi előnyét, azon kívül, hogy nem ég ki. Lassan 11. éve a gyári izzókkal megy. Ha már kiveszem a TID-et, kicserélem az izzókat és remélem többet nem kell.

A legnagyobb fájdalmam az egésszel, hogy ki kell vennem a középkonzolt.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, freddy_ írta:

A legnagyobb fájdalmam az egésszel, hogy ki kell vennem a középkonzolt.

Elvileg nem kellene,a kesztyűtartó kivétele után baloldalon szivacsos szigetelésű kábel megy felfelé a TID-hez,abban benne van amit be kell kötni, a kulcsszál nincs benne azt a rádió csatlakozóban megtalálod. Így viszont kellene egy színhelyes TID lábkiosztás leírás.   

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.