Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Egyebek


amadeus

Recommended Posts

On 2019. 12. 20. at 16:43, tgabika76 írta:

Ez sajnos mechanikai probléma lesz... a tankajtó szerencsére nyitva maradt, de a vezetőoldalon a zárban eltörhetett valami mert kívülről a kulcs elfordítására sem csinál semmit, de belülről a gombot lenyomva sem lehet bezárni. :(

Na de mitől törhetett el bármi? Nem is használtad gondolom, ott volt a távirány(?). Amikor nagyon meg van bolygatva valami egy régi kocsiban és utána előjönnek mindenféle anomáliák, mindig az jut eszembe hogy véletlenek nincsenek vagy legalábbis kevés az esélye hogy pont akkor romlik el a kp.zár, amikor elöl szét van kapva minden. Vagy esetleg lehet, hogy a szerelő kulcsról akarta zárni nyitni mert áram nélkül volt a kocsi nyilván és túlfordította vagy nem tudom? Amúgy ha nagyjából olyan a felépítése mint az enyém (réginek) akkor az ott egy olyan szögegyszerű dolog, hogy nagyon. A kilincs hátulról rögzítő spiáterére fel van dugva egy mikrokapcsoló, egy U alakú drót vagy omega-gyűrű formájú cucc a helyén tartja és amikor fordul a cilinder a kulcs által, megnyomja :D Nagyon brutál :D Talán csak leesett a helyéről. Egy kis téglatest az egész (ha hasonló megoldás) és nincs benne semmi, ami elromoljon, egy rugóacél nyelv hajladozik és zárja a kört. Ha a tiéd nagyon más, akkor is meg lehet oldani bármilyen mikrokapcsolóval csak olyan helyre kell tenni, hogy elérje a cilinder és ott rögzíteni.

Bár annyira még nem látom át, pont ti magyaráztátok el nemrégiben, hogy hogy van a mesteroldal, mit lehet vezérelni balról amit jobbról nem meg hogy van az ablakemelővel. Mondjuk azóta kihajítottam a zárakat, nekem nem kell.

Az olajgomba: jaja, én a régebbifajtát szereztem meg, azon tényleg más a csati de a lényeg, hogy nem összecserélhetőek a vezetékek.

 

 

Link to comment
Megosztás:

Pontosan arra gondolok én is amire te tippeltél: ugye szerelőnél volt az autó, és sztem ő hagyta lemerülni az akkut, és megpróbálta kulcsról nyitni, de nem sikerült neki és valami eltörhetett. Én tudtam hogy szorul a zár, de pont ezért hagytam a szervizben a távirányítós kulcsot, álmomban nem gondoltam volna hogy lemerítik az akkut....:(

Az olajnyomás-probléma viszont azóta megoldódott, ugye az volt hogy hidegen nem volt olajnyomás, de ez szép lassan megszűnt, talán csak kellett neki az a 10-15km alacsony fordulatú járatás, most már van rendes olajnyomás hidegen és melegen is. Olajszint rendben, és az olajgombán és rendben vannak a vezetékek. 

Link to comment
Megosztás:

Na akkor jó, ez megoldódott. Nekem is most rakódik össze a szerkezet és eddig tele volt minden hibával a műszerfalon, gondolom a sok állás miatt, meg füstölt gázelvételnél egy pöffenetnyit a kipuff de mivel minden 2. nap megyek vele valamennyit szépen kiszóródnak a hibák, az ABS  sem világít, az alacsony olaj sem világít már (pedig az ABS is  működött a gyakorlatban és volt olaj is a mociban) már csak a kiégett izzó jelzés  világít viszonylag sokat, pedig minden működik elöl-hátul. Kicsit ingadozik az alapjárat, szerintem csak használni kéne a gépet és megjavítja magának ezeket a dolgokat. Ja meg elfelejtette a távirány a dolgát, újra kellett tanítani de most már nyit zár mindent elsőre. Van még pár anomália, ha nem oldódik meg majd idefirkálom, hátha segítség lehet másoknak a későbbiekben.

A szerelők: amikor fényezték a kocsit napokig-nemtom meddig nézték, hogy világít a beltérvilágítás és takkra teszi az akksit, inkább az én költségemre trélerre tették és úgy hozták vissza hozzánk a műhelyünkbe mert már semmi sem parázslott a műszerfalon. Jó, csak 5k.-t kértek a fuvarért és nem kellett kockáztatnom egy ellenőrzést a lejárt műszakival (nem mintha érdekelne mifelénk) na de azért na. Úgyhogy mondtam is, jó munkakapcsolat ide vagy oda, de ha tönkretették a szinte vadiúj akksimat, jönnek egy újjal nekem. Ez tiszta prosztóság, vegye le a sarut. Nem is értem. Ilyenért engem lecseszne az ügyfél, stb.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Most kaptam csak észbe hogy elfelejtettem írni az "új" autómról, szóval akkor ezt most pótolom, ilyen lett az OPC Calibra:

"Hát összeállt végre. Illetve igazából már pár napja, de azóta megvan a teszt is, már amennyire le lehet tesztelni egy hirtelen megtáltosodott motort 6°C-ban nyári gumikkal... Nyilván elrúgni nem mertem neki annyira, de az tisztán érződik hogy olyan 4500-tól mintha hátba rúgnák, úgy megindul, pedig még megírva nincs is, az a része majd tavaszra marad. Pár szóban hogy mi történt: kicserélődött a hengerfejem (kompletten, tengelyestől) egy X20XER-darabéra, így most bővebbek a kipufogócsatornák, nagyobb a szelepnyitás (mértéke és ideje is) a 266°-os tengely miatt, és kapott egy rozsdamentes 4-2-1 leömlőt. A hengerfej természetesen fel lett újítva beszerelés előtt, aminek a része volt 0.3mm lesíkolása is tudatosan, a teljesítmény növelése céljából. Így most a sűrítési végnyomás 16 bar a hengerekben, ami sztem nem rossz. ;) Ezzel a konfiggal (a leömlő kivételével) most a motorom megegyezik a "kis OPC" X20XER motorjával, természetesen a motorvezérlőt leszámítva, de ha az is meglesz, akkor remélhetőleg sikerül elérni a célként kitűzött 160 LE-t. A szívósor és a befecskendezők maradtak a gyáriak, de ezek cikkszám szerint is megegyeznek az XER megfelelő alkatrészeivel (ez már az újabb, dualportos szívósor), úgyhogy ez elvileg nem lehet akadálya a teljesítménynek. Kicsit még szoknom kell az egyenetlen alapjáratot a nagy tengely miatt, és egyelőre gyermekbetegség hogy hidegen le akar állni ha nem nyomom a gázt (update: már nem akar), arra tippelnék hogy szegény neki a keverék, remélem a chip majd ezt is megoldja. Részemről a motor-projekt ezzel befejezve, legközelebb nagy fék jön előre, hogy meg is tudjak állni ha szükséges. ;) Ja igen, végeztem összesítést is (most jönnek majd a szörnyülködők), ebből kiderül hogy miért is nehéz egy szívómotort tuningolni, de mielőtt bárki téríteni akarna hogy miért nem raktam bele nagyobb motort és/vagy csigát, annak azt üzenném hogy nem volt célom az egyszerűbb végén megfogni a tuningot, továbbá szerettem volna hogy a lehetőségekhez képest gyárias maradjon az autó. Szóval, mindent összevetve vettem egy hengerfejet tengelyekkel, felújíttattam, beszereltettem (munkadíj+tömítéskészlet), kellett egy leömlő, és akkor már olaj, olajszűrő, gyertyák és egy új vezérlés, ez így mindennel együtt 100Ft híján 390e Ft, mindezért cserébe kapok ideális esetben 24LE-t. Igen, tudom hogy ennyit egy sárkányos matrica is hoz sportgyertyákkal meg sportlégszűrővel, de én mégis inkább a nehezebb utat választottam."

Fentebb az eredeti post amit a facebookra írtam, azóta a gyermekbetegségek megszűntek, már nincs hibakód és nem világít a check engine sem. Annyi történt hogy  a lambdaszonda vezetékeit újra szigeteltem a csatlakozó előtt és zsugorcsöveztem, de azért biztonság kedvéért azóta utazik a tengereken errefelé egy komplett lambda-csatlakozó vezetékekkel Kínából (aliexpressen minden van ;) ) kemény 420Ft-ért. Amúgy állítólag típushiba ez az XEV motoros Opeleknél hogy bizonyos színű (nem is mindegyik ráadásul!) vezetékek egyszerűen elvásnak az idő és a motortérben uralkodó hőmérséklet miatt, elektronikai anomáliákat okozva. Valami gyártástechnológiai probléma lehet, gondolom...

Olajnyomás-probléma is megoldódott ahogy írtam korábban, érdekes módon semmit sem csináltam vele, talán csak kellett egy hosszabb járatás/ 5-10km bemelegítő autózás hogy helyrejöjjön a dolog. A központi zár hasonló rejtély előttem, tegnap levettem az ajtókárpitot, de semmi hibát nem találtam. Kicsit megmozgattam a rudazatot kézzel, és azóta működik. :blink:

opc_szelepfedelem.jpg

Link to comment
Megosztás:

Még kaptam egy olyan tanácsot hogy a szekunderlevegő-rendszert lehetne megszüntetni, lévén hogy az XER-hengerfejben nincs kialakítva az erre a célra szolgáló járatok, így semmi értelme. A fentebbi képen a leömlő előtt keresztben végigfutó rézszínű cső annak a része, és elvileg annyit csinál(t az eredeti XEV motoron) hogy a kipufogóleömlőbe hidegindítás után 20-30 másodpercig levegőt nyomott egy elektromos működtetési szivattyú (ezt a levegőt a szívósorról vette, szóval azt a végét le kell majd dugóznom ha megszüntetem) abból a célból hogy a lambdaszondát és a katalizátort előbb elérje az üzemi hőmérsékletét, így kisebb károsanyag-kibocsájtást generálva.

Egyelőre káros hatását nem érzem annak hogy ott maradt, bár haszna sincsen, szóval még majd meglátom hogy mit kezdek vele.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Pepe80 írta:

Lesz teljesítménymérés? Én Márc.-Ápr. környékén viszem ha addig összeáll rendesen, szóval meg lesz írva a chip és talán a kipuff is meglesz az elejétől a végéig...

Igen, mindenképp szeretnék. Egyelőre az Autokorbel látszik esélyesnek (ahol a TotalCar teljesítménymérős sorozatát is rögzítik), nekik van egy olyan ajánlatuk Calibrára hogy először mérnek, aztán chiptuning, majd még egy mérés hogy lásd a különbséget, mindez bruttó 70e-ért. Mivel az XEV chipeléshez ugye ki kell szerelni a motorvezérlőt és forrasztani, én nem érzem olyan soknak ezt az árat....

Én is nagyjából kora tavaszra tervezem amúgy, áprilisban szokott lenni (2020-ban asszem április 25 a pontos dátum, de nem biztos) a MOTE-nak egy pályanapja a Kakucs-ringen, oda jó lenne már chipelt autóval menni :cool: 

Link to comment
Megosztás:

  • 5 months later...

Nahát, most nézem milyen rég írtam ide is... annyi változott a fentebbiek óta hogy nagy bánatomra  amotorvezérlő megírása határozatlan ideig elmarad, azon egyszerű oknál fogva hogy sneki sem vállalja. :( Sajnos eljárt az idő ezek felett az autók felett, és nem a szaktudás hiányzik, hanem egyszerűen senki sem szenved egy olyan motorvezérlő megírásával amit ki kell szerelni az autóból és forrasztgatni, amikor egy OBD csatlakozón keresztüli 10 perces "chiptuningért" is el lehet kérni ugyanazt a pénzt... Tőbb céget is felhívtam, hiába...

Addig is történtek azért dolgok, egyelőre az alkatrészbeszerzési fázisban vagyok a nagy fék projekthez, a nyergek már megvannak, homokszórás után fényezve lesznek, ha megvan a tárcsa és a betétek is, akkor mehet össze. Amúgy '99 utáni (faceliftes) B Vectra nyergek lesznek előre, mert azokban 52 helyett 57mm-es a munkahenger dugattyúja, valamint az a nyereg befogad 280mm-es átmérőjű (a gyári ugye 256mm) 4x100-as féktárcsát is, ami meg a Meriva/H Astra tárcsája.

Valamint egy német fórumban látott ötlet nyomán elkészítettem egy elég drasztikus váltókarrövidítést is. Váltóútrövidítőm már eddig is volt, most hogy a váltókar hossza is csökkent 5 centit(!) egészen más lett a vaáltás érzete, szinte már japánosan kemény és kattanós, ráadásul a páros és páratlan fokozatok síkja közötti távolság alig több mint 5 centi, jóformán csuklóból lehet váltani. Az elkészítéséhez ki kell venni a váltókart (egy félrefordítva biztosítható csapszeg rögzíti a kulissza aljában) lehúzni róla a csuklós műanyag elemet (persze csak miután a váltógombot leszereltük róla), és ebből a csukló műanyag elemből az egyik képen látható részt ki kell vágni. Utána a kar két részét össze kell ragasztani, a fém váltókart ki kell egyenesíteni (gyárilag van benne egy enyhe törés, de mivel megszűnik a rácsúszó műanyag elem csuklója, így másképp nem lehet megoldani), majd mehet össze az egész. A végeredmény össze sem hasonlítható az eredetivel, sokkal kezesebb és közvetlenebb érzés, bár nekem a hátramenetet elég nehéz lett kapcsolni, de majd megszokom :cool:

IMG_20200503_105913_3.jpg

Ezen a két képen pedig az összeszerelt váltókar a páratlan és a páros fokozatok síkjában látható, elég jól látszik hogy nincs nagy távolság a kettő között:

IMG_20200503_153217_5.jpg

IMG_20200503_153223_3.jpg

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Megint fejlődött egy kicsit a Calibra: tegnap kiszereltem belőle az XEV motoros Calibra jellegzetességét, a másodlevegő kompresszort, mert a hengerfej cseréje óta gyakorlatilag megszűnt a funkciója, lévén az XER hengerfejen nincsenek meg a csatornái.

Kezdem az elején: a másodlevegő komresszor (közkedvelt angol nevén Secondary Air Injection, SAI) funkciója annyi hogy hidegindítás után harminc másodpercig tiszta oxigént fúj a kipufogórendszerbe a katalizátor hatékonyságának növelése érdekében. Egy elektromos kompresszorból áll, ami csöveken és egy szolenoidon (vákuum vezérelt szelepen) keresztül friss levegőt nyom a kipufogóleömlőbe a hengerfejen kialakítot nyíláson keresztül. Én ugye decemberben XER hengerfejre váltottam, abban már nincsenek meg a SAI csatornái, emiatt kábé 2 kilónyi holt tömeget hurcoltam magammal állandóan, úgyhogy most a kiszerelés mellett döntöttem. A művelethez le kell szedni az első lökhárítót, a menetirány szerinti bal oldala alatt (a motortérből nézve nagyjából az akkutálca alatt, de onnan nem férni hozzá a váznyúlvány miatt) van maga a pumpa, ezt hat csavar oldásával lehet lelazítani, de ekkor még nem jön ki, mert a másik oldaláról (az a bal első kerék és a dobbetét leszerelésével férhető hozzá) le kell venni a rá csatlakozó csöveket és az elektromos csatlakozót. Ha ezek megvannak, akkor a kompresszor kijöhet, a csövek másik vége a hengerfej mellett, az EGR szeleppel közös alapon nyugvó szolenoidhoz csatlakozik, ez is kiszedhető (a szolenoidre menő vákuumvezetéket én leragasztottam), valamint a szolenoidra csatlakozó fém csövet, aminek a másik vége a kipufogóleömlőn át a hengerfejre megy, szintén el lehet távolítani. Gyakorlati szempontból hátránya a műveletnek nincsen, mindössze a hidegüzemi emisszió romlik valamelyest, cserébe viszont kábé 2 kilónyi holt tömegtől sikerült megszabadulni.

Ez maga a komresszor az első lökhárító alatt:

IMG_20200606_150419_8~2.jpg

A komresszor másik oldala a doblemez felől:

IMG_20200606_160705_1~2.jpg

A szolenoid a rá csatlakozó vákuumcsővel a hengerfej mellett:

IMG_20200606_151431_4~2.jpg

...és végül a kiszerelt alkatrészek összessége:

IMG_20200606_165436_5~2.jpg

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...
  • 3 months later...
On 2019. 12. 25. at 18:29, Pepe80 írta:

Lesz teljesítménymérés? Én Márc.-Ápr. környékén viszem ha addig összeáll rendesen, szóval meg lesz írva a chip és talán a kipuff is meglesz az elejétől a végéig...

Na most jutottam el idáig, íme a sztori: 

Végre rászántam magam és megléptem az utolsó lépcsőfokot is a Calibra erősítésében, meglett végre a chiptuning, természetesen padon mérve előtte/utána a hitelesség miatt. Érdekes eredmények születtek, de konkrétumot majd később, először kezdjük azzal hogy mi is ez a hogyishívják és mitől ennyi az annyi. Először is, az autóm gyárilag X20XEV-nek született, annak minden gyengeségével (számszerűleg értem -most már- fentről nézve, mert amúgy továbbra is azt gondolom hogy nem rossz motor, csak tudni kell bánni vele). Viszont tavaly év végén belevágtam az XER projektbe, ami annyit tesz hogy az autó megkapta az X20XER (szívó OPC G Astra, vagy "kis OPC", ha így jobban tetszik) komplett hengerfejét a vezérműtengelyekkel együtt, továbbá ebből a hengerfejből még le is lett síkolva 0,3mm a sűrítési viszony nővelése miatt (többet nem mertem, mert ennél a motornál a dugattyú elérheti a szelepeket). Az injektorok gyárilag cikkszám szerint is megegyeznek az előbb említett "kis OPC" injektoraival, ahogy a szívósor is (ez már egy '97-es modell, dualportos szívósorral), valamint kapott egy TA-Technix 4-2-1 leömlőt is, illetve egyedileg lett gyártatva rá egy kipufogórendszer, ami azonban nem nyitott, megvan rajta az összes dob és a katalizátor is. A fentiekből látszik hogy a motorom tulajdonképpen a vezérlő szoftverét leszámítva (nekem Simtec 56.5, az OPC-é Simtec 70) teljesen megegyezett az X20XER motorral, ami gyárilag 160LE-t tudott. Nekem nem voltak nagy elvárásaim, nem tudtam milyen állapoitban volt előtte a motor (bár elméletben 45e km-el ezelőtt volt egy teljes motorfelújítás az előző tulaj által átadott számlák szerint), úgyhogy mindössze annyit szerettem volna hogy írás után az enyém is tudja a 160 lóerőt. Ehhez képest amikor betoltuk a padra hogy írás előtt is mérjünk, meglepetésként ért hogy már akkor is tudott 168 lóerőt mielőtt egyáltalán a forrasztópáka előkerült volna... Ja igen, a chipelés: ami egyfelől öröm egy utolsó évjáratú Ecotec Calibránál (t.i. talán nem annyira rozsdás, már dualport szívósor van rajta...), az pech chipelésnél, ugyanis csak a '96-'97-es modellévben szerelték 56.5-ös verziószámű Simtec-kel ezeket az autókat (előtte 56.1 volt), ebben viszont egész más a chip tokozása, sokkal nehezebb kiforrasztani. Ezzel én is kis híján ráfaragtam, ugyanis fennált a kockázata hogy elmelegszik a vezérlő alaplapja a kiforrasztásnál, és esetleg többé nem indul be az autó utána... vállaltam a kockázatot, később kiderült hogy nem hiába. Megtörtént az írás, abszolút értékben igazán szép számok születtek, bár arányaiban mindössze 6LE-vel sikerült erősíteni az autót, de ez nem azért van mert rossz volt a módszer, hanem mert nagyjából a határán vagyok az ebből a motorból jelen állapotban kihoztható teljesítménynek: az elért állapot 27%-al több mint a gyári, ami a könyebb érthetőság kedvéért olyan mint ha egy XE-t 190LE-re tornáznák fel úgy hogy a hengerűrtartalom marad a gyári és nincs feltöltés sem. Nagyjából belátható hogy az sem lenne egyszerű mutatvány, és annál feljebb nagyon nincs semmi annál a motornál sem... Aki a számok miatt olvasta idáig ahelyett hogy meccset nézne, annak ideírom hogy végül 174LE lett az eredmény és 195Nm a nyomaték hozzá, de mindjárt elemzem kicsit az értékeket, és leírom azt is hogy milyen ára van ennek. Először is, a grafikonból látható hogy főleg nyomaték jött, az is inkább az alacsony fordulatszámtartományban, de ha megnézzük az értékeket, látható hogy így is gyenge maradt alul, köszönhetően a tengelyeknek. A teljesítménycsúcs majd' 6600-as fordulaton van meg (jut eszembe: a tiltás ki lett tolva 6950-ig), és a legnagyobb nyomaták is 5400-nál érkezik csak. Az autó gyakorlatilag 4000 alatt halott, de inkább 5000 körül kezdi megcsillogtatni a tudását. Beszédesebb, hogy ha megnézzük az eredeti X20XEV teljesítménygörbét, akkor azon látszik hogy 2700-tól 5000 fordulatig 180Nm felett vagyunk, nekem ugyanekkora nyomatékhoz 3800-as fordulat kell, de onnantól leszabályzásig ezt tudja is. Összességében nem csalódtam, még ha a chip sokat nem is dobott rá abszolút értékben, azt hiszem hogy nem sok 170LE feletti Ecotec Calibra van most az országban... bár örülnék ha pünkösdi királyság lenne az enyém és hirtelen kinőnének a földből az erős autók, de ez nem a szájhősködés ideje, lehet bizonyítani teljesítménygörbékkel ahogy én is! Ja igen, hogy mit kell adni cserébe a teljesítményért: először is kizárólag 100-as benzin, de gondolom ez nem újdonság, aki erős motorban gondolkodik az már eddig sem öntötte azt a 95-ösnek nevezett mosóbenzint a tankba; másodszor meg ebből sem kér keveset: nosztalgiával gondolok vissza azokra az időkre amikor a gyári állapotú XEV eljárt 7,5 literből országúton, na ez most megszünt. Teljesítmény nem lesz a semmiből, szóval most kíméletesen hajtva sem megy 9 liter alá a fogyasztás, de a 10-11 reálisabb. Hát igen, valamit valamiért.... Nagyjából egyébként itt a vége az ebből a motorból kihozható teljesítménynek ahogy azt már írtam is, bár kaptam még egy titkos tippet: én ugyan nem fogom meglépni, de a lehetőség adott ha valaki bátor, szóval leírom: az Opel X22XE (2.2 benzin) motorjának főtengelyét esetleg bele lehetne még rakni, ugyanis a motorblokk külső méretei és a furatátmérő is megegyezik, viszont azon a főtengelyen a forgattyúkar hosszabb, ellenben a hajtórúd rövidebb, ami azt jelenti hogy a dugattyúk felső holtpontja ugyanott van, miközben az alsó meg lejjebb (így jön ki a hengerenkénti +50 köbcenti)IMG_20201029_082808_3.jpgSimtec_vezérlőm_foglalattal.jpgleistungsdiagramm-x20xev-dualport.jpgteljesitmenygorbem 001.jpg

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 6 months later...
Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.