Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

1 óra, ftamas0201 írta:

Igen, ezt értem én, csak hogy a műhelyben rajta volt az a mérő eszköz és elvileg 25 bar nyomásnál kapcsol le a kompresszor védelme és eközelében volt már a nyomás és még ilyenkor sem ment egyik ventilátor sem. És igazából nem tudom hogy mi történik, itthon szépen ment mindkettő igaz már 90 fok volt a víz is és ilyenkor mindkettő bekapcsolt nálam mindig is és azt hiszem hogy a klímánál is ment mindkettő. Hogy ott miért nem kapcsolt a ventilátor azt én nem tudom megérteni sajnos. Hogy most mi ment tönkre vagy van-e valami hiba, egyszerűen már tök hülyének érzem magam mert mint az egészségügyben, itt is küldözgetnek össze vissza meg megpróbálnak lehúzni, igaz arra odafigyelek azért.

Hát nem nagyon értek hozzá, 2 éve van klímás autóm, klíma kapcsolás után ( vagy azonnal ) indul a klímaventi, a vízhűtő meg ettől függetlenül ha a termosztát már kinyitott és a menetszél kevés a visszahűtéshez ( dugóban araszoláskor pölö) .

Link to comment
Megosztás:

21 órája, zotya975 írta:

Hát nem nagyon értek hozzá, 2 éve van klímás autóm, klíma kapcsolás után ( vagy azonnal ) indul a klímaventi, a vízhűtő meg ettől függetlenül ha a termosztát már kinyitott és a menetszél kevés a visszahűtéshez ( dugóban araszoláskor pölö) .

Ma voltam egy villamosság szerelőnél, azt mondta hogy klíma nyomáskapcsoló, ventilátorok üzemképesek, nem romlottak el, víz hőfokra 90 foknál szépen kapcsolnak is csak a klíma nyomás alapján nem hajlandó bekapcsolni.

Most beszerzek egyet, kicseréljük aztán majd meglátjuk, remélem be fog kapcsolni rendesen.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, ftamas0201 írta:

Ma voltam egy villamosság szerelőnél, azt mondta hogy klíma nyomáskapcsoló, ventilátorok üzemképesek, nem romlottak el, víz hőfokra 90 foknál szépen kapcsolnak is csak a klíma nyomás alapján nem hajlandó bekapcsolni.

Most beszerzek egyet, kicseréljük aztán majd meglátjuk, remélem be fog kapcsolni rendesen.

Azt tudod cserélni úgy hogy nem szökik el a gáz? 

Link to comment
Megosztás:

2 perce, zotya975 írta:

Azt tudod cserélni úgy hogy nem szökik el a gáz? 

Villamosság szerelő azt mondta hogy a kapcsoló alatt van egy szelep, szóval elvileg nem szökhet el a gáz, majd ő kicseréli aztán max nem kapja meg a munkadíjat ha elszökik a gáz és el kell mennem töltetni :D

Csak nekem kell beszerezni az anyagot aztán viszem neki és beszereli.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Egy kis tapasztalatot megosztanék veletek itt az előző pár hozzászólással kapcsolatosan.

Előzmény: Nem indult a klíma ventilátor a megfelelő nyomásokon hanem túl későn, túlnyomás volt a rendszerben folyamatosan.

Tegnapi napon ki lett cserélve a nyomáskapcsoló a klímánál, az előző kérdésre válaszolva a nyomáskapcsoló előtt van egy szelep ami zár ha kitekered a körből a nyomáskapcsolót, így nem szökik el a gáz, pici szisszenés és annyi is az egész történet. Visszafelé ugyanez van, a nyomáskapcsoló végében van egy kiálló pöcök ami benyomja a szelepet így megkapja a nyomást a nyomáskapcsoló.

Na most, cseréltük a nyomáskapcsolót és azt hittem minden szép és jó, ma vittem a klímásokhoz vissza az autót ellenőrzésre és megint csak nem indult a ventilátor. 20 bar nyomásnál kapcsolt először be ami már bőven fölötte van a kapcsolásnak, az első fokozat 10-15 bar közelében kellene kapcsoljon és ebben a tartományban kellene tartania tökéletesen. Ha pedig bekapcsolt akkor meg nagyon vissza hűtötte a gázt 6bar nyomásig, ez sem optimális és csak akkor kapcsolt ki. És így ingadozott össze vissza az egész nyomás, az utastérben pedig szürcsölő hang hallatszott. (ami ugye sokszor a kifogyó gázt jelentheti, ez a hang előzi meg hogy teljesen leállna a klíma mert kifogy a hűtőközeg)

Ment a fejvakarás hogy mi történjen mert ilyet még ők sem nagyon láttak. Egyik srác kitalálta, hogy vegyük le teljesen a gázt vákuummal mindennel, és tegyük vissza a gyári 700 gramm értéket. Ez után mintha valami csoda folytán de tökéletesen beállt a nyomás 10-15 bar közé és a ventilátor szépen dolgozott folyamatosan. Arra a megállapításra jutottunk hogy valószínűleg józan paraszti ésszel, de 0 barra kellett levinni a nyomást hogy a computer ezt megtanulja és rendesen vezérelje a nyomáskapcsolótól érkező jelet és adja le a ventilátornak hogy miként is kell üzemeljen.

Most pár nap próbálgatás következik azért, hogy biztos ami biztos, de úgy néz ki hogy ez megoldotta a problémát.

Remélem ezzel tudok segíteni majd az efféle bajba jutott cartársaknak. :)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Sziasztok!

Az utastér (hűtő/fűtő) ventilátor járatásakor a kesztyűtartó felől halk, rezonálásszerű kerregést hallok. Egyes fokozatban kevésbé, kettes-hármasban erősebben, négyesben a légzaj javarészt elnyomja. Egyre rosszabb. Csak a ventilátor adhatja ki ezt a hangot? Ha igen, javítható, felújítható? Vagy cserélni kell és ha igen, mire érdemes (gyári új, bontott gyári, utángyártott)?

Link to comment
Megosztás:

20 órája, freddy_ írta:

Sziasztok!

Az utastér (hűtő/fűtő) ventilátor járatásakor a kesztyűtartó felől halk, rezonálásszerű kerregést hallok. Egyes fokozatban kevésbé, kettes-hármasban erősebben, négyesben a légzaj javarészt elnyomja. Egyre rosszabb. Csak a ventilátor adhatja ki ezt a hangot? Ha igen, javítható, felújítható? Vagy cserélni kell és ha igen, mire érdemes (gyári új, bontott gyári, utángyártott)?

Nézd meg lehet csak bekerült valami a lapátok közé. Én kivettem, megkentem azóta jóval halkabb. 

eb3d9482eb4d2b2807aa557902434f28.jpg

A lapát általában úgyis nagyon poros, ráfér a tisztítás. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 órája, zotya975 írta:

Nézd meg lehet csak bekerült valami a lapátok közé. Én kivettem, megkentem azóta jóval halkabb. 

A lapát általában úgyis nagyon poros, ráfér a tisztítás. 

Ez már közben nálam is felmerült. Elhanyagolt pollenszűrőcsere is vezethet korai meghibásodáshoz? Hirtelen lett hangos, előtte semmi. A képeid alapján úgy rémlik, hogy a kesztytartó mögött lehet a háza. Mivel jár a kiszerelése? Nehéz kivenni? A csapágyhoz hogyan fértél hozzá és mivel kented?

Link to comment
Megosztás:

Just now, freddy_ írta:

Ez már közben nálam is felmerült. Elhanyagolt pollenszűrőcsere is vezethet korai meghibásodáshoz? Hirtelen lett hangos, előtte semmi. A képeid alapján úgy rémlik, hogy a kesztytartó mögött lehet a háza. Mivel jár a kiszerelése? Nehéz kivenni? A csapágyhoz hogyan fértél hozzá és mivel kented?

Nem hi9szem hogy elkoszolódótt pollenszűrő miatt lehet hiszen hacsak nem szakad át, nem megy bele több kosz, inkább kevesebb levegőt kap. Igen, a kesztyűtartó mögött van, kétfajta rendszer van a Delphi és a behr. https://opeleseknek.hu/opel-blog/opel-astra-g-behr-es-delphi-futesrendszer-futoberendezes-ismertetese

Csak az alsó csapágyhoz fértem hozzá, mert nem jött le a lapát, és nem akartam feszegetni, oda csak olajat fújtam flakonból csővel.

9d5ed4cc1a89310ddf919e4370d35455.jpg

Ha kiveszed a kesztyűtartót már látni fogod mit kell még lebontani, talán már a zaj forrását is meglátod. 

Link to comment
Megosztás:

On 2021. 08. 02. at 19:57, zotya975 írta:

Nem hi9szem hogy elkoszolódótt pollenszűrő miatt lehet hiszen hacsak nem szakad át, nem megy bele több kosz, inkább kevesebb levegőt kap. Igen, a kesztyűtartó mögött van, kétfajta rendszer van a Delphi és a behr. https://opeleseknek.hu/opel-blog/opel-astra-g-behr-es-delphi-futesrendszer-futoberendezes-ismertetese

Csak az alsó csapágyhoz fértem hozzá, mert nem jött le a lapát, és nem akartam feszegetni, oda csak olajat fújtam flakonból csővel.

Ha kiveszed a kesztyűtartót már látni fogod mit kell még lebontani, talán már a zaj forrását is meglátod. 

Köszönöm, nekem Behr típusú van. Esetleg valakinek van leírása a kiszereléséről? Vagy könnyen rá lehet jönni?

Link to comment
Megosztás:

20 órája, freddy_ írta:

Köszönöm, nekem Behr típusú van. Esetleg valakinek van leírása a kiszereléséről? Vagy könnyen rá lehet jönni?

Akkor olyan mint nekem, elöl csavarok tartják a motort, ezeket látni, hátul füleket kell kiakasztani ezeket lentről tükörrel látni, kiszedés után már jól látható hogy mit kell kiakasztani. A külső-belső szellőztetés zárózsaluját faudi fejes műanyag pálca mozgatja ezt óvatosan le kell pattintani a negyed gömbről ami záródik.

989ce63e4bc3edee35534683b49ceef5.jpg

Nekem ott látszik a falevél ami zörgött. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 órája, zotya975 írta:

Akkor olyan mint nekem, elöl csavarok tartják a motort, ezeket látni, hátul füleket kell kiakasztani ezeket lentről tükörrel látni, kiszedés után már jól látható hogy mit kell kiakasztani. A külső-belső szellőztetés zárózsaluját faudi fejes műanyag pálca mozgatja ezt óvatosan le kell pattintani a negyed gömbről ami záródik.

Nekem ott látszik a falevél ami zörgött. 

Köszönöm, nagyon hasznos leírás. A Faudi fejes műanyag pálca hol helyezkedik el? A motor kiszerelése előtt kell lepattintani vagy csak akkor férek hozzá, ha már le van szedve a motor? Mire vigyázzak, hogy ne törjön el?

Link to comment
Megosztás:

8 órája, freddy_ írta:

Köszönöm, nagyon hasznos leírás. A Faudi fejes műanyag pálca hol helyezkedik el? A motor kiszerelése előtt kell lepattintani vagy csak akkor férek hozzá, ha már le van szedve a motor? Mire vigyázzak, hogy ne törjön el?

Nincs mit. Az első képen amit linkeltem ott van balra a faudi fejes pálca a mozgató motor már nincs rajta lent. Hát ugye mivel minden műanyag mindent óvatosan és csak annyira kell feszíteni amennyire szükséges. Szilikonnal picit be lehet fújni ami nehezen jön szét. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2021. 08. 06. at 8:16, zotya975 írta:

Nincs mit. Az első képen amit linkeltem ott van balra a faudi fejes pálca a mozgató motor már nincs rajta lent. Hát ugye mivel minden műanyag mindent óvatosan és csak annyira kell feszíteni amennyire szükséges. Szilikonnal picit be lehet fújni ami nehezen jön szét. 

Ha az eggyel korábbi képre gondolsz, azon látok egy szögletes formájú fekete rudat a motor helyétől balra. Mennyi időt vehet ez igénybe a szűrő cseréjével együtt? 3 óra? Hétfőn hosszabb útra indulok, nem tudom neki merjek-e még állni vagy inkább hagyjam az út utánra. Egyre jobban zörög és ha nálam csapágyas, lehet még rosszabb is a piszkálástól.

Link to comment
Megosztás:

10 órája, freddy_ írta:

Ha az eggyel korábbi képre gondolsz, azon látok egy szögletes formájú fekete rudat a motor helyétől balra. Mennyi időt vehet ez igénybe a szűrő cseréjével együtt? 3 óra? Hétfőn hosszabb útra indulok, nem tudom neki merjek-e még állni vagy inkább hagyjam az út utánra. Egyre jobban zörög és ha nálam csapágyas, lehet még rosszabb is a piszkálástól.

Hát elvileg 3 óra elég, ha nem jön közbe semmi fennakadás. Igen, az a rúd az ami összeköti a mozgató motort a negyed gömbbel. De lehet hogy ha lebontod a külső burkolatot kiveszed a kesztyűtartót, látni is fogod a zörgés okát, és nem kell tovább bontani. Le kell majd szedni egy keresztmerevítőt amit 4 csavar fog, az útban van pollenszűrő cserekor is. Legalábbis nálam ( Zafira) de úgy emlékszem amikor bontóztam a mozgató motort hogy nálatok is van, majd úgyis meglátod. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2021. 08. 08. at 7:57, zotya975 írta:

Hát elvileg 3 óra elég, ha nem jön közbe semmi fennakadás. Igen, az a rúd az ami összeköti a mozgató motort a negyed gömbbel. De lehet hogy ha lebontod a külső burkolatot kiveszed a kesztyűtartót, látni is fogod a zörgés okát, és nem kell tovább bontani. Le kell majd szedni egy keresztmerevítőt amit 4 csavar fog, az útban van pollenszűrő cserekor is. Legalábbis nálam ( Zafira) de úgy emlékszem amikor bontóztam a mozgató motort hogy nálatok is van, majd úgyis meglátod. 

Nálam egy lapátra teljesen felcsavarodott falevél okozta a zörgést. A ventilátor kivételéhez sajnos ki kellett venni a középkonzolra csatlakozó levegőkifújó csövet. Miután biztosítóit kihúztam és a vége szabadon mozgott, befelé, a ventilátor irányába és talán valamennyire felfelé is kitekerve vált el a középkonzolon lévő csatlakozási pontról, nagy nehezen. Visszafelé is hasonlóan játszottam vissza. Egyenesen nem lehetett lehúzni sem visszatenni.
Mindent elmostam vagy kitörölgettem amennyire csak lehetett, így egy napos munka. A ventilátor lapátjait kitörölgettem, tele volt korommal. Levettem a pollenszűrőt tartó burkolatot is teljesen, úgy sokkal könnyebben hozzáfértem a helyéhez kitakarítás céljából. Nálam a szűrőház mindig úgy néz ki, mintha nem is lenne ott a szűrő. A ventilátor házát is kitörölgettem és felette a rácson csücsülő falevelet és fűszálakat csipesszel kihúztam, nehogy megint a ventilátorba kerüljenek és kezdődjön elölről a zörgés.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.