Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

On 2019. 10. 16. at 11:08, zotya975 írta:

Hát nem tudom pontosan hogyan helyezkedik el a csappantyú, esetlege gy darabja bekerült a ventilátor lapátjai közé. Drága a csappantyú, plusz mivel az alap probléma megmaradt, hogy nincs végállása, előfordul hogy az újat is eltöri. 

Én is arra gyanakszom, hogy a letört darabtól remeg. Amennyire tudtam a rácson keresztül visszatoltam a helyére, de majd szétszedem és megpróbálom rögzíteni úgy, hogy kintről szívja a levegőt. Legfeljebb nem fog működni a belső keringtetés. Amúgy sem nagyon használtam. Köszönöm a válaszod!

Link to comment
Megosztás:

15 órája, p.zolo írta:

Én is arra gyanakszom, hogy a letört darabtól remeg. Amennyire tudtam a rácson keresztül visszatoltam a helyére, de majd szétszedem és megpróbálom rögzíteni úgy, hogy kintről szívja a levegőt. Legfeljebb nem fog működni a belső keringtetés. Amúgy sem nagyon használtam. Köszönöm a válaszod!

Nincs mit!

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni, hogy hol tálalom a klíma kondenzvíz kivezető csövet, mert párásodik az autó szenvedője, pollen szűrőt cseréltem az elfolyókat kitisztítottam a szélvédő beömlő nyílásánál és nincs több ötletem. Csak klímával tudom lefujatni a szélvédőt, sima levegő beszívással nem.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Ricsy19 írta:

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni, hogy hol tálalom a klíma kondenzvíz kivezető csövet, mert párásodik az autó szenvedője, pollen szűrőt cseréltem az elfolyókat kitisztítottam a szélvédő beömlő nyílásánál és nincs több ötletem. Csak klímával tudom lefujatni a szélvédőt, sima levegő beszívással nem.

Tudomásom szerint a motor mögött van a tűzfalnál. Belső keringtetést ki-be lehet kapcsolni? 

Link to comment
Megosztás:

13 órája, Ricsy19 írta:

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni, hogy hol tálalom a klíma kondenzvíz kivezető csövet, mert párásodik az autó szenvedője, pollen szűrőt cseréltem az elfolyókat kitisztítottam a szélvédő beömlő nyílásánál és nincs több ötletem. Csak klímával tudom lefujatni a szélvédőt, sima levegő beszívással nem.

Ősszel, télen nem nagyon gyűlhet semmi a kondenzvíz tálcába (hacsak nem folyik oda be valami úton módon... nem hiszem). Kondenzvíz csak a klíma működése közben kerülhet a tálcába. Ne feledd, esős + párás időben csak a klíma vagy a üzemmeleg motor segítségével fújt jó meleg levegő ér valamit. Ha meg esetleg belső keringetésen vagy akkor iszonyat pára lesz egy pillanat alatt.

Link to comment
Megosztás:

16 órája, Ricsy19 írta:

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni, hogy hol tálalom a klíma kondenzvíz kivezető csövet, mert párásodik az autó szenvedője, pollen szűrőt cseréltem az elfolyókat kitisztítottam a szélvédő beömlő nyílásánál és nincs több ötletem. Csak klímával tudom lefujatni a szélvédőt, sima levegő beszívással nem.

Amire zotya975 is céloz, esetek túlnyomó többségében a belső keringető zsalu hibája okozza a párásodást. A hátsó ablakok persze állandóan párásak, de az első hármat simán kezeli az autó, ha jó a zsalu, és nincs beázás. Klímázással pedig az a tapasztalatom, hogy azt sokáig kell nagyon járatni. Mert ha csak 1-2 percre, a leszárításra használom, akkor még jobban, azonnal vissza párásodik, ezért nem is nagyon szoktam erre. Ha járatod 15-20 percig akkor kiszárítja a rendszert már jobban.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 perce, Stofl írta:

Amire zotya975 is céloz, esetek túlnyomó többségében a belső keringető zsalu hibája okozza a párásodást. A hátsó ablakok persze állandóan párásak, de az első hármat simán kezeli az autó, ha jó a zsalu, és nincs beázás. Klímázással pedig az a tapasztalatom, hogy azt sokáig kell nagyon járatni. Mert ha csak 1-2 percre, a leszárításra használom, akkor még jobban, azonnal vissza párásodik, ezért nem is nagyon szoktam erre. Ha járatod 15-20 percig akkor kiszárítja a rendszert már jobban.

Én is használtam párátlanításra a klímát a napokban, és bár nemrég volt róla szó, meglepődtem hogy a belső keringtetést nem lehet kapcsolni ha a szélvédőre van irányítva a levegő. Végülis logikus hogy ilyen, csak az F-nél megszoktam hogy rám bízzák a választást. 

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a válaszokat, most úgy fest a dolog hogy a szélvédő 90%-án már ki lehet látni és nem párásodik kivéve a szélvédő széle  és oldalsó ablakok elől hátul, de lehet nem ártana egy alapos belső szélvédő és ablaktisztítás, egyébként a belső keringető kapcsolható, és nem használnom.

Klíma kondenz csövet nem néztem még, de egyébként rengeteg szemetet szedtem ki az szélvédő előtti gyűjtőből ami nagyban hozzájárult a sikerhez.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

Üdv! A vízhőfokot megjelenítő műszer itt mennyire számít pontosnak? Elég hamar felmegy a mutató, van is fűtésem rendesen, de a 90-es skála helyett inkább csak kb 86 körül leledzik. Itt már kissé feljebb ment mert amig a telefonnal bogarásztam járt a motor álló helyzetben pár percig. 

http://27876765621_7837932720788.jpg

Direkt nem pontos a műszer. Amiket eddig néztem, kb 88 fokig mutat rendesen, 90 felett már nem akar mutatni pontos értéket, hogy ne idegesítse a tulajt. 92-93 fok mellett valójában már száz fok körül van. Érdemes obd-n keresztül nézni. És eldönteni, jó e a hőfok az adott motorkódnak, használatnak. Ha benzinesed van, elképzelhető a termosztát már nem zár rendesen.

Módosítva : Stofl
Link to comment
Megosztás:

43 perce, Stofl írta:

Direkt nem pontos a műszer. Amiket eddig néztem, kb 88 fokig mutat rendesen, 90 felett már nem akar mutatni pontos értéket, hogy ne idegesítse a tulajt. 92-93 fok mellett valójában már száz fok körül van. Érdemes obd-n keresztül nézni. És eldönteni, jó e a hőfok az adott motorkódnak, használatnak. Ha benzinesed van, elképzelhető a termosztát már nem zár rendesen.

Értem, kösz. 

Link to comment
Megosztás:

Érdekes téma ez a vízhőfok dolog. Miután megvettem a G Astrám, sokáig zavart engem is, hogy miért nem áll be középre a mutató (szándékosan nem írom, hogy 90°C-ra), de...
A szakirodalom valahogy úgy fogalmaz, hogy a két érték (80-100) között van üzemi hőmérsékleten a motor. Nekem ez azt jelenti, hogy a 82 és a 98 is üzemi hőfok. 
Az előző autóm egy első generációs Fabia volt. Azon szoftveresen úgy volt megoldva a dolog, hogy 70-75°C között már bőven középen állt a mutató - igaz, ott nem voltak értékek feltüntetve. Na ennek ellenére, hogy pontosan tudtam, hogy abban sem volt mindig kilencven fokos a víz, első gondolatom volt a termosztát cseréje. Mellesleg ez az ötödik Opel, amit hajtok, és egyiken sem állt soha 90-nél a mutató (F Astrák, B Corsa). 
Visszatérve a Skodához, abban volt 3,8 l hűtőfolyadék, az Astrában meg van 6,6 l... ugyanúgy 1,4-es klímás, csak a Fabia ~10 LE-vel többet tudott. Feltételezem tehát, hogy túl is van hűtve, hogy minden körülmények között tudja tartani az ideális értékeket. 
Ezeken felül, találomra nézegettem a JSZP-n, meg Használtautón az enyémhez közeli évjáratú és azonos motorral szerelt autókat, és amelyeken látszott a lényeg, egyiken sem állt középen a mutató, mind 82-85 között volt... pont, mint az enyémen... vagy az előzőekben említett estben. Csak nem véletlen. 
Tehát én elengedtem ezt a témát. Biztos lehet bele olyan termosztátot tenni, amivel beáll középre, de -laikusként- azt gondolom, nincs ebben ennyi. Az Opelek ilyenek. ;)

Link to comment
Megosztás:

57 perce, dhp00 írta:

Érdekes téma ez a vízhőfok dolog. Miután megvettem a G Astrám, sokáig zavart engem is, hogy miért nem áll be középre a mutató (szándékosan nem írom, hogy 90°C-ra), de...
A szakirodalom valahogy úgy fogalmaz, hogy a két érték (80-100) között van üzemi hőmérsékleten a motor. Nekem ez azt jelenti, hogy a 82 és a 98 is üzemi hőfok. 
Az előző autóm egy első generációs Fabia volt. Azon szoftveresen úgy volt megoldva a dolog, hogy 70-75°C között már bőven középen állt a mutató - igaz, ott nem voltak értékek feltüntetve. Na ennek ellenére, hogy pontosan tudtam, hogy abban sem volt mindig kilencven fokos a víz, első gondolatom volt a termosztát cseréje. Mellesleg ez az ötödik Opel, amit hajtok, és egyiken sem állt soha 90-nél a mutató (F Astrák, B Corsa). 
Visszatérve a Skodához, abban volt 3,8 l hűtőfolyadék, az Astrában meg van 6,6 l... ugyanúgy 1,4-es klímás, csak a Fabia ~10 LE-vel többet tudott. Feltételezem tehát, hogy túl is van hűtve, hogy minden körülmények között tudja tartani az ideális értékeket. 
Ezeken felül, találomra nézegettem a JSZP-n, meg Használtautón az enyémhez közeli évjáratú és azonos motorral szerelt autókat, és amelyeken látszott a lényeg, egyiken sem állt középen a mutató, mind 82-85 között volt... pont, mint az enyémen... vagy az előzőekben említett estben. Csak nem véletlen. 
Tehát én elengedtem ezt a témát. Biztos lehet bele olyan termosztátot tenni, amivel beáll középre, de -laikusként- azt gondolom, nincs ebben ennyi. Az Opelek ilyenek. ;)

Az F-en és sem aggódtam túlságosan, egyrészt mert ellenőriztem a termosztátot, bár szerintem ez nem ad biztos eredményt, mert a rosszat utólagosan kimérve is pont 98-nál nyitott, másrészt óracsoportot cseréltem simáról fordulatszámmérősre, a skála változott 100-ról 110-re de a jeladó maradt, így 10 fokot csalt, így nem volt értelme nézegetni hogy óra szerint mikor nyit. Felment hamar, amikor nyitott kicsit visszaesett a mutató ahogy a Forró folyadék keveredett a hűtőben található hidegebbel, majd ismét felment , és utána már csak dugóban mászkált felfelé, de amúgy elég stabilan állt. Bonyolította a dolgot, hogy az új motorhoz nagy hűtő járt volna én meg azt nem cseréltem, tehát a venti is gyakrabban bekapcsolt. A Zafiránál mondjuk nem látom a nyitást, de ahhoz túl gyorsan melegszik hogy állandóan nyitva lenne. Nyitva megragadt termosztátnál alig mozdul a mutató, harmatgyenge a fűtés, itt meg olyan forró hogy égeti a kezem a rácsnál. 

http://18814292463_1113073132112.jpg

Link to comment
Megosztás:

Én elég régóta opelezem ahhoz hogy ne aggódjak túlságosan emiatt... ami azt illeti, már vagy 15éve nem volt olyan Opelem aminek pontosan mért volna a vízhőfokmérője (a Kadettekre nem emlékszem, akkor még nem kluboztam, nem figyeltem az ilyesmit), sőt a Bertonenak amióta OPC lökös van rajta nagy hűtőnyílással és a motorháztatőre is vágtam két kivezetést a forró levegőnek, már az októberi 15 fokokban is csak ~80 körül mutatott a műszere, de mivel a motor is tökéletes egészségnek örvend és a fogyasztásom se nőtt meg emiatt, különösképpen nem zavar a dolog. OBD szerint a mutatott értéknél 1-2 fokkal több a valós nekem is.

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Sziasztok! 

Lehet volt már kérdés, de most nincs időm és türelmem végigolvasni.  Mi lehet a probléma, ha a hőfok szabályzó berreg amikor fűteni akarok, csak hideg állásban szűnik meg a hang. Tanácstalan vagyok. Előre is köszönöm a válaszokat. 

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok!

Régen jártam erre, mert nem volt semmi problémám a kocsival. Most viszont lenne egy kérdésem fűtéssel kapcsolatban. Valaki aki jobban ért hozzá meg tudná mondani mi lehet a probléma, ha a kesztyűtartó alatti gumitálcán látok fagyálló nyomokat. Tehát valami ereszt a kesztyűtartó mögött. Fűtéscsap, cső vagy mi megy ott amiből kicseppenhet?

A válaszokat előre is köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Probert írta:

Sziasztok!

Régen jártam erre, mert nem volt semmi problémám a kocsival. Most viszont lenne egy kérdésem fűtéssel kapcsolatban. Valaki aki jobban ért hozzá meg tudná mondani mi lehet a probléma, ha a kesztyűtartó alatti gumitálcán látok fagyálló nyomokat. Tehát valami ereszt a kesztyűtartó mögött. Fűtéscsap, cső vagy mi megy ott amiből kicseppenhet?

A válaszokat előre is köszönöm!

Hali.Hát valószinű ezek amit leírtál kiegészítve fűtőradiátorral.Valami nem tömít vagy lyukas.

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

14 órája, Probert írta:

Sziasztok!

Régen jártam erre, mert nem volt semmi problémám a kocsival. Most viszont lenne egy kérdésem fűtéssel kapcsolatban. Valaki aki jobban ért hozzá meg tudná mondani mi lehet a probléma, ha a kesztyűtartó alatti gumitálcán látok fagyálló nyomokat. Tehát valami ereszt a kesztyűtartó mögött. Fűtéscsap, cső vagy mi megy ott amiből kicseppenhet?

A válaszokat előre is köszönöm!

Szerintem ha kibontod azt a részt mintha pollenszűrőt szeretnél cserélni többet látsz, bár akkor még közvetlenül  a radiátorhoz nem férsz hozzá.  Milyen fűtésed van? Behr vagy Delphi? 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

27 perce, zotya975 írta:

Üdv! Azt mondják érdemes néha télen is bekapcsolni a klímát  hogy a tömítések ne száradjanak ki és ne eressze el a gázt. Van nálunk olyan hogy adott hőfok alatt nem kapcsol be? Még nem voltak nagy hidegek, -1-2 fokban nekem még bekapcsolt. Kösz!

Én eddig úgy tudtam, hogy +3 fokig működik a klíma, de már meg is cáfoltál XD Akkor most az új tippem -5 esetleg -10 fok.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Igen, van. Elvileg +3°C alatt nem kapcsol be, de nem a külső hőmérséklet számít, a védelem a szárítószűrő eljegesedése miatt van, szóval annak a hőmérsékletét nézi. Mivel ez meg a motortérben van, ha járatod egy kicsit a motort előtte, akkor akár még mínusz 10 fokban is be fogod tudni kapcsolni a klímát.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, mtxagent írta:

Én eddig úgy tudtam, hogy +3 fokig működik a klíma, de már meg is cáfoltál XD Akkor most az új tippem -5 esetleg -10 fok.

 

1 óra, tgabika76 írta:

Igen, van. Elvileg +3°C alatt nem kapcsol be, de nem a külső hőmérséklet számít, a védelem a szárítószűrő eljegesedése miatt van, szóval annak a hőmérsékletét nézi. Mivel ez meg a motortérben van, ha járatod egy kicsit a motort előtte, akkor akár még mínusz 10 fokban is be fogod tudni kapcsolni a klímát.

Kösz, lassan de biztosan ismerkedünk. :-)

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Sziasztok!

Bocsánat, de nem olvastam végig az előző 148 oldalt, és bele-bele lapozva nem találtam választ a kérdésemre.

Kb 5-8 fokos külső hőmérsékletnél, üzemmeleg motornál álló helyzetben normális ha a klímát bekapcsolva az ég világon semmit nem hallok/látok/tapasztalok? Egyedül a visszajelző lámpácska ég, de azon kívül semmi. Nem megy a klímaventi, nem emelkedett (vagy egyáltalán csak 1 pillanatra sem változott) meg az alapjárat tehát gondolom a kompresszor nem kapcsol és az utastérben hideg levegő jön a szellőzőn keresztül, de nyilván azt a sima venti is fújhatja mert hideg van kint. A levegőirányító lapát törése itt is megvan, belső levegőkeringetés nem megy, csak kintről érkezhet levegő.

Hogyan tudom ilyenkor letesztelni, hogy működik-e a klíma? 

Köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

11 perce, Mr.Cobb írta:

Sziasztok!

Bocsánat, de nem olvastam végig az előző 148 oldalt, és bele-bele lapozva nem találtam választ a kérdésemre.

Kb 5-8 fokos külső hőmérsékletnél, üzemmeleg motornál álló helyzetben normális ha a klímát bekapcsolva az ég világon semmit nem hallok/látok/tapasztalok? Egyedül a visszajelző lámpácska ég, de azon kívül semmi. Nem megy a klímaventi, nem emelkedett (vagy egyáltalán csak 1 pillanatra sem változott) meg az alapjárat tehát gondolom a kompresszor nem kapcsol és az utastérben hideg levegő jön a szellőzőn keresztül, de nyilván azt a sima venti is fújhatja mert hideg van kint. A levegőirányító lapát törése itt is megvan, belső levegőkeringetés nem megy, csak kintről érkezhet levegő.

Hogyan tudom ilyenkor letesztelni, hogy működik-e a klíma? 

Köszönöm!

Hali.Motorháztető felnyit.Klímakompresszornál figyeld a külső tárcsát forog-e ha nem forog akkor nem működik.Az ékszij forgatja a szijtárcsát ha bekapcsol a klíma akkor a külső tárcsát berántja és együtt forognak ekkor hajtja a kompresszor dugattyúit.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.