Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Turbo-sokk-feltöltés


Atommanó

Recommended Posts

lehet rosszúl fogalmazok,de a lényeg:alacsonyabb hőfokon ég.....

Az lehet, hogy alacsonyabb hőmérsékleten ég, de mivel már eleve gázként kerül a motorba, nem hűti úgy a szelepeket, dugattyúkat és az égésteret, mint a benzin, vagy az etanol.

Ergo, nagyobb a gázos motorok hőterhelése, mint a benzineseké. Mondjuk ez főleg nagyobb teljesítményű feltöltött motorokon okozhat problémát. mindenképp érdekes lenne belelógatni a csonkba egy EGT-szenzort és összehasonlítani.

Link to comment
Megosztás:

Az lehet, hogy alacsonyabb hőmérsékleten ég, de mivel már eleve gázként kerül a motorba, nem hűti úgy a szelepeket, dugattyúkat és az égésteret, mint a benzin, vagy az etanol.

Ergo, nagyobb a gázos motorok hőterhelése, mint a benzineseké. Mondjuk ez főleg nagyobb teljesítményű feltöltött motorokon okozhat problémát. mindenképp érdekes lenne belelógatni a csonkba egy EGT-szenzort és összehasonlítani.

Erre gondoltam.

Link to comment
Megosztás:

vagyok :)

szóval sztem az 1,6 turbicsekkhez vegyél egy EDS IPF-et! azzal tudják neked interneten keresztül babrálni, fésülni a progit. www.eds-motorsport.de

nem merészkednék 230 lóerő fölé. annyit tud az a motor gyárilag, ami felette van arról itt bárki a topicból megmondja, hogy milyen végeredményeket produkál időnap előtt....

a különféle stufe-okhoz megadják, mit kell még venned. a stufe 1 az teljesen oké, és még a kocsit is fogod érezni, hogy sokkal jobb alul. a többi alapvetően parasztvakítás.

Nos

A kicsikém -re rákerült az MTB fahrzeugtechnik-től egy szoftver felpofozás. (Stufe 1)

Nagyon nagyot ugrott, a teljesítménye, legalábbis a tapasztalataim szerint. Brutális lett, és ez egyenlőre elég is lesz azt hiszem,... :)

Annyira nem akarok belenyúlni az autóba, talán majd ha az utak nem fognak ledobni a nyomvályúról!

Ennél az EDS-nél is írják, hogy tartozékok vétele nélkül 220 LE körül tudják beállítani.

Úgy hogy szerintem nagyon jól jártam az MTB -vel is!!! Azt mondták ez fölött már a hajtókarok lehet gyengének bizonyulnának.

Link to comment
Megosztás:

Erre gondoltam.

Az lehet, hogy alacsonyabb hőmérsékleten ég, de mivel már eleve gázként kerül a motorba, nem hűti úgy a szelepeket, dugattyúkat és az égésteret, mint a benzin, vagy az etanol.

Ergo, nagyobb a gázos motorok hőterhelése, mint a benzineseké. Mondjuk ez főleg nagyobb teljesítményű feltöltött motorokon okozhat problémát. mindenképp érdekes lenne belelógatni a csonkba egy EGT-szenzort és összehasonlítani.

így van, ahogy demó papa mondja. a lényeg, hogy a folyadék fázisban lévő üzemanyag az égéstérben elpárolog, ami párolgáshőt igényel, amit pedig a környezetétől von el az anyag. a hőelvonás meg lehűlést okoz a párolgó anyag környezetében. a jó versenyüzemanyagnak ezért magas a párolgáshője, és lehetőség szerint alacsonyabb az égéshője.

a benzinnek kb. 45MJ/kg az égéshője, 0,35MJ/kg a párolgáshője, arányuk 1:130

az etanolnak kb. 30MJ/kg az égéshője, 0,95MJ/kg a párolgáshője, arányuk 1:31

a metanolnak kb. 20MJ/kg az égéshője, 1,10MJ/kg a párolgáshője, arányuk 1:18

a nitrometánnak kb. 10 MJ/kg az égéshője, 0,55MJ/kg a párolgáshője, arányuk 1:18

az jól látszik, hogy a párolgáshő rendszerint elég kicsi az égéshőhöz viszonyítva, főleg a metanol és nitrometán esetén jelentős, ezért is használják azokat drag kocsikhoz! benzinből felesleges nyálat rádobni nem akkora kunszt, igazából csak parasztvakítás, a motor sima liba túlhevül, oszt besül, ahogy itt mindenki már 1x 2x kipróbálta. :) :)

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Valaki tudna mondani valamit a Garrett gt1544H típusú turbóról? Esetleg tapasztalat, ez egyáltalán változó geós-e, mert ránézésre (racing-bazaron láttam) talán fel lehetne faragni az én ihi-m helyére vagy inkább keressek ihi-ből?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Valaki tudna mondani valamit a Garrett gt1544H típusú turbóról? Esetleg tapasztalat, ez egyáltalán változó geós-e, mert ránézésre (racing-bazaron láttam) talán fel lehetne faragni az én ihi-m helyére vagy inkább keressek ihi-ből?

Hali. A képek alapján nem változó geós, hanem wastegate-es. Jó lehet az 1.7-re, mert gyárilag talán 1.9-eken volt.

Link to comment
Megosztás:

Hali. A képek alapján nem változó geós, hanem wastegate-es. Jó lehet az 1.7-re, mert gyárilag talán 1.9-eken volt.

ha nem változós, akkor max., ha jobb a geometriája mint, ennek az IHI-nek. Amúgy ezek a változósok, hogy vannak vezérelve, lehet hülyeséget mondok v. kérdezek, de egyik ismerősömnek egy punto 1.7 td-re van ráfaragva egy változós gt17-es és a fékrásegítőről jön egy cső a turbóra?
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Van többféle lehetőség, hogy hogy lehet vezérelni.

Az újabbakat elektronika szabályozza, egy léptetőmotorral, de ezt nem lehet alkalmazni a régebbi motorokon. Van amelyik vákuumos, de még szintén az elektronika szabályozza egy szeleppel, de ha a tiédre kellene rárakni, akkor a legegyszerűbb, hogy ki kellene cserélni a drucklabdáját vákuumosról olyanra, ami nyomásra nyit és azt beállítani.

Link to comment
Megosztás:

így van, ahogy demó papa mondja. a lényeg, hogy a folyadék fázisban lévő üzemanyag az égéstérben elpárolog, ami párolgáshőt igényel, amit pedig a környezetétől von el az anyag. a hőelvonás meg lehűlést okoz a párolgó anyag környezetében. a jó versenyüzemanyagnak ezért magas a párolgáshője, és lehetőség szerint alacsonyabb az égéshője.

a benzinnek kb. 45MJ/kg az égéshője, 0,35MJ/kg a párolgáshője, arányuk 1:130

az etanolnak kb. 30MJ/kg az égéshője, 0,95MJ/kg a párolgáshője, arányuk 1:31

a metanolnak kb. 20MJ/kg az égéshője, 1,10MJ/kg a párolgáshője, arányuk 1:18

a nitrometánnak kb. 10 MJ/kg az égéshője, 0,55MJ/kg a párolgáshője, arányuk 1:18

az jól látszik, hogy a párolgáshő rendszerint elég kicsi az égéshőhöz viszonyítva, főleg a metanol és nitrometán esetén jelentős, ezért is használják azokat drag kocsikhoz! benzinből felesleges nyálat rádobni nem akkora kunszt, igazából csak parasztvakítás, a motor sima liba túlhevül, oszt besül, ahogy itt mindenki már 1x 2x kipróbálta. :) :)

Pont a kipufogó szelepek elégésével küzdünk a cégnél (CNG/BioGAS), elég sok dolgot kipróbáltunk már, most kerámiás bevonat teszjei mennek.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

A Corsa C20LET 3,5 bar :icon11: :confused: :icon9:

4i9vafzq.jpg

Lecsúszott egy vákuumcső és kicsit megugrott a nyomás :D

Srác mondta is, hogy feltűnően jól ment a kocsi, de akkor még nem tudta, hogy miért :D

Ezen kívül a motortartói bánták és valószínűleg kicsit megnyúlt a kocsi eleje is... :D

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Hali! Kéne 1kis help, x20xev-s caliba motort cseréltünk c20let-re, jó minden megy rendesen, de néha csinál olyat h magasabb fordulaton olyan 5-6000 körül ránt 1nagyot és elmegy a turbónyomás teljesen, ami most olyan 0,6-0,7bar körül kéne h legyen,hibakód 113-mas,de csak nagyon ritkán,már elég sok mindent kicseréltünk és még mindig ugyan az. ha valaki tudna segíteni nagyon megköszönném

Link to comment
Megosztás:

  • 5 months later...

Eljött az igazság pillanata ..

Adott egy Z28NET ilyen turbóval : http://www.turbochar...9389-01710.html

Sajnos gyárilag elektromos rekultivációs szelep van rajta (CAN-BUS én így szeretlek )

Sok-sok internet túrás után sem találtam semmit .... :(

Ekkor jött az ötlet : hát csinálok magamnak lefújót

a1_2013_1_5_zdealhwfmd_tn.jpg

a1_2013_1_5_1z3k1tck9e_tn.jpg

Nem szép ,de működik , de ..... folyt. lejjebb

Mindezek előtt ,volt a méret levétel.... amikor szedtem le a gyári szelepet ,elszakad az egyik csavar ...

hátvolt némi bontás hogy hozzá férjek a törött csavarhoz ...

a1_2013_1_5_li3dmeho1n_tn.jpg

a1_2013_1_5_bpjw5hx3jl_tn.jpg

de kifúrtam és újra menetet vágtam bele..

majd felszerel a kreáció..

és itt a fojtatás helye:

beindít

jár alapjáraton ,még hideg így 1500 forog ,majd beáll

és ekkor jött a pofon

3* leesett a fordulat ,közben szisszent ... majd beáll ,nem is értettem mi van ... :(

majd oda léptem neki ,amint elengedtem a gázt egyből psssst :) ahogy kell

majd megint 3* leesett a fordulat és beállt az alapjárat...

ekkor úgy döntöttem hogy inkább kiszedem ,mert ez így nem jó ... :(

Ha valakinek bármi jellegű ötlete van ,az ne tartsa magában

motorvezérlőt nem akarok cserélni , elvileg egy programozhatóval megoldható lenne .. de annyit nem ér meg

Link to comment
Megosztás:

Amit már anno is mondtam, hogy amit te szeretnél az egy atmoszférikus dolog... kifúj, sziszeg, hallatszik... levegőt fúj ki a rendszerből... a nem atmoszférikus, vagy recirkulációs viszont számol ezzel a levegővel, de nem kapja meg... ezért vagy átírsz... vagy nem fújsz... más megoldást én nem tudok... minden új autónál gond ez amúgy... mert számol a rendszerbeli levegővel...

Link to comment
Megosztás:

pl kevesebb lyukat teszek rá...

azt még ki akarom próbálni

ami még szóba jöhet a diesel lefújó rendszer ...

ezt ki kellet próbálni :) azért csináltam meg ezt :)

az alapjárat hullámzás az a rendes lefújás után van ,amikor beáll akkor három kicsit rányit, szerintem azért nyithat rá mert van egy minimális töltés ,vagy nemtom :)

még kísérletezek ...

elektromos akarom még megnézni hogy mikor nyit/zár ,arra jó egy multi is ,nem-e csak tömítetlenség probléma volt..

nem értem alapjáraton miért kell rányitnia ....

egyébként bazi nagyot szisszent . gyárilag egy 23as lyukon ereszti át ,én ezt 16db 6osal váltottam ki ,ezeknek valami nagyobb a területe mint a gyárinak

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.