Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Bixenon javítás és építés egyedül


Lui

Recommended Posts

Végülis mindenkinek igaza van, de azt kell mondjam, leginkább Gabinak.

Persze, más a magasságállító motor a xenonos lámpákon, mert van benne pozícióérzékelő, és az áttétele is más, azaz gyorsabban mozog. De annyira azért nem gyorsan, hogy amikor 50km/h-val belefutsz egy buckába, azt az ütést kompenzálni tudja. Akkor ugyanúgy bevillant egy pillanatra a gyári xenon is, mint bármilyen más (akár halogén) lámpa.

Ha érzetre kellene megmondanom, kb. 3-4-szer mozog gyorsabban az automatikus magasságállítás (praxis: Audi). Szóval ha azért kellene használni, hogy az úthibákon ne villantson egy nagyot a szembejövő szemébe, akkor halottnak a csók.

Nem, az igazság az, hogy ahogy a Gabi is mondta, csak a terhelés okozta emelkedés kompenzálására van kitalálva. És nem azért automatikus, hogy hú de gyorsan alkalmazkodjon, hanem azért, mert az átlagp@raszt sohasem állítgatja a fényszórómagasságot, csak betolja 0-ba, aztán hadd szóljon.... ("jó messze világít vazze...") De még ha állítgatná is a jóember, akkor is elfelejtheti néha. Márpedig ha fixen felvilágít egy xenon, az elég kellemetlen. Ezért van az automatika kötelezővé téve.

A sötét/világos határ általában projektoros autókon éles (és kicsit szivárványos is). Ennek nem a xenonhoz van köze, hanem a projektoros és parabolikus fényszórók közti optikai különbségekhez.

A legfontosabb viszont, amit Coupe írt, hogy mindig tisztán kell tartani a fényszórót, ugyanis a vakítást sokszor a fényszóró üvegén lévő kosz szemcséin szóródó fény okozza. Ezért kötelező pl. gyári xenonnál a mosó is.

a kocsit még csak holnapra várom, de a xenon már otthon ül a polcon 2 hete... :rolleyes: gombhoz a kabát...

sima márkás H7 szett a tiszta üveges lámpába... kíváncsi vagyok mennyire lesz zavaró szemből - de nyilván az elsődleges szempont az hogy én lássak jól... <_<

mosó sztem nem azért kell, mert töri a fényt a kosz, mivel az a törés el is nyeli a nagyrészét - és sztem itt a gond: műnyag lámpabúra, a kosz elnyeli a sugárzott hőt (ami 3-4-szerese a halogénnek a fénnyel együtt), felizzik a műanyag és elfolyik...

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 99
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

mosó sztem nem azért kell, mert töri a fényt a kosz, mivel az a törés el is nyeli a nagyrészét - és sztem itt a gond: műnyag lámpabúra, a kosz elnyeli a sugárzott hőt (ami 3-4-szerese a halogénnek a fénnyel együtt), felizzik a műanyag és elfolyik...

mármint a xenon hőleadására gondolsz? mert az nemhogy több,de még kevesebb hővel jár :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

mosó sztem nem azért kell, mert töri a fényt a kosz, mivel az a törés el is nyeli a nagyrészét - és sztem itt a gond: műnyag lámpabúra, a kosz elnyeli a sugárzott hőt (ami 3-4-szerese a halogénnek a fénnyel együtt), felizzik a műanyag és elfolyik...

pedig hidd el hogy igen :rolleyes:

a xenon ugyanis töredék annyi hőt termel, mint a halogén. Így annak nincs szerepe az "egyenletben". <_<

Link to comment
Megosztás:

Én speciel szoktam állítani a magasságot. Igaz egyszer büntettem vele egy egyes Golfot, aminek Ledes hátsó lámpája volt és rohadtul vakított. A fényszórómosó utólag került a lökösre, trabi szélvédőmosó fúvókák, és Rekord ablakmosó tartály formájában. Nem százas, de ha mindkét sugarat a tompitott eléirányítom elég jól leszedi a koszt. Sajnos bontva nem találtam, az új pedig min 50 rugó, így pedig párezer, és van, a magasságállítást pedig ki lehet magyarázni ha vki kötekedik.

Link to comment
Megosztás:

mármint a xenon hőleadására gondolsz? mert az nemhogy több,de még kevesebb hővel jár :rolleyes:

hát izé, valóban wattban jóval kevesebbet vesz fel (35W vs. 55W), de sokkal magasabb a hatásfoka, és a több leadott lumenhez több lesugárzott hő is társul! tedd a kezed a refi elé, és érezheted még üvegen keresztül is a sugárzott hőt! ha leszeded az üveget, akkor szó szerint éget még 30-40 centiről is! a xenon ennek a többszörösét adja, ha ezt gyűjti magába a kosz, az nem egészséges, mert beleég a műanyagba...

Link to comment
Megosztás:

hát izé, valóban wattban jóval kevesebbet vesz fel (35W vs. 55W), de sokkal magasabb a hatásfoka, és a több leadott lumenhez több lesugárzott hő is társul!

Te aztán nagy fizikus vagy! :rolleyes:

Ha a hatásfok jobb, akkor az azt jelenti, hogy a felvett teljesítmény (35-55W) NAGYOBB része fénnyé, és KISEBB

része hővé alakul. Tehát a xenon jóval kevesebb hőt ad le, és jóval nagyobb fényerősséget produkál. ;)

Remélem ezzel nincs kedved vitába szállni <_<

Link to comment
Megosztás:

Te aztán nagy fizikus vagy! :rolleyes:

Ha a hatásfok jobb, akkor az azt jelenti, hogy a felvett teljesítmény (35-55W) NAGYOBB része fénnyé, és KISEBB

része hővé alakul. Tehát a xenon jóval kevesebb hőt ad le, és jóval nagyobb fényerősséget produkál. ;)

Remélem ezzel nincs kedved vitába szállni <_<

akkor tedd a kezed a lámpa elé és rájössz miről beszélek... de megígérem valahogy tesztet is alkotok majd ha végre megkapom a kocsit...

Link to comment
Megosztás:

a kocsit még csak holnapra várom, de a xenon már otthon ül a polcon 2 hete... :rolleyes: gombhoz a kabát...

sima márkás H7 szett a tiszta üveges lámpába... kíváncsi vagyok mennyire lesz zavaró szemből - de nyilván az elsődleges szempont az hogy én lássak jól... <_<

mosó sztem nem azért kell, mert töri a fényt a kosz, mivel az a törés el is nyeli a nagyrészét - és sztem itt a gond: műnyag lámpabúra, a kosz elnyeli a sugárzott hőt (ami 3-4-szerese a halogénnek a fénnyel együtt), felizzik a műanyag és elfolyik...

Menniybe is fájt az a dolgo meg kérek majd élmény beszámolot milyen a lámpa! mert engem idegesit hogy hogy megeszik 10.000km ként 1 izzót az autó

Link to comment
Megosztás:

Menniybe is fájt az a dolgo meg kérek majd élmény beszámolot milyen a lámpa! mert engem idegesit hogy hogy megeszik 10.000km ként 1 izzót az autó

katt

a sima 18 hó garral 33e, a pro 36 hó garral 40e, és ez a gar az izzóra is vonatkozik. +2.5e a futár, 40e felett ingyenes (a pro se lépi túl a 40e-et, kell még valami apróságot rendelni mellé :rolleyes: ), és másnapra kihozzák...

sajnos most hétfőre ígérik, remélem akkor már tényleg megkapom... lassan 6 hete várok rá, kissé már botrányos hogy ennyi idő alatt nem tudják elintézni... <_<

Link to comment
Megosztás:

katt

a sima 18 hó garral 33e, a pro 36 hó garral 40e, és ez a gar az izzóra is vonatkozik. +2.5e a futár, 40e felett ingyenes (a pro se lépi túl a 40e-et, kell még valami apróságot rendelni mellé :rolleyes: ), és másnapra kihozzák...

sajnos most hétfőre ígérik, remélem akkor már tényleg megkapom... lassan 6 hete várok rá, kissé már botrányos hogy ennyi idő alatt nem tudják elintézni... <_<

Na jo de itt aztán nekem mar tényleg nem világos mert annyi fajta van mint állat! Na meg különben is elötte számolj be milyen aztán majd meglatjuk!

Link to comment
Megosztás:

akkor tedd a kezed a lámpa elé és rájössz miről beszélek... de megígérem valahogy tesztet is alkotok majd ha végre megkapom a kocsit...

Ácsi! A kezed abszorbens a rövidebb hullámú elektromágneses sugárzásra (mint. pl a látható fény és az UV tartomány), azért is kell fényvédő krémmel kenni magad, ha napra mész..... a fényszóró búra viszont ezen a tartományon transzparens. Szép is lenne, ha abszorbens lenne, akkor elolvadna a lámpabúra a napon. A búra csak a hosszúhullámú sugárzást (hő) tudja elnyelni. Van azért az is, mind a xenonnál, mind a halogénnél bőven, csak az ívfénynél egy kicsit kevesebb a hő- és több a látható spektrumba eső sugárzás. Sok még benne az UV is, de az izzó üvegbúrája egyben UV szűrő is.

Egyébként én szórakoztam ívfénylámpával (HQI) még amikor projektort építettem (innen van a 800x480-as LCD-m) és jóval feljebb sugároz (rövidebb lambda) - na, ha összetöröd a külső üvegbúrát, akkor jön az UV rendesen. Szépen le lehet sülni, jobb mint a kvarclámpa....

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.