Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Futómű, gumik, felnik


hemi

Recommended Posts

Köszi sohc14!

Gyártót találtam, ők gyártanak mindenhez, csak kell méret. Azt beszéltük, legrosszabb esetben elviszem a Vekit, szétszedik, kimérik, összerakják. csak hát olcsóbb lenne, ha csak adnám a méreteket, elpostázza, aztán a szerelő csak bepattintja őket :) Úgyhogy még mindig várom a méreteket :)

A PU szilenteket versenyautókba is alkalmazzák, biztos azért, mert tákoltak.

1 példa: Ladákban a gyári szilenteket a Pesti utakon fél évente dobálják ki. darabja max 1500-3000 Ft körül vannak. Én már okos voltam, mert ez az ösvény már ki van taposva a Ladáknál, egyből előre zöldeket vettem. Ez 5 éve volt, azóta is a helyükön vannak. 1 hátránya van a zöld szilentnek, hogy télen nagyon hidegben nyekereg.

És ez nem egyedülálló eset, baráti körben nagyon ritka, aki olyan perverz, hogy nem rak be előre "tákolmányt" ;)

Link to comment
Megosztás:

Méretet nem hiszem, hogy bárki mondani fog neked itt. Kell egy boltos ismerős, akinél van raktáron. Kivenni a dobozból megmérni és visszarakni. Bár ezt a részét én inkább a gyártóra hagynám, nehogy a végén az legyen hogy az én tolómérőm máshogy mért mint az övék.

Ha sikerült az utat kitaposni, mindenképp írd le a tapasztalatot, mert engem is érdekelne a későbbiekben szerintem. :)

A nyekergés nálam is megvolt, bár inkább ropogásnak nevezném. Viszont mintha idővel halkult/megszűnt volna. De lehet csak az idő megszépíti az emlékeket.

Zsoltee? Ropognak még a szilentek? :)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

A legérzékenyebb szilent, a külső keresztlengőkar szilent. Ez valójában nem egy klasszikus szilent, ahol a külső és a belső vasmag között gumi van. hanem csak egy gömbfej, műanyag ágyba befogva. Ezen a helyen a futóműben azért van ilyen gömbfej, mert túl nagy a szögeltérés a keresztengőkar furata, és a hosszlengőkar furata között. Most cseréltem az említett szilenteket, hidd el tudom miről beszélek :)

Egy gumiszilent csak pár fok szögeltérést tud kiegyenlíteni, itt pedig ránézésre 10-15 fok van. Éppen ezért a gyári alkatrész sem gumiágyas szilent, hanem vasmagos gömbfej, ahogy feljebb írtad.

Egyébként ha tényleg így akarod legyáratatni, akkor a következőket javaslom:

Legolcsóbb megoldás: Ki kell venni a régi szilenteket. Ki kell szedni a belsejéből a műanyag gömb ágyat. A belső vasmagot esztergagépen le kell módosítani olyanra, hogy jó legyen. Végül a két vasmag között ki kell önteni gumival.

Kicsit drágább megoldás: Megveszed a legolcsóbb szilentet újan, és ugyanígy kiönteted gumival.

Hogy miért ezt a megoldást javaslom? A külső vasmag illesztése fontos, ez század pontosan megmunkált alkatrész. Szorosan kell illeszkednie a lengőkarba. Tolómérővel nem lehet olyan pontosan mérni, mint amilyen pontosan ehhez kell. Ráadásul szerintem nem is lenne olcsó, ha esztergályosnak kellene legyártania a külső és a belső vasmagot is.

Ha előbb szóltál volna odaadtam volna a kidobott rossz szilenteket, amiket kicseréltem...

Írok pár gondolatot, amiért szerintem ez nem jó megoldás:

Kiöntik gumival, nem lehet összeszerelni, mert a 10-15 fok szögeltérést nem fog engedni egy ilyen gumival kiöntött szilent.

Ami gyárilag gumiszilent, az meg nem megy ugye tönkre.

Az már csak másodlagos, hogy a futómű csillapítása is megváltozik, ha egyik helyre keményebb szilentet raksz be, mint amilyennel gyárilag tervezték.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 példa: Ladákban a gyári szilenteket a Pesti utakon fél évente dobálják ki. darabja max 1500-3000 Ft körül vannak. Én már okos voltam, mert ez az ösvény már ki van taposva a Ladáknál, egyből előre zöldeket vettem. Ez 5 éve volt, azóta is a helyükön vannak. 1 hátránya van a zöld szilentnek, hogy télen nagyon hidegben nyekereg.

Igen, sajnos ez a hátránya, hogyha keményebb, akkor kevésbé csillapít, és esetleg télen nyikorog.

Link to comment
Megosztás:

Köszi Adam 1!

A hozzászólást továbbítottam a gyártó felé!

Egyenlőre úgy néz ki a dolog, hogy vagy én vagy ő vesz bontott hátsó lengőkarokat, aztán abba fogja legyártani és belepréselni. Azért elmegyek, elhozom, itthon szerelő berakja, az enyémet meg vissza küldöm.

Így a leírásod alapján és robbantott ábrák alapján fogja legyártani, ismerem az embert, addig nem adja oda, amíg nem tökéletes az eredmény. Szerencsére a bátyának is pont Vectra kombija van, és ott is tervbe van hogy-hogy nem a zöld szilentezés :)

Link to comment
Megosztás:

Köszi Adam 1!

A hozzászólást továbbítottam a gyártó felé!

Egyenlőre úgy néz ki a dolog, hogy vagy én vagy ő vesz bontott hátsó lengőkarokat, aztán abba fogja legyártani és belepréselni. Azért elmegyek, elhozom, itthon szerelő berakja, az enyémet meg vissza küldöm.

Így a leírásod alapján és robbantott ábrák alapján fogja legyártani, ismerem az embert, addig nem adja oda, amíg nem tökéletes az eredmény. Szerencsére a bátyának is pont Vectra kombija van, és ott is tervbe van hogy-hogy nem a zöld szilentezés :)

A külső szilentek a csonkállványba (més néven hosszlengőkar) vannak bepréselve. Szóval azt kell megvenni. Ha szimulálni akarja, hogy összerakva hogy áll a dolog, akkor kell mellé a 2 pár ketesztlengőkar is. Szóval majdnem komplett hátsó futómű kell, bölcső nélkül? Miért éri meg mindez? :) Végülis az egész projekt ha jól gondolom azért van, hogy spórolj vele. A 4 külső szilent, amik leggyakrabban elfáradnak ára kb 12.000 Ft (jó minőségű), egy szerelő kicseréli 2 óra alatt, 20 ezer Ft betakarja az egészet.

Namost ha a projekt miatt meg kell venni egy bontott majdnem komplett futóművet, az eléggé megdrágítja a dolgot a szilentek legyártásán és a többszöri oda vissza szerelgetések miatt :)

Mert hogy jobb nem lesz a futómű, az is biztos. Ez egy komoly hátsó futómű, pontosan hangolt mozgó részekkel, illetve csillapításokkal. Nem hasonlítható a LADA futóműhöz, és a Ladához kapható utánygyártott alkatrészek is lehet nem egy kategótriák a B Vekihez kaphatókkal :) :)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Köszi Adam 1!

A hozzászólást továbbítottam a gyártó felé!

Egyenlőre úgy néz ki a dolog, hogy vagy én vagy ő vesz bontott hátsó lengőkarokat, aztán abba fogja legyártani és belepréselni. Azért elmegyek, elhozom, itthon szerelő berakja, az enyémet meg vissza küldöm.

Így a leírásod alapján és robbantott ábrák alapján fogja legyártani, ismerem az embert, addig nem adja oda, amíg nem tökéletes az eredmény. Szerencsére a bátyának is pont Vectra kombija van, és ott is tervbe van hogy-hogy nem a zöld szilentezés :)

Egyébként stabrúd a szilentet is meg tudják csinálni? Az már lehet, hogy most is érdekelne.

Link to comment
Megosztás:

2-300 Ft-os tétel egy ilyen szilent, és elég jól bírja. Nem ez a futómű gyenge pontja

Szerintem két malomban őrölünk. :)

1. A futóművel jelenleg semmi problémám nincs. Feszes, jól tart, nem kopog. Ráadásul bevallom többet is tud mint, amit vártam tőle. Merev hátsó hidas F Astrán nevelkedtem, és annak ellenére, hogy a fehér kanyarstabilitása finoman szólva is nagyon jó volt, érzem a technológiai fejlődést (vagy csak a nagyobb tengely,- nyomtávot :) ). Az összképet ugyan erősen árnyalja a néhány 100 kiló súlytöbblet, de ez más lapra tartozik.

2. Az ár a realitásokon belül maradva ilyen tételnél számomra nem befolyásoló tényező. Máshogy fogalmazva: egyáltalán nem a spórolás miatt gondolkodom ebben. Más nevében nem nyilatkozom, de ha Slayer-nek kizárólag a spórolás a célja, akkor egyetértek veled szerintem sem célravezető ez az út.

3. PU szilentekkel kapcsolatban, mint írtam korábban csak jó tapasztalatom van. Másoknak akiknek szintén szerencséjük volt hozzá szintén jó véleménnyel vannak. Rosszakat pedig nem emlékszem, hogy hallottam volna. Ha egyszer bekerül az autómba biztosra veheted, hogy őszintén elmondom jobb vagy rosszabb lett, esetleg nem is érezni semmit belőle. Viszont amíg neked soha nem volt ilyened (ha jól veszem ki a szavaidból) nem értem miért utasítod el teljesen a lehetőséget. :unsure:

4. A gyári megoldások általában elég sok szempont/megkötés mellett kialakult kompromisszumok. Az adott szempontokat figyelembe véve valószínűleg a legjobbak. Viszont, ha nekem más szempontok fontosak, akkor azt hiszem tudok is jobb megoldást találni.

5. Szívesen meghallgatom a véleményed szerinted hogyan lehet "jobbá tenni" a futóművet, ha mondjuk kizárólag a kezelhetőség/kanyarstabilitás/útfekvés van a szempontok között. Természetesen gyári kiinduló állapotot feltételezünk. Persze, ha a 4-es ponttal nem értesz egyet, akkor erről nincs értelme beszélgetni.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Zsoltee? Ropognak még a szilentek? :)

Hidegben igen ropognak és nyikorognak, de ahogy bejön a jó idő, elhalkulnak és semmi hangjuk. :)

Az meg hogy utólagos házibarkácsnak hívja valaki a PU szilentet, az meg kicsit erős, amíg nem használtál ilyet, ne ítélkezz. :)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Szerintem két malomban őrölünk. :)

1. A futóművel jelenleg semmi problémám nincs. Feszes, jól tart, nem kopog. Ráadásul bevallom többet is tud mint, amit vártam tőle. Merev hátsó hidas F Astrán nevelkedtem, és annak ellenére, hogy a fehér kanyarstabilitása finoman szólva is nagyon jó volt, érzem a technológiai fejlődést (vagy csak a nagyobb tengely,- nyomtávot :) ). Az összképet ugyan erősen árnyalja a néhány 100 kiló súlytöbblet, de ez más lapra tartozik.

2. Az ár a realitásokon belül maradva ilyen tételnél számomra nem befolyásoló tényező. Máshogy fogalmazva: egyáltalán nem a spórolás miatt gondolkodom ebben. Más nevében nem nyilatkozom, de ha Slayer-nek kizárólag a spórolás a célja, akkor egyetértek veled szerintem sem célravezető ez az út.

3. PU szilentekkel kapcsolatban, mint írtam korábban csak jó tapasztalatom van. Másoknak akiknek szintén szerencséjük volt hozzá szintén jó véleménnyel vannak. Rosszakat pedig nem emlékszem, hogy hallottam volna. Ha egyszer bekerül az autómba biztosra veheted, hogy őszintén elmondom jobb vagy rosszabb lett, esetleg nem is érezni semmit belőle. Viszont amíg neked soha nem volt ilyened (ha jól veszem ki a szavaidból) nem értem miért utasítod el teljesen a lehetőséget. :unsure:

4. A gyári megoldások általában elég sok szempont/megkötés mellett kialakult kompromisszumok. Az adott szempontokat figyelembe véve valószínűleg a legjobbak. Viszont, ha nekem más szempontok fontosak, akkor azt hiszem tudok is jobb megoldást találni.

5. Szívesen meghallgatom a véleményed szerinted hogyan lehet "jobbá tenni" a futóművet, ha mondjuk kizárólag a kezelhetőség/kanyarstabilitás/útfekvés van a szempontok között. Természetesen gyári kiinduló állapotot feltételezünk. Persze, ha a 4-es ponttal nem értesz egyet, akkor erről nincs értelme beszélgetni.

Kanyarstabilitás és útfekvés szemponjtából szerintem nem feltétlenül a szilentekben kell keresni a megoldást. Vannak erre megoldások, pl keményebb stabilizátor rúd használata, ültetés, keményebb rugók, gátlók, stb. Persze ezekkel bizonyos tulajdonságok romlani is fognak. Nem látom, hogy önmagában a szilentek cseréje bármi hatással is lenne ezekre. A belsőket ki lehet cserélni poliuretán anyagúra, de a külsőket véleményem szerint nem. Nem véletlenül van itt gyárilag gömbfej, hanem azért mert nagy a szögkülönbség (kb 15 fok), illetve a futómű elmozdulása közben ez még ráadásul változik is.

Link to comment
Megosztás:

Alapvetően nem akarok senki pártjára állni csak leírom a véleményemet.!

Nekem totálisan megfelel a hátsó futómű úgy ahogy van, az autósboltokban (bármelyik) megvásárolható alkatrészekkel. Nálam a bölcső 4 nagy és a stabrúd "szillentjein" kívül minden ki-lett cserélve, mert kellett: rugó, gátló + a többi szillent. Nálam ami nem gyárilag bele-rávaló az a kerék (B omega R15x7 Et33) szerintem ez is számít a menetstabilitásban, tapasztalatból írom.

Az tuti hogy egy speckó futómű ez de a csere előtt is hozta a 70%-ot padon a hátulja és csere után sem lett jobb 90%-nál.

Örülök, hogy ilyen sok mindent olvasok az autónk felépítéséről.

CSak egy kérdés merült fel bennem az előzmények olvasása során:

mitől jobbak azok a gyártott szillentek, mit vársz tőle, amit nem tud a gyári alkatrész?

Link to comment
Megosztás:

Alapvetően nem akarok senki pártjára állni csak leírom a véleményemet.!

Nekem totálisan megfelel a hátsó futómű úgy ahogy van, az autósboltokban (bármelyik) megvásárolható alkatrészekkel. Nálam a bölcső 4 nagy és a stabrúd "szillentjein" kívül minden ki-lett cserélve, mert kellett: rugó, gátló + a többi szillent. Nálam ami nem gyárilag bele-rávaló az a kerék (B omega R15x7 Et33) szerintem ez is számít a menetstabilitásban, tapasztalatból írom.

Az tuti hogy egy speckó futómű ez de a csere előtt is hozta a 70%-ot padon a hátulja és csere után sem lett jobb 90%-nál.

Örülök, hogy ilyen sok mindent olvasok az autónk felépítéséről.

A padi mérésnél a gátló mérésre gondolsz, nem?

Nekem a vizsgán illetve a padi mérésnél nem is derült ki, hogy szarok a külső szilentek, meg használat közben is csak oldalterhelésnél volt kopogás (kanyarodás közben ha fogott egy kátyut a hátsó kerék). A csere után a kopogás megszűnt.

Csak egy kérdés merült fel bennem az előzmények olvasása során:

mitől jobbak azok a gyártott szillentek, mit vársz tőle, amit nem tud a gyári alkatrész?

Pont ez a kérdés merült fel bennem is!
Link to comment
Megosztás:

Kanyarstabilitás és útfekvés szemponjtából szerintem nem feltétlenül a szilentekben kell keresni a megoldást. Vannak erre megoldások, pl keményebb stabilizátor rúd használata, ültetés, keményebb rugók, gátlók, stb.

Nincs egyetlen ultimate megoldás. Rendszerben kell gondolkodni. A rendszer minden eleme hozzátesz vagy elvesz valamennyit.

Tehát keményebb merevebb stabrudat használnál, de a megtámasztását nem tennéd merevebbé? :confused:

A belsőket ki lehet cserélni poliuretán anyagúra, de a külsőket véleményem szerint nem.

Soha nem állíottam az ellenkezőjét, egyébként ha jól látom a Powerflex sem készít oda.

CSak egy kérdés merült fel bennem az előzmények olvasása során:

mitől jobbak azok a gyártott szillentek, mit vársz tőle, amit nem tud a gyári alkatrész?

Anyagukban merevebbek, pontosabban tartják az előre beállított geometriát. Ezáltal precízebb a kormányzás, több visszajelzés érkezik a futóműtől. A különbség jellege hasonló, mint egy ballonosabb és peresebb gumi viselkedése közötti különbség. Mindemellett kisebb az elhasználódás mértéke, azaz az idő előrehaladtával is jobban tartják a kezdeti tulajdonságukat. Hátrány a kisebb zaj-, és vibráció csillapítás. Nomeg az áruk.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Nekem csakis a tartósság volt a szempont !

Majd később, ha a sors úgy hozza akkor kap 4 cm ültetést elől hátul.

Bár amiket neten néztem, egyiknél sem volt az, hogy dízel kombihoz, max kombihoz :(

Ezt néztem ki magamnak: http://www.ta-technix.hu/FIX-FUTOM%C5%B0VEK/OPEL/VECTRA-B/EVOOP146-R919-Opel-Vectra-B-40/40mm-es-Fix-Sport-Futom%C5%B1-1995.10-2002.02/

Valaki használt/vett már ilyet?

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Sziasztok!

Nekem egy 2003-as c vectrám van, és néha hallom azt a furcsa jellegzetes hangot a toronycsapágy felől.

A kérdésem az lenne, hogyha veszek rugóösszehúzót, akkor én is ki tudom magamnak cserélni, persze mindent összejelölnék.

Ja, és erre mennyi időt számoljak?

Üdv.

Módosítva : b_zoli
Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a választ.

Lenne még kérdésem.

Télire felniket kell vennem, meg gumit. 195/65-öt veszek gumiból, de 15" lemezfelnit akarok. A J szám 6 vagy 6,5 legyen? Valamint az ET száma 35-ös vagy eltérhet, és mennyit? Most van felni 15" 6J ET49-es jó áran. Ez jó lenne c vectrára?

Valamint ha veszek egy nyomatékkulcsot 7-105 NM-eset, ez nagyjából lefedi a csavarok nagy részének a meghúzását?

Módosítva : b_zoli
Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a választ.

Lenne még kérdésem.

Télire felniket kell vennem, meg gumit. 195/65-öt veszek gumiból, de 15" lemezfelnit akarok. A J szám 6 vagy 6,5 legyen? Valamint az ET száma 35-ös vagy eltérhet, és mennyit? Most van felni 15" 6J ET49-es jó áran. Ez jó lenne c vectrára?

Valamint ha veszek egy nyomatékkulcsot 7-105 NM-eset, ez nagyjából lefedi a csavarok nagy részének a meghúzását?

Ha most 6Jx15-öd van és jó, akkor vegyél olyat. Ha 35-ös ET-vel akarod, akkor 14mm-el kerül kintebb a kerék. Ha ehhez még 6,5-es szélességűt választasz, akkor a külső fele már 20mm, a belső fele viszont csak 8mm-el lesz kintebb az eredeti helyétől. Általában ilyen kisebb eltérések nem szoktak gondot okozni, de azért nézd meg biztosan van-e mindenhol elég hely.

Link to comment
Megosztás:

Most 16-os van, alufelnin 215*55 de lemezfelnim még nincs télire. Felmenni felmegy a 15-ös. Kipróbáltuk, és a kollégámnak is ez van. A vectra könyve a Z18XE tipusra ezeket írja: 195/65 R15, 215/55 R16, 2015/50 R17.

A gumist akit kérdeztem, az a 16-ost ajánlja (neki ilyen van 10000/db új, jól is néz ki) azt mondja, hogy ne vegyek rá 205-nél kisebb gumit.

Hát nem tudom.....

Link to comment
Megosztás:

Jobb lesz a 195 ös gumi télire, akárki akármit mond. Azt kell megnézni, hogy milyen 15-ös felni kell gyárilag a C Vekihez, és olyat vegyél. A 195-ös gumihoz a 6" széles felni az ideális, de még elmegy hozzá a 6,5"-os is.

Amit felnikeresőn találtam c vectrához, az a 15" 6,5J ET35-öst írja.

Itt találtam egy jó leírást melyik gumi mire jó: http://auto.pasztoy.hu/gumi_felnire.html

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.