Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés, és klíma


Golby

Recommended Posts

On 7/15/2015 at 10:21 PM, daykiller said:

 

Benyomod a gombot -> ha van kellő nyomás a rendszerben, akkor bekapcsol a klíma. Ez azzal jár, hogy mindkettő ventilátor elindul fél fordulaton. Ez már gyújtáson is megtörténik amúgy, csak a klímakompi kuplungja nem húz be, mivel azt az ECU vezérli és míg nincs járó motor, hülye lesz bekapcsolni a klímát, hogy még jobban nehezítse a motor beindítását. Ezért van az, hogy beindítás után - bekapcsolt klímával - kicsivel később történik az, hogy megemeli a fordulatot az ECU, majd visszamegy az alapjáratra. Így kapcsolja be, hogy ne fulladjon be a motor a hirtelen terhelésre.

 

Van kettő nyomáskapcsoló egy klímacsövön. Az egyik négyvezetékes vastag, míg a másik vékony és két vezeték megy rá. Az előbbi jelzi a motorvezérlőnek, hogy a klímarendszerben van elegendő nyomás, tehát kiadhatja a vezérlőfeszültséget az ECU. Ez az első kettő vezeték. A másik kettő vezetéke pedig a túlnyomás ellen véd. Ez esetben felkapcsolja a ventiket max fordulatra és lenyomja a klímát. Tehát az első kettő vezetéken megszűnik a kontakt, klíma tiltva lesz, de a másik kettőn megjelenik, emiatt mindkettő ventilátor teljes erővel hűt.

A két vezetékes nyomáskapcsolón keresztül van megjáratva az ECU által kiadott vezérlőfeszültség. Ezek működtetik a reléket. Ha bármelyik feltétel nincs meg, tehát nincs nyomás a kétvezetékes szerint, vagy a négyvezetékes első kettő érintkezőjén keresztül nem jelez az ECU-nak, akkor nem megy a klíma. Tehát az egyik meghibásodása akadályozza a másik normális működését.

Ezért kell nekem kalapálnom, mert a négyvezetékes nincs a helyzet magaslatán. Onnan jöttem rá, hogy frissen jöttem a töltésről és egy 10 perces állás után nem kapcsolt be. Hibakeresés során gondoltam a nyomáskapcsolóra, oldalba vágtam egy kalapáccsal finoman és egyből beindult a klíma. Jellegzetes hangja van a behúzó klímakompresszor kuplungnak.

Minden esetben mindkettő ventilátor üzemel. Négy eset van:

- túl meleg a víz, klíma nem jár, le kell hűteni a vizet: mindkettő fél fordulat, felső gomba intézi ezt,

- jár a klíma, víz nem túl meleg vagy ha meleg is annyira, amennyinél kapcsolnia kéne a felső gombának, akkor is fél fordulat mindkettő,

- vagy jár a klíma vagy nem, de a víz murvára meleg, kb 120 fokos, ekkor az alsó gomba kapcsol és letiltja a klímakompresszort (akkor is ha nincs bekapcsolva) ezzel párhuzamosan mindkettő ventilátor teljes sebességgel forog, ahogy bírnak. Elég hangosak ekkor amúgy.

- mikor nem meleg a víz, hanem túl nagy a nyomás a klímarendszerben. Ekkor a klímakompi megy tovább, de mindkettő ventilátor szintén úgy hűtenek, ahogy bírnak.

 

Remélem így már meg tudod keresni a hibát. Esetleg lehúzott klímakompresszor csatlakozó mellet próbálkozhatsz azzal, hogy a nyomáskapcsolókról leszeded a csatikat és a megfelelő érintkezőket összezárod. A kétvezetékesnél egyértelmű, a négyvezetékesnél az első kettőt kell. Emlékeim szerint sorszámokkal is van jelezve a csatin. Tehát 1-es és 2-es érintkező, klíma engedély jel. 3-as és 4-es túl magas a nyomás.. Az első kettőt kell. Vagy ha körülményes levenned a klímakompi csatlakozóját (nem egyszerű), akkor gyújtáson is elszórakozhatsz ezzel, csak semmiképp nem járjon ekkor a motor, mert ha azért nem megy, mert valójában kevés a gáz, akkor csúnya világot tud művelni a járó motorra rákapcsolt klímakompi saját magában.

Szia,

 

bocsánat egy nagyon régi téma de nagyon hasznos a hozzászólásod. Sajnos a kapcsolási rajz alapján sem látom rendesen. Meg kellene javítanom egy F astra klímát. Egy hete még működött. Valószínű a nyomás megvan. Tudnál még egy kicsit segíteni: (szinte biztos, hogy elektromos problémája van)

- Tehát a nagy nyomáskapcsoló 1-2 lábán ha mérek és sípol a műszer akkor az a feltétel adott.

- A másik nyomáskapcsolón is zárlatot kell mérnem. Ha ideáig megvagyok akkor jól gondolom, hogy a klíma rendszer mechnaikai feltételei adottak? (persze ha kuplung jó)

- Az a klímakapcsoló az S101 a rajzon ami csak akkor kapcsol ha a négyvezetékes nyomáskapcsoló 1-2-se rendben van. Ehhez viszont, hogy bármi történjen a K6 relének meghúzott állapotban kell lennie. Ezt nem értem a rajzról, hogy azt mi kapcsolja? Egyáltalán az S101-es az utastérben lévő kapcsoló?

- azt jól tudom, hogy simán csak gyújtáson a klima kapcsoló bekapcsolásával már kell indulni a külső és belső ventillátornak? Honnan tudom esetleg kimérni, hogy az ECU megadja-e az engedélyező jelet? (tudom, ezt csak járó motornál lehet)

 

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, ftomi28 írta:

Szia, oké köszönöm. így már összeállt a kép. Van egy cső ami szerintem leesett valahova amit nem találok. ki kell szednem az egész középkonzolt. (most csak kihúztam), talán a kesztyűtartót nem kell kiszedni, illetve a belső keringetést kapcsoló cső nincs meg. Mert ha a fűtéscsap a motortérbe van akkor akkor az a cső van meg valószínű az megy a tűzfal felé a kormány alatt.

 

Ab fűtéscsap szerintem az utastérben van, de ezt viszonylag könnyen meg tudod nézni, mert a motortérben ez a rész a kormánymű alatt egész jól tálátható. 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, ftomi28 írta:

Szia,

 

bocsánat egy nagyon régi téma de nagyon hasznos a hozzászólásod. Sajnos a kapcsolási rajz alapján sem látom rendesen. Meg kellene javítanom egy F astra klímát. Egy hete még működött. Valószínű a nyomás megvan. Tudnál még egy kicsit segíteni: (szinte biztos, hogy elektromos problémája van)

- Tehát a nagy nyomáskapcsoló 1-2 lábán ha mérek és sípol a műszer akkor az a feltétel adott.

- A másik nyomáskapcsolón is zárlatot kell mérnem. Ha ideáig megvagyok akkor jól gondolom, hogy a klíma rendszer mechnaikai feltételei adottak? (persze ha kuplung jó)

- Az a klímakapcsoló az S101 a rajzon ami csak akkor kapcsol ha a négyvezetékes nyomáskapcsoló 1-2-se rendben van. Ehhez viszont, hogy bármi történjen a K6 relének meghúzott állapotban kell lennie. Ezt nem értem a rajzról, hogy azt mi kapcsolja? Egyáltalán az S101-es az utastérben lévő kapcsoló?

- azt jól tudom, hogy simán csak gyújtáson a klima kapcsoló bekapcsolásával már kell indulni a külső és belső ventillátornak? Honnan tudom esetleg kimérni, hogy az ECU megadja-e az engedélyező jelet? (tudom, ezt csak járó motornál lehet)

 

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

 

Az s101 igen, a benti gomb a műszerfalon, a k6-os relé pedig gyújtáskapcsolt. Bekapcsolt klímánál megy a fűtőmotor egyesen automatice. 

ELső körben meg kéne nézni hogy a megfelelő nyomás megvan-e a rendszerben, illetve ha minden jó, de mégse megy, a hűtőben a klíma vízgombája is lehet rossz. Ugyanolyan mint a két fokozatú hűtőventi hőgombája, de másképp kapcsol. 

Link to comment
Megosztás:

On 5/15/2018 at 5:50 PM, wookie said:

Az s101 igen, a benti gomb a műszerfalon, a k6-os relé pedig gyújtáskapcsolt. Bekapcsolt klímánál megy a fűtőmotor egyesen automatice. 

ELső körben meg kéne nézni hogy a megfelelő nyomás megvan-e a rendszerben, illetve ha minden jó, de mégse megy, a hűtőben a klíma vízgombája is lehet rossz. Ugyanolyan mint a két fokozatú hűtőventi hőgombája, de másképp kapcsol. 

Köszi.

akkor első körben meg kell néznem, hogy a K6 kapcsol-e illetve az F21 és F14-es biztosítékot. Az S101 jó, azt már mértem. Nyomás ellenőrzés, S20 1-2-es kivezetése. Utána van S109-el jelölve a magyar verzióban "Nyomókapcsoló fordulatszámnövelés" az micsoda és hol van?

Ez kell ahhoz, hogy a K60 és K26-os relék kapcsoljanak.

hűtőben lévő gomba viszont 3 kivezetéses de azt értem azon keresztül kapcsol a kuplung illetve kapcsolja a ventit nagy fordulatra.

Az még kérdéses számomra, hogy az érintettek ebben a hibában a K6, K60, K26, K51, K52 és K67 relék. Van egy rajzom, hogy melyik relé hol található de ezek közül egyik sincs rajta. Tudom, hogy ezek nagy része biztosan jó de szükség esetén megnézném. Ezeket hol találom? Illetve az X7-et sem találom abban ami van nekem. Mintha a klíma rész teljesen hiányozna.

Köszönöm

Módosítva : ftomi28
Link to comment
Megosztás:

2 órája, ftomi28 írta:

Köszi.

akkor első körben meg kell néznem, hogy a K6 kapcsol-e illetve az F21 és F14-es biztosítékot. Az S101 jó, azt már mértem. Nyomás ellenőrzés, S20 1-2-es kivezetése. Utána van S109-el jelölve a magyar verzióban "Nyomókapcsoló fordulatszámnövelés" az micsoda és hol van?

Ez kell ahhoz, hogy a K60 és K26-os relék kapcsoljanak.

hűtőben lévő gomba viszont 3 kivezetéses de azt értem azon keresztül kapcsol a kuplung illetve kapcsolja a ventit nagy fordulatra.

Az még kérdéses számomra, hogy az érintettek ebben a hibában a K6, K60, K26, K51, K52 és K67 relék. Van egy rajzom, hogy melyik relé hol található de ezek közül egyik sincs rajta. Tudom, hogy ezek nagy része biztosan jó de szükség esetén megnézném. Ezeket hol találom? Illetve az X7-et sem találom abban ami van nekem. Mintha a klíma rész teljesen hiányozna.

Köszönöm

Alapból relék a biztosítéktáblában vannak a biztik felett, és lehetséges még a biztosíték tábla hátoldalán, a motortérben található fekete dobozokban, és a lábtér burkolatok alatt, elöl jobb, és talán bal oldalt is. Hogy hol vannak a felszereltség és évjárat függő. 

Link to comment
Megosztás:

Üdv mindenkinek!

Olyan kérdésem lenne, hogy a jóöreg Astrámba (c14nz) mennyibe kerülne beépíteni a klímát? (Most nincs benne szervó se.)

Az alkatrészek mennyibe kerülnek?

Külön a munkadíj? 

Persze körülbelüli árakat tudtok mondani egyértelmű. Mindent bontóból szereznék be.

Esetleg van olyan fórumtárs aki épített már be klímát?

Találtam leírást a 216-on oldalon :O ez durva.. innestől kezdve csak annyi kérdésem lenne, hogy kompletten mennyibe kerülne illetve ezt vállalja valaki egyáltalán?Lehet érdemes másik astrát venni. :(

Módosítva : Lajos12
Link to comment
Megosztás:

4 órája, Lajos12 írta:

Üdv mindenkinek!

Olyan kérdésem lenne, hogy a jóöreg Astrámba (c14nz) mennyibe kerülne beépíteni a klímát? (Most nincs benne szervó se.)

Az alkatrészek mennyibe kerülnek?

Külön a munkadíj? 

Persze körülbelüli árakat tudtok mondani egyértelmű. Mindent bontóból szereznék be.

Esetleg van olyan fórumtárs aki épített már be klímát?

Találtam leírást a 216-on oldalon :O ez durva.. innestől kezdve csak annyi kérdésem lenne, hogy kompletten mennyibe kerülne illetve ezt vállalja valaki egyáltalán?Lehet érdemes másik astrát venni. :(

Kedden voltam bontóban, amiből kivettem az alkatrészt az egy klímás autó volt, igazából úgy jó ha te szeded ki a donorból, közben esetleg fényképezel, és akkor könnyebb berakni. De c14nz-be én nem tennék klímát, eléggé megfogja, persze ha mész sík terepen pölö autópályán, aztán bekapcsolod nyilván azért lehet vele haladni. Nem hiszem hogy sokan nekiállnak ilyennek, akkor már tényleg egyszerűbb autót cserélni. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Sziasztok!

Elposszant a fűtőradiátorom, a víz fogy, és a lábtérnél köt ki... :( 
Tudnátok segíteni a csere mikéntjében, azt már kiderítettem, hogy szívás, de mennyire? A motortér felől hogy lehet hozzáférni, mit kell levenni? Olvastam itt a fórumban, hogy elvileg az egész középkonzolt nem kell hozzá levenni...

Van vmi extra, hogyha isuzu 1.7-ről van szó?

 

Előre is köszi!

Link to comment
Megosztás:

9 órája, szabolala írta:

Sziasztok!

Elposszant a fűtőradiátorom, a víz fogy, és a lábtérnél köt ki... :( 
Tudnátok segíteni a csere mikéntjében, azt már kiderítettem, hogy szívás, de mennyire? A motortér felől hogy lehet hozzáférni, mit kell levenni? Olvastam itt a fórumban, hogy elvileg az egész középkonzolt nem kell hozzá levenni...

Van vmi extra, hogyha isuzu 1.7-ről van szó?

 

Előre is köszi!

Konkrétan erre a típusra nem tudok mit mondani, általánosságban a vízcsöveket a motortérben kell lekötni a szélvédő alatt a radiátorhoz a kardánbox, és a középkonzol alsó részének a kibontása után férsz hozzá. Először meglátod a légelosztó dobozt, és azt megbontva ott a radiátor. Itt már egész közel járok hozzá:

2896590-20180815-HscJil.jpg

 

A kiszedéshez végülis nem kellene megbontani a középkonzolt, mert a kardánbox helyén fog kijönni, csak ugye akkor nem látod hogy mit csinálsz. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tegnap elkezdett nem müködni a klímám, illetve 1-2fokozatban a levegő keringető. Aztán még 3-4fokozatba kapcsolva a keringetőt még müködött, bár gyengén. Fújt is valami gőzt (ami elsőre ilyesztően nézett ki).

Ma déleőtt elmentem töltetni a klímat. 210g-ról telenyomták 700g-ra, majd a klíma hűtőjét kívülről leverettem magasnyomású mosóval.

Azóta se kapcsol 1-2 fokozatban az utastér venti és most már 3-4ben sem müködik a klíma. Egyszerűen rá se kapcsolja a motorra. Érzem hogy hiába van bekapcsolva nem terheli a motort, no meg nem is hűt.

Mik lehetnek a hibák? Hogyan tudnám megtalálni a hibákat?
Előtét ellenálásra van szükségem? Eléggé laikus vagyok. Tudom cserélni?

Köszi előre is!

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Stevy írta:

Utastér venti kapcsolásra, az elégett ellenállás lehet a magyarázat. Bár nem tudom klímásnál is ugyan úgy van e, hogy pollen szűrő alatt tudsz hozzáférni, és látatlanba kibányászni. :confused: 

A befújómotor 4. fokozatban direktben működik, de azt nem tudom hogy klímázásnál ez a fokozat kapcsolható-e. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

A befújómotor 4. fokozatban direktben működik, de azt nem tudom hogy klímázásnál ez a fokozat kapcsolható-e. 

Persze, de úgy rémlik mikor elégett az ellenállás kombiban akkor egy ideig volt még 3-4 aztán leégett a lába és onnantól semmi.

Link to comment
Megosztás:

17 órája, Stevy írta:

Persze, de úgy rémlik mikor elégett az ellenállás kombiban akkor egy ideig volt még 3-4 aztán leégett a lába és onnantól semmi.

Hát ugye nem mindíg megy tönkre mindegyik fokozat egyszerre. Azért rakták ide, mert melegedik működés közben így meg kapja a hűtést a beszívott levegő által, csak aztán ki van téve a párás levegőnek is, ősszel-télen, esőben..stb.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Meg tudná esetleg valaki mondani, hogy egy 97-évi F Astra Caravánnál (X16SZR) mennyi a gyári klíma feltöltési mennyisége olajból és hűtőközegből? Azért kérdezem, mert a neten különböző infókat találtam. Két oldalon azt írják, hogy a 94-98 közötti F Astráknál az olaj mennyisége 295 gr, a hűtőközegé 900 gr , más oldalakon pedig a hűtőközeg mennyisége csak 600 gr.  Melyik a valós infó?

Valóban a zárhídon lévő adattáblán fel van tüntetve a szükséges adat a klíma töltési mennyiségét illetően? A sok kódból nem tudom mi, mire vonatkozik :-( 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Sziasztok! Olyan gondom van,hogy 94-es f astrám van amin a fűtés nemnagyon megy.Digitklíma van benne,de még az előző tulaj a klímahűtőt és egy két alkatrészt kiszerelt belőle így nem működik,csak a befúvást lehet szabályozni és a poziciókat.Valakinek esetleg ötlet vagy tapasztalat,hogy fűtést hogyan lehet csinálni?Kösz eéőre is a segítséget!

Link to comment
Megosztás:

41 perce, Mcsabi írta:

Sziasztok! Olyan gondom van,hogy 94-es f astrám van amin a fűtés nemnagyon megy.Digitklíma van benne,de még az előző tulaj a klímahűtőt és egy két alkatrészt kiszerelt belőle így nem működik,csak a befúvást lehet szabályozni és a poziciókat.Valakinek esetleg ötlet vagy tapasztalat,hogy fűtést hogyan lehet csinálni?Kösz eéőre is a segítséget!

Klímás autóknál egy vákum által vezérelt fűtéscsap van , lehetséges hogy most el van zárva a radiátortól a hűtőfolyadék ezért nem fúj meleget. A fűtéscsap pontos helyét nem tudom, de szerintem valahol a motortérben van, a csöveket végig kell bogarászni. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

On 2018. 08. 28. at 13:16, kacs írta:

Sziasztok!

Meg tudná esetleg valaki mondani, hogy egy 97-évi F Astra Caravánnál (X16SZR) mennyi a gyári klíma feltöltési mennyisége olajból és hűtőközegből? Azért kérdezem, mert a neten különböző infókat találtam. Két oldalon azt írják, hogy a 94-98 közötti F Astráknál az olaj mennyisége 295 gr, a hűtőközegé 900 gr , más oldalakon pedig a hűtőközeg mennyisége csak 600 gr.  Melyik a valós infó?

Valóban a zárhídon lévő adattáblán fel van tüntetve a szükséges adat a klíma töltési mennyiségét illetően? A sok kódból nem tudom mi, mire vonatkozik :-( 

900gr. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!Olyan gondom van,hogy 94-es F Astrám van,digitklíma van benne,de még az előző tulaj a klímahűtőt és egy két alkatrészt kiszerelt belőle így nem működik,csak a befúvás erősségét lehetne szabályozni,de csak akkor fúj ,ha maxra állítom a befúvást,nagyon ritkán beindul normális alacsonyabb fokozatba,de nem tart sokáig.Valakinek esetleg ötlet vagy tapasztalat,hogy ?Kösz előre is a segítséget!

Link to comment
Megosztás:

16 órája, Mcsabi írta:

Sziasztok!Olyan gondom van,hogy 94-es F Astrám van,digitklíma van benne,de még az előző tulaj a klímahűtőt és egy két alkatrészt kiszerelt belőle így nem működik,csak a befúvás erősségét lehetne szabályozni,de csak akkor fúj ,ha maxra állítom a befúvást,nagyon ritkán beindul normális alacsonyabb fokozatba,de nem tart sokáig.Valakinek esetleg ötlet vagy tapasztalat,hogy ?Kösz előre is a segítséget!

Alapból ilyenkor első körben a fűtőmotor ellenállást kel megnézni a pollenszűrő alatt a motortérből. A legmagasabb fokozatban direktben kapja a tápot, így az szokott megmaradni ha az ellenállás hibás. Rá kell nézni, ha kell ki kell emelni, többnyire már látszik, ha pölö nagy korrodállt.

2967510-20181107-hN66jx.jpg

2967509-20181107-LPWJHe.jpg

Ugye ellenállás, ezért melegszik, tehát a levegő útjába tették, de emiatt korrodállódik is a légnedvességtől. Ha jól tudom klímás nem klímás nem egyforma, erre érdemes figyelni ha cserélni akarod. 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, zotya975 írta:

Alapból ilyenkor első körben a fűtőmotor ellenállást kel megnézni a pollenszűrő alatt a motortérből. A legmagasabb fokozatban direktben kapja a tápot, így az szokott megmaradni ha az ellenállás hibás. Rá kell nézni, ha kell ki kell emelni, többnyire már látszik, ha pölö nagy korrodállt.

2967510-20181107-hN66jx.jpg

2967509-20181107-LPWJHe.jpg

Ugye ellenállás, ezért melegszik, tehát a levegő útjába tették, de emiatt korrodállódik is a légnedvességtől. Ha jól tudom klímás nem klímás nem egyforma, erre érdemes figyelni ha cserélni akarod. 

Ismét köszönöm a segítséget!!

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.