Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

On 2019. 05. 13. at 19:12, zotya975 írta:

Én is úgy csináltam hogy kivettem kompletten a nyomtávrudakat, és inkább a pincében cseréltem. Mondjuk első alkalommal amikor elvittem futóműveshez, előtte megjárattam az összes csavart meg bezsíroztam őket, hogy ne ott feszegessen a kerékívben.

De volt hogy elmaradt a futómű beállítás, csak lemértem az eredeti hosszt, és arra tekertem be az újat. Ugyan ez csak nagyon kábé, és nem pontos, de szerencsém volt, mert nem húz félre és nem is eszi a gumit. 

Kicseréltem a kormánygömbfejet, de nem hozott javulást! Futómű állítás még várat magára. Kivettem a nyomtávrudakat megjárattam zsíroztam minden csavart menetet! Valahogy kilehet szűrni ha netán mégis a belső féltengelycsukló  a szar? Kivéve látszik rajta valami?

Link to comment
Megosztás:

56 perce, free0228 írta:

Kicseréltem a kormánygömbfejet, de nem hozott javulást! Futómű állítás még várat magára. Kivettem a nyomtávrudakat megjárattam zsíroztam minden csavart menetet! Valahogy kilehet szűrni ha netán mégis a belső féltengelycsukló  a szar? Kivéve látszik rajta valami?

Hát most mondanám hogy aláfekszel és megcibálod fel-le és nézed mennyit kottyan, de ez nem biztos mert nekem is kotyog így még sincs vibráció. Nekem csak az olaj folyik a váltóból mert így meg szétveri ott a szimeringet. Húzni kellene a difinél azon a nagy körmös csavaron. 

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Ha a féltengely hossz irányban kottyan(jobb oldali, és kerék mellett állva benyúlva kerék és váltó irányában való mozgást értem), és néha elindulásnál érezni, hogy rándul egyet az-az oldal (nem kell hozzá kitekerve legyen a kormány, és nem is ropog kitekerve) akkor féltengely csuklót kellene csak cserélni ? Vagy már egybe az egész féltengelyt ? Ez mekkora meló lenne ? 

Link to comment
Megosztás:

13 órája, Stevy írta:

Ha a féltengely hossz irányban kottyan(jobb oldali, és kerék mellett állva benyúlva kerék és váltó irányában való mozgást értem), és néha elindulásnál érezni, hogy rándul egyet az-az oldal (nem kell hozzá kitekerve legyen a kormány, és nem is ropog kitekerve) akkor féltengely csuklót kellene csak cserélni ? Vagy már egybe az egész féltengelyt ? Ez mekkora meló lenne ? 

Szerintem hosszirányban normális a mozgás, magának a fémgyűrűnek is van alapból a nútban játéka ami bepattan a váltóba, és gondolom ott is van, meg a féltengely csuklónak is a féltengely rúdon, ezek összeadódnak. Amikor kirántom a féltengelyt a váltóból van vagy fél centi szabad mozgás itt lehet " lendületet venni" a kiszedéshez. A rándulás szerintem inkább kormányösszekötő gömbfej kopás, vagy a kormánymű kopott-lóg, és középen mozdul fel le ahogy a nyomtávrudak mozdulnak ahogy a kerekek megkapják a hajtást. 

Alapból a féltengely kiszedés annyi, hogy még felemelés előtt letekered a nagy 30-as anyát , aztán felemeled leveszed a kereket, oldod a kormányösszekötőt, a talpast és ekkor a gólyaláb már mozog annyira hogy le lehet húzni a féltengelyről. Raksz alá valamit hogy ne essen a  földre, megfogod és kirántod a váltóból. 

Ha csuklót is akarsz cserélni, ( külsőt) akkor elvileg nem kell kivenni, de mivel kiszedve asztalon jóval egyszerűbb érdemesebb. Leveszed a bilincseket, letolod a harangot, kimosod a zsírt hogy láss valamit, aztán a gyűrűt kell szétnyomni hogy le lehessen húzni a tengelyről. Általában azért kocogatni kell hogy lejöjjön. 

http://323PC280023.jpg

http://475PC280024.jpg

Érdemes harangot is cserélni ilyenkor. 

De szerintem nem a hosszírányú kotyogás okozza ezt. Kell oda a játék hiszen a tornyok "mozognak" menet közben, a váltó is gumibakon van, ha nem lenne ez a játék kihúzódna a váltóból. 

Amúgy a komplett féltengely újan 15-től kezdődik, a csukló ( külső) olyan 5 ezertől a gumiharang a zsírral és a bilincsektől 1500-tól. Bontóban kompletten 5 ezerért vettem, de ugye azt nem tudod hogy amikor leadták az autót  akkor nem ropogott-e pont így ez lutri. 

Link to comment
Megosztás:

21 perce, zotya975 írta:

 A rándulás szerintem inkább kormányösszekötő gömbfej kopás, vagy a kormánymű kopott-lóg, és középen mozdul fel le ahogy a nyomtávrudak mozdulnak ahogy a kerekek megkapják a hajtást. 

Gondoltam arra is, de emelés nélkül földön hiába rángattam nem éreztem, hogy mozdulna. A féltengelynél viszont csak a hosszabb, mármint a jobbosra éreztem a mozgást, bár lehet az is, hogy épp pont olyan helyzetben volt, hogy a másik feszes állapotban volt nem tudom.:confused:

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Stevy írta:

Gondoltam arra is, de emelés nélkül földön hiába rángattam nem éreztem, hogy mozdulna. A féltengelynél viszont csak a hosszabb, mármint a jobbosra éreztem a mozgást, bár lehet az is, hogy épp pont olyan helyzetben volt, hogy a másik feszes állapotban volt nem tudom.:confused:

Az autó ( motor) mozgásából alapból nem éri hosszírányú erő a féltengelyeket, csak ugye csavaró igénybevétel ahogy hajtják a kereket. Ebből szokott adódni hogy amikor kikopik a csuklóban a golyók pályája akkor ropog ahogy a golyó ugrál a helyén. Más nem nagyon szokott lenni a féltengellyel. Már azért kezd száradni a föld ha holnap sem esik aláfekszem megnézem én is tudok-e húzni a difin. Ha odaférek normálisan csinálok videót menyire kotyog előtte és utána. 

Link to comment
Megosztás:

7 órája, zotya975 írta:

Ha odaférek normálisan csinálok videót menyire kotyog előtte és utána. 

Jól van, köszi. Arra szívesen megnézném. 

Kormány összekötőket , meg stbilizátorokat szerintem kicserélem majd a tárcsa/betét szettel együtt, aztán akkor ha még mindig szórakozik valami azokat legalább kizárhatom.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
8 órája, Stevy írta:

Nekikezdtem volna a talpasok, és a kormány összekötők cseréjéhez, de a balos kormány összekötőt nem bírtam kiszedni. :brooding:

Kiszedővel próbáltam, de 3 db 8.8-as csavart eltörtem a kiszedőbe is az a roha..t gömbfej meg se mozdult. Van valami ötletetek ? Vagy gyújtsam fel az egészet ? (Már közel álltam hozzá...)

A végső megoldás hogy gólyaláb kiszed , fejre van állítva, normálisan feltámasztva az összekötőnél és úgy ki lehet ütni. Én úgy emlékszem le is flexeltem a kiálló részt, és egy csődarabot tettem pont az összekötő alá, akkor már csak egy kalapácsütés volt, ugye úgy hogy a csőbe pottyant bele a bent lévő darab. 

Link to comment
Megosztás:

Köszi. Erre gondoltam én is még, hogy akkor az lesz, hogy leflexelem a gömbfej csapját, aztán kiszedem a gólyalábat, és kiütöm belőle, úgyis akarok torony szilentet is cserélni, úgyhogy mindenképp kijönne a gólyaláb is, csak délután már nem mertem belekezdeni hátha túl szenvedős lesz, ma meg ugye már kellett a kocsi. 

Link to comment
Megosztás:

11 órája, Stevy írta:

Köszi. Erre gondoltam én is még, hogy akkor az lesz, hogy leflexelem a gömbfej csapját, aztán kiszedem a gólyalábat, és kiütöm belőle, úgyis akarok torony szilentet is cserélni, úgyhogy mindenképp kijönne a gólyaláb is, csak délután már nem mertem belekezdeni hátha túl szenvedős lesz, ma meg ugye már kellett a kocsi. 

 

3 órája, Gergőőő írta:

Én múlt hét végén szenvedtem ezzel, a megoldás  az volt h egy 3 karú csapágylehúzóval megfeszítettem és 2 kalapáccsal püföltem a gólyaláb gömbfej melletti pontját. A 3-ik kalapács ütésre kiugrott... 

Van hogy egész könnyen kijön van hogy kínlódni kell vele, pedig be szoktam rézpasztázni. 

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 06. 20. at 19:11, zotya975 írta:

Van hogy egész könnyen kijön van hogy kínlódni kell vele, pedig be szoktam rézpasztázni. 

Tegnap neki kezdtem megint, egyik oldalon torony szilent, meg talpas sikerült, kormány összekötőnek az állító csavarján (a két oldalt menetes száron) pont a legvégén meg van nyekkenve a menet, és alig lehetett leszedni a régit, már szét is volt hajtva, de még úgy is nehezen. Úgyhogy az új nem ment fel, így maradt a régi.

Túloldalt pedig ugye ahol nem jött ki az összekötő gömbfej már a múltkor sem, na ott meg még a talpas se akar kijönni 4 csavart ott is eltörtem a kinyomóba, fújtam mindennel amit értem, de meg se moccant.:confused: Gondoltam kiveszem egyben a gólyalábat a nyomtáv rúddal, és úgy kormány összekötőt már kitudnám ütni, de így ez a terv is meghiúsult. 

Valakinek gömbfej kiütője nincs Győr környékén ? Azzal csak kijönne. :wacko:

+ Még a torony szilent csere közben néztem, hogy nincs benne semmi csapágy. A készlet amit vettem abban ilyen porvédős volt :

mk039.jpg

Ez ilyen állásban, ahogy képen van kellene, hogy rámenjen a szilent aljára ? (Egyenlőre úgy összeraktam ahogy volt, csak az új szilenttel.)

 

Link to comment
Megosztás:

58 perce, Stevy írta:

 Ez ilyen állásban, ahogy képen van kellene, hogy rámenjen a szilent aljára ? (Egyenlőre úgy összeraktam ahogy volt, csak az új szilenttel.)

 

A toronycsapágyat pont fordítva kell a szilenthez képest felrakni mint ahogy a képen van, de úgyis látni fogod mikor szétszeded a régit. 

Link to comment
Megosztás:

4 perce, Gergőőő írta:

A toronycsapágyat pont fordítva kell a szilenthez képest felrakni mint ahogy a képen van, de úgyis látni fogod mikor szétszeded a régit. 

Hát másik oldalt lehet, hogy lesz, de amelyik oldalt szétszedtem ott ugye ahogy írtam, nem volt. (Biztos valami csodálatos mester ember már korábban megcsinálta... )3e4sigwjdc.jpg+

Zotya képén bejelöltem, hogy mi nem volt (ütköző, és csapágy) a rugó tányér fedele, vagy nem tudom mi a pontos neve, pedig nincs így bemélyítve mint a képen látható, hanem olyasmi a teteje mint a szettben kapott csapágy porvédőjé.

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 05. 14. at 23:02, zotya975 írta:

Hát most mondanám hogy aláfekszel és megcibálod fel-le és nézed mennyit kottyan, de ez nem biztos mert nekem is kotyog így még sincs vibráció. Nekem csak az olaj folyik a váltóból mert így meg szétveri ott a szimeringet. Húzni kellene a difinél azon a nagy körmös csavaron. 

Meglett a hiba oka!  Mindkét jobboldali gumi szál szakadt volt!  Érdekes hogy az akkor centírozó gumis nem vette észre,vagy csak felnyomta rá a súlyokat azt jó napot! Mert hogy én nem veszem észre ha nem szembe tűnő, az oké, pláne hogy mikor megcseréltem őket nem vettem észre! Érdekes az benne hogy mindkettőnek a belső fele volt a rossz! A gumikat én vettem újonnan 5 éve, nem egy leharcolt használt gumi volt! Nah mindegy, kapott 4 újat, most hibátlan!

Link to comment
Megosztás:

3 órája, free0228 írta:

Meglett a hiba oka!  Mindkét jobboldali gumi szál szakadt volt!  Érdekes hogy az akkor centírozó gumis nem vette észre,vagy csak felnyomta rá a súlyokat azt jó napot! Mert hogy én nem veszem észre ha nem szembe tűnő, az oké, pláne hogy mikor megcseréltem őket nem vettem észre! Érdekes az benne hogy mindkettőnek a belső fele volt a rossz! A gumikat én vettem újonnan 5 éve, nem egy leharcolt használt gumi volt! Nah mindegy, kapott 4 újat, most hibátlan!

Hát ez nem túl gyakori főleg nem két gumin egyszerre. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, free0228 írta:

Nem rémlik hogy oda csaptam volna bárhová is azt az oldalt, meg a gumin sem látszik padka, vágás meg egyéb nyom! ez egy ilyen fura helyzet volt!

 

Nem szoktál járni gépi mosóban? Olyanban ami úgy húzza be a kocsit? Olvastam olyat valahol hogy ott is meg tud sérülni a gumi belső fele. 

Link to comment
Megosztás:

15 órája, Stevy írta:

Na kiütővel végre szétjött minden. Toronycsapágy/szilent szett, kormányösszekötők, talpasok, sztabilizátorok, szóval a lengőkar szilenteket kivéve miden cserélve. Olyan csöndes lett mint még sosem :-)

Az nem jó, mert akkor szép az élet ha "zajlik". :hehe:

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Stevy írta:

Azért még van mit csinálni :-) Bal első kerékcsapágy kottyan már, meg még a kipufogó tartókat, és végdobot sem volt még alkalmam kicserélni.

A végdob szerintem nekem is kezd összeroskadni, mert a hangja is egyre érdesebb, meg szerintem fojtja a motort. Nem pörög úgy mint amikor összeraktam az SE-t. Én ilyenkor még azt szoktam csinálni, hogy a felső oldalán vágok egy " ablakot" kibelezem az általában már megroskadt csöveket és visszazárom. Ilyenkor általában még elmegy egy évet. Azért nem az alsó felén vágom mert ott a kondenzvíz miatt, már vékonyabb a lemez és nehezebb visszahegeszteni.

http://134P6060006.jpg

Link to comment
Megosztás:

Gondolkodtam én is, hogy szórakozzak e vele, de aztán mondom év végén jön a műszaki, inkább veszek egy újat, ezt meg vésztartaléknak elrakom.

 

Első kerékcsapágy cserére van valakinek valami sufni ötlete ? (Hogy csapágy kinyomó nélkül milyen megoldással lehetne kiszedni. Simán kalapács, meg egy dugókulcs ?)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.