Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

5 órája, nyemi írta:

Az biztos , hogy valami vész üzem módba  van a rendszer és egy gyújtás ki-be kapcsolással kiugrasztható belőle.  De mi okozza ezt  és esetleg, hogy lehetne védekezni ellene?

Azért is nem írtam, hogy mondjuk a hőfok  érzékelőnél van a hiba, mert szerintem  mindenütt avagy meg van hülyülve a vezérlő. Ezért gondolok most már egy olyan okra ami minden Opelban van, ami  szenved tőle. Ez ugye most az elosztó, szikráival,  elektromos impulzusaival együtt.:omg: Annak idején még ifjú telefon szerelő  koromba , hajtottam egy 1,4-es  Opel Combo-t , az is központi injektoros volt de nem elosztós.  Emlékszem  reggeli hideg indításkor ha rögtön elindult vele az ember csak úgy "szaladt" gáz nélkül az automata dúsítás miatt.

De ha be melegedet ok volt minden, nem volt soha ilyen alapjárat "éneklős bohóckodása". Pedig amit az akkor kapott tőlem hú... tudnák mesélni(kézifék behúzva, kormány kicsap oldalra , 1-es tök gáz  és már megfordultunk a sáros úton a tanyasoron:-)) .

Visszatérve a problémára  biztos hogy az ECU is fel van készítve erre a zavarokra,  csak lehet hogy nem elégé. Vagy  idővel sérül a belső védelme egy rossz elosztó vagy gyertya kábel miatt.

Szóval ezért is forszírozom a  ok keresést,  mert szerintem egy ecu csere  is csak "ideig -óráig"  jelentene  megoldás.

Ugye ez volt az opel első injektoros motorja ha jól tudom a karburátoros után, a kadettek utolsó szériáiban már volt ilyen a karbis 14nv-ből átgyúrva , az astrák legelső példányaiban még előfordult a karbis motor is. Lehet hogy túl kezdetleges ez a motorvezérlő a probléma kezelésére, aztán mivel tovább léptek más motorok felé ( injektorsor, majd 16 szelep) nem is fejlesztették. 

Én viszont azt vettem észre hogy 7-8-fokban jobban húz a motor mint hidegben 0-fok körül. Ugye bejött egy új jeladóm ami  a beszívott levegő hőmérsékletét figyeli, esetleg ez lehet hibás? Hibakódot nem dob, vajon ezt is ki lehet mérni mint a vízhőfok jeladót? Nem olyan olcsó hogy csak úgy potyára vegyek.

https://opeleseknek.hu/opel-kulso-levegohomerseklet-erzekelo-motorvezerleshez-astra-f-corsa-a-14-16-8v-benzin-gm-gyari-1238989

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

Ugye ez volt az opel első injektoros motorja ha jól tudom a karburátoros után, a kadettek utolsó szériáiban már volt ilyen a karbis 14nv-ből átgyúrva , az astrák legelső példányaiban még előfordult a karbis motor is. Lehet hogy túl kezdetleges ez a motorvezérlő a probléma kezelésére, aztán mivel tovább léptek más motorok felé ( injektorsor, majd 16 szelep) nem is fejlesztették. 

Én viszont azt vettem észre hogy 7-8-fokban jobban húz a motor mint hidegben 0-fok körül. Ugye bejött egy új jeladóm ami  a beszívott levegő hőmérsékletét figyeli, esetleg ez lehet hibás? Hibakódot nem dob, vajon ezt is ki lehet mérni mint a vízhőfok jeladót? Nem olyan olcsó hogy csak úgy potyára vegyek.

https://opeleseknek.hu/opel-kulso-levegohomerseklet-erzekelo-motorvezerleshez-astra-f-corsa-a-14-16-8v-benzin-gm-gyari-1238989

Én is erre gondolok ,hogy ez volt a legelső motorvezérlő ami a  előgyújtás vezérlés is kezelte , és lehet nincs kellően még levédve zavarok ellen. Megpróbálok szerezni egy elosztó fedél sapkát  aztán majd meglátjuk:icon13:.

Igen méréssel mindenképp  megállapítható a hiba.

Csak azt nem tudom mi végzi a mérést.

 

Vagy dióda mér , az így néz ki:

361445_besziv_lev_homers_erzekelo_001_2.

Van NTC  ami  meg így:

YZ80-125-4-1114940.jpg

Kb. 5mm átmérőjű 2mm vastag  kis alkatrész, oldalaira forrasztott kivezetésekkel , ami hőmérséklet növekedésre csökkenti az ellenállását .

Hajszárítóval  fújva  kipróbálható szerintem , hogy dolgozik e.:icon13:

 

Módosítva : nyemi
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, nyemi írta:

 

Én is erre gondolok ,hogy ez volt a legelső motorvezérlő ami a  előgyújtás vezérlés is kezelte , és lehet nincs kellően még levédve zavarok ellen. Megpróbálok szerezni egy elosztó fedél sapkát  aztán majd meglátjuk:icon13:.

Igen méréssel mindenképp  megállapítható a hiba.

Csak azt nem tudom mi végzi a mérést.

 

Vagy dióda mér , az így néz ki:

 

Van NTC  ami  meg így:

 

 

Kb. 5mm átmérőjű 2mm vastag  kis alkatrész, oldalaira forrasztott kivezetésekkel , ami hőmérséklet növekedésre csökkenti az ellenállását .

Hajszárítóval  fújva  kipróbálható szerintem , hogy dolgozik e.:icon13:

 

Nem látszik tisztán, mert eléggé zárt az a rész ahol az akármi van. Csak azt kellene tudni hogy adott hőmérsékleten milyen ellenállást kellene produkálnia. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

...

Én viszont azt vettem észre hogy 7-8-fokban jobban húz a motor mint hidegben 0-fok körül. Ugye bejött egy új jeladóm ami  a beszívott levegő hőmérsékletét figyeli, esetleg ez lehet hibás? Hibakódot nem dob, vajon ezt is ki lehet mérni mint a vízhőfok jeladót? Nem olyan olcsó hogy csak úgy potyára vegyek.

Látom bajban vagy, nincs mit csinálni. :-)

Az SE ECU-ja változtatja a befecskendezett benzin mennyiségét a léghőmérséklet függvényében.

Mennyit fogyaszt? :unsure:

Link to comment
Megosztás:

12 órája, Tiu írta:

Látom bajban vagy, nincs mit csinálni. :-)

Az SE ECU-ja változtatja a befecskendezett benzin mennyiségét a léghőmérséklet függvényében.

Mennyit fogyaszt? :unsure:

Most amikor még friss az élmény és leginkább padlógázzal közlekedem? Olyan 15 liter körül szerintem. :hehe: Nincs még telitankos fogyasztási adatom. 

Link to comment
Megosztás:

8 órája, zotya975 írta:

Most amikor még friss az élmény és leginkább padlógázzal közlekedem? Olyan 15 liter körül szerintem. :hehe: Nincs még telitankos fogyasztási adatom. 

Azé csak nem kéne annyit ennie. Nekem a legtöbb amit le tudtam küldeni a torkán az 11l volt de hóba és folyton pöcköltem a gázt  meg sokszor kapart mert csúszott naon  hó meg nem volt letakarítva .meg rángattam rá a kéziféket :D  És az 1.6 os :D  Bár sztem olyan nagy különbség nincs 1.4 és 1.6 között :D  

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Barret írta:

Azé csak nem kéne annyit ennie. Nekem a legtöbb amit le tudtam küldeni a torkán az 11l volt de hóba és folyton pöcköltem a gázt  meg sokszor kapart mert csúszott naon  hó meg nem volt letakarítva .meg rángattam rá a kéziféket :D  És az 1.6 os :D  Bár sztem olyan nagy különbség nincs 1.4 és 1.6 között :D  

Nem tudom mennyit eszik, a havi tankolások számából és sűrűségéből arra következtetek hogy nem nagyon változott se fel, de le. 

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 12. 06. at 11:42, nyemi írta:

Nem tudom Kispotter hogy áll a dologgal ? Mert jól emlékszem  ő szerzett egy másik motor vezérlőt,  és biztos van ez ügybe új információja. Hátha erre jár és megosztja velünk.

Kispotter úgy áll, hogy kicserélte a motorvezérlőt, de mivel opcomban semmi változás nem történt az 50 fokos váltásnál az is nullát írt ki az autót el sem indítottam vissza raktam a gyárit. :) Én elmondhatom, hogy a motortérbe minden ki van cserélve alapjárati gondjaim minimálisak, de vannak.. Illetve nem gond csak annyi, hogy kinyomott kuplungban guruláskor, vagy üresben általában nagyon alacsony az alapjárat kb 400-500 fordulatszám mérő alig mutat amint megáll az autó beáll midig a normálra. Álló helyzetben mindig jó! De ez sem mindig van így van mikor guruláskor emelt fordulatot tart 1200 ahogy gyárilag kellene de ez a ritkább. Én már ezzel nem foglalkozom ez ilyen ezzel együtt kell élni. Igazából az autóval ettől ugyan úgy lehet közlekedni. Pedig már HALL jeladót is cseréltem egyébként, mert kellett megint kezdett indítózáskor rosszkor adni szikrát szegény önindító és motor kapott ellen ütéseket rendesen. Egyébként azóta hibátlan az autó. Csodálom is gyanús ez nekem.. :)

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

4 órája, wookie írta:

Lehet hogy mótvá, de ilyesmi lett már ellenőrizve mint pl folytószelep tengely kopása, tömítettsége?

 

Ilyesmi nem. De nem is lényeges. Ugyan is ha ilyen gond lenne gondolom nem lenne az, hogy álló helyzetben mindig tökéletes az alapjárat. Ha előtte gurulás közben alacsony is volt amint megállt az autó jó minden. Itt sajnos 99,5%-ig biztos vagyok benne, hogy motorvezérlő hiba. Sebesség jel van az tuti és arra reagál rosszul a motorvezérlő ennyi a történet. :) De így is marad már.. Jól megy most a kocsi nagyon fogyasztás is príma olaj nem fogy mi kell még? :) 27 éves.. Bár nekem lenne csak ennyi hibám 27 évesen.. 

Link to comment
Megosztás:

Kérdezném tőletek, hogy érdemes motormosó adalékot önteni a régi olajhoz olajcsere előtt? Annyi helyen, annyi különböző véleményt olvastam, hogy nem tudok dönteni. 

Azért kérdezem, mert indítás után csattog valami a motorban. Aztmondják, hogy hidrotőke lehet. 

Annyit még leírok, hogy 8 éve van nálam az autó és 10-13 ezer km-ként volt cserélve az olaj Mobil 2000 (10w-40) 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Lajos12 írta:

Kérdezném tőletek, hogy érdemes motormosó adalékot önteni a régi olajhoz olajcsere előtt? Annyi helyen, annyi különböző véleményt olvastam, hogy nem tudok dönteni. 

Azért kérdezem, mert indítás után csattog valami a motorban. Aztmondják, hogy hidrotőke lehet. 

Annyit még leírok, hogy 8 éve van nálam az autó és 10-13 ezer km-ként volt cserélve az olaj Mobil 2000 (10w-40) 

Én nem látom értelmét. A tőkékben olyan kis mértékű az olajcsere, hogy ami abba bejut ( még a régi olaj) csak nagyon lassan jön ki belőle, a tetején van egy pici kupak, ahol kiszivárog olaj és a tőke-himba közti felületet keni, de igazából ennyi. Olajcsere után pár ezer kilométerrel amikor még az új olaj világos színű, sűrű fekete olajat öntöttem ki a tőkékből. A hidrotőke hang elég jellegzetes könnyű felismerni, lásd egy fórumtársunk autóját:

 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Lajos12 írta:

Kérdezném tőletek, hogy érdemes motormosó adalékot önteni a régi olajhoz olajcsere előtt? Annyi helyen, annyi különböző véleményt olvastam, hogy nem tudok dönteni. 

Azért kérdezem, mert indítás után csattog valami a motorban. Aztmondják, hogy hidrotőke lehet

Annyit még leírok, hogy 8 éve van nálam az autó és 10-13 ezer km-ként volt cserélve az olaj Mobil 2000 (10w-40) 

Igaz én nem használtam de hallottam kifejezetten hidrotőkére adalékot amit az új olajba kell önteni. Ismerőseim használták és azt mondják segített rajta, a hidra tőke kattogáson .

Én mondjuk nem igazán merek önteni ilyesmit az olajba .

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Lajos12 írta:

Kérdezném tőletek, hogy érdemes motormosó adalékot önteni a régi olajhoz olajcsere előtt? Annyi helyen, annyi különböző véleményt olvastam, hogy nem tudok dönteni. 

Azért kérdezem, mert indítás után csattog valami a motorban. Aztmondják, hogy hidrotőke lehet. 

Annyit még leírok, hogy 8 éve van nálam az autó és 10-13 ezer km-ként volt cserélve az olaj Mobil 2000 (10w-40) 

Nekem sikerult kiprobalni egy fajtat egy 1.9 pd motoron, aminek amugy nem volt szar hangja, a vege motorcsere lett. Megfordult hajtokarcsapagy miatt.

Hogy tenylegesen a moso csinalta e a galibat, nemtudom, de soha tobbet nem probalom ki ...

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lenne egy olyan kérdésem az mennyire van rendben, hogy ma a minusz 8 fokban 2 perc járatás után levéve az olajbetöltő sapkát nem láttam olajat fröcskölődni és nem halottam azt a szokásos torgyogó hangot mint melegen amit az olaj csinál? Vagy csak ilyenkor annyira sűrű az olaj, hogy ott van az csak nem látom és nem hallom? :/ Kicsit aggodalommal töltött ma ez el.. mikor beértem munkahelyre 12 km ott már láttam, illetve halottam. Olaj 10w40 cseréljem le sürgősen 5w40 re? Egyébként nem eszi az olajat (csak szivárog itt-ott de az most mindegy). 

Amúgy még azt is észrevettem mikor ilyen hideg van indítás után valami nyekereg 2 másodpercet a motorban utánna halkabb lesz kb ekkor alszik ki az olajnyomás lámpa is, de ma hallgatózva a motornál minimálisan hallható akkor is. Mintha fém surlódna de nem tudom mi ez eléggé halk. Rendben van ez így? Más is tapasztalt ilyet? Aggódok.. :/ C14nz

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Kispotter írta:

Sziasztok!

Lenne egy olyan kérdésem az mennyire van rendben, hogy ma a minusz 8 fokban 2 perc járatás után levéve az olajbetöltő sapkát nem láttam olajat fröcskölődni és nem halottam azt a szokásos torgyogó hangot mint melegen amit az olaj csinál? Vagy csak ilyenkor annyira sűrű az olaj, hogy ott van az csak nem látom és nem hallom? :/ Kicsit aggodalommal töltött ma ez el.. mikor beértem munkahelyre 12 km ott már láttam, illetve halottam. Olaj 10w40 cseréljem le sürgősen 5w40 re? Egyébként nem eszi az olajat (csak szivárog itt-ott de az most mindegy). 

Amúgy még azt is észrevettem mikor ilyen hideg van indítás után valami nyekereg 2 másodpercet a motorban utánna halkabb lesz kb ekkor alszik ki az olajnyomás lámpa is, de ma hallgatózva a motornál minimálisan hallható akkor is. Mintha fém surlódna de nem tudom mi ez eléggé halk. Rendben van ez így? Más is tapasztalt ilyet? Aggódok.. :/ C14nz

Hidegben az olaj besűrűsödik és szerintem az a 2 perc rohadt kevés, szinte semmi ahhoz hogy valamennyire is melegedjen és higuljon. Szerintem az alap motorhang mellett nem igazán lehetne hallani azt ha ténylegesen lenne valahol fémes súrlódás, kivéve ha már csikorog. Nekem a generátornak van hidegen elég car hangja a csapágycsere ellenére. 

Link to comment
Megosztás:

Mostanában a nagy hidegekben nekem is verik hideg motornál a tam-tamot a tőkék... :lipssealed:

Furcsa, hogy mikor előre felé dől az autó és úgy indítok reggel, akkor nem szólnak. (majd most akarok eszkábálni egy leszívót, hogy 3-4 decit leszippantsak, és betöltsek egy adalékot próbaképp.)

Link to comment
Megosztás:

1 óra, zotya975 írta:

Hidegben az olaj besűrűsödik és szerintem az a 2 perc rohadt kevés, szinte semmi ahhoz hogy valamennyire is melegedjen és higuljon. Szerintem az alap motorhang mellett nem igazán lehetne hallani azt ha ténylegesen lenne valahol fémes súrlódás, kivéve ha már csikorog. Nekem a generátornak van hidegen elég car hangja a csapágycsere ellenére. 

Nyikorog=csigorog. Elég rémisztő volt.. tudom ezek a motorok mindent kibírnak de akkor is.. tudok olyan embert aki ment 20 kilómétert mert nem tudta mit jelent az olaj ikon és nem érdekelte, hogy világít és alacsony volt annyira a szint, hogy a nívót sem érte el és a mai napig megy az auto de akkor is.. én nem ilyen vagyok.. 

Más Ez itt hol engedheti az olajat? Leginkább az inbusz csavarnál olajos ami pedig egy technológiai furat ha jól tudom ott nem ereszthet mert soha sincs kitekerve.. felül a szelepfedélnél szivárog kicsit pont ott de én úgy látom nem onnan folyik le oda.. tudom le kéne szedni a vezérlést, de egyenlőre nincs rá idő..

 

Link to comment
Megosztás:

11 órája, Kispotter írta:

Nyikorog=csigorog. Elég rémisztő volt.. tudom ezek a motorok mindent kibírnak de akkor is.. tudok olyan embert aki ment 20 kilómétert mert nem tudta mit jelent az olaj ikon és nem érdekelte, hogy világít és alacsony volt annyira a szint, hogy a nívót sem érte el és a mai napig megy az auto de akkor is.. én nem ilyen vagyok.. 

Más Ez itt hol engedheti az olajat? Leginkább az inbusz csavarnál olajos ami pedig egy technológiai furat ha jól tudom ott nem ereszthet mert soha sincs kitekerve.. felül a szelepfedélnél szivárog kicsit pont ott de én úgy látom nem onnan folyik le oda.. tudom le kéne szedni a vezérlést, de egyenlőre nincs rá idő..

 

Nekem néha egy nyikkanással indul meg az ékszíj, nem visitt folyamatosan, csak beinduláskor van hangja 1-2 másodpercig, nem azt hallod? A vezérlés oldalon a főtengely, és a vezérmű tengely szimeringnél ereszthet az olaj, és a rosszabbik eset az olajpumpa és a blokk közötti tömítésnél. Végülis az imbusz csavar alól is jöhet, le kellene törölni szárazra aztán utáne megnézni hogy megint olajos lesz-e csak ugye a menetszél szétcsapja. Ha leveszed a vezérlés felső-külső burkolatát, ami csak 3 darab csavar lámpával be tudsz világítani akkor legalább a veztengely szimeringet kiszűröd. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

Nekem néha egy nyikkanással indul meg az ékszíj, nem visitt folyamatosan, csak beinduláskor van hangja 1-2 másodpercig, nem azt hallod? A vezérlés oldalon a főtengely, és a vezérmű tengely szimeringnél ereszthet az olaj, és a rosszabbik eset az olajpumpa és a blokk közötti tömítésnél. Végülis az imbusz csavar alól is jöhet, le kellene törölni szárazra aztán utáne megnézni hogy megint olajos lesz-e csak ugye a menetszél szétcsapja. Ha leveszed a vezérlés felső-külső burkolatát, ami csak 3 darab csavar lámpával be tudsz világítani akkor legalább a veztengely szimeringet kiszűröd. 

Nem hiszem határozattan a motortól hallom és leginkább a teknőnél. Ma reggel csak -3 volt mire felvettem volna el is hallgatott aztán csak a megszokott csattogás jött amit megint csak nem tudok micsoda. Régen tőkékre fogtam de azok újak de nem is érdekel az.. egyébként sanszos, hogy a blokk és olajpumpa tömítésnél ereszt mert a vez tengely körül még száraz a blokk ha jól láttam és a főtengely szimeringet aem gondolnám mert cseréltem nemrég meg a másik az a blokk alja nem olajos feljebb olajos csak, de majd megnézem az ünnepek alatt legalább nem unatkozom.. meg végre beállok a garázsba ha már van és máskor sosem állkk be mert minsíg kell az autó.. 

Link to comment
Megosztás:

9 perce, Kispotter írta:

Nem hiszem határozattan a motortól hallom és leginkább a teknőnél. Ma reggel csak -3 volt mire felvettem volna el is hallgatott aztán csak a megszokott csattogás jött amit megint csak nem tudok micsoda. Régen tőkékre fogtam de azok újak de nem is érdekel az.. egyébként sanszos, hogy a blokk és olajpumpa tömítésnél ereszt mert a vez tengely körül még száraz a blokk ha jól láttam és a főtengely szimeringet aem gondolnám mert cseréltem nemrég meg a másik az a blokk alja nem olajos feljebb olajos csak, de majd megnézem az ünnepek alatt legalább nem unatkozom.. meg végre beállok a garázsba ha már van és máskor sosem állkk be mert minsíg kell az autó.. 

Hát ha olajpumpa tömítést kell cserélni, akkor ha jól tudom ki kell venni a főtengelyt vagy legalábbis onnan már nincs messze, és meg lehet nézni a csapágyakat nincs-e valamelyiken feltűnő fémes kopás. Mármint a főtengely vagy a hajtókar csapágyakon.

Link to comment
Megosztás:

15 órája, Kispotter írta:

Más Ez itt hol engedheti az olajat? Leginkább az inbusz csavarnál olajos ami pedig egy technológiai furat ha jól tudom ott nem ereszthet mert soha sincs kitekerve.. felül a szelepfedélnél szivárog kicsit pont ott de én úgy látom nem onnan folyik le oda.. tudom le kéne szedni a vezérlést, de egyenlőre nincs rá idő..

Ez olajszivattyú tömítés. Nekem az adta meg magát.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.