Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

2 órája, zotya975 írta:

Ez a kondenzátor nincs alapból rajta a generátoron? Mert nekem mindegyiken van valami hasonló, aztán hogy másén is van-e azt passzolom.

Nekem nincs rajta  semmi se a trafón se a generátoron.

Nem tudom aztán  belül esetleg , amúgy ilyen generátor van az autón:

23122049_1024x768.jpg

Pedig még ha az emlékeim nem csalnak, az ETZ 250 motorkerékpárnál is volt egy 2,2u/50V kondenzátor a 30-as pontra kötve az ülés alatt :).

 

 

 

 

Link to comment
Megosztás:

21 perce, nyemi írta:

Nekem nincs rajta  semmi se a trafón se a generátoron.

Nem tudom aztán  belül esetleg , amúgy ilyen generátor van az autón:

 

Pedig még ha az emlékeim nem csalnak, az ETZ 250 motorkerékpárnál is volt egy 2,2u/50V kondenzátor a 30-as pontra kötve az ülés alatt :).

 

 

 

 

Ez ugye Bosch generátor, nekem Delco Remy, és azon van ilyen kondi. Igen kismociknál is van, sőt amig nem digitális adás volt a tévében, hanem analóg, és földi, ha elment egy zavarszűrő nélküli Simson a ház előtt azt láttad a tévén, mert zavarta a képet. 

Link to comment
Megosztás:

5 órája, zotya975 írta:

Ez ugye Bosch generátor, nekem Delco Remy, és azon van ilyen kondi. Igen kismociknál is van, sőt amig nem digitális adás volt a tévében, hanem analóg, és földi, ha elment egy zavarszűrő nélküli Simson a ház előtt azt láttad a tévén, mert zavarta a képet. 

Igen azt a gyújtás okozta.  A lényeg, hogy e fordulatszám és nem megfelelő üzemelési problémával,  ezek régi MULTEC vezérlő  C14NZ-X14NZ-C16NZ motorokkal szerelt gépjárművek mind előbb vagy utóbb találkozni fognak (idő kérdése). Szóval lehet vezérlőt cserélni de csak egy ideig fogja megoldani a gondokat .  Mert a túlfeszültség levezetésére az ECU-ban használt Varisztorok és kondenzátorok is  öregednek (nő a nyugalmi áramfelvételük és melegednek)  , ezért ezek cseréje mindenképp javasolt (szerencsére nincs sok , pár száz forintból megoldható).

 

Az ECU-ban levő 16034992 IC  tápegység kapcsolása:

Power-Supply.gif

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 09. 08. at 8:20, nyemi írta:

Az aktív szenes "szűrő" mint a probléma okozóját esetleg , könnyen ki lehet szűrni. Az alapjárati motor melletti cső csonkról le kell húzni a csövet, a csonkot meg levakítani. De sajnos nem sok reményt fűzök hozzá mert tapasztalatom és olvasatom szerint is, valami elektronikus gabesz állhat a háttérben. 

Hogy mik is lehetnek ezek, több feltételezés is van.

Az első:

- Zavarszűrő Kondenzátor(Beru 2,2u-4,7u/110V  anti Interference Suppressor Capacitor)  kötését javasolják a Generátor (+) kimeneti  pólusa és a test közé és a Gyújtó transzformátor Fekete (15-ös pont, kapcsolt - +) vezetéke és a test közé.

-gAAAgJxlOA-1920.jpg

ebb7bc441316.jpgscheme_alternator_920.png

Link:https://injectorservice.com.ua/alternator.php

A második:

Az  hogy egy relével váltjuk ki a gyújtás kapcsoló által kapcsolt 12Voltot (15pont) Ez korszerű járműveknél általánosan használt eljárás, a gyújtás ráadásakor fellépő tranziensek kiküszöbölésére  Link:https://www.drive2.ru/l/3177230/?page=0#comments

Ehhez annyit hozzáfűznék, hogy  én biztos adnék 2-3 mp késleltetést a relének, hogy mindenképp a zavarok lecsengése után kapjon tápfeszültséget az ECU .  Ez azért is fontos mert ekkor méri a tápfeszültség értékét és állítja be a belső erősítést a megfelelő üzemhez.

A harmadik:Ez a legbonyolultabb mert Az ECU-ba bele kell nyúlni és alkatrészeket cserélni.

C14-NZ-X14-NZ-ECU-repair.jpg

 

A bekarikázott részben található az ECU belső tápegysége aminek felülvizsgálata szükséges. Varisztor , diódák , elektrolit kondenzátorokra gondolok.

Annyit itt is  hozzá fűznék, hogy mint látható is a bal felső sarokban található két darab SMD kondenzátor (4,7u/10V, 47u/10V) ami feltehetően nem tantál kondenzátorok (nem sárgák:)) azokat mindenképp  kicserélném. Mert rengeteg ecu képet nézegettem mostanában a neten és újabb vezérlőkben nem látni már csak sárga  Tantál elektrolit kondenzátorokat amik minősége messze jobb a hagyományostól.

Ennyit akartam  nem mechanikus esetleges hibákról írni , amik a rendszertelen alap járatott és üzemet  okozhatják. Ezek az információkat a netről halásztam elő amik igazak vagy nem , "senki se tudja" ,  de elgondolkoztatóak.

 

A szenes tartály ontotta magából a granulátumot, annyira, hogy a vákuum szelep is tele volt és a cső az injektorházhoz, illetve a kis műanyag fedél alatt. Gyakorlatilag már most le volt "dugózva", a csövet kompresszorral alig tudtam kifújatni.... Szóval valószínűleg nem ez a hiba oka. Végül a szelep is működik, a szenes tartályt lehet kapni Opel szervízben, 31eFt körül... Azt hiszem azt kihagyom, a szomszédom robogókat javít, remélem lesz ötlete benzinálló szivacs vagy valami alternatív megoldásra.. Egy Honda kisgép szivacsa hasonló méretű; majd meglátom mi lesz ezzel... A tank felőli benzingőz cső is el volt porladva, oda vettem újat...

Most már ezt a szénszűrős dolgot befejezem, utána kicserélgetem a kondikat....

Köszönöm az infókat.
 

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 09. 09. at 10:52, droland írta:

A szenes tartály ontotta magából a granulátumot, annyira, hogy a vákuum szelep is tele volt és a cső az injektorházhoz, illetve a kis műanyag fedél alatt. Gyakorlatilag már most le volt "dugózva", a csövet kompresszorral alig tudtam kifújatni.... Szóval valószínűleg nem ez a hiba oka. Végül a szelep is működik, a szenes tartályt lehet kapni Opel szervízben, 31eFt körül... Azt hiszem azt kihagyom, a szomszédom robogókat javít, remélem lesz ötlete benzinálló szivacs vagy valami alternatív megoldásra.. Egy Honda kisgép szivacsa hasonló méretű; majd meglátom mi lesz ezzel... A tank felőli benzingőz cső is el volt porladva, oda vettem újat...

Most már ezt a szénszűrős dolgot befejezem, utána kicserélgetem a kondikat....

Köszönöm az infókat.
 

Először még ne cserélj kondikat hanem próbálj meg így kitisztított rendszerrel járni vele hogy megtanulja az ecu az új vákuum és egyéb szenzor értékeket . Lehet helyre áll minden mert az előző hozzászólásomba említett dolgok csak lehetőségek amik okozhatják  ezt a alapjárati fordulatszám ingadozós problémát.

Ezt azért írom mert  Zotya975 olyan lehetőséghez juttatott "Amit ezúton is szeretnék neki meg Köszönni" ami a téma  további  boncolgatását teszi lehetővé esetleges problémák felderítésében. 

Folyt.köv. :)

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, nyemi írta:

Először még ne cserélj kondikat hanem próbálj meg így kitisztított rendszerrel járni vele hogy megtanulja az ecu az új vákuum és egyéb szenzor értékeket . Lehet helyre áll minden mert az előző hozzászólásomba említett dolgok csak lehetőségek amik okozhatják  ezt a alapjárati fordulatszám ingadozós problémát.

Ezt azért írom mert  Zotya975 olyan lehetőséghez juttatott "Amit ezúton is szeretnék neki meg Köszönni" ami a téma  további  boncolgatását teszi lehetővé esetleges problémák felderítésében. 

Folyt.köv. :)

Igazán nincs mit. :rolleyes: 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

4 órája, nyemi írta:

Először még ne cserélj kondikat hanem próbálj meg így kitisztított rendszerrel járni vele hogy megtanulja az ecu az új vákuum és egyéb szenzor értékeket . Lehet helyre áll minden mert az előző hozzászólásomba említett dolgok csak lehetőségek amik okozhatják  ezt a alapjárati fordulatszám ingadozós problémát.

Ezt azért írom mert  Zotya975 olyan lehetőséghez juttatott "Amit ezúton is szeretnék neki meg Köszönni" ami a téma  további  boncolgatását teszi lehetővé esetleges problémák felderítésében. 

Folyt.köv. :)

Megnéztem és felírtam a kondik értékeit, nálam a nagy 47u-os sárga, bár a feketék is tantálok szoktak lenni, tipikusan a Vishay tantáljai feketék.... Egyenlőre nem cserélem...

A varisztorokon van érték, de nem tudtam beazonosítani, vajon hány voltosak lehetnek?

A generátor nálam is Bosh kívül nem láttam rajta semmi kondit és egyáltalán ezt a Beru-t hol lehetne beszerezni (ebay-en kívül)? Sima ipari motor kondi ilyen értékben, nem jó oda?

Holnap jön a szivacs... Vajon milyen vastag lehetett az elporladt szivacs a széntartályban eredetileg? Nem sok maradt belőle, max fél cm-re gondolok... :confused:

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 09. 10. at 21:52, droland írta:

...
Holnap jön a szivacs... Vajon milyen vastag lehetett az elporladt szivacs a széntartályban eredetileg? Nem sok maradt belőle, max fél cm-re gondolok... :confused:

Összeraktam, az alapjárat megváltozott, a második indítás alig ment, lefulladt, aztán mentem egy kört, utána már szépen indult. Hétvégén lesz egy hosszabb utam, majd meglátjuk hogy alakul....
Két komponensű műgyantával ragasztottam, polipropilén az anyaga ennek a tartálynak és egyik (UHU, Loctite) pillanatragasztó sem jó hozzá. A gyanta sem épp 100%-os, de megkentem az oldalát is, remélem bírja egy ideig. Nincs kedvem megint szétszedni, beraktam egy benzinszűrőt, ha esetleg megindulna a szén ismét, bár attól jobban tartok, hogy a ragasztás engedi el és falsot szív majd...

Köszönöm a hasznos tanácsokat nyemi és zotya975. Ha nem lesz/lett jobb, majd jelentkezem még.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, droland írta:

Összeraktam, az alapjárat megváltozott, a második indítás alig ment, lefulladt, aztán mentem egy kört, utána már szépen indult. Hétvégén lesz egy hosszabb utam, majd meglátjuk hogy alakul....
Két komponensű műgyantával ragasztottam, polipropilén az anyaga ennek a tartálynak és egyik (UHU, Loctite) pillanatragasztó sem jó hozzá. A gyanta sem épp 100%-os, de megkentem az oldalát is, remélem bírja egy ideig. Nincs kedvem megint szétszedni, beraktam egy benzinszűrőt, ha esetleg megindulna a szén ismét, bár attól jobban tartok, hogy a ragasztás engedi el és falsot szív majd...

Köszönöm a hasznos tanácsokat nyemi és zotya975. Ha nem lesz/lett jobb, majd jelentkezem még.

http://www.loctite-superattak.hu/hu/termekek/super-attak-plastik.html

https://www.obi.hu/ragasztok/loctite-pillanatragaszto-super-attak-plastik-2-g-4-ml/p/2894681

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 09. 12. at 12:01, droland írta:

....

Ha nem lesz/lett jobb, majd jelentkezem még.

Hello,

ahogy várható volt, nem oldotta meg a problémát a szenes szűrő... Egy 40km-es "túra" alatt sem állt vissza az alapjárat, megálláskor a hideg indításkori fordulaton pörgött... Leállítva a motort, majd újraindítva már normális "meleg üzemű" volt a fordulatszám. A hirtelen megállás során is lassan áll vissza a fordulat és időnként pulzál is....

(Szóval, eleinte jónak tűnt, de aztán alkalmazkodott a működő benzingőzszűrőhöz és most megint ugyanolyan, mint korábban volt. :( )

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 09. 16. at 9:16, droland írta:

Hello,

ahogy várható volt, nem oldotta meg a problémát a szenes szűrő... Egy 40km-es "túra" alatt sem állt vissza az alapjárat, megálláskor a hideg indításkori fordulaton pörgött... Leállítva a motort, majd újraindítva már normális "meleg üzemű" volt a fordulatszám. A hirtelen megállás során is lassan áll vissza a fordulat és időnként pulzál is....

(Szóval, eleinte jónak tűnt, de aztán alkalmazkodott a működő benzingőzszűrőhöz és most megint ugyanolyan, mint korábban volt. :( )

Folytattam a tesztelést, most már úgy tűnik, ha mentem egy 5 percet, a víz felmelegszik, ha akkor leállítom (akár pár percre is) és újraindítottam mentem 40-50km-t, utána már megálláskor is jó volt az alapjárat, nem volt pulzálás sem.... Nem tudom, hogy ez most csak egyedi eset volt vagy kezdi megtanulni..., egyáltalán mennyi idő kell, hogy megszokja az új értékeket?

Link to comment
Megosztás:

15 órája, droland írta:

Folytattam a tesztelést, most már úgy tűnik, ha mentem egy 5 percet, a víz felmelegszik, ha akkor leállítom (akár pár percre is) és újraindítottam mentem 40-50km-t, utána már megálláskor is jó volt az alapjárat, nem volt pulzálás sem.... Nem tudom, hogy ez most csak egyedi eset volt vagy kezdi megtanulni..., egyáltalán mennyi idő kell, hogy megszokja az új értékeket?

Szerintem csak pár kilóméter. Ha napokig le volt véve az akkusaru például hegesztés miatt, alig akart elindulni meg gyalázatosan össze vissza járt, de aztán ha kiértem a faluból már helyrejött. 

Link to comment
Megosztás:

5 órája, zotya975 írta:

Szerintem csak pár kilóméter. Ha napokig le volt véve az akkusaru például hegesztés miatt, alig akart elindulni meg gyalázatosan össze vissza járt, de aztán ha kiértem a faluból már helyrejött. 

Igen, nekem is rossz volt összerakás után, viszonylag gyorsan megjavult.
Mindegy, a következő hétvégén megint lesz hosszabb utam, majd kiderült hogy viselkedik.

Link to comment
Megosztás:

Üdv. minden fórumozónak! 

Olyan problémám lenne, hogy szivárog a motorolaj a szelepfedélnél. Kb. 3 hete cseréltem de úgy néz ki nagyon meghúztam a csavarolkat és elvágta a tömítést :dry: 

Olyan kérdésem lenne felétek, hogy mekkora nyomatékkal kell meghúzni a csavarokat és milyen sorrendben? Kellene oda alátét vagy csak simán a parafa tömítés? 

Benzinkúton magasnyomású mosóval lehet motort mosni? Mert ugye most ég az olaj és olyan büdös van az autóban... :ph34r:

Link to comment
Megosztás:

27 perce, Lajos12 írta:

Üdv. minden fórumozónak! 

Olyan problémám lenne, hogy szivárog a motorolaj a szelepfedélnél. Kb. 3 hete cseréltem de úgy néz ki nagyon meghúztam a csavarolkat és elvágta a tömítést :dry: 

Olyan kérdésem lenne felétek, hogy mekkora nyomatékkal kell meghúzni a csavarokat és milyen sorrendben? Kellene oda alátét vagy csak simán a parafa tömítés? 

Benzinkúton magasnyomású mosóval lehet motort mosni? Mert ugye most ég az olaj és olyan büdös van az autóban... :ph34r:

8Nm a hivatalos nyomaték a csavarokhoz és csigavonalban belülről kifelé. Mondjuk így:

http://784P73000_18_m_solata.jpg

Lehet motort mosni ha szükséges, a generátort és a magasfeszültségű részeket, gyujtótrafó, elosztófedél...kell letakarni zacskóval, nejlondarabbal stb. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

12 órája, Lajos12 írta:

Benzinkúton magasnyomású mosóval lehet motort mosni? Mert ugye most ég az olaj és olyan büdös van az autóban... :ph34r:

Bár vízhatlan az összes csatlakozó az autóban de nem magasnyomásúra van méretezve. Inkább otthon rásprickolva brigéciolt és slaggal lecsapatva miután volt fél órája dolgozni, én max ezt tenném. 

Módosítva : Gergőőő
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 09. 26. at 23:09, zotya975 írta:

8Nm a hivatalos nyomaték a csavarokhoz és csigavonalban belülről kifelé. Mondjuk így:

http://784P73000_18_m_solata.jpg

Lehet motort mosni ha szükséges, a generátort és a magasfeszültségű részeket, gyujtótrafó, elosztófedél...kell letakarni zacskóval, nejlondarabbal stb. 

8nm, ÉS menetrögzítő.

Link to comment
Megosztás:

15 órája, wookie írta:

8nm, ÉS menetrögzítő.

B#sszus már összeraktuk. Bekentük Mannol 9912-es olajdekni tömítő pasztával pluszba de menetrögzítőt nem használtunk. Max annyit tudok tenni, hogy kívűlről cseppentek a csavarfejére egy pici pötty tömítőt. Jó lehet ez így?? :confused:

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Lajos12 írta:

B#sszus már összeraktuk. Bekentük Mannol 9912-es olajdekni tömítő pasztával pluszba de menetrögzítőt nem használtunk. Max annyit tudok tenni, hogy kívűlről cseppentek a csavarfejére egy pici pötty tömítőt. Jó lehet ez így?? :confused:

Nem, a menetet kell menetrögzítőzni ( előtte lemosni olaj és egyéb mentesre) mert a 8Nm nagyon kevés, szinte alig húzod meg hogy nem préseld szét a tömítést, így a rázkódástól a csavarok kitekerednek menetrögzítőzés nélkül. Egy ismerős tett bele tőcsavarokat és önzáró anyát tekert rájuk, ami nem túl szép de megoldja a problémát. 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Lajos12 írta:

B#sszus már összeraktuk. Bekentük Mannol 9912-es olajdekni tömítő pasztával pluszba de menetrögzítőt nem használtunk. Max annyit tudok tenni, hogy kívűlről cseppentek a csavarfejére egy pici pötty tömítőt. Jó lehet ez így?? :confused:

Nekem ugyan az a bajom 3. tömítés van rajta és most is folyik , annyi hogy nekem rugós alátét van csavarok alatt, érdekelne hogy a pasztázás megoldotta-e mert én már azon gondolkozom.  Vagy van olyan kicsit nyomaték kulcs és azzal lehúzom :D 

Módosítva : Barret
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Barret írta:

Nekem ugyan az a bajom 3. tömítés van rajta és most is folyik , annyi hogy nekem rugós alátét van csavarok alatt, érdekelne hogy a pasztázás megoldotta-e mert én már azon gondolkozom.  Vagy van olyan kicsit nyomaték kulcs és azzal lehúzom :D 

Szia.

Paszta alkalmazásánál én úgy csináltam hogy egyenletesen elkentem ügyelve arra hogy a belső felére kevesebb jusson.A lényege az hogy meg kell várni amig teljesen megszárad tehát egy szilárd gumis réteget alkot.Ez lehet egy óra hossza is.Ezután kell belerakni a szelepfedelet .Igy már nem fog folyni.Amig nem köt meg a paszta addig az olajnyomás a híg pasztán átnyomja az olajat.A csavar nyakára meg tekertem teflon szalagot.Ez nem is látszik meg jól tömit.Csontszáraz .

Link to comment
Megosztás:

11 órája, kingblue írta:

Szia.

Paszta alkalmazásánál én úgy csináltam hogy egyenletesen elkentem ügyelve arra hogy a belső felére kevesebb jusson.A lényege az hogy meg kell várni amig teljesen megszárad tehát egy szilárd gumis réteget alkot.Ez lehet egy óra hossza is.Ezután kell belerakni a szelepfedelet .Igy már nem fog folyni.Amig nem köt meg a paszta addig az olajnyomás a híg pasztán átnyomja az olajat.A csavar nyakára meg tekertem teflon szalagot.Ez nem is látszik meg jól tömit.Csontszáraz .

Egyszer csináltam úgy hogy a tömítés alsó és felső felére is tettem pasztát majd azonnal összeraktam, és az indítással megvártam amig megköt a paszta. Akkor sem szivárgott amikor a csavarokat már kézzel lehetett tekergetni annyira kilazultak. Ezzel volt száraz a legtovább úgy 3 évig, aztán mindíg csináltam rajta valamit, így már csak magában volt felrakva a tömítés. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

38 perce, zotya975 írta:

Egyszer csináltam úgy hogy a tömítés alsó és felső felére is tettem pasztát majd azonnal összeraktam, és az indítással megvártam amig megköt a paszta. Akkor sem szivárgott amikor a csavarokat már kézzel lehetett tekergetni annyira kilazultak. Ezzel volt száraz a legtovább úgy 3 évig, aztán mindíg csináltam rajta valamit, így már csak magában volt felrakva a tömítés. 

Igen .Az a lényege hogy addig ne inditsuk be az autót amíg meg nem köt a massza.De azt hiszem hogy ez rá is van írva a tubusra.

Link to comment
Megosztás:

1 perc, kingblue írta:

Igen .Az a lényege hogy addig ne inditsuk be az autót amíg meg nem köt a massza.De azt hiszem hogy ez rá is van írva a tubusra.

Igen elvileg rá van írva. Mondjuk nekem a karter tömítést sem sikerült szivárgás mentesen a helyén felrakni, egyszer ki kellett vennem a motort, váltó felüli főtengely szimering csere miatt. Akkor elfektettem, lepucoltam normálisan a régi tömítést, az olajat kitörölgettem hogy ne csurogjon rá a frissen pasztázott tömítésre, és úgy felragasztottam. Úgy adtam el az autót hogy itt nem is szivárgott. 

http://448P3230036.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.