Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

On 2019. 10. 13. at 11:09, nyemi írta:

Szia.  Folyamatosan rajta vagyok a a témán  amennyire időm engedi.   Az amire most rájöttem a következő: Minden gyújtás ráadásakor  az alapjárati motor beáll egy indítási állapotba ami a hőfok szenzor aktuális értékétől függ.  Ha meleg a motor akkor záró irányba ha hideg nyitó irányba mozdul el a gyújtás levételekor beállt alaphelyzetből. ~15°C-nál nem mozdul sehová marad alaphelyzetben.  A probléma ott kezdődik, hogy  10 gyújtás rákapcsolásból  legalább (de inkább többször) egyszer olyat csinál az alapjárati motor hogy kifelé indul meg (hőfok szenzortól függetlenül) nekiütközve a lezárandó furatnak majd visszaáll valami értékre. Ezzel az a baj hogy ilyenkor az ecu és a alapjárati motor szinkronja sérül , avagy az ecu rosszul rögzíti magában az alapjárati motor aktuális helyzetét. Ha ilyenkor beindítjuk a motort  akkor jön elő (véleményem szerint): az alapjárati ingadozás , menet közben az úszó üzem , lámpánál az alapjárat nem beállása ("limp" üzem ). Ezen dolgozok most hogy ezt kiküszöböljem valahogy , alkatrészek rendeltem amikről gondolom hogy problémát okozhatják. De sejtéseim is vannak olyan ECU-n található fel nem használt de áramkörileg kiépített!  bemenetek  le nem zárását illetőleg is. Mint például : Klíma (B8) Kopogás érzékelő (B6-B7) ,   vagy  P/N  Auto. seb.  (B10) bemenete .

Honnét tudja az ecu a helyzetet? Ez egy 2 fázisú léptető motor és áramot (túlterhelést) mér az ecu végállásban vagy a 4 vezetékből kettő a végállást jelzi?
Végül is teljesen mindegynek kellene lennie, gyújtás ráadásakor (reset állapot) ellenőriznie kellene a végértékeket (de legalább akksi saru levétel után) és a hőmérséklet alapján beállnia a megfelelő pozícióba a beállított lépésszámnak megfelelően, nem?

Gergőőő: köszönöm.

(...és ismét elértem a maximum post-ok számát a mai nap....)

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

1 óra, aszti írta:

Sziasztok!

Ma ratoltottem a fekfolyadek tartalyra,mert felig volt.Igy vettem az autot.

Volt itthon fekfolyadekom,de nem figyeltem,hogy DOT 3.Ha jol tudom DOT 4 kell bele.Mikor bele ontottem,akkor neztem,hogy DOT3.Nem gond?

X14NZ a motorkodom.

Elvileg nem szabad keverni  ,gyakorlatilag meg nem tudom csinál e valamit . 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, aszti írta:

Sziasztok!

Ma ratoltottem a fekfolyadek tartalyra,mert felig volt.Igy vettem az autot.

Volt itthon fekfolyadekom,de nem figyeltem,hogy DOT 3.Ha jol tudom DOT 4 kell bele.Mikor bele ontottem,akkor neztem,hogy DOT3.Nem gond?

X14NZ a motorkodom.

Hátőő... régi DOT4-re ki tudja milyen DOT3-al rátölteni... én inkább kipumpálnám az egészet, és új DOT4 a rendszerbe. Nem kell bele olyan hú de sok.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, droland írta:

Köszönöm a választ, múltkor a kondik miatt épp kivettem a helyéről,  sajnos nem fotóztam le....

Közben ezekre volt lehetőségem:

Megnéztem a hőfok jeladót, 15 fok volt kinn, a víz olyan 10 lehetett, 3.62kOhm. Álló motorral, ráadott gyújtással megnéztem a feszültséget a csatlakozóban, 4.997V... Ez is jónak tűnik. Majd így gyújtás mellett visszadugtam a hőmérő csatit. Ebből a helyzetből indítottam igen magas volt a fordulatszám, felmelegedés után is csak második v. harmadik újraindítás után állt vissza.

Visszaérkezve megállás után még ment egy 2 percet, így 312 Ohm-ot mértem, a hőfok 95 fok körül állt a műszerfalon... Ezek alapján nem tűnik rossznak, hacsak nincs valami érintkezési hiba és időnkét rosszat mér ("Így csináld" szerint, ha nem jó a hőmérő pl. szakadás, akkor üzemmeleg motort, 80 fokot feltételez). Vagy pont az a jelenség amit Nyemi vázolt korábban.

Ezután meleg alapjáraton is lehúztam a lambdaszondát, nem történt semmi, kb. 2 percig ment így alapjáraton (állóhelyzetben), majd elindultam vele és egy perc után kigyulladt a sárga lámpa (ahogy kell is....).  Nem volt rángatás, talán kicsit lomhább volt, nem gyorsult annyira... de az alapjárat stabilabbnak tűnt -a meleg motoréhoz képest is,- bár lehet csak azért, mert egy kicsit (talán) magasabb volt, mint lambaszondával, ezt most nem volt lehetőségem ellenőrizni....

1. Szóval ezek alapján még mindig lehet rossz vagy gyanús a vezérlő??? Lehúzott lambdaszondával kellett volna valami "látványost" produkálnia?

2. Más téma: a gyújtás-rotort, hogy lehet lepattintani a tengelyéről? látom van egy kis lemez, a lyuk elején, de nem hozzáférhető... Le kell venni az egész gyújtás elosztó házat (fém rész)?

Szia.

Hőmérséklet jeladót legjobb kiszedni edényben vizben hőfokmérővel .Forrás körül 200 ohm-nak kellene lennie.300 vagy felette már sok.

De ha fogol egy 180-200 ohm-os ellenállást és azzal helyettesited a hőgombát az is egy megoldás.Ha melegen jó az alapjárat az ellenállással akkor hőgomba kuka.

Ha alapjárati motoros a tied akkor feltételezem hogy van folytószelep állás érzékelő is.Ez sima ellenállás .Ez is okoz alapjárati gondot ha rossz.

Link to comment
Megosztás:

53 perce, aszti írta:

Azt sem tudom,hogy mi volt benne.Ki tudja elozoleg mit tettek bele.Mondjuk megtettem vele kozel 20km-et,de nem vettem eszre semmit.Azt tudom,hogy DOT4  ABS-es rendszerhez van.

Na,majd holnap kipumpalom a rendszert.De elobb veszek DOT4-es fekfolyadekot.

Magasabb DOT számú keverhető alacsonyabbhoz. A DOT3 hagyományos fékrendszerhez való.A DOT4 az ABS-es autókhoz.De ha lecseréled az nem hátrány.

Módosítva : kingblue
Link to comment
Megosztás:

31 perce, kingblue írta:

Magasabb DOT számú keverhető alacsonyabbhoz. A DOT3 hagyományos fékrendszerhez való.A DOT4 az ABS-es autókhoz.De ha lecseréled az nem hátrány.

Koszonom!

Kozben 2 autoszerelot is megkerdeztem.Semmi gond nem lesz vele.De javasoltak Ok is,hogy legjobb lenne az egesz rendszert leengedni es friss folyadekkal feltolteni.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, aszti írta:

Azt sem tudom,hogy mi volt benne.Ki tudja elozoleg mit tettek bele.Mondjuk megtettem vele kozel 20km-et,de nem vettem eszre semmit.Azt tudom,hogy DOT4  ABS-es rendszerhez van.

Na,majd holnap kipumpalom a rendszert.De elobb veszek DOT4-es fekfolyadekot.

Persze hogy nem vettél észre semmit, itt nem percről percre van változás, az ember hozzászokik majd megdöbben, hogy csere után normális a fék.

Meg pl. lejtőn hamar elmelegszik, megrottyan, vészfékezni meg nem fogsz tudni, ez mind találgatás lehet sosem derül ki de jobb nem megtapasztalni.

Egy teljes csere mindenképpen használni fog. 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Stevy írta:

C12NZ és XE blokkokkal van valakinek tapasztalat ? Édesanyám gondolkodik, hogy kellene neki is valami kis járgány városba mászkálni, meg néha a környékre, aztán a B-s Corsa-k közt nézelődök. 

B Corsába a legjobb a C14NZ és a C16XE, csak utóbbit meg nem találni. Viszont városban elég lehet az 1,2 és az adója is kedvezőbb. Még nem próbáltam, de hát az egy könnyű kis kocsi, végül is... ki kell próbálni. Az 1.4 jó kis motor. Csak sajnos összeérnek a dugók a szelepekkel, ha szakad a fogazott szíj. :(

Link to comment
Megosztás:

Ezzel mi lett? Hazafele egy 200 km út után éreztem lámpánál mintha jobban rázkódna a motor mint eddig. Aztán gondoltam csak bak fáradt el. Mikor hazaértem a kipufogó hangja ilyen lett.. semmit nem érzek rajta menet közben alapjáraton ilyen csak.. Új gyertyakábel szett megrendelve, de majd valamikor jövő héten ér ide.. 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Kispotter írta:

Ezzel mi lett? Hazafele egy 200 km út után éreztem lámpánál mintha jobban rázkódna a motor mint eddig. Aztán gondoltam csak bak fáradt el. Mikor hazaértem a kipufogó hangja ilyen lett.. semmit nem érzek rajta menet közben alapjáraton ilyen csak.. Új gyertyakábel szett megrendelve, de majd valamikor jövő héten ér ide.. 

Végig kell nézni a kipufogó rendszert.Valahol kifúj.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, kingblue írta:

Végig kell nézni a kipufogó rendszert.Valahol kifúj.

 

5 órája, Kispotter írta:

Ezzel mi lett? Hazafele egy 200 km út után éreztem lámpánál mintha jobban rázkódna a motor mint eddig. Aztán gondoltam csak bak fáradt el. Mikor hazaértem a kipufogó hangja ilyen lett.. semmit nem érzek rajta menet közben alapjáraton ilyen csak.. Új gyertyakábel szett megrendelve, de majd valamikor jövő héten ér ide.. 

Esetleg nem lehet hogy a katalizárot ból pár darabka csinálja ezt a hangot ?   Amúgy szerintem is a kipuf körül lehet a bibi. 

Link to comment
Megosztás:

13 órája, kingblue írta:

Annak csörgős hangja volna.Alá kell nézni vagy aknából .Vagy emelőről.

Igen, a katalizátor amikor nekem széttört egyértelműen onnan jött a csörgő-csilingelő hang. Ez nekem be-beinduló 4. hengernek tűnik, amit vagy gyertya-kábel-elosztó okoz, vagy esetleg szelepzárási gond. 

 

Link to comment
Megosztás:

12 órája, zotya975 írta:

Igen, a katalizátor amikor nekem széttört egyértelműen onnan jött a csörgő-csilingelő hang. Ez nekem be-beinduló 4. hengernek tűnik, amit vagy gyertya-kábel-elosztó okoz, vagy esetleg szelepzárási gond. 

 

Egyre rosszabb.. Gyújtókábel csere hétfőn esedékes. Ha nem lesz jó ránézek a vezérlésre is. Ha utána sem akkor passz. Szelepzárási gondnál nem lett volna meg a kompresszió szerintem.. 

Link to comment
Megosztás:

Hát csak nem bírtam magammal és nem hagy nyugodni a gondolat miért föttög a kipufogóm ezerrel alapjáraton és nekiálltam nézelődni. Nos rotor, elosztó tiszta. Volt otthon egy másik trafóm és az alatti gyújtásmodulom, de nem változott semmit ugyanúgy buffog. Aztán kivettem a gyertyákat a 3. képen ott van mindegyik amelyik hengerben volt így néztek ki. Elővettem az endoszkóp kamerámat vezérlés felől a 2. henger olyan mintha benzines, vagy olajos lenne. Ebben volt legfehérebb a gyertya egyébként. Bedugtam egy csavarhúzót abba a hengerbe rajta egy papírzsepivel azt megnézve olajnak tűnik inkább barnás. De az is lehet, hogy a ráégett kokszot oldja a benzin azért olyan.. Nem tudom. De az érdekes az, hogy attól, hogy eszi az olajat mennie kéne a hengernek ugyanis 11 bart mértem mindegyikben. Még egy érdekesség a másik trafóval rátéve a gyanús hengerre a strobit alig villant fel néhányszor. De a pipát lehúzva csattogott és alig járt a motor úgy.. Ha a kipufogó eldugul azt meg észrevenném gondolom mert csörögne a katalizátor, de ez csöndbe van.. Na erre mondjon valaki valamit.. Gyertyakábeleket rendeltem hétfőn van itt..

Száraz

Nedves

Gyertyák

Nedves henger gyertya

Trutyi a hengerben zsepin

Módosítva : Kispotter
Link to comment
Megosztás:

10 órája, Kispotter írta:

Hát csak nem bírtam magammal és nem hagy nyugodni a gondolat miért föttög a kipufogóm ezerrel alapjáraton és nekiálltam nézelődni. Nos rotor, elosztó tiszta. Volt otthon egy másik trafóm és az alatti gyújtásmodulom, de nem változott semmit ugyanúgy buffog. Aztán kivettem a gyertyákat a 3. képen ott van mindegyik amelyik hengerben volt így néztek ki. Elővettem az endoszkóp kamerámat vezérlés felől a 2. henger olyan mintha benzines, vagy olajos lenne. Ebben volt legfehérebb a gyertya egyébként. Bedugtam egy csavarhúzót abba a hengerbe rajta egy papírzsepivel azt megnézve olajnak tűnik inkább barnás. De az is lehet, hogy a ráégett kokszot oldja a benzin azért olyan.. Nem tudom. De az érdekes az, hogy attól, hogy eszi az olajat mennie kéne a hengernek ugyanis 11 bart mértem mindegyikben. Még egy érdekesség a másik trafóval rátéve a gyanús hengerre a strobit alig villant fel néhányszor. De a pipát lehúzva csattogott és alig járt a motor úgy.. Ha a kipufogó eldugul azt meg észrevenném gondolom mert csörögne a katalizátor, de ez csöndbe van.. Na erre mondjon valaki valamit.. Gyertyakábeleket rendeltem hétfőn van itt..

Száraz

Nedves

Gyertyák

Nedves henger gyertya

Trutyi a hengerben zsepin

Szia.A videón amit feltöltöttél kondenzvizet köpköd meg gőzölög.Ez meleg motornál volt vagy még hidegnél.Nem mindegy.Meleg motornál nem szabad gőzölnie meg fröcskölnie a vizet.Hideg motornál jellemzző kondenzviz .Melegnél már hűtöfolyadék gyanús.

Módosítva : kingblue
Link to comment
Megosztás:

16 perce, kingblue írta:

Szia.A videón amit feltöltöttél kondenzvizet köpköd meg gőzölög.Ez meleg motornál volt vagy még hidegnél.Nem mindegy.Meleg motornál nem szabad gőzölnie meg fröcskölnie a vizet.Hideg motornál jellemzző kondenzviz .Melegnél már hűtöfolyadék gyanús.

Most lehet hülyeséget mondok, de ha a hátsó dobnak nincs furata alul, nem lehet tele vízzel? Ezt köpködi ki és ezért buborog? 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

15 perce, zotya975 írta:

Most lehet hülyeséget mondok, de ha a hátsó dobnak nincs furata alul, nem lehet tele vízzel? Ezt köpködi ki és ezért buborog? 

Nem mondasz hülyeséget de gondolom meleg motornál már elpárolgott volna.Meleg motornál nem szabadna gőzölnie.Legfeljebb télen szokott látszani de most 25 fokban...

Módosítva : kingblue
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

6 perce, kingblue írta:

Nem mondasz hülyeséget de gondolom meleg motornál már elpárolgott volna.Meleg motornál nem szabadna gőzölnie.Legfeljebb télen szokott látszani de most 25 fokban...

Van furatom és meleg motor volt. Viszont hideg volt mikor a video készült. És a vizem sem fogy..

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Megőrjít ez a gép.... Kis emlékeztető: szénszűrő javítva már pár hete, rotor + elosztó fedél cserélve, vákuumcsövek cserélve (X14NZ).... Kicseréltem a hőfok jeladót is....
Alapjárat ingadozik, bár ezeket cserélve sokkal stabilabb lett. Álló helyzetben 60 fok fölé érve időnként majdnem leáll a motor, mindez 88-90 fokig, utána stabilnak mondható.

Menet közben logoltam és azt láttam, hogy 60 fok felett ki-kigyullad a motorellenörzés (sárga) lámpa, ilyenkor meg is torpan 1-2 másodpercre, rosszabb esetben a motor is leáll, a hibakód "00022 - Throttle Position Sensor (TPS) Voltage Low". Ez a jelenség többször is előfordulhat, de 93 fok körül már nem, akkor stabil... Amikor akadozik, a throttle feszültség 0,49V alá esik, akár egész 0,00V-ra (0.49V alapesetben = 0%), ezután a throttle % is megváltozik, 0.49V azaz nem benyomott állapotban már  nem 0%, hanem 10% lesz. Ez magyarázat lenne a korábbi problémára, hogy miért nem esik vissza az alapjárati fordulatszám miután bemelegszik: mert 10% gázt ad neki akkor is amikor nincs is benyomva a pedál.

Csakhogy, ezt a hibakódot és rángatózást csak egy hete produkálja! Az alapjárat "vissza-nem-állás" pedig évek óta fennáll. Feltöltöttem egy logot, G oszlopban pirossal jelöltem, ahol 0.49V alá megy a throttle feszültség...

Most akkor lehet, hogy a fojtószelep poti haldoklik? Miért csak 60-tól? Esetleg valami más is okozhatja, hogy leesik ilyenkor a feszültség (vajon a poti ilyenkor megkapja-e a 12V-ot, vagy pont az okozza, hogy nem??? A log szerint az akku fesz ilyenkor is 14V körüli). Gyanítom nem a feszültség megy el, mert akkor (gondolom) a logolás is megszűnne és csak a pillanatokra hagy ki a motor is.... Szóval, lehet hogy bemelegedés során a poti érintkezés romlik és évekig ez szívatott, akkor csak pillanatokra volt érintkezési hiba, nem okozott megtorpanást és hibakódot, csak az alapjárat 0%-át ronthatta el, mostanra pedig már annyira haldoklik, hogy erősebb a jelenség???

 

 

Módosítva : droland
Link to comment
Megosztás:

25 perce, droland írta:

Megőrjít ez a gép.... Kis emlékeztető: szénszűrő javítva már pár hete, rotor + elosztó fedél cserélve, vákuumcsövek cserélve (X14NZ).... Kicseréltem a hőfok jeladót is....
Alapjárat ingadozik, bár ezeket cserélve sokkal stabilabb lett. Álló helyzetben 60 fok fölé érve időnként majdnem leáll a motor, mindez 88-90 fokig, utána stabilnak mondható.

Menet közben logoltam és azt láttam, hogy 60 fok felett ki-kigyullad a motorellenörzés (sárga) lámpa, ilyenkor meg is torpan 1-2 másodpercre, rosszabb esetben a motor is leáll, a hibakód "00022 - Throttle Position Sensor (TPS) Voltage Low". Ez a jelenség többször is előfordulhat, de 93 fok körül már nem, akkor stabil... Amikor akadozik, a throttle feszültség 0,49V alá esik, akár egész 0,00V-ra (0.49V alapesetben = 0%), ezután a throttle % is megváltozik, 0.49V azaz nem benyomott állapotban már  nem 0%, hanem 10% lesz. Ez magyarázat lenne a korábbi problémára, hogy miért nem esik vissza az alapjárati fordulatszám miután bemelegszik: mert 10% gázt ad neki akkor is amikor nincs is benyomva a pedál.

Csakhogy, ezt a hibakódot és rángatózást csak egy hete produkálja! Az alapjárat "vissza-nem-állás" pedig évek óta fennáll. Feltöltöttem egy logot, G oszlopban pirossal jelöltem, ahol 0.49V alá megy a throttle feszültség...

Most akkor lehet, hogy a fojtószelep poti haldoklik? Miért csak 60-tól? Esetleg valami más is okozhatja, hogy leesik ilyenkor a feszültség (vajon a poti ilyenkor megkapja-e a 12V-ot, vagy pont az okozza, hogy nem??? A log szerint az akku fesz ilyenkor is 14V körüli). Gyanítom nem a feszültség megy el, mert akkor (gondolom) a logolás is megszűnne és csak a pillanatokra hagy ki a motor is.... Szóval, lehet hogy bemelegedés során a poti érintkezés romlik és évekig ez szívatott, akkor csak pillanatokra volt érintkezési hiba, nem okozott megtorpanást és hibakódot, csak az alapjárat 0%-át ronthatta el, mostanra pedig már annyira haldoklik, hogy erősebb a jelenség???

 

 

Hát mivel poti, szerintem simán előfordulhat hogy elkopott egyszer én is méregettem, de nem emlékszem már hogy miért.

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.