Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

" Szia! 
Tesztként tegnap lehúztam azt a csövet. És útnak indultam. Mikor bemelegedett a kocsim, mentem 110 el szalagkorlát mellett és semmi csörgés. Már majdnem örültem meg olyan volt mintha az autó is máshogyan reagálna a gázadásra. Aztán elintéztem a dolgomat hazafele újra halottam néha néha csörgést.. Hát mondom akkor nem ez volt. Ma este mentem haza melóból ismét szalagkorlát 120 és megint semmi. Úgyhogy tanácstalan vagyok. "

Szia !

Ne legyél . Én is ugyan így jártam. A csövet levettem de nem a kipufogó csonkról  szívta a levegőt hanem a hűtő mögül (90C°!) a motortérből , és így nem 15 kilométer után   csörgött hanem  50 kilométert követően(nyáron volt még). A lényeg hogy az a kis tárcsa lezárja a meleg levegőt ha nem kell. Ha az alaphelyzetben nyitva van (álló motornál) rég rossz.

Ha megakarja javítani az ember , sajnos szét kell szedni. Biztos vagyok benne hogy neked is a termosztát elem a rossz(túl rövid vagyis hideg állásba maradt). A vákuum membránt szerencsére nem kel szétszedni (Sőt Tilos mert nagyon nehéz összerakni) csak a egész egységet ki kell húzni a légszűrő házból és a tengely mentén szét pattintani .  Onnantól megoldható a dolog,  úgy hogy a termosztát elemet kivéve a tüskéjét hosszabbra kell cserélni. Vagy a feszítő rúgót áthelyezve a termosztát elemet funkciójától megfosztani. ( Lásd Orosz link) .

Ő áthelyezve a rúgót megoldotta (sárga keret) (én a tüskét cseréltem hosszabbra):

e0f7eaes-960.jpg

Képek az Opelnél hogy is van (teljesen ugyan az különben mint az előző link):

5770b146fbed.jpg

Na ezt nem szabad szétszedni, mert semmi értelme és a fülek is elég könnyen eltörnek.

8fd7926438f9.jpg

Hát elég gyengécske kép de jobbat nem találtam. Ezt fogod látni ha szét szeded.  Nekünk a termosztát elem végén van kialakítva az a részt ami a tengelyen elforduló részbe beakad.

Ezt kell annyira meghosszabbítani hogy alaphelyzetbe az a karika lezárja a meleg levegő útját (méreteket láthatod előzőekben linkelt hozzászólásomba).

A meleg levegő szívó csonkot ledugózni nem megoldás(csak elveszed a motortól a levegőt), mert mozgatott műanyagon  láthatod  ha meleg levegő nyitva a hideg zárva  és fordítva is igaz . Így vagy rúgó áthelyezés vagy tüske hosszabbra cserélése segíthet (ez a jobb, sőt a rúgó áthelyezés nem is jó hisz akkor nem is fog soha meleg levegőt szívni , még akkor se ha a vákuum szelep behúz). Húú...:) hirtelen ennyit tudtam összeszedni ,  de van kérdésed  ne kímélj :icon13:

 

 

uí.   Azt elfelejtettem, hogy a termosztát elem úgy vehető ki: hogy a háromlábú műanyagot, vákuumszelep felé megnyomva, el kell fordítani.

 

 

Módosítva : nyemi
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, nyemi írta:

A meleg levegő szívó csonkot ledugózni nem megoldás(csak elveszed a motortól a levegőt), mert mozgatott műanyagon  láthatod  ha meleg levegő nyitva a hideg zárva  és fordítva is igaz . Így vagy rúgó áthelyezés vagy tüske hosszabbra cserélése segíthet (ez a jobb, sőt a rúgó áthelyezés nem is jó hisz akkor nem is fog soha meleg levegőt szívni , még akkor se ha a vákuum szelep behúz). Húú...:) hirtelen ennyit tudtam összeszedni ,  de van kérdésed  ne kímélj :icon13:

 

 

uí.   Azt elfelejtettem, hogy a termosztát elem úgy vehető ki: hogy a háromlábú műanyagot, vákuumszelep felé megnyomva, el kell fordítani.

 

 

Köszönöm lesz kis időm megnézem majd mindenképp! :)

Más: Ma unatkoztam úgyhogy itt a ki mit hall játékunk :D Persze tudom, hogy semmi értelme, de hátha hall valaki valami furcsát a motor járásán. 

Alapjárat

Módosítva : Kispotter
Link to comment
Megosztás:

22 órája, wookie írta:

Van az alu, meg a műanyag, utóbbi szürke, meg fekete színben. Az összes kisblokké egyforma, 1.2, 1.4, 1.6. Illetve ugye van a karbisoké, az laposabb, de persze az is felmegy. 
Újat nem tudom hogy kapsz-e, de igazából a bontottat párezer ft-ért hozzádvágják. 

Kövi kérdésem, sikerült egy fekete műanyagot szereznem , na már most a kövi lépés a kitakarítása , szét szedtem csak még csak , de ha elkeztem benzin+kefe kombóval takarítani a benzin nem árt a műanyagnak ?

 

Módosítva : Barret
Link to comment
Megosztás:

46 perce, Barret írta:

Kövi kérdésem, sikerült egy fekete műanyagot szereznem , na már most a kövi lépés a kitakarítása , szét szedtem csak még csak , de ha elkeztem benzin+kefe kombóval takarítani a benzin nem árt a műanyagnak ?

 

Brigéciolal szokták, de én a konyhai hideg zsíroldóra esküszöm. https://akciosillat.hu/Well-Done-hideg-zsiroldo-szorofejes-750ml A benzin sem bántja hiszen a kartergázzal egy kicsit ezt is kap. 

Link to comment
Megosztás:

Pár napja csobogást hallottam a radiátor felől, ugye ez nem olyan szokatlan jelenség de most elég hangos volt. Felnyitva a motorháztetőt konstatáltam hogy a kiegyenlítő tartály üres. Pár hete néztem rá, szóval elég hamar elfogyott főleg hogy csak nap pár 10 kilométert megyek. A hengerfaj alól szivárog már egy ideje pont a motorszámnál, de úgy látszik felgyorsult a jelenség és ezzel egyben sürgetővé vált a hengerfej csere. Az olaj tiszta a víz is ( miután felöntöttem és jártam vele) így talán befelé nem keveredik semmi. A hétvégén megpróbálom nyomás alatt az SE hengerfejet és jövő héten elviszem síkoltatni. Közben összeírom az alkatrészeket és kezdődhet a móka. Ezt a hengerfejet 2008-ban tettük fel a fórumtárs Hening Karcsival, azóta mentem vele 120 ezer kilométert ugye nem éppen kímélő módban, így azt mondanám az a szerelés elég jóra sikerült. Remélem nekem is sikerül megközelítenem ezt a szintet. Egy 10 éve készült kép:

2933412-20181005-a4Kovn.jpg

Link to comment
Megosztás:

1 óra, zotya975 írta:

Pár napja csobogást hallottam a radiátor felől, ugye ez nem olyan szokatlan jelenség de most elég hangos volt. Felnyitva a motorháztetőt konstatáltam hogy a kiegyenlítő tartály üres. Pár hete néztem rá, szóval elég hamar elfogyott főleg hogy csak nap pár 10 kilométert megyek. A hengerfaj alól szivárog már egy ideje pont a motorszámnál, de úgy látszik felgyorsult a jelenség és ezzel egyben sürgetővé vált a hengerfej csere. Az olaj tiszta a víz is ( miután felöntöttem és jártam vele) így talán befelé nem keveredik semmi. A hétvégén megpróbálom nyomás alatt az SE hengerfejet és jövő héten elviszem síkoltatni. Közben összeírom az alkatrészeket és kezdődhet a móka. Ezt a hengerfejet 2008-ban tettük fel a fórumtárs Hening Karcsival, azóta mentem vele 120 ezer kilométert ugye nem éppen kímélő módban, így azt mondanám az a szerelés elég jóra sikerült. Remélem nekem is sikerül megközelítenem ezt a szintet. Egy 10 éve készült kép:

2933412-20181005-a4Kovn.jpg

Azé' jól bírta, na. :icon13:

Link to comment
Megosztás:

Kíváncsi leszek a fejre. De elvileg rendben kell hogy legyen. Amúgy nem nagy ördöngősség a hfej le és felszerelés, csak nyomatékkulcsod legyen, a csavarok zsákfuratát tisztítsd ki alaposan, ne legyen benne semmi, főleg folyadék mert szétreped a blokk, meg a blokk teteje legyen letakarítva. Ill illik nagyon vékonyan megolajozni a csavarok menetét és az alátétnél, hogy könnyen forogjon, és ne szóljon bele a súrlódás túlságosan a nyomatékkal lehúzásba. 

Link to comment
Megosztás:

7 perce, wookie írta:

Kíváncsi leszek a fejre. De elvileg rendben kell hogy legyen. Amúgy nem nagy ördöngősség a hfej le és felszerelés, csak nyomatékkulcsod legyen, a csavarok zsákfuratát tisztítsd ki alaposan, ne legyen benne semmi, főleg folyadék mert szétreped a blokk, meg a blokk teteje legyen letakarítva. Ill illik nagyon vékonyan megolajozni a csavarok menetét és az alátétnél, hogy könnyen forogjon, és ne szóljon bele a súrlódás túlságosan a nyomatékkal lehúzásba. 

Azt nem tudod esetleg hogy amit hoztál hengerfejet az eredeti méret vagy volt már belőle síkolva? 96 milinek mértem a magasságát és az Etzold könyv szerint 95.9 alá nem szabadna menni. 

Link to comment
Megosztás:

9 perce, wookie írta:

Sajnos nem ismerem az előéletét. De van még1, ha ez nem lenne jó. 

 

Hétvégén kádba teszem, ha sikerül minden nyílást lezárni a víztérnél és megnézem esetlegesen ereszt-e. Tiu megnézi nekem hogy mennyi az eredeti hf magassága így megtudjuk ebből mennyit kell-lehet levenni. Nem tudom az Etzold féle minimális méret mennyire szentírás vagy egyáltalán miért adja meg. 

Link to comment
Megosztás:

9 órája, zotya975 írta:

Azt nem tudod esetleg hogy amit hoztál hengerfejet az eredeti méret vagy volt már belőle síkolva? 96 milinek mértem a magasságát és az Etzold könyv szerint 95.9 alá nem szabadna menni. 

Az necces úgy akkor én csak azt nem értem hogy ha elviszel egy ilyen hengerfejet gépműhelybe és meg kérdezem hogy kéne-e síkolni a válasz hogy ő szerinte igen, mintha nem lehetne megnézni egy hengerfej felújító műhelyben hogy van-e görbülés vagy nincs . Számomra ez érthetetlen . 

Link to comment
Megosztás:

8 órája, Barret írta:

Az necces úgy akkor én csak azt nem értem hogy ha elviszel egy ilyen hengerfejet gépműhelybe és meg kérdezem hogy kéne-e síkolni a válasz hogy ő szerinte igen, mintha nem lehetne megnézni egy hengerfej felújító műhelyben hogy van-e görbülés vagy nincs . Számomra ez érthetetlen . 

Nem tudom, nem voltam még ilyen műhelyben ahol legutóbb síkolták azt amit felraktunk, akkor ugye direkt kértük.N em olyan gyakori hogy csak síkolást ( vagy ellenőrzést)  kérnek, általában komplett felújításra viszik oda. Lehet hogy ilyenkor először ellenőrzik, és csak akkor síkolnak ha muszáj.  Elvileg én is tudnám ellenőrizni, mert hézagmérő van, de pontos ennyire precíz vonalzóm nincs.  https://shop.tolomerobolt.hu/mitutoyo-vonalzo-528-102-2937

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 10. 02. at 19:15, Kispotter írta:

Köszönöm lesz kis időm megnézem majd mindenképp! :)

Más: Ma unatkoztam úgyhogy itt a ki mit hall játékunk :D Persze tudom, hogy semmi értelme, de hátha hall valaki valami furcsát a motor járásán. 

Alapjárat

Nyemi!

Ma melóhelyen unalom volt így foglalkoztam a kocsival is picit. Na nem teljesen van nyitva az a kis csapóajtó viszont ha elindítom kinyit teljesen, valamint ha szívom akkor is. De teljesen nem zár le. Hiába fújom! :D Gondolom annak teljesen résmentesen lekell zárnia és ezért kell hosszab pöcök bele mert az nyomja gondolom. Kezd összeállni a frjrmben a kép. Viszont eggyet nem értek. Mitől rövidül meg? :)

Link to comment
Megosztás:

22 órája, Kispotter írta:

Nyemi!

Ma melóhelyen unalom volt így foglalkoztam a kocsival is picit. Na nem teljesen van nyitva az a kis csapóajtó viszont ha elindítom kinyit teljesen, valamint ha szívom akkor is. De teljesen nem zár le. Hiába fújom! :D Gondolom annak teljesen résmentesen lekell zárnia és ezért kell hosszab pöcök bele mert az nyomja gondolom. Kezd összeállni a frjrmben a kép. Viszont eggyet nem értek. Mitől rövidül meg? :)

Szia. Igen igen jól gondolod .  Hát én úgy tudom , hogy akkor rövidül meg egy termosztát  ha belső tömítettsége  megszűnik. Mert minden mechanikus termosztát  , gáz vagy folyadék hőmérséklet növekedés folyamán kialakuló  tágulásán alapul. Na márt most a a benne levő anyagból elszökik egy kicsi is , akkor vagy megváltozik a  nyitási karakterisztikája , vagy megszűnik  végleg működni. Múltkor víz termosztátot cseréltem  és az amit cseréltem és az újat is kipróbáltam  forrásban levő vízben. Működött mind a kettő , de  a régi fele annyira se nyitott ki mint  az új. Tanulság:szerintem, idővel azt is cserélni kell, hogy ne érje meglepetés az embert (Pld: vezérmű szíj cserekor):icon13: .

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, nyemi írta:

Szia. Igen igen jól gondolod .  Hát én úgy tudom , hogy akkor rövidül meg egy termosztát  ha belső tömítettsége  megszűnik. Mert minden mechanikus termosztát  , gáz vagy folyadék hőmérséklet növekedés folyamán kialakuló  tágulásán alapul. Na márt most a a benne levő anyagból elszökik egy kicsi is , akkor vagy megváltozik a  nyitási karakterisztikája , vagy megszűnik  végleg működni. Múltkor víz termosztátot cseréltem  és az amit cseréltem és az újat is kipróbáltam  forrásban levő vízben. Működött mind a kettő , de  a régi fele annyira se nyitott ki mint  az új. Tanulság:szerintem, idővel azt is cserélni kell, hogy ne érje meglepetés az embert (Pld: vezérmű szíj cserekor):icon13: .

Na szia!

Pont a mai napon szedtem szét az egészet.. vagy fél órát mojoltam mire rájöttem hogy kell kiszedni magát a termosztátot.. Mert írtad egy képben, hogy a vákum membránt nem ajánlott és felesleges szétszedni.. aztán rájöttem márpedig szét kell különben nem jön szét. Csak egy pöcök törött el! :) Egyébként kivettem kihúztam belőle a tüskét és szerintem ennek gól is lesz ugyanis valami folyadék is távozott belőle.. találtam szeget pont akkora átmérőjü, azzal nincs gond de a termosztát mélyhűtőben és hőlégfúvóra semmit nem reagál. Szóval gondolom ez így nem oké ugyanis így már oké, hogy alaphelyzetben zárva van, de viszont ahogy elindul a motor a vákum behúzza szóval kapja a meleg levegőt folyamat.. De nincs baj, mert kollégámnak van egy törött 2002 es caravánja ezzel a motorral elkértem tőle. Mert ebbe tuti gyári 92 es minden. Hátha az jó lesz. Lehet valahol lehetne kapni is wahler 1/2 a felirat a termosztáton. Gondolom ez úgy működne, hogy behúz a vákumszelep aztán ahogy melegszik ott a helyzet a vákum szeleptől függetlenül kitolja a tüskét így elzárva a meleget. Csak azt nem értem minek bele a vákumszelep mikor akár maga a termosztát is elég lenne..

Link to comment
Megosztás:

1 óra, nyemi írta:

Szia. Igen igen jól gondolod .  Hát én úgy tudom , hogy akkor rövidül meg egy termosztát  ha belső tömítettsége  megszűnik. Mert minden mechanikus termosztát  , gáz vagy folyadék hőmérséklet növekedés folyamán kialakuló  tágulásán alapul. Na márt most a a benne levő anyagból elszökik egy kicsi is , akkor vagy megváltozik a  nyitási karakterisztikája , vagy megszűnik  végleg működni. Múltkor víz termosztátot cseréltem  és az amit cseréltem és az újat is kipróbáltam  forrásban levő vízben. Működött mind a kettő , de  a régi fele annyira se nyitott ki mint  az új. Tanulság:szerintem, idővel azt is cserélni kell, hogy ne érje meglepetés az embert (Pld: vezérmű szíj cserekor):icon13: .

Alapból a vízhűtés termosztátjában viasz-szerű ( vagy az is) anyag van, de amikor kitologatja a rudat gondolom hoz ki magával egy picit. 

Link to comment
Megosztás:

52 perce, Kispotter írta:

Na szia!

Pont a mai napon szedtem szét az egészet.. vagy fél órát mojoltam mire rájöttem hogy kell kiszedni magát a termosztátot.. Mert írtad egy képben, hogy a vákum membránt nem ajánlott és felesleges szétszedni.. aztán rájöttem márpedig szét kell különben nem jön szét. Csak egy pöcök törött el! :) Egyébként kivettem kihúztam belőle a tüskét és szerintem ennek gól is lesz ugyanis valami folyadék is távozott belőle.. találtam szeget pont akkora átmérőjü, azzal nincs gond de a termosztát mélyhűtőben és hőlégfúvóra semmit nem reagál. Szóval gondolom ez így nem oké ugyanis így már oké, hogy alaphelyzetben zárva van, de viszont ahogy elindul a motor a vákum behúzza szóval kapja a meleg levegőt folyamat.. De nincs baj, mert kollégámnak van egy törött 2002 es caravánja ezzel a motorral elkértem tőle. Mert ebbe tuti gyári 92 es minden. Hátha az jó lesz. Lehet valahol lehetne kapni is wahler 1/2 a felirat a termosztáton. Gondolom ez úgy működne, hogy behúz a vákumszelep aztán ahogy melegszik ott a helyzet a vákum szeleptől függetlenül kitolja a tüskét így elzárva a meleget. Csak azt nem értem minek bele a vákumszelep mikor akár maga a termosztát is elég lenne..

Szia .  Mint írtam két rendszer van .  Van még egy bimetallos vákuum kapcsoló az injektor fedélben ami a fedélben levő hőmérséklet függvényében kapcsolja a vákuumot a membránra( lásd kép 11 számú alkatrészt. Cikk számok :90108631, 035129630b,  049129630a, 113129828a , utolsó három Volkswagen  de az is jó)

   

 

238150.png

Módosítva : nyemi
Link to comment
Megosztás:

6 perce, nyemi írta:

Szia .  Mint írtam két rendszer van .  Van még egy bimetallos vákuum kapcsoló az injektor fedélben ami a fedélben levő hőmérséklet függvényében kapcsolja a vákuumot a membránra( lásd kép 11 számú alkatrészt. Cikk számok :90108631, 035129630b,  049129630a,  utolsó kettő Volkswagen  de az is jó)

   

 

238150.png

Na ne mán azt megsem nézem de majd meglesem. Szerintem nekem bent sincs. És akkor az 35 foknál kapcsolgatja ki, be a vákumot? Vagy szabályozza? Akkor viszont azt nem értem minek bele a termosztát. Szóval most hogy nekem az kifeküdt ettől függetlenül még lehet normálisan szabályoz?

Link to comment
Megosztás:

13 perce, Kispotter írta:

Na ne mán azt megsem nézem de majd meglesem. Szerintem nekem bent sincs. És akkor az 35 foknál kapcsolgatja ki, be a vákumot? Vagy szabályozza? Akkor viszont azt nem értem minek bele a termosztát. Szóval most hogy nekem az kifeküdt ettől függetlenül még lehet normálisan szabályoz?

Szabályoz, mert nekem ahogy melegszik alapjáraton a motor lassan zárja a meleg levegőt, de ha odanyomom neki akkor teljesen lezárja.  Múltkor mondom veszek újonnan (legyen tarcsiba) , kis valami nem lehet drága : aha  19 ezer  , na jó nincs tartalék :-)  Azért írtam a többi cikk számot is hátha valamelyiket olcsóbban meg lehet szerezni.:icon13:

Módosítva : nyemi
Link to comment
Megosztás:

6 órája, wookie írta:

Mikkel rá nem értek molyolni. :D Az a meleg levegő csappantyú volt az első dolog az egr után amit kikötöttem a francba, semmilyen hátránya nem jelentkezett, sőt, legalább nem a meleg levegőt szívja a motor. 

Én is, a fogyasztás nem érdekes, de kell az a pár tized lóerő plusz. :hehe:

Link to comment
Megosztás:

2 órája, zotya975 írta:

Én is, a fogyasztás nem érdekes, de kell az a pár tized lóerő plusz. :hehe:

Ennek a szerkentyűnek nem az lenne a lényege h a langyos levegőtől hamarabb bemelegszik a motor plusz ez alatt kisebb a nitrogén oxid kibocsájtása? Mintha vhol ilyet olvastam volna de lehet az az egr volt. :hehe: mind1 amíg nem kezd el sokat enni a szekér addig inkább nem bolygatom benne ezeket... 

Link to comment
Megosztás:

8 órája, Gergőőő írta:

Ennek a szerkentyűnek nem az lenne a lényege h a langyos levegőtől hamarabb bemelegszik a motor plusz ez alatt kisebb a nitrogén oxid kibocsájtása? Mintha vhol ilyet olvastam volna de lehet az az egr volt. :hehe: mind1 amíg nem kezd el sokat enni a szekér addig inkább nem bolygatom benne ezeket... 

A hamarabb bemelegedés az biztos hogy cél volt eredetileg.

Link to comment
Megosztás:

Nyemi mindent köszönök neked végül is jó lett! :) Igaz a tüskés termosztát tuti nem működik, de nem is értem minek bele mert anélkül is szépen szabályoz! A hőmérséklet érzékelőt elhelyeztem az injektorházra menő csőben 40-45 fok között ingázik a hőmérséklet 45 foknál teljesen lezárja a meleg levegőt 40 nél elkezdi nyitni! Köszi mégegyszer mostmár csak hallgatóznom kell! :)

A kivitelezés: 

Ui: Hajszárító csak a folyamat gyorsítása miatt kellett! 

Módosítva : Kispotter
  • Köszi! 2
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.