Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

2 perce, ekotek írta:

Márminthogy így működik a központizár motorja? Hogy van egy végállás benne és nem impulzusvezérelt a gyári? Amúgy ha jól értelmezem akkor nem a táp van rá vezérelve hanem testre van húzva hol ez a kapocs hol az.....  www.hobbielektronika.hu/forum/kozponti-zar?pg=4.........erről a rajzról néztem...

egy utólagos távirányító milyen módszerrel vezérli a gyári központizár vezérlőt? 

 

 

Annyira nem vagyok bent a témában de azt tudom hogy a gyári motoroknak van végállásuk az univerzálisnak nincs, itt csak impulzus lehet, mert ha pölö beragad a központi vezérlőben az egyik relé és rajta marad az utólagos motoron a táp akkor tönkremennek. 

Link to comment
Megosztás:

15 órája, zotya975 írta:

Annyira nem vagyok bent a témában de azt tudom hogy a gyári motoroknak van végállásuk az univerzálisnak nincs, itt csak impulzus lehet, mert ha pölö beragad a központi vezérlőben az egyik relé és rajta marad az utólagos motoron a táp akkor tönkremennek. 

Akkor végül ki lehet próbálni hogy rákötöm max nem fog működni, gondot -mivel testjelet adunk a vezérlőnek- nem fog okozni ha kersztbe kapcsolnak max a vezérlő nem fogja tudni hogy mit akarok mert egyszerre két ellentétes parancsot kap...........Hacsak.....nem választom le az eredetit egy kapcsolóval és akkor csak távval fog működni, szükség esetén pedig vissza tudom állítani az erederi állapotot........

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 06. 23. at 9:04, ekotek írta:

Akkor végül ki lehet próbálni hogy rákötöm max nem fog működni, gondot -mivel testjelet adunk a vezérlőnek- nem fog okozni ha kersztbe kapcsolnak max a vezérlő nem fogja tudni hogy mit akarok mert egyszerre két ellentétes parancsot kap...........Hacsak.....nem választom le az eredetit egy kapcsolóval és akkor csak távval fog működni, szükség esetén pedig vissza tudom állítani az erederi állapotot........

Sziasztok! Nem akarok beleugatni, pláne hogy nem értek hozzá, csak saját tapasztalat közelmúltból. Volt elektromos problémám zármotorral, és ablakemelővel is. Mind gyári cucc. Akkor próbáltam megfejteni a zármotor működését, és arra jutottam, hogy nem kap állandó feszt. Azon a " cilinderen " amibe az ajtózár zárhengere van, arra van felfogatva egy mikrokapcsoló, emlékeim szerint 2 vezetékes. A zár fordításával ezt nyomja-kapcsolja, ami adja a jelet a vezérlőnek. Volt korábban univerzális kp. záram, amit a riasztóval vezéreltem, tehát gombnyomásra nyitott-zárt. A riasztó vezetékei közül 2 szálra kellett kötni az uni. zár fő motorját, ami irányította a többit. Emlékeim szerint az feszt kapcsolt vagy egyik, vagy másik szálon. Gyári szerintem csak jelet ad. 

Ha segítség lehet, akkor holnap lebontom a kárpitokat, és megnézem biztosra hogy működik a mikro kapcsoló, illetve hol, vagy meddig jut folyamatos fesz zármotornál. Az biztos, hogy a vezérlő modul folyamatosan kap feszt, ezt vagy 30x ellenőriztem. :hehe:

Módosítva : tuskes
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 06. 24. at 23:03, tuskes írta:

Sziasztok! Nem akarok beleugatni, pláne hogy nem értek hozzá, csak saját tapasztalat közelmúltból. Volt elektromos problémám zármotorral, és ablakemelővel is. Mind gyári cucc. Akkor próbáltam megfejteni a zármotor működését, és arra jutottam, hogy nem kap állandó feszt. Azon a " cilinderen " amibe az ajtózár zárhengere van, arra van felfogatva egy mikrokapcsoló, emlékeim szerint 2 vezetékes. A zár fordításával ezt nyomja-kapcsolja, ami adja a jelet a vezérlőnek. Volt korábban univerzális kp. záram, amit a riasztóval vezéreltem, tehát gombnyomásra nyitott-zárt. A riasztó vezetékei közül 2 szálra kellett kötni az uni. zár fő motorját, ami irányította a többit. Emlékeim szerint az feszt kapcsolt vagy egyik, vagy másik szálon. Gyári szerintem csak jelet ad. 

Ha segítség lehet, akkor holnap lebontom a kárpitokat, és megnézem biztosra hogy működik a mikro kapcsoló, illetve hol, vagy meddig jut folyamatos fesz zármotornál. Az biztos, hogy a vezérlő modul folyamatosan kap feszt, ezt vagy 30x ellenőriztem. :hehe:

Szia! Köszi ne fáradj, valahogy megoldom de szerintem úgy ahogy a legegyszerűbb, elvágom a jelvezeték két szálát és arra kötöm a távirányított egységet. Ha nem működik akkor veszek egy rendes idevaló egységet. Eddig nem néztem utána de mar látom hogy nem egy horror összeg.

A zárnak lévő mikrokapcsolo amúgy csak zárásra ad jelet, nyitó irányban nem kapcsol ahogy láttam.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Üdv mindenkinek!

Olvastam a GYIK-ben a hibakód kiolvasást ez a 92es astrámnál sikerült is. De kollega 97es astrájánál nem :/ ott már az új diag. csatlakozó van, az 5-6os csatlakozót összezártam, gyújtás ráad és eltünt a checkengine lámpa. 

Alapállapotban gyújtás ráad, világít majd ha beindult a motor elalszik.

Link to comment
Megosztás:

3 perce, Lajos12 írta:

Üdv mindenkinek!

Olvastam a GYIK-ben a hibakód kiolvasást ez a 92es astrámnál sikerült is. De kollega 97es astrájánál nem :/ ott már az új diag. csatlakozó van, az 5-6os csatlakozót összezártam, gyújtás ráad és eltünt a checkengine lámpa. 

Alapállapotban gyújtás ráad, világít majd ha beindult a motor elalszik.

Hát elvileg működnie kellene csak azt tudom mondani. Nem lett véletlenül elszámolva az 5.-6. pin? 

http://uym3ak1253k4w3gojk8t.jpg

Link to comment
Megosztás:

58 perce, Lajos12 írta:

Nem számoltam el, próbáltam többször is. Érdekes :/ 

Akkor is kellene villognia ha nincs tárolt hiba? (A 12est szerintem kellene itt is?!)

Igen ,ha nincs hibakód akkor a 12-őt villogja itt is folyamatosan. De anyuék corsája is olyan hogy nem villog semmit. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok nem tudom jó helyre irom-e de olyan problémám van hogy motor control karácsonyosat játszik :dry:! Kivilogtatásra 24 ( utartás jeladó)!  Ora csoport csere volt! Wxyxy Számra figyeltem ugyan az esetleg valaki tudna segíteni hogy mi akar lenni?motor féknél villanbe leginkább!  C14nz!előre is Köszönöm a segítséget!

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Opszifastra írta:

Sziasztok nem tudom jó helyre irom-e de olyan problémám van hogy motor control karácsonyosat játszik :dry:! Kivilogtatásra 24 ( utartás jeladó)!  Ora csoport csere volt! Wxyxy Számra figyeltem ugyan az esetleg valaki tudna segíteni hogy mi akar lenni?motor féknél villanbe leginkább!  C14nz!előre is Köszönöm a segítséget!

Üdv..menet közben ( forgalommentes úton lassan haladva) nyomd be a középkijelző két gombját egyszerre 3-4 másodpercre, ha jó a jeladó ki kell hogy írja a pillanatnyi sebességet 53km/-ig. Ahogy a videón is, csak ugye itt az autó áll, így 00 Km/h-t ír ki. 

 

Link to comment
Megosztás:

6 órája, zotya975 írta:

Üdv..menet közben ( forgalommentes úton lassan haladva) nyomd be a középkijelző két gombját egyszerre 3-4 másodpercre, ha jó a jeladó ki kell hogy írja a pillanatnyi sebességet 53km/-ig. Ahogy a videón is, csak ugye itt az autó áll, így 00 Km/h-t ír ki. 

 

Próbáltam és mutatja is!  :(

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 06. 06. at 17:17, zotya975 írta:

Megnézem hogy van-e plusz relém, kaptam egy dobozzal. Alapból én sem kötöttem, be, a táblába, de miután valamiért ki kellett fordítanom a biztosíték táblát utólag beraktam a relét a helyére. Ha kiveszed az oldalsó rács befújó csövét egész jól át lehet fordítani ( vagy mögé lehet férni)azt a csövet viszont agyhalál visszarakni. 

Sikerült találni nézted azóta? Bár amúgy sajnos ma próbáltam ki a tükröket. Mozognak szépen, de a vezető oldali nem fűt szakadást mérek sajna.. ahogy néztem szétszedni sem lehet, hogy kezdjek vele valamit.. :( Amúgy az normális, hogy a vezeték színek nem egyformák a 2 tükörnél? Egyik barna, fekete fehér a fűtésnél másiknál 2 barna van. A mozgatásnál ag megegyezik ahogy leírtad úgy van.. szóval most így nem tudom mi legyen.. meg lehet valahogy csinálni? 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Kispotter írta:

Sikerült találni nézted azóta? Bár amúgy sajnos ma próbáltam ki a tükröket. Mozognak szépen, de a vezető oldali nem fűt szakadást mérek sajna.. ahogy néztem szétszedni sem lehet, hogy kezdjek vele valamit.. :( Amúgy az normális, hogy a vezeték színek nem egyformák a 2 tükörnél? Egyik barna, fekete fehér a fűtésnél másiknál 2 barna van. A mozgatásnál ag megegyezik ahogy leírtad úgy van.. szóval most így nem tudom mi legyen.. meg lehet valahogy csinálni? 

Ha esetleg segít.

Én nemrég csináltam a villanyos tükrömet. A motorról ugyanúgy le tudod pattintani mint a többit. Nekem törött volt a tükör, tehát óvatosan lefejtettem a műanyag keretről. Ott már látszanak szépen a fűtőszálak, amik csak össze-vissza látszólag rendszer nélkül vannak belehajtva. Nem emlékszem már milyen anyag fedte, de átlátszó volt, szóval ha szemmel észrevehető hogy hol van a szakadás, szerintem  gond nélkül orvosolható. 

Vezeték színek a 2 oldalon ha minden igaz, nálam is eltérőek. ( gyári köteg )

Link to comment
Megosztás:

9 órája, Kispotter írta:

Sikerült találni nézted azóta? Bár amúgy sajnos ma próbáltam ki a tükröket. Mozognak szépen, de a vezető oldali nem fűt szakadást mérek sajna.. ahogy néztem szétszedni sem lehet, hogy kezdjek vele valamit.. :( Amúgy az normális, hogy a vezeték színek nem egyformák a 2 tükörnél? Egyik barna, fekete fehér a fűtésnél másiknál 2 barna van. A mozgatásnál ag megegyezik ahogy leírtad úgy van.. szóval most így nem tudom mi legyen.. meg lehet valahogy csinálni? 

Dehogy néztem meg, kiment a fejemből, most néztem meg, de nincs. A tükörfűtés relé 90159406-os számú. Van egy kupaccal, de ez pont nincs. A közeljövőben tervezem hogy megyek bontóba, ha még aktuális lesz nézek ha gondolod.

A tükörnél nem számít hogy más színű a vezeték, ráadásul a fűtésnél felcserélhető a két szál, mindegy melyik irányból folyik az áram fűt így is-úgy is. Tükörlapot lehet cserélni de nem egyszerű, mert ha le kell venni a tükör burkolatot ott törni szokott a patent utána ragasztani kell hogy a helyén maradjon. 

Link to comment
Megosztás:

Még arra lennék kíváncsi, hogy ki hogyan oldotta meg. Mert elképzelni nem tudom, hogyan kellene vagy is igen. A gyújtásra menő tápot csapoltam meg a központi zárnak gondolom ennek pedig a gyújtás utáni vezetéket kellene. Pl volt írva, hogy az f7-es vagy melyik biztiről kapja a tápot az egész. Nos az oké de hova kössem rá mert gondolom ez az elektromos tükör helye és nincs benne érintkező sem a kocsimba pluszba sehol. Szeretném mókolás nélkül gyárilag megoldani, de ahhoz az kellene gondolom, hogy gyári köteget szerezni, de ahhoz meg szétkell az egész kocsit bontani gondolom meg a műszerfalat is kivenni azt pedig nem szeretném. Jó lenne ha a relét meg a biztit a gyári helyére beletudnám rakni valahogy. Viszont azt sem értem ha valaki köteget cserél azt honnan és hol lehet széthúzni na meg, hogy hogyan kerül bele a biztitáblához az érintkező. Vagy ilyenkor azt is cserélni szokás? Elképzelni nem tudom sajna :D Persze csak azért mert még nem csináltam, mert akkor rájönnék egyből biztosan csak furdal a kíváncsiság! :)

Link to comment
Megosztás:

35 perce, Kispotter írta:

Még arra lennék kíváncsi, hogy ki hogyan oldotta meg. Mert elképzelni nem tudom, hogyan kellene vagy is igen. A gyújtásra menő tápot csapoltam meg a központi zárnak gondolom ennek pedig a gyújtás utáni vezetéket kellene. Pl volt írva, hogy az f7-es vagy melyik biztiről kapja a tápot az egész. Nos az oké de hova kössem rá mert gondolom ez az elektromos tükör helye és nincs benne érintkező sem a kocsimba pluszba sehol. Szeretném mókolás nélkül gyárilag megoldani, de ahhoz az kellene gondolom, hogy gyári köteget szerezni, de ahhoz meg szétkell az egész kocsit bontani gondolom meg a műszerfalat is kivenni azt pedig nem szeretném. Jó lenne ha a relét meg a biztit a gyári helyére beletudnám rakni valahogy. Viszont azt sem értem ha valaki köteget cserél azt honnan és hol lehet széthúzni na meg, hogy hogyan kerül bele a biztitáblához az érintkező. Vagy ilyenkor azt is cserélni szokás? Elképzelni nem tudom sajna :D Persze csak azért mert még nem csináltam, mert akkor rájönnék egyből biztosan csak furdal a kíváncsiság! :)

Hát én nagyon nem gyárin oldottam meg, mert közvetlenül  a gyujtáskapcsoló után csapoltam meg a gyujtás utáni tápot a villanyablaknak és a tükörnek. Utána persze le lett védve mindegyik biztosítékkal. Egyszerűen nem férni hozzá máshol ilyen keresztmetszetű tápnak ugye ide minimum 1.5-ös kell.

http://646P9200006.jpg

Link to comment
Megosztás:

3 perce, zotya975 írta:

Hát én nagyon nem gyárin oldottam meg, mert közvetlenül  a gyujtáskapcsoló után csapoltam meg a gyujtás utáni tápot a villanyablaknak és a tükörnek. Utána persze le lett védve mindegyik biztosítékkal. Egyszerűen nem férni hozzá máshol ilyen keresztmetszetű tápnak ugye ide minimum 1.5-ös kell.

http://646P9200006.jpg

Ahha na hát én is valami ilyesmire gondoltam! :) Sőt ugyanígy oldottam meg a kp zárnak is csak ott ügye a pirosat a fix 12 voltot csapoltam meg, na meg a rádió, középkonzol, meg szivargyújtó is egyenlőre. Azért van ez, mert a gyújtáskapcsolóm nem tudja vettem bele olyan betétet, de az meg a régi helyére nem ment be mert kicsit más. De állítólag valamelyik daewoonak pont belemegy és azon van gyújtás nélküli kimenet. Ami most a kapcsolón van ezeket oda fogom rákötni majd. Csak kíváncsi lettem volna gyárilag utólag hogyan lehet megoldani mit kell hozzá bontani és mi kell hozzá meg mennyire szívás. És akkor te innen elvitted a tápot a bizti táblához ahova be raktad az érintkezőket neki majd utánna a relé helyére az érintkezőket és gyári helyen van? Mert én így szeretném ha neked sikerült csak fog nekem is villanyszerelő létemre :D Ha nem akkor.marad a lengőbizti, mert szoktam venni olyat is 2 db piros vezeték van rajta hasznos dolog. Ja meg most nyugodtan lehet fújjogni, meg sufnisnak nevezni, meg mókulós emberkének stb.. :D de a villanyszerelésbe használjuk a csatos wagot ami 400V ig és 32 Amperig 4 es kábelig jó és villanyszerelésben ez elfogadott na most ha itt megfelel akkor az autó 12 Voltos rendszerében is tökéletes én így gondolom. Egyszerűbb mint forrasztani.. :)

Link to comment
Megosztás:

3 perce, Kispotter írta:

Ahha na hát én is valami ilyesmire gondoltam! :) Sőt ugyanígy oldottam meg a kp zárnak is csak ott ügye a pirosat a fix 12 voltot csapoltam meg, na meg a rádió, középkonzol, meg szivargyújtó is egyenlőre. Azért van ez, mert a gyújtáskapcsolóm nem tudja vettem bele olyan betétet, de az meg a régi helyére nem ment be mert kicsit más. De állítólag valamelyik daewoonak pont belemegy és azon van gyújtás nélküli kimenet. Ami most a kapcsolón van ezeket oda fogom rákötni majd. Csak kíváncsi lettem volna gyárilag utólag hogyan lehet megoldani mit kell hozzá bontani és mi kell hozzá meg mennyire szívás. És akkor te innen elvitted a tápot a bizti táblához ahova be raktad az érintkezőket neki majd utánna a relé helyére az érintkezőket és gyári helyen van? Mert én így szeretném ha neked sikerült csak fog nekem is villanyszerelő létemre :D Ha nem akkor.marad a lengőbizti, mert szoktam venni olyat is 2 db piros vezeték van rajta hasznos dolog. Ja meg most nyugodtan lehet fújjogni, meg sufnisnak nevezni, meg mókulós emberkének stb.. :D de a villanyszerelésbe használjuk a csatos wagot ami 400V ig és 32 Amperig 4 es kábelig jó és villanyszerelésben ez elfogadott na most ha itt megfelel akkor az autó 12 Voltos rendszerében is tökéletes én így gondolom. Egyszerűbb mint forrasztani.. :)

Igen a biztosíték táblához vittem, de volt akinek később lengőbiztivel oldottam meg, mert jóval egyszerűbb mint kifordítani a biztitáblát, és igazából mindegy hol van az a biztosíték. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Tegnap végre elutottam odáig, hogy lett műszerfal világítás. Nem tudom mi volt a konkrét gond, de lebontottam a burkolatokat a világítás kapcsolónál, kormánynál, és a lábtérnél. Átmozgattam a csatikat, úgyhogy most jó. Belső világítást is sikerült varázsolnom. Teszteltem a világítás kapcsolót kihúzott, betolt állapotban, egy külön vezetékkel, amit rákötöttem a belső lámpa negatívjára. Így működött, tehát valahol bejebb lehet a gond, a kapcsolótól nem jut el a lámpáig. Mivel minden kötegem szorosan bandázsolva van, esélytelen lenne koplett műszerfal bontás nélkül megkeresni hol a bibi. Így ezt most egy nem épp szakszerű, de hatásos módszerrel oldottam meg. Kapcsolótól a lámpáig húztam egy külön szál vezetéket, az a osztlopon, és a kárpit fölött, úgy, hogy a kapcsoló csatijába csak belepréseltem a vezetéket amit a kapcsoló lába biztosan fixál, lámpánál pedig rákötöztem a plusz érintkező helyre, szóval semmi átalakítás. 

Ami még hátravan, a riasztó, hogy nem érzékeli az ajtó nyitást, illetve hogy összekössem a kp. zárral. Utóbbira lenne megoldás, mégpedig egy " érintés nélküli egyenáramú fesz. detektorral " megkeresném azt a 2 szál vezetéket amit a kp. zár használ nyitáskor-záráskor, illetve a riasztó 2 vezetékénél megnézném melyiknél nyitna-zárna. Ha ezeket kötném össze, valószínűleg működne a dolog. Ezzel egyetlen gond van, ilyen sz..rságot nem találok, csak 15 000-től, amit erre nem vennék meg. :( 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok,

Sikerült a belső lámpa bekapcsolva hagyásával néhány napra letámasztani az autót. Akku természetesen nullára le.

Rátettem a töltőre, az is gyakorlatilag nulla töltöttségi szintet jelez ki, azonban ahogy tölti, egy idő múlva lekapcsol. Ilyenkor még szikrát sem ad az akkusarunál.

Várok két percet, akkor van szikra, de ha tölteni kezdem, egy-két perc múlva újra lekapcsol a töltő, és ismét nincs semmi szikra.

Zárlatos lehet az akksi?

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Driven írta:

Sziasztok,

Sikerült a belső lámpa bekapcsolva hagyásával néhány napra letámasztani az autót. Akku természetesen nullára le.

Rátettem a töltőre, az is gyakorlatilag nulla töltöttségi szintet jelez ki, azonban ahogy tölti, egy idő múlva lekapcsol. Ilyenkor még szikrát sem ad az akkusarunál.

Várok két percet, akkor van szikra, de ha tölteni kezdem, egy-két perc múlva újra lekapcsol a töltő, és ismét nincs semmi szikra.

Zárlatos lehet az akksi?

Háta ha nullára lemerült az nem jó jel. Ha automata töltőre raktad és úgy nem sikerült életet lehelni bele, meg lehet próbálni egy hagyományos " mezei" töltőt is megpróbálni, mert ezek az automata töltők 6Volt alatt már motoraksinak nézik az autóét is. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok. Indítom ma az autót, indulna is, csak nem nyomtam ki rendesen a kuplungot és sebességben volt. Ahogy megmozdult, le is vettem a gyujtast. Kinyomom rendesen a kuplungot, indítok, teker nem indul. Még egyszer, ugyanaz. Mondom csak nem megint (6 év utan megint) az ac pumpa lesz? Megkopogtattam a tank elejét seprűnyéllel, beültem, pöcc>röff. Namost. Ma megyünk haza "nyaralásból", kb 100km a táv. Ezek után mire számítsak menet közben? Hegyi út aztán pàlya. Otthon mi a teendőm? Köszi!!!

Link to comment
Megosztás:

2 órája, felhasznaaloo írta:

Sziasztok. Indítom ma az autót, indulna is, csak nem nyomtam ki rendesen a kuplungot és sebességben volt. Ahogy megmozdult, le is vettem a gyujtast. Kinyomom rendesen a kuplungot, indítok, teker nem indul. Még egyszer, ugyanaz. Mondom csak nem megint (6 év utan megint) az ac pumpa lesz? Megkopogtattam a tank elejét seprűnyéllel, beültem, pöcc>röff. Namost. Ma megyünk haza "nyaralásból", kb 100km a táv. Ezek után mire számítsak menet közben? Hegyi út aztán pàlya. Otthon mi a teendőm? Köszi!!!

Igazából akadozó benzinpumpával nem tudsz mit csinálni, lehet hogy elmegy még 1000Kilómétert is, lehet néha kocogatni kell, de lehet a következő utcában beáll és vége. Általában ha már elindul akkor nem áll meg, de ritkán erre is volt példa.  Megvan még  a kisnyomású AC-pumpám, 326ezer kilóméternél került bele 2017 áprilisában, és 342 ezernél vettem ki az SE-projektnél 2018.11 hónapban tehát használtam 18 ezer kilométert, és másfél évet. Ha érdekel, megegyezünk. Amúgy ami előtte volt, az is jó még csak azzal már 100ezret mentem és úgy gondoltam annyi elég neki. Jó hangos, de működött az is. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.