Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

57 perce, Bergmann írta:

Üdv Mindenkinek!

A következő problémában kérnék tippet, ha lehet: X16SZ motorkódú f astrám van. Menet közben egyszer csak leállt a motor. Elvittem szerelőhöz, aki először kicserélte az AC pumpa relét, majd két nap múlva - mivel újból előjött a hiba - került új AC pumpa is. Működött a történet kb. fél évig, majd újból a hiba.  Kimérésre került újból a két alkatrész, azok tutira jók. Közben gondolom valami megpiszkálódott, újra működött kb. húsz kilométerig. Tudtok esetleg valamilyen tipikus hibát a relé előtt, amit érdemes megnézni?

Köszönöm: Bergmann 

Hát igazából ez a rész nincs túlbonyolítva, a motorvezérlő kapja a forgásjelet a holtpont jeladótól amikor indítózól, és az jelet ad a relének, ami behúz és elindul a pumpa. A pumpa úgy tud hamar tönkremenni, ha például nem tették be elé az előszűrőt és koszt szív be a tankból, a relének nincs rákfenéje szerintem. A relét át tudod hidalni ha kihúzod és az aljzatban a 30-87-es sarkokat összekötöd egy darab dróttal, ha a pumpa most elindul akkor a relé rossz. Ha van indításgátló, vagy riasztó beszerelve azok is a pumpa tápját szokták megszakítani. Nekem egyszer volt kontakthibás a pumpa csatija a tanknál, egy darabig kínlódtam vele mire rájöttem mi az oka az időnkénti sikertelen indításnak.

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 07. 26. at 10:06, ihbastra írta:

Üdv. Véleményetek tapasztalatotokra lennék kiváncsi gyújtógyerta kérdésben. c14nz motorban 1 vagy 2polusú gyertya? És milyen márka? Densoval találkozott valaki? 

2 pólusú NGK vagy Bosch

Módosítva : K86Opel
Link to comment
Megosztás:

Ki van otthon elektromos dolgokban? Tegnap menet közben azt vettem észre hogy nem működik az indexem, csak világít, de nem pislog. A vészvillogót bekapcsolva viszont villogott szépen mind a 4. A rajzot bogarászva arra jutottam hogy egy relé felel mind az indexért mind a vészvillogóért, akkor most hogyan van ez? Amúgy némi kocogatás után megjavult a relé, gondolom csak megragadt egy érintkező a relénél. 

Link to comment
Megosztás:

Jövök hazafelé, megállok a szelektív gyüjtőszigetnél ( környezet tudatosak vagyunk) kiszórom amit kell beülök, indítok, és csak kattog a motor, de nem húz be. Kiszállok csomagtartó, kiskalapács-kocogatás és életre kel. Dejó, úgysem vágytam most másra mint egy indítómotor leszedésre.:pinch:

Link to comment
Megosztás:

On 2012. 01. 02. at 14:39, daykiller írta:

Na gyerekek. Az év első sikerélménye a kocsimmal.

Önindító javítás történt. :devlish:

IndyCar-ban vettem bronzkeféket és kefetartót is, mert a boltos szerint szeretnek törni.

Ki is kaptam az önindítgatót, szétszedtem a hátulját és tényleg oda volt már. Pöppet túlkoptak a jelen. :icon13:

Kép róluk:

Aztán beszereltem az újakat az új kefetartóba, mert tényleg törik a régi. :icon13:

20120102210.jpg

Most már úgy indít mint az álom. :devlish: Lehúztam a főtengely jeladót, hogy kicsit dolgoztassam az önindítót (ugye ilyenkor nem indul be), aztán annyira pörgeti már a motort a kis Valeo D6RA, hogy még az olajnyomás lámpa is kialudt indítózás közben. :lol: :D

Összerakva, letakarítva:

 

Kicsit visszaugrom az időben: hogyan lehet ide feltenni a rugót anélkül hogy eltörném a kefetartót? Ugye a rugó középső beakasztható része egészen lent van ellentartva. 

Link to comment
Megosztás:

Nekiálltam az önindítóban a bronzkefe cserének. Első mozzanat ugye az akku lekötése a második az önindítóról a kábelek leszedése. Az első mozdulatnál letört a gyujtáskapcsoló bekötése. Ugye ez rossz, mert vehetek egy behúzó tekercset, de végülis jó, hogy itthon történt az udvarban és nem valahol az úton a rázkódástól esetleg úgy hogy a szál letestelődik, és a következő indításkor elfüstöl az autó. 

2894242-20180812-wrdpGI.jpg

Link to comment
Megosztás:

14 perce, zotya975 írta:

Nekiálltam az önindítóban a bronzkefe cserének. Első mozzanat ugye az akku lekötése a második az önindítóról a kábelek leszedése. Az első mozdulatnál letört a gyujtáskapcsoló bekötése. Ugye ez rossz, mert vehetek egy behúzó tekercset, de végülis jó, hogy itthon történt az udvarban és nem valahol az úton a rázkódástól esetleg úgy hogy a szál letestelődik, és a következő indításkor elfüstöl az autó. 

2894242-20180812-wrdpGI.jpg

Ez meredek volt. Én asszem ide is kenytem elektro-vezető zsírt, hátha nem korrodál ennyire.

Link to comment
Megosztás:

6 perce, Róóóbi írta:

Ez meredek volt. Én asszem ide is kenytem elektro-vezető zsírt, hátha nem korrodál ennyire.

Ugye ténylegesen ezen a csavaron nem folyik áram, jobboldalt mellette látszik egy forrasztási fül, az van aláhajtva a csavar csak rögzítésre szolgál.  Gondolom rázkódástól egy picit berepedt ( vagy túlhúztam) ott bejutott a víz és elkezdett rozsdásodni. Megtehetném hogy valahogy rágányolom, de nem lenne üzembiztos. Meg igazából az sem tuti, hogy nem ebben van-e a hiba hogy csak kattant, de nem kezdett el forgatni, itt van a kontakt bent ami ténylegesen indítja a motort. 7 ezerért idehozzák az utca végére Pick-pack pontra, addig alszik az autó. Legalább kényelmesen megcsinálom az önindító többi részét. 

 

Link to comment
Megosztás:

11 perce, zotya975 írta:

Ugye ténylegesen ezen a csavaron nem folyik áram, jobboldalt mellette látszik egy forrasztási fül, az van aláhajtva a csavar csak rögzítésre szolgál.  Gondolom rázkódástól egy picit berepedt ( vagy túlhúztam) ott bejutott a víz és elkezdett rozsdásodni. Megtehetném hogy valahogy rágányolom, de nem lenne üzembiztos. Meg igazából az sem tuti, hogy nem ebben van-e a hiba hogy csak kattant, de nem kezdett el forgatni, itt van a kontakt bent ami ténylegesen indítja a motort. 7 ezerért idehozzák az utca végére Pick-pack pontra, addig alszik az autó. Legalább kényelmesen megcsinálom az önindító többi részét. 

 

Szerintem túlhúzás volt, én generátorral jártam így. Egy biztos, új állja helyét.

Link to comment
Megosztás:

27 perce, Róóóbi írta:

Szerintem túlhúzás volt, én generátorral jártam így. Egy biztos, új állja helyét.

Hát remélem, de most hogy aláfeküdtem láttam némi fagyálló nyomott a motor mögötte S alakú csőnél, ami össze köti a blokkot a műanyag csővel, meg mintha az feletti fagydugó is szivárogna. Dejó..

Link to comment
Megosztás:

10 órája, Róóóbi írta:

Az a régi bendix szemre már megszolgálta az idejét.

Vagány a szerkezet.

Közben rájöttem miért törnek a kefetartók amikor szét vannak szedve. A rugó közepe nem csak a bakelitbe van beakasztva hanem a fám házba is. Kivülről ugye ez nem látszik, aztán ahogy húzod el a kefetartót amit már szemre semmi nem tart és nem érted miért nem jön le, egy darabig fogja a rugó aztán ahogy kiakad odabac neki lentről, na akkor törik el. Mondjuk bejátszani a fám házba sem volt egyszerű. 

Link to comment
Megosztás:

11 órája, zotya975 írta:

Közben rájöttem miért törnek a kefetartók amikor szét vannak szedve. A rugó közepe nem csak a bakelitbe van beakasztva hanem a fám házba is. Kivülről ugye ez nem látszik, aztán ahogy húzod el a kefetartót amit már szemre semmi nem tart és nem érted miért nem jön le, egy darabig fogja a rugó aztán ahogy kiakad odabac neki lentről, na akkor törik el. Mondjuk bejátszani a fám házba sem volt egyszerű. 

Azért az ilyen felismerések, valljuk be pótolhatatlanok. :-)

Link to comment
Megosztás:

Megjött a behúzótekercs, először 120-fokkal elfordítva tettem fel, ez persze csak akkor derült ki, amikor nem értek oda hozzá a kábelek. Sokkal gyorsabban teker mint előtte.

2895960-20180814-ByIz37.jpg

2895961-20180814-9RnjVf.jpg

A kábelkötöző csak a műanyag védőkupakot fogja az indítótáp felett, kicsit lötyögött, aztán meg úgysem látok rá. 

  • Like 2
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Hirtelen elkezdett világítani a kis akkumulátor visszajelző  lámpám tegnap. (Mosás után, de semmi víz nem ment a motortérbe, pláne nem fel a generátorig. És ki sem száradt egész nap ebben a 40 fokban) Ha normál fordulattal megyek akkor folyamatosan villog, ha nagyon alacsony fordulaton akkor halványan lüktetve világít, ha meg nagy fordulaton, akkor "vakítóan" ég, plusz a légzsák visszajelző is kigyullad. Jól gondolom, hogy a generátorba a diódahíd hunyt el? 1.4 16V, klímás, 2 lufis, ha ez számít esetleg. 
Köszi a válaszokat! 

Módosítva : pasla09
Link to comment
Megosztás:

34 perce, pasla09 írta:

Sziasztok!

Hirtelen elkezdett világítani a kis akkumulátor visszajelző  lámpám tegnap. (Mosás után, de semmi víz nem ment a motortérbe, pláne nem fel a generátorig. És ki sem száradt egész nap ebben a 40 fokban) Ha normál fordulattal megyek akkor folyamatosan villog, ha nagyon alacsony fordulaton akkor halványan lüktetve világít, ha meg nagy fordulaton, akkor "vakítóan" ég, plusz a légzsák visszajelző is kigyullad. Jól gondolom, hogy a generátorba a diódahíd hunyt el? 1.4 16V, klímás, 2 lufis, ha ez számít esetleg. 
Köszi a válaszokat! 

Rá kellene mérni hogy van-e töltés. Ha vakítóan ég, akkor lehet hogy van, csak a fesszabályzó rossz, és magasabb a fesz mint kellene.

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

18 órája, pasla09 írta:

Köszönöm a  választ. Elég nagy az árszórás a webshopokban. Ha valóban ez lesz a gond. 2000-13000-ig.

Hát ilyet még nem cseréltem. Csak a csapágyat az első pajzsban, de mintha néha megint szólna, lehet túl lett feszítve. Amikor rakod össze pöcköld ki a keféket, kivől van egy furat ahol be lehet dugni egy szeget, különben nem lehet összerakni. 

2898515-20180818-DxRBjO.jpg

Aztán persze ezt ki kell húzni mert amúgy nincs töltés. Meg vannak itt különböző szigetelő elemek a csavarok alatt, ezeket vissza kel, tenni nehogy belső zárlat legyen. 

 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.