Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

4 órája, zotya975 írta:

Hát, azt írják hogy úgy kell lehúzatni. 

Szuper! Gondolom célszerszámmal, amim természetesen nincs.... Szerintem ezzel most nem vacakolok, mert van ugyan kopása, de ahogy olvastam 3-4 mm-nél illő cserélni, nekem azt még nem érte el. Az első kb. 1 mm-t, a belső valamivel többet kopott, és azon látszik is egy szakaszán, hogy csak helyenként ért hozzá a kefe. Ezt ma vettem észre. Egyenlőre ez van, később ha nem ennyire sürgős, akkor kiszedem ismét, nem nagy meló, és lecserélem azt is.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, tuskes írta:

Szuper! Gondolom célszerszámmal, amim természetesen nincs.... Szerintem ezzel most nem vacakolok, mert van ugyan kopása, de ahogy olvastam 3-4 mm-nél illő cserélni, nekem azt még nem érte el. Az első kb. 1 mm-t, a belső valamivel többet kopott, és azon látszik is egy szakaszán, hogy csak helyenként ért hozzá a kefe. Ezt ma vettem észre. Egyenlőre ez van, később ha nem ennyire sürgős, akkor kiszedem ismét, nem nagy meló, és lecserélem azt is.

Célszerszámmal, de én szoktam csinálni pár csavarból, zárt szelvényből...stb, ami van lehúzatót. 

Link to comment
Megosztás:

6 órája, zotya975 írta:

Célszerszámmal, de én szoktam csinálni pár csavarból, zárt szelvényből...stb, ami van lehúzatót. 

Mondjuk jó ötlet lefelé, így biztos lejön. Gondolom hasonlóképp visszafelé is.... Sebaj, egyszer sorrakerül, egyenlőre összeraktam délután volt fél órám. A hiba megszűnt, megérzésem helyes volt, szénkefe. :) 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Néhány tippre lenne szükségem generátor téren. A múlt héten nem indult a kocsi 25 km megtétele után. Azóta elkezdtem figyelni. Látszólag jól működik, a töltésjelző lámpa indítás előtt világít, indítás után kialszik és fordulaton se pislákol. Indítás előtt mérve az akku nyugalmi feszültsége 12,5V,  hideg motornál 13V-ra megy fel alapjáraton majd meleg motornál alapjáraton 13,2V a töltőfeszültség, 2000ford/perc-nél pedig a 13,6V-ot éri el maximum. Fogyasztókat nem kapcsoltam fel egyik esetben sem. Amúgy egy Isuzu dízelről van szó.

Kinek milyen tippje van, mi lehet a hiba forrása?

Előre is köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, szebik írta:

Sziasztok!

Néhány tippre lenne szükségem generátor téren. A múlt héten nem indult a kocsi 25 km megtétele után. Azóta elkezdtem figyelni. Látszólag jól működik, a töltésjelző lámpa indítás előtt világít, indítás után kialszik és fordulaton se pislákol. Indítás előtt mérve az akku nyugalmi feszültsége 12,5V,  hideg motornál 13V-ra megy fel alapjáraton majd meleg motornál alapjáraton 13,2V a töltőfeszültség, 2000ford/perc-nél pedig a 13,6V-ot éri el maximum. Fogyasztókat nem kapcsoltam fel egyik esetben sem. Amúgy egy Isuzu dízelről van szó.

Kinek milyen tippje van, mi lehet a hiba forrása?

Előre is köszönöm!

Milyen generátor van benne?  3 fajtával szerelték az astrát a boschnak 14Volt a névleges feszültsége a Delco-Remynek 13,6Volt a Hitcahinak 12Volt. Alapból nem szabad változnia a feszültségnek a fordulatszámmal, ugye erre van a fesz szabályzó. De a műszerek sem preciziós műszerek előfordulhat közöttük mérési különbség. Nekem így tölt:

Ez Delco Remy.

Link to comment
Megosztás:

8 órája, szebik írta:

Sziasztok!

Néhány tippre lenne szükségem generátor téren. A múlt héten nem indult a kocsi 25 km megtétele után. Azóta elkezdtem figyelni. Látszólag jól működik, a töltésjelző lámpa indítás előtt világít, indítás után kialszik és fordulaton se pislákol. Indítás előtt mérve az akku nyugalmi feszültsége 12,5V,  hideg motornál 13V-ra megy fel alapjáraton majd meleg motornál alapjáraton 13,2V a töltőfeszültség, 2000ford/perc-nél pedig a 13,6V-ot éri el maximum. Fogyasztókat nem kapcsoltam fel egyik esetben sem. Amúgy egy Isuzu dízelről van szó.

Kinek milyen tippje van, mi lehet a hiba forrása?

Előre is köszönöm!

Helló! Hasonló gondjaim voltam nekem is, annyi hogy nekem hol halványan hol erősebben hol vibrálva égett a töltés lámpám, de csak ha olyan kedve volt! Néha napokig semmi azt gondolt eggyet azt csinálta! Generátornál a töltős 14-14.2 volt, de az aksinál már csal 13,4 volt, fordulatra nem változott! Valahol  elveszett a kraft a vezetékekben, testelésí pontok ellenőrive de nem találtam a hiba okát! Így hát húztam be közvetlen szálat az aksi meg a generátor közé! Azóta stabil 14.1 a töltés az aksinál is, megszűnt az égő töltéslápa is! Nekem bosch generátorom van!

Link to comment
Megosztás:

4 órája, free0228 írta:

Helló! Hasonló gondjaim voltam nekem is, annyi hogy nekem hol halványan hol erősebben hol vibrálva égett a töltés lámpám, de csak ha olyan kedve volt! Néha napokig semmi azt gondolt eggyet azt csinálta! Generátornál a töltős 14-14.2 volt, de az aksinál már csal 13,4 volt, fordulatra nem változott! Valahol  elveszett a kraft a vezetékekben, testelésí pontok ellenőrive de nem találtam a hiba okát! Így hát húztam be közvetlen szálat az aksi meg a generátor közé! Azóta stabil 14.1 a töltés az aksinál is, megszűnt az égő töltéslápa is! Nekem bosch generátorom van!

Szia! Miért pont generátorra gyanakszol?

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 09. 28. at 1:23, tuskes írta:

Szia! Miért pont generátorra gyanakszol?

A generátorom jó, az aksi is, nekem az volt a bajom hogy majdnem 1 volt-al kevesebb volt a töltés az aksinál, mint ami a generátornál kijött!  És a 20 éves köteget nem szerettem volna babrálni, ezért húztam pluszba egy közvetlen szálat a generátortól az aksihoz! Most aksinál mérve 14,1 a töltés!

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Lajos12 írta:

A gyújtáskapcsoló javítható? 

Önindítózáskor van mikor ad gyújtást van mikor nem.

Mert ha újat vennék akkor marad a két kulcsos megoldás :/

Neked szerintem csak a gyujtáskapcsoló elektromos része kell, ( betét)  ami cserélhető, és ettől még maradhat a régi kulcs. Pontosan meg kell nézni milyen való a tiédbe, mert függ például attól is, hogy immos-vagy nem. https://alkatreszek.hu/dlo_0914850_be  

 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Lajos12 írta:

A gyújtáskapcsoló javítható? 

Önindítózáskor van mikor ad gyújtást van mikor nem.

Mert ha újat vennék akkor marad a két kulcsos megoldás :/

Már miért maradna? Egyrészt neked az elektromos részét kell cserélni, másrészt a mechanikus betétet is fél óra alatt össze lehet lamellázni a régi kulcshoz... 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Újra rákerestem az alapjárat ingadozás pontos okára. A keresést kiterjesztettem más autótípusokra is amik ilyen vagy hasonló problémával küzdenek(Lada, Daewoo).

A fő probléma az  ECU, avagy pontosan,   az abba található Delco 34993 alapjárati motor meghajtó integrált áramkör(IAC Driver IC) Ez az IC három ponton csatlakozik a fő processzorhoz ami a tényleges motormozgatást végzi(lezárás-nyitás impulzus és engedélyezés). Visszajelzés közvetlenül nincs motortól, csak a fordulat jel!  Ezért a teljes lezárással való alap beállítás megállja a helyét. De sajnos ez is csak egy ideig oldja meg a problémát mert ha az ecu menet közben  elveszti az alap beállítást( kimaradnak alapjárati motor mozgató impulzusok a 34993 IC hibájából), magas alapjárattal reagál . Azért tér észhez egy gyújtás elvétel  és visszaadáskor mert akkor újra indul minden.   Fő ok  persze motor driver  IC áramhatárolása és kereskedelemben kapható motorok tekercselési ellenállása nem kompatibilis!  Megoldás: az alapjárati motor  50Ω  körüli tekercselési ellenállását megemelni legalább 65 Ω-ra.  Ez két 15 Ω /1W soros ellenállás beépítését teszi szükségesé a motorvezérlő vezetékekbe. Sajnos ez megoldás a  motor mozgatásának erejét csökkenti (át tekercselni jobb lenne) ezért lehet a rúgót is  rövidíteni kell . Amúgy, apropó rúgó: ha valaki nem akar ilyen átalakítást véghezvinni , csak a rúgó levételével is sikert érhet el .  Mert akárhogy is nézzük az is akadályozza a motor mozgását ami (többlet terhelés?)  aztán áramhatárolásba viheti a vezérlő IC-t.

Próba áramkör:blush:

Kis_rleti_pr_ba_ramk_r.jpg

Link to comment
Megosztás:

8 órája, nyemi írta:

Sziasztok.

Újra rákerestem az alapjárat ingadozás pontos okára. A keresést kiterjesztettem más autótípusokra is amik ilyen vagy hasonló problémával küzdenek(Lada, Daewoo).

A fő probléma az  ECU, avagy pontosan,   az abba található Delco 34993 alapjárati motor meghajtó integrált áramkör(IAC Driver IC) Ez az IC három ponton csatlakozik a fő processzorhoz ami a tényleges motormozgatást végzi(lezárás-nyitás impulzus és engedélyezés). Visszajelzés közvetlenül nincs motortól, csak a fordulat jel!  Ezért a teljes lezárással való alap beállítás megállja a helyét. De sajnos ez is csak egy ideig oldja meg a problémát mert ha az ecu menet közben  elveszti az alap beállítást( kimaradnak alapjárati motor mozgató impulzusok a 34993 IC hibájából), magas alapjárattal reagál . Azért tér észhez egy gyújtás elvétel  és visszaadáskor mert akkor újra indul minden.   Fő ok  persze motor driver  IC áramhatárolása és kereskedelemben kapható motorok tekercselési ellenállása nem kompatibilis!  Megoldás: az alapjárati motor  50Ω  körüli tekercselési ellenállását megemelni legalább 65 Ω-ra.  Ez két 15 Ω /1W soros ellenállás beépítését teszi szükségesé a motorvezérlő vezetékekbe. Sajnos ez megoldás a  motor mozgatásának erejét csökkenti (át tekercselni jobb lenne) ezért lehet a rúgót is  rövidíteni kell . Amúgy, apropó rúgó: ha valaki nem akar ilyen átalakítást véghezvinni , csak a rúgó levételével is sikert érhet el .  Mert akárhogy is nézzük az is akadályozza a motor mozgását ami (többlet terhelés?)  aztán áramhatárolásba viheti a vezérlő IC-t.

Próba áramkör:blush:

 

Teljesen elvileg sosem zárhatná le, mert más megkerülő levegő nincs akkor lefulladna a motor nem? Az a rugó tényleg jó erős amikor kijárattam a kúpot ellőtte a pic*ába. 

Link to comment
Megosztás:

41 perce, ihbastra írta:

Üdv. Önindítóval kapcsolatban kis segítséget kérnék. Nem indít csak kattan. Csavarhúzóval rövidrezárva indít. Jól gondolom hogy behúzó tekercs megatta magát vagy lehet mástól is? Köszi

Inkább gyujtáskapcsoló. Amikor csavarhúzóval rövidre zárod akkor ugyanazt csinálod mintha elfogattad volna kulcsot. Adod a behúzótekercsnek a tápot. Meg kellene mérni multiméterrel hogy a kulcs elfordításakor mennyi fesz jelenik meg a kisebbik csavarnál a vékonyabbik kábelen. Lehet csak a kontakt rossz és elég annyi hogy leveszed és visszarakod a kábelcsatlakozásokat. Csak le ne törjön mint nekem. 

Link to comment
Megosztás:

4 perce, zotya975 írta:

Inkább gyujtáskapcsoló. Amikor csavarhúzóval rövidre zárod akkor ugyanazt csinálod mintha elfogattad volna kulcsot. Adod a behúzótekercsnek a tápot. Meg kellene mérni multiméterrel hogy a kulcs elfordításakor mennyi fesz jelenik meg a kisebbik csavarnál a vékonyabbik kábelen. Lehet csak a kontakt rossz és elég annyi hogy leveszed és visszarakod a kábelcsatlakozásokat. Csak le ne törjön mint nekem. 

Kiszereltem az önindítót, kitakarítottam visszaraktam és csak kattan. Volt amikor elkapta de 10 indításból 9x kattog csak...

Link to comment
Megosztás:

2 perce, ihbastra írta:

Kiszereltem az önindítót, kitakarítottam visszaraktam és csak kattan. Volt amikor elkapta de 10 indításból 9x kattog csak...

Nekem ugyanez volt ( én nem próbáltam meg összezárni a két csavart) de konkrétan nem derült ki hogy behúzótekercs hiba-e mert ugye nekem letört róla a csavar és mindenképpen cseréltem, de utána a hiba megszűnt. Így az nem derült ki hogy a takarítás megoldotta volna vagy nem. A hátsó felében van a kontakt ami kapcsolja a motort, de ugye peremezve van, nem férni hozzá csak roncsolással.

Link to comment
Megosztás:

8 órája, zotya975 írta:

Nekem ugyanez volt ( én nem próbáltam meg összezárni a két csavart) de konkrétan nem derült ki hogy behúzótekercs hiba-e mert ugye nekem letört róla a csavar és mindenképpen cseréltem, de utána a hiba megszűnt. Így az nem derült ki hogy a takarítás megoldotta volna vagy nem. A hátsó felében van a kontakt ami kapcsolja a motort, de ugye peremezve van, nem férni hozzá csak roncsolással.

Ezért gyanakszom én erre mert behúz a tekercs csak nem teker a motor. Köszi az infót.

Link to comment
Megosztás:

16 perce, ihbastra írta:

Ezért gyanakszom én erre mert behúz a tekercs csak nem teker a motor. Köszi az infót.

Nincs mit..én itt vettem behúzótekercset: https://www.autosboltgesztely.hu/termekek/elektronika-gyujtas/onindito-alkatreszek/behuzotekercs-132977/ Meg ha már szét lett szedve akkor bronzkefét, kefetartót ( általában eltörik közben arra is rájöttem hogy miért) , azóta 2X olyan gyorsan teker indításkor. 

Link to comment
Megosztás:

12 perce, zotya975 írta:

Nincs mit..én itt vettem behúzótekercset: https://www.autosboltgesztely.hu/termekek/elektronika-gyujtas/onindito-alkatreszek/behuzotekercs-132977/ Meg ha már szét lett szedve akkor bronzkefét, kefetartót ( általában eltörik közben arra is rájöttem hogy miért) , azóta 2X olyan gyorsan teker indításkor. 

Itt nálunk kovács autónál ERA márkán futó mágneskapcsolót találtam 6eft ért. Márkával kapcsolatos vélemény esetleg? Viszont c14nz hez nem dob alkatrészt csak x14nz hez, az ugyan az jól gondolom?

Link to comment
Megosztás:

1 perc, ihbastra írta:

Itt nálunk kovács autónál ERA márkán futó mágneskapcsolót találtam 6eft ért. Márkával kapcsolatos vélemény esetleg? Viszont c14nz hez nem dob alkatrészt csak x14nz hez, az ugyan az jól gondolom?

Hát márkát passzolom, ugye csak egyszer vettem,  azért pont ezt mert erre akadtam rá ( vagy mert itt volt rendes kép, és azon jobban láttam hogy nekem ilyen kell már nem tudom pontosan) van ahol sarus a gyujtáskapcsolótól jövő kábel rákötése, ugye nekünk csavaros kell, ez is passzoljon hogy ne kelljen átszerelni. Esetleg itt lehet eltérés c14nz-x14nz között. 

Link to comment
Megosztás:

7 perce, zotya975 írta:

Hát márkát passzolom, ugye csak egyszer vettem,  azért pont ezt mert erre akadtam rá ( vagy mert itt volt rendes kép, és azon jobban láttam hogy nekem ilyen kell már nem tudom pontosan) van ahol sarus a gyujtáskapcsolótól jövő kábel rákötése, ugye nekünk csavaros kell, ez is passzoljon hogy ne kelljen átszerelni. Esetleg itt lehet eltérés c14nz-x14nz között. 

Ok. Köszi mégegyszer.

Link to comment
Megosztás:

Egy oldallal ezelőtt vetettem fel egy generátor problémás kérdést. Azóta is méregettem és közbe jól tölt, közbe nem. Aztán a hétvégén szétszedtem és elszörnyülködtem. Szabályosan olajban úszik az egész. Kipucoltam és összeraktam, ma lesz a próbája amiről be fogok számolni. Viszont a szimeringet nem néztem meg, milyen kell rá és lefényképezni is elfelejtettem. Nem tudja valaki véletlen milyen szimeringek valók a vákuumpumpa alá?

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 10. 05. at 7:49, zotya975 írta:

Teljesen elvileg sosem zárhatná le, mert más megkerülő levegő nincs akkor lefulladna a motor nem? Az a rugó tényleg jó erős amikor kijárattam a kúpot ellőtte a pic*ába. 

Elméletileg igen, de elé van bekötve még a kartergáz , tankszellőztetés,  EGR szelep is (bár nekem nincs:icon13:) és ezek is adnak járulékos levegőt .

Azt meg, hogy 100km/ó folyamatos menet közben, hogy  milyen állapotban van nem tudom, de szerintem akkor teljesen le kéne zárnia.

Amúgy megtudtam még pár fontos dolgot még az alapjárati motorról.

Tápfeszültsége: 7,5Volt- tól  12Volt-ig.  így az áram intervallum amin még működik egy 50Ω tekercselés ellenállásnál  (legrosszabb eset) 150mA-tól 240mA-ig !

Használható ellenállás érték: 50Ω-tól   65Ω-ig!  50Ω alatt hibás a motor akkor is ha új!!! (12Volt/65Ω =185mA  12V*0,18A=2,2Watt___12Volt/50Ω =240mA  12V*0,24A=2,88Watt ebből látni hogy a 34993-as dríver integrált áramkör komoly teljesítményt kezel ,  és csak kis hűtőborda van rajta:( lehet ez a baj).

fotoout01.jpg

Mozgató erő:  8Nevton    80dkg  meg kel hogy emeljen!(gyorsaság miatt fontos ez)  Korosabb motornál ha  forgó rész mágnese gyengül , rossz minőségű újnál meg eleve gyenge ez is probléma lehet.

Teljes mozgási intervallum :10,4mm-ter   256 lépés , a felfekvő felület -kúp vége  közötti méret: Teljesen behúzva:22mm   Maximális nyitás így :32,4mm-ter  . Egy  Ecu reset után ha 0- vagy 256 indul rendszer mindenképp valamelyik véghelyzetből kell indítani az alapjárati motort mert az ECU mindent elfelejt. Ez a érték elgondolkoztatott, hogy lehet nem is lezárással kell alaphelyzetbe állítani alapjárati motort hanem teljes nyitással.  Holnap kipróbálom:confused:.

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.